Hater_of_baldness , fue, παπανικολάου, 2237 grafts, 27/12/2013

hater_of_baldness

Active Member
Μετά από αρκετά χρόνια "τρεναρίσματος" κυρίως γιατί ήθελα να σταθεροποιηθεί κάπως η κατάστασή μου, και μετά από πολλές αλλαγές γνώμης, η μεγάλη στιγμή έφτασε! Αύριο (και μεθαύριο) κάνω μεταμόσχευση στη D*I.

Λίγα λόγια για εμένα
Είμαι σχεδόν 30 ετών, και το pattern μου είναι NW4+. Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία και γενικά είμαι κατά των φαρμακευτικών αγωγών. Έχω υπάρξει χρήστης concealer και εξαιτίας της ψυχολογικής εξάρτησης από αυτό, δεν έχω σκοπό να ξαναχρησιμοποιήσω.

Στόχος
Από την επέμβαση, θέλω να πετύχω ένα φυσικό αποτέλεσμα με pattern ΝW3 και καλή πυκνότητα. Θέλω να διατηρώ το μαλλί μου πολύ κοντό (σκάλα 1-3) σε μόνιμη βάση.

Μεταμόσχευση στη D*I
Μετά από σημαντική έρευνα αγοράς (Κύπρο, Αθήνα, Βέλγιο) τελικά κατέληξα στην Ελληνική κλινική. Αφού είδα από κοντά αποτελέσματα, μίλησα με άτομα εντός και εκτός forum (thanks guys), και επισκέφθηκα την κλινική 2 φορές, πήρα την απόφασή μου.

Δεν ήταν εύκολο να αποφασίσω να κάνω την επέμβαση, καθώς (όσοι διαβάσατε το άλλο μου θέμα, ξέρετε) μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό τις τελευταίες μέρες να ξυρίσω το κεφάλι μου και να αποδεχθώ την "ήττα" μου. Τελικά, τα έβαλα όλα κάτω και θεωρώ ότι μία (προς το παρόν) μεταμόσχευση θα βελτιώσει σημαντικά την εικόνα μου.

Την επέμβαση θα την κάνει ο Dr. Παπ******άου και αρχικώς είχαμε συμφωνήσει να καλύψουμε τις ζώνες Α και Γ με περίπου 2.400 grafts (μετά την επέμβαση θα ξέρω τελικό νούμερο). Θα του συζητήσω παρόλαυτά το θέμα ότι με ενδιαφέρει κυρίως η ζώνη Α & Β, αφού τη Γ λογικά θα την περιποιηθεί η μινοξιδίλη για κάποιο διάστημα αλλά κυρίως δεν είναι η προσωπική μου προτεραιότητα. Μία καλή hairline και καλή πυκνοτητα μπροστά μπορεί να δώσει καλή εικόνα στο buzz cut. Θα δω φυσικά και τι θα πει κι ο γιατρός.

Αυτά τα λίγα προς το παρόν, Χρόνια Πολλά σε όλους και θα σας κρατάω ενήμερους με λεπτομέριες, συναισθήματα και φωτογραφίες!

Wish me luck! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή επιτυχία φίλε μου!! σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!! πόσα θα δόσεις γι αυτά τα γκραφτς αν επιτρέπεται??

σε ευχαριστώ!! :)
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλη επιτυχια φιλε, ευχομαι τα καλυτερα και γω στον αγωνα που κανεις!
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή επιτυχία hater.

Οταν θα ηρεμήσεις πές μας αν θες δυο λόγια για τα consultations που είχες .Τι σου πρότεινε η κάθε κλινική/γιατρός ; [/u] Στο Βέλγιο ποιούς είδες και τι εντυπώσεις απεκόμισες ;
 

vagelis

Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή επιτυχία αδερφέ εύχομαι τα καλύτερα.
Ελπίζω το 2014 να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
 

mikegad

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή επιτυχία φίλε μου! Μακάρι να πάνε όλα όπως τα θες και χεις καλά αποτελέσματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για το support.

Ένα γρήγορο update, μόλις ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα. Βάλαμε 1.244 μοσχεύματα στην Α ζώνη και αύριο θα μοιράσουμε άλλα τόσα περίπου στην υπόλοιπη Α ζώνη, τη Β και πιθανώς θα αγγίξουμε και λίγο Γ. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι άριστες, θα επανέλθω με λεπτομέριες και φωτογραφικό υλικό μετά την αυριανή ημέρα.

Τώρα ξεκούραση! :)
 

koskar

Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή ξεκούραση φιλε και περιμενουμε φωτογραφιες...
Να προσεχεις τις πρωτες ημερες ειναι οι πιο κρισιμες για την βιωσιμότητα των grafts.
 

mikegad

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

και αν μπορείς ενημέρωσε μας και για την τιμή
καλή επιτυχία και πάλι!!!!
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή επιτυχία φιλε μου να σου πάνε όλα τέλεια. Καλή σου ξεκούραση.
 

Scar

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Καλή επιτυχία φίλε και καλά αποτελέσματα. Προσοχή τις πρώτες βδομάδες και πειθαρχία στις οδηγίες των γιατρών (αν και νομίζω πως θα είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός).
 

hater_of_baldness

Active Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (27/12/2013)

Φίλοι μου καλησπέρα! Μιας και χθες τελείωσε και η δεύτερη μέρα της μεταμόσχευσής μου, είναι ώρα να σας κάνω ένα update!

Τελικά συμφωνήσαμε με τον Dr. Παπα*****άου να μην ασχοληθούμε με τη Γ (κορυφή), αλλά να επικεντρωθούμε στην Α και κατά δεύτερο λόγο στη Β. Υπενθυμίζω ότι αρχικά είχαμε συζητήσει/υπολογίσει να βάλουμε γύρω στα 2.400 μοσχεύματα στις ζώνες Α και Γ.

Τελικά μέσα στις δύο ημέρες, βάλαμε 2.237 grafts, επανασχεδιάζοντας τη hairline, και προχωρώντας και λίγο προς τη Β ζώνη, όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες.

[attachment=5954]

[attachment=5955]

Η γενική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή. Ο γιατρός κ.Παπα*****άου εκτός απο έμπειρος είναι και πάρα πολύ συμπαθητικός και συζητήσιμος άνθρωπος, ενώ παράλληλα φαίνεται ότι αγαπάει πραγματικά το αντικείμενο. Το προσωπικό της κλινικής είναι επίσης πολύ χαμογελαστό και ευγενικό και αυτό είναι πολύ σημαντικό να σε κάνουν να νιώθεις άνετα, ειδικά όταν έχεις αγωνία για την επέμβαση! Τέλος, ειλικρινά δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ, παρά μόνο σε 2-3 περιπτώσεις στην εισαγωγή των μοσχευμάτων στη hairline, όπου χρειάστηκε λίγη παραπάνω τοπική αναισθησία.

Φυσικά όλα θα κριθουν από το αποτέλεσμα μετά το 9μηνο! Περισσότερες λετομέρειες και φωτογραφίες από την εξέλιξη της επέμβασης αλλά και της όλης εμπειρίας μου στη D*I μέσα στις επόμενες ημέρες. Από εδώ και πέρα ξεκινάει ο αγώνας και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Καλό βράδυ! :wink:
 

Συνημμένα

  • photo 3.JPG
    photo 3.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 990
  • photo 4.JPG
    photo 4.JPG
    2.6 MB · Προβολές: 968

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση στη D*I (2.237 grafts)

Φίλε μου άντε, υπομονή τώρα, προσοχή και καλές γιορτές.. :)
 
Μπλουζα