Σωστή χρήση derma roller

weznem

Well-Known Member
kapa είπε:
να τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.
τι παχος επιδερμιδας εχουμε?
εγω εχω πολυ πιο λεπτο δερμα σε nw6 απο δοτρια και πλαγια.
ο τροπος ειναι απλος να το δει καποιος τσιμπαμε το δερμα με δυο δαχτυλα μεχρι να ενωθουν.
συμβαινει σε ολους?

στο ανω κρανιο ειναι φυσικο ολοι μας να εχουμε πιο λεπτο δερμα καππα σε σχεση με τα κροταφικα οστα αλλα και τα ινιακα οστα πισω..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Εγω παντως στο πανω σημειο(nw6) ξαναλεω οτι δεν ποναω καθολου, που για μενα ειναι ενδειξη οτι το αιμα δεν κυκλοφορει οσο θα επρεπε εκει.
Oταν αρχισει να ποναει με ρολλερ οσο στα πλαγια,θα ειμαι σε καλο δρομο πιστευω.
 

weznem

Well-Known Member
vag25 είπε:
Εγω παντως στο πανω σημειο(nw6) ξαναλεω οτι δεν ποναω καθολου, που για μενα ειναι ενδειξη οτι το αιμα δεν κυκλοφορει οσο θα επρεπε εκει.
Oταν αρχισει να ποναει με ρολλερ οσο στα πλαγια,θα ειμαι σε καλο δρομο πιστευω.

den exei σχεση ο πονος με το αιμα αλλα με τις νευρικες απολήξεις απο τα οποια υπαρχει αμφιδρομη επικοινωνια με τον εγεφαλο..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
kapa είπε:
να τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.
τι παχος επιδερμιδας εχουμε?
εγω εχω πολυ πιο λεπτο δερμα σε nw6 απο δοτρια και πλαγια.
ο τροπος ειναι απλος να το δει καποιος τσιμπαμε το δερμα με δυο δαχτυλα μεχρι να ενωθουν.
συμβαινει σε ολους?

στο ανω κρανιο ειναι φυσικο ολοι μας να εχουμε πιο λεπτο δερμα καππα σε σχεση με τα κροταφικα οστα αλλα και τα ινιακα οστα πισω..

Επειδή αρκετές φορές ξυρίζω το κεφάλι και επειδή έχω και 2 φίλους με φουλ μαλλί που το ξυρίζουν επίσης, η διαφορά είναι ότι το δέρμα το δικό μου δείχνει να είναι πιο λεπτό από το δικό τους. Ουσιαστικά έχει την όψη τσιγαρόχαρτου και έλλειψη ελαστικότητας. Αν αυτό μεταφράζεται και σε λιγότερο πάχος, έστω και ενός χιλιοστού δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα δείχνει σαν να το έχεις πιάσει από τα 2 άκρα και να το έχεις τσιτώσει.
Εδώ πάντως ένας χρήστης συνεχίζει να δείχνει πολύ ελπιδοφόρα αποτελέσματα από το ρολλερ και μίνοξ.
http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/69374-New-Dermaroller-Study-Thoughts-comments/page31

Δες επίσης πως αυτή η γυαλάδα, το τσίτωμα του δέρματος που ανέφερα πιο πάνω δείχνει να έχει περιοριστεί.
 

Allokotos

New Member
GOMI είπε:
Επειδή αρκετές φορές ξυρίζω το κεφάλι και επειδή έχω και 2 φίλους με φουλ μαλλί που το ξυρίζουν επίσης, η διαφορά είναι ότι το δέρμα το δικό μου δείχνει να είναι πιο λεπτό από το δικό τους. Ουσιαστικά έχει την όψη τσιγαρόχαρτου και έλλειψη ελαστικότητας. Αν αυτό μεταφράζεται και σε λιγότερο πάχος, έστω και ενός χιλιοστού δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα δείχνει σαν να το έχεις πιάσει από τα 2 άκρα και να το έχεις τσιτώσει.
Εδώ πάντως ένας χρήστης συνεχίζει να δείχνει πολύ ελπιδοφόρα αποτελέσματα από το ρολλερ και μίνοξ.
http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/69374-New-Dermaroller-Study-Thoughts-comments/page31

Δες επίσης πως αυτή η γυαλάδα, το τσίτωμα του δέρματος που ανέφερα πιο πάνω δείχνει να έχει περιοριστεί.

Και εγώ όταν είδα τις photos που ανέβασε το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν αυτή η διαφορά στην ποιότητα του δέρματος του. Χάθηκε αυτή η γυαλάδα που είχε πριν και φαίνεται ποιο παχύ.
Έχουμε καμία έρευνα που να συνδέει άμεσα την λέπτυνση του δέρματος με την α/α;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έρευνα δεν έχει τύχει να πετύχω πουθενά. Από θεωρίες μπόλικες...

Φλεγμονή, ίνωση, τύπος κρανίου σφιγμένοι πλευρικοί μύες κλπ..

Για το τελευταίο το είχα αναφέρει νομίζω στις πιο πίσω σελίδες

Αυτή η συσκευή έχει 500 ευρώ στη Γερμανία

http://www.takeda-medex.com/video.wmv

και θεωρητικά χαλαρώνει του μυες πλαι και πίσω που είναι σφιγμένοι.
Εγώ με μια ελαστική κορδέλα με σκρατς το δοκιμάζω κανένα 10ήμερο τώρα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εχοντας χρησιμοποιήσει 0,5 μετα 0,75 ξανα 0,5 και τωρα παλι 0,75 διαπιστώνω διαφορες.
Το 0,75 με πονάει λιγότερο και ας ειναι ο τραυματισμός πιο βαθύς,έχω μια μέρα παραπάνω ερεθισμενο δέρμα.μονο με την αφή οχι οπτικά.
Με το 0,75 το δέρμα μετα την χρήση ειναι λιπαρο απο κάτι που βγάζει η επιδερμιδα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
είχες καμία παρενέργεια? Νομίζω πως το vpa είναι ιδανικό ώστε να στρέψει τον οργανισμό κατά την αποκατάσταση σε δημιουργία θυλάκων και όχι δέρματος.
Δεν μας νοιάζει τόσο η απορρόφηση του, απλά αν τραυματίσουμε καλά ίσως βοηθήσει σ αυτό που θέλουμε. (activation of WNT signaling)
Και από το pdf που είχα ανεβάσει σε άλλο θέμα, αυτό φαίνεται να καθορίζεται από την επιδερμίδα με κάποιο ερέθισμα που δέχεται από το κατώτερο στρώμα του δέρματος. Αυτό το ερέθισμα (signal) παραμένει άγνωστο, αλλά μπορεί να υπάρχει ήδη ή μπορει ενδεχομένως να ενεργοποιείται από τον μικρο τραυματισμό που πετυχαίνουμε με το ρολλερ που κινητοποιεί αυξητικούς παράγοντες αποκατάστασης.
Εμάς μας νοιάζει η ενεργοποιήση του wnt/b catenin pathaway ώστε να δώσουμε όσο καλύτερο ερέθισμα γίνεται για αποκατάσταση με τη δημιουργία θύλακα και όχι δέρμα.


Hair follicle morphogenesis is initiated by a dermal signal that induces the development of placodes in the overlying epithelium. To determine whether WNT signals are required for initiation of follicular development, we ectopically expressed Dickkopf 1, a potent diffusible inhibitor of WNT action, in the skin of transgenic mice. This produced a complete failure of placode formation prior to morphological or molecular signs of differentiation, and blocked tooth and mammary gland development before the bud stage. This phenotype indicates that activation of WNT signaling in the skin precedes, and is required for, localized expression of regulatory genes and initiation of hair follicle placode formation.

Και κάποιο που θα μπορούσε να αναστέλλει την Dkk1 θεωρητικά θα βοηθούσε, όπως το renokin, αλλά είναι ακριβό. Θα μπορούσαν και συνδυαστικά με το vpa να κάνουν καλή δουλειά...αν και από τα όσα διαβάζω για το vpa μπορεί και μόνο του ίσως.
 

crossfire

Well-Known Member
GOMI είπε:
είχες καμία παρενέργεια? Νομίζω πως το vpa είναι ιδανικό ώστε να στρέψει τον οργανισμό κατά την αποκατάσταση σε δημιουργία θυλάκων και όχι δέρματος.
Δεν μας νοιάζει τόσο η απορρόφηση του, απλά αν τραυματίσουμε καλά ίσως βοηθήσει σ αυτό που θέλουμε. (activation of WNT signaling)
Και από το pdf που είχα ανεβάσει σε άλλο θέμα, αυτό φαίνεται να καθορίζεται από την επιδερμίδα με κάποιο ερέθισμα που δέχεται από το κατώτερο στρώμα του δέρματος. Αυτό το ερέθισμα (signal) παραμένει άγνωστο, αλλά μπορεί να υπάρχει ήδη ή μπορει ενδεχομένως να ενεργοποιείται από τον μικρο τραυματισμό που πετυχαίνουμε με το ρολλερ που κινητοποιεί αυξητικούς παράγοντες αποκατάστασης.
Εμάς μας νοιάζει η ενεργοποιήση του wnt/b catenin pathaway ώστε να δώσουμε όσο καλύτερο ερέθισμα γίνεται για αποκατάσταση με τη δημιουργία θύλακα και όχι δέρμα.


Hair follicle morphogenesis is initiated by a dermal signal that induces the development of placodes in the overlying epithelium. To determine whether WNT signals are required for initiation of follicular development, we ectopically expressed Dickkopf 1, a potent diffusible inhibitor of WNT action, in the skin of transgenic mice. This produced a complete failure of placode formation prior to morphological or molecular signs of differentiation, and blocked tooth and mammary gland development before the bud stage. This phenotype indicates that activation of WNT signaling in the skin precedes, and is required for, localized expression of regulatory genes and initiation of hair follicle placode formation.

Και κάποιο που θα μπορούσε να αναστέλλει την Dkk1 θεωρητικά θα βοηθούσε, όπως το renokin, αλλά είναι ακριβό. Θα μπορούσαν και συνδυαστικά με το vpa να κάνουν καλή δουλειά...αν και από τα όσα διαβάζω για το vpa μπορεί και μόνο του ίσως.

καμια παρενεργεια....το λαθος ηταν οτι οταν το ξεκινησα,το θεωρησα αντικαταστατη της μινοξ,εκοψα τη μινοξ και πανω στο 2μηνο που αρχισε η κατηφορα απο το σταματημα της,πανικοβληθηκα,το σταματησα και ξαναμπηκα μινοξ.......δεν του εδωσα χρονο δηλαδη.
τωρα σκεφτομαι μαζι με μινοξ και roller που το περιμενω να ερθει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εγω καμια παρενεργεια αλλα ειχα αντικαταστησει την μινοξ και ειχα κατηφορα.
το χρησιμοποιουσα 3 η 4 μηνες.
εντελως τυχαια ειναι και το πιο φθηνο φαρμακο που υπαρχει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είδα ότι στο παρελθόν είχαν επιχειρήσει να κάνουν κάτι ανάλογο με χλωριούχο λίθιο, που επίσης ενεργοποιεί το wnt μονοπάτι που θέλουμε αλλά δεν κατάφεραν και πολλά.
Δεν ξέρω αν το vpa διαφοροποιείται στον τρόπο δράσης. Θεωρητικά πάντως είναι αυτό που χρειάζεται (ή τουλάχιστον από τους κυριότερους παράγοντες) για δημιουργία θύλακα σε συνδυασμό με τραυματισμό. Μόνο του πάντως ήταν φυσιολογικό να μην επιφέρει επανέκφυση.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Είδα ότι στο παρελθόν είχαν επιχειρήσει να κάνουν κάτι ανάλογο με χλωριούχο λίθιο, που επίσης ενεργοποιεί το wnt μονοπάτι που θέλουμε αλλά δεν κατάφεραν και πολλά.
Δεν ξέρω αν το vpa διαφοροποιείται στον τρόπο δράσης. Θεωρητικά πάντως είναι αυτό που χρειάζεται (ή τουλάχιστον από τους κυριότερους παράγοντες) για δημιουργία θύλακα σε συνδυασμό με τραυματισμό. Μόνο του πάντως ήταν φυσιολογικό να μην επιφέρει επανέκφυση.

το προηγουμενο καλοκαιρι το ειχαμε ξεκινησει ομαδικος http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4063.html
σκετο δεν κανει τιποτα.
ουτε σε τριχοπτωση ουτε σε επανεκφυση
η τιμη του ομως ειναι τιποτα http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1280#content
και δεν λαδωνει καθολου
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To ξαναδιαβάζω από την αρχή το θέμα αλλά είμαι στο γραφείο και δεν έχω ησυχία. Είμαι στη σελίδα που λέει πως και η b12 έχει παρόμοιο μηχανισμό δράσης...αλλά τη βρήκα με μοριακό βάρος 1350d.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι απαραίτητα κακό..
Προσπαθώ να βγάλω άκρη από ένα pdf που έχω ανεβάσει εδώ
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8585.html
είναι πολύ δυσνόητο αλλά ίσως κρύβει κάτι καλό που αφορά το wnt μονοπάτι της επιδερμίδας...
 
Μπλουζα