δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Ρε παιδια, η λαδιλα δεν παλευεται ομως. Μιλαμε για κανονικο λαδι.
Δεν ειναι οχι να βγεις απο το σπιτι, ουτε στο διαδρομο της πολυκατοικιας να κυκλοφορησεις. Κοινως, να μη σε δει ματι.
Εκτος αν το βαζετε για ενα τεταρτακι, και μετα αμεσως λουσιμο.

Ένα τέταρτο δεν αρκεί, μια-δύο ώρες είναι ΟΚ. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερα μεγάλη ποσότητα, βάζεις όσο χρειάζεται ώστε να πάει παντού και κάνεις μασάζ 1-2 λεπτά για να απλωθεί. Μετά τυλίγεις μια πετσέτα γύρω από το κεφάλι σου ή φοράς ένα σκουφάκι από αυτά που φοράνε οι γιαγιάδες στη θάλασσα (αν συγκατοικείς με άλλους, θα βαρεθείς στην αρχή να τους βλέπεις να γελάνε είτε φοράς πετσέτα είτε σκουφάκι της γιαγιάς, αλλά με τον καιρό θα πάψει να τους κάνει εντύπωση και θα σταματήσουν). Μετά από 1-2 ώρες εννοείται πως λούζεσαι για να φύγει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxas87

Member
να αναφερω και εγω τα θετικα μ σχολια απο το δαφνελαιο χρησιμοποιω της απιβιτα το βιολογικο.εδω και 2 μηνες εχω δει τα μαλλια να γινονται πιο ζωηρα με πιο λαμπερο χρωμα, δεν εχω δει καποια επανεκφυση αλλα πιο δυνατη τριχα!!αυτα προς το παρων,σιγουρα θα το συνεχισω.3 φορες την εβδομαδα πριν το λουσιμο με μασαζ το αφηνω γ κανα 2ωρο
 

tasos

Active Member
Εγώ το χρησιμοποιώ εβδομάδα παρά εβδομάδα...μία εβδομάδα το βάζω δηλαδή και την άλλη βάζω κάποιο άλλο λάδι !!

Γιατί το βάζετε 3 φορές την εβδομάδα ?
 

cool11

Well-Known Member
Κανενα φτηνο μπουκαλι στο φαρμακειο υπαρχει;
Ειχα παρει ενα μικρο μπουκαλακι στα 9 ευρω!
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
cool11 είπε:
Κανενα φτηνο μπουκαλι στο φαρμακειο υπαρχει;
Ειχα παρει ενα μικρο μπουκαλακι στα 9 ευρω!

Εδώ είσαι: http://3.bp.blogspot.com/-UJiEtwBXvbg/UUIWbc7bbfI/AAAAAAAAAdY/xeEom9Zh09Y/s1600/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF+%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82.jpg

1,80 το πήρα και κρατάει κοντά 2 μήνες.


tasos είπε:
Εγώ το χρησιμοποιώ εβδομάδα παρά εβδομάδα...μία εβδομάδα το βάζω δηλαδή και την άλλη βάζω κάποιο άλλο λάδι !!

Γιατί το βάζετε 3 φορές την εβδομάδα ?

Τόσο λέγεται ότι χρειάζεται για να αποδίδει ως αγωγή εφόδου. Βδομάδα παρά βδομάδα που το βάζεις εσύ δεν θα έχει παρά ελάχιστη επίδραση πάνω σου (ούτε καν αγωγή συντήρησης δεν μπορεί να θεωρεί).
 

cool11

Well-Known Member
Αυτο το Salkano που ειναι και φτηνο, το φερνουν γενικα τα φαρμακεια, διατιθεται, ή ειναι που θα πεσεις, και θελει ψαξιμο και μετα θα μου προτεινουν κατι με τα μισα ml και με 4πλασια τιμη?
Λεω μην παω και το ζητησω, και με κοιταζουν σαν εξωγηινο.
Αλλιως να δουμε σε ebay.
 

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
cool11 είπε:
Κανενα φτηνο μπουκαλι στο φαρμακειο υπαρχει;
Ειχα παρει ενα μικρο μπουκαλακι στα 9 ευρω!

Εδώ είσαι: http://3.bp.blogspot.com/-UJiEtwBXvbg/UUIWbc7bbfI/AAAAAAAAAdY/xeEom9Zh09Y/s1600/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF+%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82.jpg

1,80 το πήρα και κρατάει κοντά 2 μήνες.


tasos είπε:
Εγώ το χρησιμοποιώ εβδομάδα παρά εβδομάδα...μία εβδομάδα το βάζω δηλαδή και την άλλη βάζω κάποιο άλλο λάδι !!

Γιατί το βάζετε 3 φορές την εβδομάδα ?

Τόσο λέγεται ότι χρειάζεται για να αποδίδει ως αγωγή εφόδου. Βδομάδα παρά βδομάδα που το βάζεις εσύ δεν θα έχει παρά ελάχιστη επίδραση πάνω σου (ούτε καν αγωγή συντήρησης δεν μπορεί να θεωρεί).



Eυχαριστώ Yul....αλλά για κάθε μέρα δεν κάνει να το βάζω ?

Cool11, το Salkano εδώ στην επαρχεία που είμαι τώρα, το βρίσκω πιο εύκολα και απο Απιβίτα,Μακροβίτα κ.λ.π.

Να σου πω την αλήθεια μου το προτείναν οι Φαρμακοποιοί, η μυρωδιά του είναι πιο δυνατή και είναι πιο παχύρευστο και δυνατό απο τα υπόλοιπα.

Αφου στην αρχη το σνόμπαρα και χρησιμοποιούσα το παλιό δαφνέλαιο μέχρι τελευταίας σταγόνας, αλλά απο τότε που το άρχισα δεν το αλλάζω.
 

Physio40

Member
Ρε παιδιά το ελαιόλαδο είναι υποτίθεται το καλύτερο. Το δαφνέλαιο δλδ υπερέχει?
 

cool11

Well-Known Member
Οποτε μια καλη δοσολογια, ειναι 3 φορες τη βδομαδα, απο 2 ωρες; (αν δεν βαλω πετσετα πειραζει; )

Τελικα ομως καταληξαμε τι μας προσφερει? Υγεια στις τριχες;
Και πιθανως να βοηθα και στην τριχοπτωση αλλα αν βοηθα, αυτο ισως φαινεται σε μεγαλο βαθος χρονου.

Θα ελεγα, καλη η υγεια των μαλλιων, αλλα δεν εχεις μαλλια σε λιγα χρονια, για ποια υγεια να μιλησεις...
 

Ntoon91

Member
Κοίτα δεν ανακαλύψαμε την Αμερική, σίγουρα κάποιους θα τους βοηθήσει, εγώ περιμένω να μέχρι δω τον Σεπτέμβρη. Τριχόπτωση απειροελάχιστη, αλλά μπορεί να αραιώσω αν δεν ανανεώνονται, το έχουμε ξαναδεί το έργο.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Eυχαριστώ Yul....αλλά για κάθε μέρα δεν κάνει να το βάζω ?

Δεν χρειάζεται κάθε μέρα, λένε. Δεν φαίνεται δηλαδή ότι θα αποδώσει περισσότερο αν το βάζεις κάθε μέρα.


cool11 είπε:
Αυτο το Salkano που ειναι και φτηνο, το φερνουν γενικα τα φαρμακεια, διατιθεται, ή ειναι που θα πεσεις, και θελει ψαξιμο και μετα θα μου προτεινουν κατι με τα μισα ml και με 4πλασια τιμη?
Λεω μην παω και το ζητησω, και με κοιταζουν σαν εξωγηινο.
Αλλιως να δουμε σε ebay.

Το Salkano εγώ το βρήκα με τη μία, στο πρώτο φαρμακείο που μπήκα. Δεν χρειάζεται ούτε να ψάξεις ούτε να το παραγγείλεις απ' έξω.


Physio40 είπε:
Ρε παιδιά το ελαιόλαδο είναι υποτίθεται το καλύτερο. Το δαφνέλαιο δλδ υπερέχει?

Το δαφνέλαιο θεωρείται καλύτερο από όλα τα άλλα έλαια γιατί σε βάθος χρόνου υποτίθεται ότι δίνει και επανέκφυση. Τώρα βέβαια δεν νομίζω να μπορεί να δώσει επανέκφυση και σε μεγάλα norwood, κάτι βέβαια που δεν συμβαίνει με κανένα γνωστό τοπικό.


cool11 είπε:
Οποτε μια καλη δοσολογια, ειναι 3 φορες τη βδομαδα, απο 2 ωρες; (αν δεν βαλω πετσετα πειραζει; )

Τελικα ομως καταληξαμε τι μας προσφερει? Υγεια στις τριχες;
Και πιθανως να βοηθα και στην τριχοπτωση αλλα αν βοηθα, αυτο ισως φαινεται σε μεγαλο βαθος χρονου.

Θα ελεγα, καλη η υγεια των μαλλιων, αλλα δεν εχεις μαλλια σε λιγα χρονια, για ποια υγεια να μιλησεις...

Την πετσέτα τη βάζεις για καθαρά πρακτικούς λόγους, για να μη γεμίσεις τα ρούχα σου με δαφνέλαιο για αυτές τις δυο ώρες που το 'χεις στο κεφάλι σου. :)

Στα άλλα που ρωτάς, υποτίθεται ότι το δαφνέλαιο πρέπει να το βάζει κανείς όσο έχει ακόμα τρίχες (έστω και μικροσκοπικά τριχίδια) στο κεφάλι του. Σε εντελώς καραφλές περιοχές φαντάζομαι ότι δεν θα αποδίδει, τουλάχιστον όχι τόσο όσο στις μη καραφλές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Βρηκα μικρο μουκαλακι Salkano 120ml στο φαρμακειο, στο 1,60. Καλη τιμη, καλα ml.
Ειχα δωσει για ενα αλλο δαφνελαιο, 9 ευρω για 100ml! Ληστεια!

Αλλα πρεπει να βγαινει και περισσοτερα ml το Salkano. Βγαινει;
 

35007

Member
Τελικα το Salkano ειναι το καλυτερο δαφνελαιο απο αυτα που κυκλοφορουν ευρεως στο εμποριο ή το παιρνετε επειδη ειναι φθηνο?
 

cool11

Well-Known Member
Εγω το πηρα λογω τιμης. Αλλο 9 ευρω, και αλλο 1,60.
Στο κατω κατω της γραφης, ποση διαφορα να εχει;
Λες και ειμαι χημικος να αναλυσω την ποιοτητα του ακριβοτερου.
Τα θεωρω ομοιογενη. Δεν εχω αρχισει βεβαια χρηση του Salkano.
 

hairz

New Member
http://www.sensities.com/product_details.php?id=1582

τρια ευρω και ειναι απο τιs καλεs ποιοτητεs
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
hairz είπε:
http://www.sensities.com/product_details.php?id=1582

τρια ευρω και ειναι απο τιs καλεs ποιοτητεs

Φίλε hairz, τι χρώμα έχει το δαφνέλαιο αυτό; Αν δεν είναι σκούρο πράσινο, μάλλον δεν κάνει.

Γιατί το λέω τώρα αυτό... Παλιά, το 2006, πριν ξεκινήσω το «ορίτζιναλ» πράσινο δαφνέλαιο, χρησιμοποιούσα το δαφνέλαιο της apivita, γιατί αυτό μου 'χε δώσει ο φαρμακοποιός. Είχε όμως αρκετά διαφορετική σύσταση (και άλλο χρώμα, αν θυμάμαι καλά ήταν ανοιχτό καφέ). Εκ των υστέρων, έμαθα ότι δεν κάνει τη δουλειά που κάνει το «ορίτζιναλ», αλλά το διαπίστωσα κι εγώ μετά από 4 μήνες χρήσης, που ήταν σαν να μην έβαζα τίποτα.

Να σημειώσω εδώ ότι λέγοντας «ορίτζιναλ» δεν εννοώ μόνο το Salkano, αλλά και οποιοδήποτε άλλο πράσινο δαφνέλαιο. Ορισμένα φαρμακεία πουλάνε και «χύμα» δαφνέλαιο που παρασκευάζουν τα ίδια (είχα αγοράσει παλιά και «χύμα» από ένα φαρμακείο, γι' αυτό το λέω).
 

pithikas

Well-Known Member
Θα ξεκινησω κι εγω, το ειχα καιρο να το βαλω στο προγραμμα και νομιζω αξιζει τον κοπο μαζι με μια λοσιον ψευδαργυρου του εμποριου που μου κανει.
 

gregory86

Member
Yul Brynner εγω χρησιμοποιω αυτο το δαφνελαιο

δαφνελαιο oleum lauril

Περιεχει τα εξης συστατικα:paraffinum,Liquidum,Laurus Nobilis Oil

Πιστευεις οτι ειναι καλο??

7 ευρω το πληρωσα και εχει 500 ml
 

d.tonia85

Member
Παιδια εγω αγορασα αυτό σιγουρα βιολογικο και καταπρασινο τι λετε?
http://www.monastiriaka.com/checkout_shipping.php


Συγνωμη δε εγραψα πιο γιατι εχει πολλα αυτό της Ι.Μ. ΑΓ.Παυλου που κανει 3,50 euro.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
gregory86 είπε:
Yul Brynner εγω χρησιμοποιω αυτο το δαφνελαιο

δαφνελαιο oleum lauril

Περιεχει τα εξης συστατικα:paraffinum,Liquidum,Laurus Nobilis Oil

Πιστευεις οτι ειναι καλο??

7 ευρω το πληρωσα και εχει 500 ml

http://www.expertcare.gr/PDFS/DAFNELAIO%20BOTH%20downloads%20page/DAFNELAIO%20insert.pdf Αυτό εδώ δε λες; Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ό,τι πρέπει. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι στις οδηγίες γράφει: «αφήστε 3‐4 λεπτά για να δράσουν τα συστατικά». 3-4 λεπτά είναι απειροελάχιστος χρόνος σε σχέση με τις 1-2 ώρες που απαιτούνται κάθε φορά. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή είτε να είναι συμπυκνωμένο και να μην ενδείκνυται για εφαρμογή 1-2 ωρών είτε απλώς οι οδηγίες να μην αναφέρονται σε θεραπεία για την τριχόπτωση αλλά σε απλή περιποίηση μαλλιών. Το αυτοκόλλητο πάνω στο μπουκάλι τι ακριβώς γράφει;


d.tonia85 είπε:
Παιδια εγω αγορασα αυτό σιγουρα βιολογικο και καταπρασινο τι λετε?
http://www.monastiriaka.com/checkout_shipping.php


Συγνωμη δε εγραψα πιο γιατι εχει πολλα αυτό της Ι.Μ. ΑΓ.Παυλου που κανει 3,50 euro.



http://www.monastiriaka.gr/dafnelaio-agiou-paylou-p-123.html Αυτό λες; Φαίνεται super.
 
Μπλουζα