Hdc vs γεωργιου

DoctorWho

Well-Known Member
Φιλε αν εχεις τετοια αποτελεσματα με τα τοπικα κακως τα εκοψες. Για την ταλαιπωρια του να τ βαζεις σκεψου το σαν πλυσιμο δοντιων. Για το οικονομικο ψαξε να βρεις οικονομικες εναλλακτικες. Την μινοξ μου εγω τν παιρνω απο kirkland σε πακετα των 6 και μ βγαινει κατι λιγοτερο απο 9 ευρω το μηνα. Για το revivogen δεν ξερω τι παιζει αλλα φανταζομαι αν οντως ειμ αποτελεσματικο θα υπαρχει οικονομικη εναλλακτικη. Το ιδανικο ειν να αποφυγεις το χαπι οσο γινεται. Κι εγω ενα χρονο πριν μπω στη φινα εβαζα μινοξ χωρις αποτελεσμα. Αν θες ξανακανε μια δοκιμη με οικονομικοτερα τοπικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
ναι αλλα μαλλον ετσι οπως το πα δεν εγινα κατανοητος τι εννοω..εισαι 20 και περνεις φινα για να διατηρεις το μαλλι σου...για ποσο θα το κανεις αυτο? συνειδειτοποιεις οτι τοσο νεος οτι και ασπιρινη να περνεις συστηματικα ξεκινωντας απο νεος θα υπαρξει θεμα αργοτερα?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
εισαι πολυ νεος και μπαινεις σε ασχημο μονοπατι...προσεξε μην τυχον για τις τριχες χασεις πολυ σημαντικοτερα πραγματα!!!φιλικα το λεω...μπορω να φανταστω πως ενας 20χρονος ειναιπορωμενος με την εμφανιση του (ετσι ημουν κ γω κ χειροτερος!) αλλα θα ελεγα να περιοριζοσουν στην μινοξ κ ασε τα χαπια.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Ευχαριστω για τη συμβουλη γιωργο! Ωστοσο θεωρω οτι η αποφαση μου παρθηκε μετα απο εκτενη ερευνα, ζυγισμα του τι θεωρω σημαντικο και κατα ποσον η καθε επιλογη ειναι αναστρεψιμη. Παρ οτι επιστημονικα δεν τεκμαιρεται καποια μονιμη μακροπροθεσμη βλαβη απο την φινα, δεν αποκλειω την μικρη πιθανοτητα να εκθετω τον εαυτο μου σε εναν ενδεχομενο κινδυνο και δυστυχως σε τετοια περιπτωση ειμ ετοιμος να αντιμετωπισω τις επιπτωσεις της επιλογης μου. Θα μπορουσα να καπνιζω, να τρεφομαι αθλια να μην γυμναζομαι και αυτο να εχει πολυ μεγαλυτερους κινδυνους για μενα μακριπροθεσμα. Αντι να καπνιζω λοιπον κανω μια αρκετα υγιεινη ζωη κατα τ αλλα, δεν πινω δεν καπνιζω γυμναζομαι καθε μερα κι ας ειναι η φινα ο μονος "κινδυνος" στον οποιο εκτιθεμαι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
το δεν καπνιζω δεν πινω κ γυμναζομαι δεν σημαινει "α εχω περιοθωριο τοτε να κανω αλλου την ατασταλια μου..ασ χαπακωθω!". μαγκια σου και μπραβο σου που κανεις αυτα και σιγουρα σου εξασφαλιζουν μια ποιοτικοτερη ζωη αν εξακολουθησεις να τα κανεις αλλα επειδη δειχνεις ωριμος για την ηλικια σου αρκετα να το ξανα φιλτραρεις αυτο με την φινα. υπαρχουν παρενεργιες που δεν θα φανουν αυριο αλλα σε μια 10-15ετια ισως...τα νεφρα σου τα σκεφτηκες??αυριο μεθαυριο θα θελεις να κανεις οικογενεια και φυσικα τωρα μονο αυτο δεν σκεφτεσαι αλλα θα ερθει η στιγμη σου...ευχομαι ποτε να μην φτασεις μια μερα να λες "αν δεν ειχα κανει αυτο..."...ισως ειμαι υπερβολικος δεν ξερω... γιατι δεν διανοουμαι καν να παρω χαπι χωρις σοβαροτατο λογο..αρρωστος με πυρετο να μαι δεν κανω τπτ κ αφηνω τον οργανισμο μου μονο του να το δουλεψει...κ επειδη τον "γυμναζω" ετσι θεωρω οτι γι αυτο ποτε δεν με πιανει τπτ και ειμαι ανθεκτικος...φιλος μου και γιατρος μαλιστα με το παραμικρο βηχαλακι περνει κατι...ε καθε βδομαδα λοιπον εχει κ κατι γιατι ο οργανισμος σου εμαθε να ζηταει την "δοση" του....θελω να πω οτι ειναι ανοφελο με ενα χαπι να προσπαθει να κρατησεις το μαλλι σου αν εχει την ταση να πεσει τλκ κ με το που το κοψεις συμβαινει κιολασ...κ επιβαρυνεις τον οργανισμος σου κ στο τελος αυτο δεν εχει μονιμο αποτελεσμα?πιο το νοημα?
 

ttilits

Member
Ευχαριστω για τη συμβουλη γιωργο! Ωστοσο θεωρω οτι η αποφαση μου παρθηκε μετα απο εκτενη ερευνα, ζυγισμα του τι θεωρω σημαντικο και κατα ποσον η καθε επιλογη ειναι αναστρεψιμη. Παρ οτι επιστημονικα δεν τεκμαιρεται καποια μονιμη μακροπροθεσμη βλαβη απο την φινα, δεν αποκλειω την μικρη πιθανοτητα να εκθετω τον εαυτο μου σε εναν ενδεχομενο κινδυνο και δυστυχως σε τετοια περιπτωση ειμ ετοιμος να αντιμετωπισω τις επιπτωσεις της επιλογης μου. Θα μπορουσα να καπνιζω, να τρεφομαι αθλια να μην γυμναζομαι και αυτο να εχει πολυ μεγαλυτερους κινδυνους για μενα μακριπροθεσμα. Αντι να καπνιζω λοιπον κανω μια αρκετα υγιεινη ζωη κατα τ αλλα, δεν πινω δεν καπνιζω γυμναζομαι καθε μερα κι ας ειναι η φινα ο μονος "κινδυνος" στον οποιο εκτιθεμαι.
Φιλε αν δεν κανω λαθος η φινα μακροπροθεσμα μειωνει την ποιοτητα του σπερματος η την ποσοτητα του σπερματος . Δεν θελω σε λιγα χρονια να μην μπορω να κανω οικογενεια λογω φινας.μακαρι να ηταν μονο οι βραχυπροθεσμες παρενεργειες.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εχεις πιστευω μια καπως στρεβλωμενη αποψη για τα φαρμακα. Καταρχας πρεπει ν ξες οτι για να δημιουργησουν προβλημα σε νεφρους η ηπαρ πρεπει να υποκεινται σε συγκεκριμενα ειδη μεταβολισμου στ οποια η φινα δεν συγκαταλεγεται. Οποτε ως προς αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να υφισταται προβλημα. Το ερωτημα ειν ποια η μακροπροθεσμη επιδραση της αναστολης της α-αναγωγασης και κατ επεκταση της dht. Οι κλινικες μελετες δεν δειχνουν κατι επ αυτου. Επομενως μιλαμε για την πιθανοτητα υπαρξης ενος κινδυνου τον οποιο δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα, συν την πιθανοτητα να συγκαταλεγομαι εγω σε αυτους που θα πληττονται απο τον υποθετικο αυτο κινδυνο. Στα ματια μου το cost, λοιπον, μοιαζει μηδαμινο και επ αυτου προχωρησα στην επιλογη. Σεβομαι ωστοσο οσους εχουν αλλη αποψη, απλως πιστευω οτι πρεπει ο καθενας να εχει ολα τα δεδομενα μπροστα του και να κανει ωριμα την επιλογη του. Και η προκαταληψη εναντιον θεωρω οτι ει εξισου αδικη. Εν πασει πεειπτωσει επειδη ξεφυγαμε και δεν ειν δικο μ νημα, ολη αυτη η συζητηση εγινε διοτι θεωρω οτι το παλικαρι ανηκει σε μια ιδιαιτερη περιπτωση στην οποια διαλεγει αναμεσα στο να κρατησει το μαλλι του με φινα (με οτι αυτο συνεπαγεται) ειτε να μην ασχοληθει καθολου. Προφανως καλο ειναι να παλεψει με τ τοπικα πεωτα εφοσον του βγαζουν αποτελεσμα, αλλ καποια στιγμη θα χρειαστει να απαμτησει στο διλημμα αυτο. Και θεωρω οτι μεταμοσχευση και φινα ΕΙΔΙΚΑ ΕΔΩ, πανε πακετο. Ειτε και τα δυο ειτε κανενα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
doctorwho έχεις διαβάσει τα νήματα με τις παρουσιάσεις μεταμοσχευσεων και τον αποτρέπεις έτσι εύκολα από το να κάνει μια μεταμόσχευση?

Έμενα άλλα και άλλα παιδιά μας έχεις δει πως ειμασταν στα 28-30 και πως είμαστε τώρα στα 38?
Εγώ πιστεύεις εάν με δεις με φωτογραφίες πριν μεταμοσχευσης δεν πήγαινα για εξαρις στα 30?

Κοντεύω τα 39 και φτάνω τα 6 χρονιά μεταμοσχευμενος ,έχω φτιάξει την εικόνα μου και μπορώ να κάνω ακόμη μια μεταμοσχευση για να σουλουπωθώ ακόμη περισσότερο και να δώσω μια πολύ αξιοπρεπή εικόνα ακόμα περισσότερο για τα υπόλοιπα χρονιά της ζωής μου.

Πιστεύεις ότι υπάρχει μηδανικη ελπίδα για να καταφέρει κάτι ο φίλος έστω λέμε και για μια 10ετια?
Σίγουρα από άτομο σε άτομο διαφέρει και εξελίσσετε αλλιώς άλλα μην τον κόβεις τα φτερά έτσι εύκολα.

Τελος να ξέρεις ότι όλοι εμείς οι μεταμοσχευμενοι με μεγάλη αραίωση προσπαθούμε με διάφορες πατέντες σε ανεκτά όρια μην φενομαστε και γελοίοι πχ να μεγαλώσουμε λιγάκι το μαλλί για να καλύψουμε τυχόν αραίωση η όπως να έχουμε κάποιες τριχουλες στο crown και να τις βοηθάμε με toppik όπως κάνω και γω και έτσι κάπως να σουλουπονομαστε καθημερινά.

Σίγουρα όλοι μας σκεφτόμαστε να κάνουμε μεταμόσχευση και να τα κόψουμε αυτά αλλά άτομα με μεγάλη αραίωση όπως και εγώ δεν μπορούμε να κάνουμε και μαγικά άλλα μπορούμε να φτιάξουμε μια καλύτερη εικόνα προς τα έξω και να φτιάξει η ψυχολογία μας και η αυτοπεποίθησή μας.

Είσαι μικρός και τα γράφεις ωραία πολλές φόρες αλλά άκου και εμάς με λίγο εμπηρεια περισσότερο σαν μεταμοσχευμενοι.
Δεν αναιρώ και τα λεγόμενα σου άλλα υπάρχει και η ελπίδα για τον φίλο μας.
Και εγώ έχω αποτρέψει αρκετές φόρες άτομα στο να κάνουν μεταμόσχευση εάν το ψάξεις λίγο στο φόρουμ.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εχεις δικιο ισως ημουν απολυτος. Ωστοσο σημασια εχει και σε ποσο χρονο εφτασε στ σημειο που εφτασε κ σε τι φαση ειν τωρα. Αν ξεκινησε να χανει περσι και τωρα ειναι σε φαση δραματικης τριχοπτωσης τοτε οντως αυτα που ειπα ισχυουν. Αν απο την αλλη βρισκεται στη φαση αυτη για κανα δυο χρονακια σταθερος, η αν η τριχοπτωση του προχωρα σταθερα και αργα (πχ ξεκινησε απο τα 20-21 και σταδιακα εφτασε στην τωρινη κατασταση τοτε ναι εχεις δικιο δεν ειν τοσο αποτρεπτικη η κατασταση του. Ολα αυτα βεβαια απαιτουν παραπανω στοιχεια.. για αυτο αν γινεται ο φιλος να δωσει καποια παραπανω στοιχεια στα εξης ερωτηματα:
1) ποτε ξεκινησε η τριχοπτωση?
2) πως ηταν η κατασταση ενα χρονο πριν συγκριτικα με τωρα?
3)την παρουσα στιγμη αντιμετωπιζει τριχοπτωση κι αν ναι ποσο επιθετικη ειναι?

Γενικα εχω την αποψη οτι ο οποιοσδηποτε θα πρεπει να σκεφτει το ενδεχομενο μμ μονο αν εχει σταθεροποιηθει -η εστω να μην εχει αλλαξει δραματικα- στην κατασταση του το μαλλι για τουλαχιστον δυο ετη. Ειτε με ειτε χωρις θεραπεια. Βεβαια αν παρ ολα αυτα επιθυμει να δρασει αμεσα θα πρεπει σιγουρα να το κανει λαμβανοντας υποψην το χειριστο δυνατο σεναριο για το μελλον. Να κανει πχ εδω μμ θεωρωντας οτι θα γινει 6αρης στα επομενα 5 χρονια... συντηρητικα δηλαδη, με μια ωριμη μετριας πυκνοτητας hairline και αφήνοντας το crown ακαλυπτο.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε ttilits μπορείς να βγάλεις καθαρότερες φωτογραφίες και από κάποια απόσταση μια με πρόσοψη και μια σκυφτός γιατί οι φωτογραφίες που έβαλες είναι και κοντινές άλλα ούτε καθαρές.
Επίσης βάλε και μια φωτογραφία από δότρια με ίσιο το κεφάλι και με φωτισμό γιατί δεν διακρίνουμε σωστά.

Πιστεύω επειδή ακόμη είσαι 28 ετών και έχεις εξέλιξη της τριχόπτωσης θα έπρεπε να αφήσεις το crown προς στιγμήν και να επικεντρωθεις μπροστά έως την μέση του κεφαλιού σου.

3000 grafts για αρχή πιστεύω διότι πρέπει να γίνει σωστή διαχείριση της δότριας για μελλοντική μεταμόσχευση διότι είσαι μεγάλο nw και πρέπει να έχεις απόθεμα.

Το κάλο είναι ότι οι γέφυρες σου είναι ακόμη υψηλές και έχεις σχετικά μικρο κρανίο για να κατανεμηθούν σωστά τα 3000 grafts ,όπως φαίνεται σχετικά να έχεις και καλή τρίχα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις δικιο ισως ημουν απολυτος. Ωστοσο σημασια εχει και σε ποσο χρονο εφτασε στ σημειο που εφτασε κ σε τι φαση ειν τωρα. Αν ξεκινησε να χανει περσι και τωρα ειναι σε φαση δραματικης τριχοπτωσης τοτε οντως αυτα που ειπα ισχυουν. Αν απο την αλλη βρισκεται στη φαση αυτη για κανα δυο χρονακια σταθερος, η αν η τριχοπτωση του προχωρα σταθερα και αργα (πχ ξεκινησε απο τα 20-21 και σταδιακα εφτασε στην τωρινη κατασταση τοτε ναι εχεις δικιο δεν ειν τοσο αποτρεπτικη η κατασταση του. Ολα αυτα βεβαια απαιτουν παραπανω στοιχεια.. για αυτο αν γινεται ο φιλος να δωσει καποια παραπανω στοιχεια στα εξης ερωτηματα:
1) ποτε ξεκινησε η τριχοπτωση?
2) πως ηταν η κατασταση ενα χρονο πριν συγκριτικα με τωρα?
3)την παρουσα στιγμη αντιμετωπιζει τριχοπτωση κι αν ναι ποσο επιθετικη ειναι?

Γενικα εχω την αποψη οτι ο οποιοσδηποτε θα πρεπει να σκεφτει το ενδεχομενο μμ μονο αν εχει σταθεροποιηθει -η εστω να μην εχει αλλαξει δραματικα- στην κατασταση του το μαλλι για τουλαχιστον δυο ετη. Ειτε με ειτε χωρις θεραπεια. Βεβαια αν παρ ολα αυτα επιθυμει να δρασει αμεσα θα πρεπει σιγουρα να το κανει λαμβανοντας υποψην το χειριστο δυνατο σεναριο για το μελλον. Να κανει πχ εδω μμ θεωρωντας οτι θα γινει 6αρης στα επομενα 5 χρονια... συντηρητικα δηλαδη, με μια ωριμη μετριας πυκνοτητας hairline και αφήνοντας το crown ακαλυπτο.


Σε βρίσκω εύστοχο!!!
 

ttilits

Member
Φίλε ttilits μπορείς να βγάλεις καθαρότερες φωτογραφίες και από κάποια απόσταση μια με πρόσοψη και μια σκυφτός γιατί οι φωτογραφίες που έβαλες είναι και κοντινές άλλα ούτε καθαρές.
Επίσης βάλε και μια φωτογραφία από δότρια με ίσιο το κεφάλι και με φωτισμό γιατί δεν διακρίνουμε σωστά.

Πιστεύω επειδή ακόμη είσαι 28 ετών και έχεις εξέλιξη της τριχόπτωσης θα έπρεπε να αφήσεις το crown προς στιγμήν και να επικεντρωθεις μπροστά έως την μέση του κεφαλιού σου.

3000 grafts για αρχή πιστεύω διότι πρέπει να γίνει σωστή διαχείριση της δότριας για μελλοντική μεταμόσχευση διότι είσαι μεγάλο nw και πρέπει να έχεις απόθεμα.

Το κάλο είναι ότι οι γέφυρες σου είναι ακόμη υψηλές και έχεις σχετικά μικρο κρανίο για να κατανεμηθούν σωστά τα 3000 grafts ,όπως φαίνεται σχετικά να έχεις και καλή τρίχα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20171211_215247.jpg
    IMG_20171211_215247.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 70
  • IMG_20171211_220041__01.jpg
    IMG_20171211_220041__01.jpg
    852.2 KB · Προβολές: 62
  • IMG_20171211_215243.jpg
    IMG_20171211_215243.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 62
  • IMG_20171211_215027.jpg
    IMG_20171211_215027.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 64
  • IMG_20171211_220631.jpg
    IMG_20171211_220631.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 62

DoctorWho

Well-Known Member
Καλη δοτρια βλεπω. Ποσα grafts σου ειπαν οτι κουβαλαει?

Edit: δεν ξερω αν αυτο στο crown ειν αραιωση που επεκτεινεται στη δοτρια η γυαλαδα απο το φως. Θεωρησα το δευτερο.
 

ttilits

Member
Καλη δοτρια βλεπω. Ποσα grafts σου ειπαν οτι κουβαλαει?

Edit: δεν ξερω αν αυτο στο crown ειν αραιωση που επεκτεινεται στη δοτρια η γυαλαδα απο το φως. Θεωρησα το δευτερο.
Φιλε πρεπει να ειναι αραιωση . Μου ειπε οτι η καλη μου περιοχη δινει 90 grafts το τετραγωνικο ενω η πιο αραια 70 grafts με μεσο ορο 80
 

Tsek

Well-Known Member
το πιο ακυρο ever που εχεις γραψει εδω μεσα.Αστο ρε συ tsek μας εγινες και ειδικος τωρα.
Να μην παρασυρθεί και παει να χτίσει hairline μπροστά του λεω ωστε να φυλαξει γκραφς. Ας στρωσει απο τωρα ενα κομψό πυκνό συνολο τι δεν κατάλαβες ειδικέ?
 

Maui island

New Member
Και συ που ξέρεις αν την έχει πάρει η όχι?


BouklasWell-Known Member
Αλάνια σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και το ενδιαφέρον του προβλήματος μου, μέχρι και τώρα καμια απάντηση από τον γιατρό. :(
Καταλαβαίνω τις αντιδράσεις σας, όταν έχουν περάσει 3 χρόνια υπομονής και τώρα σχεδόν 1 μηνας για μια απλή απάντηση είναι πολύ άσχημο.

Adriano, μηνυτήρια αναφορά, και αυτό θα έχει ως κατάληξη? Κάποτε σε ένα δικαστήριο να δείχνω στον εισαγγελία πως εδώ είχαν μπει τρίχες? :D Εγώ θέλω μια απάντηση στο πρόβλημα μου (γίνετε-δεν γίνετε), μετά ξέρω πως θα το διαχειριστώ.

28 Απριλίου 2016

Τα ποιο πανω ειναι copy paste τα λογια του Boukla στο θεμα της μεταμοσχευσης του..

απ οτι βλεπεις φιλε Τassos για 3 ολοκληρα χρονια μετα την μεταμοσχευση του ο Bouklas περιμενε μια απαντηση στο προβλημα της μεταμοσχευσης του αφου η φυτρωση δεν πηγε καλα.

Τωρα για την hdc εχω χασει εμπιστοσυνη επισης γιατι οπως βλεπουμε απο την εκτιμηση του λορενθο απο μονο φωτογραφιες της δοτριας του φιλου Salonikiou λεει δεν επρεπε να προχωρησουν σε μεταμοσχευση και για καποιο λογο προχωρησαν μεγαλο λαθος!..

αν αυτα τα 2 περιστατικα τα βλεπουν καποιοι αθωα θα πρεπει να το ξανασκεφτουν!

Η μεταμοσχευση απο οσα διαβαζω στο φορουμ απο καποια εμπειρα μελη και διαβασμενα τα οποια ευχαριστω χρηζει τουλαχιστον
.ακριβης διαγνωσης που να μην αφηνει περιθωρια λαθους.
.ακριβης καταμετρηση και εκτιμηση των τρυχοθυλακιων σε καταλληλοτητα ποσοτητα-ποιοτητα(γιατι δεν ειναι ολα καταλληλα πχ σε 1cm2) και ακριβης σχεδιασμου πλανου διαχειρησης της δοτριας-ληπτριας η οποια θα πρεπει να αξιολογηθει απο εμπειρο και με ικανοτητες γιατρο...υπαρχουν βεβαια και αλλα πολλα σημαντικα που σιγα σιγα μαθαινω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα