Kardinalios , injertocapilar (Lorenzo), fue, 2901 grafts

Harris_G

Well-Known Member
Για Αμερικη θα διαφωνησω. Για στριπ παιρνεις αυτη τη τιμη. Τη FUE τη βαρανε και 8 δολαρια. Ερχονται ορδες Αμερικανων για επεμβαση στην Ευρωπη και κυριως Τουρκια. Και εχω δει να κραζουν οτι ειναι πολυ ακριβες οι επεμβασεις. Βεβαια υπο μια εννοια εχεις δικιο γιατι εκει χτυπανε καραφλοδανειακι (δες financing options σε οποιαδηποτε σελιδα αμερικανικης κλινικης) αλλα ετσι εχουν μαθει να ζουν εκει γενικοτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Το value for money σε ενα προιον η μια υπηρεσία το καθορίζει η αγορά και η τιμολογιακή νόρμα .
Επέτρεψε μου να το γνωρίζω ως ελεύθερος επαγγελματίας στο εξωτερικό ( Αγγλια- Ιρλανδία ) τα τελευταία 22 χρονια.
Η πλειοψηφία των Ανθρώπων που φευγουν εξωτερικό για μεταμοσχευση ειναι μεσαίας τάξης με εισόδημα 50-70000 € το χρονο και πανε Τουρκια με 1500-2000 budget.

Τα ίδια εννοώ για το ρίσκο σε budget κλινικές, ειναι σαφώς μεγαλυτερο.
Γί αυτο πληρώνεις αδρά τον κορυφαίο
Για να το εκμηδενίζει
 

gregkont13

Verified MM member
Για Αμερικη θα διαφωνησω. Για στριπ παιρνεις αυτη τη τιμη. Τη FUE τη βαρανε και 8 δολαρια. Ερχονται ορδες Αμερικανων για επεμβαση στην Ευρωπη και κυριως Τουρκια. Και εχω δει να κραζουν οτι ειναι πολυ ακριβες οι επεμβασεις. Βεβαια υπο μια εννοια εχεις δικιο γιατι εκει χτυπανε καραφλοδανειακι (δες financing options σε οποιαδηποτε σελιδα αμερικανικης κλινικης) αλλα ετσι εχουν μαθει να ζουν εκει γενικοτερα.
Για Αμερικη θα διαφωνησω. Για στριπ παιρνεις αυτη τη τιμη. Τη FUE τη βαρανε και 8 δολαρια. Ερχονται ορδες Αμερικανων για επεμβαση στην Ευρωπη και κυριως Τουρκια. Και εχω δει να κραζουν οτι ειναι πολυ ακριβες οι επεμβασεις. Βεβαια υπο μια εννοια εχεις δικιο γιατι εκει χτυπανε καραφλοδανειακι (δες financing options σε οποιαδηποτε σελιδα αμερικανικης κλινικης) αλλα ετσι εχουν μαθει να ζουν εκει γενικοτερα.


γενικα αμερικη ειναι ολες οι ιατρικες πραξεις ακριβες. Για απονευρωση δινεις 1500 δολαρια. Αλλα καλυπτουν τα παντα μεσω ασφαλειων και η μμ δεν ειναι μεσα σ αυτες. Εχεις δικιο για τα δανεια. Ετσι ζουν γενικα.
 

gregkont13

Verified MM member
Το value for money σε ενα προιον η μια υπηρεσία το καθορίζει η αγορά και η τιμολογιακή νόρμα .
Επέτρεψε μου να το γνωρίζω ως ελεύθερος επαγγελματίας στο εξωτερικό ( Αγγλια- Ιρλανδία ) τα τελευταία 22 χρονια.
Η πλειοψηφία των Ανθρώπων που φευγουν εξωτερικό για μεταμοσχευση ειναι μεσαίας τάξης με εισόδημα 50-70000 € το χρονο και πανε Τουρκια με 1500-2000 budget.

Τα ίδια εννοώ για το ρίσκο σε budget κλινικές, ειναι σαφώς μεγαλυτερο.
Γί αυτο πληρώνεις αδρά τον κορυφαίο
Για να το εκμηδενίζει
Συμφωνω με το μηδενισμο του ρισκου σε καποιες ακριβες κλινικες.

διαφωνω για τα 1500-2000 budget και την πλειοψηφια σε χωρες οπως αγγλια Και ιρλανδια. Σιγουρα υπαρχει ενα ποσοστο , που εχει αυτο το budget, αλλα και πολλοι που θα εδιναν ανετα πολυ περισσοτερα. Στο λονδινο 1500 δινεις για 3 επισκεψεις σε δερματολογο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλοι μου, για να υπαρξει μια πιο αντικειμενικη βαση δεδομενων διαλογου, θα ηθελα να κανω τις εξης παρατηρησεις:

Κατ' αρχας, οντας φυσει αμφισβητιας και ατομο που αδυνατω να πιστεψω στοιχεια που ξεπερνουν τη λογικη, θεωρησα οτι οι φωτογραφιες που ανεβαζει ο φιλος Καρδιναλιος ειναι εξωπραγματικες.

Και εγω, οπως ολοι οσοι συμμετεχουν τις τελευταιες δυο ημερες στον διαλογο, εξεπλαγην απο το τωρινο αποτελεσμα (δεν εχουν συμπληρωθει ουτε 5 μηνες).

Συγκρινα με τις δυο φωτογραφιες που ανεβασε πριν τη μεταμοσχευση και δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου. Επειδη ειχα εκτιμησει την ειλικρινεια του Καρδιναλιου και θεωρουσα οτι δεν θελει επ' ουδενι να εξαπατησει το forum, αρχισα να ψαχνω περισσοτερο την περιπτωση του.

Σκεφτομουν...."δεν μπορει να εχει γινει ενα τετοιο θαυμα και μαλιστα τοσο νωρις...ισως οι φωτογραφιες πριν τη μμ ειναι παραπλανητικες και μας οδηγουν σε εσφαλμενα συμπερασματα".

Τελικα, μετα απο μια ενδελεχη ερευνα σε παρελθοντικα ποσταρισματα του φιλου Καρδιναλιου, διαπιστωσα τα εξης:

α) Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εικονα του μαλλιου του πριν τη μμ ηταν πολυ διαφορετικη απο αυτη που φαινεται στο παρον νημα. Δειτε και μονοι σας την εικονα που επισυναπτω. Ειναι μια εικονα που ο ιδιος ο Καρδιναλιος ειχε ανεβασει στο forum πριν απο ενα περιπου χρονο. Καμια σχεση...αρκετο μαλλι σε ολη την εκταση της ληπτριας.
β) Ο Καρδιναλιος, οντας σε καλη ηλικια (30 χρονων), ξεκινησε εδω και ενα χρονο θεραπεια με φιναστεριδη. Τι σημαινει αυτο; Εχοντας προσωπικη εμπειρια απο την τριετη χρηση φιναστεριδης, θεωρω οτι σε τετοια ηλικια και με τετοιο μαλλι η θεραπεια ειχε πιθανοτητες (πανω απο 50%) οχι μονο να διατηρησει τα υπαρχοντα μαλλια, αλλά να δωσει και μια σημαντικη επανεκφυση. Αρα, φανταστειτε σε αυτο το μαλλι και ενα πιθανο μπουσταρισμα απο το χαπι!!! Η επιδραση της φιναστεριδης, εξαλλου, ειναι ολοφανερη στις πισω ζωνες, οπου ο κ. Λορεντζο δεν τοποθετησε κανενα graft. Η εικονα των πισω ζωνων εχει ηδη βελτιωθει αρκετα λογω της θεραπειας.
γ) Ο φιλος Καρδιναλιος, οπως εχει γραψει σε παρελθοντικο μηνυμα του, εχει ηδη προβει σε μεταμοσχευση 1600 grafts στην DHI στην ιδια περιοχη των 70 cm2 που επενεβη και ο Λορεντζο. Και, οσο και να κατηγορουμε δικαιως την DHI για τα μετρια αποτελεσμα που εχει, τουλαχιστον 1000 grafts θα φυτρωσαν. Αρα, συνυπολογιστε 1000+ 2900 και καποια μαμα προϋπαρχοντα σε μια περιοχη 70 cm2. Μιλαμε για πυκνοτητα ανω των 60 grafts/cm2!!!
δ) Παρατηρωντας το χτενισμα που κανει ο φιλος Καρδιναλιος βλεπουμε οτι φερνει πολλα μαλλια απο πλαγια προς τα μπροστα. Εχει ωραιο, ισιο μαλλι που τον βοηθα να κανει το συγκεκριμενο χτενισμα (που παρεμπιπτοντως του ταιριαζει πολυ και δινει ενα ωραιο αποτελεσμα).

Καταληγοντας...εκανα αυτο το εκτενες ποσταρισμα με ενα και μοναδικο σκοπο...να θεσουμε σε νεα βαση τον διαλογο, να γινουν καποιες επισημανσεις που, μαλλον, δεν τις ειχαν υποψη τους τα μελη που εξεφρασαν διθυραμβικα σχολια. Ηθελα να μην υπαρξουν εσφαλμενα και βιαστικα συμπερασματα και ακρατος ενθουσιασμος για τον (αναμφισβητητα κορυφαιο) κ. Λορεντζο.

Προσωπικη ταπεινη αποψη...ο φιλος Καρδιναλιος με τη θεραπεια που ακολουθει, με περιπου 4000 grafts μεταμοσχευμενα σε περιοχη 70 cm2 και με λογο που φθανει το 2,5 εχει ολα τα εχεγγυα και τις προϋποθεσεις να παρει ενα αριστο αποτελεσμα. Δε θεωρω δηλαδη οτι ο κ. Λορεντζο θα εχει κανει ενα "θαυμα", οταν με το καλο ολοκληρωθει η μμ και ειμαι βεβαιος οτι η εικονα του φιλου Καρδιναλιου θα ειναι αριστη.

ΥΓ Φιλε Καρδιναλιε, σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια. Ειμαι πεπεισμενος οτι το αποτελεσμα θα ειναι αριστο.

Αγαπητέ Tol, ο λόγος που ζήτησα από τον kardinalio να μας ποστάρει το εξελακι είναι γιατί σε αυτό αποτυπώνονται όλες οι πληροφορίες pre-op και post-op, οπότε μπορούμε να ξέρουμε από που ξεκίνησε και που έφτασε. Οι υπολογισμοί σου είναι χονδρικά σωστοί αλλά αγνοούν ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό που είναι το πάχος της τρίχας. Στην περιοχή πρέπει να είχε περίπου 1000-1200g από την προηγούμενη εμφύτευση (συμφωνώ μαζί σου) μαζί με όλα τα άλλα σκόρπια από τα μαμα που κρατήθηκαν από την φίνα (εξάλλου από την πολύ καλή κοντινή preop φαίνεται το τι υπάρχει, είναι πολύ αραιό) και προστέθηκαν άλλα 2900, σύνολον ας πούμε χονδρικά 57g (4000/70) x 2.3h/g (κατά τι λιγότερο από το 2.45 λόγω μαμα ) x 0.048mm (πάχος) = 6.3.

Ως γνωστόν ο Lorenzo (αλλά και o Erdo) στοχεύουν σε CV~5.4 για να μην φαίνεται δέρμα, οπότε η στρατηγική δεν είχε σχέση τόσο με την πυκνότητα που μπορεί και να φτάνει τα 60g/h αλλά με το CV που λαμβάνει υπόψιν του και το πάχος της τρίχας που εδώ είναι πολύ επιβαρυντικό.

Με λίγα λόγια, δεν τίθεται ούτε θέμα "θεοποίησης" του γιατρού η ξαφνικού "θαύματος", αλλά επιτυχημένης ή μη υλοποίησης ενός πλάνου στρατηγικής βασισμένο στα χαρακτηριστικά του Καρδινάλιου. Η φώτο που πόσταρες μας δείχνει το crown και όχι τις ζώνες A & B που έγινε η εμφύτευση και μάλιστα με ένα μακρύ μαλλί που ξεκίναει από το crown και τα πλαινά για να καλύπτει το μπροστινό κομμάτι που είχε τα graft που προανέφερα. Θυμάμαι αυτή την "αστεία" εικόνα του Καρδινάλιου όταν ήρθε στο consultation. Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι ο τρόπος που το χτενίζει τώρα (που μπορεί) και του πάει και δημιουργεί layering που καλυτερεύει το αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο μήνα.

Εν κατακλείδι, αν η φύτρωση κινηθεί στο 90%+ θα φτάσει κοντά στο CV=5.4 που είναι και ο στόχος της μμ και με ένα καλό μήκος και layering θα ανεβάσει τεχνητά το CV έτσι ώστε να μιλάμε για εξωπραγματικό αποτέλεσμα. Έχω ξαναπεί πολλές φορές ότι για να εκτιμήσεις ένα αποτέλεσμα πρέπει να αναλύσεις ΟΛΕΣ τις παραμέτρους (αν τις έχεις και αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα ΟΛΩΝ των Ελληνικών και Κυπριακών κλινικών).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Ίσως να θυμάσαι @CVIAL το παράπονο μου στον γιατρό όταν φυσάει έξω και για το πώς ένιωθα και την αντίδραση του " i know this issue ,we have all faced it " . Αυτό για το αστείο χτένισμα που αναφέρεις γιατί όντως το κοσμητικό επίθετο ταιριάζει απόλυτα στην κατάσταση . Αυτό είναι και το μεγαλύτερο κέρδος από την επέμβαση μέχρι στιγμής .
Να ξυπνάς το πρωί να μην βάζεις τοπικ , να μην σκεφτείς α να τα χτενισω από εδώ η από εκεί , να μην φοβάσαι όταν έχει αέρα να μην φοβάσαι την βροχή να μην φοβάσαι το μπάνιο στη θάλασσα. Όλα αυτά τα μικρά πράγματα όσο και αν ακουστεί περιεργο αυτό που θα πω , έχουν αλλάξει την καθημερινότητα μου προς το καλύτερο .
 

felaini

Active Member
Respect για τις αναλυσεις του cvial!!
απο παλια το ελεγες λορεντζο στοχευει παντα στο cv:5,4 να μην φαινεται δερμα.
Κ σε μενα το ιδιο ειχε γραψει στο χαρτι στα κονσουλεισον στοχος το 5,4.. .. ο ανθρωπος ηταν τοσο αναλυτικος που σε κερδιζε..
Εδω στο καρδιναλιο παιζει να χει ξεπερασει το cv του 5,4.. το εξελ θα τα ξεκαθαρισει ολα παντως..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό θέλουμε

statistics.png
 

Panos1982

Well-Known Member
Για να συγκρινεις μια μμ πριν μετα, πρεπει να δειχνεις κ πανομοιότυπες φωτο πριν μετα.

Στο πριν εδειξες τερμα φωτεινες κ καθαρες φωτο με πολυ κοντο μαλλι που ΔΕΝ κολακευει καθολου κ αδυνατίζει -ξεγυμνωνει/μειωνει ενα αποτελεσμα,
Και στο μετα δειχνεις φωτο με μεγαλυτερο μηκος μαλλιου που παρεχει ψευδοκαλυψη η αλλιως illusion of density.
Σε σκοτάδια... η οταν εχει φως το αφηνεις να πεφτει επανω στην ψευδοκαλυψη κ οχι μεσα στο μαλλι κ στην ριζα των τριχων κ το δερμα ωστε να φανει πραγματικα η πυκνοτητα π εχεις.
Προσπαθεις κ βαζεις τερμα κολακευτικες φωτο χωρις να δειχνεις τι πραγματικά συμβαινει στο κεφαλι κ παρουσιάζεις μονο την ψευδοκαλυψη ΜΗΝ αναφεροντας πως ακομα εισαι αρκετα αδυνατος στην πυκνοτητα... αποπροσανατολιζεις κ ξεγελας με λιγα λογια. Κυρίως αυτους που ειναι νεοι κ δεν γνωρίζουν πολλα απο μμ.

Σου ζητηθηκε φωτο με βρεγμενα κ ανεβαζεις αυτην εδω...
20200523_110308.jpg


Μεσα στα σκοτάδια....φοβούμενος να δειξεις τι πραγματικά συμβαινει οταν βρεχεις το μαλλι κ μειώνεται η ψευδοκαλυψη που σου παρεχει το στεγνο μαλλι. Ποσο ευκολα φαινεται ο φοβος σου κ η διαθεση σου να ΜΗΝ δειξεις αυτο που πραγματικα συμβαινει, αλλα κατι πολυ καλυτερο.

Σε αυτη τη σκοτεινη σου φωτο αυξησα λιγο την
Φωτεινοτητα (μπορειτε ολοι να το κανετε απλα απ το κινητο σας) και ουψ αποκαλυψη... αμεσως φαινεται καθαροτερα η αληθεια κ η πραγματικη πυκνοτητα...οσο αυτο ειναι δυνατο βεβαια απ αυτη τη σκοτεινη φωτο...και φαινεται μονο στα δεξια γιατι εισαι κ αριστερά ετσι αδειος απλα.φροντισες τεχνηέντως να μην μπει καθολου φως εκει κ δεν μπορω να το αναδειξω εκει παρα μονο δεξια που μπηκε λιγο, σου ξεφυγε ισως.
20200523_111809.jpg


Εγω δεν ειμαι χθεσινος,
εχω μεταμοσχευμενα μαλλια εδω κ 11 χρονια κ τα εχω δει κατω απ οποιεσδηποτε συνθηκες κατω απο οποιεσδηποτε καταστασεις κ δεν με ξεγελας.
Μπορεις να ξεγελας με αυτα π κανεις καποια ατομα αλλα οχι ολους.

H διαφορα ειναι εμφανης με το που ανεβασα λιγο την φωτιενοτητα σε μια θεοσκοτεινη φωτο,
φαντασου να τραβηξεις μια φωτεινη φωτο εξ αρχης που να μπαινει καθαρο φως μεσα σοτ μαλλι πως θα αλλαξουν τα πραγματα κ η γνωμη των απαιδευτων στις μεταμοσχευσεις που τωρα εχουν ξεγελαστει....

Εχεις πολυ πιο αδύναμο κ αραιο αποτελεσμα σε σχεση με αυτο που παρουσιαζεις Αλλα δεν ειναι κακο αυτο γιατι εισαι μολις στους 4.5.μηνες ειναι νορμαλ να μην εισαι πολυ πυκνος ακομα,
Το κακο ειναι οτι δεν το δειχνεις κ δεν το αναφερεις κ το παρουσιαζεις σαν κατι πολυ καλυτερο.

Έχεις τον cvial να προσπαθει να το μαζεψει κ εισαι τυχερός γιατι αλλοι δεν τον ειχαν.....

Κ αλλα ατομα ανεβασαν ειλικρινεις σοβαρες κ καθαρες φωτο κ μαλιστα κριθηκαν για το αποτελεσμα τους αρκετα απο πολλους γιατι απ τις καθαρές τους φωτο φαινονταν κ οι αδυναμίες τους που εσυ πασχιζεις να κρύψεις κ πλεκεις το εγκωμιο του δήθεν καταπληκτικου αποτελέσματος ηδη....ενω απεχεις ακομα πολυ μακρυα απ το να φτασεις σε αυτο....

Δεν εχεις δειξει καν την δοτρια σου
Και δεν εχω δει σε οσες φωτο του μετα που ανέβασες ουτε εναν θυλακα.
Δε μπορω να διακρίνω μια ριζα τριχας. Δειχνεις μονο μια απο ψηλα ψευδοκαλυψη,
κ το τι γινεται μεσα στο δερμα κ στις ριζες των τριχων δε φαινεται επ ουδενι.

Εχεις 250~ μονα θυλακια κ ακούω κάποιους να μιλανε για φυσικοτητα την στιγμή που δεν μπορει να φανει καν τι θυλακια εχεις μπροστα στο χτισιμο μονα διπλα τριπλα ? Αστεια πραγματα.....
Ειναι καλος ο γιατρος σου
Αλλα ακομα κι εγω εχω περιεργεια πως χειριστηκε τα τοσα λογα μονοθυλακια...να ριξεις φως δηλαδη μεσα στις ριζες κ το δερμα του μαλλιου για να φανουν οι θυλακες με.καθαρη αναλυση....αλλα που....

Για να αναλυσετε τα δεδομενα πρεπει πρωτα να δειξεις κατα την εξελιξη την πραγματικη εικονα του μεσα μαλλιου σου...
Αυτη την εικονα αναλυουν οχι της ψευδοκαλυψης που ριχνεις το μαλλι στεγνο στο πλαι κ κρυβεις τα κενα με το μηκος του.

Μπορεις να βρεξεις το μαλλι κ να ανεβασεις μια φωτο σαν αυτην εδω ??
Να δειχνεις τι γινεται μεσα με το μαλλι ορθιο κ να αφήσεις να μπει το φως μεσα στο δερμα κ τις ριζες ??
Να το ανακατεψεις ?? Καντο δεν ειναι κακο. Και ανεβασε πολλες οχι μια... να φανει απο πολλες οπτικές το μαλλι οχι μονο μια την πιο κολακευτικη κ ανούσια συναμα.
Screenshot_20200523-003030_YouTube.jpg


Τεσλοσπαντων δεν θα κανω αλλο σχολιο...
Ηταν το τελευταιο στο νημα αυτο.
Τα συννεφα δεν εφυγαν τελικα κ το μονο π εκανα ηταν να ανεβάσω λιγο την φωτεινοτητα στις "συννεφιασμενες σου φωτο" ...
Καλη συνεχεια στην ομορφη παρουσίαση!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Τα ποσοστα φυτρωσης σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι περιπου 40% και ζητατε απο τον Καρδιναλιο wet comb-through που γινεται παντα στο τελος ενος αποτελεσματος. Εχει σκασει αρκετο νεο μαλλι που δειχνει οτι ολα πανε καλα ή και αρκετα καλα. Αυτο εχει σημασια να κρατησουμε προς το παρον. Ενα ελαφρως εμπειρο ματι βλεποντας το ετσι στο 4,5μηνο ξερει οτι παει πολυ καλα, μη κοροιδευομαστε τωρα.
 

gregkont13

Verified MM member
Ειναι αντικειμενικη αληθεια οτι καθε αλλο νημα απο ερντο η λορετζο εχει πολυ πιο αποκαλυπτικες φωτος απο αυτες αυτου του νηματος.

επισης ειναι αληθεια οτι αλλα μελη απο ελληνικες κλινικες κλπ ειχαν ανεβασει 100 φωτος , δοτριες, ληπτριες, πανοραμικες και τους ζητουνταν ολο και πιο καθαρες φωτο. Στο συγκεκριμενο νημα δεν εγινε αυτο.

εγω προσωπικα ειμαι παντελως αδιαφορος στην υποστηριξη Η καταδικη οποιασδοιποτε κλινικης ελληνικης η ξενης . Απλα καταλαβαινω τι λεει ο πανος και ειναι αληθεια οτι δεν εχουμε δει δοτρια και φωτογραφιες στα επιπεδα ολων των υπολοιπων καλων παρουσιασεων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ πάντως μετά και την τελευταία απάντηση του @Panos1982 καταλαβαίνω ότι ο ρόλος του δεν είναι αυτος που παρουσιάζει . Είχα δει την παρουσίαση της μεταμόσχευσης του σε ξένο φόρουμ και τα βίντεο που είχε ανεβάσει στο youtube σχετικά με αυτήν τα οποία τα είχε ποσταρει και ο Erdogan . Αναρωτιομουν γιατί ένας ασθενής , ένας καθημερινός άνθρωπος ενώ έκανε την μ.μ και δόξα το θεό πήγαν όλα καλά να δείχνει τέτοιο ζήλο να την παρουσιάσει όχι σε ένα μέσο αλλά σε πολλά και διάφορα διαφημιζοντας το αποτέλεσμα του . Πώς αυτός ο άνθρωπος έχει τόσο χρόνο και τόση όρεξη να τα κάνει αυτά και τι κίνητρο έχει .
Όπως είπα και παραπάνω έκανα ένα λάθος με την σκοτεινή φωτογραφία . Αυτή είχα και αυτή ανέβασα . Ανέβασα αμέσως από κάτω φωτεινή κατω από τον ήλιο και δεν είμαι καν στους 5 μήνες ακόμα . Ωστόσο κάποιοι επιμενουν να ζητάνε περίεργα πράγματα , ενώ εγώ δεν διαφημίζω τον Lorenzo . Απλά δείχνω το κεφάλι μου όπως είναι . Όταν θα βγάλω λοιπόν φωτογραφίες 5μηνου θα βρέξω και τα μαλλιά μου και θα ανεβάσω την φωτογραφία . Πείτε μου όλοι εσείς οι "καχυποπτοι" τι άλλο θέλετε να κάνω έτσι ώστε να φανεί αυτό που θέλετε και εγώ θα το κάνω .
Αλλά πλέον είμαι σίγουρος ότι ο ρόλος κάποιων εδώ μέσα είναι διαφορετικός από αυτόν που δηλώνουν .
@CVIAL σε παρακαλώ εγώ ξέρεις καλά ότι δεν είμαι εκπρόσωπος καμίας κλινικής . Αν οι εκπρόσωποι , φίλοι εξαρτημένοι κλπ έχουν θέμα με την παρουσίαση μου εγώ την σταματάω εδώ , δεν θα καθομαι κάθε μέρα να απαντάω σε θεωρίες συνωμοσίας .
Την προηγούμενη φορά θα έκανα διορθωτικη μέσα στο εξάμηνο και μέσα στο lockdown του κορονοιου θα πήγαινα στην Ισπανία για να διορθώσει ο Jose το αποτέλεσμα και να ανεβασω φωτογραφίες στο φόρουμ . Τώρα μου ζητάνε να βρέξω το μαλλί μου και να το ανεβάσω χτενισμενο το μισό μπροστά και το μισό πίσω . Απίστευτα πράγματα .
Έβρεξα τα μαλλιά με πολύ νερό και τα χτενισα όλα πίσω . Η φωτογραφία είναι με φλας . Ο,τι πιο ξεγυμνωτικο μπορώ να ανεβάσω δηλαδή . Το φως πέφτει πάνω στα βρεγμένα μαλλιά . Είμαι στους 4,5 μήνες ακόμα !!!!
IMG_20200524_090341__01__01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Και για να βοηθήσω λίγο :

Πώς έδειχνα με τις ίδιες συνθήκες ( βρεγμένο μαλλί κλπ ) pre-op :

Screenshot_20200524-090926__01.jpg


Και πως δείχνω τώρα 4 μήνες και 25 μέρες περίπου post-op :

IMG_20200524_090341__01__01.jpg
 
  • Like
Reactions: spi

tol

Well-Known Member
Πείτε μου όλοι εσείς οι "καχυποπτοι" τι άλλο θέλετε να κάνω έτσι ώστε να φανεί αυτό που θέλετε και εγώ θα το κάνω .

δεν θα καθομαι κάθε μέρα να απαντάω σε θεωρίες συνωμοσίας

Φιλε Καρδιναλιος, προσωπικα δεν σε κατηγορησα για καμια "συνωμοσια". Αντιθετα εγραψα οτι εκτιμω την ειλικρινεια σου.

Αυτο που προσπαθησα με το εκτενες ποσταρισμα μου, ειναι να θεσω το θεμα της συζητησης υπο νεες βασεις (περισσοτερο αντικειμενικες κατα την αποψη μου).

Θελησα να φανει απο ολες τις οπτικες γωνιες και παραμετρους η μεταμοσχευση σου, για να μην παρασυρονται απειρα νεαρα μελη του forum και καλλιεργουνται τρελες προσδοκιες.

Δυστυχως, φιλε μου Καρδιναλιε, η ανθρωπινη φυση ειναι τετοια...σχεδον ολοι οι ανθρωποι εχουν μια αυταρεσκεια, επιθυμουν να παρουσιαζουν μια οσο το δυνατον καλυτερη εικονα του εαυτου τους, γοητευονται με την ιδεα οτι η εικονα τους αρεσει στους αλλους, ικανοποιουνται απο τα θετικα σχολια και τους επαινους που δεχονται. Γι' αυτο σχεδον παντα (αλλοτε ακουσια/ανεπαισθητα και αλλοτε κακοπροαιρετα) δεν προβαλλουν την ξεκαθαρη, "γυμνη" αληθεια.

Αντιθετα, βγαζουν 50 φωτογραφιες, υπο διαφορετικες ληψεις, και καθονται ωρες ατελειωτες (οπως κανουν οι "χαζογκομενιτσες" στο instagram), για να διαλεξουν τις πιο κολακευτικες, αυτες που θα ενδυναμωσουν περισσοτερο το αισθημα αυταρεσκειας/αυτοϊκανοποιησης τους.

Επαναλαμβανω...αυτη ειναι η ανθρωπινη φυση..δεν τους κατηγορω ως συνομωτες, δεν τους κατηγορω ως εκπροσωπους συγκεκριμενων κλινικων/γιατρων. Απλα θεωρω οτι προσπαθουν "με νυχια και με δοντια" να υπερασπισουν και να προβαλλουν μια ωραιοποιημενη εικονα του εαυτου τους.

Προσωπικα διαθετοντας μια (μικρη/ελαχιστη/αναξια λογου) εμπειρια απο τρεις μεταμοσχευσεις και γνωριζοντας οτι, αν τραβηξεις 20 φωτογραφιες υπο διαφορετικες συνθηκες/γωνιες, και οι 20 θα ειναι διαφορετικες (αλλες ξεγυμνωτικες, αλλες απλα αποκαλυπτικες, αλλες που θα συγκαλυπτουν την πραγματικη εικονα του μαλλιου και τελος αλλες που μπορουν, ακομη και εναν με μετρια πυκνοτητα, να τον παρουσιαζουν "Ρουβα"), προσπαθω να επισημαινω στα νεαρα απειρα μελη αυτες τις "παγιδες", ωστε να ειναι καλυτερα ενημερωμενα και να μην παρασυρονται.

Μακαρι, φιλε μου Καρδιναλιε, ολοι εσεις που αποφασιζετε να ανοιξετε ενα νημα, να μπορουσατε να ξεφυγετε απο αυτη την ανθρωπινη ταση ωραιοποιησης της ατομικης εικονας. Μακαρι να ανεβαζατε μονο ξεγυμνωτικες φωτογραφιες. Μακαρι να συνειδητοποιουσατε οτι προκειται για ενα ανωνυμο forum, οπου κανείς δε θα σας ειρωνευτει, δε θα σας προσβαλει (οπως δυστυχως γινεται στην καθημερινοτητα), επειδη η φυση σας "προικισε" με το προνομιο της "φαλακρας". Μακαρι να αντιλαμβανονταν ολοι οτι σκοπος αυτων των νηματων πρεπει να ειναι η ολοπλευρη αντικειμενικη διαφωτιση και οχι ο εξωραϊσμος της πραγματικοτητας.

Και, επειδη, οπως καταλαβαινεις, φιλε μου Καρδιναλιε, κανείς δεν μπορει να επιβαλει στον αλλον να ανεβαζει μονο αποκαλυπτικες φωτογραφιες, ισως το forum εχει αναγκη και καποιους αντιρρησιες, καποιους αμφισβητιες, καποιους που θα προσπαθουν να φωτισουν ολες τις πτυχες μιας μεταμοσχευσης...με αποκλειστικο, καλοπροαιρετο στοχο, να μην δημιουργουνται στους αδαεις εσφαλμενες εντυπωσεις.

Ελπιζω να καταλαβες, φιλε μου, το νοημα της δικης μου παρεμβασης. Σε καμια περιπτωση δεν εβαλα κατα της προσωπικης σου αξιοπιστιας, ουτε θελησα να μειωσω την αδιαμφισβητη αξια του κ. Λορεντζο.

Για αλλη μια φορα σου ευχομαι να πανε ολα κατ' ευχην και να εχεις ενα αποτελεσμα ανταξιο των υψηλων προσδοκιων σου.
 

koumparos

Well-Known Member
Μάλιστα.Ζησαμε τις κόντρες βεκρης vs ξένες κλινικές.Μετα πήγαμε στον κυπριακό εμφύλιο.Ενδιαμεσα βάλαμε και την dhi και λίγο από Γκούρα.Τωρα θα ζήσουμε ισπανοτουρκικη κόντρα.Καλη συνέχεια καρδινάλιε.
 

manly_Man

Well-Known Member
Και για να βοηθήσω λίγο :

Πώς έδειχνα με τις ίδιες συνθήκες ( βρεγμένο μαλλί κλπ ) pre-op :
Προβολή συνημμένου 25018

Και πως δείχνω τώρα 4 μήνες και 25 μέρες περίπου post-op :
Προβολή συνημμένου 25019

παλι δεν μπορει να γινει σωστη συγκριση αναμεσα σε αυτες τις 2 φωτογραφιες...

1) εχουν διαφορετικη γωνια ληψης
2) η pre op ειναι με καλυτερο φωτισμο που κανει πιο εντονη την αραιωση σε σχεση με την post-op
3) η post op ειναι θολη και δεν εχει καλυ αναλυση
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο Καρδινάλιος προσωπικά μου είναι ένα πολύ συμπαθείς μέλος και θα τον δικαιολογήσω ότι δεν έχει κάλο κινητό και δεν γνωρίζει πως να βγάλει φωτογραφίες.

Δυστυχώς αυτές οι φωτογραφίες είναι άκρως παραπλανητικες για την ώρα όχι ότι το κάνει από δόλο.
Εγώ προσωπικά βγάζω 9 χρονιά φωτογραφίες και από τις 2 μεταμοσχευσεις μου και το μάτι μου γνωρίζει τι συμβαίνει σε κάθε φώτο.


Μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα του Καρδινάλιου το θεωρώ ένα χαλαρό αποτέλεσμα + το boost τις φιναστεριδης.

Η θέση μου πλέον στο φόρουμ είναι πολύ λεπτή και δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαραθεσεις,άλλα εγώ δεν βλέπω κανένα εξωπραγματικο αποτέλεσμα.

Σας τοποθετώ μια φωτογραφία που την έχω και στο νήμα μου στους 5μιση μήνες.
Ορίστε μια φώτο πως μπορεί να ξεγελάσει.
Όλα φαίνονται τέλεια στην πρώτη φωτογραφία ακόμη και από την ίδια γωνία.
Να τονίσω ότι στην καθημερινοτητα μπορεί στο μάτι του κόσμου έξω να είμαι κάτι στο ενδιάμεσο.

08.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Αφού μπήκα σε αυτή τη διαδικασία να παρουσιάσω για το καλό της κοινότητας , θα πω στον κουμπάρο μου που έχει ψηφιακή μηχανή dslr και ασχολείται με φωτογραφίες όταν βρεθούμε να με τραβήξει εκείνος .
Δεν θέλω να υπάρχουν σκιές . Δεν με ενδιαφέρει να κάνω διαφήμιση για τον γιατρό αλλά με ενδιαφέρει ένας νέος άνθρωπος να δει ότι μπορεί να παλέψει την καράφλα .
Τουλάχιστον εγω στα δικά μου μάτια είμαι τρομερά ευχαριστημένος μέχρι τώρα και έχει αλλάξει η ψυχολογία μου .
Τώρα αν το αποτέλεσμα είναι καλό η πολύ καλό η σούπερ ας το κρίνει ο καθένας .
Μέχρι τότε δεν θα ανεβάσω τίποτα άλλο .
Καλή συνέχεια σε όλους .
 

nucky

Active Member
John , στις φωτό που εβαλες μόλις πριν αυτή με τον εξωτερικό φωτισμό είναι υπό σκιάν σωστά ;
 

tol

Well-Known Member
Σας τοποθετώ μια φωτογραφία που την έχω και στο νήμα μου στους 5μιση μήνες.
Ορίστε μια φώτο πως μπορεί να ξεγελάσει.
Όλα φαίνονται τελεία στην πρώτη φωτογραφία
Και φαντασου, φιλε John, να εβγαζες και μια τριτη φωτογραφια...οχι απλα εξω στο μπαλκονι...αλλά στον ηλιο και υπο διαφορετικη κατευθυνση των ακτινων του ηλιου!!!
Στην πρωτη φαινεσαι πολυ καλος...στη δευτερη φαινεσαι αραιος...στην τριτη θα φαινοσουν ισως ακομη φαλακρος.

Αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω...οτι δηλαδη, καλως ή κακως, οι περισσοτερες φωτογραφιες που ανεβαινουν στο forum, απο την πλειονοτητα των μελων, ειναι συγκαλυπτικες και οχι αποκαλυπτικες. Οι υποψηφιοι νεοι για μεταμοσχευση οφειλουν να το γνωριζουν αυτο και εμεις (ως ουδετεροι παρατηρητες) να τους το επισημαινουμε καθε φορα.
 
Μπλουζα