Σωστή χρήση derma roller

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η ίνωση γύρω από το τριχοθυλάκιο παραμένει ένας επιπλέον ανεξερεύνητος και αρνητικός παράγων...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Πάντως kapa, εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πως τη μέρα που κάνω ρολλερ μέχρι και την επόμενη, υπάρχει ένα boost το οποίο υποχωρεί τις επόμενες ημέρες μέχρι και την επόμενη εφαρμογή. Στο σύνολο βέβαια όλα δείχνουν καλύτερα.
Αλλά αυτό το regrowth που έδειξε η συγκεκριμένη έρευνα, ακόμα και με μινοξ μου φαίνεται πολύ σύντομο για διάστημα μόνο 3 μηνών.
Έτσι όπως τα έχω λίγο ψάξει, αυτό θα μπορούσε να προκύψει μόνο αν υπάρχουν ενεργοί, έστω και καταταλαιπωρημένοι θύλακες και οποιαδήποτε αγγειογένεση προκύψει μέσω του ρολλερ τους τροφοδοτήσει και αναπτυχθούν.
Αν μιλάμε για επανέναρξη μιας εμβρυϊκής διαδικασίας (που αυτό το νόημα έχει η βαθιά πληγή) τότε στην καλύτερη και εφόσον όλα πάνε καλά, μέσα σε 2 μήνες περίπου, (στο έβρυο ξεκινάει την 6η εβδομάδα μέχρι την 9η) θα πρέπει να βλέπουμε τρίχες μινιατούρες σε μερικά σημεία οι οποίες θα πρέπει να περάσουν το στάδιο του εξαμήνου και αφού εξαφανιστούν για ένα διάστημα, να αρχίσουν να βγαίνουν πλέον ποιοτικότερες.
Βέβαια δεν πρέπει να υποτιμάμε την μίνοξ που δυστυχώς την βλέπω απαραίτητη στην όλη διαδικασία αλλά δεν θέλω παρόλο αυτά να την ξεκινήσω πάλι...

Στην θέση σου,σε έναν κροταφο θα δοκίμαζα μινοξιδιλη,μετα απο αποχή μαζί της ξεκινάει να δουλεύει λίγο,το roller διπλασιάσει και την ταχύτητα επανεκφυσης,αν σου έδινε την Τετάρτη εβδομάδα αποτελέσματα θα έχεις στην δεύτερη.
Για την συχνότητα ακόμα ειμαι σε σκέψη επειδη η πράξη δείχνει αλλα.
Εγω χρησιμοποιω 0,75 καθε 4 μέρες το οποίο δεν σπέρνει και μαλλι αλλα ούτε το 0,5 καθε 3 μέρες.
Αυτο που δίνει ρέστα σε επανεκφυση ειναι 0,25 καθε μέρα,ξεπερνάει κατα πολυ τα υπόλοιπα mm,συχνότητες,με μινοξιδιλη πάντα σε όλες τις περιπτώσεις


gianniskritikos2 είπε:
οταν λες θετικα σχολια ?ενοεις εχουν αποτελεσμα το οποιο φενεται και σε φοτος? αν ναι μονο με ρολλερ η με χριση και μινοξ? αν με μινοξ γνωριζεις αν ειναι νεοι χριστες μινοξ αρα μπορει τα αποτελεσματα να προερχονται λογο μινοξ η αν ειναι καιρο στην μινοξ οποτε ειναι βεβαιο οτι τα αποτελεσματα τα εφερε το ρολλερ?

Σε συνδιασμο με μινοξιδιλη,παλιοί χρήστες μινοξιδιλης


GOMI είπε:
Πάντως kapa, εγώ αυτό που παρατηρώ είναι πως τη μέρα που κάνω ρολλερ μέχρι και την επόμενη, υπάρχει ένα boost το οποίο υποχωρεί τις επόμενες ημέρες μέχρι και την επόμενη εφαρμογή.

Φαντασου ότι στο καθε μέρα με 0,25mm αυτο το boost ειναι συνεχόμενο.
Ενώ στα μεγάλα mm ότι γίνεται ειναι στις πρώτες δυο μέρες και μετα αδράνεια,γι αυτο ακόμα ειμαι σε σκέψη για την συχνότητα,ειναι μεγάλη απόσταση τελικά το 0,75 καθε 7 μέρες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην θέση σου,σε έναν κροταφο θα δοκίμαζα μινοξιδιλη,μετα απο αποχή μαζί της ξεκινάει να δουλεύει λίγο,το roller διπλασιάσει και την ταχύτητα επανεκφυσης,αν σου έδινε την Τετάρτη εβδομάδα αποτελέσματα θα έχεις στην δεύτερη.

Αν η μινοξ είναι η βασική αιτία της όποιας επανέκφυσης ακόμα και με το ρολλερ, λογικά τα αποτελέσματα αργά η γρήγορα πάλι θα υποχωρήσουν φαντάζομαι. (βέβαια θα περιμένω να δω που θα φτάσουν τα όποια αποτελέσματα από τους χρήστες)
To capillogain ή/και το Proxiphen N ίσως είναι μια εναλλακτική.
Αν βέβαια κάνει όλα αυτά λίγο δύσκολο να βρεθεί κάτι που να τα κάνει όλα ταυτόχρονα
Minoxidil has been shown to help keep collagen from crosslinking, upregulate VEGF, and inhbit the expression of TGF-beta 1. Its also a potassium channel opener and a weak prostaglandin analogue.

vegf + tgf b1 inhibitor + pg analogue κάτι γίνεται αν και δεν γνωρίζουμε ακριβώς τον βαθμό που τα κάνει όλα αυτά, για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να βρω κάτι...

ειναι μεγάλη απόσταση τελικά το 0,75 καθε 7 μέρες

και γω το πιστεύω αυτό αλλά με 2 φορές την εβδομάδα μου προκαλούσε τριχόπτωση...αλλά μην ξεχνάμε και τον χρήστη που δείχνει επανέκφυση σε εντελώς φαλακρή περιοχή με μινοξ + 0.5mm μια φορά την εβδομάδα.
Γενικά αν υπάρξει κάτι που να μπορεί να καταπολεμήσει/διαλύσει την ίνωση + σωστοί αυξητικοί παράγοντες με τα ανάλογα ερεθίσματα στα dp cells + ρολλερ + tgf b1 inhibitors για συντήρηση του αποτελέσματος, νομίζω οι γιατροί μεταμοσχεύσεων μετά θα πρέπει να βρουν άλλη ασχολία.
 

elderberry

New Member
^^^Δεν το κανει αυτο η μινοξιδιλη .Ο οργανισμος σε αντιδραση του στην ουσια το κανει.
Που ξερουμε ομως αν η αιματωση σε αντιδραση με τη μινοξιδιλη δεν ειναι απλα τροπος ΑΜΥΝΑΣ του οργανισμου στην ουσια.Εγω αυτο πιστευω 100%.

Η ινωση καταπολεμαται με μασαζ για χρονια ,βουρτσισμα κτλ και διατροφη κυριως υγρη.
Πραγματικα τσεκαρε το νημα ''dr christopher approach to hair loss''.Eτσι καταπολεμαται η ινωση.

Αν ομως καποιος συνεχιζει να παιρνει ασβεστιο σε συμπληρωμα η γαλακτοκομικα και αν καθεται ολη μερα σπιτι χωρις να αιματωνεται μεσα απο κινηση και αθηληση μην περιμενει και πολλα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
elderberry είπε:
^^^Δεν το κανει αυτο η μινοξιδιλη .Ο οργανισμος σε αντιδραση του στην ουσια το κανει.
Που ξερουμε ομως αν η αιματωση σε αντιδραση με τη μινοξιδιλη δεν ειναι απλα τροπος ΑΜΥΝΑΣ του οργανισμου στην ουσια.Εγω αυτο πιστευω 100%..

Ναι...ουσιαστικά κοιτάς το θέμα από άλλη πλευρά, αλλά το ίδιο θα μπορούσε να συμβαίνει με οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή ο οργανισμός δεν αντιδρά θετικά σε κάτι, αλλά αρνητικά και μέσα από αυτή την αρνητική αντίδραση, εμείς λαμβάνουμε κάτι θετικό, έστω και επιφανειακό.
Για το θέμα της αιμάτωσης δεν ξέρω πως εξηγείται εφόσον όταν έδειξε ότι ως ουσία είχε επιπτώσεις στην τριχοφυΐα, αφορούσε σε oral χρήση.
Βέβαια αυτό από την άλλη δεν προσδιοριζόταν μόνο στο κεφάλι αλλά σε άλλα σημεία του σώματος...
Γενικά πάντως, η μίνοξ στο θέμα της τριχόπτωσης μετράει νομίζω περίπου 30 χρόνια (πάνω κάτω) και ακόμα μια επίσημη κατοχυρωμένη και αποδεδειγμένη απάντηση για τον ακριβή τρόπο δράσης της δεν έχουμε.
Και μετά περιμένουμε να μας δώσουν και τη λύση ξεκινώντας από το μηδέν όταν δεν μπορούν να αναλύσουν επ ακριβώς αυτά που τους ήρθαν έτοιμα στο πιάτο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχοντας χρησιμοποιησει 0,5 μετα 0,75 ξανα 0,5 και τωρα 0,75
πολυ διαφορετικα αποτελεσματα απο 0,5 σε 0,75.
μετρια με 0,75 πολυ καλα με 0,5.
δεν ξερω αν αυτο θα στρωσει στην πορεια....εγω λεω δεν θα στρωσει
να αναφερω λεπτομερως αν ρολαρω με 0,75 εχω 70 τριχες τριχοπτωση τις επομενες 5 μερες.
αν ρολαρω σημερα με 0,5 εχω 20 τριχες τριχοπτωση και αυτες χωρις να φευγουν αλλα τις βγαζω εγω με το στανιο.
αυτα στο θεμα τριχοπτωση.
απο επανεκφυση στους κροταφους με μινοξιδιλη κανενα απο τα δυο δεν με εντυπωσιαζει,ενα μικρο push αλλα μεχρι εκει.
το 0,5 σε εμενα δουλευει σαν oral αντιανδρογονο στον δωδεκατο μηνα,τοσο καλα,τριχοπτωση στο 1/6 και παει να μου κανει regrowth στο μπιφτεκι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, με την ίδια συχνότητα και τα 2?

το 0,5 καθε τριτη και σαββατο.
το 0,75 καθε 5 μερες.το ειχα χρησιμοποιησει 3 εβδομαδες στο κατακαλοκαιρο και τα ιδια μου εκανε.
ο λογος που πιστευω οτι δεν θα στρωσει ειναι επειδη αν κανω σημερα με 0,5 δεν εχω τριχοπτωση απο την επομενη μερα.
μιας και ξεκινησα με 0,75 θα δωσω κανενα 2μηνο χρονο αλλα δεν βλεπω να το συνεχιζω
 

vag25

Well-Known Member
Ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Εγω τελειωνω με το 0.75 το οποιο απλα μου μειωνει την φαγουρα για λιγες μερες και παω σε 1mm.
Αργοτερα θα παω σε 0.5 λογο Kapa.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Εγω τελειωνω με το 0.75 το οποιο απλα μου μειωνει την φαγουρα για λιγες μερες και παω σε 1mm.
Αργοτερα θα παω σε 0.5 λογο Kapa.

νομιζω οτι τελικα ο καθε ενας πρεπει να πειραματιστει με τι mm αποδιδει καλυτερα στο δικο του δερμα.
εγω βλεπω πολλες διαφορες.
οταν εκανα με 0,5 στο μετωπο το δερμα ειχε παρει διπλασιο παχος λογω κινητοποιησης κολλαγονου,κατα εναν περιεργο λογο ξεφουσκωσε οταν γυρισα σε 0,75 ενω συνεχιζα σε μετωπο.
επισης σε nw6 εχω πολυ λεπτο δερμα.
με το 0,5 δεν εχω τριχοπτωση ουτε σε μαξιλαρι ουτε σε μπανιο,εγω τα τραβαω δυνατα για να δω την αποδοση της θεραπειας
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στα άλλα φόρουμ μερικοί αναφέρουν θετικά αποτελέσματα από όταν άρχισαν να παρατηρούν λευκές νιφάδες του δέρματος να φεύγουν την αμέσως επόμενη ημέρα από το ρολλερ.
Έχεις παρατηρήσει τίποτα ανάλογο με κανένα από τα 2?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thimios72

Member
kapa είπε:
εχοντας χρησιμοποιησει 0,5 μετα 0,75 ξανα 0,5 και τωρα 0,75
πολυ διαφορετικα αποτελεσματα απο 0,5 σε 0,75.
μετρια με 0,75 πολυ καλα με 0,5.
δεν ξερω αν αυτο θα στρωσει στην πορεια....εγω λεω δεν θα στρωσει
να αναφερω λεπτομερως αν ρολαρω με 0,75 εχω 70 τριχες τριχοπτωση τις επομενες 5 μερες.
αν ρολαρω σημερα με 0,5 εχω 20 τριχες τριχοπτωση και αυτες χωρις να φευγουν αλλα τις βγαζω εγω με το στανιο.
αυτα στο θεμα τριχοπτωση.
απο επανεκφυση στους κροταφους με μινοξιδιλη κανενα απο τα δυο δεν με εντυπωσιαζει,ενα μικρο push αλλα μεχρι εκει.
το 0,5 σε εμενα δουλευει σαν oral αντιανδρογονο στον δωδεκατο μηνα,τοσο καλα,τριχοπτωση στο 1/6 και παει να μου κανει regrowth στο μπιφτεκι
μια απο τα ιδια καπα. 2,5 μηνες με 0,75 το μονο που εχω δει ειναι αρκετη τριχοπτωση τις πρωτες 2-3 μερες, θετικο τιποτα. Ρολλαρω καθε 8-10 μερες!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Στα άλλα φόρουμ μερικοί αναφέρουν θετικά αποτελέσματα από όταν άρχισαν να παρατηρούν λευκές νιφάδες του δέρματος να φεύγουν την αμέσως επόμενη ημέρα από το ρολλερ.
Έχεις παρατηρήσει τίποτα ανάλογο με κανένα από τα 2?

με το 0,75 μετα το ρολαρισμα το δερμα ειναι υγρο με κατι που βγαζει η επιδερμιδα μου,τις επομενες μερες αυτο ξερενεται και ειναι σαν κατακαθι.
δεν συμβαινει το ιδιο με το 0,5


thimios72 είπε:
μια απο τα ιδια καπα. 2,5 μηνες με 0,75 το μονο που εχω δει ειναι αρκετη τριχοπτωση τις πρωτες 2-3 μερες, θετικο τιποτα. Ρολλαρω καθε 8-10 μερες!

μην το σκεφτεσαι καν thimio γυρνα σε 0,5 καθε 3 μερες.
εγω με το 0,75 καποιες μερες νομιζω οτι κανω μια τρυπα στο νερο


να βαλουμε στο τραπεζι ενα θεμα με τους χρονους αναρωσης.
δεν γνωριζω,ερωτηση κανω.
αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει ΑΑ,ρολαρει με μεγαλα mm και αφησει 8 η 10 η 15 μερες.ποσο διαστημα γινεται αιματωση στην περιοχη?
αν γινεται 2 μερες για παραδειγμα εχουμε βελτιωση τις 2 μερες και τις υπολοιπες κανουμε βηματα προς τα πισω γιατι η ΑΑ χτυπαει αλυπητα.
το ξανα λεω δεν γνωριζω,βλεπω μονο οτι λεει η πραξη.
η πραξη λεει προς το παρον οτι η αιματωση μπορει να μηδενισει την τριχοπτωση αρκει να γινει σωστα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
λεω να το παω το 0,75 καθε τριτη και σαββατο οπως το 0,5.
με αραιη χρηση το 0,75 σε εμενα τουλαχιστον δεν δουλευει καλα,εξακριβομενο αυτο.
τι ειχαμε τι χασαμε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
εγω θα αναφερω κατι πολυ περιεργο
με το 0,75 πονουσα πολυ λιγοτερο απο το 0,5 αλλα ο τραυματισμος ηταν μεγαλυτερος.
με 0,5 πονουσε το δερμα μονο την επομενη μερα και με το 0,75 λιγο και την μεθεπομενη.
υποψιαζομαι οτι συνηθισα τον πονο απο ενα σημειο και μετα.
η αρχες με 0,5 ηταν πολυ επωδυνες.

kapa, λες να συμβαίνει το ίδιο και με το 2.5mm έναντι του 1.5mm?
Επειδή ένας τύπος στο hlt που πέρασε από το 1.5 στο 2.5 αναφέρει ότι το 2.5 πονάει λιγότερο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa είπε:
εγω θα αναφερω κατι πολυ περιεργο
με το 0,75 πονουσα πολυ λιγοτερο απο το 0,5 αλλα ο τραυματισμος ηταν μεγαλυτερος.
με 0,5 πονουσε το δερμα μονο την επομενη μερα και με το 0,75 λιγο και την μεθεπομενη.
υποψιαζομαι οτι συνηθισα τον πονο απο ενα σημειο και μετα.
η αρχες με 0,5 ηταν πολυ επωδυνες.

kapa, λες να συμβαίνει το ίδιο και με το 2.5mm έναντι του 1.5mm?
Επειδή ένας τύπος στο hlt που πέρασε από το 1.5 στο 2.5 αναφέρει ότι το 2.5 πονάει λιγότερο...
Δεν μπορω να το εξηγεισω Gomi.
Ειναι πολυ περίεργο.στην αρχη νόμιζα ότι ειναι μονο ψυχολογικό αλλα με τις αλλαγές κατάλαβα ότι ειναι και σωματικό τελικά.
Πλέον δεν ποναω σχεδον καθολου με το 0,75.
Πιο πολυ σε γαργαλημα μου κάνει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ εχθές για πρώτη φορά είδα κηλίδες αίματος σε διάφορα σημεία με το 0.75. Επί 2.5 μήνες όσο και αν πίεζα αίμα δεν έβλεπα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι θετικό σημάδι και αφορά ότι επιτέλους η σκληρή άχρηστη στρώση της επιδερμίδας επανέρχεται σιγά σιγά στα φυσιολογικά...
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
Εγώ εχθές για πρώτη φορά είδα κηλίδες αίματος σε διάφορα σημεία με το 0.75. Επί 2.5 μήνες όσο και αν πίεζα αίμα δεν έβλεπα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι θετικό σημάδι και αφορά ότι επιτέλους η σκληρή άχρηστη στρώση της επιδερμίδας επανέρχεται σιγά σιγά στα φυσιολογικά...

Ωπ αυτο ειναι καλο μαλλον.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έτσι πιστεύω vag, και υποτίθεται ότι βουρτσίζοντας 1,5 χρόνο θα έπρεπε ήδη ένα μεγάλο στρώμα να είχε υποχωρήσει αφού με την βούρτσα βλέπω συνεχώς νεκρά κύτταρα να φεύγουν. Φαντάσου τι πράγμα έχει μαζευτεί στο κεφάλι όλα αυτά τα χρόνια και ίσως και η μίνοξ να έχει παίξει ρόλο σ αυτό αφού την χρησιμοποιούσα 18 χρόνια συνεχόμενα σε συνδυασμό με τόσα χημικά από τα σαμπουάν..
 

elderberry

New Member
GOMI είπε:
Έτσι πιστεύω vag, και υποτίθεται ότι βουρτσίζοντας 1,5 χρόνο θα έπρεπε ήδη ένα μεγάλο στρώμα να είχε υποχωρήσει αφού με την βούρτσα βλέπω συνεχώς νεκρά κύτταρα να φεύγουν. Φαντάσου τι πράγμα έχει μαζευτεί στο κεφάλι όλα αυτά τα χρόνια και ίσως και η μίνοξ να έχει παίξει ρόλο σ αυτό αφού την χρησιμοποιούσα 18 χρόνια συνεχόμενα σε συνδυασμό με τόσα χημικά από τα σαμπουάν..

Ακριβως + βαρεα μεταλλα + υπολειμματα φαγητου που δεν κατορθωσαν να σπαστουν με την πεψη και απγιδευτηκαν στο αιμα και απο εκει στη λεμφικη κυκλοφορια και με το βουρτσισμα βγαινουν απο το δερμα.

Εγω προτεινω πρωτα καθαρισμα του αιματος αλλιως παιζει εκεινο που καποιος τρωει να το βγαζει με το βουρτσισμα απο το κεφαλι του!!!!!

Παιδια πρεπει να γινεται πανικος απο τοξινες στο σωμα μας.
 
Μπλουζα