Kardinalios , injertocapilar (Lorenzo), fue, 2901 grafts

aris rokos

Active Member
Παιδιά όλα καλά . Γίνεται και εγώ και ο @aris rokos εδώ μέσα να βλέπουμε το ταλαιπωρημένο κεφαλι μας και να λέμε ότι η καλύτερη μ.μ είναι η δική μας;
Αυτό είναι το ζητούμενο .....
Έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ και έχουμε δώσει αρκετα χρήματα όλοι μας ..
Το ζήτημα είναι να εχουμε πολλά μέλη ευχαριστημένα ....
Αρη φίλε χαίρομαι πάρα πολύ που έχεις πλέον ένα τόσο ωραίο μαλλί . Να το χαίρεσαι όπως το χαιρομαι και εγώ ... Για μένα καμία σημασία δεν έχει ποιος θεωρεί καλύτερο και τι παιδιά . Το θέμα είναι ο καθένας μας να βλέπει το κεφάλι του και να γουστάρει ...
Ακριβώς! Μιλάμε για δύο διαφορετικές Περιπτώσεις!! Και οι δύο πολύ πετυχημένες! Αλλά τον ακούω πράγματα περί αφύσικοτητας Που δεν ισχύει..! Κάνουμε παρουσιάσεις της μεταμοσχεύσεως Να βοηθήσουμε κόσμο Να πάρεις σωστές αποφάσεις!! Κι εσύ φίλε να χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου!! Δεν θέλω να σου χαλάσω την παρουσίαση sorry
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Παιδιά είναι καταπληκτικά και τα δύο αποτελέσματα τώρα τι να λέμε, αγγίζουν την τελειότητα (όποια τελειότητα σε θέμα πυκνότητας και φυσικότητας μπορεί να φτάσει ένας χειρούργος μεταμόσχευσης με τις σημερινές τεχνικές)
 

Harris_G

Well-Known Member
Vlafo ok δεχομαι οτι ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη της αισθητικης αλλα να λες αφυσικο ενα αποτελεσμα που πραγματικα ειναι ο ορισμος της φυσικοτητας, με εκπλησει. Για Ερντο οντως βαζει καπως χοντρα μονοτριχα και φαινεται, εκει μαζι σου.
 

vlafo

Well-Known Member
Harris θα πρέπει να καταλάβεις ότι ο ορισμός της φυσικότητας δεν ορίζεται μόνο από τα μονότριχα που βάζεις η από την πυκνότητα ή από την ασσυμετρία της χερλάιν ή από τις διάφορες παραμέτρους τεχνικά στοιχεία που πρέπει να πληρούνται.Αυτά είναι ικανές και αναγκαίες προϋποθέσεις-συνθήκες για να πλησιάσεις πολύ κοντά στην φυσικότητα.
Ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα που προδίδει τους περισσότερους γιατρούς,είναι το κλείσιμο των κροτάφων.
Δεν μιλάω αν είναι ανοιχτοί η κλειστοί αυτά είναι καθαρά προσωπικά γούστα.
Μιλάω για το δέσιμο με τα πλαϊνά.
Εγώ εκεί το πιάνω αμέσως.
Αν δεις τον Paolo που έκανε στον Ερντογάν ενώ έχει φοβερή πυκνότητα και είναι άκρως επιτυχήμενη του παιδιού,η χερλάιν του προδίδει από χλμ.Αν αυτό δεν το καταλαβαίνει κάποιος ή του κακοφαίνεται εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Εγώ θα το καταλάβαινα πάντως.
Ο Lοrenzo το έχει ξανακάνει αυτό.
Θα θυμηθώ το παράδειγμα και θα το αναφέρω.
 

Harris_G

Well-Known Member
Και γω τον εχω δει τον Paulo εχει χοντρη τριχα βεβαια. Η στανταρ φυσικοτητα καθοριζεται απο αυτα που γραφεις, η απολυτη φυσικοτητα ομως καθοριζεται απο τα πολυ φινα μονοτριχα κυριως αυτα που μπαινουν στα temporal peaks. Ο Lorenzo κανει αυτο το cherry picking πολυ πιο ευκολα απο αλλους. Επισης βλεπεις πχ τοv Αρη που εχει κανει styling 100% αποκαλυπτικο. Αμα τον δεις με ελαφρως κατεβασμενα η στο πλαι δε θα καταλαβεις απολυτως τπτ.
 

vlafo

Well-Known Member
Ο Lorenzo το κάνει μεν και επιτυχημένα και προσδίδει αυτή τη γλυκάδα στο κλείσιμο αλλά εδώ η οριοθέτηση και το κλείσιμο των κροτάφων έχει γίνει λίγο ακραία.Πουθενά δεν θα το δεις αυτό σε αντίστοιχη περίπτωση.Να σου δείξω φίλο με ακραίο κλείσιμο να καταλάβεις τη διαφορά.
Φυσικά αυτά δεν θα το καταλάβει κανένας.Μιλάμε πάντα για αυτές τις λήψεις που εστιάζουμε επάνω.Το ανέφερα άλλωστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Πάντως παιδιά να αναφέρω και κάτι ακόμη . Εγώ από το consultation της Αθήνας δεν ζήτησα από τον γιατρό πολύ υψηλές πυκνότητες . Του ζήτησα φυσικότητα και προγραμματισμό των graft για τις μελλοντικές επεμβάσεις που θα χρειαστώ .
Του ζήτησα να μην κάνουμε υπερβολές αλλά να δούμε πως θα μπορέσουμε να καλύψουμε τώρα και στο μέλλον το κεφάλι με τον πιο σωστό τρόπο .
Έτσι και έγινε ....
Για μένα αυτά είναι και τα ζητούμενα μιας μ.μ . Ένα full head of hair και η φυσικότητα ..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Vlafo ok δεχομαι οτι ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη της αισθητικης αλλα να λες αφυσικο ενα αποτελεσμα που πραγματικα ειναι ο ορισμος της φυσικοτητας, με εκπλησει. Για Ερντο οντως βαζει καπως χοντρα μονοτριχα και φαινεται, εκει μαζι σου.

Και γιατί να μην είναι το δικό μου αποτέλεσμα ο ορισμός τις φυσικότητας που δεν βλέπω κάτι παραπάνω στα 2 αποτελέσματα των παιδιών.
 

vlafo

Well-Known Member
Και γιατί να μην είναι το δικό μου αποτέλεσμα ο ορισμός τις φυσικότητας που δεν βλέπω κάτι παραπάνω στα 2 αποτελέσματα των παιδιών.
Φυσικά και είναι και το δικό σου ένα από τα καλύτερα αποτελέσματα.
Απόλυτα φυσικό και αν όχι καλύτερο(πολύ συζήτηση)εφάμιλλο.
 

nucky

Active Member
cvial said : Όταν βγαίνεις από μπάνιο με μαλλί ανακατεμένο η εικόνα σου δεν περνάει προς τα έξω. Η φυσικότητα και η κάλυψη έχουν σημασία στην καθημερινότητα χτενίζοντας τα μαλλιά σου (χωρίς προφανώς τοπικ) με διάφορους τρόπους και επιλέγοντας αυτόν που σου αρέσει και όχι αυτόν που σου δίνει την καλύτερη κάλυψη με συμβιβασμούς που δεν σε ικανοποιουν. Με αυτόν τον τρόπο είσαι και εσύ ευχαριστημένος από την εικόνα που βλέπεις αλλά και ικανοποιημένος από την εικόνα που έχουν οι άλλοι για σένα. Εκεί κρίνεται η επιτυχία μιας μμ. Τα άλλα είναι θεωρία.

Εμένα cvial με ενδιαφέρει και η θεωρία. Επίσης , πιστεύω οτι (και) στο ψυχολογικό κομμάτι , είναι σημαντικό να βλέπεις το κεφάλι σου *οχι* σημαντικά διαφορετικό , πριν και μετά το styling. Αλλιώς, πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζονται καν μμ, ή μπορούν να κάνουν μια πολύ φθηνότερη και να βολεύονται με τοπικ. Και (θεωρητικά) μπορούμε να βλέπουμε και στην πράξη πόση διαφορά μπορεί να κάνει το σωστό styling. Δεν πιστεύω οτι είναι τόσο τρομερό για τα μέλη να βγάζουν και ένα δεύτερο σετ φωτογραφιών / βίντεο αχτένιστοι / βρεγμένοι. Δεν θα ζητήσω να κάνει κάποιος το ίδιο μήκος μαλλιών στις πριν και μετά φωτογραφίες ( παρότι το μήκος παίζει τεράστιο ρόλο) αλλά για μερικές φωτογραφίες παραπάνω πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να γίνεται κουβέντα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cvial said : Όταν βγαίνεις από μπάνιο με μαλλί ανακατεμένο η εικόνα σου δεν περνάει προς τα έξω. Η φυσικότητα και η κάλυψη έχουν σημασία στην καθημερινότητα χτενίζοντας τα μαλλιά σου (χωρίς προφανώς τοπικ) με διάφορους τρόπους και επιλέγοντας αυτόν που σου αρέσει και όχι αυτόν που σου δίνει την καλύτερη κάλυψη με συμβιβασμούς που δεν σε ικανοποιουν. Με αυτόν τον τρόπο είσαι και εσύ ευχαριστημένος από την εικόνα που βλέπεις αλλά και ικανοποιημένος από την εικόνα που έχουν οι άλλοι για σένα. Εκεί κρίνεται η επιτυχία μιας μμ. Τα άλλα είναι θεωρία.

Εμένα cvial με ενδιαφέρει και η θεωρία. Επίσης , πιστεύω οτι (και) στο ψυχολογικό κομμάτι , είναι σημαντικό να βλέπεις το κεφάλι σου *οχι* σημαντικά διαφορετικό , πριν και μετά το styling. Αλλιώς, πολλές περιπτώσεις δεν χρειάζονται καν μμ, ή μπορούν να κάνουν μια πολύ φθηνότερη και να βολεύονται με τοπικ. Και (θεωρητικά) μπορούμε να βλέπουμε και στην πράξη πόση διαφορά μπορεί να κάνει το σωστό styling. Δεν πιστεύω οτι είναι τόσο τρομερό για τα μέλη να βγάζουν και ένα δεύτερο σετ φωτογραφιών / βίντεο αχτένιστοι / βρεγμένοι. Δεν θα ζητήσω να κάνει κάποιος το ίδιο μήκος μαλλιών στις πριν και μετά φωτογραφίες ( παρότι το μήκος παίζει τεράστιο ρόλο) αλλά για μερικές φωτογραφίες παραπάνω πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να γίνεται κουβέντα

Μην τα "τσουβαλιάζεις" όλα. Καταρχήν το να μπουν και κάποιες τέτοιες φώτο (ή γενικώς οποιαδήποτε φώτο) δεν είναι κακό απλά δεν μπορεί να είναι σημείο αναφοράς. Οι μμ και ειδικά σε μεγάλα NW εμπεριέχουν την έννοια του συμβιβασμού. Προσπαθείς με λίγα να αντικαταστήσεις πολλά. Αυτή είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους και η αρχή των μμ. Το styling αν η μμ δεν είναι πετυχημένη σπανίως μπορεί να σου δώσει καλή (και όχι αστεία) εικόνα. Αν η μμ είναι πετυχημένη μπορεί να σου δώσει ένα extra boost αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που παίζει όμως πολύ σημαντικότερο ρόλο είναι το μήκος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi

kardinalios

Well-Known Member
Απλά όλοι και ειδικά αυτά που δεν έχουν κάνει μ.μ ( δεν ξέρω αν ο φίλος έχει κάνει ) πρέπει να καταλάβουν ένα πολύ απλό δεδομένο .
Μια μ.μ δεν σε επαναφέρει στην κατάσταση που ήσουν πριν χάσεις τα μαλλιά σου . Αυτό επιστημονικά και αριθμητικά δεν γίνεται . Αυτό που είναι το ζητούμενο είναι να αποκτήσεις και πάλι μια εικόνα η οποία " θα δείχνει " ότι είναι εντάξει και δεν θα φαίνεσαι καραφλος .
Ακόμα και πυκνότητα πάνω από 60 grafts να πετύχει ο γιατρός , απέχει πολύ από τις πυκνότητες που έχει ένα υγιές από α.α κεφάλι .
Τι σημαίνει αυτό ;
Ότι για όποιον έχει κάνει μ.μ και ξέρει καταλαβαίνει ότι το να βρέξεις το κεφάλι σου και να κάνεις με τη χτένα τα μαλλιά σου αριστερά δεξιά έτσι ώστε να αποκαλυφθούν τα οποία κενά δεν έχει κανένα νόημα .
Γιατί δεν έχει ; Γιατί όλα μα όλα τα μεταμοσχευμενα κεφάλια έτσι είναι .
Το ζήτημα είναι πως φαίνεσαι στην καθημερινότητα . Πώς είσαι στην πραγματική σου ζωή , πως σε βλέπουν οι άλλοι και τι εικόνα έχεις . Η εικόνα σου δεν είναι αυτή με βρεγμένο κεφάλι και τα μαλλιά ανακατεμένα .
Φυσικά εννοείται πως σε μια παρουσίαση πρέπει να παρουσιάζονται όλες οι πτυχές . Και εγώ αν κάποιος θέλει τόσο πολύ δεν έχω κανένα πρόβλημα να βρέξω το κεφάλι μου και να ανεβάσω φωτογραφίες .
Όμως για μένα δεν έχει και ουσία αυτό ...
 

vlafo

Well-Known Member
Απλά όλοι και ειδικά αυτά που δεν έχουν κάνει μ.μ ( δεν ξέρω αν ο φίλος έχει κάνει ) πρέπει να καταλάβουν ένα πολύ απλό δεδομένο .
Μια μ.μ δεν σε επαναφέρει στην κατάσταση που ήσουν πριν χάσεις τα μαλλιά σου . Αυτό επιστημονικά και αριθμητικά δεν γίνεται . Αυτό που είναι το ζητούμενο είναι να αποκτήσεις και πάλι μια εικόνα η οποία " θα δείχνει " ότι είναι εντάξει και δεν θα φαίνεσαι καραφλος .
Ακόμα και πυκνότητα πάνω από 60 grafts να πετύχει ο γιατρός , απέχει πολύ από τις πυκνότητες που έχει ένα υγιές από α.α κεφάλι .
Τι σημαίνει αυτό ;
Ότι για όποιον έχει κάνει μ.μ και ξέρει καταλαβαίνει ότι το να βρέξεις το κεφάλι σου και να κάνεις με τη χτένα τα μαλλιά σου αριστερά δεξιά έτσι ώστε να αποκαλυφθούν τα οποία κενά δεν έχει κανένα νόημα .
Γιατί δεν έχει ; Γιατί όλα μα όλα τα μεταμοσχευμενα κεφάλια έτσι είναι .
Το ζήτημα είναι πως φαίνεσαι στην καθημερινότητα . Πώς είσαι στην πραγματική σου ζωή , πως σε βλέπουν οι άλλοι και τι εικόνα έχεις . Η εικόνα σου δεν είναι αυτή με βρεγμένο κεφάλι και τα μαλλιά ανακατεμένα .
Φυσικά εννοείται πως σε μια παρουσίαση πρέπει να παρουσιάζονται όλες οι πτυχές . Και εγώ αν κάποιος θέλει τόσο πολύ δεν έχω κανένα πρόβλημα να βρέξω το κεφάλι μου και να ανεβάσω φωτογραφίες .
Όμως για μένα δεν έχει και ουσία αυτό ...
Κardinalie όλα αυτά είναι σωστά που αναφέρεις και ποτέ μα ποτέ δεν επανέρχεσαι στην πρότερη κατάσταση εκτός και αν είσαι nw1,αλλά γενικά αυτός είναι ο συντριπτικός κανόνας.
Σου διαφεύγει μια σημαντική παράμετρος (για τους περισσότερους δεν ισχύει) που η μμ δυστυχώς δεν την πιάνει.
Αυτό που λέει ο Nucky έχει μόνο σε μια περίπτωση εφαρμογή.
Τι συμβαίνει άμα βάζεις ζελέ σε καθημερινή βάση και που είναι χειρότερο από το νερό γιατί τα μαλλιά στα κολλάει?Θα σου αναδεικνύει πιθανόν όλα τα κενά.
Η απάντηση είναι μόνο μια.Τίποτα απλά κόβεις το ζελέ.
Παραθέτω αυτό το παράδειγμα (εγώ βάζω) για να σου δείξω ότι ρεαλιστικά έχει νόημα αυτό που ρωτάει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι μια επιτυχημένη μμ κρίνεται αν βάζεις νερό ή ζελέ.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τι ζελε ρε παιχτη δημοτικο πας; Flipper η το αλλο το μωβ που εβαζα εγω με βρεγμενο μαλλι κιολας? Περα απο την πλακα πλεον το styling εχει περασει στην εποχη του ματ. Πηλοί, Πάστες ματ, Κρεμες διαμορφωσης, Πουδρες για ογκο, Spray αλατιου (πως στεγνωνει το μαλλι οταν βγαινεις απο τη θαλασσα) Oλα αυτα εχουν ΜΑΤ και concealing αποτέλεσμα. Εγω ακομα και τωρα που δεν εχω κανει ΜΜ με τετοια προιοντα φαινομαι 50% πιο μαλλιας.Ρωτα σε οποιο κομμωτηριο θες να σου πουν στα 10 προιοντα που δινουν τα ποσα ειναι gel. Αφου εχουμε αυτα τα οπλα στη φαρετρα μας γιατι να κατσουμε να σκασουμε. Οπως εχει πει και ο @danceworld_2001 , επι της ουσιας με το illusion παιζουμε.
 

vlafo

Well-Known Member
Τι ζελε ρε παιχτη δημοτικο πας; Flipper η το αλλο το μωβ που εβαζα εγω με βρεγμενο μαλλι κιολας? Περα απο την πλακα πλεον το styling εχει περασει στην εποχη του ματ. Πηλοί, Πάστες ματ, Κρεμες διαμορφωσης, Πουδρες για ογκο, Spray αλατιου (πως στεγνωνει το μαλλι οταν βγαινεις απο τη θαλασσα) Oλα αυτα εχουν ΜΑΤ και concealing αποτέλεσμα. Εγω ακομα και τωρα που δεν εχω κανει ΜΜ με τετοια προιοντα φαινομαι 50% πιο μαλλιας.Ρωτα σε οποιο κομμωτηριο θες να σου πουν στα 10 προιοντα που δινουν τα ποσα ειναι gel. Αφου εχουμε αυτα τα οπλα στη φαρετρα μας γιατι να κατσουμε να σκασουμε. Οπως εχει πει και ο @danceworld_2001 , επι της ουσιας με το illusion παιζουμε.
Σιγά μην βάλω πούδρα..Τι είναι αυτά που λές ή κρέμα..
Δεν χάνω χρόνο με το μαλλί,καλό gel σε υγρή μορφή(αφού σε χαλάει ο ζελές) ή κερί..Τέλος..
Άκου πούδρα.Με έκανες και γέλασα πάντως.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εγώ σαν και εσένα ήμουν. Ζελεδακι. Μετά απέκτησα μαλλιά και αναγκάστικα μπήκα στο κόλπο (μέχρι ενός βαθμού βέβαια).

 
Μπλουζα