Σωστή χρήση derma roller

vag25

Well-Known Member
http://www.pharmacy4u.gr/biohealth-authentic-handmade-soap-hair-loss-90110gr-p-14805.html?language=gr#.UZZ60qLIbl9

Aυτο πως σου φαινεται gomi.
Θελω να παρω ενα σαπουνι ειναι η αληθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά, απλά η παρασκευή του πράσινου σαπουνιού, με μια επιφύλαξη γιατί δεν θυμάμαι καλά, περιέχει υδροξείδιο καλίου ή αλλιώς καυστική ποτάσα. Κατά 99% αφορά το πράσινο σαπούνι γιατί δεν μπορώ να βρω την έρευνα τώρα και αυτό μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση.
Στα σουπερ μάρκετ υπάρχει το κλασσικό σαπούνι ελιάς παπουτσάνης, απλά εμένα δεν μου καθόταν καλά. Σε άλλους μπορεί να είναι οκ.
Vag, κάτι αντίστοιχο που είχε αγριοκρεμμύδα, το amalthia, κάποια μέλη που το είχαν δοκιμάσει παλιότερα δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένοι.
Ρίξε ένα search στο φόρουμ για το αντίστοιχο θέμα που το αφορά.
Prosim, κανα 2μηνο με βγάζει περίπου
 

sito

Active Member
Livol είπε:
είδα ότι το μοριακό βάρος της πρέπει να είναι μικρότερο για να εισχωρήσει στο δέρμα... αλλά θεωρητικά οι μικρο οπές που δημιουργούνται με το ρόλερ δημιουργούν δίοδο για την ενεργό ουσία + ότι η αλοιφή είναι αναπλαστική για την επαναφορά του δέρματος, οπότε ακούγεται ιδανικός συνδυασμός με το ρόλερ.

το αστείο είναι ότι στο εξωτερικό δεν μπορούν να βρουν σκεύασμα με την ουσία γιαυτό δεν την εχουν δοκιμασει ακομη...

Είναι όντως τεραστιο το μοριακο βαρος για απορροφηση απο το δερμα. είναι 2086 g/mol. Ο γενικός κανόνας (όχι απόλυτος) είναι οτι το δερμα μας απορροφα ουσίες με μοριακό βαρος εως 500 g/mol.

Τώρα κατα πόσο θα μπορουσε να βοηθησει το ρολλερ στην απορροφηση δεν γνωριζω
 

Prosim

Member
Το amalthia το 'χα δοκιμάσει, ψιλοπατάτα. Τίποτα ιδιαίτερο και, προσωπικά, δεν μου άρεσε η υφή που άφηνε στα μαλλιά...
 

mimis giova

Active Member
κλεινω 15 μερες κ κατι με δερμαρολλερ..μερα παρα μερα με 0,25..κ ενδιαμεσα μινοχιδιλ..δλδ τι μερα π δεν χρισιμοπειο ρολλερ..αλλα εχω θποχωρηση ειδικα στο μροστινο μεροσ...εκλεισα 1χρονο μινο..κ μαλλον ειναι σαν να βαζω νερακι τ θεου....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και μια ερευνα
http://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2013;volume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat
Introduction: Dermal papilla (DP) is the site of expression of various hair growth related genes. Various researches have demonstrated the underlying importance of Wnt proteins and wound growth factors in stimulating DP associated stem cells. Microneedling works by stimulation of stem cells and inducing activation of growth factors. Materials and Methods: Hundred cases of mild to moderate (III vertex or IV) androgenetic alopecia (AGA) were recruited into 2 groups. After randomization one group was offered weekly microneedling treatment with twice daily 5% minoxidil lotion (Microneedling group); other group was given only 5% minoxidil lotion. After baseline global photographs, the scalp were shaved off to ensure equal length of hair shaft in all. Hair count was done in 1 cm 2 targeted fixed area (marked with tattoo) at baseline and at end of therapy (week 12). The 3 primary efficacy parameters assessed were: Change from baseline hair count at 12 weeks, patient assessment of hair growth at 12 weeks, and investigator assessment of hair growth at 12 weeks. A blinded investigators evaluated global photographic response. The response was assessed by 7- point scale. Results: (1) Hair counts - The mean change in hair count at week 12 was significantly greater for the Microneedling group compared to the Minoxidil group (91.4 vs 22.2 respectively). (2) Investigator evaluation - Forty patients in Microneedling group had +2 to +3 response on 7-point visual analogue scale, while none showed the same response in the Minoxidil group. (3) Patient evaluation - In the Microneedling group, 41 (82%) patients reported more than 50% improvement versus only 2 (4.5%) patients in the Minoxidil group. Unsatisfied patients to conventional therapy for AGA got good response with Microneedling treatment. Conclusion: Dermaroller along with Minoxidil treated group was statistically superior to Minoxidil treated group in promoting hair growth in men with AGA for all 3 primary efficacy measures of hair growth. Microneedling is a safe and a promising tool in hair stimulation and also is useful to treat hair loss refractory to Minoxidil therapy.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
με λιγα λογια ρε καππα..???αν δεν σε κουραζω...επειδη εισαι γνωστης να το εξηγησης...

χωρισαν 100 ατομα με ΑΑ σε δυο ομαδες.
η μια μινοξιδιλη σκετη,η αλλη μινοξιδιλη με roller.
η δευτερη ομαδα με μινοξιδιλη roller ειχε πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
αυτο οχι μονο επειδη εγινε καλυτερη απορροφηση της μινοξιδιλης αλλα το roller ενεργοποιει αυξητικους παραγοντες
 

mimis giova

Active Member
αυτο το τελευταιο ηθελα να ακουσω..γιατι κ εγω στο μυαλο μ αυτο ειχα..οτι απλα το ρολλερ το χρισιμοπειουμε για να ανειξει δρομο στην μινο..κ για καλητερη αιματωση..γνωμη σ για ρολλερ τελικα???μεγεθος ενοω κ συχνοτητα..οπως ξαναειπα...εγω κανω μια ρολλερ 0,25 μια μινοχ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
αυτο το τελευταιο ηθελα να ακουσω..γιατι κ εγω στο μυαλο μ αυτο ειχα..οτι απλα το ρολλερ το χρισιμοπειουμε για να ανειξει δρομο στην μινο..κ για καλητερη αιματωση..γνωμη σ για ρολλερ τελικα???μεγεθος ενοω κ συχνοτητα..οπως ξαναειπα...εγω κανω μια ρολλερ 0,25 μια μινοχ..

το roller ανοιγει μικρες τρυπουλες στο δερμα που κρατανε για μια ωρα.
η ριχνεις κατευθειαν μινοξιδιλη και παιρνεις τα μεγιστα η τις αφηνεις και εκλεισαν.
το μεγαλυτερο λαθος που πιστευουν οσοι δεν χρησιμοποιουν roller και το υποστηριζουν ειναι οτι το μονο που κανει ειναι να βοηθαει την μινοξιδιλη.
 

dk1984

Member
kapa είπε:
mimis giova είπε:
αυτο το τελευταιο ηθελα να ακουσω..γιατι κ εγω στο μυαλο μ αυτο ειχα..οτι απλα το ρολλερ το χρισιμοπειουμε για να ανειξει δρομο στην μινο..κ για καλητερη αιματωση..γνωμη σ για ρολλερ τελικα???μεγεθος ενοω κ συχνοτητα..οπως ξαναειπα...εγω κανω μια ρολλερ 0,25 μια μινοχ..

το roller ανοιγει μικρες τρυπουλες στο δερμα που κρατανε για μια ωρα.
η ριχνεις κατευθειαν μινοξιδιλη και παιρνεις τα μεγιστα η τις αφηνεις και εκλεισαν.
το μεγαλυτερο λαθος που πιστευουν οσοι δεν χρησιμοποιουν roller και το υποστηριζουν ειναι οτι το μονο που κανει ειναι να βοηθαει την μινοξιδιλη.

τοτε Καπα γιατι βαζαν μιχοχ μια μερα μετα το περασμα απο 1.5mm ρολλερ στην ερευνα που ειχε γινει
 

Allokotos

New Member
dk1984 είπε:
kapa είπε:
mimis giova είπε:
αυτο το τελευταιο ηθελα να ακουσω..γιατι κ εγω στο μυαλο μ αυτο ειχα..οτι απλα το ρολλερ το χρισιμοπειουμε για να ανειξει δρομο στην μινο..κ για καλητερη αιματωση..γνωμη σ για ρολλερ τελικα???μεγεθος ενοω κ συχνοτητα..οπως ξαναειπα...εγω κανω μια ρολλερ 0,25 μια μινοχ..

το roller ανοιγει μικρες τρυπουλες στο δερμα που κρατανε για μια ωρα.
η ριχνεις κατευθειαν μινοξιδιλη και παιρνεις τα μεγιστα η τις αφηνεις και εκλεισαν.
το μεγαλυτερο λαθος που πιστευουν οσοι δεν χρησιμοποιουν roller και το υποστηριζουν ειναι οτι το μονο που κανει ειναι να βοηθαει την μινοξιδιλη.

τοτε Καπα γιατι βαζαν μιχοχ μια μερα μετα το περασμα απο 1.5mm ρολλερ στην ερευνα που ειχε γινει

η συγκεκριμένη έρευνα δεν έχει να κάνει με την απορρόφηση της μινοχ αλλά με τον τραυματισμό που προκαλεί το ρολλερ. Δεν βάζουν μινοχ την ίδια μέρα για να αποφύγουν να περάσει κατευθείαν στο αίμα και να αποφύγουν τις παρενέργειες.Γενικά ο ρόλος που βάζουν μινοχ είναι γιατί η μινοχ ανεβάζει τα επίπεδα της pge2 που με την σειρά της επηρεάζει τα επίπεδα της fgf9 που σύμφωνα με τον Κωτσαρέλη μπορεί να δημιουργήσει νέα τριχοθυλάκια.
 

weznem

Well-Known Member
ναι καπα αλλα δεν ειδ να αναφερει αυτο που ποσταρες ποσα μιλιμετρ βελονων χρησιμοποιησαν,,ρωταω διοτι αν μιλαμε για 1,5μμ η 2μμ παμε πολυ ψηλα και δεν κερδιζουμε κατι ως προς του αυξητικούς παραγοντες που λες με τα 0,2 και 0,5 μμ που χρηιμοποιουμε οι περισσοτεροι :)
 

gianniskritikos2

Active Member
αυτο θελω να μαθω και εγω οτι ρωτησε ο φιλος αντρεας...


εγω αν η λυση ειναι και 2mm και με οποιονδηποτε πονο θα το εκανα.... αλλα ειναι οντως ετσι?...
 

dk1984

Member
θα πρεπει να το δοκιμασουμε για να δουμε ποιο ειναι καλυτερο αλλιως δε θα βγαλουμε ακρη καθε μερα 0.25 ή 0.5 καθε μια μερα ή 1.5 μια φορα την εβδομαδα
 

Allokotos

New Member
Στην έρευνα χρησιμοποίησαν 1.5mm dermaroller.Γενικά η προσέγγιση της έρευνας όπως είπα δεν έχει να κάνει με την απορρόφηση της μινοχ αλλά με το τραυματισμό που προκαλεί το roller.

Από το baldtruthtalk:

Dermarolling is not meant for absorption but for WOUNDING. It is a known FACT that when wounding occurs, WNT and FGF-9 is induced during the healing process. Keep in mind WNT is the same stuff Histogen is using for their method of injections, so this already holds weight. FGF-9 was shown to grow a significant amount of hair on mice but when removed, hair did not grow. A similar pattern occurs during the wounding process in human scalp, however FGF-9 is produced in lower numbers. It is however thought that the addition of Minoxidil AFTER wounding will elevate PGE2 levels which in itself also elevates FGF-9. FGF-9 along with WNT both *should* induce growth in hair. Both of which theories are documented and published by, you guessed it, Dr. George Cotsarelis.

http://www.uphs.upenn.edu/news/News_Releases/2013/06/cotsarelis/cotsarelis_large.jpg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.
τι παχος επιδερμιδας εχουμε?
εγω εχω πολυ πιο λεπτο δερμα σε nw6 απο δοτρια και πλαγια.
ο τροπος ειναι απλος να το δει καποιος τσιμπαμε το δερμα με δυο δαχτυλα μεχρι να ενωθουν.
συμβαινει σε ολους?
 
Μπλουζα