βουρτσισμα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν εχουν σημασια οι ερευνες.οι πιο πολλες ειναι για τα σκουπιδια ετσι και αλλιως,δοκιμασμενα!!!!!!!
δεν εχει σημασια τι βλεπω σε εμενα,αλλα τι θα δειτε εσεις.
σε αυτην την ενοτητα θα μειωσουμε την τριχοπτωση.
το σωμα μας ειναι μια μηχανη που θελει το καταλληλο ερεθισμα για να κανει καποια πραγματα.
εδω θα ασχοληθουμε με τον αυξητικο παραγοντα "human body".
αυτην η θεραπεια θα ξεπερασει οτιδηποτε εχετε δοκιμασει σε τοπικο.
θα χρειαστουμε κατι σαν αυτο http://www.ebay.de/itm/Haarburste-Wildschwein-Naturborsten-Holzburste-Naturhaarburste-gros-neu-/390514438182?pt=Haarwuchsmittel&hash=item5aec797026
εφαρμογη μινοξιδιλης μετα.
η εφαρμογη της μινοξιδιλης στις αρχες θα τσουξει,αλλα μετα απο λιγες μερες οχι.
το regrowth που δινει ειναι σχετικα γρηγορο.
δεν εχω καταλαβει ακομα τον τροπο δρασης αν προκειται απλα για αιματωση αλλα ειναι πολυ αποτελεσματικο.
μην βιαστειτε να το κρινεται και να το κατακρινεται γιατι οταν το δοκιμασετε μαλλον θα τριβετε τα ματια σας,ξεπερναει οτιδηποτε σε τοπικο.
αξιζει δοκιμη,δεν κοστιζει δεν λαδωνει.
ο τροπος που βουρτσιζω εγω ειναι ο εξης.
χωριζω την επιφανεια nw6 σε 2 νοητα σημεια,ξεκιναω με vertex,συνεχιζω με το υπολοιπο και αφηνω τελευταιους τους κροταφους.
σηκωνω την βουρτσα και ξανα η διαδηκασια με την φορα της τριχας, 5-6 λεπτα συνολικα, μια φορα την ημερα
και ενα βιντεακι με την χρηση
http://www.youtube.com/watch?v=JSQ-E_UaGog&feature=youtu.be
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Ισχυει ,απλα να πω οποιος θελει να ξεκινησει,να το κανει με την καταλληλη βουρτσα και χαλαρα.
Το λεω γιατι μου εκανε ερεθισμους που κρατησαν 1.5 βδομαδα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλο ειναι να αποφυγετε για αρχη ξυλινες βουρτσες και μια φορα την ημερα μεχρι να συνηθισει το δερμα.
χρησιμοποιω αυτην την μεθοδο μονο σε κροταφους 6 φορες την εβδομαδα,και προσπαθω να μην μπω πολυ προς τα μεσα σε περιοχες με μαλλι γιατι θα επηρεασει την συνολικη τριχοπτωση,σε μειωση.
εχω χωρισει τα δυο εξαρτηματα της θεραπειας μου σε διαφορετικα σημεια.
μετα απο αρκετο καιρο θα τα ενοσω.
αν με ρωτησετε τι δουλευει καλυτερα στην ΑΑ απο roller η βουρτσισμα η απαντηση ειναι βουρτισμα με διαφορά
 

gianniskritikos2

Active Member
δεν καταλαβαινω καπα.... δεν εχεις δει ακομα κανενα αποτελεσμα πως λοιπον λες οτι το βουρτσισμα ειναι καλυτερο? το λεω αυτο πρωτον γιατι με το ρολλερ το πες και μονος σου οτι δεν εχεις δει τιποτα σ εκροταφους αλλα μια γενικη μειωση τις τριχοπτωσης κατι καλο αλλα και τα τοπικα το κανουν και βουρτισμα δενε χεις αναφερει κατι εσυ συγκεκριμενα απο βουρτσισμα παραδειγμα εχουμε μονο τον γκομι... που να λεμε οτι μπορει να κανει δουλεια...πως λοιπον λες οτι το βουρτσισμα ειναι καλυτερο απο το ρολλερ στην ΑΑ?τα λεω αυτα γιατι λες δεν στιριζομαστε σε ερευνες αλλα στο τι θα δουμε πανο σε εμας... εσυ νομιζω δηλαδει εκτως αν εχω χασει επισοδια δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο βουρτσιμα γιαυτο και λεω πως ισχυριζεσαι τα παραπανω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
δεν καταλαβαινω καπα.... δεν εχεις δει ακομα κανενα αποτελεσμα πως λοιπον λες οτι το βουρτσισμα ειναι καλυτερο? το λεω αυτο πρωτον γιατι με το ρολλερ το πες και μονος σου οτι δεν εχεις δει τιποτα σ εκροταφους αλλα μια γενικη μειωση τις τριχοπτωσης κατι καλο αλλα και τα τοπικα το κανουν και βουρτισμα δενε χεις αναφερει κατι εσυ συγκεκριμενα απο βουρτσισμα παραδειγμα εχουμε μονο τον γκομι... που να λεμε οτι μπορει να κανει δουλεια...πως λοιπον λες οτι το βουρτσισμα ειναι καλυτερο απο το ρολλερ στην ΑΑ?τα λεω αυτα γιατι λες δεν στιριζομαστε σε ερευνες αλλα στο τι θα δουμε πανο σε εμας... εσυ νομιζω δηλαδει εκτως αν εχω χασει επισοδια δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο βουρτσιμα γιαυτο και λεω πως ισχυριζεσαι τα παραπανω?
η επανεκφυση εχει ξεκινησει σε κροταφους γιαννη.
δυο μηνες με 0,5 roller και μινοξιδιλη ημουν σταθερος,αφησα την τρετινοινη στην ακρη και σιγα σιγα θα αφησω και την μινοξιδιλη στην ακρη
 

gianniskritikos2

Active Member
ειχες κοψει μινοχ.. που ξερουμε οτι η επανεκφυση δεν ηρθε απο προσθηκη μινοχ αλλα και μαζι με την χριση ρολλερ δηλαδει ρολλερ μαζι με ρολλερ = επανεκφυση κροταφων... δεν τ λεω επιδει αρνουμε κατι μακαρι να δουλεψει το βουρτσισμα μαζι με ρολλερ σκετα τι καλυτερο... δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα αντιθετος αισιοδοξος αλλα για να ειμαι θελω και αποδηξεις... τις οποιες δεν ειναι σιγουρες.... η μινοχ μετα απο διακοπη μπορει να δωση ενα μικρο μποοστ αρα που ξερουμε οτι το ρολλερ εκανε κατι? επισεις που ξερουμε αν το εκανε μονο το ρολλερ και οχι η μινοχ? τωρα κοβεις την μινοχ ειναι θετικο για την ερευνα αλλ μπορει οχι για σενα... για βουρτσιμα παλι δεν μου πες τιποτα οτι ειδες σε εσενα αρα πως τα παραπανω που ανεφερες εχουν καποια βαση?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
ειχες κοψει μινοχ.. που ξερουμε οτι η επανεκφυση δεν ηρθε απο προσθηκη μινοχ αλλα και μαζι με την χριση ρολλερ δηλαδει ρολλερ μαζι με ρολλερ = επανεκφυση κροταφων... δεν τ λεω επιδει αρνουμε κατι μακαρι να δουλεψει το βουρτσισμα μαζι με ρολλερ σκετα τι καλυτερο... δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα αντιθετος αισιοδοξος αλλα για να ειμαι θελω και αποδηξεις... τις οποιες δεν ειναι σιγουρες.... η μινοχ μετα απο διακοπη μπορει να δωση ενα μικρο μποοστ αρα που ξερουμε οτι το ρολλερ εκανε κατι? επισεις που ξερουμε αν το εκανε μονο το ρολλερ και οχι η μινοχ? τωρα κοβεις την μινοχ ειναι θετικο για την ερευνα αλλ μπορει οχι για σενα... για βουρτσιμα παλι δεν μου πες τιποτα οτι ειδες σε εσενα αρα πως τα παραπανω που ανεφερες εχουν καποια βαση?

ακομα δεν εχω κοψει μινοξ,εχω κοψει μονο την airol.
η αραιη χρηση roller 2 η μια φορα την εβδομαδα με μινοξιδιλη δεν δινει τα αναμενομενα σε επανεκφυση στα δυσκολα σημεια.
η καθημερινη χρηση roller με μινοξιδιλη δινει τα αναμενομενα.
η αραιη χρηση roller με βουρτισμα τις υπολοιπες μερες με μινοξιδιλη δινει παλι τα αναμενομενα,αναφερομαι σε δυσκολα σημεια.
ελπιζω να σε καλυψα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
σχεδον:) αρα για να εχουμε αποτελεσμα η μινοχ ειναι απαρετιτη?

στα πολυ δυσκολα σημεια ναι,δυσκολα σημεια εννοω αδειοι κροταφοι μια δεκαετια χωρις ιχνος χνουδιου.
αν καποιος ξεκιναει την θεραπεια τωρα καλυτερα να μην ξεκινησει με μινοξιδιλη σαν οπλο στην καραφλα.
αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι κατα ποσο αυξανει την απορροφηση το βουρτσισμα,η μινοξιδιλη σε εμενα αυτην την στιγμη ειναι νερο που μπορω να βαλω και 10ml σε μια εφαρμογη,δεν εχω τα μικρο sides που ειχα στην αρχη και εβλεπα τετοιες λεπτομερειες
 
Δεν υποτίθεται οτι το δυνατό βουρτσισμα βλάπτει και μπορει να τραυματίσει το τρίχωτο και τον θυλακα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tsifmaster είπε:
Δεν υποτίθεται οτι το δυνατό βουρτσισμα βλάπτει και μπορει να τραυματίσει το τρίχωτο και τον θυλακα;

δεν θελει ιδιαιτερη δυναμη στο βουρτσισμα.
υποτιθεται οτι κανει ζημια αλλα στην πραξη συμβαινει το αντιθετο.
η ζημια υπαρχει ηδη (ΑΑ)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkok

Member
Πάντως εγώ με το βούρτσισμα έχω αρκετό seeding σε αντίθεση με το roller που δεν βλέπω ούτε μια τρίχα να πέφτει.
 

vag25

Well-Known Member
Ουσιαστικα το βουρτσισμα κανει απολεπιση,αιματωση,μικροτραυματισμο.
Σιγα σιγα το βαζω στο προγραμμα,αλλα λεω να το βαλω αφου μεγαλωσει η αποσταση μεταξυ της χρησης ρολλερ.
Ξεκινησα ανα 6 μερες ρολλερ και τωρα ειμαι ανα 8.Οποτε λεω να το βαλω στο προγραμμα απο την 6η μερα και μετα ωστε να αφησω 6 μερες να κλεισουν οι οποιες πληγες απο το ρολλερ..Δλδ προς το παρον 2 μερες βουρτσιμα,μετα ρολλερ,6 μερες κενο,2 μερες βουρτσισμα και παλι απο την αρχη.
Καποια στιγμη θα φτασω στις ανα 20 μερες ρολλερ και λεω να σταματησω εκει για αρκετο διαστημα.

Οποτε οταν θα ειμαι στις 20 μερες θα ρολλαρω ,κενο 6 μερες και θα βουρτσιζω τις επομενες 14.
Οταν φτασω σε αυτο το σημειο θα επιμεινω μηνες.

Πως το βλεπετε?

Μια αλλη παρατηρηση.Επειδη θελουμε την αιματωση προσπαθω να κανω 2 φορες την ημερα μασαζ με το κεφαλι να πεφτει λιγο κατω απο κρεβατι. Επισης 2 μερες δοκιμασα κατακορυφο στο κρεβατι.(ρε τι κανω ο ανθρωπος χαχα) και γεμισε η περιοχη αιμα.Το ενιωσα.
Το αξιοσημειωτο ειναι οτι με οποιον τροπο και αν πηγε το αιμα στο κεφαλι το αποτελεσμα ηταν εκεινη την ωρα να εχω μειωμενη φαγουρα.Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο.
Νομιζω πως οχι.
 

Mengoni

Member
<< θα χρειαστουμε κατι σαν αυτο http://www.ebay.de/itm/Haarburste-Wildsc...5aec797026
και βουρτσισμα μεχρι να κοκκινισει το δερμα,ενα λεπτο,δυο το πολυ ειναι αρκετο με βουρτσισμα στο ιδιο σημειο. >>
..........................................................................................................................................
Φίλε kapa μια ερώτηση, ίσως λίγο χαζή αλλά αφορά μια λεπτομέρεια στο βούρτσισμα: Στο σημείο που βουρτσίζεις ήθελα να ρωτήσω πως βουρτσίζεις, δηλαδή προς τη φορά των τριχών?? προς την αντίθετη?? ΠΩΣ??

Επίσης το καθημερινό βούρτσισμα και μετά εφαρμογή μινοξιδίλης πιστεύεις θα βοηθήσει περισσότερο??
 

weznem

Well-Known Member
gia τοβουρτισμα απαιτείται κοντο μαλλι μηκους3 εκατοστων..αν παει να βουρτισει κανενας με τριχα 15 ποντους το κεφαλι του,θα του φυγει ο κωλος στον πονο..και θα δημιουργησει βλαβη στον θυλακα μακροπροθεσμα...
οποτε οποιος θελει τετοια θεραπεια θα πρεπει να κουρευτει πολυ κοντα..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Mengoni είπε:
<< θα χρειαστουμε κατι σαν αυτο http://www.ebay.de/itm/Haarburste-Wildsc...5aec797026
και βουρτσισμα μεχρι να κοκκινισει το δερμα,ενα λεπτο,δυο το πολυ ειναι αρκετο με βουρτσισμα στο ιδιο σημειο. >>
..........................................................................................................................................
Φίλε kapa μια ερώτηση, ίσως λίγο χαζή αλλά αφορά μια λεπτομέρεια στο βούρτσισμα: Στο σημείο που βουρτσίζεις ήθελα να ρωτήσω πως βουρτσίζεις, δηλαδή προς τη φορά των τριχών?? προς την αντίθετη?? ΠΩΣ??

Επίσης το καθημερινό βούρτσισμα και μετά εφαρμογή μινοξιδίλης πιστεύεις θα βοηθήσει περισσότερο??
χαζη δεν ειναι καμια ερωτηση,δεν ξερω αν υπαρχει κατι σε οδηγια.
στους κροταφους ξεκιναω απο κορηφη μεχρι τριγωνακια και το αντιθετο,δηλαδη δεν σηκωνω την βουρτσα αλλα την σερνω.
θα βοηθησει λιγο πριν την εφαρμογη μινοξιδιλης αλλα δεν εχω καταλαβει αν προκαλει και περισσοτερη απορροφηση
 

athenian

Well-Known Member
Δεν βαζεις και ενα βιντεο με τον τροπο βουρτσισματος?Εγω παντως με το λιγο βουρτσισμα που εκανα ειδα διαφορα στην ποιοτητα της τριχας.Σαν να δυναμωσε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gkok είπε:
Πάντως εγώ με το βούρτσισμα έχω αρκετό seeding σε αντίθεση με το roller που δεν βλέπω ούτε μια τρίχα να πέφτει.

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι το shedding είναι από το βούρτσισμα. Εγώ με βούρτσισμα 1,5 χρόνο είχα εξαφανίσει την τριχόπτωση και όταν ξεκίνησα ρόλλερ πριν 3 εβδομάδες είδα πολλές τρίχες να φεύγουν αλλά μόνο όταν βούρτσιζα (μετά 2 ημέρες από το ρολλάρισμα.)
Εννοώ πως το shedding το προκαλεί το ρολλερ, απλά φαίνεται με το βούρτσισμα. Αν ξεκίνησες ταυτόχρονα βούρτσισμα και ρολλερ μαζί, είναι πολύ extreme για αρχή....


Mengoni είπε:
Φίλε kapa μια ερώτηση, ίσως λίγο χαζή αλλά αφορά μια λεπτομέρεια στο βούρτσισμα: Στο σημείο που βουρτσίζεις ήθελα να ρωτήσω πως βουρτσίζεις, δηλαδή προς τη φορά των τριχών?? προς την αντίθετη?? ΠΩΣ??


Καλό είναι να βουρτσίζεις προς την φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες, τουλάχιστον μέχρι να δυναμώσουν και μετά όπως θες. Στην αρχή είναι πιο εύκολο να χάνεις τρίχες αν βουρτσίζεις αντίστροφα. Μετά από λίγο καιρό όσο και να προσπαθείς, τρίχες δεν φεύγουν με τίποτα...


athenian είπε:
Δεν βαζεις και ενα βιντεο με τον τροπο βουρτσισματος?Εγω παντως με το λιγο βουρτσισμα που εκανα ειδα διαφορα στην ποιοτητα της τριχας.Σαν να δυναμωσε.

Η διαφορά μπορεί να φανεί και από την πρώτη εβδομάδα...εμένα φάνηκε από την 3η ημέρα...τα μαλλιά έδειχναν πιο ζωντανά
 

vag25

Well-Known Member
Gomi εχω καποιες βουρτσες στο μυαλο μου,αλλα εσυ ποια χρησιμοποιεις?
Εχω αγορασει μια και δεν περναει στο μαλλι ειναι πολυ πυκνη.Θελω μια που να εχει πιο λιγες τριχες.

Επισης θα προτεινες να παρω και λαδι καρυδας(αν θες μου λες ποιο αγοραζεις εσυ) απο τωρα ή να το αφησω για αργοτερα.

Υπενθυμιζω οτι αρχιζω να βαζω το βουτσισμα στο παιχνιδι μετα τις 5-6 μερες απο το ρολλερ,το οποιο ρολλε με τον καιρο θα αραιωνω(μεχρι να φτασω στο ανα 20μερες) και θα βαζω στο παιχνιδι περισσοτερες μερες το βουρτσισμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
vag, η μια από αυτές που έχω είναι αυτή που πόσταρε ο kapa, από το γερμανικό ebay. Αλλά εγώ έχω πολύ κοντό μαλλί και περνάει ότι βούρτσα και να χρησιμοποιήσω. Αν έχεις σχετικά μακρύ μαλλί, οι καλύτερες είναι με 7-9 γραμμές και με μαξιλαράκι. Καλύτερα για αρχή να πάρεις μια από Ελληνικό μαγαζί ώστε να μπορείς να την δεις από κοντά και να δοκιμάσεις αν σου κάνει. Επειδή με το μαξιλαράκι δεν κρατάνε πολύ...2-3 μήνες, μετά ψάχνεσαι παραπέρα εφόσον θα έχεις μια προσωπική εικόνα στο τι σου κάνει.

Λάδι καρύδας χρησιμοποιώ αυτό
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Extra-Virgin-Coconut-Oil-16-fl-oz-473-ml/3111

αλλά μου έχει τελειώσει μέρες τώρα και δεν έχω παραγγείλει άλλο προς το παρόν. Νομίζω ότι το λάδι κάνει καλή δουλειά πίσω, στο μπιφτέκι κυρίως. Καλύτερα να μην τα ξεκινήσεις όλα μαζί, άστο για αργότερα.
 
Μπλουζα