Kardinalios , injertocapilar (Lorenzo), fue, 2901 grafts

tol

Well-Known Member
Φιλοι μου, για να υπαρξει μια πιο αντικειμενικη βαση δεδομενων διαλογου, θα ηθελα να κανω τις εξης παρατηρησεις:

Κατ' αρχας, οντας φυσει αμφισβητιας και ατομο που αδυνατω να πιστεψω στοιχεια που ξεπερνουν τη λογικη, θεωρησα οτι οι φωτογραφιες που ανεβαζει ο φιλος Καρδιναλιος ειναι εξωπραγματικες.

Και εγω, οπως ολοι οσοι συμμετεχουν τις τελευταιες δυο ημερες στον διαλογο, εξεπλαγην απο το τωρινο αποτελεσμα (δεν εχουν συμπληρωθει ουτε 5 μηνες).

Συγκρινα με τις δυο φωτογραφιες που ανεβασε πριν τη μεταμοσχευση και δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου. Επειδη ειχα εκτιμησει την ειλικρινεια του Καρδιναλιου και θεωρουσα οτι δεν θελει επ' ουδενι να εξαπατησει το forum, αρχισα να ψαχνω περισσοτερο την περιπτωση του.

Σκεφτομουν...."δεν μπορει να εχει γινει ενα τετοιο θαυμα και μαλιστα τοσο νωρις...ισως οι φωτογραφιες πριν τη μμ ειναι παραπλανητικες και μας οδηγουν σε εσφαλμενα συμπερασματα".

Τελικα, μετα απο μια ενδελεχη ερευνα σε παρελθοντικα ποσταρισματα του φιλου Καρδιναλιου, διαπιστωσα τα εξης:

α) Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εικονα του μαλλιου του πριν τη μμ ηταν πολυ διαφορετικη απο αυτη που φαινεται στο παρον νημα. Δειτε και μονοι σας την εικονα που επισυναπτω. Ειναι μια εικονα που ο ιδιος ο Καρδιναλιος ειχε ανεβασει στο forum πριν απο ενα περιπου χρονο. Καμια σχεση...αρκετο μαλλι σε ολη την εκταση της ληπτριας.
β) Ο Καρδιναλιος, οντας σε καλη ηλικια (30 χρονων), ξεκινησε εδω και ενα χρονο θεραπεια με φιναστεριδη. Τι σημαινει αυτο; Εχοντας προσωπικη εμπειρια απο την τριετη χρηση φιναστεριδης, θεωρω οτι σε τετοια ηλικια και με τετοιο μαλλι η θεραπεια ειχε πιθανοτητες (πανω απο 50%) οχι μονο να διατηρησει τα υπαρχοντα μαλλια, αλλά να δωσει και μια σημαντικη επανεκφυση. Αρα, φανταστειτε σε αυτο το μαλλι και ενα πιθανο μπουσταρισμα απο το χαπι!!! Η επιδραση της φιναστεριδης, εξαλλου, ειναι ολοφανερη στις πισω ζωνες, οπου ο κ. Λορεντζο δεν τοποθετησε κανενα graft. Η εικονα των πισω ζωνων εχει ηδη βελτιωθει αρκετα λογω της θεραπειας.
γ) Ο φιλος Καρδιναλιος, οπως εχει γραψει σε παρελθοντικο μηνυμα του, εχει ηδη προβει σε μεταμοσχευση 1600 grafts στην DHI στην ιδια περιοχη των 70 cm2 που επενεβη και ο Λορεντζο. Και, οσο και να κατηγορουμε δικαιως την DHI για τα μετρια αποτελεσμα που εχει, τουλαχιστον 1000 grafts θα φυτρωσαν. Αρα, συνυπολογιστε 1000+ 2900 και καποια μαμα προϋπαρχοντα σε μια περιοχη 70 cm2. Μιλαμε για πυκνοτητα ανω των 60 grafts/cm2!!!
δ) Παρατηρωντας το χτενισμα που κανει ο φιλος Καρδιναλιος βλεπουμε οτι φερνει πολλα μαλλια απο πλαγια προς τα μπροστα. Εχει ωραιο, ισιο μαλλι που τον βοηθα να κανει το συγκεκριμενο χτενισμα (που παρεμπιπτοντως του ταιριαζει πολυ και δινει ενα ωραιο αποτελεσμα).

Καταληγοντας...εκανα αυτο το εκτενες ποσταρισμα με ενα και μοναδικο σκοπο...να θεσουμε σε νεα βαση τον διαλογο, να γινουν καποιες επισημανσεις που, μαλλον, δεν τις ειχαν υποψη τους τα μελη που εξεφρασαν διθυραμβικα σχολια. Ηθελα να μην υπαρξουν εσφαλμενα και βιαστικα συμπερασματα και ακρατος ενθουσιασμος για τον (αναμφισβητητα κορυφαιο) κ. Λορεντζο.

Προσωπικη ταπεινη αποψη...ο φιλος Καρδιναλιος με τη θεραπεια που ακολουθει, με περιπου 4000 grafts μεταμοσχευμενα σε περιοχη 70 cm2 και με λογο που φθανει το 2,5 εχει ολα τα εχεγγυα και τις προϋποθεσεις να παρει ενα αριστο αποτελεσμα. Δε θεωρω δηλαδη οτι ο κ. Λορεντζο θα εχει κανει ενα "θαυμα", οταν με το καλο ολοκληρωθει η μμ και ειμαι βεβαιος οτι η εικονα του φιλου Καρδιναλιου θα ειναι αριστη.

ΥΓ Φιλε Καρδιναλιε, σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια. Ειμαι πεπεισμενος οτι το αποτελεσμα θα ειναι αριστο.
 

Συνημμένα

  • 20171130_154736.jpg
    20171130_154736.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 348

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε @tol και σε ευχαριστώ πολυ για τις ευχές .
Κάποιες παρατηρήσεις στα λεγόμενά σου τα οποία εχουν λογική και είναι κοντά στην πραγματικότητα .
1) Οι φωτογραφίες που έχω ποσταρει στο παρόν τοπικ είναι αυτές που με έβγαλε ο γιατρός την ημέρα της μ.μ . Προφανώς η φωτογραφία που ανέβασες είναι πιο κολακευτική διότι το μαλλί είναι χτενισμενο και κουρεμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύπτει αρκετά τα κενά που υπήρχαν .
2) Σίγουρα η θεραπεία με φιναστεριδη έχει βοηθήσει πολύ . Η πρόταση του Lorenzo στο consultation ήταν 2900 μπροστά + 1500 στο crown . Όταν με είδε μετά από 1 χρόνο περίπου θεραπείας μου είπε ότι το crown έχει βελτιωθεί σε τέτοιο βαθμό που θα αναβάλουμε προς το παρόν τη δεύτερη μ.μ .
3) Στις μπροστά ζώνες το μαλλί μου έγινε πιο δυνατό αλλά θεωρώ ότι δεν έχω κερδίσει νέες τρίχες όπως έχω κερδίσει πίσω . Βέβαια αυτό κανείς δεν μπορεί να το υπολογίσει .
4) Η περίπτωση μου είναι repair και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπιστεί . Να αναφέρω εδώ ότι η φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος είναι αυτή που είχα στείλει στον Erdogan και αρνήθηκε να με αναλάβει λόγω περιορισμένης δοτριας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Tol με συγχωρείς αλλά στην dhi η σε οποιαδήποτε ελληνική κλινική τέτοιον σχεδιασμό και φυσικότητα πολύ δύσκολα θα έβλεπε.Εγω προσωπικά πλέον κοντά στα 40 συμβιβάζομαι με τις ελληνικές hairline και πυκνότητες αλλά εδώ βλέπουμε γιατί πληρώνει κάποιος έναν τέτοιο δόκτορα.
Τέλος να μην ξεχνάμε ότι είναι το τεταρτο περιστατικό του Λορέντζο που η συνολική βαθμολογία ξεπερνάει το 9.Στον cvial βάζω καρφί 10 διότι μιλάμε για ένα μικρό θαύμα.
 

vlafo

Well-Known Member
γ) Ο φιλος Καρδιναλιος, οπως εχει γραψει σε παρελθοντικο μηνυμα του, εχει ηδη προβει σε μεταμοσχευση 1600 grafts στην DHI στην ιδια περιοχη των 70 cm2 που επενεβη και ο Λορεντζο. Και, οσο και να κατηγορουμε δικαιως την DHI για τα μετρια αποτελεσμα που εχει, τουλαχιστον 1000 grafts θα φυτρωσαν. Αρα, συνυπολογιστε 1000+ 2900 και καποια μαμα προϋπαρχοντα σε μια περιοχη 70 cm2. Μιλαμε για πυκνοτητα ανω των 60grafts/cm.

Η αναλυτική έρευνα που παρέθεσες tol λύνει και πολλές απορίες.
ΜΕ 4000g αλλάζει όλο το σκηνικό στην τελική εικόνα όταν ολοκληρωθεί.
Αυτό σημαίνει ότι σε έναν ΚΟΡΥΦΑΊΟ γιατρό ακόμα και 80% φύτρωση να έχει πάλι το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.
Πόσο μάλλον τωρα στον Lorenzo που προβλέπω να είναι εξωπραγματικό αλλά είναι πλέον λογικό.
Αυτό δεν σημαίνει ότι και λιγότερα να έβαζε δεν θα είχε καλό αποτέλεσμα.
Απλά τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά πλέον.
 
  • Like
Reactions: tol

gregkont13

Verified MM member
Φιλοι μου, για να υπαρξει μια πιο αντικειμενικη βαση δεδομενων διαλογου, θα ηθελα να κανω τις εξης παρατηρησεις:

Κατ' αρχας, οντας φυσει αμφισβητιας και ατομο που αδυνατω να πιστεψω στοιχεια που ξεπερνουν τη λογικη, θεωρησα οτι οι φωτογραφιες που ανεβαζει ο φιλος Καρδιναλιος ειναι εξωπραγματικες.

Και εγω, οπως ολοι οσοι συμμετεχουν τις τελευταιες δυο ημερες στον διαλογο, εξεπλαγην απο το τωρινο αποτελεσμα (δεν εχουν συμπληρωθει ουτε 5 μηνες).

Συγκρινα με τις δυο φωτογραφιες που ανεβασε πριν τη μεταμοσχευση και δεν μπορουσα να πιστεψω στα ματια μου. Επειδη ειχα εκτιμησει την ειλικρινεια του Καρδιναλιου και θεωρουσα οτι δεν θελει επ' ουδενι να εξαπατησει το forum, αρχισα να ψαχνω περισσοτερο την περιπτωση του.

Σκεφτομουν...."δεν μπορει να εχει γινει ενα τετοιο θαυμα και μαλιστα τοσο νωρις...ισως οι φωτογραφιες πριν τη μμ ειναι παραπλανητικες και μας οδηγουν σε εσφαλμενα συμπερασματα".

Τελικα, μετα απο μια ενδελεχη ερευνα σε παρελθοντικα ποσταρισματα του φιλου Καρδιναλιου, διαπιστωσα τα εξης:

α) Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εικονα του μαλλιου του πριν τη μμ ηταν πολυ διαφορετικη απο αυτη που φαινεται στο παρον νημα. Δειτε και μονοι σας την εικονα που επισυναπτω. Ειναι μια εικονα που ο ιδιος ο Καρδιναλιος ειχε ανεβασει στο forum πριν απο ενα περιπου χρονο. Καμια σχεση...αρκετο μαλλι σε ολη την εκταση της ληπτριας.
β) Ο Καρδιναλιος, οντας σε καλη ηλικια (30 χρονων), ξεκινησε εδω και ενα χρονο θεραπεια με φιναστεριδη. Τι σημαινει αυτο; Εχοντας προσωπικη εμπειρια απο την τριετη χρηση φιναστεριδης, θεωρω οτι σε τετοια ηλικια και με τετοιο μαλλι η θεραπεια ειχε πιθανοτητες (πανω απο 50%) οχι μονο να διατηρησει τα υπαρχοντα μαλλια, αλλά να δωσει και μια σημαντικη επανεκφυση. Αρα, φανταστειτε σε αυτο το μαλλι και ενα πιθανο μπουσταρισμα απο το χαπι!!! Η επιδραση της φιναστεριδης, εξαλλου, ειναι ολοφανερη στις πισω ζωνες, οπου ο κ. Λορεντζο δεν τοποθετησε κανενα graft. Η εικονα των πισω ζωνων εχει ηδη βελτιωθει αρκετα λογω της θεραπειας.
γ) Ο φιλος Καρδιναλιος, οπως εχει γραψει σε παρελθοντικο μηνυμα του, εχει ηδη προβει σε μεταμοσχευση 1600 grafts στην DHI στην ιδια περιοχη των 70 cm2 που επενεβη και ο Λορεντζο. Και, οσο και να κατηγορουμε δικαιως την DHI για τα μετρια αποτελεσμα που εχει, τουλαχιστον 1000 grafts θα φυτρωσαν. Αρα, συνυπολογιστε 1000+ 2900 και καποια μαμα προϋπαρχοντα σε μια περιοχη 70 cm2. Μιλαμε για πυκνοτητα ανω των 60 grafts/cm2!!!
δ) Παρατηρωντας το χτενισμα που κανει ο φιλος Καρδιναλιος βλεπουμε οτι φερνει πολλα μαλλια απο πλαγια προς τα μπροστα. Εχει ωραιο, ισιο μαλλι που τον βοηθα να κανει το συγκεκριμενο χτενισμα (που παρεμπιπτοντως του ταιριαζει πολυ και δινει ενα ωραιο αποτελεσμα).

Καταληγοντας...εκανα αυτο το εκτενες ποσταρισμα με ενα και μοναδικο σκοπο...να θεσουμε σε νεα βαση τον διαλογο, να γινουν καποιες επισημανσεις που, μαλλον, δεν τις ειχαν υποψη τους τα μελη που εξεφρασαν διθυραμβικα σχολια. Ηθελα να μην υπαρξουν εσφαλμενα και βιαστικα συμπερασματα και ακρατος ενθουσιασμος για τον (αναμφισβητητα κορυφαιο) κ. Λορεντζο.

Προσωπικη ταπεινη αποψη...ο φιλος Καρδιναλιος με τη θεραπεια που ακολουθει, με περιπου 4000 grafts μεταμοσχευμενα σε περιοχη 70 cm2 και με λογο που φθανει το 2,5 εχει ολα τα εχεγγυα και τις προϋποθεσεις να παρει ενα αριστο αποτελεσμα. Δε θεωρω δηλαδη οτι ο κ. Λορεντζο θα εχει κανει ενα "θαυμα", οταν με το καλο ολοκληρωθει η μμ και ειμαι βεβαιος οτι η εικονα του φιλου Καρδιναλιου θα ειναι αριστη.

ΥΓ Φιλε Καρδιναλιε, σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια. Ειμαι πεπεισμενος οτι το αποτελεσμα θα ειναι αριστο.
Πολυ ωραιο ποστ τολ. Βλεπωντας τη φωτο που ανεβασες τωρα τα πραγματα μοιαζουν πιο λογικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Πολυ ωραιο ποστ τολ. Βλεπωντας τη φωτο που ανεβαζες τωρα τα πραγματα μοιαζουν πιο λογικα.
και αυτη η φωτο ειναι προ φιναστεριδης...οποτε υπολογισε μετα απο φιναστεριδη ενα χρονο θα ειχε πυκνωσει-δυναμωσει κι αλλο το μαλλι που βλεπεις σε εκεινη τη φωτο στο ποστ του tol...οποτε ηδη ειχε πολυ μαλλι πριν + την υψηλη φυτρωση απο 2900 μοσχευματα (και δεδομενου οτι ειχαν μπει αλλα 1600 πριν στην ιδια περιοχη) μας δινει την τελικη εικονα που μοιαζει εντυπωσιακη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

petrospap

Active Member
Τότε είναι που δεν θα βλέπεις τίποτα. Οι πανοραμικές είναι οι πιο αποκαλυπτικές γιατί έχουν το μικρότερο layering.
Layering έχει από μπροστά στα πιο ψηλά σημεία επειδή έχει το μαλλί από πίσω. Μπροστά μπροστά στη hairline όμως κ επειδή το σχήμα του κεφαλιού είναι στρογγυλό, στα χαμηλά σημεία θα φαίνεται αρκετά το δέρμα και πόσο κάλυψη υπάρχει
 

kardinalios

Well-Known Member
Παιδιά επαναλαμβάνω για όποιον δεν το έχει καταλάβει ότι οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει σαν pre-op δεν είναι προ φιναστερίδης η παρελθοντικές . Είναι οι φωτογραφίες που με τράβηξε ο γιατρός την ημέρα της επέμβασης .
Ο φίλος @tol ανέβασε μία φωτογραφία που βρήκε σε σκοτεινό δωμάτιο η οποία δεν αποτυπώνει την πραγματικότητα . Αν το ζητούμενο είναι να μηδενίσουμε ή αν δεν μπορούμε έστω να υποβαθμίσουμε την δουλειά του γιατρού τρόποι υπάρχουν πολλοί . Το ζητούμενο για μένα είναι να δει ένας άνθρωπος nw5 με diffuse thinning πως μπορεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του με τις σωστές επιλογές θεραπείας και μεταμόσχευσης .
Αυτό θέλω να παρουσιάσω και αν γίνεται να βοηθήσω το φόρουμ . Ούτε να εκθειάσω τον Lorenzo θέλω ούτε έχω και κανένα κέρδος από όλο αυτό . Δεν είμαι συνεργάτης του και ούτε θα γίνω ποτέ . Και ούτε θέλω να πείσω κανέναν να πάει εκεί . Οπότε σας παρακαλώ το οτι είμαι παραπλανητικός και δεν παρουσιάζω την αλήθεια είναι εκτός πραγματικότητας . Έχω γράψει πολλές φορές αυτά που ανέφερε ο @tol απλά δυστυχώς τα περισσότερα μέλη αντί να ασχοληθούν με την ουσία μίας παρουσίασης ασχολούνται με θεωρίες συνωμοσίας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
@tol Ξεχασες να αναφερεις ομως οτι ηταν σχετικα δυσκολη περιπτωση λογω του οτι μπηκε σε υφισταμενες τριχες.
 

manly_Man

Well-Known Member
Παιδιά επαναλαμβάνω για όποιον δεν το έχει καταλάβει ότι οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει σαν pre-op δεν είναι προ φιναστερίδης η παρελθοντικές . Είναι οι φωτογραφίες που με τράβηξε ο γιατρός την ημέρα της επέμβασης .
αναφερομαστε στη φωτο που ανεβασε ο τολ..η οποια ηταν ενα χρονο πριν προ φιναστεριδης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
@tol Ξεχασες να αναφερεις ομως οτι ηταν σχετικα δυσκολη περιπτωση λογω του οτι μπηκε σε υφισταμενες τριχες.
Φιλε Harri, εισαι εμπειρο μελος του forum...μη βλεπεις τα πραγματα μονο απο μια οπτικη γωνια...

Ναι, μπηκε σε υφισταμενες τριχες...αλλά υφισταμενες τριχες που ειναι ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΕΣ (αρα υγιεις και οχι σε τελογενη/φθινουσα κατασταση...εχει προηγηθει επεμβαση 1600 grafts στην ιδια περιοχη)...και επιπλεον υφισταμενες τριχες που υποστηριζονται απο την πιο αποτελεσματικη θεραπεια, της ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ.

Αυτη ειναι η αντικειμενικη πραγματικοτητα, φιλε Harri, απο ολες τις οπτικες γωνιες. Ταπεινη προσωπικη αποψη.
 

Georgie

Well-Known Member
Παιδια το ζητούμενο ειναι να ειναι ευχαριστημένος ο Ανθρωπος .
Τόσα χρήματα ξόδεψε για ενα προβλημα που τον βασάνιζε .
Το αποτέλεσμα με όλα τα χαρακτηριστικά του δείχνει να πηγαίνει εξαιρετικα καλα για το μηνα που βρίσκεται.
Ας τον αφήσουμε να ολοκληρώσει τη παρουσίαση και να του ευχηθούμε να πανε όλα καλα,
όπως και σε καθε μέλος που προχωρεί σε αυτη τη διαδικασία. Όπου και αν τη κανει .
Τωρα σχετικά με τη κλινική, αναμφισβήτητο γεγονός οτι παρουσιάζει αποτελέσματα κορυφαία .
Αυτονόητο για τα χρήματα που ζητάει κατα τη γνώμη μου .
Λίγοι ειναι εκείνοι που θα φτάσουν ( ακομα και να εχουν την δυνατότητα ) να πληρώσουν τοσο μεγάλο ποσο για μια αισθητική επέμβαση .
Τουλάχιστον καλο ειναι να βλεπουμε και να μαθαίνουμε απ το πρωτόκολλο που δουλεύουν οι κλινικές μεσα απο τη παρουσίαση που κανουν τα παιδια, και να το εχουμε σα guideline για τις πιο budget επιλογές που θα κανουμε οι περισσότεροι.
 

Harris_G

Well-Known Member
Φιλε Harri, εισαι εμπειρο μελος του forum...μη βλεπεις τα πραγματα μονο απο μια οπτικη γωνια...

Ναι, μπηκε σε υφισταμενες τριχες...αλλά υφισταμενες τριχες που ειναι ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΕΣ (αρα υγιεις και οχι σε τελογενη/φθινουσα κατασταση...εχει προηγηθει επεμβαση 1600 grafts στην ιδια περιοχη)...και επιπλεον υφισταμενες τριχες που υποστηριζονται απο την πιο αποτελεσματικη θεραπεια, της ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ.

Αυτη ειναι η αντικειμενικη πραγματικοτητα, φιλε Harri, απο ολες τις οπτικες γωνιες. Ταπεινη προσωπικη αποψη.
Ταλαιπωρια ειναι αυτα τα περιστατικα. Καμια σχεση με τα καθαρα NW που ειδικα με το implanter το χερι παει σα μοτερ. Ενα βαθμο δυσκολιας το ειχε, δε μπορεις να πεις. Δε θα τα καταφερνε ο καθε γιατρος τοσο καλα.
 

gregkont13

Verified MM member
Παιδια το ζητούμενο ειναι να ειναι ευχαριστημένος ο Ανθρωπος .
Τόσα χρήματα ξόδεψε για ενα προβλημα που τον βασάνιζε .
Το αποτέλεσμα με όλα τα χαρακτηριστικά του δείχνει να πηγαίνει εξαιρετικα καλα για το μηνα που βρίσκεται.
Ας τον αφήσουμε να ολοκληρώσει τη παρουσίαση και να του ευχηθούμε να πανε όλα καλα,
όπως και σε καθε μέλος που προχωρεί σε αυτη τη διαδικασία. Όπου και αν τη κανει .
Τωρα σχετικά με τη κλινική, αναμφισβήτητο γεγονός οτι παρουσιάζει αποτελέσματα κορυφαία .
Αυτονόητο για τα χρήματα που ζητάει κατα τη γνώμη μου .
Λίγοι ειναι εκείνοι που θα φτάσουν ( ακομα και να εχουν την δυνατότητα ) να πληρώσουν τοσο μεγάλο ποσο για μια αισθητική επέμβαση .
Τουλάχιστον καλο ειναι να βλεπουμε και να μαθαίνουμε απ το πρωτόκολλο που δουλεύουν οι κλινικές μεσα απο τη παρουσίαση που κανουν τα παιδια, και να το εχουμε σα guideline για τις πιο budget επιλογές που θα κανουμε οι περισσότεροι.

Υπαρχουν πολλες αποψεις και λογοι για τους οποιους καποιοι μπορει να παρακολουθουμε και να σχολιαζουμε. Εγω προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα να διαθεσω το ποσο που ζητουσε ο λορετζο για μμ. Αυτο που προσπαθω να καταλαβω ειναι αν το ποσο αυτο ειναι value for money.

απο κει και περα στην αρχη καποια σχολια εγιναν γιατι ακομα και σε περιοχες που δεν υπηρχε πολυ μαλλι φανηκε τρομερη αλλαγη. Τωρα , μαθαινωντας κιολας οτι προκειται για δευτερη μμ, καταλαβαινω καλυτερα αυτο που βλεπω.

Συμπερασματικα, ο καρδιναλιος τα πηγαινει πολυ καλα και ευχομαι στο εξαμηνο να δει και αλλη βελτιωση
 

kardinalios

Well-Known Member
Θαύματα δεν γίνονται παιδιά . Ένα καλό αποτέλεσμα είναι ένας συνδυασμός πολλών μικρών λεπτομερειών , με βάση πάντα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ασθενή .
Η μ.μ είναι μια ιατρική επέμβαση αισθητικής φύσης που διέπεται από κάποιους κανόνες . Εγώ ο λόγος που πήγα σε αυτόν τον γιατρό είναι ξεκάθαρα για το χέρι του και για το ότι αυτός πραγματοποιεί την επέμβαση . Δεν είχα τη δυνατότητα να χάσω πολύτιμα grafts διότι το nw μου είναι μεγάλο και ήθελα να πάω σε μια ασφαλή επιλογή . Χάραξα ένα πλάνο με μια δυνατή θεραπεία και προχώρησα .
Μέχρι στιγμής νιώθω καλά και δικαιωμένος για την επιλογή που έκανα . Τα χρήματα ήταν πάρα πολλά όμως η εικόνα μου έχει μεταμορφωθεί .
Αν η ερώτηση είναι αν πιστεύω ότι μπορούσα σε μια ελληνική κλινική να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα η απάντηση μου είναι πως όχι , χωρίς βέβαια να το αποκλείω κιόλας .
Απλά δεν ήθελα να το ρισκάρω ξανά και προχώρησα σε ότι πιο safe μπορούσα .
Ο γιατρός , η κλινική , η συμπεριφορά πριν και μετά και όλα είναι σε άλλο εντελώς επίπεδο από ότι έζησα εδώ .
 

Georgie

Well-Known Member
Το value for money δεν υφίσταται οταν μιλάμε οτι η δαπάνη θα φτάσει τις 15.000 + € !
Γί αυτο λέω οτι απο τη στιγμή που μια top κλινική δέχεται να επέμβει στο περιστατικό το ρίσκο ειναι απαγορευμένη λεξη .
Ορθά σκέφτηκε και έπραξε ο @kardinalios το να κανει τη δαπάνη αυτη και να μη ρισκάρει καθόλου.
Όπως το forum στη πλειοψηφία του παραδέχεται σα κορυφαία κλινική την Injertocapilar, και τον Jose Lorenzo σα το κορυφαίο Γιατρό, έτσι και τα αποτελέσματα πρεπει να ειναι ανάλογα.
 

koumparos

Well-Known Member
Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο καρδιναλιος..Θεωρω οτι στις μμ εφοσων τα χρηματα υπαρχουν η σοφοτερη λυση ειναι η επιλογη τοπ γιατρου.
Αυτη τη στιγμη ο ισπανος ειναι νο1 στην ευρωπη και οποιος προσπαθει να βρει ψεγαδια η να μειωσει την κλινικη
ειναι βαθια νυχτωμενος και κακοπροαιρετος.
4 περιστατικα υπαρχουν στο φορουμ υψηλης αισθητικης και κορυφαιας φυσικοτητας.
Πολλοι απο εμας ουτε το χαλακι της κλινικης δεν θα μπορεσουμε να πατησουμε.
Εαν δουμε ποτε δουλειες τετοιου επιπεδου με τιμες βαλκανιων μαλον θα εχει καταρευσει ο καπιταλισμος.
 

kardinalios

Well-Known Member
Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο καρδιναλιος..Θεωρω οτι στις μμ εφοσων τα χρηματα υπαρχουν η σοφοτερη λυση ειναι η επιλογη τοπ γιατρου.
Αυτη τη στιγμη ο ισπανος ειναι νο1 στην ευρωπη και οποιος προσπαθει να βρει ψεγαδια η να μειωσει την κλινικη
ειναι βαθια νυχτωμενος και κακοπροαιρετος.
4 περιστατικα υπαρχουν στο φορουμ υψηλης αισθητικης και κορυφαιας φυσικοτητας.
Πολλοι απο εμας ουτε το χαλακι της κλινικης δεν θα μπορεσουμε να πατησουμε.
Εαν δουμε ποτε δουλειες τετοιου επιπεδου με τιμες βαλκανιων μαλον θα εχει καταρευσει ο καπιταλισμος.
Υπάρχουν πολλοι ασθενείς παρόμοιες περιπτώσεις με εμένα . Με αποτυχημένες μ.μ , με μεταμοσχεύσεις μέτριες που δεν τους έχουν αφήσει ευχαριστημένους .
Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έναν κακο γιατρό ή σε μια ελλιπή θεραπεία . Το πιο συνηθισμενο είναι ο συνδυασμός αυτών των δύο .
Εδώ δείχνω πως αντιμετώπισα εγώ ένα μεγάλο nw . Δεν εκθειάζω τον Lorenzo και δεν του κάνω διαφήμιση γιατί δεν τη χρειάζεται κιόλας .
Ευχαριστώ @koumparos για τα καλα σου λόγια .
 

gregkont13

Verified MM member
Το value for money δεν υφίσταται οταν μιλάμε οτι η δαπάνη θα φτάσει τις 15.000 + € !
Γί αυτο λέω οτι απο τη στιγμή που μια top κλινική δέχεται να επέμβει στο περιστατικό το ρίσκο ειναι απαγορευμένη λεξη .
Ορθά σκέφτηκε και έπραξε ο @kardinalios το να κανει τη δαπάνη αυτη και να μη ρισκάρει καθόλου.
Όπως το forum στη πλειοψηφία του παραδέχεται σα κορυφαία κλινική την Injertocapilar, και τον Jose Lorenzo σα το κορυφαίο Γιατρό, έτσι και τα αποτελέσματα πρεπει να ειναι ανάλογα.
Φιλε μου αυτο που λες ισχυει στην ελλαδα. Εγω το βλεπω σαν value for money γιατι ζω αλλου. Σε αλλες χωρες οπως αυστρια , βελγιο, γερμανια , σουηδεια , αγγλια κλπ οι 15.000 για αισθητικη επεμβαση δεν ειναι τρομερο ποσο να ξερεις. Στην αμερικη δε ειναι αστειο ποσο. Φυσικα ομως αν καποιος θεωρησει οτι μπορει να παρει το ιδιο αποτελεσμα με λιγοτερα λεφτα θα το πραξει. Εχω δει, εδω στην αγγλια, συναδελφο με αθλιο αποτελεσμα και ειχε δωσει 18000 λιρες σε μια ιρλανδικη κλινικη.

Γενικα δεν θεωρω οτι δεν γινετε να παρεις θεαματικο αποτελεσμα σε πιο φτηνη κλινικη. Απλα πιστευω οτι αναλογα την κλινικη ειναι πιο μικρη η πιθανοτητα.
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα