βουρτσισμα.

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστω gomi
Μπιφτεκι θελω και γω και συμφωνω,θα το βαλω αργοτερα,αυτο ελεγα να κανω,αλλα ηθελα και την αποψη σου.

Το μαλλι ειναι ακομα πυκνο και 2 ποντους μακρυ και δεν περνανε οι βουρτσες ευκολα.
Θα δοκιμασω καποια απο αυτες που λες,αλλα Eλλαδα δεν εχω βρει καπου βουρτσα με τριχα αγριοχοιρου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εκτός από hondos center που είχα δει κάποιες φορές μερικές, ο athenian είχε προτείνει και κάποια καταστήματα εδώ...

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8299-page-6.html

δεν τα γνωρίζω, αλλά αν σε βολεύουν από άποψη απόστασης (είναι Αθήνα κέντρο νομίζω) ρίξε μια ματιά...
 

Reve

Active Member
Είμαι στην μία εβδομάδα με καθημερινό βούρτσιμα πρωί βράδυ 5 λεπτά. Αρχικά είδα πάρα πολύ νεκρό δέρμα να φεύγει και όντως το κεφάλι μου καθάρισε. Δε μπορώ να πω ότι νιώθω κάπως μετά το βούρτσιμα , πχ κάτι για γαργαρλητά ήξερα , τέτοια δεν είδα. Επίσης σε συνδυασμό με πράσινο σαπούνι μου σταμάτησε την ξηροδερμία (απίστευτο και είχα πάρει και ένα σορό ειδικά σαμπουάν και τίποτα δεν έκαναν). Όπως λέει και ο Κάπα αν βάλεις μινοξιδίλι αμέσως τσούζει λίγο. Ενώ να σημειώσω ότι βλέπω πολλές μικρές τριχούλες να πέφτουν συνεχώ(1 χιλιοστό περίπου - με χρώμα , ενώ τα υπόλοιπα μαλλιά έχουν περίπου 3 εκατοστά) ελπίζω αυτό να είναι θετικό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά ρίξτε μια ματιά και εδώ...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Scalp+Tension+Relaxer

Αλλά και εδώ βιντεάκι....

http://www.takeda-medex.com/video.wmv

το τσίμπησα από το immortalhair

The results of treatment in the clinical trial:

Excellent 15%
Lanugo (vellus hair) developed
back to strong terminal hair. Average thick
Hair grew back thicker than before. Compacted hair growth
themselves. complete on the head area

Good 25%
The effects described above occurred primarily at
on the edges of hair loss.

Partial improvement of 25%
The improvements described above occurred, but
with little regrowth.

No change 35%
There were no changes detected.

For the clinical study of 40 subjects, the system was used for a year daily for 2 hours

Το συγκεκριμένο παίζει στα 250 ευρώ, ενώ σε γερμανικό site το είχαν 450...οπότε το ξεχνάμε...αλλά υπάρχουν πολλές πατέντες...
Δοκίμασα κάτι αντίστοιχο σήμερα και η αίσθηση μετά είναι τρομερή...δεν νιώθεις το κεφάλι σου καθόλου...Βέβαια όχι για 2 ώρες που λέει αλλά για 15 λεπτά...Ουσιαστικά κάνει το γνωστό stretching των μυών που κάνουμε στο γυμναστήριο μετά από βάρη για να χαλαρώσουμε το μυ και να τον βοηθήσουμε να αιματωθεί καλύτερα...Λίγο πολύ αυτό γίνεται σε όλους τους μυες του σώματος με την καθημερινότητα...
Αλλά στο κεφάλι...μόνο αν το κάνουμε μόνοι μας...
Αν μη τι άλλο, την θεωρία αιμάτωσης - σφιγμένοι μύες, θα την ξεκοκαλίσουμε φέτος...
 

gkok

Member
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι το shedding είναι από το βούρτσισμα. Εγώ με βούρτσισμα 1,5 χρόνο είχα εξαφανίσει την τριχόπτωση και όταν ξεκίνησα ρόλλερ πριν 3 εβδομάδες είδα πολλές τρίχες να φεύγουν αλλά μόνο όταν βούρτσιζα (μετά 2 ημέρες από το ρολλάρισμα.)
Εννοώ πως το shedding το προκαλεί το ρολλερ, απλά φαίνεται με το βούρτσισμα. Αν ξεκίνησες ταυτόχρονα βούρτσισμα και ρολλερ μαζί, είναι πολύ extreme για αρχή....

Το shedding το βλέπω μόνο όταν βουρτσίζω το μαλλί.Την υπόλοιπη μέρα δεν έχω καθόλου shedding. Το roller το έχω ξεκινήσει εδώ και 2,5 μήνες περίπου.Και γενικά δεν έχω καθόλου shedding, μόνο κατά την διάρκεια του βουρτσίσματος.
 

edyuser1

Active Member
χωρις να θελω να κανω διαφημηση παιδια αυτη εδω κανει http://www.eidikommotiriou.com/hair-brushes-hair-brush-bh-p-148.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν κάνει...γι αυτό και είναι και φθηνότερη. Δεν είναι όλη φυσική τρίχα, αλλά εν μέρει...
 

edyuser1

Active Member
λες να ειναι μαλακιά δλδ ε?γιατι εμενα δεν με πειραζει να εχει και βιομηχανικο προιον αρκει να ειναι σκληρη
 

vag25

Well-Known Member
gkok είπε:
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι το shedding είναι από το βούρτσισμα. Εγώ με βούρτσισμα 1,5 χρόνο είχα εξαφανίσει την τριχόπτωση και όταν ξεκίνησα ρόλλερ πριν 3 εβδομάδες είδα πολλές τρίχες να φεύγουν αλλά μόνο όταν βούρτσιζα (μετά 2 ημέρες από το ρολλάρισμα.)
Εννοώ πως το shedding το προκαλεί το ρολλερ, απλά φαίνεται με το βούρτσισμα. Αν ξεκίνησες ταυτόχρονα βούρτσισμα και ρολλερ μαζί, είναι πολύ extreme για αρχή....

Το shedding το βλέπω μόνο όταν βουρτσίζω το μαλλί.Την υπόλοιπη μέρα δεν έχω καθόλου shedding. Το roller το έχω ξεκινήσει εδώ και 2,5 μήνες περίπου.Και γενικά δεν έχω καθόλου shedding, μόνο κατά την διάρκεια του βουρτσίσματος.

Iως θελει ενα 5ημερο κενο απο το roller.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkok

Member
Roller κάνω ανά 3 μέρες οπότε δύσκολο να αφήσω κενό 5 ημερών.Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω γιατί και το βούρτσισμα δείχνει να δουλεύει.
 

vag25

Well-Known Member
Αφου δουλευει το βουρτσισμα καλο θα ειναι μαλλον να αραιωσεις το roller.Ο πανος το εκανε 1 στις 15 μερες μπορει να το αφηνε και παραπανω και ειδε αποτελεσματα.
 
Αν η βουρτσα ειναι συνθετικης τριχας υπαρχει καποιο προβλημα για το δερμα- μαλλια?περα απο τισ γρατζουνιες...θελω να πω την ιδια δουλεια δεν κανει με τη φυσικη?
 

gianniskritikos2

Active Member
εχω κτενα κανωνικη και βουρτιζω με αυτη οχι πολι ωρα 2 λεπτα με το ρολοι χωρις πιεση μεγαλη απλα σαν να χτενιζομαι καπως εντονα... ειναι κτενα κανωνικη που η μιση εχει πολι λεπτες και κοντινες βελονες πως λεγοντε αυτες και η αλλη μιση εχει χοντρες και ποιο αρεες χρισιμοποιο τις χοντρες εχω ξεκινισει εδω και 1 μηνα με αυτη... δεν τιρο καποια θεραπια με βουρτσιμα απλα το ξυνο ελαφρος με αυτη ωστε να φιγει οτι βρομια υπαρχει και για να προκαλεσω εστω και καποια μικρη αιματωση μπορει να κανω κακω με τοσο ελαφρη χριση που κανω και με τετοια χτενα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια συμβουλη,δοκιμαστε με φυσικη τριχα,δεν ειναι δυσευρετες ουτε κοστιζουν κατι,μονο ορεξη.
αν αμφιβαλετε για το μοντελο παρτε αυτο http://www.ebay.de/itm/Haarburste-Wildschwein-Naturborsten-Holzburste-Naturhaarburste-gros-neu-/390514438182?pt=Haarwuchsmittel&hash=item5aec797026
 

krhtikos21

Member
kapa να σε ρωτήσω, ή όποιος άλλος ξέρει, πειράζει να ξεκινήσω βούρτσισμα, σε περιοχές που δεν έχω κάνει μεταμόσχευση?πίσω πχ.επειδή θα ταν πιο έυκολο να βρω και να ξεκινήσω με μία βούρτσα παρά με ρόλλερ.χωρίς να προσθέτω κτ.
μόνο αλόη βάζω που και που δε ξέρω να βοηθάει καθόλου
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
kapa να σε ρωτήσω, ή όποιος άλλος ξέρει, πειράζει να ξεκινήσω βούρτσισμα, σε περιοχές που δεν έχω κάνει μεταμόσχευση?πίσω πχ.επειδή θα ταν πιο έυκολο να βρω και να ξεκινήσω με μία βούρτσα παρά με ρόλλερ.χωρίς να προσθέτω κτ.
μόνο αλόη βάζω που και που δε ξέρω να βοηθάει καθόλου

Δεν πειράζει να ξεκινήσεις εκεί που δεν υπάρχουν μεταμοσχευμενα.
Το βουρτζισμα ειναι πιο αποτελεσματικο στην ΑΑ απο το roller.
Η αλοη βοηθάει σε φαγουρες και μικρο ερεθισμους
 

krhtikos21

Member
kapa είπε:
krhtikos21 είπε:
kapa να σε ρωτήσω, ή όποιος άλλος ξέρει, πειράζει να ξεκινήσω βούρτσισμα, σε περιοχές που δεν έχω κάνει μεταμόσχευση?πίσω πχ.επειδή θα ταν πιο έυκολο να βρω και να ξεκινήσω με μία βούρτσα παρά με ρόλλερ.χωρίς να προσθέτω κτ.
μόνο αλόη βάζω που και που δε ξέρω να βοηθάει καθόλου

Δεν πειράζει να ξεκινήσεις εκεί που δεν υπάρχουν μεταμοσχευμενα.
Το βουρτζισμα ειναι πιο αποτελεσματικο στην ΑΑ απο το roller.
Η αλοη βοηθάει σε φαγουρες και μικρο ερεθισμους

άρα να ξεκινήσω με μέρα παρα μέρα 3 λεπτά βούρτσισμα?΄και μετά να το αραιώνω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
άρα να ξεκινήσω με μέρα παρα μέρα 3 λεπτά βούρτσισμα?΄και μετά να το αραιώνω?

3 λεπτα καθε μερα βουρτσισμα.
ξεκινα με ενα λεπτο την ημερα και σταδιακα φτανεις σε 3.
στην αρχη μπορει να προκαλεσει ερεθισμο.
το δερμα μετα συνηθιζει
 
Μπλουζα