Alexskg, Dr. Jose Lorenzo, fue, 3601 grafts, 11-12/03/2022 (1st operation)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε σχέση με τις φυσικές hairline να πω 2 βασικά. Το τι είδους hairline έχουμε καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από το είδος του προσώπου μας και ειδικότερα τον τύπο του προφίλ μας.

facials2.png


facials.png


Οι 2 πιο διαδεδομένοι τύποι είναι ο Plane/straight που το μέτωπο είναι ίσιο ή o Slopped που το μέτωπο έχει κλίση. Όλοι όσοι έχουν ίσιο μέτωπο έχουν ίσια hairline, η οποία σε προβολή είναι καμπύλη (από κύκλο έως έλλειψη). Όλοι όσοι έχουν μέτωπο με κλίση έχουν "τριγωνική", δηλαδή κάνει μύτη. Φυσικά ανάλογα με το μέγεθος της κλίσης υπάρχουν και τα ενδιάμεσα στάδια. Σημαντικό ρόλο παίζει και το που είναι οι κρόταφοι (αν είναι ψηλά ή χαμηλά) και που οροθετείται η κορυφή. Σε γενικές γραμμές όμως όλες οι Slopped είναι τριγωνικές και το τρίγωνο γίνεται πιο έντονο όταν η υψομετρική διαφορά μεταξύ κορυφής και κορυφής κροτάφων μεγαλώνει. Είναι εμφανές από το παρακάτω σχήμα ότι ο @alexskg είναι slopped. Αν μετακινιόταν η κορυφή 1 cm πιο πάνω το μέτωπο θα φαινόταν σημαντικά μεγαλύτερο λόγω της καμπυλότητας που έχει και ειδικά όταν τον βλέπεις προφίλ. Εγώ είμαι πιο slopped από τον φίλο εδώ για αυτό ζητούσα εναγωνίως την μύτη μπροστά.

6AB15.03.22P3r.jpg


O Vlafo έχει άλλο προφιλ (wavy). Ενώ έχει ξεκινήσει μετά τα φρύδια η κλίση (κόκκινη γραμμή), στο σημείο της μικρής κάθετης κόκκινης το μέτωπο κάνει προβολή προς τα έξω μειώνοντας σημαντικά την κλίση και οδηγώντας τον προς το straight προφιλ. Αυτό σε συνδυασμό με το μικρό μέτωπο/μικρές αποστάσεις peaks από φρύδια του δίνει μια φυσική ίσια/κυκλική hairline. Σε αντίθεση ο @alexskg εκεί που του vlafo βγαίνει προς τα έξω, σε κείνον κάνει μεγαλύτερη καμπυλότητα προς τα μέσα.

20210111_153108r.jpg


Και η δικιά μου. Slopped αλλά με μεγαλύτερες αποστάσεις από τα φρύδια λόγω μεγαλύτερης κλίσης (ευθεία γραμμή, στον @alexskg είναι πιο καμπύλη).

IMG_5197r.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σχετικα με τον σχεδιασμό της hairline τα πραγματα είναι οπως τα περιεγραψε ο @cvia. Ο γιατρος μου ζητησε να σηκωσω τα φρυδια και σχεδιασε πανω στην original hairline.

Η αλήθεια είναι οτι δεν υπηρχε εκτενής συζητηση πανω στην hairline και σ'αυτο ευθυνομαι και εγω μιας και δεν επεμεινα να παρουμε τον χρόνο μας. Σχεδιαστηκε ενω ειχα ηδη ξαπλώσει για τος εισαγωγές και την ειδα εκεινη την ωρα στον καθρέφτη και προχωρησαμε. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ειχα στο μυαλο μου κατι πιο round αλλά δεν ξερω κατα ποσο ηταν εφικτό/βέλτιστο.

Θεωρω ότι οσο περνανε οι μέρες και την βλέπω δεν μου φαινεται ασχημη και θεωρω οτι με μακρυ μαλλί θα ειναι μια χαρά.

Θεωρω οτι θα ειχε ενδιαφερον να ποσταρω καο την hairline που μου είχε σχεδιάσει ο erdogan οταν πήγα για consultation προ ενος έτους στην Κωνσταντινούπολη.

Η σχεδιάση και εδώ είναι τριγωνική γιατί όπως προείπα αυτή είναι η φυσική σου. Όμως η απόσταση από τους κροτάφους μέχρι το peak είναι πολύ μεγάλη και τονίζει πολύ την γωνία. Όπως την βλέπω είναι πάνω από 4cm που είναι και το πάνω όριο. Όταν έχουμε τέτοια πρόσωπα τα temple peaks είναι κανόνας να ανεβαίνουν έτσι ώστε να κρατιέται το max 4cm για να μην υπερτονίζεται αυτή η γωνία των κροτάφων.
 

Bill 10

Member
Το καθε προσωπο ειναι διαφορετικο.Εμενα πχ η φυσικη hairline μου ειναι τριγωνικη οχι πολυ αλλα ειναι!!θα μου φαινομουν πολυ παραξενος με ισια hairline!!Αλλος ανθρωπος!!Ειναι σα καποιος με φυσικη ισια hairline να τη κανει τριγωνικη!!Μαλλον κ αυτος θα αισθανθει περιεργα!!χαχα!!
 

oreo

Well-Known Member
Πήγαινε στην προηγούμενη σελίδα ,να δεις μια φωτό που ανέβασα..το σχεδιασμό και δίπλα το αποτέλεσμα .πιστεύω είναι ο ιδανικότερος με διαφοροποιήσεις στον καθένα βέβαια.
Δεν βρίσκω ποιο είχες ανεβάσει. Αυτό ήταν ?
 

Συνημμένα

  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    58 KB · Προβολές: 84

Gianney

Well-Known Member
Η απάντηση που σου έδωσε ο vlafo είναι η σωστή. Αν ξεφύγεις από την δικιά σου ρισκάρεις. Η φύση σου έδωσε μια hairline για να ταιριάζει στο πρόσωπο σου. Εξάλλου αυτό λέει σε όσους τον ρωτάνε στα cons. Προσπαθώ να μιμηθώ την φυσική με τους περιορισμούς που σου θέτει η δότρια κλπ κλπ. Για αυτό πάντα ξεκινά από τον σχεδιασμό της φυσικής νεανικής hairline.
Ναι κατάλαβα , σχεδιασμός νεανικής και ύστερα παίζεις λίγο πάνω η πολύ πάνω ανάλογα χωρίς να ξεφύγεις από το μοτίβο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

oreo

Well-Known Member
Σχετικα με τον σχεδιασμό της hairline τα πραγματα είναι οπως τα περιεγραψε ο @CVIAL. Ο γιατρος μου ζητησε να σηκωσω τα φρυδια και σχεδιασε πανω στην original hairline.

Η αλήθεια είναι οτι δεν υπηρχε εκτενής συζητηση πανω στην hairline και σ'αυτο ευθυνομαι και εγω μιας και δεν επεμεινα να παρουμε τον χρόνο μας. Σχεδιαστηκε ενω ειχα ηδη ξαπλώσει για τος εισαγωγές και την ειδα εκεινη την ωρα στον καθρέφτη και προχωρησαμε. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω ειχα στο μυαλο μου κατι πιο round αλλά δεν ξερω κατα ποσο ηταν εφικτό/βέλτιστο.

Θεωρω ότι οσο περνανε οι μέρες και την βλέπω δεν μου φαινεται ασχημη και θεωρω οτι με μακρυ μαλλί θα ειναι μια χαρά.

Θεωρω οτι θα ειχε ενδιαφερον να ποσταρω καο την hairline που μου είχε σχεδιάσει ο erdogan οταν πήγα για consultation προ ενος έτους στην Κωνσταντινούπολη.
50g διαφορά στην μύτη της hairline βλέπω με μια πρώτη ματιά. Είναι πολύ κοντά οι 2 σχεδιασμοί απο αυτή την οπτική.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η διαφορά είναι στην απόσταση γωνίας κροτάφων με temporal peak.
 

Greg83

Member
Καταρχάς εύχομαι καλή επιτυχία στην μεταμόσχευση του φίλου και να έχει ένα τέλειο αποτέλεσμα. Έχει όλες τις προϋποθέσεις, καθώς εμπιστεύτηκε έναν από τους κορυφαίους γιατρούς.

Τώρα όσον αφορά την hairline, αν ήμουν στη θέση του φίλου, ίσως να προτιμούσα ένα πιο κυρτό σχήμα στην άκρη της hairline, όπως αυτό που σχεδίασα στη φώτο. Διάβασα τα σχόλια του αεράτου και δεν ξέρω αν εννοεί κι εκείνος κάτι αντίστοιχο.

Όπως και να χει, όταν θα φυτρώσουν με το καλό τα μαλλιά, όλα αυτά θα είναι λεπτομέρειες και το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό.

1648140268929.jpeg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Greg83, αυτό που σχεδίασες είναι το μόνο που θα μπορούσε να γίνει. Αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να ανέβει η hairline πιο ψηλά. Αν είναι μόνο 5mm η διαφορά είναι ανύπαρκτη. Αν είναι 1cm θα είχε διαφορά αλλά αυτό πρώτον θα σήμαινε ότι η hairline θα πήγαινε στα 8.5cm και αυτό είναι πολύ πιο επιλήψιμο αλλά και έπρεπε να φύγουν και καμμία 20-30g από την μύτη που όμως είναι κρίμα γιατί αυτά ψάχνεις να βρεις για να έχεις φυσικότητα.
 

Gianney

Well-Known Member
Μήπως έτσι ,το φέρνε πιο γλυκά; Βάζοντας πιο μέσα τα temples,;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220325_002440.jpg
    IMG_20220325_002440.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 92

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα temples πιο μπροστά δεν επηρεάζουν το σχήμα του τριγώνου, απλά κάνουν το μέτωπο να φαίνεται μικρότερο.
 

aeratos28

Just aeratos
Oυσιαστικα σαν αυτό περίπου το σχέδιο με ελαφρώς μπροστα τα temples,αυτό το ανέβασμα στο μυτάκι με το κόκκινο και ένα πολύ μικρό ψιλοκατεβασμα της γραμμης από το μυτάκι μέχρι τα temples..για να σβήσει η καμπύλη προς τα πάνω αυτής της γραμμής.
Μήπως έτσι ,το φέρνε πιο γλυκά; Βάζοντας πιο μέσα τα temples,;
 

oreo

Well-Known Member
Τα temples πιο μπροστά δεν επηρεάζουν το σχήμα του τριγώνου, απλά κάνουν το μέτωπο να φαίνεται μικρότερο.
Είναι καλό τρικ για να "κλεψει" μέγεθος απο το μέτωπο αλλά θέλει κ αυτά τα fine hair αν τα τραβήξεις τόσο μπροστά για να δείξει μαμίσιο. Εγώ σε εμένα θα το έκανα αυτό.
 

alexskg

Verified MM member
Καταρχάς εύχομαι καλή επιτυχία στην μεταμόσχευση του φίλου και να έχει ένα τέλειο αποτέλεσμα. Έχει όλες τις προϋποθέσεις, καθώς εμπιστεύτηκε έναν από τους κορυφαίους γιατρούς.

Τώρα όσον αφορά την hairline, αν ήμουν στη θέση του φίλου, ίσως να προτιμούσα ένα πιο κυρτό σχήμα στην άκρη της hairline, όπως αυτό που σχεδίασα στη φώτο. Διάβασα τα σχόλια του αεράτου και δεν ξέρω αν εννοεί κι εκείνος κάτι αντίστοιχο.

Όπως και να χει, όταν θα φυτρώσουν με το καλό τα μαλλιά, όλα αυτά θα είναι λεπτομέρειες και το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό.

Προβολή συνημμένου 47328

Μια τέτοια μικρή αλλάγη, γίνεται στην δεύτερη μμ? Ή η μετατόπιση των grafts από την μύτη θα αφήσει σημάδι?
 

alexskg

Verified MM member
Οι συζητήσεις για την τριγωνική hairline πρέπει να σου έφεραν ενδοιασμούς σωστά;
Η αλήθεια είναι οτι έχω αρχίσει να το προσέχω πολύ περισσότερο, χωρίς να με τρελαίνει. Η πρώτη μου εγνοια εξακολουθεί να είναι η φύτρωση μιας και θεωρώ οτι αυτό είναι στο τέλος που έχει σημασία για το τελικό αποτέλεσμα και οτι με κάποιο μήκος θα φαίνεται μια χαρά. Αλλά σκέφτομαι οτι μιας και θα πάω κάποια στιγμή για δεύτερη, αν είναι ρεαλιστικό το να σκέφτομαι οτι μπορούμε να κάνουμε κάποιες διορθώσεις στη hairline ή όχι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια τέτοια μικρή αλλάγη, γίνεται στην δεύτερη μμ? Ή η μετατόπιση των grafts από την μύτη θα αφήσει σημάδι?

Προφανώς και η αφαίρεση g μαμά ή μεταμοσχευμένων δεν αφήνει σημάδι αλλά καλό είναι να περιμένεις πρώτα την φύτρωση, να δεις πως θα είσαι με μακρύ μαλλί και να μην επηρεάζεσαι από τις προτιμήσεις του καθενός. Μπορείς να κάνεις touchup στην hairline στην δεύτερη μμ, αλλά μην παίρνεις αποφάσεις εν θερμώ. Περίμενε πρώτα.
 
Μπλουζα