Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

JimKan1

Well-Known Member
Καλη φυτρωση bobby , βλεπω ειχες μεγαλο θεμα οποτε σιγουρα θα χρειαστεις και δευτερη, εχεις δοτρια υπεραρκετη ομως οποτε all good.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Καλη φυτρωση Μπομπυ παιχταρα και σε ευχαριστουμε για την παρουσιαση!
Ωραιο φωτογραφικο υλικο. :D
 

andy.k

Active member
Πολύ ωραίος σχεδιασμός και δειχνει ότι σε περίπτωση που πάει καλά θα γίνει εξαιρετικά ομοιογενές. Εγώ νομίζω ότι θα σε καλύψει το αποτέλεσμα και δε θα μπεις καν στη σκέψη να πας για 2η επέμβαση, ιδίως εφόσον χρησιμοποιείς και φίνα. Καλή φυτρωση και καλή υπομονή.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή φυτρωση και υπομονή φίλε bobby!!
To πήγατε λίγο συντηρητικά λόγο δότριας? όχι στο στον τελικό αριθμό μοσχευμάτων άλλα στην τοποθέτηση? Δηλαδή έχω δει και ποιο πυκνές τοποθετήσεις.
 

bobby

Well-Known Member
Χθες πήγα στον @CVIAL για μετρήσεις με την κάμερα. Θα τα πει αυτός αλλά μπροστά είναι γεμάτο 3τριχα (στις κενές περιοχές δηλαδή ο λόγος πλησιάζει το 3) έχουν μπει δηλδή 130 τρίχες/cm2. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια, εγώ εύχομαι να έχω πολύ καλή φύτρωση μόνο σε αυτή την φάση. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ξέροντας τα νούμερα και βλέποντας τις έχει μπει με την κάμερα. Ενδεικτικά θα πω (αν θυμάμαι καλά) ότι στο forelock μέτρησε 17 Graft (μαμά και εκ την ΜΜ) σε 0,26cm2 οπότε αν κάνεις την αναγωγή είναι 65,38 graft/cm2...... Αλλά για τις μετρήσεις όπως είπα θα τα πέι ο αγαπητός @CVIAL.

Αγαπητέ @andy.k αν δεις τα στατιστικά του Lorenzo, για μπροστά απαιτούνται 3.209 graft και για πίσω 2.567 graft. Μπροστά μπήκαν 3001 αλλά με λόγο 2,62 οπότε ΟΚ, πίσω 600 με λόγο 2 (ίσα ίσα για να το σκουρύνουν λίγο - σε φάση less is more για να μην κάνει μπαμ μέχρι την 2η ΜΜ). Δέυτερη ΜΜ, δόξα τω Θεό να είμαστε καλά, θα κάνω όπως είπα (κανά 2k υπολογίζω) για crown, πύκνωση mid (για ομοιομορφία με μπροστά) και ότι τυχόν touch up - βελτίωση κλπ χρειαστεί μπροστά.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Φιλαράκι μου την Φίνα την έκοψες καθόλου πρίν την ΜΜ σου είπε κάτι τέτοιο ο γιατρός για κάποιο διάστημα?Όπως γίνεται και με την μινοξιδίλη?
 

bobby

Well-Known Member
Φιλαράκι μου την Φίνα την έκοψες καθόλου πρίν την ΜΜ σου είπε κάτι τέτοιο ο γιατρός για κάποιο διάστημα?Όπως γίνεται και με την μινοξιδίλη?
Τίποτα! Κανονικά κάθε μέρα. Δεν έχει σχέση η φίνα με τα της ΜΜ. Η μίνο που προκαλεί καλύτερη ροή του αίματος πρέπει να την σταματάς γιατί κινδυνεύεις για αιμάτωμα δηλαδή μειωμένη επιβίωση μοσχευμάτων. Εγώ ας πούμε που παίρνω Σαλοσπίρ (που κάνει κάτι αντίστοιχο) το έκοψα 4 μέρες πριν και 2 της ΜΜ σύνολο 6. Μετά κανονικά. Φάρμακα που προκαλούν αυξημένη ροή αίματος δεν συνίστανται. Αφού σου δίνει και τραβσαμίνη που είναι θρομβωτική. Εγώ δεν πηρα γιατί δεν πρέπει και για αυτό πρήστηκα……
 

LoverBoy

Well-Known Member
Τίποτα! Κανονικά κάθε μέρα. Δεν έχει σχέση η φίνα με τα της ΜΜ. Η μίνο που προκαλεί καλύτερη ροή του αίματος πρέπει να την σταματάς γιατί κινδυνεύεις για αιμάτωμα δηλαδή μειωμένη επιβίωση μοσχευμάτων. Εγώ ας πούμε που παίρνω Σαλοσπίρ (που κάνει κάτι αντίστοιχο) το έκοψα 4 μέρες πριν και 2 της ΜΜ σύνολο 6. Μετά κανονικά. Φάρμακα που προκαλούν αυξημένη ροή αίματος δεν συνίστανται. Αφού σου δίνει και τραβσαμίνη που είναι θρομβωτική. Εγώ δεν πηρα γιατί δεν πρέπει και για αυτό πρήστηκα……
Μια χαρά!Οπότε λέω και εγώ να την ξεκινήσω σιγά σιγά low dose και βλέπουμε!
 

edyuser1

Active Member
Bobby καπου γραφεις οτι η δοτρια σου ειχε 8000 grafts αλλα στο πινακακι που ανεβασες γραφει total donor 18000fu.εχεις κανει λαθος η εγω δεν ξερω να διαβαζω το πινακακι σωστα;
 

bobby

Well-Known Member
Bobby καπου γραφεις οτι η δοτρια σου ειχε 8000 grafts αλλα στο πινακακι που ανεβασες γραφει total donor 18000fu.εχεις κανει λαθος η εγω δεν ξερω να διαβαζω το πινακακι σωστα;
18.662 είναι όλη η donor. TDC είναι όσα μπορούν να εξαχθούν ΩΣΤΕ να παραμείνει το CV 5,4 στην donor. Δηλαδή 8.164…. Μακάρι να είχα TDC 18k θα έκανα hairline σαν του chubaka……. :p :p :p :p :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Μια χαρά!Οπότε λέω και εγώ να την ξεκινήσω σιγά σιγά low dose και βλέπουμε!
Για εμένα (απολύτως προσωπική άποψη) χωρίς φίνα (low ή κανονική δόση ανάλογα την περίπτωση) μακροπρόθεσμα πάντα θα υπάρχει πρόβλημα. Το ιδανικό είναι μόλις αντιληφθείς το thinning άμεσα φίνα και μετά συζητάμε για ΜΜ κλπ….
 

LoverBoy

Well-Known Member
Για εμένα (απολύτως προσωπική άποψη) χωρίς φίνα (low ή κανονική δόση ανάλογα την περίπτωση) μακροπρόθεσμα πάντα θα υπάρχει πρόβλημα. Το ιδανικό είναι μόλις αντιληφθείς το thinning άμεσα φίνα και μετά συζητάμε για ΜΜ κλπ….
Η αλήθεια είναι το συνειδητοποίησα κάπως αργά!Αλλά πιστεύω ότι και τώρα θα με βοηθήσει όσο να ναι!Ποια Φινα παίρνεις?
 

andy.k

Active member
Δεν είχα δει τα στατιστικά, αλλά από τις φωτό που είδα πριν τη μμ πίσω φαινόταν να έχεις αρκετό μαλλάκι. Με τα 600 θα δεις σίγουρα βελτίωση. Βέβαια αν ρίξεις και αλλα 2000 πίσω θα είναι προφανώς ακόμα καλύτερα. Πολύ καλά θα κάνεις να μπεις για 2η μμ. Απλά νομίζω πως όπως το έκανες τώρα, που έβαλες και πίσω δλδ τα 600 gts, θα βοηθήσει πολύ, θα πάρεις αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα και με αυτή τη μμ μόνο.
 

edyuser1

Active Member
18.662 είναι όλη η donor. TDC είναι όσα μπορούν να εξαχθούν ΩΣΤΕ να παραμείνει το CV 5,4 στην donor. Δηλαδή 8.164…. Μακάρι να είχα TDC 18k θα έκανα hairline σαν του chubaka……. :p :p :p :p :p

:):):).δλδ το TDC ειναι ποσα μπορουν να εξαχθουν απο την δοτρια για να φαινεται ακομα η δοτρια πυκνη αν καταλαβα καλα ε;Το CV 5,4 τι σημαινει ετσι περιληπτικα αν μπορεις να μου πεις για να μπορεσω να διαβασω και τον δικο μου πινακα.
 

bobby

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι το συνειδητοποίησα κάπως αργά!Αλλά πιστεύω ότι και τώρα θα με βοηθήσει όσο να ναι!Ποια Φινα παίρνεις?
Κάλιο αργά παρά ποτέ. Και εγώ πολύ αργά ξεκίνησα…. Έπρεπε 10 χρόνια πριν να είχα ξεκινήσει…. Αυτά είναι τα λάθη που οφείλονται στην άγνοια….. Έχω προμήθεια από Αμερική 360 χαπια που λήγουν τον Νοέμβριο. Στην Ελλάδα δεν έχω αγοράσει ακόμα… Proscar θα αγοράσω αν δεν έχουν ότι έχουν, δεν παίζει ρόλο η μάρκα η δραστική ουσία μόνο. Τα γενόσημα με τα original δεν έχουν διαφορά.
 
Μπλουζα