Didier11, dr. Jose Lorenzo, fue, 3101g, 9-10/03/2022 (1st operation)

chris1908

Member
Καλή επιτυχία στο μέλος, ωραίο πλάνο και σε σίγουρα ιατρικά χέρια = δυνατό αποτέλεσμα!! Ευτυχώς που δεν έγινε εχθές η επέμβαση που έφαγε 4αρα η Ρεάλ..... :) Είναι γεγονός ο κάθε οργανισμός διαφέρει στην διαδικασία με αποτέλεσμα για κάποιους ο πόνος η φαγούρα - τσίμπημα, πρήξιμο να είναι εντονότερο.....όμως να ξέρεις ότι πέρασες τη δύσκολη φάση και τώρα μόνο περιμένεις και τηρείς τις οδηγίες και τα καλύτερα έρχονται!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sp75

Active Member
Το ρεκορ το έχει ο sp75.
σε πρήξιμο εννοεί ο cvial, από μετεγχειρητικό πόνο ευτυχώς ήμουν μια χαρά. απλά κατά τη διάρκεια της εμφύτευσης λόγω πόνου έφαγα πολλαπλή δόση αναισθησίας και μετά το πλήρωσα σε πρήξιμο
 

Bill 10

Member
Σε ευχαριστώ πολύ! Να φανταστείς μόνο ότι στην φώτο αυτή θεωρούμαι και ξεπρησμένος, πού να δεις κάτι άλλες που έχω, κανονικός alien με κλειστά μάτια όμως! :p Το χειρότερο όλων ήταν από την 3η ημέρα στη δότρια όμως. Μαρτύρησα πραγματικά, αν και γενικότερα φημίζομαι αντέχω στον πόνο.
Σε πιστευω αλλωστε το ειδα κ στη φωτο απλα παραξενευτηκα γιατι η πλειοψηφια λεει οτι δε ποναει καθολου,ειναι κατι πολυ απλο κ τετοια!!Σημαντικο που το ειπες για οποιον κανει ν ειναι προετοιμασμενος!!
 

Didier11

Active Member
Σε πιστευω αλλωστε το ειδα κ στη φωτο απλα παραξενευτηκα γιατι η πλειοψηφια λεει οτι δε ποναει καθολου,ειναι κατι πολυ απλο κ τετοια!!Σημαντικο που το ειπες για οποιον κανει ν ειναι προετοιμασμενος!!
Κοίταξε είναι θέμα οργανισμού. Πέρυσι τον Ιανουάριο είχα κάνει ένα πολύ σοβαρό πολύωρο χειρουργείο και μετά την ολική νάρκωση δεν είχα ούτε ζαλάδες, ούτε πονοκεφάλους, ούτε και ναυτία όπως είχα το πρώτο βράδυ της επέμβασης. Πέραν ότι είχα μείνει 10 ημέρες στο νοσοκομείο, άντε να χρειαζόμουν ένα παυσίπονο το 12ωρο κι αυτό όχι γιατί πονούσα αφόρητα. Εδώ όμως τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά από ότι νόμιζα. Το καθόλου ειδικά στην δότρια προσωπικά δεν το πιστεύω. Επίσης στην εξαγωγή ήμουν μια χαρά κι όταν ρώτησα την Lorena για τον βαθμό δυσκολίας μου απάντησε μέτριος. Αντίθετα στο implantation, o γιατρός δυσκολεύτηκε μου είπε γιατί έχω σκληρό δέρμα. Με την λήπτρια όλα μια χαρά, με την δότρια δε θέλω καν να θυμάμαι τί πέρασα.
 

jersey

Well-Known Member
Παρακάτω παραθέτω τα στατιστικά της επέμβασης. Συνολικά λοιπόν εξήχθησαν 3,101g με λόγο 2.55h/g και πάχος τρίχας 57mm. H δότρια στα 245cm2 είχε να δώσει περίπου 7,600g με λόγο 2.54h/g. Οπότε έγινε τοποθέτηση 3,101g σε μια έκταση με 107cm2, αλλά υπάρχουν και κάποια μαλλιά πολλά εκ των οποίων βρίσκονται σε resting phase όμως. Σύμφωνα με τα στατιστικά σύνολο πλέον έχουμε 39g/cm2 και μας μένουν τα 80cm2 του crown στη 2η επέμβαση σε περίπου 1 χρόνο. Επειδή και εκεί υπάρχουν κάποια μαμά μαλλιά, πιστεύω θα τοποθετηθούν περίπου 2,500g και τα υπόλοιπα 500g θα πάνε στις μπροστινές ζώνες να αυξήσουμε λίγο την πυκνότητα κοντά στα 45g. Αν κάνω κάποιο λάθος ή δεν καταλαβαίνω σωστά την φόρμουλα του excel παρακαλώ διορθώστε με. Επίσης στο τελικό αποτέλεσμα βοηθάει η αντίθεση στο μαλλί που πλέον γκριζάρει αλλά δεν βοηθάει καθόλου το χρώμα του δέρματος και το γεγονός ότι η τρίχα μου είναι αρκετά ίσια.
Καλή επιτυχία. Το 39 g πυκνότητα μάλλον αναφέρεται στην μέγιστη πυκνότητα στην hairline και όχι στη μέση πυκνότητα. Αφού η έκταση είναι αρκετά μεγάλη 107 τ.ε. και έβαλες 3100 grafts και όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες τα μοσχεύματα έχουν τοποθετηθεί αραιά πιο πίσω αφού είχες και δικά σου μαλλιά οπότε μπήκε ανάμεσα. Οπότε οι πυκνότητες τοποθέτησης είναι πολύ μικρότερες πιο πίσω αλλά άμα διατηρήσεις τα δικά σου μαλλιά (τα οποία όμως δεν φαίνονται και πολύ δυνατά) και δεν υποστούν shock loss θα έχεις σχετικά καλή κάλυψη. Εν αναμονή λοιπόν.
 

giannis1991

Well-Known Member
Καλη επιτυχία φίλε μου και από εδώ!!! Μην ανησυχείς θα τα πας σουπερ... Τώρα που καθάρισες φαίνεται η δουλειά! Έκανες λίγο πιο μυτερη hairline η οποία σου παει αν και εμένα μαρεσει η λιγο πιο round...
Οι πονοι κτλπ είναι και θέμα οργανισμου παιδια και το κατά ποσο σε πιανοθν οι ναρκωσεις και ποσο ευκολα την διώχνει ο οργανισμός!!!
 

Didier11

Active Member
Καλή επιτυχία. Το 39 g πυκνότητα μάλλον αναφέρεται στην μέγιστη πυκνότητα στην hairline και όχι στη μέση πυκνότητα. Αφού η έκταση είναι αρκετά μεγάλη 107 τ.ε. και έβαλες 3100 grafts και όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες τα μοσχεύματα έχουν τοποθετηθεί αραιά πιο πίσω αφού είχες και δικά σου μαλλιά οπότε μπήκε ανάμεσα. Οπότε οι πυκνότητες τοποθέτησης είναι πολύ μικρότερες πιο πίσω αλλά άμα διατηρήσεις τα δικά σου μαλλιά (τα οποία όμως δεν φαίνονται και πολύ δυνατά) και δεν υποστούν shock loss θα έχεις σχετικά καλή κάλυψη. Εν αναμονή λοιπόν.
Πολύ μπροστά δεν είχα σχεδόν τίποτα. Προς τα πίσω φαίνεται ότι έχουν μπει πιο αραιά, αλλά είχα και περισσότερα δικά μου πολλά εκ των οποίων σε resting phase όμως. Απλά στο excel λέει Recipient Pre: estimated destiny 29g, αυτά δεν είναι το τί υπάρχει στα 107cm2 προ μεταμόσχευσης? Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει σίγουρα την φόρμουλα του τί εννοεί ο Lorenzo.


Καλη επιτυχία φίλε μου και από εδώ!!! Μην ανησυχείς θα τα πας σουπερ... Τώρα που καθάρισες φαίνεται η δουλειά! Έκανες λίγο πιο μυτερη hairline η οποία σου παει αν και εμένα μαρεσει η λιγο πιο round...
Οι πονοι κτλπ είναι και θέμα οργανισμου παιδια και το κατά ποσο σε πιανοθν οι ναρκωσεις και ποσο ευκολα την διώχνει ο οργανισμός!!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Αναφορικά με την hairline, του έδειξα 3 φωτογραφίες πιο παλιές πώς ήμουν στην hairline και άλλες 2 τους κροτάφους. Επειδή με είδε λίγο αγχωμένο για το σχήμα της hairline κι αν μοιάζει στο παλιό, μου είπε συγκεκριμένα δεν μπορώ να κάνω copy-paste αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο. Από τη στιγμή που του δείχνω τί θέλω σε 3 φωτογραφίες πολύ καθαρές, θέλω να πιστεύω ότι έκανε αυτό που μπορούσε. Όταν με το καλό φτάσω 9ο-10ο μήνα θα ποστάρω τί του έδειξα και πώς ακριβώς θα είμαι προκειμένου να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πως γίνεται να μην ευχηθείς καλή φύτρωση σε άνθρωπο που έχει προφίλ αυτήν την υπερφορακλα ; Μεγάλε Ντιντιε καλή φύτρωση να έχεις ! Σου εύχομαι να κάνεις στην ΑΓΑ ότι ο Ντιντιέ στον κακομοίρη Νοιερ με εκείνη την καρφωτή κεφαλιά στον τελικό του ΤΣ.Λ το 2012.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jersey

Well-Known Member
Πολύ μπροστά δεν είχα σχεδόν τίποτα. Προς τα πίσω φαίνεται ότι έχουν μπει πιο αραιά, αλλά είχα και περισσότερα δικά μου πολλά εκ των οποίων σε resting phase όμως. Απλά στο excel λέει Recipient Pre: estimated destiny 29g, αυτά δεν είναι το τί υπάρχει στα 107cm2 προ μεταμόσχευσης? Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει σίγουρα την φόρμουλα του τί εννοεί ο Lorenzo.
Το 39g πυκνότητα λογικά αναφέρεται στη μπροστινή περιοχή της Hairline που δεν ειχες σχεδόν τίποτα. Όχι το excel δεν αναφέρεται στα μαλλιά της λήπτριας πριν την επέμβαση και το CV δεν τα υπολογίζει. Το 29 g που σου λέει Recipient Pre: estimated destiny προκύπτει αν διαιρέσεις τα 3101/107=29 g /cm2 μέση πυκνότητα (αν γινόταν ομοιόμορφη κατανομή και σου έβαζε παντού τα ίδια). Εσένα σου έβαλε πιο πολλά μπροστά όμως 39 g στην hairline Και πιο πίσω πολύ μικρότερη πυκνότητα αφού ειχες και δικά σου μαλλιά (αν και αδύναμα σχετικά).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να ευχηθώ και εγώ καλή φύτρωση στον φίλο @Didier11. Όπως και στην περίπτωση του DoctorWho τα στατιστικά θέλουν μια περαιτέρω ανάλυση για να ξεφύγουμε από τους μέσους όρους οι οποίοι δεν λένε και πολλά όταν υπάρχουν μαμα σε μέρος της περιοχής.

Ξεκινάμε από την περιοχή που είναι άδεια και είναι σίγουρα στο defined zone αφού δεν υπάρχουν μονότριχα. Είναι προφανές γιατί έχει μόνο 1 μαμίσιο graft (τα άλλα φαίνονται πολύ λεπτά) και έχουν μπει άλλα 41, το σύνολο λοιπόν 42 με λόγο 2,71 και σύνολο τριχών 114.
Το CV που προκύπτει εδώ είναι 42x2.71x0.057=6.48 και με ποσοστό φύτρωσης 95% θα πάει στο 6,16>5,4.

didier11-1.png


Πάμε στις πιο πίσω περιοχές που έχουν μαλλί. Η παρακάτω φώτο είναι από περιοχή που έχει λίγα σχετικά μαμα. Εδώ έχουν μπεί 33g με λόγο 2.91 που μας δίνει 96τρίχες/cm2 επιπρόσθετα των μαμά

didier11-2.png


Για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε εδώ το CV πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα μαμα της περιοχής. Έτσι λοιπόν στην παρακάτω φώτο με μπλέ κύκλο έχω μαρκάρει αυτές που θεωρώ ότι έχουν κάποιο επαρκές πάχος για να δώσουν κάλυψη και επίσης θεωρώ ότι έχουν το 50% της κανονικής διαμέτρου αφού είναι πιο λεπτές και τις κρατάει η φίνα. Έτσι έχουμε

CV= 96 νέες τρίχες x 0,057 + 39 μαμα x 0.0285 = 6.58 και με ποσόστο φύτρωσης 6,25>5,4

didier11-5.png


Η παρακάτω φώτο είναι από περιοχή που έχει αρκετά μαμα. Εδώ έχουν μπεί 23g με λόγο 2.83 που μας δίνει 65τρίχες/cm2 επιπρόσθετα των μαμά

didier11-3.png


Για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε εδώ το CV πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα μαμα της περιοχής. Έτσι λοιπόν στην παρακάτω φώτο με μπλέ κύκλο έχω μαρκάρει αυτές που θεωρώ ότι έχουν κάποιο επαρκές πάχος για να δώσουν κάλυψη και επίσης θεωρώ ότι έχουν το 50% της κανονικής διαμέτρου αφού είναι πιο λεπτές και τις κρατάει η φίνα. Έτσι έχουμε

CV= 65 νέες τρίχες x 0,057 + 70 μαμα x 0.0285 = 5.7 και με ποσόστο φύτρωσης 92% 5,41>5,4

didier11-4.png


Συνοψίζοντας, βλέπουμε ότι το CV είναι πάνω από 5,4 στις περιοχές ενδιαφέροντος και το πιο σημαντικό οι μεγαλύτερες τιμές του είναι στις μπροστινές ζώνες έτσι ώστε το layering του μήκους να αυξήσει το CV και στις πιο πίσω ζώνες. Το σημείο κλειδί αυτής της μμ είναι το πάχος τρίχας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Didier11

Active Member
Να ευχηθώ και εγώ καλή φύτρωση στον φίλο @Didier11. Όπως και στην περίπτωση του DoctorWho τα στατιστικά θέλουν μια περαιτέρω ανάλυση για να ξεφύγουμε από τους μέσους όρους οι οποίοι δεν λένε και πολλά όταν υπάρχουν μαμα σε μέρος της περιοχής.

Ξεκινάμε από την περιοχή που είναι άδεια και είναι σίγουρα στο defined zone αφού δεν υπάρχουν μονότριχα. Είναι προφανές γιατί έχει μόνο 1 μαμίσιο graft (τα άλλα φαίνονται πολύ λεπτά) και έχουν μπει άλλα 41, το σύνολο λοιπόν 42 με λόγο 2,71 και σύνολο τριχών 114.
Το CV που προκύπτει εδώ είναι 42x2.71x0.057=6.48 και με ποσοστό φύτρωσης 95% θα πάει στο 6,16>5,4.

Προβολή συνημμένου 47223

Πάμε στις πιο πίσω περιοχές που έχουν μαλλί. Η παρακάτω φώτο είναι από περιοχή που έχει λίγα σχετικά μαμα. Εδώ έχουν μπεί 33g με λόγο 2.91 που μας δίνει 96τρίχες/cm2 επιπρόσθετα των μαμά

Προβολή συνημμένου 47224

Για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε εδώ το CV πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα μαμα της περιοχής. Έτσι λοιπόν στην παρακάτω φώτο με μπλέ κύκλο έχω μαρκάρει αυτές που θεωρώ ότι έχουν κάποιο επαρκές πάχος για να δώσουν κάλυψη και επίσης θεωρώ ότι έχουν το 50% της κανονικής διαμέτρου αφού είναι πιο λεπτές και τις κρατάει η φίνα. Έτσι έχουμε

CV= 96 νέες τρίχες x 0,057 + 39 μαμα x 0.0285 = 6.58 και με ποσόστο φύτρωσης 6,25>5,4

Προβολή συνημμένου 47225

Η παρακάτω φώτο είναι από περιοχή που έχει αρκετά μαμα. Εδώ έχουν μπεί 23g με λόγο 2.83 που μας δίνει 65τρίχες/cm2 επιπρόσθετα των μαμά

Προβολή συνημμένου 47226

Για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε εδώ το CV πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα μαμα της περιοχής. Έτσι λοιπόν στην παρακάτω φώτο με μπλέ κύκλο έχω μαρκάρει αυτές που θεωρώ ότι έχουν κάποιο επαρκές πάχος για να δώσουν κάλυψη και επίσης θεωρώ ότι έχουν το 50% της κανονικής διαμέτρου αφού είναι πιο λεπτές και τις κρατάει η φίνα. Έτσι έχουμε

CV= 65 νέες τρίχες x 0,057 + 70 μαμα x 0.0285 = 5.7 και με ποσόστο φύτρωσης 92% 5,41>5,4

Προβολή συνημμένου 47227

Συνοψίζοντας, βλέπουμε ότι το CV είναι πάνω από 5,4 στις περιοχές ενδιαφέροντος και το πιο σημαντικό οι μεγαλύτερες τιμές του είναι στις μπροστινές ζώνες έτσι ώστε το layering του μήκους να αυξήσει το CV και στις πιο πίσω ζώνες. Το σημείο κλειδί αυτής της μμ είναι το πάχος τρίχας.
Σε ευχαριστώ για την αναλυτικότατη παρουσίαση, κάπως έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ χωρίς να έχω όμως την εμπειρία για να μπορέσω να ερμηνεύσω τις φωτογραφίες που έχω από τον γιατρό. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς και κάποιο πρόγραμμα, αλλά σίγουρα το μάτι σου θα έχει δει δεκάδες περιστατικά. Στη δεύτερη μεταμόσχευση πώς πιστεύεις ότι θα τοποθετηθούν τα 3,000g? Από δουλειές του που έχω δει θεωρώ θα κινηθεί περίπου με 2600 στο crown για να καλύψει τα 80cm2 και τα άλλα 400 θα τοποθετηθούν πιο μπροστά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμπειρία και tools. Έχω ένα πρόγραμμα που απλά μετράει, υπολογίζει αυτόματα τον λόγο και γενικά διευκολύνει την παρουσίαση. Συμφωνώ με αυτό που λες, γύρω στα 30-32g crown με πολύ υψηλό λόγο crown και τα υπόλοιπα μπροστά.
 

oreo

Well-Known Member
Όταν με το καλό φτάσω 9ο-10ο μήνα θα ποστάρω τί του έδειξα και πώς ακριβώς θα είμαι προκειμένου να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε τις φώτο με τον σχεδιασμό που ήθελες. Είναι ώραιο να ξέρουμε τα όρια του εφικτού σε συνάρτηση με τις προσδοκίες μας αλλά και των ποιοτικών χαρακτηριστικών μας. Επίσης έτσι βοηθάς κ τα υπόλοιπα μέλη. Χωρίς να έχω δει φώτο ή μη επαναφορά της hairline στην οριοθέτηση των φωτογραφιών σου είναι αποτέλεσμα προσπάθειας διατήρησης των αποθεμάτων της δότριας προς μελλοντική χρήση. Θα χρειαζόσουν έναν μεγάλο αριθμό graft για να κατεβάσεις χαμηλότερα τους κροτάφους. Το καλό στον σχεδιασμό της hairline με την "μυτούλα" είναι για μένα το ταίριασμα με τα πολύ καλά, ιδίου σχήματος temporal peak που έχεις κ βρίσκονται σε μικρή απόσταση απο τα φρύδια.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Καταρχάς συγχαρητήρια για τις εξαιρετικές φώτο και τη συνολική παρουσίαση. Δεδομένης της ευχής μου για καλή φύτρωση, θα ήθελα να σχολιάσω τη δότριά σου που στη φωτογραφία αυτή

1KD09.03.22P1.JPG


μου θύμισε τα μαύρα νερά των ωκεανών

και εδώ μου δείχνει σκοροφαγωμένη. Πιθανολογώ ότι τα κενά (εκτός της επέμβασης) μάλλον αφορούν στις άσπρες τρίχες.

1647956623959.png

.

Επίσης δεν διάβασα κάπου κόστος, ίσως μου ξέφυγε. :)
 

Didier11

Active Member
Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε τις φώτο με τον σχεδιασμό που ήθελες. Είναι ώραιο να ξέρουμε τα όρια του εφικτού σε συνάρτηση με τις προσδοκίες μας αλλά και των ποιοτικών χαρακτηριστικών μας. Επίσης έτσι βοηθάς κ τα υπόλοιπα μέλη. Χωρίς να έχω δει φώτο ή μη επαναφορά της hairline στην οριοθέτηση των φωτογραφιών σου είναι αποτέλεσμα προσπάθειας διατήρησης των αποθεμάτων της δότριας προς μελλοντική χρήση. Θα χρειαζόσουν έναν μεγάλο αριθμό graft για να κατεβάσεις χαμηλότερα τους κροτάφους. Το καλό στον σχεδιασμό της hairline με την "μυτούλα" είναι για μένα το ταίριασμα με τα πολύ καλά, ιδίου σχήματος temporal peak που έχεις κ βρίσκονται σε μικρή απόσταση απο τα φρύδια.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα καθώς τώρα είναι ξυρισμένο. Όταν θα έχω πλήρη φύτρωση και θα έχω φτάσει 10+ μήνες στην πρώτη σελίδα εκεί που έχω το placeholder θα ποστάρω τις φωτογραφίες που του έδειξα vs πώς θα είμαι τότε. Μην αγχώνεσαι θα ανεβάσω τα πάντα για να γίνει σύγκριση στην hairline, όπως βλέπεις ήδη έχω ανεβάσει σχεδόν όλες τις φωτογραφίες που έχω από τον γιατρό. Κι εγώ έχω μεγάλη αγωνία στο κατά πόσο έχει επιτευχθεί ο σχηματισμός που του έδειξα.


Καταρχάς συγχαρητήρια για τις εξαιρετικές φώτο και τη συνολική παρουσίαση. Δεδομένης της ευχής μου για καλή φύτρωση, θα ήθελα να σχολιάσω τη δότριά σου που στη φωτογραφία αυτή

Προβολή συνημμένου 47228

μου θύμισε τα μαύρα νερά των ωκεανών

και εδώ μου δείχνει σκοροφαγωμένη. Πιθανολογώ ότι τα κενά (εκτός της επέμβασης) μάλλον αφορούν στις άσπρες τρίχες.

Προβολή συνημμένου 47229
.

Επίσης δεν διάβασα κάπου κόστος, ίσως μου ξέφυγε. :)


Στην πρώτη φωτογραφία είναι η άσπρη τρίχα. Στη δεύτερη βρε είναι η δότρια πώς δείχνει την 5η ημέρα αφού ποστάρω ''φωτογραφίες 5ης ημέρας''. Μετά την εξαγωγή 3,000g χωρίς να έχει γίνει απόλυτο healing και με τόσο κοντό μαλλί πώς να δείχνει η δότρια? Κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες μια φορά θα κουρευτώ στη δότρια με 0.7 για να δούμε πώς δείχνει. Επίσης στη δεύτερη φωτογραφία έχω ανεβάσει επίτηδες τη φωτεινότητα όπως και σε πολλές ακόμα πριν τις στείλω στο γιατρό. Μερικές είναι και overexposed κι αυτόματα το πρόβλημα μεγεθύνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα