Didier11, dr. Jose Lorenzo, fue, 3101g, 9-10/03/2022 (1st operation)

oreo

Well-Known Member
Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα καθώς τώρα είναι ξυρισμένο. Όταν θα έχω πλήρη φύτρωση και θα έχω φτάσει 10+ μήνες στην πρώτη σελίδα εκεί που έχω το placeholder θα ποστάρω τις φωτογραφίες που του έδειξα vs πώς θα είμαι τότε. Μην αγχώνεσαι θα ανεβάσω τα πάντα για να γίνει σύγκριση στην hairline, όπως βλέπεις ήδη έχω ανεβάσει σχεδόν όλες τις φωτογραφίες που έχω από τον γιατρό. Κι εγώ έχω μεγάλη αγωνία στο κατά πόσο έχει επιτευχθεί ο σχηματισμός που του έδειξα.





Στην πρώτη φωτογραφία είναι η άσπρη τρίχα. Στη δεύτερη βρε είναι η δότρια πώς δείχνει την 5η ημέρα αφού ποστάρω ''φωτογραφίες 5ης ημέρας''. Μετά την εξαγωγή 3,000g χωρίς να έχει γίνει απόλυτο healing και με τόσο κοντό μαλλί πώς να δείχνει η δότρια? Κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες μια φορά θα κουρευτώ στη δότρια με 0.7 για να δούμε πώς δείχνει. Επίσης στη δεύτερη φωτογραφία έχω ανεβάσει επίτηδες τη φωτεινότητα όπως και σε πολλές ακόμα πριν τις στείλω στο γιατρό. Μερικές είναι και overexposed κι αυτόματα το πρόβλημα μεγεθύνεται.
Θα διαφωνήσω για την αξία που έχει ν ανέβαζες φώτο, απο την άλλη δική σου η παρουσίαση εσύ έχεις το μαχαίρι κ το καρπούζι. Κατα τα άλλα πραγματικά κάνεις μια πολύ ωραία παρουσίαση :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα που ξύπνησα παρατήρησα αυτή την μικρή κηλίδα αίματος στον καθρέφτη. Λογικά είναι μόσχευμα που δεν κατάφερε να επιβιώσει, σωστά?


graft.png
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για βγάλε μια ποιο καθαρή και κοντινή. Το αίμα δεν έχει σχέση με την επιβίωση του μοσχεύματος αλλά με πληγή του δέρματος.
 

Didier11

Active Member
Για βγάλε μια ποιο καθαρή και κοντινή. Το αίμα δεν έχει σχέση με την επιβίωση του μοσχεύματος αλλά με πληγή του δέρματος.

13η ημέρα σήμερα και λούζομαι μόνο με γάντια και στο μαξιλάρι βάζω υποσέντονο. Για χέρια στην λήπτρια ούτε καν το συζητάω! Τώρα λούστηκα πριν 2 ώρες περίπου και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα.
 

alexskg

Verified MM member
Χρειάζεται τόση προσοχη ακομα και μετα το 10ημερο; ειχα την αίσθηση ότι αφότου το κεφαλι καθαρισει απο τα scubs, μπορείς να εισαι σχετικά ησυχος οσον αφορά την επιβίωση των μοσχευματων. Κι εγω αποφευγω να ακουμπαω την ληπτρια αλλά πλέον, εχοντας καθαρίσει, κανω πιο νορμαλ ζωή (1 φορα λούσιμο, ύπνο κανονικα κτλ.)
 

vlafo

Well-Known Member
Τα μοσχεύματα έχουνε δέσει απο την 3η μέρα δεν παίζει ρόλο,απλά τα χέρια πρέπει να είναι πάντα καθαρά γιατί είναι εστία μικροβίων.
Τα υπόλοιπα μετά τον καθαρισμό χαλαρά,σαν να μην έκανες μμ,επανέρχεσαι κανονικά εκτός από γυμναστική και κράνος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι δεν χρειάζεται, νομίζω ότι έχεις καταλάβει ότι ο φίλος Didier11 το έχει πάρει λίγο από φόβο.
 

Didier11

Active Member
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε, αλλά αν τα συγκεκριμένα μοσχεύματα έχουν θέμα επιβίωσης από άποψη υγιεινής, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Να πω λοιπόν μερικά tips πριν το χειρουργείο και μετά. Καταρχάς πριν το χειρουργείο καθαρισμός όλων των χώρων και ειδικά το WC με χλωρίνη τα πάντα και εξαερισμός καλός ώστε να μην υπάρχουν οσμές. Έπειτα αγορά διαλύματος εξωτερικής χρήσης με 70% v/v αιθυλική αλκοόλη (το λεγόμενο ροζ οινόπνευμα). Αγορά υποσέντονων μαξιλαριού. Οπότε κάθε φορά που ήθελα να ακουμπήσω κάπου το κεφάλι μου, έπλενα καλά τα χέρια, μετά αφού τα στέγνωνα έβαζα ροζ οινόπνευμα και αφού στέγνωναν έβγαζα ένα καθαρό υποσέντονο να το τοποθετήσω στο μαξιλάρι ή στον καναπέ. Αυτά συνεχίζω και τώρα για λίγες ημέρες ακόμα. Έπειτα για το λούσιμο εννοείται γάντια μιας χρήσης τα οποία πριν τα πιάσω έκανα και κάνω τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω. Καθημερινά λοιπόν άφηνα ανοιχτά όλα τα παράθυρα 10 λεπτά να αερίζονται καλά οι χώροι και έπειτα στον χώρο που καθόμουν έβαζα και έναν ιονιστή. Εννοείται ότι κάθε φορά που έμπαινα WC έστω και για βούρτσισμα των δοντιών μετά αμέσως έριχνα φουλ φυσιολογικό ορό και στην λήπτρια και στη δότρια. Τέλος το κινητό μακριά από το μαξιλάρι και τα σκεπάσματα καθώς η οθόνη του είναι από τα πιο βρώμικα πράγματα που πιάνουμε καθημερινά. Εννοείται χέρια ακόμα και τώρα δεν αγγίζω καν το κεφάλι είτε δότρια είτε λήπτρια. Αυτές οι ''τρέλες'' λοιπόν για το μαλλί, οι οποίες σύντομα θα καταργηθούν σιγά-σιγά. :p
 
  • Like
Reactions: MX8

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα καθώς τώρα είναι ξυρισμένο. Όταν θα έχω πλήρη φύτρωση και θα έχω φτάσει 10+ μήνες στην πρώτη σελίδα εκεί που έχω το placeholder θα ποστάρω τις φωτογραφίες που του έδειξα vs πώς θα είμαι τότε. Μην αγχώνεσαι θα ανεβάσω τα πάντα για να γίνει σύγκριση στην hairline, όπως βλέπεις ήδη έχω ανεβάσει σχεδόν όλες τις φωτογραφίες που έχω από τον γιατρό. Κι εγώ έχω μεγάλη αγωνία στο κατά πόσο έχει επιτευχθεί ο σχηματισμός που του έδειξα.





Στην πρώτη φωτογραφία είναι η άσπρη τρίχα. Στη δεύτερη βρε είναι η δότρια πώς δείχνει την 5η ημέρα αφού ποστάρω ''φωτογραφίες 5ης ημέρας''. Μετά την εξαγωγή 3,000g χωρίς να έχει γίνει απόλυτο healing και με τόσο κοντό μαλλί πώς να δείχνει η δότρια? Κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες μια φορά θα κουρευτώ στη δότρια με 0.7 για να δούμε πώς δείχνει. Επίσης στη δεύτερη φωτογραφία έχω ανεβάσει επίτηδες τη φωτεινότητα όπως και σε πολλές ακόμα πριν τις στείλω στο γιατρό. Μερικές είναι και overexposed κι αυτόματα το πρόβλημα μεγεθύνεται.

Αυτό με τη φωτεινότητα το υποψιάστηκα και εγώ. Ωστόσο εξακολουθώ να έχω ενδοιασμούς για την εικόνα της δότριας με την εξαγωγή 3.000 μοσχευμάτων. Θα περιμένω την επόμενη εμφάνιση. Ευχαριστώ.

Σωστά δεν το διάβασες γιατί δεν υπάρχει.

Να υποθέσω ότι έγινε δωρεάν; :cool:

Υ.Σ Τριήμερο (περίπου) γαρ.
 

Didier11

Active Member
Αυτό με τη φωτεινότητα το υποψιάστηκα και εγώ. Ωστόσο εξακολουθώ να έχω ενδοιασμούς για την εικόνα της δότριας με την εξαγωγή 3.000 μοσχευμάτων. Θα περιμένω την επόμενη εμφάνιση. Ευχαριστώ.

Κοίταξε η κάθε δότρια είναι διαφορετική. Άλλο healing έχω εγώ, άλλο κάποιος άλλος. Έπειτα παίζει ρόλο και το χρώμα του δέρματος. Η εξαγωγή έγινε με punch 0.9mm κυρίως και λίγο με 0.8mm. Μην ανησυχείς στα επόμενα σετ φωτογραφιών θα αναρτήσω νέες φωτογραφίες της δότριας για να δούμε τί γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Κοίταξε η κάθε δότρια είναι διαφορετική. Άλλο healing έχω εγώ, άλλο κάποιος άλλος. Έπειτα παίζει ρόλο και το χρώμα του δέρματος. Η εξαγωγή έγινε με punch 0.9mm κυρίως και λίγο με 0.8mm. Μην ανησυχείς στα επόμενα σετ φωτογραφιών θα αναρτήσω νέες φωτογραφίες να δούμε τί γίνεται.

Οκ, ευχαριστώ.
 

Didier11

Active Member
Καλησπέρα παιδιά! Μόλις ανάρτησα φωτογραφίες του 2ου μήνα μετά την μεταμόσχευση, μπορείτε να τις δείτε στην σελίδα 1.
 
Μπλουζα