Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
σε αυτήν τη ενότητα θα μάθουμε την σωστή χρήση πρώτα απο ολα και στην πορεια θα περάσουμε σε έρευνες και κλινικές μελέτες.
Η χρήση derma roller μοιάζει ανορθοδοξη σε κάποιον που δεν το εχει χρησιμοποιήσει αλλα στη πράξη ειναι πολυ απλή.
Πρώτα απο ολα εγω θα πρότεινα να ξεκινήσετε με 0,25 η 0,3mm για να συνηθησετε τον μικρο πόνο που προκαλει,για να εξεικειωθειτε με την διαδηκασια,και να συνηθίσει και δέρμα σας πάνω απο ολα.
χρειαζομαστε μια συσκευη 192 βελονων
Η χρήση γίνεται σε καθαρό δέρμα και για την προστασία του δέρματος αλλα και για να μην αλλοιωσουμε την συσκευή.
Η πιο σωστή ώρα ειναι μετα το μπάνιο σε στεγνό δέρμα.
Δεν σερνουμε την συσκευή στο δέρμα συνεχόμενα μπρος πίσω επειδη οι βελονες θα τρυπανε το ίδιο σημείο,περναμε μια φορα,σηκωνουμε την συσκευη και ξανα η ιδια διαδηκασια 8-10 φορες και προς μια κατεύθυνση.
Επειτα εφαρμόζουμε την μινοξιδιλη κανονικά οπως κάναμε.
δωστε σημασια τωρα στην χρηση και mm.
0,25mm μερα παρα μερα
0,5mm καθε 3 μερες
0,75mm καθε 4 μερες.
1mm καθε 5 μερες.
1,5mm καθε 7 μερες, http://www.ijtrichology.com/article...lume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat το οποιο κανει και για βελτιωση ουλης μεταμοσχευσης http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840919/
αν κανετε πιο συχνα αραιωστε την χρηση.
το δερμα θελει χρονο για κατασκευη και αναρρωση.γιατι θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
η αποστειρωση που κανω εγω ειναι πολυ ζεστο νερο απο την βρυση,ενα περασμα με οινοπνευμα και δυνατο τιναγμα.
μιας και εκλεισε καποιο διαστημα το therd θα δουμε τι μπορουμε να περιμενουμε απο την χρηση roller...
με 0,25 μερα παρα μερα με μινοξιδιλη,λιγο regrowth και μειωση τριχοπτωσης.
με 0,5 καθε 3 η 4 μερες,λιγο regrowth μαζι με μινοξιδιλη(λιγο περισσοτερο απο οσο η σκετη μινοξιδιλη) και μειωση τριχοπτωσης
με 0,75 καθε 7 μερες,λιγο regrowth μαζι με μινοξιδιλη(λιγο περισσοτερο απο οσο η σκετη μινοξιδιλη) και μειωση τριχοπτωσης
με σκετο roller 1,5mm regrowth και χωρις πτωση,τα αποτελεσματα μου με σκετη συσκευη http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
ενδεικτικα καποια λινκ για αγορα
αυτην
αυτην
αυτην
αγορα απο ελλαδα εδω https://www.droller.gr/store/ παμε εκει που λεει τιτανιο 192 βελονες
εγω προτιμω την πρωτη γιατι ειναι αρκετα ποιοτικη σε σχεση με την τιμη της.
μην ξεχνατε να επιλεξετε mm πριν την παραγκελια
τα roller ειναι για 80 χρήσεις max και στο εξάμηνο αντικατάσταση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
O panoslydios καπα χρησιμοποιησε κατευθειαν 1mm νομιζω και το ιδιο θα εκανε και ο Gomi.(τα mm ειναι το μηκος ή αποσταση των σειρων βελονων?)
Εγω δεν βαζω κατι στο κεφαλι μου εκτος απο τον συνδιασμο του φιλου εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7609.html
Οπου μου εχει δωσει ενα 5-10% αποτελεσμα σε φαγουρα τριχοπτωση...

Σκεφτομαι να αρχιζω derma roller για το δευτερο κομματι του ποστ σου.Για τον λογο δλδ που το χρησιμοποιουσε ο panoslydios(ινωση).
 

weznem

Well-Known Member
ειναι το μηκος το βελονων vag
προσωπικα εχω να σου πω ομως οτι δεν θα δεις τιποτα το φοβερο αν δεν βαζεις ουσιες επανεκφυσης,, μην περιμενεις αλλιως να βγαλεις μαλλια.
χρειαζεται συνδυασμο πολλων πραγματων για την επιτυχια δυστυχως..
για να το κανω πενηνταρακια κυριοι ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ BIG 3 ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.. Ως ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΙΣΩΣ(ΜΙΝΟΞΙΔΗΛ)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
O panoslydios καπα χρησιμοποιησε κατευθειαν 1mm νομιζω και το ιδιο θα εκανε και ο Gomi.(τα mm ειναι το μηκος ή αποσταση των σειρων βελονων?)
Εγω δεν βαζω κατι στο κεφαλι μου εκτος απο τον συνδιασμο του φιλου εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7609.html
Οπου μου εχει δωσει ενα 5-10% αποτελεσμα σε φαγουρα τριχοπτωση...

Σκεφτομαι να αρχιζω derma roller για το δευτερο κομματι του ποστ σου.Για τον λογο δλδ που το χρησιμοποιουσε ο panoslydios(ινωση).

Ο panoslydios χρησιμοποιούσε 1mm μια φορα στις δυο εβδομάδες.
Εννοω όσο μεγαλύτερα mm τόσο πιο αραιη χρήση.πρεπει να δώσουμε χρόνο στο δέρμα για επανακατασκευη σε βελονες απο 0,5mm και μεγαλύτερες
Στο 0,5mm ειναι ασφαλη για μια φορα χρήση την εβδομάδα,ακόμα ψάχνω αν ειναι ασφαλη και για δυο την εβδομάδα


weznem είπε:
ειναι το μηκος το βελονων vag
προσωπικα εχω να σου πω ομως οτι δεν θα δεις τιποτα το φοβερο αν δεν βαζεις ουσιες επανεκφυσης,, μην περιμενεις αλλιως να βγαλεις μαλλια.
χρειαζεται συνδυασμο πολλων πραγματων για την επιτυχια δυστυχως..
για να το κανω πενηνταρακια κυριοι ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ BIG 3 ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.. Ως ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΙΣΩΣ(ΜΙΝΟΞΙΔΗΛ)

Μην το υποτιμας weznem.
Αρκετοί θα λύσουν το πρόβλημα της φαλακρας 4ever με αναμνηστικές εφαρμογές.
Μεγάλο εταιρείες που ψάχνουν για ψωμί αυτές που σε 5 χρονια θα φέρουν την λύση βασίζονται σε αυτόν τον μηχανισμό
 

vag25

Well-Known Member
Tελικα τα mm για πιο πραγμα ειναι?Αποσταση βελόνων?
Δλδ το 1mm λες να μην κανει για μια φορα την εβδομαδα?Νομιζω τοσο το εκανε και ο panoslydios.
 

weznem

Well-Known Member
δεν το υποτιμο,το θεωρω το χω ξαναπει must..αλλα οχι μονο του......................... γι αυτο ειπα οτι θα αλλαξει το big3 μεσα σε αυτο θα μπει το ντερμα ρολερ η ντερμα πεν και αλλα πολλα με τον καιρο.
το μηκος των βελονων ειναι στο ειπα.. το 0,5 εχει 5 χιλιοστα βελονα το 1 εχει 1 εκατοστο βελονα που σε τρυπαει ..
 

Antinoos

Member
[/quote]

Μην το υποτιμας weznem.
Αρκετοί θα λύσουν το πρόβλημα της φαλακρας 4ever με αναμνηστικές εφαρμογές.
Μεγάλο εταιρείες που ψάχνουν για ψωμί αυτές που σε 5 χρονια θα φέρουν την λύση βασίζονται σε αυτόν τον μηχανισμό
[/quote]

Τι εννοεις καππα? Πιστευεις οτι κατι τετοιο 8α αποτελεσει λυση καποια στιγμη? Οταν λες αναμνηστικες εφαρμογες εννοεις με derma roller + κατι αλλο ας πουμε? Εννοεις πως εκει 8α ειναι το κλειδι?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Tελικα τα mm για πιο πραγμα ειναι?Αποσταση βελόνων?
Δλδ το 1mm λες να μην κανει για μια φορα την εβδομαδα?Νομιζω τοσο το εκανε και ο panoslydios.

Ειναι το μήκος της βελονας και το πόσο βαθιά θα φτάσει.
Έχω διαβάσει χρήστες να χρησιμοποιούν και 1mm την εβδομάδα αλλα έχουμε δρόμο μεχρι εκεί,όσο μεγαλύτερη η βελόνα τόσο περισσότερος πόνος.
Τώρα αν κάποιος δοκίμασε σε ιατρείο την διαδηκασια χωρις πόνο ειναι επειδη βάζουν τοπική αναισθητικη κρέμα η αμπουλα
 

weznem

Well-Known Member
οποιος δεν αντεχει τον πονο κρεμα ξυλοκαινης σε φαρμακει οτι βαζουν και για τα tatoo λογικα θα βοηθησει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Antinoos είπε:
Τι εννοεις καππα? Πιστευεις οτι κατι τετοιο 8α αποτελεσει λυση καποια στιγμη? Οταν λες αναμνηστικες εφαρμογες εννοεις με derma roller + κατι αλλο ας πουμε? Εννοεις πως εκει 8α ειναι το κλειδι?

Οι λύσεις ειναι εδώ μπροστά μας,με σωστή χρήση θα πετύχουμε πολυ περισσότερα απο όσο περιμένουμε.
Το derma roller απο 0,5mm και πάνω μπορεί να αποτελέσει και μια αυτόνομη θεραπεία χωρις τίποτα άλλο.
Το σώμα μας εχει μηχανισμούς ανακατασκευής κανεις μια εγχείρηση και το σώμα σου κλείνει την πληγή.
Με μικρο τραυματισμούς στο χοριο κάποιοι θα δουν και αναγέννηση.
Οσοι χρησιμοποιούν μινοξιδιλη ταυτόχρονα το πιο πιθανο ειναι να κερδίσουν έδαφος σιγα σιγα
 

vag25

Well-Known Member
weznem sorry για καποιον λογο δεν ειδα το ποστ σου:p


Τωρα για το αν μπορει μονο του ή οχι κι ομως εχει δικιο ο καπα .Καποιοι εχουν βρει την λυση στον μικροτραυματισμο και μονο με αυτον.
Τωρα το γιατι δεν εχουν βρει ολοι λυση με αυτην την μεθοδο δεν το γνωριζω.
Ισως δεν δουλευει για ολους(πολυ πιθανο),ισως δεν εχουν ολοι την ιδια υπομονη,καθως σε βαθος χρονου βλεπεις διαφορα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baldy

Member
το derma roller μου φαινεται καπως αστειο δηλαδη να παιρνω αυτη την σκατουλα και να κανω καθημερινα αυτην ασκηση για δεν ξερω εγω ποσοι ωρα και να λεω φυτρωσε τριχα φυτρωσε και να μπει κανενας μεσα και να μου πει τι κανεις εκει ρε μαλακα? αντε τωρα να του πεις οτι κανω 'βελονισμο' στο κεφαλι μου για να φυρωσουν τριχες!Δεν υπαρχει περιπτωση θα σε παρει στο ψιλο
 

weznem

Well-Known Member
vag25 είπε:
weznem sorry για καποιον λογο δεν ειδα το ποστ σου:p


Τωρα για το αν μπορει μονο του ή οχι κι ομως εχει δικιο ο καπα .Καποιοι εχουν βρει την λυση στον μικροτραυματισμο και μονο με αυτον.
Τωρα το γιατι δεν εχουν βρει ολοι λυση με αυτην την μεθοδο δεν το γνωριζω.
Ισως δεν δουλευει για ολους(πολυ πιθανο),ισως δεν εχουν ολοι την ιδια υπομονη,καθως σε βαθος χρονου βλεπεις διαφορα.

αν σεαυτους που κανει δουλεια απο μονο του του βαλεις μετα να προσθεσουν και μινοξιδηλι τι πιστευεις οτι θα δεις σε αποτελεσμα καλυτερα η χειροτερα?οποτε στα λογια μου έρχεσε... αν απο μονο του σου δωσει 50 τριχες με μινο θα σου δωσει 130 τριχες..ετσι απλοικα το λεω.


baldy είπε:
το derma roller μου φαινεται καπως αστειο δηλαδη να παιρνω αυτη την σκατουλα και να κανω καθημερινα αυτην ασκηση για δεν ξερω εγω ποσοι ωρα και να λεω φυτρωσε τριχα φυτρωσε και να μπει κανενας μεσα και να μου πει τι κανεις εκει ρε μαλακα? αντε τωρα να του πεις οτι κανω 'βελονισμο' στο κεφαλι μου για να φυρωσουν τριχες!Δεν υπαρχει περιπτωση θα σε παρει στο ψιλο
ρε baldy συνελθε..που κολλαει αυτο? τιο με νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι?το θεμα ειναι να κανει δουλεια...που θα κανει διοτι βοηθαει σιγουρα στην ινωση και στην καλυτερη απορροφηση.. ξεκολλα ειναι πολυ απλο... στα παπαρια σου τι θα πουν οι αλλοι και ξεγνοιασες..
εγω δεν εχω προβλημα να διατυμπανισω οτι εχω α/α και κανω θεραπειες..το χω κανει δηλαδη σε οποιον εχει παει εκει η κουβεντα...
 

vag25

Well-Known Member
baldy είπε:
το derma roller μου φαινεται καπως αστειο δηλαδη να παιρνω αυτη την σκατουλα και να κανω καθημερινα αυτην ασκηση για δεν ξερω εγω ποσοι ωρα και να λεω φυτρωσε τριχα φυτρωσε και να μπει κανενας μεσα και να μου πει τι κανεις εκει ρε μαλακα? αντε τωρα να του πεις οτι κανω 'βελονισμο' στο κεφαλι μου για να φυρωσουν τριχες!Δεν υπαρχει περιπτωση θα σε παρει στο ψιλο

Δεν θα βρεθεις μονος σου ποτε μια φορα την εβδομαδα?:p

weznem είπε:
αν σεαυτους που κανει δουλεια απο μονο του του βαλεις μετα να προσθεσουν και μινοξιδηλι τι πιστευεις οτι θα δεις σε αποτελεσμα καλυτερα η χειροτερα?οποτε στα λογια μου έρχεσε... αν απο μονο του σου δωσει 50 τριχες με μινο θα σου δωσει 130 τριχες..ετσι απλοικα το λεω.

Aν μου εδινε 50 τριχες χωρις μινοξ,θα ημουν ευτυχισμενος.Ακομα και αν μου κραταγε τα μαλλια μου θα ημουν σουπερ.

Δεν θελω να μπλεξω με μινοξ ποτε.Και ελπιζω να μην χρειαστει.
 

weznem

Well-Known Member
vag25 είπε:
baldy είπε:
Aν μου εδινε 50 τριχες χωρις μινοξ,θα ημουν ευτυχισμενος.Ακομα και αν μου κραταγε τα μαλλια μου θα ημουν σουπερ.

Δεν θελω να μπλεξω με μινοξ ποτε.Και ελπιζω να μην χρειαστει.

οκ σεβαστο,αλλα αυτο δεν αναιρει οτι θα ειχε καποιος καλυτερα αποτελσματα με την χρησ καποιας ουσιας επανκφυσης,αυτο ειναι το νοημα πως να παρεις τα μεγιστα,αποκει και περα ο καθενιας διαλεγει με διαφορετικα κριτηρια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχω παραγγείλει ακόμα γιατί ασχολούμαι με ένα άλλο πρόβλημα που έχω στα δόντια.
Καπα, αφού άνοιξες το θεματάκι (και καλά έκανες) καλό είναι να αναφερθούν και τρόποι απολύμανσης - αποστείρωσης του roller γιατί είναι παράγοντας πάρα πολύ σημαντικός ώστε να αποφευχθεί η οποιαδήποτε μόλυνση μπορεί να προκύψει...
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
Δεν έχω παραγγείλει ακόμα γιατί ασχολούμαι με ένα άλλο πρόβλημα που έχω στα δόντια.
Καπα, αφού άνοιξες το θεματάκι (και καλά έκανες) καλό είναι να αναφερθούν και τρόποι απολύμανσης - αποστείρωσης του roller γιατί είναι παράγοντας πάρα πολύ σημαντικός ώστε να αποφευχθεί η οποιαδήποτε μόλυνση μπορεί να προκύψει...
το βουτας σε διαλλυμα οινοπνευαματος για 5 ωρες..λογικα αρκει..η σε αντιβακτηριδιακο διάλυμα detol..
 

vag25

Well-Known Member
Ναι αυτο.

Αλλα αν καποιος θελει να ξεκινησει τωρα θεραπειες γιατι να μην δοκιμασει σκετο derma roller ,dermapen ή βουρτσισμα scalp(μεθοδος gomi).
Καλυτερα να ξεκινησει με αυτα για κανα χρονο και βλεπει μετα.
Για μενα παντα.

Απο Ελλαδα μονο αυτο εχω βρει.
http://www.dermaroller.gr/
Αποψεις?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εδώ υπάρχουν απαντήσεις για την απολύμανση
http://www.dermaroller.gr/Cosmetic-Dermaroller/tropos-xrisis.html
 
Μπλουζα