δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

mimis giova

Active Member
παιδια εγω βαζω ενα λαδι κανενα 2μηνο τωρα..κ νωμιζω κανει δουλεια..το φτιαχνει ενας φαρμακοποιος σε ενα χωριο..δεν λεει τι ακριβως βαζει..μια μιξ λαδιων απο οτι αντιλαμβανομαι..οπιος ενδιαφερεται να δοκιμασει.εχω ολοι την καλη διαθεση να παω να παρω κ να τ στειλω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregory86

Member
Ναι αυτο το δαφνελαιο χρησιμοποιω!!!!!!

Το αυτοκολλητο γραφει ''....προστατευει τα μαλλια απο το σπασιμο,δινει λαμψη,σκουραινει την τριχα και προσφερει σημαντικη βοηθεια στην αντιμετωπιση της ψαλιδας και της απωλειας μαλλιων.Ειναι καταλληλο
για την αντιμετωπιση της εποχιακης αλλα και της μονιμης τριχοπτωσης σε ανδρες και γυναικες.''

Ο φαρμακοποιος μου ειπε:''να το βαζω περιπου μια με μιαμιση ωρα και να κανω ελαφρο μασαζ περιπου 2 με 3 λεπτα''
Επισης μου ειπε ειναι καταληλο για αυτους που εχουν αραιωμα στα μαλλια και υπαρχει περιπτωση επανεκφυσης.

Το χρωμα του ειναι πρασινο σκουρο με εντονη μυρωδια δαφνης!!!!!

Το κοβεις για φιδελαιο???
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
gregory86 είπε:
Ναι αυτο το δαφνελαιο χρησιμοποιω!!!!!!

Το αυτοκολλητο γραφει ''....προστατευει τα μαλλια απο το σπασιμο,δινει λαμψη,σκουραινει την τριχα και προσφερει σημαντικη βοηθεια στην αντιμετωπιση της ψαλιδας και της απωλειας μαλλιων.Ειναι καταλληλο
για την αντιμετωπιση της εποχιακης αλλα και της μονιμης τριχοπτωσης σε ανδρες και γυναικες.''

Ο φαρμακοποιος μου ειπε:''να το βαζω περιπου μια με μιαμιση ωρα και να κανω ελαφρο μασαζ περιπου 2 με 3 λεπτα''
Επισης μου ειπε ειναι καταληλο για αυτους που εχουν αραιωμα στα μαλλια και υπαρχει περιπτωση επανεκφυσης.

Το χρωμα του ειναι πρασινο σκουρο με εντονη μυρωδια δαφνης!!!!!

Το κοβεις για φιδελαιο???

Εφόσον ισχύουν όλα αυτά που περιγράφεις, τότε είναι ό,τι πρέπει. Μην ανησυχείς ;)
 

d.tonia85

Member
[
http://www.monastiriaka.gr/dafnelaio-agiou-paylou-p-123.html Αυτό λες; Φαίνεται super.
[/quote]

Ναι αυτό! Οντωσ πολύ καλο φαινεται θα σας πω εντυπωσεισ συντομα!
 

d.tonia85

Member
Παιδια μου ηρθε το δαφνελαιο απ το αγιο οροσ που σασ ειχα πει πολυ μ αρεσε αλλα πρεπει να σασ πω οτι το μπουκαλακι ειναι 17 ml δηλαδη πολυ ακριβο για την ποσοτητα του κατι που δεν ειχα προσεξει. Τωρα επειδη δε φτανει για πολλεσ φορεσ ακομα πηρα αυτο τησ μονησ βατοπεδιου 12 euro τα 75 ml. Aκριβουτσικο και αυτο αλλα επειδη ειναι εξασφαλισμενη η καλη του ποιοτητα και ειναι και απ το αγιο οροσ αποφασισα να ξαναπαρω απο κει. Για οσουσ δεν αντεχουν οικονομικα ομωσ οφειλα να σασ ενημερωσω
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Μερικά hints για να έχει κανείς μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από το δαφνέλαιο τα οποία έχω συμπεράνει είτε διαβάζοντας πέρα-δώθε, είτε με trial & error 2 μήνες τώρα που το βάζω:

1) Δεν χρειάζεται τεράστια ποσότητα στο κεφάλι. Βάζουμε μόνο τόσο όσο χρειάζεται ώστε απλώνοντας, να καλυφτεί όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού. Μεγάλη ποσότητα βραχυπρόθεσμα προκαλεί λιπαρότητα στα μαλλιά, η οποία δυνητικά είναι αιτία τριχόπτωσης.
2) Κάνουμε απαλό μασάζ για 1 περίπου λεπτό για να πάει παντού, και ειδικά στα σημεία που έχουμε το πρόβλημα.
2) Δένουμε οπωσδήποτε μια πετσέτα γύρω από το κεφάλι για να απορροφάται καλύτερα.
3) Ιδανική διάρκεια εφαρμογής είναι 2-3 ώρες. Λιγότερο από 2 ώρες έχει ελάχιστη επίδραση, περισσότερο από 3 έχει ως αποτέλεσμα να επιβαρυνθούν οι τρίχες και κατόπιν, στο λούσιμο, να δούμε μπόλικες να πέφτουν.
4) Όσοι πάνε γυμναστήριο ή γενικά αθλούνται, είναι ιδανικό να βάζουν δαφνέλαιο αμέσως μετά την προπόνηση, μιας και οι πόροι του δέρματος τότε είναι ανοιχτοί και η απορρόφηση είναι μέγιστη.
5) Το δαφνέλαιο έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες, γι' αυτό δεν πρέπει να βάζουμε 7 μέρες την εβδομάδα. Από 3 έως 5 φορές την εβδομάδα είναι καλά.
 

hairz

New Member
''2) Δένουμε οπωσδήποτε μια πετσέτα γύρω από το κεφάλι για να απορροφάται καλύτερα.''

Aυτο ειναι το μυστικο που λειτουργει σε σενα..Και αν μπορεις να το αφησεις μεχρι πρωι και να πλυθεις με ενα καλο σαμπουαν τοτε ακομη καλυτερα...
 

giannis25

Member
Εχω ακουσει οτι αν ειναι ζεστη η πετσετα τα λαδια απορροφουνται καλυτερα αλλα τωρα με τον ορο ζεστη πετσετα δεν καταλαβαινω τι εννοει. Να ηταν πχ πανω σε καλοριφερ; να ειναι με ζεστο νερο
 
Συγγνώμη που θα γίνω party pooper ξανά, αλλά το δαφνέλαιο δεν πρόκειται να καθυστερήσει την φαλάκρα ούτε βέβαια να την αναστρέψει. Αν είχε τέτοιες ιδιότητες θα το γνωρίζαμε όλοι. Δεν ξέρω τί ελπίζετε με αυτά τα γιατροσόφια. Το βέβαιο είναι ότι θα ελαφρώσετε σημαντικά την τσέπη σας και θα κερδίσετε περισσότερη απογοήτευση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Εγω παντος με ελαια που χρησιμοποιω εδω και 3μιση χρονια ασταματητα σχεδον καθε βραδυ πριν τον υπνο και τα ελουζα το πρωι!!τα μαλλια μου ειναι πολυ καλητερα πλεον!!σταματησε η τριχοπτωση εδω και αρκετο καιρο!!!και τωρα τελευταια βλεπω μια πυκνωση που συνεχιζει μεχρι στηγμης!!!οχι πολλα πολλα πραγματα αλλα τα μαλλια μου φενονται πιο πυκνα!!το δαφνελαιο το χρησιμοποιησα σε συνδιασμο με αλλα ελαια πριν αρκετο καιρο για κανα εξαμηνο αλλα τωρα χρησιμοποιω αλλα ελαια!!παντος μεχρι στηγμης με βλεπω σε πολυ καλο δρομο!!δεν εχω χρησιμοποισει καμια φαρμακευτικη ουσια ολα αφτα τα χρονια για την τριχοπτωση ουτε ετοιμα προιοντα του εμποριου!!και αισθανομαι πολυ ευχαριστηση για την κατασταση των μαλλιων μου τωρα!!
 

gregory86

Member
Φιλε mil-nt βοηθησε μας με την εμπειρια και την γνωση σου που εχεις αποκτηση 3μιση χρονια!!
Μπορει να ειναι χρησιμη για τον οποιοδηποτε!!
Πες μας και η γνωμη σου θα ειναι σεβαστη!!
 
vag25 είπε:
gregory86 είπε:
Μηπως να κλεισουμε και το site????

Eγω το εχω προτεινει στον Ακη.
Να το ονομασουμε fina-minox το site με ενα σχολιο απο κατω ''αυτα...'' και να κλεισει.

Δηλαδή η αξία ενός ενημερωτικού σάιτ είναι να παρουσιάζει κάθε λογής γιατροσόφι σαν λύση, θεραπεία κτλ ώστε να παρασύρεται κόσμος από την απελπισία του και να αγοράζει τα φιδέλαια του κάθε αγύρτη? ???

Και σε παλιότερα ποστ κάτι super zix και τα ρέστα αποδείχτηκαν κολοκύθια με τη ρίγανη.

Νομίζω ότι το σάιτ που είναι ήδη καλό, θα ανέβει περισσότερο αν -τουλάχιστον- κάποιος που ισχυρίζεται ότι είδε καλό από το ένα ή το άλλο να βάζει και φωτογραφίες. Αλλιώς τζους. Όχι πιάνω ένα πληκτρολόγιο και γράφω ό,τι μου καπνίσει δημιουργώντας εντυπώσεις υπέρ προϊόντων που είναι εμπορικά, δεν ξέρω αν καταλάβατε τώρα.

Πχ κάποιο junior μελος με 9 δημοσιεύσεις λέει ότι είδε επανέκφυση με δαφνέλαιο. Καραμπαρούφα αλλά θα πειστώ αν δω φωτό με ημερομηνία πριν-μετά.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
dermatologist είπε:
Συγγνώμη που θα γίνω party pooper ξανά, αλλά το δαφνέλαιο δεν πρόκειται να καθυστερήσει την φαλάκρα ούτε βέβαια να την αναστρέψει. Αν είχε τέτοιες ιδιότητες θα το γνωρίζαμε όλοι. Δεν ξέρω τί ελπίζετε με αυτά τα γιατροσόφια. Το βέβαιο είναι ότι θα ελαφρώσετε σημαντικά την τσέπη σας και θα κερδίσετε περισσότερη απογοήτευση.

Εντάξει κύριε κλαρινογιατρέ, πήγαινε γράψε εσύ φιναστερίδη και μινοξιδίλη στους ασθενείς σου και άσε εμάς να «ελαφρώνουμε την τσέπη μας» κατά το... υπέρογκο ποσό των 4 ευρώ ανά τρίμηνο που κάνουν τα 500ml δαφνέλαιου!

Αλήθεια, μπήκες στο φόρουμ για να μάθεις για την τριχόπτωση ή για να ψαρέψεις κανένα πελατάκι;
 

mike29

Active Member
1ον δεν λεω οτι μου εδωσε επανεκφυση το δαφνελαιο!!ειμαι εδω και αρκετο καιρο με διαφορους συνδιασμους λαδιων το δαφνελαιο το χρησιμοποιησα 6 μηνες περιπου με αλλα ελαια και δεν το χρησιμοποιω πλεον!!βαζω αλλα ελαια!!εγω λεω απλα την εμπειρια μου!!ουτε λεω σε κανεναν να κανει οτι εκανα εγω!!
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
giannis25 είπε:
Εχω ακουσει οτι αν ειναι ζεστη η πετσετα τα λαδια απορροφουνται καλυτερα αλλα τωρα με τον ορο ζεστη πετσετα δεν καταλαβαινω τι εννοει. Να ηταν πχ πανω σε καλοριφερ; να ειναι με ζεστο νερο

Αντί για ζεστή πετσέτα, καλύτερα «ζέστανε» τα μαλλιά σου... Τι εννοώ: βάλε το κεφάλι σου πάνω από ένα μισάνοιχτο βραστήρα γεμάτο νερό που βράζει και περίμενε, προσέχοντας μην καείς, να αρχίσουν τα μαλλιά σου να ιδρώνουν και να ανοίξουν οι πόροι του δέρματος. Μ' αυτό τον τρόπο, έχεις πετύχει επίσης και την -υποτίθεται- υψηλή θερμοκρασία που θα σου εξασφάλιζε μια ζεστή πετσέτα ώστε να δράσει καλύτερα το δαφνέλαιο.
 
Yul Brynner είπε:
dermatologist είπε:
Συγγνώμη που θα γίνω party pooper ξανά, αλλά το δαφνέλαιο δεν πρόκειται να καθυστερήσει την φαλάκρα ούτε βέβαια να την αναστρέψει. Αν είχε τέτοιες ιδιότητες θα το γνωρίζαμε όλοι. Δεν ξέρω τί ελπίζετε με αυτά τα γιατροσόφια. Το βέβαιο είναι ότι θα ελαφρώσετε σημαντικά την τσέπη σας και θα κερδίσετε περισσότερη απογοήτευση.

Εντάξει κύριε κλαρινογιατρέ, πήγαινε γράψε εσύ φιναστερίδη και μινοξιδίλη στους ασθενείς σου και άσε εμάς να «ελαφρώνουμε την τσέπη μας» κατά το... υπέρογκο ποσό των 4 ευρώ ανά τρίμηνο που κάνουν τα 500ml δαφνέλαιου!

Αλήθεια, μπήκες στο φόρουμ για να μάθεις για την τριχόπτωση ή για να ψαρέψεις κανένα πελατάκι;

Και πως θα ψαρέψω πελάτες κύριε κλαρινοπελάτη; Όταν έχω απενεργοποιήσει ως και τα pm? Βλάπτω μήπως την εμπορική σου δραστηριότητα;
 
Μπλουζα