Hater_of_baldness , fue, παπανικολάου, 2237 grafts, 27/12/2013

hater_of_baldness

Active Member
Καλημέρα! Μιας και είμαι 5 εβδομάδες μετά την επέμβαση σκεφτόμουν να κουρέψω τα μεταμοσχεμένα με μηχανή (2η σκάλα). Είναι καλή ιδέα ή καλύτερα να περιμένω;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
6 εβδομάδες μετά την επέμβαση και μόλις τα κούρεψα όλα με τη σκάλα 2! Φαίνομαι πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν! :)

Όταν κλείσω 2 μήνες θα βάλω και updated photos.
 

barel

New Member
η δοτρια πως σου φαινεται φιλε μου;;αραιωμενη πλεον η δεν καταλαβαινεις διαφορα;;
 

hater_of_baldness

Active Member
Καλησπέρα φίλε μου! Αυτό που με ενδιέφερε πολύ πριν κάνω την επέμβαση ήταν να μη μείνουν (όσο είναι αυτό δυνατό) σημάδια στη δότρια μιας και είμαι fan του buzz cut look. Εδώ και 3 εβδομάδες που ξυρίζω όλο το κεφάλι μου με την 1η σκάλα (μέχρι να αρχίσω να βλέπω growth) δεν φαίνεται κάτι στη δότρια και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα! :)

Ορίστε και 2 φωτογραφίες, 65 ημέρες μετά τη μεταμόσχεση (45 μετά την έναρξη μινοξιδίλης). Αν κάνετε ΖΟΟΜ στις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε κάποια baby-hair τα οποία δεν τα είχα πριν, ίσως είναι από τη μτχ, ίσως από τη μινοξ, δεν ξέρω! Επίσης εμφανίζονται συνεχώς σπυράκια στη λήπτρια τα οποία μένουν 1-2 ημέρες και μετά εξαφανίζοντα. Πλέον αναμένω με αγωνία τη φύτρωση τους προσεχείς μήνες... :)

[attachment=6315]

[attachment=6316]
 

Συνημμένα

  • photo (15).JPG
    photo (15).JPG
    669.1 KB · Προβολές: 715
  • photo (16).JPG
    photo (16).JPG
    666.3 KB · Προβολές: 656

geeorgee

Active Member
Φιλε μηπως ξερεις με τι διαμετρο εργαλειο σου βγαλαν τα μοσχευματα απο τη δοτρια?καλη φυτρωση
 
geeorgee είπε:
Φιλε μηπως ξερεις με τι διαμετρο εργαλειο σου βγαλαν τα μοσχευματα απο τη δοτρια?καλη φυτρωση

1,0 χρησιμοποιησαν σε μένα. Έχουν εως και 0,8.

Να ξέρεις οτι το μικρότερο δεν ειναι παντα και το καλύτερο, ενεχει μεγαλύτερο ρισκο να τραυματιστει ο θύλακας με αποτελεσμα να καταστραφεί. Βεβαια σ αυτο παιζει ρόλο και η εμπειρια του γιατρού αλλα οπως και να χει το ρισκο ειναι μεγαλύτερο και το κερδος πιστεύω μικρότερο.
 

geeorgee

Active Member
Παιδες να ρωτησω κατι η καθε κλινικη δεν εχει μια συγκεκριμενη στατηγικη
στο ποια θα ειναι η διαμετρος του εργαλειου που θα χρησιμοποιησει στην
αφαιρεση των μοσχευματων?Θελω να πω σου προτεινει τι επιλογες εχεις
τα υπερ και τα κατα και αποφασιζεις εσυ αν θες 1.0 , 0.9 κτλ?
με 1.0 διαμετρο φαινονται τα σημαδια αν τα ξυρισεις ?Για μαλλια μιλαω
παντα οχι για γενια
 

Physio40

Member
hater of baldness γιατί δεν τα μακραίνεις? Εγώ έχω κόμπλεξ το παραδέχομαι, μου λένε όλοι να τα μακρυνω αλλά αν δεν φτιάξω και το μπιφτέκι δεν τα μακραίνω.

geeorge προφανως εξαρτάται από τον εκάστωτε ασθενη. Πάχος τριχοθυλακίου, τύπος δέρματος κτλ
 

Physio40

Member
Τώρα ανεβάζω φώτο. Καλά πάω έχω ακόμα περιθώριο. Κομπλέ!

Θέλω να βγούν όλες οι τρίχες να πυκνώσω και την κορυφή και μετά να τα μακρύνω. Εσυ είσαι στο 3μηνο ακόμη, υπομονή και σου εύχομαι το καλύτερο αποτέλεσμα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Παιδιά καλησπέρα! Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω, το ξέρω και συγγνώμη γι'αυτό! Ο λόγος είναι ότι (τουλάχιστον για τώρα) έχει σταματήσει να με απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της τριχόπτωσης. Είμαι ειλικρινά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της επέμβασης και πλέον αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το πώς χτενίζω/κουρεύω τα μαλλιά μου. :)

Από θεραπεία συνεχίζω regaine και fishoils (Ω3). Από σαμπουάν, ApiVita και Head & Shoulders. Φίνα, αποφάσισα να μην αγγίξω.

Στα 31 πλέον, ευελπιστώ η μινοξ να συνεχίσει να μου κρατάει τα μαλλιά στη φάση που είναι τώρα. Και όσο για τα μελλοντικά μου σχέδια, πιστεύω θα κάνω 1-2 επεμβάσεις για πύκνωση ακόμα μέχρι τα 40-42 (κυρίως στο crown που δεν το έχω πειράξει προς το παρόν).

Αυτά!! Θα τα λέμε πού και πού! :)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδες να ρωτησω κατι η καθε κλινικη δεν εχει μια συγκεκριμενη στατηγικη
στο ποια θα ειναι η διαμετρος του εργαλειου που θα χρησιμοποιησει στην
αφαιρεση των μοσχευματων?Θελω να πω σου προτεινει τι επιλογες εχεις
τα υπερ και τα κατα και αποφασιζεις εσυ αν θες 1.0 , 0.9 κτλ?
με 1.0 διαμετρο φαινονται τα σημαδια αν τα ξυρισεις ?Για μαλλια μιλαω
παντα οχι για γενια

Η λογική επιλογής διαμέτρου punch έχει πάντα σχέση με την διάμετρο της τρίχας και επίσης to αν είναι ίσια ή σγουρή. Γενικά οι έμπειροι γιατροί προτιμούν (ξεκινούν) με μικρές διαμέτρους punch (ανάλογα και με την διάμετρο) και ανάλογα με το τι θα δουν (από τα πρώτα graft) αποφασίζουν αν θα την αυξήσουν η όχι. Στο 90% των περιπτώσεων είναι από 0.8-0.9. Το 1.0 σήμερα είναι πολύ σπάνιο στους καλούς γιατρούς. Ο λόγος; η μεγάλη επιβάρυνση της δότριας λόγω των χιλιάδων οπών για αυτό και προσπαθούν να συνδυάσουν την μικρότερη δυνατή διάμετρο που προσφέρει ασφάλεια και καλό yield στο extraction.
 

dimitris50423

Well-Known Member
φιλε μου βαλε μερικες φωτο να δουμε την προοδο σου.. μας αφησες πολυ νωρις. συνηθως μεχρι το δωδεκαμηνο βαζουμε καποιες φωτο να δουμε πως εξελισεται η φυτρωση
 

gkast

Active Member
Παιδιά καλησπέρα! Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω, το ξέρω και συγγνώμη γι'αυτό! Ο λόγος είναι ότι (τουλάχιστον για τώρα) έχει σταματήσει να με απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της τριχόπτωσης. Είμαι ειλικρινά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της επέμβασης και πλέον αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το πώς χτενίζω/κουρεύω τα μαλλιά μου. :)

Από θεραπεία συνεχίζω regaine και fishoils (Ω3). Από σαμπουάν, ApiVita και Head & Shoulders. Φίνα, αποφάσισα να μην αγγίξω.

Στα 31 πλέον, ευελπιστώ η μινοξ να συνεχίσει να μου κρατάει τα μαλλιά στη φάση που είναι τώρα. Και όσο για τα μελλοντικά μου σχέδια, πιστεύω θα κάνω 1-2 επεμβάσεις για πύκνωση ακόμα μέχρι τα 40-42 (κυρίως στο crown που δεν το έχω πειράξει προς το παρόν).

Αυτά!! Θα τα λέμε πού και πού! :)
Που και πού ...και χωρίς φώτο δεν θέλουμε να τα λέμε ...
 

aeratos28

Just aeratos
ωραίος ο φίλος..μπήκε στις 26 Σεπτέμβρη του 2015 και είχε να μπει από τις 30 Μαρτίου του 2014..δεν έχει δείξει καμία φωτογραφία τι έχει γίνει τελικά,αν έχει αποτέλεσμα ή όχι..μακάρι να έχει δηλαδή,όχι ότι με νοιάζει κιόλας αλλά λέμε τώρα..είμαι ικανοποιημένος λέει!μόνο εσύ το ξέρεις αυτό φιλε όμως και δεν βοηθάς κανεναν έτσι! τρολαρει ότι θα βάλει φωτό να δούμε τι έγινε και είναι πάλι εξαφανισμένος σχεδόν 2 μηνες..ότι να ναι δηλαδή..πραγματικά ώρες ώρες πολλά παιδιά τα καταλαβαίνω απόλυτα που κραζουν για τις ελληνικές εταιρίες γιατί τέτοιο εξαφάνισμα βλέπουμε σχεδόν αποκλειστικά και μόνο από ελληνικές εταιρίες..να στείλεις φωτό φιλε μου και καθαρες, έξω με φως..καλά δεν πιστεύω ότι θα μπει πάλι αυτός,αλλά λέμε τωρα
 

aeratos28

Just aeratos
τυχαίο sven δεν είναι τίποτα...το θεωρώ την χειρότερη κοροϊδία αυτο..από τη στιγμή που κανείς νήμα με φωτό από την αρχή,τουλάχιστον βάλε και το αποτέλεσμα,είτε είναι καλό ή κακό.κανένας δεν πρόκειται να σε κοροϊδέψει εδώ μέσα σε καμία από τις 2 περιπτώσεις..ίσα ίσα που αν είναι κακό θα πάρεις και βοήθεια..όσο για το εξαφάνισαν όμως παίζει από παντού..περισσότερο από ελληνικές εταιρίες,αλλά και από τις εταιρίες εξωτερικού δεν πάνε πίσω..παρά πολλά τα παιδιά τα εξαφανισμένα και από εκει..μην λέμε ονόματα τώρα..αν παρακολουθείς ειδικά όπως εγώ από την αρχή το φόρουμ θα μπορούσες να θυμηθείς αρκετά ονόματα πρόχειρα και επίσης fake φωτό από ορισμένους..όπως επίσης τα ίδια και από παιδιά από δικές μας εταιρίες το ξαναλεω για να μην ξεχνιομαστε
 
Μπλουζα