Aldo, FUE, 2409g, 05/08/2020

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επανέλαβα την εμβαδομετρηση 2 φορές γιατί μου φάνηκε μικρή η επιφάνεια οπότε δεν έχει γίνει λάθος. Η άποψη μου είναι ότι μιλάμε για πυκνότητα που παίζει από 40- έως 50-. Και λέω 40- γιατί σίγουρα χάνω και κάποια graft που έχουν μπει σποτ στο forelock και δεν έχω μετρήσει αυτή την επιφάνεια. Για να κάνω λοιπόν correction έκανα ένα ελάχιστο overlapping περιμετρικά στα εμβαδα. Νομίζω ότι η μέση πυκνότητα είναι 45- με ποσοστό ακρίβειας 95%. (Αν φυσικά έχουν μπει 2200, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, πάντως η μέτρηση πυκνότητας με το τετραγωνακι σε εκείνη την περιοχή φαίνεται να το επιβεβαιώνει σαν τάξη μεγέθους).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol και να μην ειναι ακριβης η μετρηση σε εκεινο το τετραγωνακι , τα υπολοιπα ειναι απλα μαθηματικα . Σε συνολο 48 τετραγωνικα μπηκαν 2200 graft , δηλαδη 46graft ανα τετραγωνικο . Με τη μια , με ενα περασμα . Με λιγα λογια απο τις υψηλοτερες πυκνοτητες επιβεβαιωμενα ( αφου ειναι μετρημενο το εμβαδο) σε περιστατικο σε Ελλαδα . Σε ποια αλλη κλινικη στην Ελλαδα βαζει καποιος 45+ graft ανα εκατοστο με ενα περασμα . Σε καμια αλλη . Αλλα ειπα να μη πολυ μιλαω γιατι συνεχως ακουγομαι σαν απολογητης του Αναστασακη.
Αν δεν κάνω λάθος η Dhi είχε κάνει μια προσπάθεια με 50+ πυκνότητα πριν κανα δυο χρόνια που το διαφημιζε αλλά ακόμα περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα
Επίσης οι νοσηλευτριες του βεκρη πετυχαίνουν τέτοιες πυκνοτητες αλλά τι να το κάνεις που αφήνουν την δότρια καμμένη γη

Θα σε συμβούλευα λοιπόν να περιμένεις να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα κ μετά πες ότι θες γιατί ακόμα δεν έχουμε δει καμία σοβαρή πυκνότητα απο τα αποτελέσματα που έχει παρουσιάσει ο κ Αναστασακης
 

vlafo

Well-Known Member
Αν δεν κάνω λάθος η Dhi είχε κάνει μια προσπάθεια με 50+ πυκνότητα πριν κανα δυο χρόνια που το διαφημιζε αλλά ακόμα περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα
Επίσης οι νοσηλευτριες του βεκρη πετυχαίνουν τέτοιες πυκνοτητες αλλά τι να το κάνεις που αφήνουν την δότρια καμμένη γη

Θα σε συμβούλευα λοιπόν να περιμένεις να ολοκληρωθεί το αποτέλεσμα κ μετά πες ότι θες γιατί ακόμα δεν έχουμε δει καμία σοβαρή πυκνότητα απο τα αποτελέσματα που έχει παρουσιάσει ο κ Αναστασακης
Η advance επουδενί δεν πετυχαίνει 50+.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial χαρηκα για την γνωριμία, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την εποικοδομητική συζήτηση που είχαμε αν και πιστεύω ήταν άδικη διότι εγώ δεν μοιράστηκα κάποια ιδιαίτερη γνώση μαζί σου.
Στο δια ταύτα, έπειτα από τις μετρησεις αυτες , δίνονται απαντησεις όσον αφορά, έκταση που καλύφθηκε,γκράφτ αν cm2 ,πάχος τρίχας και κάποιες εικόνες με υψηλή ανάλυση απο δότρια και λήπτρια 12 μερες μετά την ΜΕΤ, θα ακολουθήσουν!

Δεν είναι άδικη, η γνώση πρέπει να είναι μεταδοτική, εγώ έδωσα σε σένα και αυτό που δεν πήρα από εσένα εσύ θα το δώσεις, στο αντικειμένο σου, σε κάποιον άλλον που το χρειάζεται. Αυτή είναι η φιλοσοφία.
 

tol

Well-Known Member
tol και να μην ειναι ακριβης η μετρηση σε εκεινο το τετραγωνακι , τα υπολοιπα ειναι απλα μαθηματικα . Σε συνολο 48 τετραγωνικα μπηκαν 2200 graft , δηλαδη 46graft ανα τετραγωνικο . Με τη μια , με ενα περασμα . Με λιγα λογια απο τις υψηλοτερες πυκνοτητες επιβεβαιωμενα ( αφου ειναι μετρημενο το εμβαδο) σε περιστατικο σε Ελλαδα . Σε ποια αλλη κλινικη στην Ελλαδα βαζει καποιος 45+ graft ανα εκατοστο με ενα περασμα . Σε καμια αλλη . Αλλα ειπα να μη πολυ μιλαω γιατι συνεχως ακουγομαι σαν απολογητης του Αναστασακη.
Φιλε Μακη, δεν αμφιβαλλω για τα μαθηματικα δεδομενα...μπορει να ειμαι των θεωρητικων επιστημων, αλλά ποτέ δεν αμφισβητησα τα δεδομενα των θετικων.

Η σκεψη ειναι η εξης...πολλες κλινικες με βαση τα μαθηματικα δεδομενα βαζουν 45 grafts ανα cm2...μην εχεις καμια αμφιβολια γι' αυτο.

Προσεξε...με βαση τα μαθηματικα δεδομενα...στην πραγματικοτητα;

Π.χ. ποσες φορες στη DHI ισχυριζονται με βαση τα μαθηματικα δεδομενα οτι βαζουν τετοιες πυκνοτητες; Πολλες φορες...και στην πραγματικοτητα αποδεικνυοταν οτι εβαζαν λιγοτερα και (φυσικα) φυτρωναν πολυ λιγοτερα. Θυμησου καποιες περιπτωσεις που εσυ ο ιδιος ειχες μετρησει τα πραγματικα graft και ειχαν αποδειχθει λιγοτερα.

Αν δεν σου ειναι κοπος, αφου ο φιλος Aldo εχει ανεβασει φωτογραφιες υψηλης ευκρινειας (και την 5η και την 8η ημερα) και αφου εχεις αυτη την ικανοτητα/γνωση (και για να μην κατηγορηθεις ως απολογητης του κ. Αναστασακη :D :D ) δεν κάνεις μια ακριβη μετρηση των grafts που τοποθετηθηκαν;

Εχεις τη δυνατοητητα (μεσω υπολογιστη) να μετρησεις πυκνοτητα ανα cm2 στους κροταφους; Δηλαδη να απομονωνεις στον υπολογιστη επιφανεια ενος cm2 και να υπολογιζεις τα grafts σε αυτη;

Μια τετοια μετρηση, φιλε Μακη, θα μας ελυνε ολες τις αποριες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ φίλε Τοl. Σαν μηχανικός και ειδήμων επί των μετρήσεων να σου επισημάνω κάτι. Ο Μάκης ή και εγώ αυτό που μπορούμε να μετρήσουμε είναι το πλήθος των graft που μπήκαν από μια καλή φώτο μέσω υπολογιστή. Οι φώτο που έχουν ποσταριστεί δυστυχώς είναι «φλου» σε αρκετά σημεία. Μπορούν να μετρηθούν κάποιες περιοχές, όχι όμως όλες έτσι ώστε να ξέρουμε το συνολικό νούμερο. Ως προς την πυκνότητα, δεν υπάρχει absolute reference πάνω στην φώτο. Δηλαδή δεν ξέρουμε το 1cm πόσο πραγματικά απεικονίζεται στην φώτο, δεν είναι υπό κλίμακα με λίγα λόγια. Αν την ώρα που τραβήχτηκε η φώτο υπήρχε κολλημένος και ένας χάρακας, ναι θα μπορούσε να γίνει.

Και για του λόγου το αληθές να και η φώτο από την περιοχή που τραβήχτηκε το τετραγωνακι στις παρυφές του forelock. Μέσα στο κόκκινο είναι χονδρικά η περιοχή που μετρήθηκε η πυκνότητα. Όπως θα παρατηρήσεις ήδη και σε αυτή την περιοχή έχουν φύγει κάποια graft.

C1DD19AE-AFEB-4A00-9FFB-81081485354A.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Αγαπητέ φίλε Τοl. Σαν μηχανικός και ειδήμων επί των μετρήσεων να σου επισημάνω κάτι. Ο Μάκης ή και εγώ αυτό που μπορούμε να μετρήσουμε είναι το πλήθος των graft που μπήκαν από μια καλή φώτο μέσω υπολογιστή. Οι φώτο που έχουν ποσταριστεί δυστυχώς είναι «φλου» σε αρκετά σημεία. Μπορούν να μετρηθούν κάποιες περιοχές, όχι όμως όλες έτσι ώστε να ξέρουμε το συνολικό νούμερο. Ως προς την πυκνότητα, δεν υπάρχει absolute reference πάνω στην φώτο. Δηλαδή δεν ξέρουμε το 1cm πόσο πραγματικά απεικονίζεται στην φώτο, δεν είναι υπό κλίμακα με λίγα λόγια. Αν την ώρα που τραβήχτηκε η φώτο υπήρχε κολλημένος και ένας χάρακας, ναι θα μπορούσε να γίνει.
Ευχαριστω, φιλε CVIAL, νομιζα οτι ηταν εφικτο σε εσας τους ειδικους (εγω προσωπικα δεν εχω αυτη τη γνωση) με τη βοηθεια ενος υπολογιστη και τις καταλληλες εφαρμογες, να απομονωνετε cm2 και να κανετε μετρησεις. Θεωρουσα οτι δεν ειναι απαραιτητο να καταμετρηθουν ολα τα grafts σε ολη την επιφανεια.
Πιστευα οτι, απομονωνοντας 5-6 διαφορετικα cm2, θα ειχαμε μια ενδεικτικη εικονα της συνολικης πυκνοτητας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν ο Aldo είχε έρθει 3 μέρες νωρίτερα και δεν είχαν πέσει τα graft θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια σε όλα, ακόμα και να μετρήσουμε όλα τα grafts. Έχω πολύ καλό εξοπλισμό στο γραφειο. Πάντως η δική μου εμπειρία λέει με αυτό που είδα (θα ποστάρω και άλλες φώτο) ότι μιλάμε για μια τοποθέτηση κοντά στα 45. Αν μου έλεγες να σου πω ένα νούμερο θα έλεγα 43.
 

makis25

Well-Known Member
Φιλε Μακη, δεν αμφιβαλλω για τα μαθηματικα δεδομενα...μπορει να ειμαι των θεωρητικων επιστημων, αλλά ποτέ δεν αμφισβητησα τα δεδομενα των θετικων.

Η σκεψη ειναι η εξης...πολλες κλινικες με βαση τα μαθηματικα δεδομενα βαζουν 45 grafts ανα cm2...μην εχεις καμια αμφιβολια γι' αυτο.

Προσεξε...με βαση τα μαθηματικα δεδομενα...στην πραγματικοτητα;

Π.χ. ποσες φορες στη DHI ισχυριζονται με βαση τα μαθηματικα δεδομενα οτι βαζουν τετοιες πυκνοτητες; Πολλες φορες...και στην πραγματικοτητα αποδεικνυοταν οτι εβαζαν λιγοτερα και (φυσικα) φυτρωναν πολυ λιγοτερα. Θυμησου καποιες περιπτωσεις που εσυ ο ιδιος ειχες μετρησει τα πραγματικα graft και ειχαν αποδειχθει λιγοτερα.

Αν δεν σου ειναι κοπος, αφου ο φιλος Aldo εχει ανεβασει φωτογραφιες υψηλης ευκρινειας (και την 5η και την 8η ημερα) και αφου εχεις αυτη την ικανοτητα/γνωση (και για να μην κατηγορηθεις ως απολογητης του κ. Αναστασακη :D :D ) δεν κάνεις μια ακριβη μετρηση των grafts που τοποθετηθηκαν;

Εχεις τη δυνατοητητα (μεσω υπολογιστη) να μετρησεις πυκνοτητα ανα cm2 στους κροταφους; Δηλαδη να απομονωνεις στον υπολογιστη επιφανεια ενος cm2 και να υπολογιζεις τα grafts σε αυτη;

Μια τετοια μετρηση, φιλε Μακη, θα μας ελυνε ολες τις αποριες.
δυσκολο να μετρησω δεν υπαρχουν καταλληλες φωτογραφιες . Τις εψαξα κιολας και σε αυτο το νημα. Παντως στο παρελθον που μετρησα περιστατικα της dhi ηταν επειδη μου βγαζαν το ματι πως ηταν λιγοτερα τα μοσχευματα απο αυτα που ελεγαν και στις μετρησεις μου , που εχω την πεποιθηση πως ειναι σωστες γιατι εβγαλα τα ματια μου για να μαι βεβαιος . Εδω στη φωτο τοποθετησης φαινονται και πολλα και πυκνα , περισσοτερο απο τα περισσοτερα περιστατικα που εχουμε δει απο κλινικες Αθηνας και θεσσαλονικης . Βασικα τετοιες πυκνοτητες οπως σε αυτο το περιστατικο εχουμε δει σε φωτογραφιες τοποθετησης μονο απο κλινικη της κυπρου . Εχω ενα προαισθημα πως ο Αναστασακης μαλλον για Ελλαδα θα ειναι ή θα γινει μονοδρομος για οσους θελουν dense packing και δε θελουν να πανε κυπρο . Εδω δεν εχουμε ενα περιστατικο που ο Γιατρος ή ο ασθενης το διαφημισαν σαν περιστατικο 45+ graft/cm2 . Το ανακαλυψαμε οπως φαινεται απο τη μελετη του cvial μονοι μας .
 

vlafo

Well-Known Member
δυσκολο να μετρησω δεν υπαρχουν καταλληλες φωτογραφιες . Τις εψαξα κιολας και σε αυτο το νημα. Παντως στο παρελθον που μετρησα περιστατικα της dhi ηταν επειδη μου βγαζαν το ματι πως ηταν λιγοτερα τα μοσχευματα απο αυτα που ελεγαν και στις μετρησεις μου , που εχω την πεποιθηση πως ειναι σωστες γιατι εβγαλα τα ματια μου για να μαι βεβαιος . Εδω στη φωτο τοποθετησης φαινονται και πολλα και πυκνα , περισσοτερο απο τα περισσοτερα περιστατικα που εχουμε δει απο κλινικες Αθηνας και θεσσαλονικης . Βασικα τετοιες πυκνοτητες οπως σε αυτο το περιστατικο εχουμε δει σε φωτογραφιες τοποθετησης μονο απο κλινικη της κυπρου . Εχω ενα προαισθημα πως ο Αναστασακης μαλλον για Ελλαδα θα ειναι ή θα γινει μονοδρομος για οσους θελουν dense packing και δε θελουν να πανε κυπρο . Εδω δεν εχουμε ενα περιστατικο που ο Γιατρος ή ο ασθενης το διαφημισαν σαν περιστατικο 45+ graft/cm2 . Το ανακαλυψαμε οπως φαινεται απο τη μελετη του cvial μονοι μας .
Είχα ρωτήσει από την αρχή τον aldo πόσο μέσα μπήκανε για να καταλάβω την πυκνότητα που έχει βάλει και την είχα υπολογίσει Μάκη εκεί στα 40+με βάση την καλυπτόμενη επιφάνεια =50τμ.
Τον είχα ρωτήσει γιατί από τις φώτο της τοποθέτησης φαινότανε πολύ πυκνή.
Και τελικά επιβεβαιώθηκε.
Με 43g και με τέτοιο φόρλοκ αν φυτρώσουν όλα θα μιλάμε για πολύ δυνατό αποτέλεσμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν του είχε ρίξει και ένα 2.6 που το χει για πλάκα ο Aldo (θα ποστάρω δότρια) θα έφτανε κοντά στις 120τριχες και θα μιλάγαμε για high end φύτευση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Κρίμα να έχεις τη δυνατότητα να αυξήσεις το λόγο και να μην το κάνουν οι Έλληνες γιατροί.
Όταν είχα πει στον Γεωργίου να μου τον πάει στο 2.35 που το είχα άνετα (2.2) μου το είχε κόψει .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστω, φιλε CVIAL, νομιζα οτι ηταν εφικτο σε εσας τους ειδικους (εγω προσωπικα δεν εχω αυτη τη γνωση) με τη βοηθεια ενος υπολογιστη και τις καταλληλες εφαρμογες, να απομονωνετε cm2 και να κανετε μετρησεις. Θεωρουσα οτι δεν ειναι απαραιτητο να καταμετρηθουν ολα τα grafts σε ολη την επιφανεια.
Πιστευα οτι, απομονωνοντας 5-6 διαφορετικα cm2, θα ειχαμε μια ενδεικτικη εικονα της συνολικης πυκνοτητας.

Σήμερα με περισσότερο καιρό επεξεργάστηκα και μερικές άλλες μετρήσεις (δυστυχώς δεν ήταν όλες ωφέλιμες γιατι μερικές βγήκαν φλου). Να άλλη μια μέτρηση πυκνότητας λίγο πιο πάνω και δεξιά από την προηγούμενη. Παρόλο που κάποια graft έχουν πέσει (οι κίτρινοι κύκλοι έχουν σχεδιαστεί πάνω σε "κρατήρες" που μάλλον είναι απομεινάρι της εμφύτευσης χωρίς βέβαια να είμαστε και πάντα σίγουροι). Εδώ λοιπόν μετράμε 41g χωρίς να μετράω τους κίτρινους κύκλους που δεν βλέπω την τρίχα που μάλλον έχει πέσει.

IMG_6441r.jpg

IMG_6441rr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Σήμερα με περισσότερο καιρό επεξεργάστηκα και μερικές άλλες μετρήσεις (δυστυχώς δεν ήταν όλες ωφέλιμες γιατι μερικές βγήκαν φλου). Να άλλη μια μέτρηση πυκνότητας λίγο πιο πάνω και δεξιά από την προηγούμενη. Παρόλο που κάποια graft έχουν πέσει (οι κίτρινοι κύκλοι έχουν σχεδιαστεί πάνω σε "κρατήρες" που μάλλον είναι απομεινάρι της εμφύτευσης χωρίς βέβαια να είμαστε και πάντα σίγουροι). Εδώ λοιπόν μετράμε 41g.

Προβολή συνημμένου 27287
Προβολή συνημμένου 27286
Άρα σε περίπτωση που επιτευχθεί υψηλή φύτρωση (που δεν βλέπω και το λόγο να μη γίνει με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα),
θα μιλάμε για πυκνότητα σίγουρα >40.
 

vlafo

Well-Known Member
Οι κίτρινοι κύκλοι είναι ακόμα 8g αν είναι πιθανότατα από εμφύτευση.
Άρα 41+8=49 αν φυτρώσουν όλα.
Θέλω να το δώ αυτό.
 

Aldo

Well-Known Member
Γιατί πιστεύεις δεν το κάνουν?
Έτσι θα αναδείξουν περισσότερο το αποτέλεσμα τους.
Το φοβούνται?
Vlafo, ότι έγινε έγινε από αποψη λόγου! Μπορεί να προτιμούν την Safe προσέγγιση για να μην κατηγορηθούν για καμμένη δότρια .. μπορεί! Δεν νομίζω ότι είμαστε στα >45, βέβαια αυτό θα μπορούσε να μας το επιβεβαίωση ο γιατρός! Τα 45 είναι μια χαρά, αν βγουν όλα, όπως λέτε και εσείς!
 

vlafo

Well-Known Member
Vlafo, ότι έγινε έγινε από αποψη λόγου! Μπορεί να προτιμούν την Safe προσέγγιση για να μην κατηγορηθούν για καμμένη δότρια .. μπορεί! Δεν νομίζω ότι είμαστε στα >45, βέβαια αυτό θα μπορούσε να μας το επιβεβαίωση ο γιατρός! Τα 45 είναι μια χαρά, αν βγουν όλα, όπως λέτε και εσείς!
Μπορούνε αλλά πιθανόν δεν αισθάνονται ασφαλής.
Aldo δεν χρειάζεσαι >45 αλλά αν έχεις >40 που θα τα έχεις πιθανότατα θα είσαι μεταμορφωμένος.
Σου έχει φτιάξει και ωραία χερλάιν, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι εφάμιλλο των προσδοκιών σου.
 
Μπλουζα