Ούτε μεταμόσχευση δεν θα μπορώ να κάνω. Θα υποφέρω αιώνια από αυτή την κατάρα…

LoverBoy

Well-Known Member
Πιστεύω περισσότερο σε επηρεάζει οταν εισαι πιο νέος καθώς συγκρίνεις με άλλα άτομα στην ηλικία σου και γιαυτο σε παίρνει από κάτω. Όσο περνάς τα 30 και μετά καταλαβαίνεις οτι αλλού ειναι το νόημα της ζωής και όχι αν θα έχεις τα πιο πλούσια μαλλιά. Ενοείται το ιδανικό ειναι να έχεις και πλούσια μαλλιά....αν μπορεις να έχεις τα μαλλια καλώς, αλλά αμα δεν μπορείς και έχεις και παρενέργειες από τα φάρμακα τοτε δεν έχει νόημα να κάθεσαι να στεναχωριέσαι και να περνάνε τα χρόνια έτσι σκεπτόμενος οτι δεν μπορείς να αποκτήσεις τα μαλλιά που θες. Όπως είπα τα μαλλιά ειναι ένα χαρακτηριστικό σου, όπως ειναι και το σώμα, τα κιλά, το πρόσωπο κτλπ. Δηλαδή πιστεύω κάποιος με πλούσιο μαλλί αλλά με κακό σώμα χάνει περισσότερο σε εμφάνιση σε σχέση με κάποιον πολυ περιποιημένο και γυμνασμένο σώμα κτλπ με ξυρισμένο look, η γνώμη μου ειναι αυτή που βλέπω και με τι αυτοπεποίθηση κινούνται έξω αυτές οι 2 ομάδες ανθρώπων.
Φαντάσου όμως και τον Ρουβά χοντρό και άσχημο στο πρόσωπο, και ας είχε πλούσιο μαλλία θα ειχε ωραία εικόνα; όχι, απλά ειναι ο συνδυασμός ολων αυτών των χαρακτηριστικών του. Αν δεν μπορείς να έχεις τα μαλλιά, τοτε μπορείς να βελτιώσεις τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σου και να συνεχίσεις κανονικά τη ζωή σου...Αν και βλέπω διάφοροι σε μεγαλύτερη ηλικία ούτε που νοιάζονται για τα μαλλιά τους αφού παντρεύονται κάνουν οικογένεια ζουν μια φυσιολογική ζωή...δεν τους κοροϊδεύει κανένας ή οτιδήποτε..δεν ασχολούνται ούτε νοιάζει τον αλλο αν θα έχεις αραιωμένα μαλλιά ή οχι
Ή αλλοι που δεν ασχολούνται με τα φόρουμ κάνουν μια μεταμόσχευση και τέλος, δεν το ψειρίζουν να φτάσουν στην τελειότητα...και δεν εξαρτάται η ζωή τους αν θα έχουν τα πιο πλούσια μαλλιά ή οχι..
Συμφωνώ φίλε μου αλλά πάλι έχει κάνει με τα θέλω του καθενός!Το τι κάνει τον άλλον να νιώθει καλά και να του χαρίζει την αυτοπεποίθηση!Σίγουρα το σώμα βοηθάει άλλα όπως και να το κάνουμε το μαλλί χαρίζει......Αν ήταν έτσι δεν θα σκάγαμε όλοι εδώ πέρα να ψάχνουμε το λίκνο της ζωής!Κατά τα άλλα μου αρέσει η οπτική σου και πως βλέπεις την κατάσταση απο πλευράς σου!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Συμφωνώ πάνω-κάτω με όλα όσα έχετε πει.
Είναι στο χαρακτήρα, τη ψυχοσύνθεση, την αυτοεκτίμηση του καθενός το όλο παιχνίδι με τα μαλλιά.
Είναι ένας βασανιστικά εξελισσόμενος μαραθώνιος εφ' όρου ζωής.
Και άμα σε τρώει το σαράκι και η εμμονή, θα σε τρώει και στα 25 και στα 35 και στα 55.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
Εγώ θα το ξαναγράψω γιατί η ιστορία του φίλου μου θυμίζει πολύ τη δικιά μου.
Η ΑΑ σε νεαρή ηλικία,ειδικά κάτω των 30,μπορεί να μετατραπεί σε ψυχολογική μέγγενη.Υπαρχουν κάποιοι που δεν τους απασχολεί.Εχω φίλο γιατρό,συνομιληκο,που μαζί καραφλιασαμε,και μου λέει ότι δεν τον νοιάζει καθόλου.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ.
Εκτός και αν θες μέχρι τα 40 να ζεις στο κόμπλεξ και στη στεναχώρια.
Ξέρω από πρώτο χέρι τι είναι να μιλάς με τον άλλον και να βλέπεις τα μάτια του καρφωμένα στο μέτωπό σου.Ξερω τι είναι να βλέπεις παλιούς συμμαθητές και το πρώτο πράγμα που σου λένε να είναι για τα μαλλιά.
Ξέρω τι είναι να γίνεσαι έρμαιο στους εμπαιγμούς του καθενός.Να σε μειώνει και να σε χλευάζει κάθε κακεντρεχής.
Και τι μπορείς να κάνεις?Να τον μειώνεις και συ?Εγώ δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.Να τον βρίσεις?Πως θα υπερασπιστείς την αξιοπρέπεια σου?
Όλοι μιλάνε για το body shaming.Μην τολμήσεις να πεις τίποτα για κάποιον που έχει παραπάνω κιλά (και σωστά δεν πρέπει ).Για την καραφλα γιατί ρε παιδιά είναι ένα αστείο και καζουρα δηλαδή?Και μάλιστα για κάτι που ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ.
Το ξέρετε ότι δικαστήριο στην Αγγλία καταδίκασε στέλεχος εταιρείας για σεξουαλική παρενόχληση επειδή αποκαλούσε συναδελφο του καράφλα?
Το να κοροϊδεύεις κάποιον για ένα χαρακτηριστικό που αν μη τι άλλο δεν το επέλεξε, εκτός του ότι δείχνει έλλειψη παιδείας, αποτελεί καθαρά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ συμπεριφορά.
Και πείτε μου όλοι με το χέρι στην καρδιά ότι ποτέ δεν έχετε ακούσει σχόλια τα οποία σας έχουν ενοχλήσει.
Και κάτι τελευταίο.Σιγουρα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στον κόσμο.Ομως δεν παύει να είναι πρόβλημα.Εγω 16 ετών έχασα τον πατέρα μου.Καποιοι άνθρωποι δεν τον γνώρισαν ποτέ.Δηλαδή αυτό να με παρηγορεί και να μην με στεναχωρεί?Να πω ότι εντάξει είμαι καλά?
Γι'αυτό λοιπόν φίλε,αφού έχεις φτάσει (κατά τη δική μου οπτική απολύτως δίκαια)να σου τρώει τη ζωή,θα πρέπει να το λύσεις.Μονο έτσι θα ηρεμήσεις.Αυτή είναι η γνώμη ενός ανθρώπου που διαβάζει την ιστορία του μέσα από τη δικιά σου.
Θα πείσεις όλον τον περίγυρο σου(οικογένεια, κοπέλα, φίλους),ότι σου είναι βραχνας.Δειξε σε όλους το σχόλιο μου και οπότε θες σου δίνω και τα στοιχεία μου.Θα αποδεχτείς και θα αποδεχτούν ότι υπάρχει πρόβλημα,για να βρεθεί λύση.
Όπως έλεγε και ένας συγχωρεμενος θείος μου,θα μαλώσουμε για να αγαπηθουμε.
Εγώ δεν βλέπω σύντομα άλλη λύση, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία.
Μην ανησυχείτε, αυτό τους να τους πείσω, εδώ και πόσα χρόνια φωνάζω και συνεχίζω να το φωνάζω και να το δείχνω, πως μπορεί να σου διαλύσει την ψυχική υγεία. Αλλά, έλα όπως που πόσο να το καταλάβουν; Μέχρι έναν βαθμό... Τα κρατάω όλα τα λεγόμενά μου και τα εσώψυχά μου. Αυτά που γράφω εδώ και κάτι άλλα μηνύματα "εκθέσεις". Είναι οι αποδείξεις στο πως με έχει διαλύσει. Είναι και αυτή η "λύτρωση" που έχω θέσει ως παράδειγμα με τα αντικαταθλιπτικά, γιατί μπας και σε συμμεριστούν, μου φαίνεται ότι πρέπει πρώτα να σε δουν να σέρνεσαι στον πάτο για τα καλά... Αλλά, έρχεται μετά το ωραιότατο στίγμα του αντικαταθλιπτικού και τότε μάλλον θα καταλάβουν καλύτερα...
 

Konstantinos_00

Active Member
Φιλαράκι μου Βοββυ και εγώ αυτό θα έκανα ως παρατήρηση!Όχι απο το μαλλί αλλά απο το δέρμα στο μέτωπο!Αλλά ίσως φταίει η φώτο και η έκφραση και φαίνεται έτσι το κούτελο!

Δες εμένα που έχω κλείσει τα 51 τι ζάρες έχω….. (καμμία)…. Σκέφτομαι μήπως παίζει τίποτα γενετικό και γερνάει πιο γρήγορα από το κανονικό, γιατί τέτοιες ζάρες έκφρασης στα 17 δεν εξηγούνται αλλιώς. Σε αυτή την περίπτωση η τόσο επιθετική ΑΑ ίσως εξηγείται σε τέτοια νεαρή ηλικία. Είναι σίγουρα ειδική περίπτωση και θέλει σοβαρή ιατρική καθοδήγηση του τι να κάνει το παιδί.
Ναι, έχω αυτές τις ζάρες από τότε στο κούτελο (17 στη φώτο), όπως και τώρα, αλλά η έκφραση της φωτογραφίας το κάνει πολύ πιο έντονο. Δεν μας κάνει εντύπωση +1 για την επιθετική ΑΓΑ. Εδώ στα 14 είχα αρκετά μούσια ήδη, για παράδειγμα, τη στιγμή που αρκετοί από τους συμμαθητές μου φαινόντουσαν ακόμα "παιδάκια".
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ναι, έχω αυτές τις ζάρες από τότε στο κούτελο (17 στη φώτο), όπως και τώρα, αλλά η έκφραση της φωτογραφίας το κάνει πολύ πιο έντονο. Δεν μας κάνει εντύπωση +1 για την επιθετική ΑΓΑ. Εδώ στα 14 είχα αρκετά μούσια ήδη, για παράδειγμα, τη στιγμή που αρκετοί από τους συμμαθητές μου φαινόντουσαν ακόμα "παιδάκια".
Λογικά θα πρέπει να είσαι και τριχωτός στο κορμί αν υποθέσω απο την τριχοφυϊα που περιγράφεις στο μούσι......Μήπως τελικά έχει να κάνει με την πολύ αυξημένη τεστοστερόνη?(δεν είμαι γιατρός υπόθεση κάνω)
 

Kostas97

Well-Known Member
Όταν έρχεται η ώρα της πραγματικής "ενηλικίωσης" καταλαβαίνεις ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο, παθαίνεις ένα σοκ, και προχωράς.
Μόνο έτσι βγαίνει! Είτε είναι μαλλί είτε ο,τιδηποτε αλλο.
 

Konstantinos_00

Active Member
@CVIAL Θα μπορούσατε, σας παρακαλώ, αν είναι εφικτό να μου αλλάξετε το nickname/όνομα χρήστη μου σε: Konstantinos_00.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Konstantinos_00

Active Member
Λογικά θα πρέπει να είσαι και τριχωτός στο κορμί αν υποθέσω απο την τριχοφυϊα που περιγράφεις στο μούσι......Μήπως τελικά έχει να κάνει με την πολύ αυξημένη τεστοστερόνη?(δεν είμαι γιατρός υπόθεση κάνω)
Ναι, έχω αρκετές τρίχες και στο σώμα. Είμαι πάλι στο androgen paradox, τρίχες παντού αλλού, αλλά στο κεφάλι...Αυξημένα ανδρογόνα στην εφηβεία μου σίγουρα και μαζί με τα γονίδια, κύλισε ο τέντζερης (γονίδια) και βρήκε το καπάκι (ανδρογόνα). Την Τέστο την έχω δει να φτάνει και σε χαμηλές τιμές στον οργανισμό μου, αλλά καμμιά διαφορά στο κεφάλι η βελτίωση, αφού ακόμα και η dht μου με χαμηλότερη Τέστο, ήταν ακίνητη...
 

spyneft

New Member
Καλέ μου φίλε σε καταλαμβαίνω και σε νιώθω απόλυτα, καθώς είσαι και πολύ νεαρός μόλις στα 23.
Φιλική συμβουλή όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω:

Πήγαινε όσο πιο άμεσα μπορείς σε γιατρό σοβαρό και εξειδικευμένο εκτός Ελλάδας και Κύπρου.
Θα σου έλεγα αν μπορείς όταν έρθει ο Λορένζο Ελλάδα να πας να σε δει, ή αν μπορείς να έρθεις σε επαφή (ακόμη και με online consultation) με άλλο γιατρό εξ' Ισπανίας όπως Φρέιτας και Couto.

Από τη στιγμή που έχεις πρόθεση να παίξεις και με την ντούτα, το πιο πιθανό αυτό θα σου πουν, και θα σταθεροποιήσει καθώς η ντούτα πιάννει και το τύπου 1 και μπορεί να μπλοκάρει μέχρι 90% DHT.

Εδώ είμαστε ότι θες.
Καλησπέρα, που τους βρίσκουμε αυτούς τους γιατρούς;;
 

giannis97

New Member
Ναι, έχω αυτές τις ζάρες από τότε στο κούτελο (17 στη φώτο), όπως και τώρα, αλλά η έκφραση της φωτογραφίας το κάνει πολύ πιο έντονο. Δεν μας κάνει εντύπωση +1 για την επιθετική ΑΓΑ. Εδώ στα 14 είχα αρκετά μούσια ήδη, για παράδειγμα, τη στιγμή που αρκετοί από τους συμμαθητές μου φαινόντουσαν ακόμα "παιδάκια".
Ενα σημαδι οτι μπορει να χασεις τα μαλλια σου ειναι οι τριχες στο σωμα, προσωπικα και γω ειχα εντονη τριχοφυϊα απο μικρος. Απο τα 13-14 μου ειχα τριχες στα ποδια και στις ευαισθητες περιοχες. Στα 16-17 ειχα βγαλει στηθος κοιλια κλπ, στα 20-21 αρχισα να βγαζω στην πλατη, τωρα στα 26 εχω γεμισει τριχες παντου. Τα μαλλια μου εχουν αραιωσει σαν την περιπτωση σου η και παραπανω εμενα και 99% εχω DUPA. Αποφασισα να κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να σωσω τα μαλλια μου. Απο εκει και περα, καταλαβαινω στο ερωτικο να σε εχει ριξει, και μενα με ριξε και θεωρω το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων εδω μεσα. Εμενα με κατεστρεψε κιολας γιατι ολες οι κοπελες (ειτε ειχαμε κατι ειτε ημασταν φιλοι) χαιροντουσαν να παιζουν με τα μαλλια μου. Ακομη και τωρα το κανουν απλως τωρα ειναι σαν να εχω 5 τριχες σα περουκινι. Εστω στο ερωτικο σε απασχολει και το καταλαβαινω λοιπον, σε οποιοδηποτε αλλο σημειο της ζωης σου (επαγγελματικα, φιλους κλπ) δε βλεπω λογο να σε απασχολει. Ξερω οτι ειναι σκληρο. Βιωνω απιστευτο μπουλινγκ απο τον περιγυρο μου για αυτο το θεμα, το οποιο ειναι και κατι που γεννηθηκα με αυτο και δε μπορω να αλλαξω, και ειναι καλο καποια στιγμη στο μελλον να γινει κατι για αυτο, γιατι το βαρος ειναι κατι που μπορουμε να ελεγξουμε, δεν εχουν ολοι οι υπερβαροι θυρεοειδη, βασικα εχει ενα πολυ μικρο ποσοστο αυτων, ενω το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων χωρις μαλλια εχει θεμα λογω γονιδιων. Για να μη σε κουραζω με την εκθεση αυτη εγω εχω να σου πω οτι ο καλυτερος τροπος να το ξεπερασεις αυτο ειναι να κανεις ο,τι περναει απο το χερι σου με βοηθεια ιατρικη που θα εμπιστευεσαι, ο γιατρος σε ενα τετοιο θεμα πρεπει να ειναι και λιγο ψυχολογος, να σε ακουσει, να σου πει μεχρι τι βαθμο μπορει να βελτιωθει η οχι η κατασταση, να δειτε την περιπτωση σου σαν ιδιαζουσα οπως εκανε και η γιατρος η δικια μου. Απο εκει και περα αφου κανεις αυτο το πραγμα, σταματα να το σκεφτεσαι, ο,τι αγωγη και να ξεκινησεις απο εδω και περα, δωσε 1+ χρονο για να την αξιολογησεις αν λειτουργησε η οχι. Ασε το γιατρο να δει αν εχεις η οχι αποτελεσμα, μη προχωρας σε συμπερασματα μονος σου κοιτωντας σε καθε μερα στον καθρεφτη. Εγω καταλαβα οτι πιανει το regaine στην περιπτωση μου οταν ηρθε ο κολλητος μου απο αθηνα που ειχα να τον δω 6-7 μηνες και με ψιλαφιζε τα μαλλια μου και με ρωτησε αν εβγαλα μαλλια. Ο γιατρος θα σε βλεπει μια φορα στους 6 μηνες 1 χρονο, θα μπορει να δει αν υπαρχει διαφορα. Εμπιστευσου τον συμμαχο σου σε αυτο τον πολεμο κατα της τριχοπτωσης, και αφιερωσε το χρονο σου αλλου, η σχολη ειναι στο χερι σου, βρες χομπι δραστηριοτητες, γινε η καλυτερη version του εαυτου σου, οσο μεγαλωνουμε δεν ειμαστε το 1/6, 1/5 των αντρων, ειμαστε το 1/2 τα 2/3, στα 30-35 σου αυτο ειναι το ποσοστο ανθρωπων με τριχοπτωση, αργα η γρηγορα οι περισσοτεροι μπαινουν σε αυτο το τρενακι δυστυχως.
 

Konstantinos_00

Active Member
Ενα σημαδι οτι μπορει να χασεις τα μαλλια σου ειναι οι τριχες στο σωμα, προσωπικα και γω ειχα εντονη τριχοφυϊα απο μικρος. Απο τα 13-14 μου ειχα τριχες στα ποδια και στις ευαισθητες περιοχες. Στα 16-17 ειχα βγαλει στηθος κοιλια κλπ, στα 20-21 αρχισα να βγαζω στην πλατη, τωρα στα 26 εχω γεμισει τριχες παντου. Τα μαλλια μου εχουν αραιωσει σαν την περιπτωση σου η και παραπανω εμενα και 99% εχω DUPA. Αποφασισα να κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να σωσω τα μαλλια μου. Απο εκει και περα, καταλαβαινω στο ερωτικο να σε εχει ριξει, και μενα με ριξε και θεωρω το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων εδω μεσα. Εμενα με κατεστρεψε κιολας γιατι ολες οι κοπελες (ειτε ειχαμε κατι ειτε ημασταν φιλοι) χαιροντουσαν να παιζουν με τα μαλλια μου. Ακομη και τωρα το κανουν απλως τωρα ειναι σαν να εχω 5 τριχες σα περουκινι. Εστω στο ερωτικο σε απασχολει και το καταλαβαινω λοιπον, σε οποιοδηποτε αλλο σημειο της ζωης σου (επαγγελματικα, φιλους κλπ) δε βλεπω λογο να σε απασχολει. Ξερω οτι ειναι σκληρο. Βιωνω απιστευτο μπουλινγκ απο τον περιγυρο μου για αυτο το θεμα, το οποιο ειναι και κατι που γεννηθηκα με αυτο και δε μπορω να αλλαξω, και ειναι καλο καποια στιγμη στο μελλον να γινει κατι για αυτο, γιατι το βαρος ειναι κατι που μπορουμε να ελεγξουμε, δεν εχουν ολοι οι υπερβαροι θυρεοειδη, βασικα εχει ενα πολυ μικρο ποσοστο αυτων, ενω το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων χωρις μαλλια εχει θεμα λογω γονιδιων. Για να μη σε κουραζω με την εκθεση αυτη εγω εχω να σου πω οτι ο καλυτερος τροπος να το ξεπερασεις αυτο ειναι να κανεις ο,τι περναει απο το χερι σου με βοηθεια ιατρικη που θα εμπιστευεσαι, ο γιατρος σε ενα τετοιο θεμα πρεπει να ειναι και λιγο ψυχολογος, να σε ακουσει, να σου πει μεχρι τι βαθμο μπορει να βελτιωθει η οχι η κατασταση, να δειτε την περιπτωση σου σαν ιδιαζουσα οπως εκανε και η γιατρος η δικια μου. Απο εκει και περα αφου κανεις αυτο το πραγμα, σταματα να το σκεφτεσαι, ο,τι αγωγη και να ξεκινησεις απο εδω και περα, δωσε 1+ χρονο για να την αξιολογησεις αν λειτουργησε η οχι. Ασε το γιατρο να δει αν εχεις η οχι αποτελεσμα, μη προχωρας σε συμπερασματα μονος σου κοιτωντας σε καθε μερα στον καθρεφτη. Εγω καταλαβα οτι πιανει το regaine στην περιπτωση μου οταν ηρθε ο κολλητος μου απο αθηνα που ειχα να τον δω 6-7 μηνες και με ψιλαφιζε τα μαλλια μου και με ρωτησε αν εβγαλα μαλλια. Ο γιατρος θα σε βλεπει μια φορα στους 6 μηνες 1 χρονο, θα μπορει να δει αν υπαρχει διαφορα. Εμπιστευσου τον συμμαχο σου σε αυτο τον πολεμο κατα της τριχοπτωσης, και αφιερωσε το χρονο σου αλλου, η σχολη ειναι στο χερι σου, βρες χομπι δραστηριοτητες, γινε η καλυτερη version του εαυτου σου, οσο μεγαλωνουμε δεν ειμαστε το 1/6, 1/5 των αντρων, ειμαστε το 1/2 τα 2/3, στα 30-35 σου αυτο ειναι το ποσοστο ανθρωπων με τριχοπτωση, αργα η γρηγορα οι περισσοτεροι μπαινουν σε αυτο το τρενακι δυστυχως.
Νομίζω δεν διαβάζετε σωστά τι έχω πει στις προηγούμενες σελίδες…Πότε μίλησα εγώ ότι το ερωτικό με απασχολεί, το οποίο το τοποθετείτε μπροστά και από επάγγελμα, φίλους, χόμπι, κλπ; ΧΕΣΜΕΝΟ το έχω το ερωτικό, για να το πω και έτσι απλά. Εγώ, τόνισα τη ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ, που είναι ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Μίλησα για κατάθλιψη και ορίστε και η απάντηση στο πως μπορεί να επηρεάσει όλα τα υπόλοιπα. Κατάθλιψη, ανηδονία, δυσθυμία, ό,τι θέλετε…και δε συμμαζεύεται…Δεν μπορώ να κάνω πια τίποτα που να με πιέζει, να θέλει να δώσω έμφαση, κλπ. Με έχει «ξεζουμίσει» τελείως. Η ζωή μου είναι κατρακύλα..Αν δεν περνάτε κατάθλιψη, κλπ, κλπ. Νομίζω, αδίκως τα γράφετε και πίσω από το πληκτρολόγιο μπορεί να είναι ο καθένας και πολύ άνετος..

Ακριβώς αυτό είπα. Ό,ΤΙ περνάει από το χέρι μου! Εγώ, εκεί πίσω, στον θάνατο, δεν ξανά γυρνάω ο κόσμος να χαλάσει! Είπα, Ό,ΤΙ περνάει από το χέρι μου και θα προσπαθώ πάντα, πάντοτε και μέχρι να πεθάνω! Αλλά βέβαια... Από τα 17 μου, NW4+, DUPA, Retrograde…Όλες οι κατάρες μαζεμένες...Η μια μετά την άλλη...

Σας παρακαλώ πολύ, αν δεν μπορείτε να κατανοήσετε έστω και λίγο το πως νιώθω, πως είναι η κατάσταση, κλπ, να μην μπαίνετε καθόλου στον κόπο να γράψετε, γιατί πολύ απλά χάνετε τον χρόνο σας. Νομίζω, στις προηγούμενες σελίδες, έχω πει αρκετά έως τώρα…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλημέρα φίλε μου!Μη νομίζεις ότι έχουμε περάσει καλύτερα απο εσένα οι περισσότεροι που είχαμε θέμα με τα μαλλιά και ως ένα σημείο συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν είναι καλός σύμμαχος το στρες!Έχεις δίκιο δεν αντιλέγω και δεν θέλω να στο παίξω άνετος γιατί έχω περάσει και εγώ κάποια απο τα στάδια που λες!
Τελικά τι έγινε?Ξεκίνησες την θεραπεία που σου είχε προτείνει ο Mod?
 

Konstantinos_00

Active Member
Καλημέρα φίλε μου!Μη νομίζεις ότι έχουμε περάσει καλύτερα απο εσένα οι περισσότεροι που είχαμε θέμα με τα μαλλιά και ως ένα σημείο συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν είναι καλός σύμμαχος το στρες!Έχεις δίκιο δεν αντιλέγω και δεν θέλω να στο παίξω άνετος γιατί έχω περάσει και εγώ κάποια απο τα στάδια που λες!
Τελικά τι έγινε?Ξεκίνησες την θεραπεία που σου είχε προτείνει ο Mod?
Δεν ξεκίνησα τη θεραπεία…Αντιθέτως, έχω τώρα περίπου και 3-4 εβδομάδες που έχω σταματήσει και το RU, έπειτα από 7+ μήνες και είναι σαν να μην το έβαλα ποτέ…Τα τοπικά μου είναι πλέον όλα νεράκι…Τα πάντα έχουν γίνει νεράκι..Ο Λορένθο στο online consultation (απάντησε ο ίδιος), μου είχε τονίσει προφανώς την επιθετική μορφή και μου είπε και για retrograde, κλπ. Έτσι και αλλιώς, αυτά φαινόντουσαν ήδη από τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει, αλλά και αυτές που του έστειλα..Πρότεινε τότε 5mg Oral Minox και 0.5mg Duta, κλασσικά δηλαδή..Επίσης, μου είχε αναφέρει ότι μάλλον η TDA (total donor area αν δεν κάνω λάθος) δεν θα είναι μεγαλύτερη από 180 τετραγωνικά εκατοστά, για ένα TDC (total donor capacity) των 6000 graft: “Don’t think that the TDA will be bigger than 180 cm² with a probably TDC of 6k grafts.” Απ’ ότι κατάλαβα έβγαλε ένα συμπέρασμα από τις φωτογραφίες τότε που το έστειλα…Βέβαια, εκτίμηση πλήρως της δότριας πιστεύω μόνο από κοντά, αλλά το ότι η δότρια μου είναι όπως είναι, φαίνεται και στις φωτογραφίες..

Έχω στερέψει από επιλογές, όντας έχοντας δοκιμάσει τόσα.. Απελπισία…
 

bobby

Well-Known Member
Με 6000 καλύπτεις ικανοποιητικά ένα NW4-5 άμα βάλεις και κανα 1500 γένια είσαι κομπλέ. Κάνε τη θεραπεία που σου προτείνει ο Λορεντζο και βλέπεις. Είσαι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά όχι χαμένη.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Μη το βάζεις κάτω φίλε μου στο κάτω κάτω χαμένη θα είναι η μάχη όταν εγκαταλείψεις και τα τελευταία όπλα σου!
Και ακόμα έχεις όπλα!Μη το βάζεις κάτω!
 

kollaps

Member
Αδερφέ θες να ανεβάσεις καμία φωτογραφία πιο πρόσφατη; Γενικά διαβάζοντας αυτό το νήμα λείπουν οι καθαρές, φωτεινές φωτογραφίες της λήπτριας με μια decent κάμερα. Με σκοτεινές ή θολές φωτογραφίες και βρεγμένα μαλλιά ριγμένα μπροστά τι περιμένετε να σας πούνε οι άλλοι;
 

Stratos

Well-Known Member
Δεν ξεκίνησα τη θεραπεία…Αντιθέτως, έχω τώρα περίπου και 3-4 εβδομάδες που έχω σταματήσει και το RU, έπειτα από 7+ μήνες και είναι σαν να μην το έβαλα ποτέ…Τα τοπικά μου είναι πλέον όλα νεράκι…Τα πάντα έχουν γίνει νεράκι..Ο Λορένθο στο online consultation (απάντησε ο ίδιος), μου είχε τονίσει προφανώς την επιθετική μορφή και μου είπε και για retrograde, κλπ. Έτσι και αλλιώς, αυτά φαινόντουσαν ήδη από τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει, αλλά και αυτές που του έστειλα..Πρότεινε τότε 5mg Oral Minox και 0.5mg Duta, κλασσικά δηλαδή..Επίσης, μου είχε αναφέρει ότι μάλλον η TDA (total donor area αν δεν κάνω λάθος) δεν θα είναι μεγαλύτερη από 180 τετραγωνικά εκατοστά, για ένα TDC (total donor capacity) των 6000 graft: “Don’t think that the TDA will be bigger than 180 cm² with a probably TDC of 6k grafts.” Απ’ ότι κατάλαβα έβγαλε ένα συμπέρασμα από τις φωτογραφίες τότε που το έστειλα…Βέβαια, εκτίμηση πλήρως της δότριας πιστεύω μόνο από κοντά, αλλά το ότι η δότρια μου είναι όπως είναι, φαίνεται και στις φωτογραφίες..

Έχω στερέψει από επιλογές, όντας έχοντας δοκιμάσει τόσα.. Απελπισία…
Από 23 χρονων λόγω κληρονομικότητας Ήμουν Norwood 6, είχα κάνει 3μμ αποτυχημένες, με κορόιδευαν συμμαθητές και υποτιθέμενοι φίλοι. Σχεδόν όλοι μου έλεγαν ξύρισε τα, δεν έχει μείνει τίποτα για νέα μμ, τους έγραψα όλους, πήγα και έκανα πάλι μμ, έβαλα συνολικά από κεφάλι και γένια 6000grafts, παίρνω 1mg fina κάθε μέρα, είμαι 47 χρονών. Είσαι νέος, δεν το βάζεις κάτω, κοιτάς τις επιλογές σου και τολμάς.
Αθλητισμός, διατροφή κλπ. Δε χρειάζεται να σου πω πως φαίνονται οι συμμαθητές και (φίλοι) τώρα δίπλα μου.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Από 23 χρονων λόγω κληρονομικότητας Ήμουν Norwood 6, είχα κάνει 3μμ αποτυχημένες, με κορόιδευαν συμμαθητές και υποτιθέμενοι φίλοι. Σχεδόν όλοι μου έλεγαν ξύρισε τα, δεν έχει μείνει τίποτα για νέα μμ, τους έγραψα όλους, πήγα και έκανα πάλι μμ, έβαλα συνολικά από κεφάλι και γένια 6000grafts, παίρνω 1mg fina κάθε μέρα, είμαι 47 χρονών. Είσαι νέος, δεν το βάζεις κάτω, κοιτάς τις επιλογές σου και τολμάς.
Αθλητισμός, διατροφή κλπ. Δε χρειάζεται να σου πω πως φαίνονται οι συμμαθητές και (φίλοι) τώρα δίπλα μου.
Έτσι είναι φίλε μου!Όποιος κοροιδεύει στο τέλος το κάρμα τον βρίσκει!
 

theoblue

New Member
Φιλε @Konstantinos_00 θα γραψω κι εγω τη λαλακια μου και αν δε γουσταρεις πεταξε την στον καλαθο των αχρηστων.
Και για χαρην συντομιας λαμβανω ως δεδομενο οτι εχεις την πιο επιθετικη μορφη αλωπεκιας που υπαρχει παγκοσμιως:

1. Οπως πολυ σωστα εχουν γραψει πολλοι στο νημα, η λογικη του πρεπει να αποκτησω ξανα το μαλλι που ειχα στα 14 μου για να ειμαι ξανα ψυχικα υγιης ειναι αδιεξοδη.
Πρωτα θα προσπαθησεις να ανακτησεις την ψυχικη σου υγεια, πιθανοτατα με ενα συνδυασμο ψυχοθεραπειων και φαρμακων, και στη συνεχεια οτι καλυτερο πετυχεις για το μαλλι θα ειναι το μπονους, γνωριζοντας οτι εχεις κανει οτι καλυτερο μπορεις.
Αλλιως το πιθανοτερο ειναι οτι θα 'παντρευτεις' καποιο αυτοανοσο στην πορεια της ζωης σου που θα κανει την αλωπεκια να φαινεται ανεκδοτο.

2. Οπως σωστα ειπε ο @CVIAL, πρεπει να ακολουθησεις την αγωγη για πανω απο 9 μηνες για να κρινεις αν εχει καποιο αποτελεσμα.
Στην τελικη αν δεν εχεις αποτελεσμα τι ειχες τι εχασες. Ουτε θα σε κανει χειροτερα απο οτι αν δεν ακολουθουσες τη θεραπεια, ουτε θα μπορουσες να κανεις μια εναλλακτικη θεραπεια πιο αποτελεσματικη στη θεση της.
Μην ξεχνας οτι μπορει να εχεις απορροφησει 'εμμονικα' οτι πληροφορια κυκλοφορει επι του θεματος, αλλα στο φορουμ υπαρχουν ατομα με τεραστια πρακτικη εμπειρια οχι μονο για τη δικη τους περιπτωση αλλα και πολλων αλλων και τα εχουν δει ολα τα ματια τους.

3. Το σημαντικοτερο λογικο σφαλμα των συλλογισμων σου: κανεις προβολη στο μελλον παιρνοντας δεδομενες τις τωρινες θεραπειες / μεθοδους αποκαταστασης. Οντας τοσο νεος θα προλαβεις (και ανετα) θεραπειες και μεθοδους αποκαταστασης που θα κανουν τις τωρινες να μοιαζουν αστειες οπως μας φαινονται τωρα οι μεταμοσχευσεις που γινονταν πριν λιγα χρονια και αφηναν μια τεραστια ουλη για να αποκτησεις 3 τριχες τις οποιες αργοτερα θα ξυριζες.
Εφοσον διαβαζεις πολυ, θα γνωριζεις οτι ηδη ερευνωνται ουσιες που εχουν τη δυναντοτητα αποκαταστασης της δοτριας περιοχης παρεχοντας ουσιαστικα τη δυνατοτητα μεταμοσχευσης απεριοριστων τρυχοθυλακιων.
Αν και το πιθανοτερο ειναι οτι στο οχι και τοσο μακρινο μελλον, κανεις δε θα ασχολειται με τη δοτρια, γτ τα μοσχευματα θα παρασκευαζονται συνθετικα σε καποιο εργαστηριο.

Συμπερασματικα, στη θεση σου δε θα με προβληματιζε αν μελλοντικα θα εχω λυση οριστικη στο προβλημα μου, αλλα αν θα μπορω να τη χρηματοδοτησω.

Γιαυτο, εκτος αν εχεις απεριοριστη οικογενειακη περιουσια που σου επιτρεπει να πληρωνεις θεραπειες απο το περισσεμα σου χωρις να δουλευεις (οποτε σε αυτη την περιπτωση δε θα επρεπε να εχεις καμια ανησυχια :)), κοιτα να επικεντρωθεις στις σπουδες σου που θα σου δωσουν τη δυνατοτητα να εργαστεις και να αποκτησεις ενα βιοτικο επιπεδο που θα σου εξασφαλισει και μαλλια και τα παντα.

Και αν τυχον μεσολαβησει και καποιο διαστημα μεχρι την οριστικη λυση, βαζεις και ενα συστημα που ειπαν και καποιοι και εισαι τζιτζι ;)

Και οκ η ευκολη απαντηση ειναι οτι ολα αυτα που λεω ειναι υποθετικα, αλλα παρακολουθωντας ιστορικα την εξελιξη της επιστημης, αναλογισου ποσες πιθανοτητες εχουν να γινουν αυτα που περιγραφω και ποσες να μη γινουν.
 
Μπλουζα