δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

vag25

Well-Known Member
banned είπε:
Chs είπε:
Το ban του λύδιου γυρίζει από εμένα σε μόνιμο, διότι δεν υπάρχει ούτε μια στο δις αυτό το άτομο να συνετιστεί και να αλλάξει συμπεριφορά.

Kοιτα θες να μιλησουμε σαν αντρες?
Γιατι οι αδερφαρες αποκλειουν μελη ...Και απο οτι φαινεται το τελευταιο σε ικανοποιει...

Ο καπα προφανως και παιζει με τις ορμονες του και τον οχετο της μακακιας του και της εξουσιαστικοτητας του νομιζει οτι μπορει να τον βγαζει ελευθερα στα μελη χωρις καμια συνεπεια...

Τι στα λεω ...Μπας και βλεπεις τιποτα αμεροληπτα...
Και τωρα πηγαινε να παιξεις λιγο prince of persia...


kapa είπε:
hairz είπε:
''Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.»

Ο καπα θα καταλυσει το αρθρο 14 πραγραφο 1 του συνταγματος...

Στο δικαιωμα ελευθερης εκφρασης υπαγεται και το αρνητικο περιεχομενο του: η ελευθερια δηλαδη του να απεχεις απο το να εκφραστεις στον τυπο,δημοσια κτλ...Κανεις δεν μπορει να σε εξαναγκασει χωρις ειδικοτερη και νομικα προβλεπομενη εξαιρετικη περιπτωση....

Σαν γκομενα κανεις ρε καπα που δεν της δινουν σημασια...
Σου ειπα κοψε τον αυνανισμο να μειωθει η θηλυκη ενεργεια...

λυδιε δεν ρωτησα την γνωμη σου.
η δημοκρατια ειναι για εσας και μεταξυ σας.
κατσε και εσυ 3 μερες ;D

Kατσε ησυχα ρε που το παιζεις και διαχειριστης...

Θα μου πεις και οτι εχω αγ@μια...

Εσυ θα κανεις προσωπικες επιθεσεις και νομιζεις οτι θα την βγαζεις μπεικα στο φορουμ...Δεν εισαι ενταξει .
Λιγο εξουσια να σου δωσουν γινεσαι ο ιδιος μακακας με ολους...



Πιστευα οτι η γαληνη της φυσης σε ειχε κανει ηρεμο ανθρωπο ,χωρις κανενα ιχνος τασης για επιθετικοτητα,ειρωνια και αλλες τετοιες αντιδρασεις των κοινων θνητων.
Παραπανω δεν εχασες την ευκαιρια να το παιξεις παλι εξυπνακιας η αλλιως teenager μεσσιας της κακιας ωρας που ξεχειλιζει ειρωνια.

Lydie μακαρι να μπορουσες να εισαι μελος ενος φορουμ ,γιατι δεν με ενοχλουν καθολου οι αποψεις σου και ο τροπος που σκεφτεσαι.
Δυστυχως δεν μπορεις, δεν εχεις αυτη την ικανοτητα.Ο Κυριος ιησους λυδιος δεν μπορει να κρατησει τα νευρα του και να ειναι ψυχραιμος.Χωρις να τον προκαλεσουν προκαλει ενω του εχουν δωσει αμετρητες ευκαιριες.


ΥΓ.Εξαιρετικο ποστ Yul Brynner
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
πάντως χωρίς πλάκα τώρα εγώ πρώτη φορά βλέπω ένα φόρουμ να μη μπορεί να απαλλαγεί από έναν άρρωστο ανεπιθύμητο σα το Λύδιο...χοντρύνετε το παιχνίδι,τα ban δεν κάνουν δουλειά έχει κάνει 100 λογαριασμούς εδώ και 2 χρόνια πόσα είναι και μας δουλευει ψιλό γαζί..κι εσεις κάθεστε κα ιτου μιλάτε και τρέφετε την αρρώστια του.Τραβάτε στη Δίωξη,βρειτε μια λύση είναι κρίμα ν ασχολούμαστε με κόσμο που το σκασε απ το τρελάδικο.Τα φορουμ ΔΕΝ είνα ιδημόσια έχουν ιδιοκτήτη που αποφασίζει ποιοι θα συμμετέχουν και ποιοι όχι και ο Λύδιος παραβιάζει επανελλημένα το ''σπίτι'' του.Δε μιλάμε γαι το χαζό παιδάκι που όλοι σχεδόν έχουμε συναντήσει και το λυπόμαστε ο άνθρωπος είναι τρελός επικίνδυνος μαζοχιστής πως το λένε...
 

George3V

Member
Yul Brynner καταρχήν αξιόλογο το ποστ σου και συμφωνώ με πολλά απ αυτά που γράφεις.Tο ερώτημα που έθεσα εξαρχής ήταν το εξής : Υπάρχει έστω και ένα μέλος που χρησιμοποίησε οποιαδήποτε ουσία πλην των κλασσικών και έχει να παραθέσει ευκρινείς φωτογραφίες πριν και μετά όπου να φαίνεται η διαφορά;

Το μοναδικό παράδειγμα που ίσως μπορώ να θυμηθώ να πλησιάζει σ αυτό ήταν όπως σωστά ανέφερε ο Vag25 o Gomi .Ο Gomi βέβαια έχει δηλώσει ότι χρειάζεται ακόμα χρόνος και δουλειά για να προσκομίσει στοιχεία όχι απλά ενδεικτικά αλλά αποδεικτικά. Από κει και πέρα τι έγιναν πχ οι 150 σελίδες για το βούρτσισμα και οι άλλες τόσες για το ντερμαρόλερ; Έχει περάσει τόσος καιρός και πολύ θα ήθελα να δω κάποιον να πει "εφαρμόζω το βούρτσισμα από τότε και ορίστε κύριοι τα αποτελέσματα μου πριν και μετά."

Δεν είμαι κολλημένος ούτε με το big 3 ούτε με τπτ.Στα τόσα χρόνια μάχης με το θηρίο έχω δοκιμάσει και γω αρκετά πράγματα έξω απ αυτά που προτείνει η κλασσική ιατρική.Ενδεικτικά αναφέρω lasercomb,χτένες βουρτσίσματος (πίσω στο μακρινό 2002),revivo,lotion Κορτιζονης, cg210 και το τελευταίο 4μηνο δοκιμάζω τα ω3. Τπτ απ τα παραπανω δε μου έδωσε όφελος.Και δεν έχω δει κανένα περιστατικό από ανθρώπους που δραστηριοποιούνται σ αυτό το φόρουμ που να παρέθεσε στοιχεία (φώτο πριν-μετά) ότι είδε πραγματικό και επιμένον όφελος από εναλλακτικές θεραπείες.Τα μόνα περιστατικά με φωτογραφίες πριν μετά που έδειξαν βελτίωση ήταν είτε εφαρμογές του Big 3 είτε μεταμοσχεύσεις.Δυστυχώς έτσι είναι.Εύχομαι σύντομα αυτό να αλλάξει αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να είμαστε όλοι πιο σοβαροί.Τόσο για τις εκτιμήσεις που κάνουμε όσο και για τη μεθοδολογία που ακολουθούμε όταν δοκιμάζουμε μια εν δυνάμει θεραπευτική μέθοδο.
 

banned

New Member
xk είπε:
πάντως χωρίς πλάκα τώρα εγώ πρώτη φορά βλέπω ένα φόρουμ να μη μπορεί να απαλλαγεί από έναν άρρωστο ανεπιθύμητο σα το Λύδιο...χοντρύνετε το παιχνίδι,τα ban δεν κάνουν δουλειά έχει κάνει 100 λογαριασμούς εδώ και 2 χρόνια πόσα είναι και μας δουλευει ψιλό γαζί..κι εσεις κάθεστε κα ιτου μιλάτε και τρέφετε την αρρώστια του.Τραβάτε στη Δίωξη,βρειτε μια λύση είναι κρίμα ν ασχολούμαστε με κόσμο που το σκασε απ το τρελάδικο.Τα φορουμ ΔΕΝ είνα ιδημόσια έχουν ιδιοκτήτη που αποφασίζει ποιοι θα συμμετέχουν και ποιοι όχι και ο Λύδιος παραβιάζει επανελλημένα το ''σπίτι'' του.Δε μιλάμε γαι το χαζό παιδάκι που όλοι σχεδόν έχουμε συναντήσει και το λυπόμαστε ο άνθρωπος είναι τρελός επικίνδυνος μαζοχιστής πως το λένε...

Το πιο δειλο μηνυμα που εχει γραφτει ποτε στο εν λογω φορουμ.

Εγω ειμαι η αληθεια.Ειτε με αποδεχεσαι και πας στο σωστο δρομο ειτε με απορριπτεις και βυθιζεσαι στη χαωδη τρυπα που εχεις φτιαξει για τον ευατο σου.

Να και κατι που εγραψαν για εμενα πριν 2000 χρονια...Δεν θυμαμαι περισσοτερα .Πανε χρονια.


''Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής''
Κατα Ιωαννη Ευαγγελιο ...

Και σου λεω οτι μπορει να μην τα εχω ολα σωστα και δεν τα εχω...
Αλλα δειχνω την κατευθυνση προς τη σωστη αναζητηση.

Παιζω με αυτα που η κοινωνια μας θεωρει ειτε μυθος ειτε δεδομενα.
Και βρισκεται το ζουμι.

Ο καπα εκανε τη μαλακια του και εφαγε επιπληξη...


Πιστευα οτι η γαληνη της φυσης σε ειχε κανει ηρεμο ανθρωπο ,χωρις κανενα ιχνος τασης για επιθετικοτητα,ειρωνια και αλλες τετοιες αντιδρασεις των κοινων θνητων.
Παραπανω δεν εχασες την ευκαιρια να το παιξεις παλι εξυπνακιας η αλλιως teenager μεσσιας της κακιας ωρας που ξεχειλιζει ειρωνια.

Lydie μακαρι να μπορουσες να εισαι μελος ενος φορουμ ,γιατι δεν με ενοχλουν καθολου οι αποψεις σου και ο τροπος που σκεφτεσαι.
Δυστυχως δεν μπορεις, δεν εχεις αυτη την ικανοτητα.Ο Κυριος ιησους λυδιος δεν μπορει να κρατησει τα νευρα του και να ειναι ψυχραιμος.Χωρις να τον προκαλεσουν προκαλει ενω του εχουν δωσει αμετρητες ευκαιριες.


Kοιτα τι εγραψε ο φιλος σου ο καπα:

''η δημοκρατια ειναι για εσας και μεταξυ σας.'

Σε αυτο τουμπεκι ομως βαγγελακο...
 

pithikas

Well-Known Member
banned είπε:
Να και κατι που εγραψαν για εμενα πριν 2000 χρονια...Δεν θυμαμαι περισσοτερα .Πανε χρονια.


''Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής''
Κατα Ιωαννη Ευαγγελιο ...
:16m: Tι λεει ετουτος ρε?
 

Bouklas

Well-Known Member
Παρακολουθώ το νήμα καιρό γιατί σκέφτομαι να ξεκινήσω δαφναίελαιο μετά από τα καλά reviews που διάβασα. Και να σου ξανά ο Λύδιος να μαμάει ένα νήμα!
Λύδιε έχεις τις απόψεις σου και σεβαστές αλλα φιλε μου έχεις πρόβλημα συμπεριφοράς είσαι αντικοινωνικός! Δεν μπορείς να κανεις διάλογο πως το λένε, ξεκινάς με τις απόψεις σου και μετά από κάποια φάση το χάνεις εντελώς και ο μονος λόγος που μπαίνεις είναι για να μην στην πει κανεις ή να την πεις σε όλους μονο και μονο για να είσαι εσύ από πάνω είτε έχεις δίκιο (που το έχεις χάσει) είτε δεν είσαι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Έχεις κουράσει ρε φιλε πραγματικά. Για μένα είτε σε μπανάρουν είτε όχι είναι το ίδιο, είσαι ανάλογη περίπτωση με εκείνων άλλων forum όπου ένας σπασίκλας κάνει το ίδιο πράγμα με σένα. Προτείνω να σου ανοίξουν ένα νήμα που να είναι δικό σου, να είσαι ο άρχοντας του νήματος, να μιλάς μονο εκεί και να μην σε πειράζει κανεις ότι και να πεις. Δεν γίνετε αλλιώς, όσο σε μπανάρουν τόσο πιο πολύ κολλας, τρέφεσαι από τα νεύρα των άλλων ενώ μιλάς για ηρεμίες, δεν έχεις ΑΑ και μιλάς για τριχόπτωση, έχεις αραδιάσει 100 έρευνες με τσακωμούς υποστηρίζοντας ότι έχεις 100% δίκιο αλλα δεν έχεις δοκιμάσει ούτε 1 για να δεις στην πράξη. Εγώ ένα θα σου πω και αυτό είχε να κάνει μεταξύ μας στο λίγο που τα είχαμε πει. Το Ιώδιο το θυμάσαι? Θυμάσαι πόσους πηγες να καταστρέψεις με όσα έλεγες? Να βγαίνουμε στον Ήλιο χωρίς αντηλιακό το θυμάσαι? Θυμάσαι πόσους πηγες να κάψεις?
Κανε μας την χάρη και σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα με τα μαλλιά τους και αντί να μπούν να βοηθηθούν βλέπουν τους δικούς σου τσακωμούς και όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια.
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
Από κει και πέρα τι έγιναν πχ οι 150 σελίδες για το βούρτσισμα και οι άλλες τόσες για το ντερμαρόλερ;

Και δεν έχω δει κανένα περιστατικό από ανθρώπους που δραστηριοποιούνται σ αυτό το φόρουμ που να παρέθεσε στοιχεία (φώτο πριν-μετά) ότι είδε πραγματικό και επιμένον όφελος από εναλλακτικές θεραπείες.

Γιατι ρε συ, αυτο δεν κανει?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9374.html

Θα μπορουσε να γραφτει εδω και να κανει εδω το συγκεκριμενο ποστ.

Δεν σημαινει οτι θα ξυπνησω αυριο το πρωι και θα το κανω, αλλα ειναι κατι.Κατι γινεται εδω.Αν ψαχτεις λιγο παραπανω θα δεις οτι δεν ειναι το μοναδικο.

Σε αυτο το φορουμ 2-3 ατομα το πολυ δοκιμαζουν πραγματα και περιμενουν να δουν σε βαθος χρονου αποτελεσματα.Στο εξωτερικο θα βρεις αποτελεσματα και απο βουρτσισμα,derma roller και DT.
Δεν σημαινει οτι αυτα δουλευουν σε ολους, αλλα σε καποιους δουλευουν.

Και αν υποστηριξει καποιος οτι ειναι απατεωνες αυτοι που κανουν αυτες τις ανεξοδες θεραπειες και οχι αυτοι που σε βαζουν στο τρυπακι της ''συνδρομης'' με τα φαρμακα,συγνωμη αλλα δεν θα τον πιστεψω.

ΥΓ.Στο νημα αυτο υπαρχει ενα παιδι που γραφει τα εξης
Ntoon91 είπε:
Ναι ακριβώς αυτό, πάντως αξίζει να το δοκιμάσουν άτομα προσωπικα κατηγορώ πλέον τον εαυτό μου που τόσα χρόνια έβλεπα την minox και τη fina ως μοναδικη λυση και εχασα τοσο εδαφος και πολυ αγχος και αγωνια στα καλυτερα μου χρονια. Θα δειξει μεχρι τον οκτωμβρη αν δεν προχωρησει αλλο τοτε σιγουρα αυτο ευθυνεται. Παντως δινεται του λιγο χρονο και βλεπεται με 3x20 λεπτα τη βδομαδα τι να κανει το δαφνελαιακι; Εδω το regain θελει κανενα 4ωρο. Εγω το βαζω το βραδυ με μια πετσετα στο μαξιλαρι και λουσιμο το πρωι.

Αυτο γιατι το προσπερναμε σαν να μην υπαρχει?
 

George3V

Member
vag25 είπε:
Γιατι ρε συ, αυτο δεν κανει?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9374.html

Θα μπορουσε να γραφτει εδω και να κανει εδω το συγκεκριμενο ποστ.

Δεν σημαινει οτι θα ξυπνησω αυριο το πρωι και θα το κανω, αλλα ειναι κατι.

vag25 δεν ξέρω τελικά αν προσπαθείς να πείσεις εμένα ή τον εαυτό σου σε αυτή την κουβέντα.Νομίζω ότι για να μπαίνεις με τη συχνότητα αυτή στο φόρουμ σε απασχολεί το θέμα ,όπως και εμένα,και θες να κάνεις κάτι για να το αντιμετωπίσεις πέραν του να γράφεις ποστ και να ανταλλάσεις απόψεις.
Εσένα λοιπόν δε σε πειθει;Γιατί δε σηκώνεσαι αύριο το πρωί να το ξεκινήσεις και όπου βγάλει;Ανέξοδο φαίνεται στην τελική....
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
vag25 δεν ξέρω τελικά αν προσπαθείς να πείσεις εμένα ή τον εαυτό σου σε αυτή την κουβέντα.Νομίζω ότι για να μπαίνεις με τη συχνότητα αυτή στο φόρουμ σε απασχολεί το θέμα ,όπως και εμένα,και θες να κάνεις κάτι για να το αντιμετωπίσεις πέραν του να γράφεις ποστ και να ανταλλάσεις απόψεις.
Εσένα λοιπόν δε σε πειθει;Γιατί δε σηκώνεσαι αύριο το πρωί να το ξεκινήσεις και όπου βγάλει;Ανέξοδο φαίνεται στην τελική....

Μιλαω για το αποτελεσμα.Εσυ ζητησες αποτελεσμα και στο εδωσα με φωτο.
Δεν σε πειθει το αποτελεσμα?Πριν μετα φωτο εχει.
Αν οχι τι αλλο ακριβως ζητας?

Δεν μου ειναι ευκολο να μπω στην διαδικασια να κανω αυτο το πραγμα στο κεφαλι μου, ομως χαιρομαι που καποιος ανοιξε τετοιο νημα και εμαθα οτι μπορουν να υπαρξουν αποτελεσματα απο κατι τετοιο.

Ρολλερ εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους και εχω γραψει στο αντιστοιχο θεμα τα συμπερασματα μου.Δεν το εχω χρησιμοποιησει συνεχομενα σε βαθος χρονου για να εχω ολκληρομενη αποψη και οχι με τον τροπο που το χρησιμοποιει αυτος ο τυπος.
Για το δαφνελαιο το σκεφτομαι πιο θετικα.

Ομως υπαρχει αποτελεσμα και το ζητουμενο εδω ειναι ανταλλαγη αποψεων πανω σε τετοιες εμπειριες και παρατηρησεις.

Για αυτο και ειμαι καπως επιθετικος οταν βλεπω μονιμη αρνηση, αντι για συζητηση(που περιλαμβανει την αρνηση αλλα οχι μονο αυτη) πανω σε τετοια αποτελεσματα.
Θα σου φερω το παραδειγμα του gomi ,ως το παραδειγμα του ανθρωπου που δεν εχει κολλησει σε κανενα ακρο.Υπαρχει αρνηση,προβληματισμος,αμφισβητηση,αισιοδοξια,αμφιβολια και ανοιχτο μυαλο(συζηταει ακομα και με λυδιο και ας ειναι το 90% βλακειες απο αυτα που λεει).
Ουτε η τακτικη σου να αμφισβητεις τα παντα εκτος επιστημης μου αρεσει, ουτε το κολλημα του λυδιου με τα εναλλακτικα.Για μενα ειστε στα ακρα και οι 2.

Τελος, δεν χρειαζεται καποιος να βαλει φωτο.Αν βρω την λυση εγω, δεν θα βαλω φωτο πριν και μετα και δεν θα με ενδιαφερει αν με πιστεψει καποιος ή οχι.
Διαβαζεις φιλτραρεις και κρινεις απο μονος σου.
Η λυση ειναι βεβαιο οτι υπαρχει και καποια στιγμη σε 1-10-100-1000 χρονια θα βρεθει ,γιατι ειναι εκει εξω και δεν ειναι ουτε η φινα ουτε η μινοξ.

Θελω να ακουσω για το δαφνελαιο, για το ρολλερ ,για το πορτοκαλι, για τα παντα.Καθε ενα απο αυτα μπορει να προσθετει ενα κοκκο αμμου στην συνολικη γνωση και εμπειρια μας, αλλα προσθετει.
Με το να αποθαρρυνουμε καθε πειραματισμο δεν προσφερουμε κατι κατα την ταπεινη αποψη μου.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
xk είπε:
πάντως χωρίς πλάκα τώρα εγώ πρώτη φορά βλέπω ένα φόρουμ να μη μπορεί να απαλλαγεί από έναν άρρωστο ανεπιθύμητο σα το Λύδιο...χοντρύνετε το παιχνίδι,τα ban δεν κάνουν δουλειά έχει κάνει 100 λογαριασμούς εδώ και 2 χρόνια πόσα είναι και μας δουλευει ψιλό γαζί..κι εσεις κάθεστε κα ιτου μιλάτε και τρέφετε την αρρώστια του.Τραβάτε στη Δίωξη,βρειτε μια λύση είναι κρίμα ν ασχολούμαστε με κόσμο που το σκασε απ το τρελάδικο.Τα φορουμ ΔΕΝ είνα ιδημόσια έχουν ιδιοκτήτη που αποφασίζει ποιοι θα συμμετέχουν και ποιοι όχι και ο Λύδιος παραβιάζει επανελλημένα το ''σπίτι'' του.Δε μιλάμε γαι το χαζό παιδάκι που όλοι σχεδόν έχουμε συναντήσει και το λυπόμαστε ο άνθρωπος είναι τρελός επικίνδυνος μαζοχιστής πως το λένε...

Πολύ σωστός xk σε όλα. Αλλά δεν χρειάζεται δίωξη η τίποτα παρόμοιο, υπάρχουν και άλλοι τρόποι απαλλαγής και αυτό συζητείται ήδη και με τους άλλους διαχειριστές για να βρεθεί η λύση ;)
 

George3V

Member
vag25 είπε:
Ουτε η τακτικη σου να αμφισβητεις τα παντα εκτος επιστημης μου αρεσει, ουτε το κολλημα του λυδιου με τα εναλλακτικα.Για μενα ειστε στα ακρα και οι 2.

Με το να αποθαρρυνουμε καθε πειραματισμο δεν προσφερουμε κατι κατα την ταπεινη αποψη μου.

Κατ αρχήν δε διαβάζεις τα ποστ μου για να με χαρακτηρίσεις ως ακραίο.Προσωπικά παρότι δεν πιστεύω και λόγω εμπειρίας αλλά και λόγω γενικότερης θεώρησης στις εναλλακτικές θεραπείες δοκίμασα κατά καιρούς και δοκιμάζω και σήμερα ακόμα όπως προανέφερα. Αποτελεσμα φυσικά δεν είδα ,αν έβλεπα θα το έλεγα και θα το στοιχειοθετούσα. Αποτέλεσμα αλλά με ενοχλητικές παρενέργειες είδα και από τη φίνα και έχω γράψει αρκετές φορές γι αυτό στο παρελθόν.

Απ την άλλη εκτιμώ ότι εσύ στερείσαι σοβαρού και συστηματικού κινήτρου να δοκιμάσεις κάτι και να προσφέρεις στη κοινότητα.Φλερτάρεις απ τη μια με τη δειλία και απ την άλλη με την τεμπελιά.Κατά βάθος δε μπορείς να πείσεις ούτε τον εαυτό σου γι αυτά που σε μας παρουσιάζεις ως στοιχειοθετημένες λύσεις.Αν το πίστευες θα αφιέρωνες λίγο χρόνο να τα εφαρμόσεις απ το να κάθεσαι να σκιαμαχείς στο φόρουμ με "ακραίους" σαν εμένα. Το μόνο που παρακαλάς είναι να μην αποθαρρύνουμε τον καθένα που δοκιμάζει πορτοκάλια και ιώδια για να μη του πτοήσουμε το ηθικό. Εσύ βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα να αποθαρρύνεις τους χρήστες φίνα και μίνοξ γιατί αυτοί σε τελική είναι χοντρόπετσοι και τσάτσοι του συστήματος και δε σκέφτονται και out of the box όπως τα πρότυπά σου.

Τέλος πάντων δεν έχω σκοπό να επανέλθω,από εμένα σταματάει εδώ αυτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregory86

Member
Yul ενα μηνα που χρησιμοποιω το δαφνελαιο παρατηρησα να εχει σταματησει ο πονος στις ριζες εκει που εχω αραιωμα
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
Φλερτάρεις απ τη μια με τη δειλία και απ την άλλη με την τεμπελιά.Κατά βάθος δε μπορείς να πείσεις ούτε τον εαυτό σου γι αυτά που σε μας παρουσιάζεις ως στοιχειοθετημένες λύσεις.

Καλο ειναι οταν γραφεις κατι να μην στηριζεσαι σε ψεμματα.
Δεν παρουσιασα ποτε καμια λυση ως στοιχειοθετημενη.-

Επιπλεον εχω δοκιμασει περισσοτερα απο εσενα και ειμαι περισσοτερο προσεκτικος απο εσενα στις επιλογες μου.Δεν εισαι εσυ ο συντηρητικος και ο επιφυλακτικος, αλλα αυτος που αποθαρρυνει μονιμα την κοινοτητα.

Με κουραζει η αρνητικοτητα σε οτιδηποτε διαφορετικο απο την ''επιστημη''.Μολις βγει κατι διαφορετικο απο τα λατρεμενα σου φαρμακα,τσουπ πεταγεσαι και μας λες για επιστημες.
Μονος σου βεβαια απο την μια παραδεχεσαι την απατη με την φινα οσον αφορα τις παρενεργειες, απο την αλλη καθε λιγο και λιγακι προσκυνας την επιστημη.Αποφασισε.
:s


Το μόνο που παρακαλάς είναι να μην αποθαρρύνουμε τον καθένα που δοκιμάζει πορτοκάλια και ιώδια για να μη του πτοήσουμε το ηθικό. Εσύ βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα να αποθαρρύνεις τους χρήστες φίνα και μίνοξ γιατί αυτοί σε τελική είναι χοντρόπετσοι και τσάτσοι του συστήματος και δε σκέφτονται και out of the box όπως τα πρότυπά σου.
???:s:laugh:

Φιλε μου φαινεται οτι οσο δεν εχεις την ικανοτητα να φιλτραρεις τις υποτιθεμενες λυσεις εδω μεσα(τρεμοντας την πιθανη επικινδυνοτητα του πορτοκαλιου), αλλο τοσο δεν εχεις την ικανοτητα να αντιλαμβανεσαι το προφιλ του συνομιλητη σου.

Ας μιλησουμε με αληθειες και οχι με φαντασιες σου.
Μου μιλας για φινα και την σταση μου σε αυτους που την υποστηριζουν.
Ισως εισαι νεος στο φορουμ και δεν ειχες παρακολουθησει την υποστηριξη μου στον σκεπτικιστη που μπαναριστηκε μονιμα.
Τι υποστηριζε ο σκεπτικιστης?ΦΙΝΑ.
Γιατι τον υποστηριξα?Γιατι ηθελα να υπαρχει και αυτη η φωνη στο φορουμ και να διαβαζω για την εξελιξη του,καθως ο ανθρωπος ενημερωνε με καθε λεπτομερια τις παρενεργειες και την διαφορα στην τριχοπτωση του.
Ημουν Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που αντεδρασα στο μονιμο μπαν του γιατι ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ για την ΦΙΝΑ.
Γκεγκε?
Αν δεν ηξερες για τα παραπανω, τουλαχιστον θα μπορουσες να εχεις παρατηρησει οτι δεν αντιδρω ποτε σε νηματα που μιλανε για φινες και ισα ισα τα παρακολουθω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΩ κανεναν εκει.Το ακριβως αντιθετο δηλαδη απο αυτο που κανεις εσυ στα νηματα που φιλοξενουν εναλλακτικες προτασεις.;)

Καλως ή κακως δεν βρισκομαι σε κανενα ακρο.Εσυ μπορεις να εισαι αν θες στο αλλο ακρο του λυδιου.Και εγω εχω καθε δικαιωμα να αντιδρω σε οτιδηποτε θεωρω οτι κανει κακο στην κοινοτητα.Αν εσυ πιστευεις οτι κανει κακο το πορτοκαλι, εγω πιστευω οτι κανει κακο η μονιμη αρνητικοτητα.
Σεβαστη η αποψη σου,σεβαστη και η δικη μου θελω να πιστευω.

Τέλος πάντων δεν έχω σκοπό να επανέλθω,από εμένα σταματάει εδώ αυτό.
Αν ηθελες να σταματησει εδω και απο εμενα, ας ησουν ακριβης τουλαχιστον σε αυτα που γραφεις για να μην αναγκαζομουν να απαντησω στα ψεμματα-ανακριβειες σου προς το προσωπο μου.
Το προβλημα μου δεν ειναι η διαφωνια.Καθε αλλο.

Το σταματαω και εγω εδω τωρα:D
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σας ενημερώνω και εγώ για τις παρενέργειες και δράση της φίνας μην σκάτε... χαχαχαχα... 10 χρόνια χρήστης!!!
 

vag25

Well-Known Member
Moυ δινεις εξαιρετικη πασα danceworld_2001


George3V είπε:
Εσύ βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα να αποθαρρύνεις τους χρήστες φίνα και μίνοξ γιατί αυτοί σε τελική είναι χοντρόπετσοι και τσάτσοι του συστήματος και δε σκέφτονται και out of the box όπως τα πρότυπά σου.

Επεσες μεσα βρε ατιμουτσικο.:p

Οριστε καποια απο τα ''αποθαρρυντικα'' ποστ μου στο νημα του danceworld_2001 για τα αποτελεσματα με φινα.

vag25 είπε:
Σημερα εισαι σε πολυ καλυτερη φαση απο το 2004.Δλδ 7-8 χρονια μετα εισαι σε καλυτερη φαση!!(δεν ξερω πως ησουν το 2002-03 ισως να εισαι καλυτερα και απο τοτε).
Ολα αυτα τα χρονια,δεν θελω να φανταστω ποσο θα ειχε προχωρησει η τριχοπτωση.Κι ομως καταφερες να εισαι καλυτερος απο τοτε!
Ενα χρονο μετα
vag25 είπε:
Eισαι καλυτερα ή ειναι ιδεα μου?

Τον τσακισα τον ανθρωπο ψυχολογικα.Τον αποθαρρυνα και εκοψε την φινα εξαιτιας μου:laugh:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Δαφνέλαιο ακούω.. και μόνο δαφνέλαιο δεν βλέπω... :legal
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Δυο επισημάνσεις:

1) Το ότι ένα σκεύασμα είναι φυτικό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι υστερεί σε αποτελεσματικότητα. Καλή ώρα το CG210, το οποίο στους περισσότερους από μας, έκανε παπάδες στο πρώτο τρίμηνο χρήσης. Άρα δεν έχει νόημα να απαξιώνουμε a priori το δαφνέλαιο μόνο και μονό επειδή είναι φυτικό.

2) Το ότι ένα σκεύασμα είναι φυτικό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν έχει και βλαπτικές ιδιότητες ή παρενέργειες (και η μαριχουάνα φυτική είναι εξάλλου...). Ως προς το δαφνέλαιο π.χ., κάθε φορά που το βάζω γεμίζω κόκκινα σπυριά στο κεφάλι (τα οποία όπως σε λιγότερο από μία μέρα υποχωρούν).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
banned είπε:
Kατσε ησυχα ρε που το παιζεις και διαχειριστης...

Θα μου πεις και οτι εχω αγ@μια...

Εσυ θα κανεις προσωπικες επιθεσεις και νομιζεις οτι θα την βγαζεις μπεικα στο φορουμ...Δεν εισαι ενταξει .
Λιγο εξουσια να σου δωσουν γινεσαι ο ιδιος μακακας με ολους...

λυδιε ειμαι σε σκεψη αυτες τις μερες αν θα διαγραψω ολες τις δημοσιευσεις σου στο φορουμ.
μεχρι πριν λιγες μερες ελεγα οκ απλα καποιος ξεφυγε απο το καθεστος της κοινωνιας.
και οταν λεω ολες εννοω ολλους τους λογαριασμους σε σημειο να μην μεινει ουτε ιχνος.
τωρα αν σου κανει κεφι να με βριζεις σε πληροφορω οτι περισσοτερο με νοιαζει να μην βριζεσται μεταξυ σας παρα μια προσωπικη επιθεση απεναντι μου.που αν με πειραζε στην τελικη θα τα διεγραφα....
ειναι αλλιως το πως βλεπεις τα πραγματα σαν μελος και αλλιως απο την θεση μου
 

pazuzu

New Member
Yul Brynner είπε:
Επειδή ο φίλος George3V ανέφερε την έννοια της επιστημονικής απόδειξης, θα ήθελα να αναφέρω ότι αυτή δεν υφίσταται στην ιατρική, τουλάχιστον με τον τρόπο που ορίζεται και υφίσταται στις βασικές θετικές επιστήμες, στα μαθηματικά και τη φυσική.

Στα μαθηματικά, κάθε επί μέρους μαθηματική θεωρία βασίζεται σε ένα σύνολο αξιωμάτων (αλήθειες προφανείς, που δεχόμαστε χωρίς να μπορούμε να τις αποδείξουμε) και πάνω σε αυτά, «πατάνε» θεωρήματα, τα οποία προκύπτουν από τα αξιώματα με βάση τη μέθοδο της μαθηματικής απόδειξης και από αυτά, με την ίδια πάλι μέθοδο, προκύπτουν άλλα θεωρήματα κ.ο.κ. Μη μαθηματική απόδειξη δεν νοείται στα μαθηματικά.

Στη Φυσική όμως, αν και υπάρχουν πλήθος από νόμοι (θεωρήματα) που αποδεικνύονται μαθηματικά με βάση άλλους, θεμελιώδεις νόμους (τα αντίστοιχα «αξιώματα» των μαθηματικών δηλαδή), υπάρχουν και νόμοι που αποδεικνύονται πειραματικά (μεταξύ αυτών και οι θεμελιώδεις νόμοι, δηλαδή τα «αξιώματα»). Π.χ. στη Νευτώνεια Μηχανική, ο Νόμος της Παγκόσμιας Έλξης αποδεικνύεται πειραματικά (δεν εξετάζω εδώ τη Θεωρία της Σχετικότητας και τις αλλαγές που έφερε στα θεμέλια της Νευτώνειας Μηχανικής).

Για να έχει όμως ισχύ ένας πειραματικά αποδεδειγμένος νόμος της Φυσικής, πρέπει το πείραμα να μπορεί να αναπαραχθεί ανά πάσα στιγμή και να δίνει μονίμως το ίδιο αποτέλεσμα (αγνοούμε τα σφάλματα στις τελικές μετρήσεις που ούτως ή άλλως είναι αναπόφευκτα). Ένα, δύο, δέκα ή είκοσι μεμονωμένα πειράματα δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν την ισχύ ενός νόμου.

Συγνώμη για αυτό το μεγάλο πρόλογο, αλλά ήταν αναγκαίος για να μπορέσουμε να κάνουμε τη σύγκριση με την ιατρική, η οποία είναι και το θέμα μας. Εδώ πειραματική και μαθηματική απόδειξη πάνε στράφι, γιατί πολύ απλά η ιατρική επιστήμη δεν είναι θετική (με την έννοια της ακρίβειας – στα αγγλικά: exact science). Αντ’ αυτού, η ιατρική είναι περισσότερο αυτό που λέμε «συμπτωματολογία». Σαφώς και χρησιμοποιεί ως βάση τη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία, αλλά είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που αλληλοσυνδέονται και αλληλοεπηρεάζονται σε έναν ανθρώπινο οργανισμό, που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πρακτικά αδύνατο να απομονώσεις έναν-δύο από αυτούς και να τους μελετήσεις ξέχωρα από τους άλλους. Η Στατιστική επιστήμη προσφέρει εργαλεία για τη μελέτη της συσχέτισης των διαφόρων παραγόντων μεταξύ τους, αλλά όταν οι παράγοντες αυτοί είναι πολλοί, τότε είναι δύσκολο να κάνεις factor-out ορισμένους από αυτούς και η μπάλα χάνεται και είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Τρανό παράδειγμα, όπως όλοι στο φόρουμ γνωρίζουμε, η… Ανδρογενής Αλωπεκία.

Επίσης, στην Ιατρική, ακριβώς λόγω αυτής της χαώδους πολυπλοκότητας, έχουμε το φαινόμενο μεγάλες ανακαλύψεις να γίνονται εντελώς τυχαία. Στην ΑΑ, τόσο η μινοξιδίλη όσο και η φιναστερίδη ανακαλύφθηκαν ότι καταπολεμούν την φαλάκρα ως… παρενέργεια των δράσεων για τις οποίες αρχικά σχεδιάστηκαν (η μεν μινοξιδίλη ως αντιυπερτασικό, η δε φιναστερίδη ως φάρμακο για τον προστάτη). Ακόμα και η πρωτεΐνη FGF9 για την οποία πρωτοέκανε λόγο η ομάδα Κωτσαρέλη, τυχαία ανακαλύφθηκε ότι καταπολεμά τη φαλάκρα, και μάλιστα στα συνήθη πειραματόζωα, τα ποντίκια.

Τα παραπάνω αφορούν τις αντικειμενικές δυσκολίες και μόνο που ενυπάρχουν στην ιατρική επιστήμη. Ας μιλήσουμε τώρα για τις υποκειμενικές. Εδώ έχει να πέσει πολύ κράξιμο. Δεν συζητώ για τα ελληνικά πανεπιστήμια ιατρικής που οι φοιτητές λόγω του απαρχαιωμένου εκπαιδευτικού μας συστήματος είναι αναγκασμένοι να μαθαίνουν απέξω τόμους ολόκληρους, πολλές φορές στην καθαρεύουσα, χωρίς να καταλαβαίνουν Χριστό από αυτά που διαβάζουν (φυσικά, στη Στατιστική είναι που δεν αφομοιώνουν απολύτως τίποτα και δεν μαθαίνουν να τη χρησιμοποιούν ορθολογικά στο πεδίο τους παρά την παπαγαλίζουν κι αυτή, σαν ένα από όλα τα άλλα μαθήματα της σχολής). Και στα ξένα πανεπιστήμια όμως, τα οποία είναι σαφώς πιο οργανωμένα και με πιο σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας και εξετάσεων, οι υποκειμενικές δυσκολίες δεν εκλείπουν. Πόσοι επιστήμονες παράγουν πρωτογενή γνώση και δεν ανακυκλώνουν σε μαζικά papers την ήδη υπάρχουσα; Πόσοι επιστήμονες σκέφτονται out of the box και αμφισβητούν την κατεστημένη –και πολλές φορές απαρχαιωμένη– γνώση; Πόσοι επιστήμονες ακολουθούν παρθένους πλην όμως ελπιδοφόρους κλάδους κόντρα στη διαφαινόμενη υπό αυτές τις συνθήκες έλλειψη προοπτικής χρηματοδότησης; Πόσοι επιστήμονες δεν κατευθύνουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζουν διαρκώς χρηματοδότηση από κράτη και εταιρίες; Πόσοι επιστήμονες τολμούν να δημοσιεύσουν έρευνες που να αμφισβητούν τα προϊόντα πολυεθνικών-κολοσσών στο χώρο του φαρμάκου και αλλού; Πόσοι επιστήμονες διαλέγουν τα test subjects τους αντικειμενικά και με σοβαρά κριτήρια αντιπροσωπευτικότητας; Πόσοι επιστήμονες είναι αντικειμενικοί στα συμπεράσματα που βγάζουν ώστε να είναι πιασάρικες οι έρευνές τους και να πουλήσουν μούρη ή να κάνουν P.R. σε συνέδρια; Απάντηση: ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. Οι λίγες φωτεινές εξαιρέσεις που υπάρχουν είναι συνήθως και αυτοί που κάνουν τις μεγάλες ανακαλύψεις, και αφού αυτές παγιωθούν και αναγνωριστούν, το βραδυκίνητο διεθνές ακαδημαϊκό κατεστημένο τρέχει σύσσωμο πίσω τους να τους αντιγράψει και να εφαρμόζει την γνωστή μίζερη τακτική της μαζικής παραγωγής papers με «ξένα κόλλυβα».

Και για να έρθουμε στην ΑΑ γιατί πάλι ξεφύγαμε, δεν κάνει σε κανέναν εντύπωση ότι η αξιοπρεπής, όπως εκτιμώ, έρευνα της ρουμάνικης εταιρείας DNC-Laboratories για τη νανοξιδίλη δεν βρήκε ΠΟΥΘΕΝΑ φιλοξενία και υπάρχει μόνο στο dropbox url της εταιρείας ενώ σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά βρίσκουν χώρο να δημοσιευτούν έρευνες της πλάκας όπως ότι "Οι Motorhead προκαλούν εγκεφαλική αιμορραγία" που είδα σήμερα και μου ‘φυγαν τα άντερα από τα γέλια;

Και για να κλείσω αναφερόμενος στο δαφνέλαιο, που είναι και το θέμα αυτού του thread, ποιος επιστήμονας δερματολόγος θα κάτσει να φτιάξει ένα test subject group που θα το υποχρεώσει να βάζει δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα, 2 ώρες κάθε φορά με μια πετσέτα γύρω από το κεφάλι, επί 6 μήνες-1 χρόνο, για να διαπιστώσει τα αποτελέσματά του; Δαφνέλαιο; Δεν είναι πιασάρικο, θα σου πει. Πώς θα κάνω εγώ τις P.R. μου με εταιρείες και ξένους συναδέλφους στο συνέδριο με το δαφνέλαιο;

Προσωπικά γνωρίζω δύο άτομα που στα early 20s τους είχαν αρχίσει να «αδειάζουν» αλλά βάζανε επιμελώς δαφνέλαιο και τώρα, στα mid 40s τους, είναι πυκνοί σαν θάμνοι. Δύο άτομα δεν αποτελούν επαρκές δείγμα, σαφέστατα. Έχω όμως ακούσει από άλλους για άλλους το ίδιο. Με βάση λοιπόν τις εντελώς υποκειμενικές μαρτυρίες, τόσο τη δική μου όσο και των άλλων, και τη γενικότερη φήμη του δαφνέλαιου ως αποτελεσματικό έλαιο κατά της φαλάκρας, το δοκιμάζω κι εγώ και ό,τι βγει. Δεν έχω να χάσω τίποτα παρά μόνο μερικά ψωροευρώ.

Πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά από αυτά τίποτα δεν απαντά στο ερώτημα: ποια είναι η "εξωσυστημική" θεραπεία κατά της τριχόπτωσης που να προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα από τη φίνα και τη μινοξιδίλη. Το σύστημα είτε έτσι είτε γιουβέτσι, είναι αυτό -deal with it.

Τα facts μέχρι στιγμής είναι τα εξής:

1) Τα μόνα φάρμακα που προσφέρουν αξιοπρεπές αποτέλεσμα στον πόλεμο κατά της τριχόπτωσης είναι αυτά που έχουν εγκριθεί -φίνα, μινοξιδίλη.

2) Μέχρι σήμερα καμία από τις εκατομμύρια "εναλλακτικές" θεραπείες -ακόμη κι αν αυτές περιλαμβάνουν ένα σωρό κανονικά φάρμακα, τα οποία με χαρά καταναλώνουν οι ίδιοι που κράζουν τις φαρμακοβιομηχανίες ότι συντηρούν ένα άρρωστο σύστημα φαρμακοεξάρτησης, όπως εσύ- δεν έχει δώσει καλύτερο αποτέλεσμα από φίνα και μινοξιδίλη. Κι όταν λέμε καλύτερο εννοούμε τόσο σε ποιότητα (ορατά αποτελέσματα), όσο και σε χρονική διάρκεια (για πάνω από τουλάχιστον 6 μήνες). Μπορείς να ψάξεις στο φόρουμ και να βρεις ό,τι πιθανή κι απίθανη θεραπεία θες -αποτελέσματα δεν θα δεις.

3) Όταν και αν βρεθεί η θεραπεία για την τριχόπτωση (διαθέσιμη στο ευρύ κοινό) θα το μάθετε όλοι, κατά τον ίδιο τρόπο που μαθαίνετε την επικαιρότητα, δηλαδή από άρθρα στο ίντερνετ, στις ειδήσεις, κ.λπ.

Είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι όταν συνειδητοποιήσετε την πραγματικότητα και σταματήσετε να ασχολείστε με οτιδήποτε έχει σχέση με την τριχόπτωση -εκτός από την καθιερωμένη θεραπεία που ακολουθείτε ίσως- η ζωή σας θα γίνει απείρως καλύτερη, γιατί θα σταματήσετε να σπαταλάτε ενέργεια και χρόνο σε μία λύση που δεν υπάρχει.

Μέσα σε όλο αυτόν τον παραλογισμό του "κάνω ό,τι πιο απίθανο για να σταματήσω την τριχόπτωση" είναι σημαντικό να υπάρχουν φωνές σαν του George για να επαναφέρουν τη λογική σας σε τάξη.

ΥΓ: Προ ολίγων μηνών κάποιοι χρήστες σκεφτόντουσαν να φτιάξουν κάτι αυτοσχέδια ηλεκτρόδια για να τροφοδοτούν το κεφάλι τους με ρεύμα, τι έγινε με αυτό τελικά, είχε αποτελέσματα; Και αν η απάντηση είναι όχι, η αμέσως επόμενή μου ερώτηση είναι: άξιζε τον κόπο; αξίζει το ψυχολογικό κόστος κάθε φορά ο χρόνος, η ενέργεια και ο αρχικός ενθουσιασμός που δίνει τη θέση του στην απογοήτευση;
 
Μπλουζα