δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
pazuzu είπε:
Πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά από αυτά τίποτα δεν απαντά στο ερώτημα: ποια είναι η "εξωσυστημική" θεραπεία κατά της τριχόπτωσης που να προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα από τη φίνα και τη μινοξιδίλη. Το σύστημα είτε έτσι είτε γιουβέτσι, είναι αυτό -deal with it.

Άμα ήξερα ποια ήταν ήταν η θεραπεία για την τριχόπτωση, το πρώτο πράγμα που θα είχα κάνει θα ήταν να την είχα ανακοινώσει στο φόρουμ, δεν θα καθόμουνα να κάνω εικασίες. Επειδή όμως βλέπω ότι έχεις μεγάλη αγωνία να βγάλεις άχρηστη οποιαδήποτε άλλη θεραπεία πέρα από μινοξιδίλη και φιναστερίδη, σου αντιστρέφω το ερώτημα: η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη αποτελούν στ' αλήθεια αποτελεσματικές θεραπείες, με την έννοια ότι έχουν μόνιμα αποτελέσματα και όχι σοβαρές παρενέργειες; Προφανώς και όχι, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν αυτό το φόρουμ - deal with it.


pazuzu είπε:
1) Τα μόνα φάρμακα που προσφέρουν αξιοπρεπές αποτέλεσμα στον πόλεμο κατά της τριχόπτωσης είναι αυτά που έχουν εγκριθεί -φίνα, μινοξιδίλη.

Ουδέποτε ισχυρίστηκα κάτι διαφορετικό. Αυτό που (ξανα)λέω είναι ότι δεν προσφέρουν μόνιμα αποτελέσματα, ούτε έρχονται χωρίς σοβαρές παρενέργειες για τους περισσότερους, τόσο σοβαρές που να μην αξίζουν τον κόπο.

Η μινοξιδίλη συγκεκριμένα εμένα, στα 7 χρόνια χρήσης έπαψε να αποδίδει και τη σταμάτησα. Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή; Να τα παρατήσω και να ξυριστώ γουλί ή να πάρω φιναστερίδη με τα γνωστά ρίσκα; Είπα να δοκιμάσω το δαφνέλαιο λοιπόν, τόσο πολύ σε ενοχλεί; Πριν το δαφνέλαιο, έβαζα υγρή κορτιζόνη, που είναι χημική και όχι φυτική, αλλά δεν απέδωσε και την έκοψα.


pazuzu είπε:
2) Μέχρι σήμερα καμία από τις εκατομμύρια "εναλλακτικές" θεραπείες -ακόμη κι αν αυτές περιλαμβάνουν ένα σωρό κανονικά φάρμακα, τα οποία με χαρά καταναλώνουν οι ίδιοι που κράζουν τις φαρμακοβιομηχανίες ότι συντηρούν ένα άρρωστο σύστημα φαρμακοεξάρτησης, όπως εσύ- δεν έχει δώσει καλύτερο αποτέλεσμα από φίνα και μινοξιδίλη.

Με μπερδεύεις με το Λύδιο μήπως; Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι δεν πρέπει να παίρνει κανείς φάρμακα (συγνώμη που στο χαλάω, αλλά δεν είμαι οπαδός ούτε της ομοιοπαθητικής ούτε των θεωριών συνωμοσίας). Το ότι υπάρχει όμως "άρρωστο σύστημα φαρμακοεξάρτησης" με τη συνέργεια των γιατρών που συνταγογραφούν αβέρτα φάρμακα από φαρμακευτικές εταιρίες που τους τα σκάνε, είναι γεγονός. Από την άλλη, δε σημαίνει αυτό ότι αν είναι να ανακαλυφθεί ποτέ το απόλυτο φάρμακο για τη φαλάκρα, οι φαρμακοβιομηχανίες που παράγουν φιναστερίδη και μινοξιδίλη θα μπορέσουν να το κρατήσουν κρυφό ή να το διαβάλουν στην αγορά. Ίσα-ίσα, δεν θα πρέπει να εκπλαγούμε αν δούμε μία από αυτές τις εταιρίες να ανακαλύπτει, να πατεντάρει και να παράγει το φάρμακο η ίδια. Είναι όπως με τις πετρελαϊκές εταιρίες, που λένε κάποιοι ότι εμποδίζουν την έρευνα για το υδρογόνο, ενώ στην ουσία είναι οι ίδιες που κάνουν την περισσότερη έρευνα για το υδρογόνο, προκειμένου να αντικαταστήσουν το πετρέλαιο μ' αυτό όταν χρειαστεί.


pazuzu είπε:
3) Όταν και αν βρεθεί η θεραπεία για την τριχόπτωση (διαθέσιμη στο ευρύ κοινό) θα το μάθετε όλοι, κατά τον ίδιο τρόπο που μαθαίνετε την επικαιρότητα, δηλαδή από άρθρα στο ίντερνετ, στις ειδήσεις, κ.λπ.

Είπε κανείς κάτι διαφορετικό; Λες και ισχυρίστηκα ότι αν ανακαλυφθεί η συνταγή για το φάρμακο, θα μπορέσει (και να ήθελε κανείς) να κρατηθεί επτασφράγιστο μυστικό!


pazuzu είπε:
Είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι όταν συνειδητοποιήσετε την πραγματικότητα και σταματήσετε να ασχολείστε με οτιδήποτε έχει σχέση με την τριχόπτωση -εκτός από την καθιερωμένη θεραπεία που ακολουθείτε ίσως- η ζωή σας θα γίνει απείρως καλύτερη, γιατί θα σταματήσετε να σπαταλάτε ενέργεια και χρόνο σε μία λύση που δεν υπάρχει.

Κι ως τότε να παίρνουμε φιναστερίδη και μινοξιδίλη, έτσι; Η ζωή μας να ξέρεις είναι απείρως καλύτερη χωρίς τις παρενέργειες της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης και τα πεταμένα λεφτά γι' αυτές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Πιστευε και μη ερευνα.
Αποδεχτειτε ως μοναδικη λυση την ακρως ''επιστημονικη'' και ανεπαναληπτη ανακαλυψη αυτης της... παρενεργειας του proscar ,που μετα απο τεραστιες ερευνες και μερονυχτα κοπου, μετα απο τονους ερευνας και ιδρωτα εσπασε σε 5 κομματια(εχω δακρυσει δεν κανω πλακα,βουρκωνω με το 1/5 και μαλιστα εκαναν το απιστευτο και το εβαλαν σε ΕΝΑ χαπι).Mην ασχολειστε με τιποτε αλλο, γιατι τετοια επιστημοποιηση της επιστημονικοτητας της επιστημοποιοσυνης δεν υπηρξε και δεν θα ξαναυπαρξει ποτε.


Αναρωτιεμαι ποτε αν θα παρω απαντηση στο ερωτημα... ποιος ειναι ο λογος υπαρξης αυτου του φορουμ και γιατι δεν το ονομαζουμε φινα-μινοξ να κλεισει και να τελειωνουμε.
Θα αποφυγουμε και τις επαναστασεις κατα των πορτοκαλιων και των δαφνελαιων και το κακο που προκαλουν.
Με φινα και μινοξ θα ειμαστε ολοι χαρουμενοι μεχρι τα βαθια γεραματα.
 

pazuzu

New Member
Yul Brynner είπε:
Άμα ήξερα ποια ήταν ήταν η θεραπεία για την τριχόπτωση, το πρώτο πράγμα που θα είχα κάνει θα ήταν να την είχα ανακοινώσει στο φόρουμ, δεν θα καθόμουνα να κάνω εικασίες. Επειδή όμως βλέπω ότι έχεις μεγάλη αγωνία να βγάλεις άχρηστη οποιαδήποτε άλλη θεραπεία πέρα από μινοξιδίλη και φιναστερίδη, σου αντιστρέφω το ερώτημα: η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη αποτελούν στ' αλήθεια αποτελεσματικές θεραπείες, με την έννοια ότι έχουν μόνιμα αποτελέσματα και όχι σοβαρές παρενέργειες; Προφανώς και όχι, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν αυτό το φόρουμ - deal with it.

Αποτελεσματικές σε σχέση με τι; Σε σχέση με το δαφνέλαιο και την πορτοκαλόπιτα, τα οποία όχι μόνο ελπίζεις να έχουν καλύτερα αποτελέσματα, αλλά και... μόνιμα; Από αυτό και μόνο οποιαδήποτε απόπειρα σοβαρής συζήτησης μαζί σου κρίνεται ανώφελη.

Yul Brynner είπε:
Ουδέποτε ισχυρίστηκα κάτι διαφορετικό. Αυτό που (ξανα)λέω είναι ότι δεν προσφέρουν μόνιμα αποτελέσματα, ούτε έρχονται χωρίς σοβαρές παρενέργειες για τους περισσότερους, τόσο σοβαρές που να μην αξίζουν τον κόπο.

Η μινοξιδίλη συγκεκριμένα εμένα, στα 7 χρόνια χρήσης έπαψε να αποδίδει και τη σταμάτησα. Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή; Να τα παρατήσω και να ξυριστώ γουλί ή να πάρω φιναστερίδη με τα γνωστά ρίσκα; Είπα να δοκιμάσω το δαφνέλαιο λοιπόν, τόσο πολύ σε ενοχλεί; Πριν το δαφνέλαιο, έβαζα υγρή κορτιζόνη, που είναι χημική και όχι φυτική, αλλά δεν απέδωσε και την έκοψα.

Εμένα καθόλου δεν με ενοχλεί, αλλά είναι προφανές ότι δεν έχεις ζυγίσει σωστά τις πιθανότητες επιτυχίας-αποτυχίας που είναι 0,1 προς 99,9%. Για να σου το πω διαφορετικά, όσο εσύ θα ανακαλύψεις τη θεραπεία της τριχόπτωσης, αλλά τόσο εγώ θα κερδίσω το τζόκερ.

Yul Brynner είπε:
Με μπερδεύεις με το Λύδιο μήπως; Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι δεν πρέπει να παίρνει κανείς φάρμακα (συγνώμη που στο χαλάω, αλλά δεν είμαι οπαδός ούτε της ομοιοπαθητικής ούτε των θεωριών συνωμοσίας). Το ότι υπάρχει όμως "άρρωστο σύστημα φαρμακοεξάρτησης" με τη συνέργεια των γιατρών που συνταγογραφούν αβέρτα φάρμακα από φαρμακευτικές εταιρίες που τους τα σκάνε, είναι γεγονός. Από την άλλη, δε σημαίνει αυτό ότι αν είναι να ανακαλυφθεί ποτέ το απόλυτο φάρμακο για τη φαλάκρα, οι φαρμακοβιομηχανίες που παράγουν φιναστερίδη και μινοξιδίλη θα μπορέσουν να το κρατήσουν κρυφό ή να το διαβάλουν στην αγορά. Ίσα-ίσα, δεν θα πρέπει να εκπλαγούμε αν δούμε μία από αυτές τις εταιρίες να ανακαλύπτει, να πατεντάρει και να παράγει το φάρμακο η ίδια. Είναι όπως με τις πετρελαϊκές εταιρίες, που λένε κάποιοι ότι εμποδίζουν την έρευνα για το υδρογόνο, ενώ στην ουσία είναι οι ίδιες που κάνουν την περισσότερη έρευνα για το υδρογόνο, προκειμένου να αντικαταστήσουν το πετρέλαιο μ' αυτό όταν χρειαστεί.

Η γνωστή τακτική τού να πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα. Από ένα σύστημα που με χαρά υπηρετούμε, όταν δεν μας βολεύει απομονώνουμε τα στραβά του και σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης.

Yul Brynner είπε:
Κι ως τότε να παίρνουμε φιναστερίδη και μινοξιδίλη, έτσι; Η ζωή μας να ξέρεις είναι απείρως καλύτερη χωρίς τις παρενέργειες της φιναστερίδης και της μινοξιδίλης και τα πεταμένα λεφτά γι' αυτές.

Πιο πεταμένα λεφτά από αυτά που θα δώσεις για το δαφνέλαιο δεν υπάρχουν. Τράβα να διαβάσεις σε πόσα αντίστοιχα θέματα με παρόμοιες θεραπείες το θέμα ξεκίνησε με "ένας "τάδε" που ξέρω έκανε χρόνια αυτό το πράγμα και έχει πολύ πυνκά μαλλιά", σαν αυτό που είπες εσύ για τους γνωστούς σου που χρησιμοποιούν δαφνέλαιο.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
pazuzu είπε:
Αποτελεσματικές σε σχέση με τι; Σε σχέση με το δαφνέλαιο και την πορτοκαλόπιτα, τα οποία όχι μόνο ελπίζεις να έχουν καλύτερα αποτελέσματα, αλλά και... μόνιμα; Από αυτό και μόνο οποιαδήποτε απόπειρα σοβαρής συζήτησης μαζί σου κρίνεται ανώφελη.

Πρώτον, ποιος μίλησε για... πορτοκαλόπιτα; Σκοπίμως προσπαθείς να με ταυτίσεις με το Λύδιο, πετώντας πάλι τη μπάλα στην εξέδρα... Πρόβλημά σου.

Δεύτερον, δεν φταίω εγώ που δεν έχεις ακούσει ποτέ σου για τις θεραπευτικές ιδιότητες του δαφνέλαιου. Το ότι πουλιέται από διάφορες εταιρίες στα φαρμακεία και προτείνεται από πολλούς ως σκεύασμα κατά της τριχόπτωσης, του π0*$τη, κάτι θα αξίζει...

Τρίτον, δεν ελπίζω σε μόνιμα αποτελέσματα. Ελπίζω μόνο στο σταμάτημα (ή πιο σωστά, στην επιβράδυνση) της τριχόπτωσης. Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το δαφνέλαιο η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί (που δεν συνέβαινε όταν χρησιμοποιούσα σκέτη μινοξιδίλη τον τελευταίο χρόνο), οπότε το συνεχίζω. Και τη μινοξιδίλη όμως, δεν την έχω βγάλει τελείως από το κάδρο. Σε περίπτωση που δω ότι αρχίζω να χάνω, θα την ξαναξεκινήσω.


pazuzu είπε:
Εμένα καθόλου δεν με ενοχλεί, αλλά είναι προφανές ότι δεν έχεις ζυγίσει σωστά τις πιθανότητες επιτυχίας-αποτυχίας που είναι 0,1 προς 99,9%. Για να σου το πω διαφορετικά, όσο εσύ θα ανακαλύψεις τη θεραπεία της τριχόπτωσης, αλλά τόσο εγώ θα κερδίσω το τζόκερ.

Ωραία, και τι σε νοιάζει εσένα; Φοβάσαι μήπως στερηθούν οι εταιρίες που παράγουν φιναστερίδη και μινοξιδίλη ή οι... κλινικές μ/μ τα 10-20 άτομα που διαβάζοντας αυτό το thread, ίσως μπουν στον πειρασμό να το δοκιμάσουν; Άσε με εμένα να αποτύχω και να εκτεθώ, και εφόσον θεωρείς ότι επηρεάζω τόσο πολύ κόσμο, μόλις αποτύχω, οι πελάτες που θα 'χω στερήσει (τρομάρα μου...) από τις εταιρίες θα ξαναγυρίσουν στο «μαντρί» των τελευταίων, μην έχεις αμφιβολία...


pazuzu είπε:
Η γνωστή τακτική τού να πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα. Από ένα σύστημα που με χαρά υπηρετούμε, όταν δεν μας βολεύει απομονώνουμε τα στραβά του και σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης.

Εσύ είσαι αυτός που για μια ακόμα φορά πετάει τη μπάλα στην εξέδρα, εκτός πια κι αν έχεις πρόβλημα αντιληπτικής ικανότητας, οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα επ' αυτού.


pazuzu είπε:
Πιο πεταμένα λεφτά από αυτά που θα δώσεις για το δαφνέλαιο δεν υπάρχουν. Τράβα να διαβάσεις σε πόσα αντίστοιχα θέματα με παρόμοιες θεραπείες το θέμα ξεκίνησε με "ένας "τάδε" που ξέρω έκανε χρόνια αυτό το πράγμα και έχει πολύ πυνκά μαλλιά", σαν αυτό που είπες εσύ για τους γνωστούς σου που χρησιμοποιούν δαφνέλαιο.

Ναι, θα κάτσω να θρηνήσω για το υπέρογκο ποσό των 4 ευρώ που έδωσα για 500 ml δαφνέλαιου, ποσότητα με την οποία έχω βγάλει άνετα 2 μήνες και έχει αρκετό ακόμα! Το ξαναλέω για να το εμπεδώσουν όσοι έχουν άγχος να βγάλουν το δαφνέλαιο ακριβό (εκτός από άχρηστο): 4 ΕΥΡΩ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ 500ml MONO ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ.

Αν απ' την άλλη έσκαγα μερικά χιλιάρικα ευρώ σε... κλινικές μ/μ για να δω στο τέλος τα μοσχεύματα να πέφτουν, θα ήταν καλύτερα κατά τη γνώμη σου, έτσι;
 

cool11

Well-Known Member
Λογω της 'λαδουμπας' ειναι αδυνατον να βαλω δαφνελαιο πανω απο δυο φορες τη βδομαδα.
Τωρα ποσο καλο κανουν εστω αυτες οι δυο φορες, δεν ξερω...ελπιζω κατι να δινουν.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Λογω της 'λαδουμπας' ειναι αδυνατον να βαλω δαφνελαιο πανω απο δυο φορες τη βδομαδα.
Τωρα ποσο καλο κανουν εστω αυτες οι δυο φορες, δεν ξερω...ελπιζω κατι να δινουν.

Νομίζω είναι καλύτερα να βάζεις και 3η φορά τη βδομάδα, και να λούζεσαι μετά με ένα καλό σαμπουάν να φεύγει όλη η λαδίλα.
 

pazuzu

New Member
Yul Brynner είπε:
Πρώτον, ποιος μίλησε για... πορτοκαλόπιτα; Σκοπίμως προσπαθείς να με ταυτίσεις με το Λύδιο, πετώντας πάλι τη μπάλα στην εξέδρα... Πρόβλημά σου.

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι με την καθυστερημένη λογική σου ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει ότι "με το τάδε σταμάτησα την τριχόπτωση" είτε αυτό είναι ωμέγα-3, είτε ζιρτέκ, είτε ηλεκτρόδια, είτε δαφνέλαιο, είτε πορτοκάλια, ακριβώς επειδή δεν βασίζονται σε καμία επιστημονική τεκμηρίωση, παρά μόνο σε ανέκδοτες εμπειρίες. Το δε χειρότερο είναι ότι μπορεί μεθαύριο να βγει κάποιος και να πει δοκίμασα βιάγκρα, υδροκυάνιο ή σκατά και μου σταμάτησε η τριχόπτωση, κι εσύ, όντας απελπισμένος, να αρχίσεις να τρως σκατά στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σταματήσεις την τριχόπτωση.

Yul Brynner είπε:
Δεύτερον, δεν φταίω εγώ που δεν έχεις ακούσει ποτέ σου για τις θεραπευτικές ιδιότητες του δαφνέλαιου. Το ότι πουλιέται από διάφορες εταιρίες στα φαρμακεία και προτείνεται από πολλούς ως σκεύασμα κατά της τριχόπτωσης, του π0*$τη, κάτι θα αξίζει...

Όσο σου σταμάτησαν την τριχόπτωση τα πριορίν, οι βιταμίνες, τα προϊόντα του μέξι, κι όλα αυτά που γράφουν επάνω "κατά της τριχόπτωσης (δεν απευθύνεται στην παθολογική τριχόπτωση)" άλλο τόσο θα σου την σταματήσει και το δαφνέλαιο.

Yul Brynner είπε:
Τρίτον, δεν ελπίζω σε μόνιμα αποτελέσματα. Ελπίζω μόνο στο σταμάτημα (ή πιο σωστά, στην επιβράδυνση) της τριχόπτωσης. Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το δαφνέλαιο η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί (που δεν συνέβαινε όταν χρησιμοποιούσα σκέτη μινοξιδίλη τον τελευταίο χρόνο), οπότε το συνεχίζω. Και τη μινοξιδίλη όμως, δεν την έχω βγάλει τελείως από το κάδρο. Σε περίπτωση που δω ότι αρχίζω να χάνω, θα την ξαναξεκινήσω.

Έλα να παίξουμε ένα παιχνίδι. Βρες πόσες φορές έχει γραφτεί η παρακάτω πρόταση σε αυτό το φόρουμ: Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το ... (συμπλήρωσε το κενό) η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί.

Yul Brynner είπε:
Ωραία, και τι σε νοιάζει εσένα; Φοβάσαι μήπως στερηθούν οι εταιρίες που παράγουν φιναστερίδη και μινοξιδίλη ή οι... κλινικές μ/μ τα 10-20 άτομα που διαβάζοντας αυτό το thread, ίσως μπουν στον πειρασμό να το δοκιμάσουν; Άσε με εμένα να αποτύχω και να εκτεθώ, και εφόσον θεωρείς ότι επηρεάζω τόσο πολύ κόσμο, μόλις αποτύχω, οι πελάτες που θα 'χω στερήσει (τρομάρα μου...) από τις εταιρίες θα ξαναγυρίσουν στο «μαντρί» των τελευταίων, μην έχεις αμφιβολία...

Δικαίωμά σου να δοκιμάσεις ό,τι γουστάρεις, καθόλου δικαίωμά σου να προσβάλλεις την κοινή λογική, εσύ και ορισμένοι άλλοι. Το σύστημα και τις εταιρίες θα τα πολεμήσεις όταν σταματήσεις να αγοράζεις οτιδήποτε έχει σχέση με την τριχόπτωση. Από τη στιγμή που καταναλώνεις με χαρά οτιδήποτε αναγράφει στη συσκευασία του "κατά της τριχόπτωσης" (και όχι μόνο) το πιο τίμιο που έχεις να κάνεις είναι να το βουλώσεις και να μην παριστάνεις τον τσάμπα μάγκα επαναστάτη.

Yul Brynner είπε:
Αν απ' την άλλη έσκαγα μερικά χιλιάρικα ευρώ σε... κλινικές μ/μ για να δω στο τέλος τα μοσχεύματα να πέφτουν, θα ήταν καλύτερα κατά τη γνώμη σου, έτσι;

Καθόλου καλύτερα και γι'αυτό έχω προσπαθήσει να σώσω κόσμο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.
 

vag25

Well-Known Member
Yul Brynner είπε:
Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το δαφνέλαιο η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί (που δεν συνέβαινε όταν χρησιμοποιούσα σκέτη μινοξιδίλη τον τελευταίο χρόνο), οπότε το συνεχίζω.

Kαι τι να λεει ρε συ Yul Brynner?δεν συμφωνει η επιστημη, τελος, τι δεν καταλαβαινεις?
Η μινοξ στο δικο σου κεφαλι δεν προσφερει τιποτα και το δαφνελαιο προσφερει?
ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.
Ακολουθησε την επιστημη σου λεω ,σταματα να εχεις αποτελεσματα και αν δεν βγαλεις μαλλια, σιγουρα θα εχεις κερδισει ενα πρησμενο κεφαλι με σφραγιδα και εγγυηση της επιστημης.Πως δεν κανει κατι...?κανει.
Κι αν σε πει καποιος καραφλο καποτε ,προσκομησε τα χαρτια με τις αποδειξεις της επιστημης.Θα εχεις αποδειξει οτι δεν εισαι.
Μην ψαχνεσαι για τιποτα αλλο.Κρατα μαζι σου παντα τα χαρτια.:grandpa:

Ενταξει παιδες ,οταν εξυμνειτε την επιστημη και μου βαζετε διπλα τις τεραστιες ανακαλυψεις της μινοξ και φινα, τρεμει το φυλλοκαρδι μου...
Μιλαμε για ανακαλυψεις καφενειου που ''εμπλουτιστηκαν'' με ερευνες της πλακας ή αλλιως βαφτισια 2 παρενεργειων με διαφορετικα ονοματα.
Αυτη ειναι η μεγαλυτερη ανακαλυψη στην ιστορια της τριχοπτωσης.


Αν δεν το ειχαν βρει οι ''επιστημονες'' ο Καπα θα το ειχε δοκιμασει ήδη εδω και θα μας μιλαγε για αποτελεσματα.:D
Και σιγουρα χωρις τα ψεμματα της επιστημης για τις παρενεργειες τους.


Να ξεκαθαρισω κατι.Η φινα και μινοξ εχουν αποτελεσματα και το παραδεχομαι και εγω που δεν εχω δει.Η μινοξ σε μενα μονο προβληματα δημιουργησε.

Ειναι λιγο περιεργο ομως το γεγονος οτι σε καθε φορουμ του κοσμου για την τριχοπτωση υπαρχουν οι λεγομενοι βαλτοι.Οι και καλα ''ρεαλιστες''.
Θελω να ειμαι καλοπροαιρετος, αλλα πως να ειμαι οταν ατομα που υποτιθεται οτι τους ενδιαφερει το θεμα της τριχοπτωσης, αντι να προσπαθουν να ενθαρρυνουν διαφορετικες φυτικες ή manual δοκιμες που κοστιζουν απο 4 ευρω ως τιποτα, προσπαθουν μονιμα να αποθαρρυνουν.

Εξυμνουν της στυτικη δυσλειτουργια ,την μειωμενη διαθεση για σεξ, το πρηξιμο απο την κατακρατηση και τις ταχυκαρδιες και προσπαθουν να μας προστατεψουν απο το μασαζ, το πορτοκαλι και τα φυτικα ελαια.:rolleyes:
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
pazuzu είπε:
Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι με την καθυστερημένη λογική σου ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει ότι "με το τάδε σταμάτησα την τριχόπτωση" είτε αυτό είναι ωμέγα-3, είτε ζιρτέκ, είτε ηλεκτρόδια, είτε δαφνέλαιο, είτε πορτοκάλια, ακριβώς επειδή δεν βασίζονται σε καμία επιστημονική τεκμηρίωση, παρά μόνο σε ανέκδοτες εμπειρίες. Το δε χειρότερο είναι ότι μπορεί μεθαύριο να βγει κάποιος και να πει δοκίμασα βιάγκρα, υδροκυάνιο ή σκατά και μου σταμάτησε η τριχόπτωση, κι εσύ, όντας απελπισμένος, να αρχίσεις να τρως σκατά στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σταματήσεις την τριχόπτωση.

Πρώτον, έχεις υπόψη σου το φόρουμ πώς λέγεται; Hairloss. Δεν λέγεται μινοξιδίλη/φιναστερίδη. Εδώ πέρα δοκιμάζουμε και διάφορες άλλες λύσεις, μη φαρμακευτικές. Δεν γουστάρεις να μας διαβάζεις; Τα κουβαδάκια σου και σ' άλλη παραλία.

Δεύτερον, έγραψα ολόκληρο κατεβατό προηγουμένως για το τι είδους "επιστημονικές τεκμηριώσεις" κυκλοφορούν κατά καιρούς και με ποιο προκάτ τρόπο "κατασκευάζονται", και για ποιο λόγο για πολλά φυτικά σκευάσματα (μεταξύ αυτών και το δαφνέλαιο) δεν έχει υπάρξει καμία έρευνα. Να σου θυμίσω επίσης την έρευνα για το (φυτικό) CG210, που τεκμηρίωνε επιστημονικά (με μια εντελώς υποκειμενική στατιστική έρευνα, κι αυτή, έτσι;) αυτό που οι άνθρωποι γνώριζαν από την αρχαιότητα (αλλά δεν είχαν τεκμηριώσει επιστημονικά) ότι ορισμένα συστατικά του, όπως το κρεμμύδι, καταπολεμούν την τριχόπτωση όταν εφαρμόζονται στο τριχωτό της κεφαλής.

Τρίτον, αν ήταν τόσο απέλπιδα η προσπάθειά μου να σταματήσω την τριχόπτωση, θα έπαιρνα φίνα, ή θα πήγαινα για μεταμόσχευση μαλλιών. Βλέπεις όμως, δεν με νοιάζει τόσο πολύ όσο νοιάζει εσένα, και προτιμώ να πειραματίζομαι με δαφνέλαια και λοιπά "άχρηστα" πράγματα. Οπότε το να κατηγορείς εμένα ότι είμαι απελπισμένος που χρησιμοποιώ το άκακο δαφνελαιάκι και να υπονοείς ότι δεν είσαι απελπισμένος εσύ που έκανες μ/μ (ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους έχουν κάνει μ/μ, απλά εγώ προσωπικά δεν θα το πήγαινα ποτέ τόσο μακριά), κάτι άλλο υποκρύπτει μάλλον...


pazuzu είπε:
Όσο σου σταμάτησαν την τριχόπτωση τα πριορίν, οι βιταμίνες, τα προϊόντα του μέξι, κι όλα αυτά που γράφουν επάνω "κατά της τριχόπτωσης (δεν απευθύνεται στην παθολογική τριχόπτωση)" άλλο τόσο θα σου την σταματήσει και το δαφνέλαιο.

Δεν πήρα ποτέ κανένα από τα παραπάνω σκευάσματα που αναφέρεις. Όσο για το αν το δαφνέλαιο δεν σταματήσει τελικά την τριχόπτωση, κοντός ψαλμός αλληλούια. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναγνωρίσω ότι το δαφνέλαιο απέτυχε, αν και εφόσον συμβεί κάτι τέτοιο, και να σταματήσω να παρασύρω κόσμο από το να σκορπάει αφειδώς 4 ευρώ κάθε τρεις μήνες για μια θεραπεία που δεν έχει νόημα. Τότε θα μπορείς να νιώθεις ικανοποιημένος που όλοι αυτοί θα δουν το φως το αληθινό και θα συρρεύσουν μαζικά να αγοράσουν μινοξιδίλη/φιναστερίδη ή να κάνουν μ/μ...


pazuzu είπε:
Έλα να παίξουμε ένα παιχνίδι. Βρες πόσες φορές έχει γραφτεί η παρακάτω πρόταση σε αυτό το φόρουμ: Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το ... (συμπλήρωσε το κενό) η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί.

Έλα να παίξουμε ένα άλλο παιχνίδι: να βρούμε πόσες φορές δεν έχει πεταχτεί κάποιος σαν εσένα σε threads που αφορούν μη φαρμακευτικές θεραπείες να πει "δεν κάνει τίποτα αυτό, μόνο φιναστερίδη και μινοξιδίλη παιδιά", ακόμα και σε θεραπείες που αποδεδειγμένα (με φωτογραφίες) απέδωσαν (όπως το βούρτσισμα του GOMI και το roller ενός άλλου χρήστη);


pazuzu είπε:
Δικαίωμά σου να δοκιμάσεις ό,τι γουστάρεις, καθόλου δικαίωμά σου να προσβάλλεις την κοινή λογική, εσύ και ορισμένοι άλλοι. Το σύστημα και τις εταιρίες θα τα πολεμήσεις όταν σταματήσεις να αγοράζεις οτιδήποτε έχει σχέση με την τριχόπτωση. Από τη στιγμή που καταναλώνεις με χαρά οτιδήποτε αναγράφει στη συσκευασία του "κατά της τριχόπτωσης" (και όχι μόνο) το πιο τίμιο που έχεις να κάνεις είναι να το βουλώσεις και να μην παριστάνεις τον τσάμπα μάγκα επαναστάτη.

Άκου αξιοθρήνητο ανθρωπάκι που θα μου πεις και να το βουλώσω... οι ορίζοντές μου δεν είναι τόσο στενοί ούτε οι αξίες μου είναι τόσο χαμηλές όσο εσένα, για να θεωρώ... επανάσταση (!) το ότι δοκιμάζω ή δεν δοκιμάζω κάποιο καραφλοφάρμακο. Όσο για το αν βιάζω την κοινή λογική, άσε να το κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν.

Και όχι, δεν έχω καταναλώσει οτιδήποτε αναγράφει στη συσκευασία "κατά της τριχόπτωσης", όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί δεν έχω το χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ. Φαντάζομαι όμως έχει την ίδια γνώμη που έχεις και για μένα για χρήστες όπως ο Kapa, που έχει δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και φροντίζει κάθε φορά να μας ενημερώνει για τα αποτελέσματα των θεραπειών του και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο (ανάμεσά τους και ξερόλες σαν εσένα) να ξεστραβωθούν... Κάνω λάθος;


pazuzu είπε:
Καθόλου καλύτερα και γι'αυτό έχω προσπαθήσει να σώσω κόσμο με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι προσπαθείς να διαβάλεις μια συγκεκριμένη κλινική χωρίς φωτογραφίες-αποδείξεις, πράγμα που με κάνει να υποψιάζομαι ότι είναι άλλα τα πραγματικά σου κίνητρα...
 

vag25

Well-Known Member
pazuzu είπε:
Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι με την καθυστερημένη λογική σου ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγει και να πει ότι "με το τάδε σταμάτησα την τριχόπτωση" είτε αυτό είναι ωμέγα-3, είτε ζιρτέκ, είτε ηλεκτρόδια, είτε δαφνέλαιο, είτε πορτοκάλια, ακριβώς επειδή δεν βασίζονται σε καμία επιστημονική τεκμηρίωση, παρά μόνο σε ανέκδοτες εμπειρίες. Το δε χειρότερο είναι ότι μπορεί μεθαύριο να βγει κάποιος και να πει δοκίμασα βιάγκρα, υδροκυάνιο ή σκατά και μου σταμάτησε η τριχόπτωση, κι εσύ, όντας απελπισμένος, να αρχίσεις να τρως σκατά στην απέλπιδα προσπάθειά σου να σταματήσεις την τριχόπτωση.

Α μαλιστα.Επειδη τα κοπρανα και το βιαγκρα δεν σταματανε την τριχοπτωση, αρα τιποτα και ποτε δεν θα την σταματησει.
Kαι μιλας για καθυστερημενη λογικη στην αρχη.
oh the irony.

Αν τρεμεις μην σε ξεγελασουν σε καμια ''λαικη'' με κοπρια ως λυση της τριχοπτωσης, αυτο ειναι δικο σου προβλημα και αδυναμια.
Ελπιζω να το αντιλαμβανεσαι αυτο.
Οποτε την προστατευτικοτητα κρατα την για τον εαυτο σου αν εσυ φοβασαι οτι δεν θα μπορεσεις να αντισταθεις σε κοπρανα.Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

pazuzu είπε:
Έλα να παίξουμε ένα παιχνίδι. Βρες πόσες φορές έχει γραφτεί η παρακάτω πρόταση σε αυτό το φόρουμ: Δυο μήνες που χρησιμοποιώ το ... (συμπλήρωσε το κενό) η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί.

Ειναι το μονο που συμφωνουμε.Αμετρητες φορες για ... μινοξ.
Και καποιες για τα υπολοιπα.
Κερδισα κατι?

pazuzu είπε:
Δικαίωμά σου να δοκιμάσεις ό,τι γουστάρεις, καθόλου δικαίωμά σου να προσβάλλεις την κοινή λογική, εσύ και ορισμένοι άλλοι.

το πιο τίμιο που έχεις να κάνεις είναι να το βουλώσεις και να μην παριστάνεις τον τσάμπα μάγκα επαναστάτη.

Δεν νομιζω οτι το θεωρεις δικαιωμα του οταν τον προσβαλεις επειδη διαφωνει με την δικη σου ''λογικη'' της παρωπιδας.
Και στο κατω κατω θυμαμαι οτι ξεχωρισαν το εναλλακτικο μερος στο forum για να γλυτωσουμε απο τον ''ρεαλισμο'' σας.Παλι τα ιδια?

Το ακουσαμε και αυτο.Τσαμπα μαγκας και επαναστατης επειδη ειδε αποτελεσμα και ειχε την καλοσυνη να ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤEI ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΔΩ σε ενα φορουμ που για αυτο δημιουργηθηκε.

Και οχι εσυ ''τσαμπα μαγκας'' που πατας στην απατη της επιστημης για να μας μοιρασεις την χιλομασημενη ''σοφια'' σου για πραγματα που ειναι γνωστα 10ετιες τωρα και κατα μεγαλο ποσοστο βασισμενα σε ψεμματα και απατη.

Ασε που εισαι εκτος θεματος και δεν το εχεις παρει χαμπαρι οπως και οι αλλοι ''προστατευτες''.
Greek Hairloss Community / Θεραπείες / Εναλλακτικές/Θεωρητικές Θεραπείες / δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?
Εκτος αν δεν ξερεις να διαβαζεις.
Εισαι στο μερος του φορουμ που μιλαει για Ενναλακτικες θεωρειες θεραπειας για να μας πεις να μην ασχολουμαστε με εναλλακτικες.
:kiss2
 

pazuzu

New Member
Αυτό που «δεν γουστάρω να διαβάζω» είναι τα λιβελογραφήματα των εγκεφαλικά ημιπαράλυτων αμόρφωτων νάνων, που κράζουν την επιστημονική μεθοδολογία της ιατρικής και την ιατρική στο σύνολό της, α) πιστεύοντας ότι έχουν το ειδικό βάρος για κάτι τέτοιο και β) ενώ η προσωπική τους αντιπρόταση στα αντίστοιχα θέματα είναι επιπέδου «νερό Καματερού» και «Αγία του Αιγάλεω». Αν είχες έστω και στοιχειώδεις γνώσεις θα γνώριζες ότι στην ιατρική τα πράγματα δεν είναι τόσο «υποκειμενικά» όσο θες να τα παρουσιάζεις, γιατί, για παράδειγμα, χάρη στα αξιώματα του Koch είναι σε θέση οι γιατροί να καταλάβουν ότι αυτό που φέρεις στο υπογάστριό σου είναι βλεννόρροια και όχι συνάχι του πέους.

Όταν αποδεχτείς ότι μπροστά στους απανταχού επιστήμονες είσαι ένας απλός νάνος, ένα μικρό μηδενικό με ανίσχυρη φωνούλα που προσπαθεί να λύσει άλυτα για δεκαετίες θέματα με κρεμμύδια και δαφνέλαια, τότε θα έχεις φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στην αυτογνωσία και θα σταματήσουν οι αυταπάτες που τρέφεις.

Σχετικά με το θέμα της μεταμόσχευσής μου: έκανα αυτό που έχει αναγνωριστεί από την επιστήμη και έχει αποδειχτεί με εκατομμύρια επιτυχημένα παραδείγματα ως επόμενο βήμα του αισθητικού προβλήματος της τριχόπτωσης. Το ότι έπεσα σε απατεώνες και δεν είχα το αναμενόμενο αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι η μεταμόσχευση δεν είναι μία αποδεκτή και δυνητικά άριστη μέθοδος αποκατάστασης του τριχωτού. Αυτά επειδή ο εγκέφαλός σου δεν σου επιτρέπει να μην υποπίπτεις σε τραγικά σφάλματα λογικής.

Yul Brynner είπε:
Έλα να παίξουμε ένα άλλο παιχνίδι: να βρούμε πόσες φορές δεν έχει πεταχτεί κάποιος σαν εσένα σε threads που αφορούν μη φαρμακευτικές θεραπείες να πει "δεν κάνει τίποτα αυτό, μόνο φιναστερίδη και μινοξιδίλη παιδιά", ακόμα και σε θεραπείες που αποδεδειγμένα (με φωτογραφίες) απέδωσαν (όπως το βούρτσισμα του GOMI και το roller ενός άλλου χρήστη);

Τι διάρκεια «αποτελεσμάτων» είχαν το βούρτσισμα και το ρόλερ, είπαμε; Έναν μήνα ή ενάμιση;


Yul Brynner είπε:
Δεύτερον, έγραψα ολόκληρο κατεβατό προηγουμένως για το τι είδους "επιστημονικές τεκμηριώσεις" κυκλοφορούν κατά καιρούς και με ποιο προκάτ τρόπο "κατασκευάζονται", και για ποιο λόγο για πολλά φυτικά σκευάσματα (μεταξύ αυτών και το δαφνέλαιο) δεν έχει υπάρξει καμία έρευνα. Να σου θυμίσω επίσης την έρευνα για το (φυτικό) CG210, που τεκμηρίωνε επιστημονικά (με μια εντελώς υποκειμενική στατιστική έρευνα, κι αυτή, έτσι;) αυτό που οι άνθρωποι γνώριζαν από την αρχαιότητα (αλλά δεν είχαν τεκμηριώσει επιστημονικά) ότι ορισμένα συστατικά του, όπως το κρεμμύδι, καταπολεμούν την τριχόπτωση όταν εφαρμόζονται στο τριχωτό της κεφαλής.

Μα ποιος σου είπε να σταματήσεις; Απ’ ό,τι φαίνεται τείνει να γίνει trend η επιστροφή στις θεραπείες με φυτικά συστατικά, και αν κρίνουμε από την αγάπη σου για το «φυτικό» CG10 συν τα αποτελέσματα που σου έχει δώσει (ότι γέμισε το crown σου), το αμέσως επόμενο βήμα είναι μία ομαδική δοκιμή του εν λόγω σκευάσματος. Έλα, αφού παίζει στην άκρη της γλώσσας σου, μην το κρατάς άλλο. Υπάρχουν πολλοί βλαμμένοι που θα σε πιστέψουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
pazuzu είπε:
Όταν αποδεχτείς ότι μπροστά στους απανταχού επιστήμονες είσαι ένας απλός νάνος, ένα μικρό μηδενικό με ανίσχυρη φωνούλα που προσπαθεί να λύσει άλυτα για δεκαετίες θέματα με κρεμμύδια και δαφνέλαια, τότε θα έχεις φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στην αυτογνωσία και θα σταματήσουν οι αυταπάτες που τρέφεις.

Σόρρυ που στο χαλάω, αλλά τυχαίνει να είμαι και να εργάζομαι ως επιστήμονας, παρόλα αυτά δεν αντιμετωπίζω με τόση περιφρόνηση τους υπόλοιπους ανθρώπους που τυχαίνει να αμφισβητούν (και καλά κάνουν) τις "αυθεντίες" κάθε είδους. Είμαι στο χώρο και ξέρω επίσης πολύ καλά τα χούγια των διαφόρων "επιστημονών" και των ερευνών που υποτίθεται ότι κάνουν.

Πηγαίνεις σε συνέδρια αλήθεια; Έχεις δει σε συνέδρια τι παρουσιάζουν κατά καιρούς διάφορα επώνυμα πανεπιστήμια ως έρευνα; Όταν πας, περιμένω να μου πεις τις εντυπώσεις σου. Οι δικές μας οι ανοησίες στο φόρουμ για δαφνέλαιο κλπ είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένες και ειλικρινείς από ένα σωρό ανοησίες που πλασάρονται ως σοβαρές έρευνες.

Αν επειδή πήρες ένα πτυχίο ιατρικής την ψώνισες τόσο πολύ και νομίζεις ότι είσαι κάποιος, τότε πραγματικά λυπάμαι για τη ματαιοδοξία σου και τους στενούς σου ορίζοντες, αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.


pazuzu είπε:
Σχετικά με το θέμα της μεταμόσχευσής μου: έκανα αυτό που έχει αναγνωριστεί από την επιστήμη και έχει αποδειχτεί με εκατομμύρια επιτυχημένα παραδείγματα ως επόμενο βήμα του αισθητικού προβλήματος της τριχόπτωσης. Το ότι έπεσα σε απατεώνες και δεν είχα το αναμενόμενο αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι η μεταμόσχευση δεν είναι μία αποδεκτή και δυνητικά άριστη μέθοδος αποκατάστασης του τριχωτού. Αυτά επειδή ο εγκέφαλός σου δεν σου επιτρέπει να μην υποπίπτεις σε τραγικά σφάλματα λογικής.

Το ότι αφενός διαβάλλεις μια κλινική μ/μ χωρίς να προσκομίσεις αποδείξεις-φωτογραφίες και αφετέρου έχεις γνώσεις ιατρικής και υποστηρίζεις ότι η μ/μ είναι "δυνητικά άριστη μέθοδος αποκατάστασης του τριχωτού", με κάνει να υποψιάζομαι ότι εργάζεσαι σε κάποια ανταγωνιστική κλινική. Συγνώμη, αλλά κάνει μπαμ από μακριά.


pazuzu είπε:
Τι διάρκεια «αποτελεσμάτων» είχαν το βούρτσισμα και το ρόλερ, είπαμε; Έναν μήνα ή ενάμιση;

Τι διάρκεια αποτελεσμάτων έχει η μινοξιδίλη είπαμε; 5-6 χρόνια;
 

vag25

Well-Known Member
pazuzu είπε:
Αυτό που «δεν γουστάρω να διαβάζω» είναι τα λιβελογραφήματα των εγκεφαλικά ημιπαράλυτων αμόρφωτων νάνων,

Eλπιζω να banαρει καποιος τον ανεκδιηγητο.

Πριν σε μπαναρουν ξανα , θα σου πω οτι κανεις δεν διαγραφει την επιστημη και το ποσο εχει βοηθησει την ανθρωποτητα ενα τεραστιο κομματι της(το μεγαλυτερο).Θες να το επαναλαμβανουμε συνεχεια να το εμπεδωσεις και να δεχτεις οτι συμφωνουμε σε αυτο?
H θα το ξαναπεταξεις το μουφοεπιχειρημα του ορθολογισμου για να εχεις την ψευδαισθηση οτι μας εδωσες λιγο απο την σοφια σου?
Μπορεις και περισσοτερα απο το να αναμασας πραγματα που γνωριζουν και αποδεχονται ολοι.

Ενα τεραστιο κομματι της επιστημης ειναι απολυτα σεβαστο απο ολους.Αυτο δεν σημαινει οτι εχουν βρει λύση σε ολα ή οτι ολα ειναι αγνα,αγια και τελεια σε αυτον τον κοσμο.
Αν θες να τα φας ολα αμασητα, καλη χωνεψη.Μην αποθαρρυνεις κοσμο ομως που δοκιμαζει και βλεπει αποτελεσματα.

Εγω εχω προβλημα στο crown απο τα 20.Αν δεις το μαλλι μου 12 χρονια μετα χωρις τις φινομινοξιδιλες σου, θα κλαψεις.Θα μου πεις οτι εχω κανει φοβερη μεταμοσχευση.Δεν με απασχολει τι πιστευεις ή οχι.
Τα κολληματα και τα σαλια για την επιστημη κρατα τα για την παρτη σου.
ΧΕΣΤΗΚΑ για τις επιστημονικες ερευνες σου που τεκμηριωνουν οτι δεν γινεται να εχω καταφερει να κρατησω σε ενα επιπεδο το μαλλι μου χωρις τα αγαπημενα σου χαπια.Εγω πιστευω οτι θα ηταν χειροτερο το μαλλι μου με αυτα.
Το καταλαβαινεις?
Δεν μου προσφερει κατι η μιζερια σου.

Ο αλλος με το ρολλερ γεμισε μαλλι με φωτογραφιες, αλλος με detu εχει σταματησει να χανει μαλλι και γεμιζει σιγα σιγα, αλλος με λαδια.
Αυτα υπαρχουν παντου στον κοσμο.Δεν χρειαζεται να ψαχνεις μονο εδω.Και κρατησαν πολυ περισσοτερο απο την αγαπη σου την μινοξ.
Ο καθενας κραταει οτι θελει απο αυτα που διαβαζει και ειναι δικαιωμα του να το κανει.
Ουτε εγω δοκιμαζω οτι διαβαζω.

Φτανει η μιζερια σε αυτο το νημα.Πηγαινε προσκυνα την φινα,μινοξ,μεταμο στα νηματα τους, δεν θα σε πειραξει κανεις.

Και ΞΑΝΑ
Greek Hairloss Community / Θεραπείες / Εναλλακτικές/Θεωρητικές Θεραπείες /

Εισαι εκτος θεματος.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
pazuzu είπε:
Μα ποιος σου είπε να σταματήσεις; Απ’ ό,τι φαίνεται τείνει να γίνει trend η επιστροφή στις θεραπείες με φυτικά συστατικά, και αν κρίνουμε από την αγάπη σου για το «φυτικό» CG10 συν τα αποτελέσματα που σου έχει δώσει (ότι γέμισε το crown σου), το αμέσως επόμενο βήμα είναι μία ομαδική δοκιμή του εν λόγω σκευάσματος. Έλα, αφού παίζει στην άκρη της γλώσσας σου, μην το κρατάς άλλο. Υπάρχουν πολλοί βλαμμένοι που θα σε πιστέψουν.

Κι όμως, το CG210 σε συνδυασμό με την (εξασθενημένη λόγω χρήσης πολλών ετών) μινοξιδίλη και το βούρτσισμα έκανε παπάδες για 6 μήνες, και όντως, γέμισε το crown μου. Δυστυχώς, ως αντιφλεγμονώδες που είναι, από ένα σημείο και μετά άρχισε να 'χει αντίστροφα αποτελέσματα και εξαιτίας του να χάνω σε σημεία που ήμουνα πυκνός, αλλά δεν ήξερα ότι έφταιγε αυτό ώστε να το σταματήσω εγκαίρως. Τα σημεία πάντως του crown που "γέμισαν" λόγω του CG210, παραμένουν σε κάποιο (ικανοποιητικό) βαθμό ακόμα γεμάτα, απλά το πρόβλημα είναι ότι η αραίωση έχει επεκταθεί και σε άλλα, άλλοτε πυκνά, σημεία.
 

pazuzu

New Member
Yul Brynner είπε:
Πηγαίνεις σε συνέδρια αλήθεια; Έχεις δει σε συνέδρια τι παρουσιάζουν κατά καιρούς διάφορα επώνυμα πανεπιστήμια ως έρευνα; Όταν πας, περιμένω να μου πεις τις εντυπώσεις σου. Οι δικές μας οι ανοησίες στο φόρουμ για δαφνέλαιο κλπ είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένες και ειλικρινείς από ένα σωρό ανοησίες που πλασάρονται ως σοβαρές έρευνες.

Εσύ πηγαίνεις σε συνέδρια; Και τι κάνεις εκεί, σερβίρεις τους καφέδες στο lobby; Ή μήπως συμμετέχεις σε παρουσιάσεις «θαυματουργών» προϊόντων με κρεμμύδια κατά της τριχόπτωσης;

Yul Brynner είπε:
Το ότι αφενός διαβάλλεις μια κλινική μ/μ χωρίς να προσκομίσεις αποδείξεις-φωτογραφίες και αφετέρου έχεις γνώσεις ιατρικής και υποστηρίζεις ότι η μ/μ είναι "δυνητικά άριστη μέθοδος αποκατάστασης του τριχωτού", με κάνει να υποψιάζομαι ότι εργάζεσαι σε κάποια ανταγωνιστική κλινική. Συγνώμη, αλλά κάνει μπαμ από μακριά.

Είσαι καθυστερημένος στις απαντήσεις σου, το θεματάκι που αναφέρεις είναι παλιό, αυτά που είπα αποδείχθηκαν μέχρι τελείας –όπως το ότι ένα μέλος που παρουσιαζόταν στο φόρουμ ως «ανεξάρτητος πελάτης» τελικά είχε εμπορικές δοσοληψίες με την κλινική που μας έπρηζε-, οπότε μην τραβάς αδίκως τα ελάχιστα μαλλιά σου για να σηκώσεις θέματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Yul Brynner είπε:
Τι διάρκεια αποτελεσμάτων έχει η μινοξιδίλη είπαμε; 5-6 χρόνια;

Αν η μινοξιδίλη έχει αποτελέσματα διάρκειας 5-6 ετών και σου φαίνεται «λίγο» και παράλληλα θεωρείς αξιοσημείωτη μια θεραπεία με αποτελέσματα διάρκειας 1-2 μηνών, τότε για άλλη μια φορά επαληθεύεις την εγκεφαλική αναπηρία σου.

Νομίζω ότι πλέον δεν χρειάζεται καν να απαντάω, ξευτιλίζεσαι μόνος σου με κάθε σου πρόταση.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Το ότι κλινικές μ/μ βάζουν εγκάθετους στο φόρουμ για να απαξιώσουν το δαφνέλαιο, ένα πράγμα μόνο μπορεί να σημαίνει: ότι οι κλινικές αυτές είναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ μιας και πέφτουν τόσο χαμηλά και τα βάζουν με το... δαφνέλαιο.

pazuzu μην ανησυχείς, δεν συνεχίζω άλλο την αντιπαράθεση. Περίεργο όμως που αποφάσισες να σταματήσεις μόλις ανέφερα το προφανές, ότι εργάζεσαι σε ανταγωνιστική κλινική μ/μ από αυτήν που είχες συκοφαντήσει.

Υ.Γ. Το ποιος ξεφτιλίζεται, φαίνεται από τα νεύρα σου. Αν σου κλείσει κάποιος τη μύτη, θα εκραγείς :)
 

vag25

Well-Known Member
Eντωμεταξυ γραφει για τη μινοξ που κρατει 6 μηνες ή ενα χρονο με δωρο το μελιτζανοκεφαλο και το βαζει ως αποδειξη επιτυχιας της επιστημης.:D

O gomi με το βουρτσισμα ήδη εχει ξεπερασει την διαρκεια της μινοξιδιλης.

Προσφερει γελιο το νημα τουλαχιστον.

PS.Πηγαινε εδω να βοηθησεις με οποιον τροπο μπορεις τον κοσμο που εχεις καψει λεω εγω και ασε μας να αυτοκτονησουμε με το δαφνελαιο.Δεν εχουμε αναγκη εμεις την βοηθεια σου οσο οι πελατες σου ή η συνανθρωποι σου(δεν θελω να βγαζω συμπερασματα).
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9490-page-3.html
 

pazuzu

New Member
Yul Brynner είπε:
Το ότι κλινικές μ/μ βάζουν εγκάθετους στο φόρουμ για να απαξιώσουν το δαφνέλαιο, ένα πράγμα μόνο μπορεί να σημαίνει: ότι οι κλινικές αυτές είναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ μιας και πέφτουν τόσο χαμηλά και τα βάζουν με το... δαφνέλαιο.

pazuzu μην ανησυχείς, δεν συνεχίζω άλλο την αντιπαράθεση. Περίεργο όμως που αποφάσισες να σταματήσεις μόλις ανέφερα το προφανές, ότι εργάζεσαι σε ανταγωνιστική κλινική μ/μ από αυτήν που είχες συκοφαντήσει.

Η πεμπτουσία της “λογικής” ενός αμόρφωτου: τι κι αν δεν έχεις γράψει ποτέ θετικά σχόλια για καμία κλινική, είναι προφανές ότι είσαι βαλτός από κλινική.

Άσ'το, δεν το'χεις. Πήγαινε να τρίψεις λίγη χωριάτικη στο κεφάλι σου μπας και βγάλεις μαλλιά και συνέχισε να αυνανίζεσαι μπροστά στον καθρέφτη σου σκεπτόμενος ότι θα ανακαλύψεις τη θεραπεία της τριχόπτωσης και θα πάρεις το βραβείο νόμπελ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@Yul Brynner
1 εβδομάδα εκτός από το forum, και είναι προειδοποίηση την επόμενη το ban θα είναι μόνιμο.

@Pazuzu επίσης το ίδιο.


Το θέμα κλειδώνεται.
 

tasos

Active Member
ευχαριστώ τους διαχειριστές του φόρουμ που ξεκλειδώσαν το θέμα !

καθώς και τον Yul Brynner,GOMI αλλά και τα άλλα παιδιά που με σείραν να πω την εμπειρία με το Δαφνέλαιο !

Λοιπόν για αρκετά χρόνια (3-4) το χρησιμοποιούσα εβδομάδα παρά εβδομάδα όπως εχω ματα αναφέρει. Την μια εβδομάδα το Δαφνέλαιο ήταν σταθερό και την άλλη εβδομάδα χρησιμοποιούσα καρυδέλαιο, όταν τελειώνε αυτό το άλλαζα με αμυγδαλέλαιο ή jojoba oil κ.λ.π.

Τώρα εδώ και 2 μήνες χρησιμοποιώ Δαφνέλαιο κάθε μέρα και η βελτίωση έρχεται σιγά-σιγά και σταθερά !

...χωρίς να βάζω κάποια πετσέτα και μπορεί να κάτσει απο 10 λεπτά εώς και μία ώρα,δεν με απασχολεί για πόση ώρα το βάζω !

Επίσης να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ φίνα 1/5 προσκάρ,σπίρο 2% και ΟΧΙ μινοξιδίλη !!

Με την φίνα παιδεύομαι εδώ και 3,5 - 4 χρόνια συνεχόμενα πειραματιζόμενος με μικρές δόσεις του 1/7 , 1/6, 1/8

Με την Φίνα είχα μεταπηδήσει απο 1/7 σε 1/5 το τελευταίο 8μηνο. Στο 6μηνο ήμουνα χειρότερα απ'οταν χρησιμοποιούσα μικρότερη δόση........ΒΑΖΩ ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και άρχισα να ανεβαίνω !!!!

Τυχαίο ???

Yul, πές μου την γνώμη σου σε παρακαλώ !
 
Μπλουζα