δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
dermatologist είπε:
Yul Brynner είπε:
dermatologist είπε:
Συγγνώμη που θα γίνω party pooper ξανά, αλλά το δαφνέλαιο δεν πρόκειται να καθυστερήσει την φαλάκρα ούτε βέβαια να την αναστρέψει. Αν είχε τέτοιες ιδιότητες θα το γνωρίζαμε όλοι. Δεν ξέρω τί ελπίζετε με αυτά τα γιατροσόφια. Το βέβαιο είναι ότι θα ελαφρώσετε σημαντικά την τσέπη σας και θα κερδίσετε περισσότερη απογοήτευση.

Εντάξει κύριε κλαρινογιατρέ, πήγαινε γράψε εσύ φιναστερίδη και μινοξιδίλη στους ασθενείς σου και άσε εμάς να «ελαφρώνουμε την τσέπη μας» κατά το... υπέρογκο ποσό των 4 ευρώ ανά τρίμηνο που κάνουν τα 500ml δαφνέλαιου!

Αλήθεια, μπήκες στο φόρουμ για να μάθεις για την τριχόπτωση ή για να ψαρέψεις κανένα πελατάκι;

Και πως θα ψαρέψω πελάτες κύριε κλαρινοπελάτη; Όταν έχω απενεργοποιήσει ως και τα pm? Βλάπτω μήπως την εμπορική σου δραστηριότητα;

Ναι, είμαι παραγωγός δαφνέλαιου και κάνεις ζημιά στις πωλήσεις μου με αυτά που γράφεις, επειδή όλα τα παιδιά στο φόρουμ σε παίρνουν πολύ στα σοβαρά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Εγω παντος με ελαια που χρησιμοποιω εδω και 3μιση χρονια ασταματητα σχεδον καθε βραδυ πριν τον υπνο και τα ελουζα το πρωι!!τα μαλλια μου ειναι πολυ καλητερα πλεον!!σταματησε η τριχοπτωση εδω και αρκετο καιρο!!!και τωρα τελευταια βλεπω μια πυκνωση που συνεχιζει μεχρι στηγμης!!!οχι πολλα πολλα πραγματα αλλα τα μαλλια μου φενονται πιο πυκνα!!το δαφνελαιο το χρησιμοποιησα σε συνδιασμο με αλλα ελαια πριν αρκετο καιρο για κανα εξαμηνο αλλα τωρα χρησιμοποιω αλλα ελαια!!παντος μεχρι στηγμης με βλεπω σε πολυ καλο δρομο!!δεν εχω χρησιμοποισει καμια φαρμακευτικη ουσια ολα αφτα τα χρονια για την τριχοπτωση ουτε ετοιμα προιοντα του εμποριου!!και αισθανομαι πολυ ευχαριστηση για την κατασταση των μαλλιων μου τωρα!!


mil-nt είπε:
1ον δεν λεω οτι μου εδωσε επανεκφυση το δαφνελαιο!!ειμαι εδω και αρκετο καιρο με διαφορους συνδιασμους λαδιων το δαφνελαιο το χρησιμοποιησα 6 μηνες περιπου με αλλα ελαια και δεν το χρησιμοποιω πλεον!!βαζω αλλα ελαια!!εγω λεω απλα την εμπειρια μου!!ουτε λεω σε κανεναν να κανει οτι εκανα εγω!!

Όταν γράφεις για "πύκνωση" σημαίνει επανέκφυση. Τί άλλο να πω; Δεν θα μπω στον κόπο να σε ρωτήσω τί λάδια έβαζες γιατί θεωρώ τα σχολιά σου ότι είναι ο ορισμός του disinformation.
1) Γιατί δεν τεκμηριώνονται από πουθενά οι ισχυρισμοί σου
2) Και γιατί τελικά το σχολιό σου ΔΕΝ αφορά το δαφνέλαιο και την "αποτελεσματικότητά" του αλλά "άλλα λάδια" δηλαδή τρέχα-γυρευε, ποιός θα το δει και ποιός θα το καταλάβει.




Brynner έχεις δίκιο δεν είσαι έμπορος. Θρησκόληπτος είσαι. Ξέχασα τη θρησκευτική πίστη στα αγιασμένα λάδια, το τίμιο ξύλο, το κοκκαλάκι της νυχτερίδας κτλ. Οπότε ζητώ συγγνώμη που αφησα υπαινιγμούς για κέρδη.
 

mike29

Active Member
dermatolgist εγω μονο την εμπειρια μου εγραψα για τα ελαια!!απλος για κανα 6μηνο ειχα χρεισημοποιησει και δαφνελαιο σε συνδιασμο!!
 

vag25

Well-Known Member
dermatologist είπε:
vag25 είπε:
gregory86 είπε:
Μηπως να κλεισουμε και το site????

Eγω το εχω προτεινει στον Ακη.
Να το ονομασουμε fina-minox το site με ενα σχολιο απο κατω ''αυτα...'' και να κλεισει.

Δηλαδή η αξία ενός ενημερωτικού σάιτ είναι να παρουσιάζει κάθε λογής γιατροσόφι σαν λύση, θεραπεία κτλ ώστε να παρασύρεται κόσμος από την απελπισία του και να αγοράζει τα φιδέλαια του κάθε αγύρτη? ???

Και σε παλιότερα ποστ κάτι super zix και τα ρέστα αποδείχτηκαν κολοκύθια με τη ρίγανη.

Νομίζω ότι το σάιτ που είναι ήδη καλό, θα ανέβει περισσότερο αν -τουλάχιστον- κάποιος που ισχυρίζεται ότι είδε καλό από το ένα ή το άλλο να βάζει και φωτογραφίες. Αλλιώς τζους. Όχι πιάνω ένα πληκτρολόγιο και γράφω ό,τι μου καπνίσει δημιουργώντας εντυπώσεις υπέρ προϊόντων που είναι εμπορικά, δεν ξέρω αν καταλάβατε τώρα.

Πχ κάποιο junior μελος με 9 δημοσιεύσεις λέει ότι είδε επανέκφυση με δαφνέλαιο. Καραμπαρούφα αλλά θα πειστώ αν δω φωτό με ημερομηνία πριν-μετά.

Mαλλον εισαι νεος σε φορουμς φιλε dermatologist.
Το φιδελαιο ,αργα η γρηγορα θα παρει δρομο απο εδω η θα χλευαστει.Εχει γινει πολλες φορες.
Φιδελαιο ομως δεν ειναι εξ'ορισμου κατι που θα δουλεψει σε καποιους.
Αν το super zix δουλεψει σε ενα μερος ανθρωπων ΔΕΝ ειναι φιδελαιο.Και εχει δουλεψει.
Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα.

Εγω προτεινω πειραματισμο πανω σε μαρτυριες αποδεδειγμενα σοβαρων μελων.Για το δαφνελαιο δεν περιμενα να ακουσω πρωτη φορα απο ενα μελος 9 posts.

Τα περισσοτερα πραγματα που δουλευουν ,οι δερματολογοι δεν τα αποδεχονται για αυτο που κανουν.Ως δερματολογοι στο γραφειο τους κανουν το ''σωστο''.
Εδω που δεν μας ενδιαφερει να κερδισουμε χρηματα, ας το ψαξουμε και λιγο περισσοτερο.Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.


dermatologist είπε:
Όταν γράφεις για "πύκνωση" σημαίνει επανέκφυση. Τί άλλο να πω;

Λαθος.
Αν κοιταει την εικονα και οχι αριθμο τριχων ,πυκνωση μπορει να δει και με την απλη αυξηση παχους λεπτων τριχων.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
dermatologist είπε:
Brynner έχεις δίκιο δεν είσαι έμπορος. Θρησκόληπτος είσαι. Ξέχασα τη θρησκευτική πίστη στα αγιασμένα λάδια, το τίμιο ξύλο, το κοκκαλάκι της νυχτερίδας κτλ. Οπότε ζητώ συγγνώμη που αφησα υπαινιγμούς για κέρδη.

Αυτά περί θρησκοληψίας και τίμιου ξύλου, αλλού - πανεπιστήμιο βγάλανε κι άλλοι, πολύ πριν από σένα, ξέρεις...

Απ' ό,τι φαίνεται, για να περάσεις στην ιατρική χρειάστηκε να κάψεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα στην παπαγαλία στις πανελλήνιες και δεν σου έμεινε χρόνος για να αναπτύξεις και λίγο την κριτική σου σκέψη, ώστε να καταλάβεις ότι αυτά που λέμε όλοι εμείς εδώ δεν είναι λιγότερο σοβαρά από ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ιατρικών ερευνών που περνούν στα ΜΜΕ ως σοβαρές ενώ στην ουσία είναι για τα μπάζα (καλή ώρα σαν αυτήν εδώ την έρευνα που "αποδεικνύει" ότι το "μίσος" για τα μαθηματικά είναι, εκτός των άλλων, γενετικό...).

Έχεις λοιπόν όλα τα προσόντα για να γίνεις ένας πρώτης τάξης επαγγελματίας άσχετος κλαρινογιατρός.
 
Αυτό που προσπαθώ να σου πω Yul Brynner, είναι ότι το να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου, δεν θα βλάψει καθόλου το τριχωτό της κεφαλής σου γενικά.

Η κρίση δεν αμβλύνεται από τη γνώση αλλά από την έλλειψη αυτής. Δεν φταίς εσύ τόσο γι' αυτό όσο ο τρόπος μετάδοσης πληροφοριών δια μέσω του διαδικτύου, ενώ την ευθύνη σε ένα βαθμό την έχουμε και εμείς που είμαστε, υποτίθεται, οι ειδικοί.
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που είναι της πλάκας, επίσης πάρα πολλές είναι παραγγελίες από εταιρίες που ζητούν συγκεκριμένα "αποτελέσματα" -αν είναι δυνατόν- (δες αναλυτικά σε άλλο μου σχόλιο).
Κάθε τόσο ανακοινώνεται η "θεραπεία" για την ΑΓΑ αλλά στο τέλος τρίχες. Γελάμε με την καρδιά μας με τα "βλαστοκύτταρα" και τις προσταγλανδίνες αλλά γελάμε και με τα fulfix και τα δαφνέλαια επίσης.

Η πραγματικότητα είναι ότι ένα κομμάτι του κοινού με ΑΓΑ που ψάχνει εναγωνίως μια λύση, δεν ενδιαφέρεται για επιστήμη, έχει την τάση να απλοποιεί πράγματα που είναι αληθινά πολύπλοκα, δεν σκέφτεται το απλό: ότι αν είχε βρεθεί το κόλπο, θα το ξέραμε όλοι και γι' αυτό πέφτει πολύ έυκολα θύμα των διαφόρων αγυρτών.

Δεν θα πω εγώ να μην κάνετε χρήση του δαφνέλαιου. Δοκιμάστε το αν σας αρέσει, δεν φαίνεται τοξικό και πέστε μας αν είδατε καλό. Αλλά με φωτογραφίες παρακαλώ για να μην τρελλαινόμαστε εδω μέσα.
 

George3V

Member
Υπάρχει μια ευκολία να επιτίθεται κανείς στην ιατρική επιστήμη και η αιτία είναι πως οι λύσεις που παρέχει δεν είναι τέλειες.Σίγουρα η μινοξιδίλη η φιναστερίδη και η μεταμόσχευση δεν είναι οι ιδανικές θεραπείες.Είναι όμως οι μόνες που αποδεδειγμένα έχουν αποτελέσματα.Έχω βαρεθεί να διαβάζω το μακρύ και το κοντό του καθενός με το τάδε φιδέλαιο το οποίο και καλά αρχικά μειώνει για 1-2 βδομάδες την τριχόπτωση για να καταλήξει στο τέλος μια ακόμα φούσκα που σκάει με πάταγο.
Υπάρχει έστω και ένα μέλος που χρησιμοποίησε οποιαδήποτε ουσία πλην των κλασσικών και έχει να παραθέσει ευκρινείς φωτογραφίες πριν και μετά όπου να φαίνεται η διαφορά;Παρακολουθώντας το φόρουμ σχεδόν απ την αρχή του δε θυμάμαι κάποιο τέτοιο περιστατικό.θυμάμαι όμως άπειρες "εναλλακτικές" θεραπείες που όλοι τρεχουν-τρέχουμε στην απελπισία τους να υιοθετήσουνε και μετά απο 1-2 μήνες καταλήγουν στα αζήτητα.

ps ακόμα και το super zix που αναφέρεται παραπάνω ανήκει στην κατηγορία των τοπικών αντιανδρογόνων,άρα ανταποκρίνεται στην κλασσική θεωρία περι dht.Απλά η χρήση του είναι μη τεσταρισμένη και ως εκ τούτου δε μπορεί να εγγυηθεί κανείς για τη μακροχρόνια δράση του τόσο σε επίπεδο αποτελεσματικότητας όσο και ασφάλειας
 

pithikas

Well-Known Member
dermatologist είπε:
Αυτό που προσπαθώ να σου πω Yul Brynner, είναι ότι το να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου, δεν θα βλάψει καθόλου το τριχωτό της κεφαλής σου γενικά.

Η κρίση δεν αμβλύνεται από τη γνώση αλλά από την έλλειψη αυτής. Δεν φταίς εσύ τόσο γι' αυτό όσο ο τρόπος μετάδοσης πληροφοριών δια μέσω του διαδικτύου, ενώ την ευθύνη σε ένα βαθμό την έχουμε και εμείς που είμαστε, υποτίθεται, οι ειδικοί.
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που είναι της πλάκας, επίσης πάρα πολλές είναι παραγγελίες από εταιρίες που ζητούν συγκεκριμένα "αποτελέσματα" -αν είναι δυνατόν- (δες αναλυτικά σε άλλο μου σχόλιο).
Κάθε τόσο ανακοινώνεται η "θεραπεία" για την ΑΓΑ αλλά στο τέλος τρίχες. Γελάμε με την καρδιά μας με τα "βλαστοκύτταρα" και τις προσταγλανδίνες αλλά γελάμε και με τα fulfix και τα δαφνέλαια επίσης.

Η πραγματικότητα είναι ότι ένα κομμάτι του κοινού με ΑΓΑ που ψάχνει εναγωνίως μια λύση, δεν ενδιαφέρεται για επιστήμη, έχει την τάση να απλοποιεί πράγματα που είναι αληθινά πολύπλοκα, δεν σκέφτεται το απλό: ότι αν είχε βρεθεί το κόλπο, θα το ξέραμε όλοι και γι' αυτό πέφτει πολύ έυκολα θύμα των διαφόρων αγυρτών.

Δεν θα πω εγώ να μην κάνετε χρήση του δαφνέλαιου. Δοκιμάστε το αν σας αρέσει, δεν φαίνεται τοξικό και πέστε μας αν είδατε καλό. Αλλά με φωτογραφίες παρακαλώ για να μην τρελλαινόμαστε εδω μέσα.
Δε διαφωνω σε αυτα που γραφεις, αλλα ειναι πραγματα που τα γνωριζουμε ολοι. Εγω θα ηθελα μιας και φανταζομαι θα γνωριζεις και οι επιστημονικες σου γνωσεις ειναι ανωτερες των μελων, να μου πεις τη γνωμη σου για καποια φαρμακα οπως το cb0301 και το bimatoprost που δοκιμαζονται στον fda η το ru και το neosh παλιοτερα που απετυχαν να μπουν στην αγορα.
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
Υπάρχει μια ευκολία να επιτίθεται κανείς στην ιατρική επιστήμη και η αιτία είναι πως οι λύσεις που παρέχει δεν είναι τέλειες.Σίγουρα η μινοξιδίλη η φιναστερίδη και η μεταμόσχευση δεν είναι οι ιδανικές θεραπείες.Είναι όμως οι μόνες που αποδεδειγμένα έχουν αποτελέσματα.Έχω βαρεθεί να διαβάζω το μακρύ και το κοντό του καθενός με το τάδε φιδέλαιο το οποίο και καλά αρχικά μειώνει για 1-2 βδομάδες την τριχόπτωση για να καταλήξει στο τέλος μια ακόμα φούσκα που σκάει με πάταγο.
Υπάρχει έστω και ένα μέλος που χρησιμοποίησε οποιαδήποτε ουσία πλην των κλασσικών και έχει να παραθέσει ευκρινείς φωτογραφίες πριν και μετά όπου να φαίνεται η διαφορά;Παρακολουθώντας το φόρουμ σχεδόν απ την αρχή του δε θυμάμαι κάποιο τέτοιο περιστατικό.θυμάμαι όμως άπειρες "εναλλακτικές" θεραπείες που όλοι τρεχουν-τρέχουμε στην απελπισία τους να υιοθετήσουνε και μετά απο 1-2 μήνες καταλήγουν στα αζήτητα.

-Gomi με βουρτσισμα.Φωτο.
-Link απο αλλο φορουμ για roller με αποτελεσματα καλυτερα απο fina(και δεν ειναι το μοναδικο).
-Πολλες μαρτυριες για ω3.
-Εγω τα καλυτερα αποτελεσματα στην φαγουρα-τριχοπτωση τα ειδα απο fair-hair και μαλιστα σχεδον χλευαστηκα απο ανικανο δερματολογο(που μου εχουν δημιουργησει μεγαλυτερο προβλημα). κτλ

Λιστα που δεν σταματαει ποτε, απο πραγματα που εχουν κανει καποιο καλο στα μαλλια.

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα στο φορουμ το δημιουργουν οι ψευτορεαλιστες, που περιμενουν την θεια φωτιση απο την ''επιστημη'', ΑΠΟΤΡΕΠΟΝΤΑΣ τους υπολοιπους απο το να πειραματιστουν και απογοητευοντας τους.

Δεν καταλαβαινω τι ζημια μπορει να σου κανει καποιος που πειραματιζεται απλα με διαφορες πιθανες λυσεις και μπαινεις σε καθε thread να μας πεις ποσο μουφες ειναι ολα αυτα.

Προσφερεις μεγαλυτερο καλο στην κοινοτητα προσγειωνοντας μας και καλα στην πραγματικοτητα(θλιβερη και ψεμμα για μενα) της φινα,μινοξ, απο το μελος που θα εχει δοκιμασει 1002 πραγματα και θα ενημερωνει τους αλλους εδω μεσα?

Για βγαλε την ζυγαρια και πες μου τι ειναι ποιο χρησιμο για το φορουμ.
Η μονιμη μιρλα και απογοητευση ή ο πειραματισμος και η ενημερωση ,αισιοδοξια?

Θελω να υπαρχουν τυποι σαν τον dermatologist, αλλα και ανθρωποι που ειναι περισσοτερο ρεαλιστες απο τους υπεραισιοξους, αλλα με ανοιχτο μυαλο.Θελω ανθρωπους με ΠΡΩΤΕΣ γνωσεις που θα χρησιμοποιηθουν σωστα.Οχι να διαβαζω ομως οτι λιπαροτητα και τριχοπτωση δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους ,επειδη δεν το γραφει ενα κομματι χαρτι της πρωτης γνωσης.

Και θα επαναλαβω.Θελετε φινα μινοξ φορουμ.Ας αλλαξει ο τιτλος του για να φυγουμε και οι υπολοιποι απο εδω και να μεινετε να αποθεωνετε τις φινες σας μεχρι να τα εκατοστησετε.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Θερμή παράκληση προς τον κλαρινογιατρό: αν έχεις κάτι να πεις, να το λες δημόσια στο φόρουμ, και όχι πριβέ με pm. Δεν μπορεί να το παίζεις σοβαρός (και καλά) στο φόρουμ και να έρχεσαι μετά πριβέ με άλλα accounts και να βγάζεις τα κόμπλεξ σου.

Για του λόγου το αληθές:
trixwtos είπε:
φίλε να εισαι καλά, έχω λιώσει στο γέλιο με αυτό που γραφεις για μείωση τριχόπτωσης μετά από εγχείρηση στη μύτη, για δαφνέλαια κτλ. Το πιο αστείο από όλα είναι ο σοβαροφανής τρόπος που τα γράφεις και ότι τα πιστεύεις. Αντε ανοιξε κανα θέμα και για εξωγήινους, για θαυματουργές εικόνες που κλαίνε και για καλικάντζαρους τώρα και σύνδεσε το με τη διυδροτεστοστερόνη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Yul Brynner είπε:
Θερμή παράκληση προς τον κλαρινογιατρό: αν έχεις κάτι να πεις, να το λες δημόσια στο φόρουμ, και όχι πριβέ με pm. Δεν μπορεί να το παίζεις σοβαρός (και καλά) στο φόρουμ και να έρχεσαι μετά πριβέ με άλλα accounts και να βγάζεις τα κόμπλεξ σου.

Για του λόγου το αληθές:
trixwtos είπε:
φίλε να εισαι καλά, έχω λιώσει στο γέλιο με αυτό που γραφεις για μείωση τριχόπτωσης μετά από εγχείρηση στη μύτη, για δαφνέλαια κτλ. Το πιο αστείο από όλα είναι ο σοβαροφανής τρόπος που τα γράφεις και ότι τα πιστεύεις. Αντε ανοιξε κανα θέμα και για εξωγήινους, για θαυματουργές εικόνες που κλαίνε και για καλικάντζαρους τώρα και σύνδεσε το με τη διυδροτεστοστερόνη.

τι εχει να πει το μελος trixwtos ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairz

New Member
H αληθεια ειναι οτι μονο οι masters θα δουν αποτελεσματα...

Για αυτο και σταματησα να ασχολουμαι με ατομα που γκρινιαζουν...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το μελος trixwtos ειδε 3 φορες την ερωτηση μου και δεν απαντησε.
οι 2 λογαριασμοι διαγραφονται.
να ξεκαθαρισουμε κατι.
οταν ενας διαχειριστής ζηταει κατι απο ενα μελος και δεν το κανει διαγραφεται! ! ! !
μην δω αυριο πως τι και γιατι.
γιατι κλανει το γατι!!!!
 

George3V

Member
Vag25 σου συστήνω να μάθεις αν δεν ξέρεις τι σημαίνει στην επιστήμη απόδειξη.Όταν με το καλό το κάνεις έλα να συνεχίσουμε την κουβέντα.Το "υπάρχουν μαρτυρίες" και το "είδα ενα λινκ σ ένα φόρουμ" είναι να τα λες στο καφενείο του χωριού σου πίνοντας ρακές και τρώγοντας αντζούγιες.
 

hairz

New Member
kapa είπε:
το μελος trixwtos ειδε 3 φορες την ερωτηση μου και δεν απαντησε.
οι 2 λογαριασμοι διαγραφονται.
να ξεκαθαρισουμε κατι.
οταν ενας διαχειριστής ζηταει κατι απο ενα μελος και δεν το κανει διαγραφεται! ! ! !
μην δω αυριο πως τι και γιατι.
γιατι κλανει το γατι!!!!

''Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.»

Ο καπα θα καταλυσει το αρθρο 14 πραγραφο 1 του συνταγματος...

Στο δικαιωμα ελευθερης εκφρασης υπαγεται και το αρνητικο περιεχομενο του: η ελευθερια δηλαδη του να απεχεις απο το να εκφραστεις στον τυπο,δημοσια κτλ...Κανεις δεν μπορει να σε εξαναγκασει χωρις ειδικοτερη και νομικα προβλεπομενη εξαιρετικη περιπτωση....

Σαν γκομενα κανεις ρε καπα που δεν της δινουν σημασια...
Σου ειπα κοψε τον αυνανισμο να μειωθει η θηλυκη ενεργεια...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
hairz είπε:
''Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.»

Ο καπα θα καταλυσει το αρθρο 14 πραγραφο 1 του συνταγματος...

Στο δικαιωμα ελευθερης εκφρασης υπαγεται και το αρνητικο περιεχομενο του: η ελευθερια δηλαδη του να απεχεις απο το να εκφραστεις στον τυπο,δημοσια κτλ...Κανεις δεν μπορει να σε εξαναγκασει χωρις ειδικοτερη και νομικα προβλεπομενη εξαιρετικη περιπτωση....

Σαν γκομενα κανεις ρε καπα που δεν της δινουν σημασια...
Σου ειπα κοψε τον αυνανισμο να μειωθει η θηλυκη ενεργεια...

λυδιε δεν ρωτησα την γνωμη σου.
η δημοκρατια ειναι για εσας και μεταξυ σας.
κατσε και εσυ 3 μερες ;D
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
Vag25 σου συστήνω να μάθεις αν δεν ξέρεις τι σημαίνει στην επιστήμη απόδειξη.Όταν με το καλό το κάνεις έλα να συνεχίσουμε την κουβέντα.Το "υπάρχουν μαρτυρίες" και το "είδα ενα λινκ σ ένα φόρουμ" είναι να τα λες στο καφενείο του χωριού σου πίνοντας ρακές και τρώγοντας αντζούγιες.


Ας αρχισουμε απο το γεγονος οτι λιγο πιο πανω ειδα λιγο απο ''επιστημονικη'' σοβαροτητα και κυρος(βλ trixwtos).

''Επιστημονικη αποδειξη'' ειναι και οτι οι παρενεργειες της φινα ειναι στο 3%.
Δικαιωμα σου να την τρως αμασητη την επ.αποδειξη, απλα μην περιμενεις να κανουν και οι αλλοι το ιδιο.

Το να αποθαρρυνεις ομως καθε δοκιμη απο ατομα που πειραματιζονται, και να μας ενημερωνεις οτι υπαρχει η γαματη fina και minox που συμφωνα με τους αγαπημενους επιστημονες σχεδον δεν εχουν παρενεργειες, δεν προσφερει κατι κατα την αποψη μου.
Ξερουμε για αυτα τα φαρμακα.Κατι αλλο?

Τελος, οταν μπορεσεις και εσυ να φιλτραρεις το τι λεει η επιστημη, το τι λενε οι ερευνες, το τι λενε οι μαρτυριες, να δινεις φυσικα το αναλογο βαρος σε καθε μαρτυρια-ερευνα-αποδειξη και να βγαζεις συμπερασματα ,ξανασυζηταμε.
Οταν αποκτησεις την ικανοτητα να διακρινεις το φιδελαιο ή την φιδομαρτυρια απο την αξιολογη μαρτυρια και να μην απορριπτεις οτι δεν εχει σφραγιδα γιατρου, θα μπορεσουμε να παταμε σε μια ας πουμε βαση στην συζητηση.
Εκτος αν πιστευεις οτι η επιστημη εχει ανακαλυψει πανω απο ενα 5% του τι συμβαινει εκει εξω και οτι δεν υπαρχει ενα 95% ανεξερευνητο κομματι.

Απλα σεβασου αν θες αυτους που δοκιμαζουν καποια πραγματα παραπανω απο εσενα και απο εμενα, εκτος τον 2 φυσικα αγαπημενων αθωων ''επιστημονικων'' φαρμακων.

Την αποψη μου την εχω ξαναπει.ΝΑΙ θελω να ακουσω τι εχει να πει η επιστημη και θελω να διαβασω τις αποδειξεις της.Υπαρχει ενα οριο ομως στο ποσο δεχτω ως ευαγγελιο το τι υποστηριζει.
Πιο στενο οριο υπαρχει στο τι θα δεχτω απο τις μαρτυριες και πειραματισμους μελων, αλλα δεν τα απορριπτω.
Δεν δοκιμαζω οτι διαβαζω εδω περα.Ουτε το 1% δεν εχω δοκιμασει.Θελει προσοχη και διαβασμα , δεν διαφωνει κανεις σε αυτο.Σεβομαι ομως αυτους που ψαχνονται περισσοτερο και δοκιμαζουν με προσοχη και θα τους ενθαρρυνω.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το ban του λύδιου γυρίζει από εμένα σε μόνιμο, διότι δεν υπάρχει ούτε μια στο δις αυτό το άτομο να συνετιστεί και να αλλάξει συμπεριφορά.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Επειδή ο φίλος George3V ανέφερε την έννοια της επιστημονικής απόδειξης, θα ήθελα να αναφέρω ότι αυτή δεν υφίσταται στην ιατρική, τουλάχιστον με τον τρόπο που ορίζεται και υφίσταται στις βασικές θετικές επιστήμες, στα μαθηματικά και τη φυσική.

Στα μαθηματικά, κάθε επί μέρους μαθηματική θεωρία βασίζεται σε ένα σύνολο αξιωμάτων (αλήθειες προφανείς, που δεχόμαστε χωρίς να μπορούμε να τις αποδείξουμε) και πάνω σε αυτά, «πατάνε» θεωρήματα, τα οποία προκύπτουν από τα αξιώματα με βάση τη μέθοδο της μαθηματικής απόδειξης και από αυτά, με την ίδια πάλι μέθοδο, προκύπτουν άλλα θεωρήματα κ.ο.κ. Μη μαθηματική απόδειξη δεν νοείται στα μαθηματικά.

Στη Φυσική όμως, αν και υπάρχουν πλήθος από νόμοι (θεωρήματα) που αποδεικνύονται μαθηματικά με βάση άλλους, θεμελιώδεις νόμους (τα αντίστοιχα «αξιώματα» των μαθηματικών δηλαδή), υπάρχουν και νόμοι που αποδεικνύονται πειραματικά (μεταξύ αυτών και οι θεμελιώδεις νόμοι, δηλαδή τα «αξιώματα»). Π.χ. στη Νευτώνεια Μηχανική, ο Νόμος της Παγκόσμιας Έλξης αποδεικνύεται πειραματικά (δεν εξετάζω εδώ τη Θεωρία της Σχετικότητας και τις αλλαγές που έφερε στα θεμέλια της Νευτώνειας Μηχανικής).

Για να έχει όμως ισχύ ένας πειραματικά αποδεδειγμένος νόμος της Φυσικής, πρέπει το πείραμα να μπορεί να αναπαραχθεί ανά πάσα στιγμή και να δίνει μονίμως το ίδιο αποτέλεσμα (αγνοούμε τα σφάλματα στις τελικές μετρήσεις που ούτως ή άλλως είναι αναπόφευκτα). Ένα, δύο, δέκα ή είκοσι μεμονωμένα πειράματα δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν την ισχύ ενός νόμου.

Συγνώμη για αυτό το μεγάλο πρόλογο, αλλά ήταν αναγκαίος για να μπορέσουμε να κάνουμε τη σύγκριση με την ιατρική, η οποία είναι και το θέμα μας. Εδώ πειραματική και μαθηματική απόδειξη πάνε στράφι, γιατί πολύ απλά η ιατρική επιστήμη δεν είναι θετική (με την έννοια της ακρίβειας – στα αγγλικά: exact science). Αντ’ αυτού, η ιατρική είναι περισσότερο αυτό που λέμε «συμπτωματολογία». Σαφώς και χρησιμοποιεί ως βάση τη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία, αλλά είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που αλληλοσυνδέονται και αλληλοεπηρεάζονται σε έναν ανθρώπινο οργανισμό, που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πρακτικά αδύνατο να απομονώσεις έναν-δύο από αυτούς και να τους μελετήσεις ξέχωρα από τους άλλους. Η Στατιστική επιστήμη προσφέρει εργαλεία για τη μελέτη της συσχέτισης των διαφόρων παραγόντων μεταξύ τους, αλλά όταν οι παράγοντες αυτοί είναι πολλοί, τότε είναι δύσκολο να κάνεις factor-out ορισμένους από αυτούς και η μπάλα χάνεται και είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Τρανό παράδειγμα, όπως όλοι στο φόρουμ γνωρίζουμε, η… Ανδρογενής Αλωπεκία.

Επίσης, στην Ιατρική, ακριβώς λόγω αυτής της χαώδους πολυπλοκότητας, έχουμε το φαινόμενο μεγάλες ανακαλύψεις να γίνονται εντελώς τυχαία. Στην ΑΑ, τόσο η μινοξιδίλη όσο και η φιναστερίδη ανακαλύφθηκαν ότι καταπολεμούν την φαλάκρα ως… παρενέργεια των δράσεων για τις οποίες αρχικά σχεδιάστηκαν (η μεν μινοξιδίλη ως αντιυπερτασικό, η δε φιναστερίδη ως φάρμακο για τον προστάτη). Ακόμα και η πρωτεΐνη FGF9 για την οποία πρωτοέκανε λόγο η ομάδα Κωτσαρέλη, τυχαία ανακαλύφθηκε ότι καταπολεμά τη φαλάκρα, και μάλιστα στα συνήθη πειραματόζωα, τα ποντίκια.

Τα παραπάνω αφορούν τις αντικειμενικές δυσκολίες και μόνο που ενυπάρχουν στην ιατρική επιστήμη. Ας μιλήσουμε τώρα για τις υποκειμενικές. Εδώ έχει να πέσει πολύ κράξιμο. Δεν συζητώ για τα ελληνικά πανεπιστήμια ιατρικής που οι φοιτητές λόγω του απαρχαιωμένου εκπαιδευτικού μας συστήματος είναι αναγκασμένοι να μαθαίνουν απέξω τόμους ολόκληρους, πολλές φορές στην καθαρεύουσα, χωρίς να καταλαβαίνουν Χριστό από αυτά που διαβάζουν (φυσικά, στη Στατιστική είναι που δεν αφομοιώνουν απολύτως τίποτα και δεν μαθαίνουν να τη χρησιμοποιούν ορθολογικά στο πεδίο τους παρά την παπαγαλίζουν κι αυτή, σαν ένα από όλα τα άλλα μαθήματα της σχολής). Και στα ξένα πανεπιστήμια όμως, τα οποία είναι σαφώς πιο οργανωμένα και με πιο σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας και εξετάσεων, οι υποκειμενικές δυσκολίες δεν εκλείπουν. Πόσοι επιστήμονες παράγουν πρωτογενή γνώση και δεν ανακυκλώνουν σε μαζικά papers την ήδη υπάρχουσα; Πόσοι επιστήμονες σκέφτονται out of the box και αμφισβητούν την κατεστημένη –και πολλές φορές απαρχαιωμένη– γνώση; Πόσοι επιστήμονες ακολουθούν παρθένους πλην όμως ελπιδοφόρους κλάδους κόντρα στη διαφαινόμενη υπό αυτές τις συνθήκες έλλειψη προοπτικής χρηματοδότησης; Πόσοι επιστήμονες δεν κατευθύνουν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζουν διαρκώς χρηματοδότηση από κράτη και εταιρίες; Πόσοι επιστήμονες τολμούν να δημοσιεύσουν έρευνες που να αμφισβητούν τα προϊόντα πολυεθνικών-κολοσσών στο χώρο του φαρμάκου και αλλού; Πόσοι επιστήμονες διαλέγουν τα test subjects τους αντικειμενικά και με σοβαρά κριτήρια αντιπροσωπευτικότητας; Πόσοι επιστήμονες είναι αντικειμενικοί στα συμπεράσματα που βγάζουν ώστε να είναι πιασάρικες οι έρευνές τους και να πουλήσουν μούρη ή να κάνουν P.R. σε συνέδρια; Απάντηση: ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ. Οι λίγες φωτεινές εξαιρέσεις που υπάρχουν είναι συνήθως και αυτοί που κάνουν τις μεγάλες ανακαλύψεις, και αφού αυτές παγιωθούν και αναγνωριστούν, το βραδυκίνητο διεθνές ακαδημαϊκό κατεστημένο τρέχει σύσσωμο πίσω τους να τους αντιγράψει και να εφαρμόζει την γνωστή μίζερη τακτική της μαζικής παραγωγής papers με «ξένα κόλλυβα».

Και για να έρθουμε στην ΑΑ γιατί πάλι ξεφύγαμε, δεν κάνει σε κανέναν εντύπωση ότι η αξιοπρεπής, όπως εκτιμώ, έρευνα της ρουμάνικης εταιρείας DNC-Laboratories για τη νανοξιδίλη δεν βρήκε ΠΟΥΘΕΝΑ φιλοξενία και υπάρχει μόνο στο dropbox url της εταιρείας ενώ σε έγκυρα ιατρικά περιοδικά βρίσκουν χώρο να δημοσιευτούν έρευνες της πλάκας όπως ότι "Οι Motorhead προκαλούν εγκεφαλική αιμορραγία" που είδα σήμερα και μου ‘φυγαν τα άντερα από τα γέλια;

Και για να κλείσω αναφερόμενος στο δαφνέλαιο, που είναι και το θέμα αυτού του thread, ποιος επιστήμονας δερματολόγος θα κάτσει να φτιάξει ένα test subject group που θα το υποχρεώσει να βάζει δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα, 2 ώρες κάθε φορά με μια πετσέτα γύρω από το κεφάλι, επί 6 μήνες-1 χρόνο, για να διαπιστώσει τα αποτελέσματά του; Δαφνέλαιο; Δεν είναι πιασάρικο, θα σου πει. Πώς θα κάνω εγώ τις P.R. μου με εταιρείες και ξένους συναδέλφους στο συνέδριο με το δαφνέλαιο;

Προσωπικά γνωρίζω δύο άτομα που στα early 20s τους είχαν αρχίσει να «αδειάζουν» αλλά βάζανε επιμελώς δαφνέλαιο και τώρα, στα mid 40s τους, είναι πυκνοί σαν θάμνοι. Δύο άτομα δεν αποτελούν επαρκές δείγμα, σαφέστατα. Έχω όμως ακούσει από άλλους για άλλους το ίδιο. Με βάση λοιπόν τις εντελώς υποκειμενικές μαρτυρίες, τόσο τη δική μου όσο και των άλλων, και τη γενικότερη φήμη του δαφνέλαιου ως αποτελεσματικό έλαιο κατά της φαλάκρας, το δοκιμάζω κι εγώ και ό,τι βγει. Δεν έχω να χάσω τίποτα παρά μόνο μερικά ψωροευρώ.
 

banned

New Member
Chs είπε:
Το ban του λύδιου γυρίζει από εμένα σε μόνιμο, διότι δεν υπάρχει ούτε μια στο δις αυτό το άτομο να συνετιστεί και να αλλάξει συμπεριφορά.

Kοιτα θες να μιλησουμε σαν αντρες?
Γιατι οι αδερφαρες αποκλειουν μελη ...Και απο οτι φαινεται το τελευταιο σε ικανοποιει...

Ο καπα προφανως και παιζει με τις ορμονες του και τον οχετο της μαλακιας του και της εξουσιαστικοτητας του νομιζει οτι μπορει να τον βγαζει ελευθερα στα μελη χωρις καμια συνεπεια...

Τι στα λεω ...Μπας και βλεπεις τιποτα αμεροληπτα...
Και τωρα πηγαινε να παιξεις λιγο prince of persia...


kapa είπε:
hairz είπε:
''Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.»

Ο καπα θα καταλυσει το αρθρο 14 πραγραφο 1 του συνταγματος...

Στο δικαιωμα ελευθερης εκφρασης υπαγεται και το αρνητικο περιεχομενο του: η ελευθερια δηλαδη του να απεχεις απο το να εκφραστεις στον τυπο,δημοσια κτλ...Κανεις δεν μπορει να σε εξαναγκασει χωρις ειδικοτερη και νομικα προβλεπομενη εξαιρετικη περιπτωση....

Σαν γκομενα κανεις ρε καπα που δεν της δινουν σημασια...
Σου ειπα κοψε τον αυνανισμο να μειωθει η θηλυκη ενεργεια...

λυδιε δεν ρωτησα την γνωμη σου.
η δημοκρατια ειναι για εσας και μεταξυ σας.
κατσε και εσυ 3 μερες ;D

Kατσε ησυχα ρε που το παιζεις και διαχειριστης...

Θα μου πεις και οτι εχω αγαμια...

Εσυ θα κανεις προσωπικες επιθεσεις και νομιζεις οτι θα την βγαζεις μπεικα στο φορουμ...Δεν εισαι ενταξει .
Λιγο εξουσια να σου δωσουν γινεσαι ο ιδιος μαλακας με ολους...
 
Μπλουζα