δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

tasos

Active Member
....τα μπροστά λίγο έχουν βελτιωθεί και συγκεκριμένα ο δεξιός κρόταφος και λίγο προς τα μέσα !

Σίγουρα και ανάμεσα στους κροτάφους και τις φαγορίτες.....που είχαν εδώ και χρόνια χαθεί αρκετές τρίχες !

Εχω χάσει όμως πολύ έδαφος στο vertex και στο mid scalp


Είναι η εποχιακή τριχόπτωση, δεν ξέρω !!

Πάντως εκεί είμαι SOS !!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Ρηξε μια ματια και σε αυτο


http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9628-post-131327.html#pid131327


Αμα δεις οτι χειροτερεύει συνεχισε με πιο σίγουρες θεραπειες όπως folligen +ρολερ
 

tasos

Active Member
...θα το κρατήσω ακόμα λίγο για να δω αν είναι παροδικό !

μπα, φόλιγκεν δεν σκοπεύω να βάλω !

Νομίζω πρέπει να έχεις μία ισορροπία χαλκού και ψευδάργυρου ! Με ψευδάργυρο στην αρχή είχε δουλέψει, μετά τίποτα !
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Yul, πές μου την γνώμη σου σε παρακαλώ !

Έλα Τάσο, τώρα το είδα το μήνυμά σου, ήμουνα διακοπές και δεν είχα ίντερνετ. Εφόσον έβλεπες ότι δεν απαντάω, ας μου 'στελνες ένα pm και θα το 'βλεπα μετά.

Στο δια ταύτα, βάζω δαφνέλαιο εδώ και 4 μήνες, 5 φορές την εβδομάδα (αυτή τη βδομάδα έφτασα τις 6 φορές) και το αφήνω κανένα 2ωρο με 3ωρο. Αντί για πετσέτα χρησιμοποιώ σκουφάκια μπάνιου τα οποία βρίσκω πάμφθηνα σε δεκάδες στο Jumbo. Μπορώ να πω ότι πάει καλά. Καινούρια τριχάκια ξεπετάγονται διαρκώς, σε σημεία που δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα για πολλά χρόνια. Δεν έχουν γίνει βέβαια ακόμα τρίχες μεγάλες τα περισσότερα, και δεν ξέρω αν και πότε θα γίνουν, αλλά και μόνο που υπάρχουν, με κάνει να ελπίζω και συνεχίζω.

Πάντως, το ότι το δαφνέλαιο δουλεύει φάνηκε και από το γεγονός ότι 5 μέρες σερί στις διακοπές δεν έβαλα καθόλου, και είδα αισθητή υποχώρηση σε διάφορα «αδύναμα» σημεία σε κροτάφους και crown. Μόλις γύρισα από διακοπές ξανάρχισα να βάζω δαφνέλαιο, και πλέον 3 βδομάδες μετά, τα σημεία αυτά άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους.

Εδώ και λίγο καιρό βέβαια με έχει σκίσει η εποχική τριχόπτωση, ενώ 1-2 μήνες πριν με θέριζε η τριχόπτωση λόγω διακοπής της μινοξιδίλης, οπότε δεν μπορώ να έχω ακόμα σαφή εικόνα για τη δράση του δαφνέλαιου. Πάνε λίγες βδομάδες που ξανάρχισα μινοξιδίλη και έβαλα και Ω3 και roller 0,5mm στο παιχνίδι, ίσα για να πάρουν τα μαλλιά ένα boost, και βλέπουμε...

Πάντως, στη φάση της ΑΑ που βρίσκομαι, 4 μήνες χρήσης δαφνέλαιου είναι ελάχιστοι. Χρειάζεται τουλάχιστον άλλους τόσους για να δω κάποιο ορατό αποτέλεσμα.


tasos είπε:
Τώρα εδώ και 2 μήνες χρησιμοποιώ Δαφνέλαιο κάθε μέρα και η βελτίωση έρχεται σιγά-σιγά και σταθερά !

...χωρίς να βάζω κάποια πετσέτα και μπορεί να κάτσει απο 10 λεπτά εώς και μία ώρα,δεν με απασχολεί για πόση ώρα το βάζω !

Το μεγάλο «μπαμ» το δαφνέλαιο λέγεται ότι το κάνει πολύ μετά από τους 2 μήνες, ανάλογα με την περίπτωση βέβαια κάθε φορά. Το ότι έχεις δει βελτίωση στους 2 μήνες ήδη, σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο ;)

Πετσέτα ή σκουφάκι είναι καλό να βάζεις, για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση. Όπως και να ζεσταίνεις με υδρατμούς τα μαλλιά σου (βάζοντας για 1-2 λεπτά το κεφάλι σου πάνω από ένα βραστήρα με νερό που βράζει) αμέσως πριν βάλεις δαφνέλαιο, ώστε να ανοίξουν οι πόροι.

Από ότι έχω πειραματιστεί ο ίδιος, 2-3 ώρες είναι η ιδανική διάρκεια για να 'χεις στα μαλλιά σου το δαφνέλαιο. 10 λεπτά είναι θαρρώ ελάχιστος χρόνος. Επίσης, λέγεται ότι δεν κάνει να το αφήσεις για πάνω από 8 ώρες, αν και από την προσωπική μου εμπειρία δεν συνιστώ να το αφήνεις πάνω από 3.

Τέλος, και με roller 0,5mm που το δοκίμασα μερικές φορές πρόσφατα (έβαλα δηλαδή δαφνέλαιο αμέσως μετά από χρήση roller), φαίνεται πως συνδυάζεται αποδοτικά.
 

tasos

Active Member
Ευχαριστώ Yul για την απάντηση,

εγώ την προηγούμενη εβδομάδα κουρεύτηκα και με τα πήρε λίγο πιο κοντά απ'οτι συνήθως !

Φεγγίζουν αρκετά τώρα τα πίσω και λίγο απο το mid scalp !

Με ανησυχεί αυτό, αλλά θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή να δούμε τι παίζει !

Βασικά είμαι με την απορία αν η χρήση δαφνέλαιου καθημερινά έχει αρνητική εξέλιξη !
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Βασικά είμαι με την απορία αν η χρήση δαφνέλαιου καθημερινά έχει αρνητική εξέλιξη !

Ανάλογα την περίπτωση. Αν τα μαλλιά σου είναι λιπαρά, τότε φαντάζομαι δεν θα 'πρεπε να χρησιμοποιείς δαφνέλαιο καθημερινά, αλλά ούτε και να βάζεις μεγάλη ποσότητα κάθε φορά, γιατί το δαφνέλαιο συμβάλλει στη λιπαρότητα. Αν απ' την άλλη δεν έχεις πρόβλημα λιπαρότητας, τότε πειραματίζεσαι και με καθημερινή χρήση. Εγώ πάντως που δεν έχω λιπαρά μαλλιά, με 5 φορές τη βδομάδα που βάζω, δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.
 

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
tasos είπε:
Βασικά είμαι με την απορία αν η χρήση δαφνέλαιου καθημερινά έχει αρνητική εξέλιξη !

Ανάλογα την περίπτωση. Αν τα μαλλιά σου είναι λιπαρά, τότε φαντάζομαι δεν θα 'πρεπε να χρησιμοποιείς δαφνέλαιο καθημερινά, αλλά ούτε και να βάζεις μεγάλη ποσότητα κάθε φορά, γιατί το δαφνέλαιο συμβάλλει στη λιπαρότητα. Αν απ' την άλλη δεν έχεις πρόβλημα λιπαρότητας, τότε πειραματίζεσαι και με καθημερινή χρήση. Εγώ πάντως που δεν έχω λιπαρά μαλλιά, με 5 φορές τη βδομάδα που βάζω, δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.

Οχι απλά λιπαρά.... είναι λιπαρότατα!

Βάζω και Αμυγδαλέλαιο καθημερινά !

Αλλα πάντα ήταν λιπαρά και όταν δεν έβαζα λάδια ! Πιο μετά μπορεί να το βάζω 5 φορές την εβδομάδα, με το ΣΚ off
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Επίσης, το δαφνέλαιο έχει και αντιφλεγμονώδη δράση, και γενικά τα αντιφλεγμονώδη λέγεται ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται συνέχεια, γιατί από ένα σημείο κι έπειτα προκαλούν τα αντίθετα αποτελέσματα. Αυτό πάθαμε σχεδόν όλοι όσοι δοκιμάσαμε το CG210 που στην αρχή δούλευε τέλεια αλλά μετά από μερικούς μήνες άρχισε να επιδρά αντίστροφα και να προκαλεί αραίωση. Δεν ξέρω αν το δαφνέλαιο έχει δυνητικά την ίδια αρνητική επίδραση, ωστόσο θα πρότεινα για καλό και για κακό 2 φορές τη βδομάδα να μην βάζεις καθόλου.


tasos είπε:
Οχι απλά λιπαρά.... είναι λιπαρότατα!

Βάζω και Αμυγδαλέλαιο καθημερινά !

Αλλα πάντα ήταν λιπαρά και όταν δεν έβαζα λάδια ! Πιο μετά μπορεί να το βάζω 5 φορές την εβδομάδα, με το ΣΚ off

Αν είναι λιπαρά, είναι ένα θέμα αυτό, επειδή η λιπαρότητα είναι δυνητικά αιτία τριχόπτωσης και το δαφνέλαιο συμβάλλει σ' αυτήν. Βέβαια, αν λες ότι πάει καλά το θέμα, τότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Θα πρότεινα για καλύτερα οι δύο μέρες off να μην είναι συνεχόμενες, ώστε τα μαλλιά να έχουν δύο διαστήματα στο ενδιάμεσο που να «ξεκουράζονται».
 

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
Επίσης, το δαφνέλαιο έχει και αντιφλεγμονώδη δράση, και γενικά τα αντιφλεγμονώδη λέγεται ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται συνέχεια, γιατί από ένα σημείο κι έπειτα προκαλούν τα αντίθετα αποτελέσματα. Αυτό πάθαμε σχεδόν όλοι όσοι δοκιμάσαμε το CG210 που στην αρχή δούλευε τέλεια αλλά μετά από μερικούς μήνες άρχισε να επιδρά αντίστροφα και να προκαλεί αραίωση. Δεν ξέρω αν το δαφνέλαιο έχει δυνητικά την ίδια αρνητική επίδραση, ωστόσο θα πρότεινα για καλό και για κακό 2 φορές τη βδομάδα να μην βάζεις καθόλου.


tasos είπε:
Οχι απλά λιπαρά.... είναι λιπαρότατα!

Βάζω και Αμυγδαλέλαιο καθημερινά !

Αλλα πάντα ήταν λιπαρά και όταν δεν έβαζα λάδια ! Πιο μετά μπορεί να το βάζω 5 φορές την εβδομάδα, με το ΣΚ off

Αν είναι λιπαρά, είναι ένα θέμα αυτό, επειδή η λιπαρότητα είναι δυνητικά αιτία τριχόπτωσης και το δαφνέλαιο συμβάλλει σ' αυτήν. Βέβαια, αν λες ότι πάει καλά το θέμα, τότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Θα πρότεινα για καλύτερα οι δύο μέρες off να μην είναι συνεχόμενες, ώστε τα μαλλιά να έχουν δύο διαστήματα στο ενδιάμεσο που να «ξεκουράζονται».



Αν όντως έχει και αντιφλεγμονώδη δράση πρέπει να βάλουμε και μία ρέγουλα !

Σαν δαφνέλαιο δεν βρήκα πουθενά να γράφει πως είναι και αντιφλεγμονώδες......

ΑΛΛΑ τέτοια ιδιότητα,αλλά ήπια, έχει το ελαιόλαδο το οποίο προσθέτεται σε αναλογία 1:4 για να γίνει σαν τελικό προιόν το δαφνέλαιο !!!

....και απο την άλλη δεν είδα πουθενά να γράφει ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε κάθε μέρα !

Εγω παλιά το έκανα εναλλαγή εβδομάδα παρά εβδομάδα (μία εβδομάδα δαφνέλαιο, την άλλη κάποιο άλλο έλαιο) ...... χωρίς να δώ βέβαια κάτι τρελό απο το Δαφνέλαιο στο διάστημα αυτό.

Οπότε μάλλον θα πάω 4-5 ημέρες την εβδομάδα, να μην σου πώ 3
 

Briner

Active Member
Εδώ και λίγες ημέρες, έχω αρχίσει κι εγώ το δαφνέλαιο και το βάζω εναλλάξ με άλλα τοπικά (βάζω μόνο ένα τοπικό την ημέρα για μια φορά). Λόγω του ότι έχω πολύ λιπαρά μαλλιά, το βάζω κάθε 2-3 ημέρες και το αφήνω στο κεφάλι μου για 2-3 ώρες. Το έχω βάλει σε ένα μπουκαλάκι του ThermaScalp και κάνω ψεκασμούς. Έχω αγοράσει αυτό.

Εάν υπάρχουν προτάσεις για κάτι καλύτερο, ρίξτε τις.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Σαν δαφνέλαιο δεν βρήκα πουθενά να γράφει πως είναι και αντιφλεγμονώδες......

ΑΛΛΑ τέτοια ιδιότητα,αλλά ήπια, έχει το ελαιόλαδο το οποίο προσθέτεται σε αναλογία 1:4 για να γίνει σαν τελικό προιόν το δαφνέλαιο !!!

Η δάφνη η ίδια έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες, το αναγράφει εξάλλου το συγκεκριμένο δαφνέλαιο που έχω στη συσκευασία του. Φαντάζομαι όμως, ήπιες, όπως το ελαιόλαδο. Στάνταρ δηλαδή δεν είναι σούπερ αντιφλεγμονώδες όπως η κορτιζόνη, οπότε λογικά δεν θα 'χεις πρόβλημα και 5 φορές τη βδομάδα να το βάζεις.


tasos είπε:
Εγω παλιά το έκανα εναλλαγή εβδομάδα παρά εβδομάδα (μία εβδομάδα δαφνέλαιο, την άλλη κάποιο άλλο έλαιο) ...... χωρίς να δώ βέβαια κάτι τρελό απο το Δαφνέλαιο στο διάστημα αυτό.

Το δαφνέλαιο είναι DHT-blocker και μάλιστα φυτικό, οπότε θέλει μακροχρόνια χρήση για να αποδώσει τα πρώτα ορατά αποτελέσματα. Το ίδιο ισχύει και για το revivogen, για το οποίο λέγεται ότι αποδίδει μετά από πολλούς μήνες (κοντά ένα χρόνο) χρήσης. Οπότε λογικό να μην είχες δει τρελό αποτέλεσμα (ειδικά άμα το ενάλλασσες με άλλα έλαια).


Briner είπε:
Εδώ και λίγες ημέρες, έχω αρχίσει κι εγώ το δαφνέλαιο και το βάζω εναλλάξ με άλλα τοπικά (βάζω μόνο ένα τοπικό την ημέρα για μια φορά). Λόγω του ότι έχω πολύ λιπαρά μαλλιά, το βάζω κάθε 2-3 ημέρες και το αφήνω στο κεφάλι μου για 2-3 ώρες. Το έχω βάλει σε ένα μπουκαλάκι του ThermaScalp και κάνω ψεκασμούς. Έχω αγοράσει αυτό.

Εάν υπάρχουν προτάσεις για κάτι καλύτερο, ρίξτε τις.

Αν θες τη γνώμη μου, ρίξε καλύτερα χύμα δαφνέλαιο στα μαλλιά ώστε να πέσει αρκετό (όχι να το παρακάνεις βέβαια. μιας και έχεις και θέμα με λιπαρότητα) και να πάει παντού κάνοντας μασάζ. Με τους ψεκασμούς, φαντάζομαι, θα πέφτει ελάχιστη ποσότητα.

Η μάρκα που χρησιμοποιείς φαίνεται αξιόλογη και στη θέση σου θα συνέχιζα με αυτήν. Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Επίσης, υπάρχει και αυτή, που επίσης είναι καλή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Εγω δυστυχως βαζω μονο 2 φορες τη βδομαδα.
Λογω της 'λαδιλας' και διαφορων υποχρεωσεων, δυσκολα μπορω να εντάξω στο πρόγραμμα κι αλλες φορές.

----
Μια σκεψη γεννηθηκε βεβαια, διαβαζοντας τα παραπανω:
λετε να μπορει το δαφνελαιο να αντικαταστησει το revivogen ως dht blocker?
 

tasos

Active Member
Yul,

εγω βάζω το Salkano και τώρα που το βλέπω ξανά τις οδηγίες, γράφει για μία φορά την εβδομάδα - με μασάζ και τουλάχιστον μισή ώρα πάνω στο μαλλί !

Οπότε αυτήν την εβδομάδα θα είμαι τελείως off απο αμυγδαλέλαιο και δαφνέλαιο και απο την άλλη.....μία φορά την εβδομάδα για αρχή!

για να δούμε....
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Μια σκεψη γεννηθηκε βεβαια, διαβαζοντας τα παραπανω:
λετε να μπορει το δαφνελαιο να αντικαταστησει το revivogen ως dht blocker?

Θεωρητικά, φαντάζομαι πως ναι. Μένει βέβαια να το δούμε στην πράξη.


tasos είπε:
Yul,

εγω βάζω το Salkano και τώρα που το βλέπω ξανά τις οδηγίες, γράφει για μία φορά την εβδομάδα - με μασάζ και τουλάχιστον μισή ώρα πάνω στο μαλλί !

Οπότε αυτήν την εβδομάδα θα είμαι τελείως off απο αμυγδαλέλαιο και δαφνέλαιο και απο την άλλη.....μία φορά την εβδομάδα για αρχή!

για να δούμε....

Οι οδηγίες χρήσης που αναγράφουν στις συσκευασίες τους οι διάφορες μάρκες δαφνέλαιου δεν αφορούν σχεδόν ποτέ ΑΑ. Να φανταστείς, το oleum lauril που χρησιμοποιώ εγώ γράφει ότι πρέπει να το αφήνεις 3-4 λεπτά τη φορά μόνο, διάρκεια που προφανώς δεν αρκεί αν έχεις ΑΑ.

Γενικά πάντως, το δαφνέλαιο δεν χρησιμοποιείται μόνο για την τριχόπτωση, αλλά ευρύτερα για την περιποίηση και τον καλλωπισμό των μαλλιών. Π.χ. οι γυναίκες το βάζουν μια στο τόσο γιατί την ψαλίδα ενώ άλλοι το χρησιμοποιούν επειδή σκουραίνει την τρίχα.

Οπότε καλύτερα να το αρχίσεις βάζοντάς το τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα (εφόσον δεις ότι δεν έχεις πρόβλημα με λιπαρότητα κλπ).
 

tasos

Active Member
Σε ευχαριστώ Yul,

μάλλον θα το αφήσω λίγο καιρό στην άκρη και θα δω πως θα πάει !

Πάντως αυτό που προκύπτει, είναι ότι για να πετύχει ή αν θέλετε για να είναι αποδοτική μία θεραπεία, πρέπει να γίνει και σωστή χρήση !

Επίσης να σημειώσω Yul, ότι μέσα στον Ιούλιο για 7-8 ημέρες δεν μπορούσα να βάλω τοπικά και είχα μόνο την Φίνα ! Σ'αυτό το διάστημα νομίζω πήγαινα καλύτερα !

Ισως ήταν ο κορεσμός απο το Δαφνέλαιο που δημιουργούσε πρόβλημα ! Θα δούμε !
 

35007

Member
Πηρα και εγω Σαλκανο 250μλ με ημερομηνια ληξης τον Αυγουστο του 15. Μεσα σε 1 χρονο δεν νομιζω να προλαβω το χρησιμοποιησω ολο. Θα κανω συνδιαστικη χρηση με εμού 2 φορες την εβδομαδα. Απο την ημερα της αγορας απο το φαρμακειο το εχω στο ψυγειο. Ποσο μπορω να παρατεινω την χρηση περα απο την ημερομηνια ληξης?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Επίσης να σημειώσω Yul, ότι μέσα στον Ιούλιο για 7-8 ημέρες δεν μπορούσα να βάλω τοπικά και είχα μόνο την Φίνα ! Σ'αυτό το διάστημα νομίζω πήγαινα καλύτερα !

Ισως ήταν ο κορεσμός απο το Δαφνέλαιο που δημιουργούσε πρόβλημα ! Θα δούμε !

Εγώ πάντως 5 μέρες που δεν έβαλα στις διακοπές καθόλου δαφνέλαιο, ενώ έβαζα regaine, είχα αισθητή χειροτέρευση. Μόλις γύρισα από τις διακοπές και πλακώθηκα στο δαφνέλαιο πάλι, ανέκτησα γρήγορα το χαμένο έδαφος. Εκτός κι αν ισχύει αυτό που παρατήρησες εσύ στη δική σου περίπτωση, ότι έπρεπε να κάνω μια μικρή διακοπή για να δουλέψει καλύτερα μετά. Who knows...?


35007 είπε:
Πηρα και εγω Σαλκανο 250μλ με ημερομηνια ληξης τον Αυγουστο του 15. Μεσα σε 1 χρονο δεν νομιζω να προλαβω το χρησιμοποιησω ολο. Θα κανω συνδιαστικη χρηση με εμού 2 φορες την εβδομαδα. Απο την ημερα της αγορας απο το φαρμακειο το εχω στο ψυγειο. Ποσο μπορω να παρατεινω την χρηση περα απο την ημερομηνια ληξης?

Το 250άρι το Σαλκάνο, με δύο φορές τη βδομάδα χρήσης, θα τελειώσει μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες (μιλάω εκ πείρας), οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς ότι θα λήξει.

Επίσης, δεν χρειάζεται ψυγείο, όπως και κανένα έλαιο. Αρκεί θερμοκρασία δωματίου.
 

Briner

Active Member
Yul Brynner είπε:
Briner είπε:
Εδώ και λίγες ημέρες, έχω αρχίσει κι εγώ το δαφνέλαιο και το βάζω εναλλάξ με άλλα τοπικά (βάζω μόνο ένα τοπικό την ημέρα για μια φορά). Λόγω του ότι έχω πολύ λιπαρά μαλλιά, το βάζω κάθε 2-3 ημέρες και το αφήνω στο κεφάλι μου για 2-3 ώρες. Το έχω βάλει σε ένα μπουκαλάκι του ThermaScalp και κάνω ψεκασμούς. Έχω αγοράσει αυτό.

Εάν υπάρχουν προτάσεις για κάτι καλύτερο, ρίξτε τις.

Αν θες τη γνώμη μου, ρίξε καλύτερα χύμα δαφνέλαιο στα μαλλιά ώστε να πέσει αρκετό (όχι να το παρακάνεις βέβαια. μιας και έχεις και θέμα με λιπαρότητα) και να πάει παντού κάνοντας μασάζ. Με τους ψεκασμούς, φαντάζομαι, θα πέφτει ελάχιστη ποσότητα.

Εφαρμόζεται μια χαρά με τον ψεκαστήρα, χωρίς να πέφτει υπερβολική και περιττή ποσότητα. Με καμμιά δεκαπενταριά ψεκασμούς λαδώνεται επαρκώς το κεφάλι.
 

tasos

Active Member
Yul, με έχει πάρει η κατηφόρα....αδειάζω πολύ γρήγορα !!

Εχω μερικές που δεν βάζω δαφνέλαιο και αμυγδαλέλαιο και μέρα με την μέρα χειροτερεύω !

Εβαλα σήμερα δαφνέλαιο !

Τι να κάνω να συνεχίσω καθημερινά να τα βάζω ή 3 μέρες την εβδομάδα ??
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Yul, με έχει πάρει η κατηφόρα....αδειάζω πολύ γρήγορα !!

Εχω μερικές που δεν βάζω δαφνέλαιο και αμυγδαλέλαιο και μέρα με την μέρα χειροτερεύω !

Εβαλα σήμερα δαφνέλαιο !

Τι να κάνω να συνεχίσω καθημερινά να τα βάζω ή 3 μέρες την εβδομάδα ??

Αν κρίνω από μένα, μάλλον παίζει εποχική τριχόπτωση, οπότε μην πολυαγχώνεσαι. Εγώ να δεις πόσο έχω αδειάσει...

Ως προς αυτό που ρωτάς: εφόσον μου λες ότι είσαι τίγκα στη λιπαρότητα, ίσως δεν θα 'πρεπε να βάζεις κάθε μέρα. Δεν θα το διαπιστώσεις όμως με σιγουριά αν δεν δοκιμάσεις πρώτα. Δεν θα 'ταν κακή ιδέα να ξεκινήσεις δοκιμαστικά να βάζεις καθημερινά για 1-2 βδομάδες και να δεις πώς θα σε πάει.

Εγώ που δεν έχω θέμα λιπαρότητας, άρχισα δοκιμαστικά, εδώ και μια βδομάδα, να βάζω κάθε μέρα επί ένα 2ωρο. Μέχρι στιγμής, όχι μόνο δεν μου 'χει δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά μοιάζει να κάνει και καλή δουλειά (πλην όμως με ρυθμούς χελώνας). Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, καλύτερα να δω πώς θα εξελιχθεί η φάση σε μερικούς μήνες και θα πω με σιγουριά τότε, γιατί μπορεί στην τελική να αποδειχτεί κι αυτό άλλη μια φούσκα σαν το CG210.
 
Μπλουζα