Alexskg, Dr. Jose Lorenzo, fue, 3601 grafts, 11-12/03/2022 (1st operation)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στα περί πυκνότητας τα έχω αναλύσει στην συζήτηση με τον Αεράτο, δεν έχει νόημα να τα επαναλάβω. Για την δότρια τα έχω ξαναγράψει, ο Λορένζο δεν υπερβαίνει ποτέ το 35-40% της διαθέσιμης και ειδικά όταν επίκειται 2η μμ. Άρα τα graft ήταν δεδομένα 3600max. Ως προς την hairline όμως πρέπει να ξαναδείτε τα fundamentals, τα οποία εξηγούνται στο παρακάτω σχήμα

Η μύτη της hairline μπήκε εκεί που έχει τις μαμίσιες τρίχες (και σωστά για να τις εκμεταλλευτεί) και είναι εκεί που ήταν η νεανική του, φαίνεται ξεκάθαρα. Ως γνωστόν (αλλά βλέπω μη κατανοητό αφού την έχει ποστάρει αυτή την φώτο), η hairline στον κάθε άνθρωπο ξεκινά πάνω από τον μετωπιαίο μυ, αφού τρίχα πάνω στον μυ δεν νοείται εκ της ανατομίας. Ο μετωπιαίος μυς ορίζεται από το πέρας των ρυτιδων (αυτές που τις έχω μαρκάρει με το γκρι). Με αυτού του είδους τις παραμέτρους είναι προφανές ότι η ΜΟΝΗ hairline που θα μπορούσε να είχε (και είχε μια παρόμοια στα νιάτα του) είναι αυτή που σχεδιάστηκε. Ο μόνος τρόπος για να είναι λιγότερο "τριγωνική" είναι να ανέβαινε η μύτη 1cm πιο πάνω. Αυτό όμως είναι λάθος γιατί το μέτωπο θα μεγάλωνε, θα έχανε τα μαμίσια graft της μύτης που δίνουν φυσικότητα (και δεν είναι 5 τρίχες) και έχει μια δότρια που μπορεί να την υποστηρίξει άνετα. Ο σχεδιασμός του Λορένζο είναι σαφής και τον έχω δει σε όλους. Σου σχεδιάζει την νεανική και μετά την μεταφέρει πιο πάνω (παράλληλα σε αυτή που είχες) αν θες να το παίξεις συντηρητικά λόγω δότριας ή επιθυμίας. Ας τα έχουμε όλα αυτά υπόψιν μας όταν σχολιάζουμε hairline. Σε αντίθεση με όσα λέτε αυτή είναι η πιο "επιθετική" hairline που θα μπορούσε να έχει.

5AB11.03.22L1rr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Για να δούμε πως θα είναι όταν μακρύνουν με το καλό τα μαλλιά..γτ και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το τριγωνικό σχήμα.εδω υπάρχει τριγωνικό σχήμα,όχι υπερβολικά έντονο,αλλά υπαρχει.θα μπορούσε να γίνει πιο οβάλ ο σχεδιασμός χωρίς να χρειάζεται να ανέβει η μύτη 1 εκατοστό.
 
  • Like
Reactions: MX8

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για πες μου πως και να μην πέσεις πάνω στις ρυτίδες. Η ο κόκκινος κύκλος πρέπει να κατέβει ή ο κίτρινος να ανέβει. Ο κόκκινος περιορίζεται από τις ρυτίδες για τον κίτρινο τα είπαμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε φίλε μην μου δείχνεις άλλα κεφάλια, στου φίλου δείξε μου. Οι ρυτίδες και ο μετωπιαίος μυς σε αυτό που πόσταρες δεν φαίνονται και μπορεί να μην έχουν καμμία σχέση με το συγκεκριμένο. Κάθε κεφάλι έχει διαφορετική ανατομία.
 

aeratos28

Just aeratos
Aυτος θεωρώ είναι ένας σχεδιασμός,ο οποίος δεν έχει πουθενά έντονα και αυστηρά κοψίματα αριστερά δεξιά,ελαφρώς ανεβασμένο το μυτάκι μπροστά στο κέντρο της hairline και οι κροταφοι,σχεδιασμένοι ακριβώς ανάποδα από τον σχεδιασμό του φίλου εδώ..δλδ η ελαφριά καμπυλότητα προς τα πάνω στους κροτάφους,στη φωτό που ανέβασα είναι πολύ ελαφριά προς τα κάτω και όχι σε ευθεία,απαλή καμπύλη κανει
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην φώτο του νηματοθέτη που πόσταρα πιο πάνω φτιάξε μου μια hairline που να μην τέμνει τις γκρι γραμμές και ποσταρέ την. Αυτό σε ρώτησα.
 

aeratos28

Just aeratos
Γτ έπρεπε οπωσδήποτε να συμπεριλάβει στο σχεδιασμό τις 5 τρίχες που είχε μπροστά στο κέντρο της hairline? Αυτό εννοώ να ανέβει ούτε μισό πόντο και να γλυκανει τους κροτάφους με τον ανάποδο σχεδιασμό όπως ανέφερα πριν.και μισό πόντο να ανεβαινε όπως σου λέω,πάλι εκεί θα έφτανε που είναι τώρα το μυτάκι του το μαμά..με το που έβγαιναν τα μεταμοσχευμενα περίπου μισό εκατοστό θα (κατέβαινε) η hairline .οπτικά εννοώ ..μια η άλλη θα ηταν
 

aeratos28

Just aeratos
Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό που λες και θα το ποσταρω αύριο γτ αυτή τη στιγμή από το κινητό δεν μπορώ ..θα κάτσω στον υπολογιστή να το φτιάξω.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλή φύτρωση φίλε alexskg.
Μίνι ερωτησούλα. Αν μία hairline κρίνεται ως ''χαμηλή'' στα 7,5 cm , όσες κυμαίνονται από τα 5 εώς 6 τι θεωρούνται ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό που λες και θα το ποσταρω αύριο γτ αυτή τη στιγμή από το κινητό δεν μπορώ ..θα κάτσω στον υπολογιστή να το φτιάξω.

Οκ περιμένω. Επειδή έχω παρόμοιο σχήμα προσώπου και το έχω δουλέψει εκατοντάδες φορές στον εαυτό μου πίστεψε με τα 5mm δεν θα κάνουν καμμία διαφορά. Ο μόνος τρόπος είναι να ανεβάσεις σημαντικά την μύτη ή να κατεβάσεις τους κροτάφους. Στην δικιά μου περίπτωση χωρίς καμμία τρίχα απλά ανέβασα την μύτη στα 7-7.2cm τελικά. Η δικιά μου στα νιάτα ήταν στους 5-5.5cm αλλά οι κρόταφοι ψηλά. Καρατρίγωνο με ανάποδη κλίση προς τους κροτάφους. Είναι αρκετοί τέτοιοι. Απλά τι γίνεται. Όταν έχεις μαλλί και το αφήσεις πλέον δεν φαίνεται το τρίγωνο από τον όγκο του μαλλιού και το τόξο που κάνει. Δες τις φώτο μου στο νήμα και θα καταλάβεις.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν διαφωνώ,για αυτό είπα θα περιμένω κιόλας να να δω πως θα φαίνεται στο τελικό αποτέλεσμα..όμως εξαρχής σαν σχεδιασμό δεν θα τον άφηνα έτσι στο δικό μου κεφάλι..ας πούμε εγώ,θα προσπαθούσα να προσαρμόσω όσο γίνεται περισσότερο,στο σχεδιασμό που σου έδειξα πριν ,το δικό μου σχεδιασμό .όσο το επέτρεπε και η κατάσταση.μπορει και ακριβώς τον ίδιο.πιστευω με μικρό διαφορές θα μπορούσε και ο φίλος Άλεξ..ίσως κάνω και λάθος όμως θα το κάνω σε pc για να σιγουρευτω
Οκ περιμένω. Επειδή έχω παρόμοιο σχήμα προσώπου και το έχω δουλέψει εκατοντάδες φορές στον εαυτό μου πίστεψε με τα 5mm δεν θα κάνουν καμμία διαφορά. Ο μόνος τρόπος είναι να ανεβάσεις σημαντικά την μύτη ή να κατεβάσεις τους κροτάφους. Στην δικιά μου περίπτωση χωρίς καμμία τρίχα απλά ανέβασα την μύτη στα 7-7.2cm τελικά. Η δικιά μου στα νιάτα ήταν στους 5-5.5cm αλλά οι κρόταφοι ψηλά. Καρατρίγωνο με ανάποδη κλίση προς τους κροτάφους. Είναι αρκετοί τέτοιοι. Απλά τι γίνεται. Όταν έχεις μαλλί και το αφήσεις πλέον δεν φαίνεται το τρίγωνο από τον όγκο του μαλλιού και το τόξο που κάνει. Δες τις φώτο μου στο νήμα και θα καταλάβεις.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Σε κάλυψα όντως η με ειρωνεύεσαι μικρέ legwg??χαχαχαχα
Με κάλυψες στο κομμάτι hairline. Έριξα την από πάνω ερώτηση για να δω σε γενικές γραμμές πως αντιμετωπίζονται τα ύψη της hairline και πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζω τη δική μου εκεί που είναι οριοθετημένη, όσο και το να έχω ένα χ πλάνο για το μέλλον για το πως θα μπορούσα να την αποκαταστήσω.. Είναι πολυπαραγοντικό όμως το ζήτημα όπως είπες. Το άλλο ήταν πείραγμα πασαλιμανιωτικο στο φιλαράκι από Ναύπλιο !
 

aeratos28

Just aeratos
Μην μετράς τo ύψος της hairline σου στα 20 που είσαι τώρα και ότι με αυτή θα πορευτείς όλη σου τη ζωή..αναλόγως το μέγεθος της αραίωσης στο μέλλον,προσαρμόζεσαι..είδες τι είπε ο cvial πιο πάνω?πιτσιρικάς είχε 5-5.5 πόντους hairline,τώρα την έφτιαξε 7.2..αλλα δεδομένα τότε αλλά τώρα.
Με κάλυψες στο κομμάτι hairline. Έριξα την από πάνω ερώτηση για να δω σε γενικές γραμμές πως αντιμετωπίζονται τα ύψη της hairline και πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζω τη δική μου εκεί που είναι οριοθετημένη, όσο και το να έχω ένα χ πλάνο για το μέλλον για το πως θα μπορούσα να την αποκαταστήσω.. Είναι πολυπαραγοντικό όμως το ζήτημα όπως είπες. Το άλλο ήταν πείραγμα πασαλιμανιωτικο στο φιλαράκι από Ναύπλιο !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν διαφωνώ,για αυτό είπα θα περιμένω κιόλας να να δω πως θα φαίνεται στο τελικό αποτέλεσμα..όμως εξαρχής σαν σχεδιασμό δεν θα τον άφηνα έτσι στο δικό μου κεφάλι..ας πούμε εγώ,θα προσπαθούσα να προσαρμόσω όσο γίνεται περισσότερο,στο σχεδιασμό που σου έδειξα πριν ,το δικό μου σχεδιασμό .όσο το επέτρεπε και η κατάσταση.μπορει και ακριβώς τον ίδιο.πιστευω με μικρό διαφορές θα μπορούσε και ο φίλος Άλεξ..ίσως κάνω και λάθος όμως θα το κάνω σε pc για να σιγουρευτω

Έχω παρατηρήσει (και πιστεψέ με είναι λίγο αστείο) ότι όλοι προσπαθούν να γενικεύσουν την δικιά τους hairline σαν πρότυπο. Εσύ (επειδή σε είδα από κοντά) έχεις εντελώς διαφορετική hairline και σχήμα κρανίου (έχει σημασία ωε προς την hairline) από αυτό του φίλου εδώ. Εσύ είσαι παιδί για καμπύλες.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μην μετράς τo ύψος της hairline σου στα 20 που είσαι τώρα και ότι με αυτή θα πορευτείς όλη σου τη ζωή..αναλόγως το μέγεθος της αραίωσης στο μέλλον,προσαρμόζεσαι..είδες τι είπε ο cvial πιο πάνω?πιτσιρικάς είχε 5-5.5 πόντους hairline,τώρα την έφτιαξε 7.2..αλλα δεδομένα τότε αλλά τώρα.
Θα συμφωνήσω. Όπως του mod τότε έτσι και εμένα τώρα η μύτη βρίσκεται στα 5.4 - 5.5 . Μελλοντικά δεν ξέρω πόσο θα ανέβει και που θα κάτσει αλλά ξεψαχνίζω τα νήματα και τα φόρουμς γιατί νομίζω βάσει κεφαλιού δεν θα μου πήγαινε με τίποτα ανέβασμα της hairline πάνω από 1 εκατοστό. Μαξ δηλαδή μελλοντικά να την πήγαινα 6,5 αν έχανα ότι έχω. Πιο πίσω με καμία παναγία. Από μικρός η hairline μου ήταν ευθεία στα 5,5 cm ( αντε τα κροταφια στα 6 ) . Επειδή το κεφάλι μου είναι τετράγωνο και δίνει αρκετό όγκο στο πλάτος και όχι στο ύψος εύχομαι μελλοντικά να μπορώ να υποστηρίξω τη χερλαιν που σου είπα φίλε...
 

aeratos28

Just aeratos
Ισχύει αυτό που λες ,τα θέλω του λέει ο καθένας εννοείται.απλα επειδή είδα και άλλους να σχολιάζουν για το τριγωνικό σχήμα ,συνέχισα την κουβέντα και έδωσα παράδειγμα και το τι θα ήθελα στο δικό μου κεφάλι,αλλά και σε άλλα περιστατικά πως έχει σχεδιαστεί κάτι τέτοιο .που λογικά και οι άλλοι έναν τέτοιο σχεδιασμό θα είχαν στο μυαλό τους για να μην υπάρχει αυτό το σχήμα.
Έχω παρατηρήσει (και πιστεψέ με είναι λίγο αστείο) ότι όλοι προσπαθούν να γενικεύσουν την δικιά τους hairline σαν πρότυπο. Εσύ (επειδή σε είδα από κοντά) έχεις εντελώς διαφορετική hairline και σχήμα κρανίου (έχει σημασία ωε προς την hairline) από αυτό του φίλου εδώ. Εσύ είσαι παιδί για καμπύλες.
 
Μπλουζα