βουρτσισμα.

nine

Active Member
@nine
Από τον Οκτώβριο '16 εώς και Σεπτέμβριο '18 ήμουν στην εξής θεραπεία: 1) Μινοξ 5% , 2) Συμπλήρωμα διατροφής (μέταλλα & ιχνοστοιχεία) για 4 μήνες, με διάλειμμα 4 μήνες, 3) Σαμπούαν Frezyderm.
Εάν δεν με απατάει η μνήμη μου περίπου τον Μάιο '18 άρχισα να εμφανίζω πάλι αυξημένη αραίωση.

Ήμουν ακριβώς στο ίδιο σκεπτικό με εσένα δηλαδή και πριν αρχίσω roller είπα να δοκιμάσω κάτι πιο ήπιο.
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μινοξ πρωί/βράδυ, αφού αυτή είναι και η συνιστώμενη δοσολογία.
Αναφορικά με το βούρτσισμα, χρησιμοποιώ βούρτσα από τρίχες αγριόχοιρου η οποία είναι πιο σκληρή από την κανονική, δεν ηλεκτρίζει το μαλλί και καθαρίζει πολύ καλά από κατάλοιπα, ξηροδερμία κτλ.
Δεν γνωρίζω για την ξύλινη χτένα, οπότε θα αποφύγω να πάρω θέση.

Στις εικονες που εβαλες υπαρχει καποια πιο εντονη κινητικότητα στου κροταφους πριν και μετα. Εννοω με την θεραπεια βουρτσα + μινοξ.

Όσο ησουν στην θεραπεια αυτη 16 έως 18 ησουν σταθερος με την μινοξ;

Παντως ισως και λόγω χειμωνα το μαλλι σου να ειναι καπως καλυτερο, συμβαινει καμια φορα στην τριχα :p


Η βουρτσα απο τριχες που λες πιστευω ειναι πιο καλη για τραυματισμο γιατι γδερνει και λιγο το scalp. Φοβαμαι λιγο να την χρησιμοποιησω για αρχη μηπως το κανει χειροτερο λογω ξηροδερμιας που εχω. Όπως ειπα η μινοξ οπου μενει το πρωι που την βαζω στο βραδινο λουσιμο αφηνει κομματια που δεν φευγουν ευκολα. Αυτο με τον καιρο γινεται ξηροδερμια, αυτο εχω καταλαβει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Billakos21

Member
Καλησπέρα και από εμένα.

Το τελευταίο διάστημα σταμάτησε να δουλεύει για εμένα είτε το βούρτσισμα είτε η μινοξ. είτε και τα δύο :D

Να σημειώσω πως άρχισε να επανέρχεται η τριχόπτωση και επίσης έφτασα σε ένα σημείο που έπρεπε να ασκώ αρκετά μεγάλη πίεση έτσι ώστε να καταφέρω να δημιουργήσω αυξημένη αιμάτωση στο τριχωτό της κεφαλής!

Πλέον βουρτσίζω 2-3 φορές την εβδομάδα σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.
Επίσης μείωσα την μινοξ. από 2 φορές την μέρα σε 1 γιατί κατάλαβα ότι χάνει την αποτελεσματικότητα της.
 

nine

Active Member
Καλησπέρα και από εμένα.

Το τελευταίο διάστημα σταμάτησε να δουλεύει για εμένα είτε το βούρτσισμα είτε η μινοξ. είτε και τα δύο :D

Να σημειώσω πως άρχισε να επανέρχεται η τριχόπτωση και επίσης έφτασα σε ένα σημείο που έπρεπε να ασκώ αρκετά μεγάλη πίεση έτσι ώστε να καταφέρω να δημιουργήσω αυξημένη αιμάτωση στο τριχωτό της κεφαλής!

Πλέον βουρτσίζω 2-3 φορές την εβδομάδα σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.
Επίσης μείωσα την μινοξ. από 2 φορές την μέρα σε 1 γιατί κατάλαβα ότι χάνει την αποτελεσματικότητα της.

εγω σε μια 1 φορα μινοξ την εβδομαδα χανω τρελο εδαφος εβδομαδα με την εβδομαδα. Οποτε και με 1 φορα παλι χανει την αποτελεσματικοτητα της.
οταν βουρτιζω χαλαρα μετα απο λουσιμο γινεται χαμος απο shedding και φοβαμαι να το συνεχισω.
 

cool11

Well-Known Member
Τελικα δεν ειναι τυχαιο που λεμε οτι το βουρτσισμα βοηθαει....
 

Billakos21

Member
Χρησιμοποιώ βούρτσισμα αλλα οχι επι μονιμου βασεως...
Πλεον το εχω γυρισει στο μασαζ :D

Μου ειναι πιο ξεκουραστο και θεωρω πως δουλευει καλυτερα για εμενα καθως το καθημερινο βουρτισμα μου εφερνε φαγουρα/ξηροδερμια
 

le2der

Active Member
Χρησιμοποιώ βούρτσισμα αλλα οχι επι μονιμου βασεως...
Πλεον το εχω γυρισει στο μασαζ :D

Μου ειναι πιο ξεκουραστο και θεωρω πως δουλευει καλυτερα για εμενα καθως το καθημερινο βουρτισμα μου εφερνε φαγουρα/ξηροδερμια
Τι μασαζ ακριβώς κάνεις?
 

simpa

Active Member
images

Αυτό το χρησιμοποιεί κανένας?
 

Billakos21

Member
Τι μασαζ ακριβώς κάνεις?
Χρησιμοποιω την συσκευη που προτεινε ο Kapa


images

Αυτό το χρησιμοποιεί κανένας?
Οχι χρησιμοποιω την λεια επιφανεια.
Δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο, αφου ο στοχος σου ειναι να κανεις απαλο μασαζ!
Αυτο θα σου ερεθισει και πολυ πιθανον να σου τραυματισει το τριχωτο.
 

simpa

Active Member
Αυτό δεν έχει να κάνει με την μηχανή του κάπα.(just being clear)
Επίσης λεία επιφάνεια και μασάζ; Αν έχει κανεις μαλλί δεν είναι εφικτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Billakos21

Member
Εχω μαλλί αρκετό και χρησιμοποιώ την λεία επιφάνεια.
Δουλεύει μια χαρά.

Δεν μπορώ να φανταστώ να κάποιον να χρησιμοποιεί διαφορετική επιφάνεια!
Ίσως το δικό μου κεφάλι να είναι πιο ευαίσθητο :D
 

anime

Member
Καλημέρα παιδιά. kapa ή όποιος άλλος μπορείτε να δωσετε κάποιο λινκ για κατάλληλη βούρτσα στην οποία έχετε καταλήξει; Επίσης ίσως υπάρχει πιο κατάλληλο νήμα (καντε με redirect εκεί με την απάντηση γιατί δε βρήκα κάτι) αλλά τι γνώμη έχετε για τα laser combs έχει χρησιμοποιήσει κανείς, κάνουν δουλειά;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα παιδιά. kapa ή όποιος άλλος μπορείτε να δωσετε κάποιο λινκ για κατάλληλη βούρτσα στην οποία έχετε καταλήξει; Επίσης ίσως υπάρχει πιο κατάλληλο νήμα (καντε με redirect εκεί με την απάντηση γιατί δε βρήκα κάτι) αλλά τι γνώμη έχετε για τα laser combs έχει χρησιμοποιήσει κανείς, κάνουν δουλειά;
ειχα κανει ενα βιντεο για να δειξω την χρηση
θελουμε να εχει τριχες σκληρες ασχετο αν ειναι φυσικες η πλαστικες,ο σκοπος ειναι μικροτραυματισουμε την περιοχη,οποτε η λοσιον που θα ακολουθησει θα εχει καλυτερη απορροφητικοτητα
 
Μπλουζα