βουρτσισμα.

3746741

Member
kapa είπε:
Turbobox είπε:
kapa είπε:
θελω να ελπιζω πως ειναι ετσι,πλεον πιο ευκολα πιστευω σε νεραιδες παρα σε τοπικη θεραπεια για την ΑΑ,ολα μα ολα ομως τα τοπικα χανουν σε αποδοση.
εχω δοκιμασει καμια δεκαρια τοπικα,κανενα δεν το σταματησα για πειραματισμο,ολα τα σταματησα επειδη απο ενα σημειο και μετα δεν δουλευαν

Δηλαδή λες Kapa πως τα τοπικά δεν δουλεύουν; Και τα thread με το zink και το ρολερ που άνοιξες τι γίνεται;

δουλευουν ολα στην αρχη,μετα....

καπα η γνωμη σου για τις εναλλακτικες θεραπειες ποια ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
3746741 είπε:
καπα η γνωμη σου για τις εναλλακτικες θεραπειες ποια ειναι?
τα μονα που αξιζουν ειναι το roller,εγω θα ελεγα σε μικρα mm που πραγματικα μειωνει την τριχοπτωση σκετο,και ενισχυει και την μινοξιδιλη.
για διαμετρο 0,5 εχω να πω τα καλυτερα με μοναδικο μειονεκτημα τον πονο.
δεν κοστιζει,μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν αυτονομη θεραπεια και συνδιαστικα αναλογα την επιθετικοτητα της αλωπεκιας του καθε ενος.
σιγουρα καλυτερο απο ολα τα τοπικα,δοκιμασμενα
και το βουρτσισμα απο οτι φαινεται ειναι εντυπωσιακο στην τριχοπτωση,πολλα πλεονεκτηματα,κοστος μηδεν,καθολου λαδιλα,βεβαια περιμενω σε βαθος χρονου να το δω.
 

George3V

Member
Το βούρτσισμα σε κάποιον με κανονικό μήκος μαλλιών δε "σπάει" την τρίχα;
Δε θα πρέπει κάποιος να έχει πολύ κοντές τρίχες για να μπορεί να το κάνει χωρίς να αλλοιώνει την υφή των μαλλιών του;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
George, μια βούρτσα με αραιές γραμμές, μέχρι 7 και με μαξιλαράκι διυσδύει αρκετά καλύτερα σε μαλλιά πάνω από 2-3εκ μήκους.
Το όλο θέμα του βουρτσίσματος είναι ουσιαστικά να "χτενίζει" το δέρμα και όχι τόσο τα μαλλιά, ώστε να αφαιρεί το σμήγμα να κάνει απωλέπιση κλπ...
Σε κοντά μαλλιά κάποιες βούρτσες που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα είναι ακόμα καλύτερες...όπως αυτή από το γερμανικό ebay. (ξύλινη, χωρίς μαξιλαράκι, σκληρή και πυκνή)
Μια μέρα θα ανεβάσω μια φότο με το τι βγάζει η βούρτσα μετά τον εβδομαδιαίο καθαρισμό...ο νιπτήρας γεμίζει κυριολεκτικά από δέρμα μαζί με σμήγμα...όχι όμορφο θέαμα άλλα να δείτε τι μαζεύει
 

krhtikos21

Member
GOMI είπε:
George, μια βούρτσα με αραιές γραμμές, μέχρι 7 και με μαξιλαράκι διυσδύει αρκετά καλύτερα σε μαλλιά πάνω από 2-3εκ μήκους.
Το όλο θέμα του βουρτσίσματος είναι ουσιαστικά να "χτενίζει" το δέρμα και όχι τόσο τα μαλλιά, ώστε να αφαιρεί το σμήγμα να κάνει απωλέπιση κλπ...
Σε κοντά μαλλιά κάποιες βούρτσες που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα είναι ακόμα καλύτερες...όπως αυτή από το γερμανικό ebay. (ξύλινη, χωρίς μαξιλαράκι, σκληρή και πυκνή)
Μια μέρα θα ανεβάσω μια φότο με το τι βγάζει η βούρτσα μετά τον εβδομαδιαίο καθαρισμό...ο νιπτήρας γεμίζει κυριολεκτικά από δέρμα μαζί με σμήγμα...όχι όμορφο θέαμα άλλα να δείτε τι μαζεύει

εγώ gomi που τα έχω ψιλομακρυά θα με ενοχλέι λες η βούρτσα από το γερμανικό e bay?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
πιστεύω πως ναι...η γυναίκα μου που την δοκίμασε λίγο δεν ήταν και ότι καλύτερο..πρέπει να είναι αρκετά αραιή και με μαξιλαράκι αλλιώς μπορεί να σου τραβάει και αρκετές τρίχες...τουλάχιστον στην αρχή...
 

krhtikos21

Member
GOMI είπε:
πιστεύω πως ναι...η γυναίκα μου που την δοκίμασε λίγο δεν ήταν και ότι καλύτερο..πρέπει να είναι αρκετά αραιή και με μαξιλαράκι αλλιώς μπορεί να σου τραβάει και αρκετές τρίχες...τουλάχιστον στην αρχή...

πωωωωω τι θα κανω τώρα??καλά δε τα έχω και κοτσίδα αλλά δε τα λες και κοντά.τι να ψάξω τώρα στο e bay? ; έχει κανείς κανα λινκ για βοήθειααα??
πως θα βρω αραιή και από τρίχα και με μαξιλαράκι???
πφφφ
 

Reve

Active Member
καλησπέρα στα μέλη. Μετά από 1 μήνα και κάτι με βούρτσισμα έχω να πω τα εξής. Σίγουρα κάνει τα μαλλιά να φαίνονται καλύτερα. Σίγουρα στην αρχή πονάει κάπως αλλά μετά δεν καταλαβαίνεις τπτ άσχετα το πόσο μαλλιά έχεις. Στην αρχή έπεφταν άπειρες μικρές τρίχες μαζί (πραγματικά παρα πολλές) , πλέον να πέφτουν καμια 5-6. Gomi είχες δίκαιο σταμάτησαν και οι μικρές να πέφτουν. Δεν μπορώ να μιλησω για μείωση τριχόπτωσης γιατί χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα μαζί (μινοξ - ρεβιβο) , οπότε σε εμένα μόνο καλό μου έκανε.
 

krhtikos21

Member
Reve είπε:
καλησπέρα στα μέλη. Μετά από 1 μήνα και κάτι με βούρτσισμα έχω να πω τα εξής. Σίγουρα κάνει τα μαλλιά να φαίνονται καλύτερα. Σίγουρα στην αρχή πονάει κάπως αλλά μετά δεν καταλαβαίνεις τπτ άσχετα το πόσο μαλλιά έχεις. Στην αρχή έπεφταν άπειρες μικρές τρίχες μαζί (πραγματικά παρα πολλές) , πλέον να πέφτουν καμια 5-6. Gomi είχες δίκαιο σταμάτησαν και οι μικρές να πέφτουν. Δεν μπορώ να μιλησω για μείωση τριχόπτωσης γιατί χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα μαζί (μινοξ - ρεβιβο) , οπότε σε εμένα μόνο καλό μου έκανε.

εσύ φίλε τα χεις κοντά τα μαλλιά?
αν όχι σε ενοχλούσε το βούρτσισμα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
καλησπέρα στα μέλη. Μετά από 1 μήνα και κάτι με βούρτσισμα έχω να πω τα εξής. Σίγουρα κάνει τα μαλλιά να φαίνονται καλύτερα. Σίγουρα στην αρχή πονάει κάπως αλλά μετά δεν καταλαβαίνεις τπτ άσχετα το πόσο μαλλιά έχεις. Στην αρχή έπεφταν άπειρες μικρές τρίχες μαζί (πραγματικά παρα πολλές) , πλέον να πέφτουν καμια 5-6. Gomi είχες δίκαιο σταμάτησαν και οι μικρές να πέφτουν. Δεν μπορώ να μιλησω για μείωση τριχόπτωσης γιατί χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα μαζί (μινοξ - ρεβιβο) , οπότε σε εμένα μόνο καλό μου έκανε.

Χαίρομαι φίλε reve που βλέπεις αποτελέσματα. Εμένα μόλις σταμάτησαν οι μικρές να πέφτουν, άρχισα να βλέπω αυτό το γέμισμα στις αραιές περιοχές που ήταν κάτι ανάμεσα σε μικρό regrowth και σε πάχυνση της τρίχας.
Εφόσον συνδυάζεις και άλλα πράγματα θα έχει ενδιαφέρον πως πάει, οπότε όταν έχεις εικόνα κράτα μας ενήμερους...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά, επί τη ευκαιρία, μιας και βρήκα το λινκ από την παραγγελία, αυτή η βούρτσα είναι καλύτερη για σχετικά μεγάλου μήκους μαλλιών.

http://www.purenature24.com/hairbrush-with-wild-boar-bristles

Το αρνητικό της είναι πως εμένα τουλάχιστον, δεν κράτησε πάνω από 4 μήνες...αλλά την κακομεταχειριζόμουν η αλήθεια είναι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Reve

Active Member
εσύ φίλε τα χεις κοντά τα μαλλιά?
αν όχι σε ενοχλούσε το βούρτσισμα?

Ναι τα είχα κοντά.Οταν ξεκίνησα είχα 2 εκατοστα μαλλί τώρα να έχω 3 (στο περίπου). Στο περίπου λέω. Εγώ αγόρασα αυτήν.

http://www.ebay.co.uk/itm/Mens-Wood-100-Boar-Bristle-8-Row-Hair-Brush-/200941257659?pt=UK_Health_Beauty_Hair_Care_Brushes_Combs_PP&hash=item2ec90843bb

Και απο ξύλινη(για μασάζ περισσότερο) αυτήν:
http://www.ebay.co.uk/itm/170903238995?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Και προς το παρόν μου βγήκαν καλές. Καλή συνέχεια.
 

gianniskritikos2

Active Member
εγω που εχω 12 εκατοστα μαλλι τι κανω γκομι? περνω αυτη που ειπες τωρα? απλα θα χτενοζομαι ποιο αργα για να μην μου μπλεχτει καμια και μου τις ξεριζωσει? 12 εκατοστα ειναι πολα
 

mimis giova

Active Member
καπα δεν ξερω αν θυμασαι..π σ ειχα αναφερει για ενα γερακο..για το βουρτσισμα...π μ ειχε πει.χοχχοχοχχοοχοχχο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
καπα δεν ξερω αν θυμασαι..π σ ειχα αναφερει για ενα γερακο..για το βουρτσισμα...π μ ειχε πει.χοχχοχοχχοοχοχχο
το θυμαμαι...
η μεθοδος ειναι πολυ παλια,εδω μου το ειπε ο πατερας μου που το εμαθε απο τον πατερα του,μιλαμε για εποχες που οχι απλα δεν υπηρχε ιντερνετ,αλλα ουτε τηλεοραση
 

gianniskritikos2

Active Member
αφου ηταν τοσο παλια και οχι απο οτι καταλαβαινω καποιο κολπο το οποιο το ξεραν λιγοι αλλα το ξερανε πολοι πχ ο παππους του καπα ο αλλος ο απο τον γερο ... δεν θα πρεπε να λενε να η λυση αμα δουλευε οπως περιμενουμε?.... γιατι να ψαχνουν ακομα οι επιστυμονες? θα πρεπε να λενε οτι ναι μεν δεν μπορεις ν αβγαλεις και μαλλια με βουρτσισμα αλλα να τα συντηρισεις και μπορεις αρα οποιος βλεπει κατηφορα να βαλει επιτοπου βουρτσισμα η γενικα προλυπτικα και να η λυση...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
εγω που εχω 12 εκατοστα μαλλι τι κανω γκομι? περνω αυτη που ειπες τωρα? απλα θα χτενοζομαι ποιο αργα για να μην μου μπλεχτει καμια και μου τις ξεριζωσει? 12 εκατοστα ειναι πολα

όντως, είναι μακριά...μπορείς να δοκιμάσεις κάποια σαν αυτή που έβαλα παραπάνω ίσως...


gianniskritikos2 είπε:
αφου ηταν τοσο παλια και οχι απο οτι καταλαβαινω καποιο κολπο το οποιο το ξεραν λιγοι αλλα το ξερανε πολοι πχ ο παππους του καπα ο αλλος ο απο τον γερο ... δεν θα πρεπε να λενε να η λυση αμα δουλευε οπως περιμενουμε?.... γιατι να ψαχνουν ακομα οι επιστυμονες? θα πρεπε να λενε οτι ναι μεν δεν μπορεις ν αβγαλεις και μαλλια με βουρτσισμα αλλα να τα συντηρισεις και μπορεις αρα οποιος βλεπει κατηφορα να βαλει επιτοπου βουρτσισμα η γενικα προλυπτικα και να η λυση...

Η αλήθεια είναι πως η αιμάτωση ως ιδέα - λύση για την τριχόπτωση ήταν από τις πρώτες θεωρίες που σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα απέρριψε...αλλά είπαμε να μην ήμαστε πονηροί και καχύποπτοι....
 

weznem

Well-Known Member
η αιματωση βοηθαει στην τριχοπτωση, το ποσο θα δειξει αναλογα με το ποσοι θα χρησιμοποιησουν τετοιες μεθοδους για να κρινουμε αργοτερα..

βεβαια δεν πιστευω οτι μπορει να κανει κατι πολυ σημαντικο σε καποιον με επιθετικη α/α.. αν το προλαβεις στην αρχη το προβλημα και με αργη εξελιξη εχεις ελπιδες αλλα και παλι διχως μινο δεν ξερω τι θα δειξει... δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ακομα νομιζω..εχουμε δρομο πολυ...


η α/α δεν νικιέται με την μειωση της τριχοπτωσης αλλα με την επανεκφυση των χαμενων μαλλιων
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος η οχι αλλα εγω το χρησιμοποιω καπως ετσι.
χωριζω την επιφανεια nw6 σε 2 η 3 νοητα σημεια,ξεκιναω με vertex,συνεχιζω με το υπολοιπο και αφηνω τελευταιους τους κροταφους.
δεν σηκωνω την βουρτσα αλλα σερνω μπρος πισω,7-8 λεπτα συνολικα μια φορα την ημερα.
το εκανα και edit
 
Μπλουζα