Hdc vs γεωργιου

Harris_G

Well-Known Member
Nα δώσω εγώ έναν λόγο: αν είναι από Κύπρο ο άνθρωπος λογικό είναι να κοιτάει πρώτα τους γιατρούς δίπλα στο σπίτι του. Για όσους δεν έχουν κάνει μμ, πρέπει να ξέρουν ότι η μμ δεν είναι σφράγισμα σε οδοντίατρο, έχει ξυρίσματα, γάζες και σημαδάκια τις πρώτες μέρες και σίγουρα κάποιος θα αισθάνεται πολύ καλύτερα αν την κάνει και φύγει κατ' ευθείαν για το σπίτι του όπου θα κάτσει 4-5 μέρες να αναρρώσει, από το να ταξιδεύει με κοκκινίλες και γάζες σε αεροπλάνο σε κοινή θέα όλων.
Ισχυουν ολα αυτα δεν αντιλεγω αλλα μιλαμε τωρα για ταλαιπωρια μιας εβδομαδας και ενα αποτελεσμα για παντα. Και γω που μενω Θεσνικη πρεπει να παω στους τοπικους χασαπηδες δλδ? Με γνωμονα την οσο το δυνατον μειωση ρισκου πατατας και εφοσον ο Koray δινει φοβερη τιμη αναλογικα με το επιπεδο του, και αφου αναφερθηκαν τα παραδειγματα του boukla και του salonikiou θα ηταν μια πιο ασφαλης επιλογη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ttilits

Member
Ισχυουν ολα αυτα δεν αντιλεγω αλλα μιλαμε τωρα για ταλαιπωρια μιας εβδομαδας και ενα αποτελεσμα για παντα. Και γω που μενω Θεσνικη πρεπει να παω στους τοπικους χασαπηδες δλδ? Με γνωμονα την οσο το δυνατον μειωση ρισκου πατατας και εφοσον ο Koray δινει φοβερη τιμη αναλογικα με το επιπεδο του, και αφου αναφερθηκαν τα παραδειγματα του boukla και του salonikiou θα ηταν μια πιο ασφαλης επιλογη.
Φιλε δεν ξερω αλλα νομιζω το επιπεδο της hdc ειναι πολυ πιο πανω απο οτι ελλαδα απο οτι διεβαζω.διωρθωσε με αν κανω λαθος.εκτος του salonikiou ειχε και αλλη αποτυχια η hdc?
 

aeratos28

Just aeratos
Μπες στο νήμα της hdc με τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων και θα βρεις ότι ρωτάς.παιδια μην ρωτάτε πραγματα που μπορείτε μόνοι σας να βρείτε πανευκολα.
 

geeorgee

Active Member
φιλε εχεις χασει πολυ μαλλι απο το καλοκαιρι μεχρι σημερα και λογικα θα χασεις ακομα περισσοτερο,θεραπεια πλεον δε κανεις και δε θες να κανεις,κατσε τουλαχιστον να δεις που θα καταληξεις γιατι χλωμο σε βλεπω για μεταμοσχευση.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Παιδια τι καθομαστε κ συζηταμε? Το παλικαρι ειν ξεκαθαρη ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΗ για μεταμοσχευση ανευ θεραπειας. Δεν νομιζω να υπαρχει καν περιπτωση να μην οδηγηθει σε αποτυχια. Ειναι 28 χρονων και παει ολοταχως για nw6. Εχει περιοχες με τρομερη λεπτυνση οι οποιες ειτε θα πεσουν πριν γινει 30 ειτε το σοκ της μμ θα τς ξαποστειλει μια ωρα αρχυτερα (και αυτο δν εχει ν κανει με την τεχνικη της μμ, οι πολυ αδυνανες τριχες γενικως ειν παρ πολυ ευαλωττες σε οποιοδηποτε σοκ).
Θεωρω αστειο λοιπον να μαλωνουνε για τα της μεταμοσχευσης οταν ειν προφανες πως αυτη δεν ειναι ακομα η λυση. Κατ εμε φιλε μου πρεπει να δομιμασεις φινα αν θες τ μαλλια σου. Ξεκινα με μια χαμηλη δοση, αν φοβασαι παρενεργειες.. της ταξης του 0,5mg τη μερα η ακομα και 0,25mg τη μερα μαζι με μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα και οτι και να γινει κρατα το για 1 χρονο. Προβλεπω οτι στους πρωτους 3 μηνες θεραπειας θα αραιωσεις παρα πολυ στις ηδη πληγμενες περιοχες αλλα στον χρονο πανω θα δεις αποτελεσμα που καμια μμ δεν προκειται να σου δωσει. Αφου δεις αποτελεσμα θεραπειας τοτε και μονο τοτε ξαναδες για μμ. Κατανταω ισως γραφικος με το ποσο προωθω τη χρηση φινας, ωστοσο θεωρω οτι στην καταλληλη δοση οπου δν θα υπαρχουν sides, τα οφελη που προσφερει την κανουν απαραιτητη για οσους ειναι ακομα νεοι και προοπτικη μεγαλου norwood.

Υ.Γ. εγω ξεκινησα στα 20 μου φινα 1,25mg τη μερα με πυκνο nw2,5 και τωρα ειμ nw2 με τριχακια που σχηματιζουν hairline nw1-1,5. Δεν έβγαλα ποτέ sides και είμαι κοντα στον 1,5 xχρόνο χρησης.
 

ttilits

Member
Παιδια τι καθομαστε κ συζηταμε? Το παλικαρι ειν ξεκαθαρη ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΗ για μεταμοσχευση ανευ θεραπειας. Δεν νομιζω να υπαρχει καν περιπτωση να μην οδηγηθει σε αποτυχια. Ειναι 28 χρονων και παει ολοταχως για nw6. Εχει περιοχες με τρομερη λεπτυνση οι οποιες ειτε θα πεσουν πριν γινει 30 ειτε το σοκ της μμ θα τς ξαποστειλει μια ωρα αρχυτερα (και αυτο δν εχει ν κανει με την τεχνικη της μμ, οι πολυ αδυνανες τριχες γενικως ειν παρ πολυ ευαλωττες σε οποιοδηποτε σοκ).
Θεωρω αστειο λοιπον να μαλωνουνε για τα της μεταμοσχευσης οταν ειν προφανες πως αυτη δεν ειναι ακομα η λυση. Κατ εμε φιλε μου πρεπει να δομιμασεις φινα αν θες τ μαλλια σου. Ξεκινα με μια χαμηλη δοση, αν φοβασαι παρενεργειες.. της ταξης του 0,5mg τη μερα η ακομα και 0,25mg τη μερα μαζι με μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα και οτι και να γινει κρατα το για 1 χρονο. Προβλεπω οτι στους πρωτους 3 μηνες θεραπειας θα αραιωσεις παρα πολυ στις ηδη πληγμενες περιοχες αλλα στον χρονο πανω θα δεις αποτελεσμα που καμια μμ δεν προκειται να σου δωσει. Αφου δεις αποτελεσμα θεραπειας τοτε και μονο τοτε ξαναδες για μμ. Κατανταω ισως γραφικος με το ποσο προωθω τη χρηση φινας, ωστοσο θεωρω οτι στην καταλληλη δοση οπου δν θα υπαρχουν sides, τα οφελη που προσφερει την κανουν απαραιτητη για οσους ειναι ακομα νεοι και προοπτικη μεγαλου norwood.

Υ.Γ. εγω ξεκινησα στα 20 μου φινα 1,25mg τη μερα με πυκνο nw2,5 και τωρα ειμ nw2 με τριχακια που σχηματιζουν hairline nw1-1,5. Δεν έβγαλα ποτέ sides και είμαι κοντα στον 1,5 xχρόνο χρησης.
Δηλαδη και να αρχισω φινα πριν την μεταμοσχευση και σταθεροιησω την τριχοπτωση θα πρεπει υποχρεωτικα να την κρατησω και αργοτερα?
 

John1924

Active Member
Μινοξ και φινα δεν είναι θεραπειες. Γενικώς ΔΕΝ υπαρχει μεχρι σημερα θεραπεια για την τριχόπτωση και γι΄ αυτο διαφωνω με τον προλογο του φόρουμ που αναφέρει ότι το site "ασχολείται με την τριχόπτωση και τις αποτελεσματικές θεραπείες της".
Μινοξ και φινα ειναι απλώς συντηρητικές αγωγές που διατηρουν σε καταστολή -ως ένα βαθμο- το πρόβλημα χωρις να καταπολεμούν το αιτιο του και η δραση τους παυει όταν σταματησει η λήψη τους. Και μάλιστα δεν εχουν τον ιδιο βαθμό δρασης και αποτελεσμάτων σε ολους (εως μηδαμινό σε ορισμενους).
 

ttilits

Member
Προφανως. Το ιδιο και η μινοξ. Οταν τις αφηνεις σε αφηνουν...
Αν περιμενω και παω nmw 6 δεν θα ειναι πιο δυσκολο να καλυψω ολο το κεφαλι με με τα grafts της δοτριας ? Επισης δεν ξερω σε περιπτωση αποτυχιας της μεταμοσχευσης τι γινεται σχετικα με την κλινικη? Με αποζημιωνει , διορθωνει το προβλημα η χανω τα λεφτα μου? Δυστυχως δεν το συζητησα με το συμβουλο αυτα τα θεματα.με βαλατε σε δευτερες σκεψεις μετα που ειμουν αποφασισμενος για μεταμοσχευση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Θεραπεια δεν σημαινει οτι προσφερει ιαση. Υπαρχει θεραπεια treatment και θεραπεια cure. Οι περισσοτερες φαρμακευτικες αγωγες παντως με εξαιρεση κυριως τα αντιβιοτικα εχουν υποστηρικτικο χαρακτηρα (αντιπηκτικα, αντιυπερτασικα, αντικαταθλιπτικα, διουρητικα). Η μη μονιμοτητα της επιδρασης δεν ειν αντεπιχειιρημα απο μονη της. Επισης εχουν μηδαμινο αποτελεσμα σε ορισμενους αλλα αντικειμενια αυτοι αποτελουν την εξαιρεση. Στο 90% η φινα διατηρει το baseline και στο 60% επιφερει ΚΑΙ επανεκφυση. Δεν νομιζω να υπαρξει ποτε ενα χαπακι που το παιρνεις και γιατρευει την ΑΓΑ, οπως αντιστοιχα δεν υφισταται κατι τετοιο στις περισσοτερες θεραπειες. Ισως μελλοντικα να ελπιζουμε σε αντιστοιχη θεραπεια με λιγοτερες παρενεργειες. Παρ ολα αυτα ομως θα ηταν κουτο να μην αναγνωρισουμε οτι η φινα εφερε επανασταση στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
ρε γιατρε μας τρολαρεις ετσι?εισαι 21 χρονων παιδακι και θα χες θεμα με το μαλλι? εγω μεχρι και τα 24-25 ημουν φουλ εξτρα και ξαφνικα σε χρονο ρεκορ επεσαν τα παντα!
 

DoctorWho

Well-Known Member
@ttilitis το αν θα πας nw6 δεν επηρεαζεται με κανεναν τροπο απο την μεταμοσχευση αυτη καθαυτη. Η μμ ειν απλα μεταφορα τριχων απο ενα σημειο του κεφαλιου σε αλλο. Αυτες ομως οι τριχες που ειναι να πεσουν θα πεσουν ειτε τις μεταφερεις ειτε τις αφησεις στη θεση τους. Ενας γιατρος μεταμοσχευει με βαση το κεφαλι που εχει μπροστα του τη δεδομενη χρονικη στιγμη. Αν σου βαλει τριχες μπροστα και μετα οι πισω πεσουν λογω της αλωπεκιας, θα καταληξεις με ενα αφυσικο τσουλουφι μπροστα και πισω καραφλα. Το ποσα grafts θα εχεις εν τελει δεν σχετιζεται με τη μεταμοσχευση. Αυτη εχει ν κανει μονο με την κατανομη τους. Καλυτερα λοιπον οταν κατανεμεις τα μοσχευματα να ξερεις με τι εχεις να κανεις... αν ηταν αλλιως τοτε ολοι θα καναμε μμ οσο το δυνατον νεοτεροι...
 

ttilits

Member
Θεραπεια δεν σημαινει οτι προσφερει ιαση. Υπαρχει θεραπεια treatment και θεραπεια cure. Οι περισσοτερες φαρμακευτικες αγωγες παντως με εξαιρεση κυριως τα αντιβιοτικα εχουν υποστηρικτικο χαρακτηρα (αντιπηκτικα, αντιυπερτασικα, αντικαταθλιπτικα, διουρητικα). Η μη μονιμοτητα της επιδρασης δεν ειν αντεπιχειιρημα απο μονη της. Επισης εχουν μηδαμινο αποτελεσμα σε ορισμενους αλλα αντικειμενια αυτοι αποτελουν την εξαιρεση. Στο 90% η φινα διατηρει το baseline και στο 60% επιφερει ΚΑΙ επανεκφυση. Δεν νομιζω να υπαρξει ποτε ενα χαπακι που το παιρνεις και γιατρευει την ΑΓΑ, οπως αντιστοιχα δεν υφισταται κατι τετοιο στις περισσοτερες θεραπειες. Ισως μελλοντικα να ελπιζουμε σε αντιστοιχη θεραπεια με λιγοτερες παρενεργειες. Παρ ολα αυτα ομως θα ηταν κουτο να μην αναγνωρισουμε οτι η φινα εφερε επανασταση στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης.
Φιλε εγω παντως μονο με μιλοξιδιλη και revivogen ειχα τρομερα αποτελεσματα.οχι μονο μου σταματησε την τριχοπτωση αλλα μου εβγαλε και πολυ παραπανω τριχες.θα προσπαθησω να βρω φοτογραφιες πριν και μετα.απλως επειδη κουραστηκα της καθημερινες εφαρμογες και το μεγαλο οικονομικο κονδυλι και σταματησα την χρηση τους και σκεφτηκα να παω για μεταμοσχευση για ξεφυγω απο ολη αυτην την προσπαθεια.αλλα πιθανως ετσι οπως φενεται εκανα ενα μεγαλο λαθος
 

aeratos28

Just aeratos
Άκυρο αυτό που γράφεις giorgos-3 ,τι σχέση έχει η ηλικία?επειδή σε εσένα στα 25 έπεσαν νομίζεις είναι ο κανόνας?από τα 17-18 ξεκινάει σε πάρα πολλούς η κατηφόρα..μην λέτε ότι να ναι.!
 

DoctorWho

Well-Known Member
Γιωργο δυστυχως οι κροταφοι μου ανοιξαν σημαντικα απο τα 19. Στα 20 ξεκινησα να χανω πυκνοτητα και στο forelock. Εχω και νημαμε φωτογραφιες της περιπτωσης μου. Ο πατερας μου στα 25 ηταν nw6,5 καθαρο οποτε ειδα τι με περιμενει και ενεργησα νωρις.

Edit: η κατασταση μου αυτη τη στιγμγ ακομα και για 21 ειναι ικανοποιητικοτατη. Ο λογος που ασχολουμαι και ψαχνομαι τοσο με μεταμοσχευσεις ειναι αφενος γιατι μου αρεσει το θεμα και ειν μια απο τις επαγγελματικες σταδιοδρομιες που σκεφτομαι, αφετερου γιατι η φινα δεν θα με κρατησει για παντα ετσι οποτε οταν ερθει η ωρα θελω να ειμ φουλ προςτοιμασμενος για να μην οδηγηθω απο το συναισθημα σε λαθος επιλογες οπως πολλα αλλα παιδια που βλεπω εδω.
 

koumparos

Well-Known Member
Δοκτορ εαν σκεφτεσαι για επαναφορα στο μελον με μμ εκανες την καλυτερη κινηση με την φινα.Ιδια περιπτωση ειμαι και εγω και κλειδωσα την τριχοπτωση εδω και 11 χρονια.Αν δεν ηταν η οικονομικη κριση θα ειχα κανει ηδη μμ αλλα....
 

ttilits

Member
Η πρωτη ειναι το 2013 οπου και παρατηρησα το προβλημα και η δευτερη ειναι το 2015 οπου και εκανα χρηση μιλοξιδιλης και ρεβιβογκεν. Ειναι εμφανης η διαφορα στην πυκνοτητα μετα την χρηση μιλοξιδιλης και revivogen.πιθανως αν εβαζα και φινα ισως τωρα να ειχα ραστα :p
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20171211-173746__01.jpg
    Screenshot_20171211-173746__01.jpg
    65.5 KB · Προβολές: 53
  • Screenshot_20171211-173923__01.jpg
    Screenshot_20171211-173923__01.jpg
    12.2 KB · Προβολές: 54

John1924

Active Member
Υπαρχει θεραπεια treatment και θεραπεια cure
Δοκτορα, δεν έχω σπουδάσει ιατρική αλλα τουλάχιστον γλωσσολογικά η λέξη cure μεταφράζεται ως "θεραπεια" και η λέξη treatment ως "αγωγή". Θεραπεία είναι π.χ. το αποτέλεσμα της φαρμακευτικής αγωγής που εξαφανίζει (δεν τον κανει απλώς μη εντοπισιμο) τον ιο HIV απο το αιμα. Συντηρητική αγωγή ειναι π.χ. τα χαπια που λαμβανει ο υπερτασικός για να μην φτάσει η πιεση του στο 20. Αν τα παιρνει εχει καλως, αν όχι την πάτησε. Σε καμια περιπτωση πάντως δεν θεραπευεται η υπερταση. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι σημαντική η εν λόγω αγωγή, απλως ο ασθενης συνεχίζει να ειναι υπερτασικός με καταστολή της πιεσης του.
 
Μπλουζα