Σωστή χρήση derma roller

xxxray

Member
κάτι κακό σίγουρα δεν έχω δει εκτός απ'τον πόνο! για καλό θα πω αν σιγουρευτώ! πάντως σταμάτησα και την φίνα εδώ και ένα μήνα μετά από 16 μήνες και θα είναι καλό τεστ


ξέχασα ένα καλό πως έχει εξαφανιστεί η φαγούρα που είχα πάρα πολύ ακόμα και με φίνα! επίσης σε κάθε εφαρμογή ρολερ πονάω και περισότερο! δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
xxxray είπε:
κάτι κακό σίγουρα δεν έχω δει εκτός απ'τον πόνο! για καλό θα πω αν σιγουρευτώ! πάντως σταμάτησα και την φίνα εδώ και ένα μήνα μετά από 16 μήνες και θα είναι καλό τεστ


ξέχασα ένα καλό πως έχει εξαφανιστεί η φαγούρα που είχα πάρα πολύ ακόμα και με φίνα! επίσης σε κάθε εφαρμογή ρολερ πονάω και περισότερο! δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό



Σκέφτομαι για 1mm γι αυτο ρωτάω.
Εγω εχω ταχυπαλμιες απο την μινοξιδιλη που ηταν νεράκι.
Πλάκα θα εχει να ξανα δουλέψει.
Μάλλον θα πρεπει να αραιωσεις χρήση αν πονας όλο και περισσότερο.
Τι συχνότητα κανεις τωρα;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω αρκετή ενόχληση τις επόμενες ημέρες της εφαρμογής. Φαγούρα, τσιμπήματα, καψιματάκια κλπ.
Φυσιολογικά θα μπορούσε να ήταν αρνητικό αλλά και σε αντίθετη όμως περίπτωση που κάτι εκεί πάνω μπορεί να δουλεύει που κοιμόταν για χρόνια θα μπορούσε επίσης να έχει τέτοιες ενδείξεις.
Βέβαια βάζω και πολύ πράγμα κάθε μέρα πάνω οπότε θα δούμε. Πάντως τριχόπτωση και αραίωση δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα προς το παρόν.
 

Allokotos

New Member
Χτες είπα να ξεκινήσω και εγώ τον πειραματισμό και έτσι μπήκα στο παιχνίδι με το 1.5mm.
Το κάνω δοκιμαστικά μόνο στον δεξιό κρόταφο που έχει και το ποιο μεγάλο πρόβλημα και αν υπάρξει κάποια θετική αλλαγή θα μπορέσω να την εντοπίσω σίγουρα.
Όπως είπε και ο xxxray πονάει αρκετά και μάλιστα σε κάποια 2-3 σημεία υπήρξαν και 2-3 κηλίδες αίματος χωρίς να πιέζω με απίστευτη δύναμη.Αλλά οκ 1 κρόταφος είναι θα την παλέψω.

Gomi είχε τύχη να διαβάσω και σε ένα άλλο forum ένα χρήστη που ανέφερε κατά πόσο η χρήση του vpa με τον τραυματισμό του roller θα είχε αποτελέσματα και από τότε είναι η αλήθεια ότι γυρίζει λίγο στο μυαλό μου να κάνω μια δοκιμή (ειδικά τώρα με το 1.5mm).
Τι λες θα άξιζε;
 

gianniskritikos2

Active Member
gomi τι ρολλερ χρισιμοποιεις μεγεθος βελονων? και οταν λες δεν ειπαρχει αραιωση ενοεις περετερο ετσι? γιατι ετσι οπως το λες μιαζει σαν να μην εχεις αραιωση καθολου αρα εχεις τουμπανο μαλλι...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi είχε τύχη να διαβάσω και σε ένα άλλο forum ένα χρήστη που ανέφερε κατά πόσο η χρήση του vpa με τον τραυματισμό του roller θα είχε αποτελέσματα και από τότε είναι η αλήθεια ότι γυρίζει λίγο στο μυαλό μου να κάνω μια δοκιμή (ειδικά τώρα με το 1.5mm).
Τι λες θα άξιζε;

Έκατσα εχθές και διάβασα και τις 120 τόσες σελίδες στο θέμα με το vpa. Η αλήθεια είναι πως τόσες και τόσες ελπίδες στο ξεκίνημα και στο τέλος το αποτέλεσμα τίποτα.
Παρόλο αυτά στη θεωρία και στις έρευνες φαίνεται ιδανικό, αλλά όχι μόνο του.
Δεν πιστεύω πως κάτι μπορεί να δουλέψει μόνο του αν μιλάμε για προχωρημένο και χρόνιο πρόβλημα ΑΑ, γιατί με τα χρόνια έχουν κινητοποιηθεί και άλλοι αρνητικοί παράγοντες, οι οποίοι δεν είναι απαραίτητο να αφορούν την ΑΑ, απλά επηρεάστηκαν, ενώ αντίθετα κάποιοι άλλοι έχουν αδρανοποιηθεί.
Σε ότι αφορά το ρολλερ τώρα, έχουμε αναφέρει (όχι εγώ, ο τρελοεπιστήμονας ο Κωτσαρέλης) πως υπάρχει φόβος, ανάλογα βέβαια και με το μέγεθος του μικροτραυματισμού η περιοχή να αναπληρώνεται με δέρμα και όχι με τη δημιουργία θύλακα. (η επιστημονική προσέγγιση αφορά αγγειογένεση κλπ, απλά το λέω σε ελεύθερη μετάφραση)
Πιο πάνω ανέφερα μια μελέτη που αναφέρει τι χρειάζεται ώστε να δωθεί το έναυσμα για δημιουργία θύλακα. Τα "συστατικά" όμως αυτά έρχονται στο σύνολό τους απ ότι φαίνεται από την επιδερμίδα. Όχι από το δέρμα, ούτε από το υπόδερμα. Γι αυτό ίσως πρέπει να καθυστερούμε όσο πιο πολύ γίνεται την απορρόφησή του. Για να κινητοποιηθεί το wnt μονοπάτι της επιδερμίδας.
Αυτό φαινομενικά μπορεί να δοθεί από το vpa.
Βέβαια βρήκα πως ο τραυματισμός του δέρματος από μόνος του ενεργοποιεί κάποια μονοπάτια wnt που συμβάλουν στην αποκατάσταση, αλλά δεν ξέρουμε αν είναι αρκετό.
Εγώ χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο, αλλά θα το αναφέρω μόνο αν δω κάτι θετικό από αυτό.
Το vpa με προβληματίζουν κάποιες παρενέργειες που είδα και αφορούν τα ούλα στα οποία ηδη έχω σοβαρό πρόβλημα γι αυτό δεν μπορώ να το δοκιμάσω.
Η Βιταμίνη όμως b12 τοπικά ίσως μπει στο παιχνίδι.
Αυτό που ψάχνω προς το παρόν και έχει σημασία είναι πότε πρέπει να γίνεται η εφαρμογή, πόσο συχνά και προφανώς πρέπει να παραμένει όσο πιο πολύ γίνεται στο δέρμα. Δηλαδή να αποφύγουμε όσο γίνεται μια απότομη απορρόφηση.
Επίσης, αν δοκίμαζα vpa θα προτιμούσα όλα τα έκδοχα που το συνοδεύουν να απομονωθούν ώστε να έχουμε καθαρό διάλυμα (δεν ξέρω βέβαια πως μπορούμε να το κάνουμε αυτό) γιατί ίσως ακόμα και αυτά να λειτουργούσαν αρνητικά ως προς το αποτέλεσμα.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εφαρμογή σε δέρμα που έχει μικροτραυματιστεί.
Οπότε, με ευθύνη του καθενός προσωπικά, νομίζω ότι αξίζει, αλλά υπό προϋποθέσεις.


gianniskritikos2 είπε:
gomi τι ρολλερ χρισιμοποιεις μεγεθος βελονων? και οταν λες δεν ειπαρχει αραιωση ενοεις περετερο ετσι? γιατι ετσι οπως το λες μιαζει σαν να μην εχεις αραιωση καθολου αρα εχεις τουμπανο μαλλι...

Χρησιμοποιώ 0,75. Έχω και 1,5mm αλλά ακόμα δεν το χρησιμοποιώ.
Όμως με το 0,75, χρήση ανα εβδομάδα, το παώ πολύ αργά και βασανιστικά περνώντας το όποιο σημείο 5 φορές κάθετα μπρος πίσω και μετά οριζόντια και διαγώνια με όσο πιο μεγάλη πίεση μπορώ. Άρα πρέπει να μπαίνει σχεδόν όλο μέσα, εφόσον ακούω και ένα χαρακτηριστικό ήχο που κάνει το δέρμα όταν το τραυματίζω.
Αραίωση είχα πριν 2 χρόνια σχεδόν έντονη, (τσέκαρε τις φότο που είχα ανεβάσει) τώρα έχω σταθεροποιηθεί και βλέπω και πολύ μικρές τριχούλες παντού μέσα στο κεφάλι. Αυτές έχουν αυξηθεί τον τελευταίο μήνα. Αλλά φαίνονται αρκετά λεπτές, σχεδόν άχρωμες και αδύναμες. Δεν ξέρω αν θα μεγαλώσουν ή θα εξαφανιστούν.
Θα δούμε. Οπότε ναι, αναφέρομαι στο ότι δεν είδα κάτι χειρότερο σε κανένα τομέα.
(Αν είχα μικροσκόπιο θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δείτε πως φαίνονται)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όποιος θέλει ας λάβει και αυτό υπόψη του

http://runews.rockefeller.edu/?page=engine&id=99

έτσι για να μας κόβεται και η φόρα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν και η δημοσίευση είναι από το 2003

The clearest picture to date of how two proteins determine the destiny of a stem cell that is genetically programmed to develop into either hair or skin epidermis

Γενετική προδιάθεση σύμφωνα με την οποία δυο πρωτεΐνες καθορίζουν μέσω των βλαστικών κυττάρων που και πόσα μαλλιά θα έχουμε.


The proteins, called Wnt and noggin, act in concert to set the stage for the stem cell's developmental pathway into a hair follicle rather than skin

Εκτός από την wnt η noggin απ΄ότι λέει είναι εξίσου σημαντική. Και αν θυμάμαι καλά κάπου την είχε πάρει το μάτι μου στην πατέντα της histogen.

Beginning at embryonic day 13, some of these stem cells receive "growth signals" that tell them to unlink from neighboring stem cells and move downward to form a pocket that will become a hair follicle. Surrounding cells that don't receive these messages continue to develop into the skin cells that form the epidermis

Mε τον τραυματισμό ουσιαστικά θέλουμε να φέρουμε την επιδερμίδα σε εμβρυική κατάσταση.

The Rockefeller scientists also found that beta-catenin works in concert with a transcription factor known as Lef-1 (lymphoid enhancer factor). A transcription factor is a protein that can combine with other proteins (in this case, beta-catenin) so that it can turn certain genes in the cell's DNA on or off. The Fuchs lab found that in mice, Lef-1 is expressed (produced) in stem cells that become hair follicles, but not in stem cells that develop into skin epidermis.

Προφανώς η b/catenin δεν είναι αρκετή

In other words, stem cells destined to become hair contain two nuclear proteins -- beta-catenin and Lef-1 -- that are not found in stem cells fated to become skin epidermis. The Rockefeller scientists suspected that beta-catenin and Lef-1 worked together to produce changes in the stem cell that pushed it to "morph" into hair, but they didn't know how, at that time.

Οπότε τραυματίζοντας, τα κύτταρα που ενεργοποιούνται κατά την αποκατάσταση αν δεν περιέχουν τις 2 παραπάνω πρωτεΐνες προφανώς θα προκαλέσουν τη δημιουργία επιδερμίδας και όχι θύλακα.

Aν υποθέσουμε όμως πως τηρούμε αυτές τις προϋποθέσεις γενετικά, ώστε να το ρισκάρουμε τραυματίζοντας, τότε γιατί έχουμε φτάσει εξ αρχής στο σημείο να καραφλιάζουμε?
Ο παράγων fgf9 που μας έχει ρίξει τελευταία ο Κωτσαρέλης καλύπτει τις ανωτέρω απαιτήσεις ή μας πάει πάλι μέσω Λαμίας?

Βέβαια βλέποντας παρακάτω, η πληγή που αναφέρουν στην έρευνα φαίνεται να έχει πάει αρκετά βαθιά στο ύψος δηλαδή που βρίσκεται ο θύλακας. Αρα μιλάμε για πληγή με βάθος κοντά στα 4mm και όχι στο 0.5- 1-1,5mm που παίζουμε εμείς ή η έρευνα που αφορούσε το ρολλερ του 1.5mm μαζί με μίνοξ.
Και σίγουρα δεν νομίζω ότι θα χρειαζόταν να το κάνουμε αυτό το πράγμα συνέχεια.

http://scitechdaily.com/study-points-to-a-way-to-treat-wounds-and-grow-hair/


Ίσως τότε να μιλάμε για άλλο τρόπο λειτουργίας του ρολλερ και όχι στα όσα αναφέρει ο Κωτσαρέλης.

Γενικά ρε παιδιά, πολύ μπέρδεμα...δεν ξέρω..Εγώ πάντως πάνω από το 0.75 προς το παρόν δεν πάω με τίποτα.
Μόνοι μας δεν νομίζω ποτέ να βγάλουμε άκρη...θέλει φοβερές γνώσεις, πρόσβαση σε κατάλληλα μέσα και να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις.
 

roukoun

Member
λπν μαγκες μπηκαμε και εμεις στο παιχνιδι!
παραγγειλα 0.25,0.75 και τελος 1.5(αυτο με επιφυλαξη αν θα το χρησιμοποιησω)
για μινοξυδολη σκεφτομαι ειτε να παραγγειλω την κρεμα 12,5% απο http://www.belgraviacentre.com
η αυτην εδω
http://genhair.com/index.php?route=product/product&product_id=12
τι λετε?ποια η αποψη σας?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τόσο δυνατή μίνοξ μαζί με ρολλερ θ ακούς παντού πουλάκια να κελαηδάνε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

roukoun

Member
κοιτα για 3 μηνες λεω να την χρησιμοποιησω.ουτως η αλλως ειμαι στρατο οποτε υπνος-σκοπια ειναι το προγραμμα.Αλλα η 5% αμφιβαλλω αν μπορει να μου δωσει κατι πλεον
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν χρησιμοποιείς ήδη 5% οκ, γιατί νόμιζα ότι θα πας κατευθείαν στην 12αρα ή παραπάνω.
Πάντως απ ότι φαίνεται μέχρι στιγμής άλλη δράση έχει μόνη της η μίνοξ και άλλη μαζί με ρολλερ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό με την VD3 νομίζω ότι πρέπει να το κοιτάξουμε σοβαρά.

Dermal papilla cells (DPCs) have the potential to induce differentiation of epithelial stem cells into hair, and Wnt signaling is deeply involved in the initiation process. The functional limitation of expanded adult DPCs has been a difficult challenge for cell-based hair regrowth therapy. We previously reported that 1,25-dihydroxyvitamin D3
(VD3) upregulates expression of transforming growth factor (TGF)-2 and alkaline phosphatase (ALP) activity, both features of hairinducing human DPCs (hDPCs)
. In this study, we further examined the effects and signaling pathways associated with VD3 actions on DPCs. VD3 suppressed hDPC proliferation in a dosedependent, noncytotoxic manner. Among the Wnt-related genes investigated, Wnt10b expression was significantly upregulated by VD3 in hDPCs. Wnt10b upregulation, as well as upregulation of ALPL (ALP, liver/bone/kidney) and TGF-2, by VD3
was specific in hDPCs and not detected in human dermal fibroblasts. Screening of paracrine or endocrine factors in the skin
indicated that all-trans retinoic acid (atRA) upregulated Wnt10b gene expression, although synergistic upregulation (combined atRA and VD3) was not seen. RNA interference with vitamin D receptor (VDR) revealed that VD3 upregulation of Wnt10b, ALPL, and TGF-2 was mediated through the genomic VDR pathway. In a rat model of de novo hair regeneration by murine DPC transplantation, pretreatment with VD3 significantly enhanced hair folliculogenesis. Specifically, a greater number of outgrowing hair shafts and higher maturation of regenerated follicles were observed. Together, these data suggest that VD3 may promote functional differentiation of DPCs and be useful in preserving the hair follicle-inductive capacity of cultured DPCs for hair regeneration therapies.

STEM CELLS TRANSLATIONAL MEDICINE 2012;1:000– 000

The
dermal papilla and lower dermal sheath around the end bulb of a
follicle specifically express ALP activity and have the potential
capacity to restore hair growth [25]. TGF-2 is involved in promotion of the hair placode [16], contributes to anagen induction
[45], is highly expressed in hDPCs compared with hDFs, and is
suggested to mediate the hair-inductive capacity of DPCs
[24].
Wnt10b is known to play crucial roles in fetal development of
hair follicles. Specifically, Wnt10b is first expressed strongly in
the placode of the epidermis at embryonic days 13.5–14.5 in
mice [46, 47], suggesting its possible contribution to the initiation of folliculogenesis
. Activation of the Wnt pathway is thought
to be the first mesenchymal signal involved in the epithelialmesenchymal interaction of folliculogenesis

Intriguingly, hair follicle neogenesis was induced in a
Wnt signal-dependent manner in normal mice after skin wounding

This suggested that the activation of Wnt signaling and
subsequent stabilization of -catenin serve as a trigger for the
initiation of folliculogenesis and may determine whether activated stem cells in damaged skin differentiate into epidermis or
hair.

VD3
was shown to upregulate gene expression related to hair
inductive capacity of DPCs such as Wnt10b, ALPL, and TGF-2,
although VD3
did not promote proliferation of DPCs
. An animal
study indicated that pretreatment with VD3
, in expanding culture, enhanced the hair regeneration by DPC transplantation to
the nonhairy skin. Our results suggest that VD3
may promote
functional differentiation of DPCs and be useful in preserving the
hair follicle-inductive capacity of cultured DPCs for hair regeneration therapies, although the method of usage should be carefully designed.

https://www.dropbox.com/s/mqo8xjtx1vss4ai/3%20aldetch%20Vitamine%20D3.pdf


pazuzu είπε:
GOMI είπε:
Γενικά ρε παιδιά, πολύ μπέρδεμα...δεν ξέρω..Εγώ πάντως πάνω από το 0.75 προς το παρόν δεν πάω με τίποτα.

Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος που έχει τέρμα φαλάκρα το 3άρι. Δεν έχει να χάσει τίποτα έτσι κι αλλιώς.

Εκτός του ότι θα πάρει αμπάριζα και ότι νεύρα υπάρχουν στην περιοχή, κατά 90% αν δεν υπάρχουν ενεργές οι πρωτεΐνες που αναφέραμε πιο πάνω θα καλυφθεί η πληγή από τα κύτταρα με δέρμα. Μια η άλλη δηλαδή θα μου πεις...αλλά ακόμα και το 3άρι θα πρέπει να εισχωρήσει όλο μέσα και δεν νομίζω να έχει κάποιος τα κότσια να το κάνει μόνος του...
Πάντως στο hairlosstalk κάποιο μέλος ξεκίνησε με 2.5mm
 

pazuzu

New Member
Ας σταθούμε λίγο στο μέγεθος του ρόλερ. Η θετική ανταπόκριση του οργανισμού όλων όσοι το έχουν δοκιμάσει είναι ενδεικτική για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου. Μήπως όμως αυτό που χρειάζεται είναι να εισχωρήσει η βελόνα σε μεγαλύτερο βάθος;

Θα μπορούσε κάποιος με προχωρημένο norwood να προσφερθεί να κάνει μια δοκιμή στα γυμνά σημεία του κεφαλιού του;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάτι που δεν εχει αναφερθεί
τα roller ειναι για 80 χρήσεις max και στο εξάμηνο αντικατάσταση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παρακολουθουσα τελευταια, σε ξενα φορουμ χρηστες με roller 1,5mm,3 περιπτωσεις συνολικα.
θετικα σχολια
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως kapa, εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πως τη μέρα που κάνω ρολλερ μέχρι και την επόμενη, υπάρχει ένα boost το οποίο υποχωρεί τις επόμενες ημέρες μέχρι και την επόμενη εφαρμογή. Στο σύνολο βέβαια όλα δείχνουν καλύτερα.
Αλλά αυτό το regrowth που έδειξε η συγκεκριμένη έρευνα, ακόμα και με μινοξ μου φαίνεται πολύ σύντομο για διάστημα μόνο 3 μηνών.
Έτσι όπως τα έχω λίγο ψάξει, αυτό θα μπορούσε να προκύψει μόνο αν υπάρχουν ενεργοί, έστω και καταταλαιπωρημένοι θύλακες και οποιαδήποτε αγγειογένεση προκύψει μέσω του ρολλερ τους τροφοδοτήσει και αναπτυχθούν.
Αν μιλάμε για επανέναρξη μιας εμβρυϊκής διαδικασίας (που αυτό το νόημα έχει η βαθιά πληγή) τότε στην καλύτερη και εφόσον όλα πάνε καλά, μέσα σε 2 μήνες περίπου, (στο έβρυο ξεκινάει την 6η εβδομάδα μέχρι την 9η) θα πρέπει να βλέπουμε τρίχες μινιατούρες σε μερικά σημεία οι οποίες θα πρέπει να περάσουν το στάδιο του εξαμήνου και αφού εξαφανιστούν για ένα διάστημα, να αρχίσουν να βγαίνουν πλέον ποιοτικότερες.
Βέβαια δεν πρέπει να υποτιμάμε την μίνοξ που δυστυχώς την βλέπω απαραίτητη στην όλη διαδικασία αλλά δεν θέλω παρόλο αυτά να την ξεκινήσω πάλι...
 

gianniskritikos2

Active Member
οταν λες θετικα σχολια ?ενοεις εχουν αποτελεσμα το οποιο φενεται και σε φοτος? αν ναι μονο με ρολλερ η με χριση και μινοξ? αν με μινοξ γνωριζεις αν ειναι νεοι χριστες μινοξ αρα μπορει τα αποτελεσματα να προερχονται λογο μινοξ η αν ειναι καιρο στην μινοξ οποτε ειναι βεβαιο οτι τα αποτελεσματα τα εφερε το ρολλερ?
 
Μπλουζα