Didier11, dr. Jose Lorenzo, fue, 3101g, 9-10/03/2022 (1st operation)

alex7

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις ανάρτησα φωτογραφίες του 2ου μήνα μετά την μεταμόσχευση, μπορείτε να τις δείτε στην σελίδα 1.
Η ερυθρότητα μάλλον είναι καλό σημάδι .Σημαίνει ότι ξεκινά η φυτρωση .Το λέει και ο Lorenzo στις οδηγίες ,στο λέω και εγώ εκ πείρας .Αρκεί βέβαια να μην είναι κάποια δερματική νόσος-αντίδραση που δεν το νομίζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Η ερυθρότητα μάλλον είναι καλό σημάδι .Σημαίνει ότι ξεκινά η φυτρωση .Το λέει και ο Lorenzo στις οδηγίες ,στο λέω και εγώ εκ πείρας .Αρκεί βέβαια να μην είναι κάποια δερματική νόσος-αντίδραση που δεν το νομίζω
Ναι το ξέρω ότι το λέει στις οδηγίες, απλά δεν μεγαλώνει και το δικό μου μαμά μαλλί στην λήπτρια γρήγορα και πέφτει κατευθείαν εκεί το μάτι.
 

Didier11

Active Member
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις ενημέρωσα το νήμα με τις φωτογραφίες του 3ου μήνα. Θα ήθελα να διαβάσετε τα σχόλια και να μου πείτε τη γνώμη σας για την δότρια (κυρίως πίσω). Η επόμενη ενημέρωση σύμφωνα και με το placeholder που έχω θα γίνει στους 5 μήνες προκειμένου να έχουμε κάποια δείγματα πιο ξεκάθαρα σχετικά με την φύτρωση.
 

oreo

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις ενημέρωσα το νήμα με τις φωτογραφίες του 3ου μήνα. Θα ήθελα να διαβάσετε τα σχόλια και να μου πείτε τη γνώμη σας για την δότρια (κυρίως πίσω). Η επόμενη ενημέρωση σύμφωνα και με το placeholder που έχω θα γίνει στους 5 μήνες προκειμένου να έχουμε κάποια δείγματα πιο ξεκάθαρα σχετικά με την φύτρωση.
Πρέπει να βάλεις παραπάνω φώτο απο την δότρια γιατί ανάλογα απο την γωνία, ίσως κλέβει ή ίσως μεγενθύνει το θέμα.Με το καλό όταν φυτρώσουν φίλε , σαν το ζινεντιν θα είσαι και όχι τον ντιντιερ :p
Υ.Γ ότν είχε ακόμα τα μαλλιά
 

Didier11

Active Member
Πρέπει να βάλεις παραπάνω φώτο απο την δότρια γιατί ανάλογα απο την γωνία, ίσως κλέβει ή ίσως μεγενθύνει το θέμα.Με το καλό όταν φυτρώσουν φίλε , σαν το ζινεντιν θα είσαι και όχι τον ντιντιερ :p
Υ.Γ ότν είχε ακόμα τα μαλλιά
Έχεις δίκιο σχετικά με την δότρια. Πάντως ακόμα και στα 1-2mm που την έχω πάρει με μηχανή κανείς δεν παρατηρεί κάτι περίεργο στα πλάγια. Οι φίλοι μου λένε ότι μόνο αν έρθει ο άλλος στα 20-30εκ μπορεί να παρατηρήσει κάποια πολύ μικρά σημαδάκια.
 

seeker

Verified MM member
Τα white dots εμφανιζονται αργοτερα ομως οταν εχουν κλεισει οι ουλες, οχι στο τριμηνο.
 

Flag17

Well-Known Member
Δηλαδή να περιμένω ότι η δότριά μου θα δείχνει χειρότερη αργότερα?
Θα φαίνονται κάποια μικρά λευκά σημαδακια σε πιθανό ξύρισμα. Σε πυκνότητα θα είναι καλύτερη από τώρα που φαίνεται να έχει φάει τράνταγμα
 

Marios1982

Well-Known Member
Θα φαίνονται κάποια μικρά λευκά σημαδακια σε πιθανό ξύρισμα. Σε πυκνότητα θα είναι καλύτερη από τώρα που φαίνεται να έχει φάει τράνταγμα
Micopegmenting στις ουλές παιδιά πιστεύεται αξίζει για κάποιον που θέλει να τα παίρνει μηχανή στα πλάγια;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Micopegmenting στις ουλές παιδιά πιστεύεται αξίζει για κάποιον που θέλει να τα παίρνει μηχανή στα πλάγια;
γενικα πολλοι το κανουν αλλα πρεπει να ειναι καλος και εμπειρος ο technician γιατι οι ουλες ειναι δυσκολες, να ξερεις οτι θελει 3 περασματα και κρατα περιπου 5 χρονια
 

Didier11

Active Member
τώρα στον 3ο μήνα πως σου φαίνεται η δότρια σου στην occipital;
Προφανώς περιμένω καλύτερη εικόνα, δεν ξέρω αν φταίει ο φωτισμός ή οι άσπρες τρίχες ή κάτι άλλο. Πάντως στα πλάγια ακόμα και στα 1-2χιλ είναι πάρα πολύ καλή, δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα.
 

Marios1982

Well-Known Member
γενικα πολλοι το κανουν αλλα πρεπει να ειναι καλος και εμπειρος ο technician γιατι οι ουλες ειναι δυσκολες, να ξερεις οτι θελει 3 περασματα και κρατα περιπου 5 χρονια
Θα πρέπει θεωρώ να αναλυθεί κ αυτό το κομμάτι για να δούμε ποιοι είναι οι δυνατοί experts σε αυτό.
 

nick90

Well-Known Member
Προφανώς περιμένω καλύτερη εικόνα, δεν ξέρω αν φταίει ο φωτισμός ή οι άσπρες τρίχες ή κάτι άλλο. Πάντως στα πλάγια ακόμα και στα 1-2χιλ είναι πάρα πολύ καλή, δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα.
Ο φωτισμός κανονικός μου φαίνεται...ακόμα και να μην είναι στην επιθυμητή κατάσταση έχεις αρκετούς μήνες ακόμα να βελτιωθεί πάντως. Είναι νωρίς ακόμα για να την κρίνεις.. Καλή συνέχεια να έχεις.
 

Didier11

Active Member
Καλησπέρα παιδιά! Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση του update του νήματός μου στους 5 μήνες, αλλά λίγο το καλοκαίρι διακοπές, λίγο κάποια τρεξίματα, σήμερα βρήκα την ευκαιρία να κάνω το update στους 5.5 μήνες. Όπως θα παρατηρήσετε υπάρχει πλέον πολύ μεγαλύτερη φύτρωση. Σίγουρα μου αρέσει το widow peak είναι ακριβώς το ίδιο με τις φωτογραφίες που έδειξα στον γιατρό, η δεξιά γραμμή της hairline χρειάζεται λίγο κατέβασμα (η αριστερή όπως κοιτάζετε την φωτογραφία 150.5 recipient), το είχα τονίσει εξ' αρχής, όπως και τα temporal peaks ίσως χρειάζονται ένα ελαφρύ restore για να δένει καλύτερα η εικόνα με την hairline. Συνολικά έχω μια σχετική ικανοποίηση, στην δεύτερη θα γίνει οπωσδήποτε touch up στην hairline και μένει πλέον να δω ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα στους 10-11 μήνες ή και λίγο αργότερα όταν θα έχει στρώσει το μαλλί γιατί βγαίνει πολύ σπαστό. Τέλος παρόλο που η απόσταση της hairline από τα φρύδια είναι περίπου στα 6cm, μου φαίνεται ότι έχω λίγο μεγάλο μέτωπο. Δεν ξέρω αν για αυτό οφείλονται τα temporal peaks που δεν πειράχτηκαν ή έπρεπε να πάω 3-4 χιλιοστά την hairline ακόμα πιο κάτω. Θα τα συζητήσω όλα αυτά εκτενώς με τον γιατρό δείχνοντάς του παλαιότερες φωτογραφίες μου για να δούμε από κοινού τί μπορεί να βελτιωθεί και τί όχι δεδομένων των grafts που θα τοποθετηθούν στην 2η μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά! Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση του update του νήματός μου στους 5 μήνες, αλλά λίγο το καλοκαίρι διακοπές, λίγο κάποια τρεξίματα, σήμερα βρήκα την ευκαιρία να κάνω το update στους 5.5 μήνες. Όπως θα παρατηρήσετε υπάρχει πλέον πολύ μεγαλύτερη φύτρωση. Σίγουρα μου αρέσει το widow peak είναι ακριβώς το ίδιο με τις φωτογραφίες που έδειξα στον γιατρό, η δεξιά γραμμή της hairline χρειάζεται λίγο κατέβασμα (η αριστερή όπως κοιτάζετε την φωτογραφία 150.5 recipient), το είχα τονίσει εξ' αρχής, όπως και τα temporal peaks ίσως χρειάζονται ένα ελαφρύ restore για να δένει καλύτερα η εικόνα με την hairline. Συνολικά έχω μια σχετική ικανοποίηση, στην δεύτερη θα γίνει οπωσδήποτε touch up στην hairline και μένει πλέον να δω ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα στους 10-11 μήνες ή και λίγο αργότερα όταν θα έχει στρώσει το μαλλί γιατί βγαίνει πολύ σπαστό. Τέλος παρόλο που η απόσταση της hairline είναι περίπου στα 6cm, μου φαίνεται ότι έχω λίγο μεγάλο μέτωπο. Δεν ξέρω αν για αυτό οφείλονται τα temporal peaks που δεν πειράχτηκαν ή έπρεπε να πάω 3-4 χιλιοστά την hairline ακόμα πιο κάτω. Θα τα συζητήσω όλα αυτά εκτενώς με τον γιατρό δείχνοντάς του παλαιότερες φωτογραφίες μου για να δούμε από κοινού τί μπορεί να βελτιωθεί και τί όχι δεδομένων των grafts που θα τοποθετηθούν στην 2η μμ.
Το ποσο μεγαλο μας φαινεται το μετωπο εχει να κανει και με τις υπολοιπες διαστασεις του προσωπου μας, σε γενικες γραμμες ειναι περιπου το 1/3 του προσωπου(αναλογα την εθνικοτητα).Μια χαρα φαινεται πως σε παει και εχει να δωσει ακομα.


Πολλοι αντι για το nasion χρησιμοποιουν το glabella ως σημειο αναφορας, μικρη η διαφορα συνηθως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Didier11

Active Member
Το ποσο μεγαλο μας φαινεται το μετωπο εχει να κανει και με τις υπολοιπες διαστασεις του προσωπου μας, σε γενικες γραμμες ειναι περιπου το 1/3 του προσωπου(αναλογα την εθνικοτητα).Μια χαρα φαινεται πως σε παει και εχει να δωσει ακομα.


Πολλοι αντι για το nasion χρησιμοποιουν το glabella ως σημειο αναφορας, μικρη η διαφορα συνηθως.
Δεν ξέρω πάντως όταν του έδειξα κάποιες φωτογραφίες καθώς μου σχεδίαζε την hairline, μου είπε ότι την έχει κάνει και λίγο πιο χαμηλή από ότι του δείχνω. Οπότε αρχίζω και αναρωτιέμαι γιατί δεν βλέπω 100% αυτό που θέλω. Έπρεπε να την κάνω 3-4 χιλ πιο χαμηλή? Έπρεπε να κάνω restore τα temporal peaks ή και τα δύο?
 

vagosx

Well-Known Member
Η hairline αου και ειδικά το κέντρο της είναι ακόμη seethrough οποτε λογικό να σου φαίνεται μεγάλο το μέτωπο. Είσαι όμως ακόμη στους 5,5 μηνες οποτε πιθανως να δώσει και άλλο στους επειμενους μήνες.
 
Μπλουζα