Ούτε μεταμόσχευση δεν θα μπορώ να κάνω. Θα υποφέρω αιώνια από αυτή την κατάρα…

RyanStack

New Member
Έχω να γράψω στο 1,5 χρόνο,αλλά πραγματικά εξοργίστηκα.
Απορώ πραγματικά πως σε ένα φόρουμ που υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ομοιοπαθεις, διαβάζω τα ίδια που μου έλεγαν και μένα όσοι δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.
"Ξύρισε τα γουλί,η καραφλα είναι γοητεία, πλακώσου στη γυμναστική για να το αντισταθμίσεις".(Αφού η καραφλα είναι γοητεία γιατι δεν τα παίρνετε και σεις γουλί ρε έξυπνοι?)
Και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που σε κάθε ευκαιρία με κοροϊδευαν και με χλεύαζαν,για αυτό.
Έπεσα σε κατάθλιψη και γιατρός μου είπε ότι μικρές μικρές ήττες μου την επιδείνωσαν,που φυσικά ήταν και η αποριψη από το άλλο φυλο συν τον εμπαιγμό από τους συνομηλίκους
Υπόψιν είμαι 29 με τριχόπτωση από τα 16 και κακή μεταμόσχευση στα 21.
Ξέρεις αδερφέ τι έκανα?Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη,μάζεψα λεφτά πήγα τα έσκασα,έκανα μια μεταμοσχευσαρα,αν και πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω,πήρα αγωγή και πλέον άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο.
Και φινα παίρνω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βεβαια μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει με πριν καθώς όσο ήμουν με αραίωση γυρνούσε γυναίκα να με κοιτάξει κάθε φορά που έπαιρνε η ομάδα μου τίτλο στο ποδόσφαιρο (και είμαι Άρης).
Οπότε φίλε εγώ σε καταλαβαίνω αλλά να ξέρεις υπάρχει λύση.Μην το βάζεις κάτω.Βρες τώρα έναν εξειδικευμένο γιατρό και σίγουρα θα βρεις και συ το δρόμο σου.Μονο όσοι το έχουμε ζήσει, ξέρουμε τι φορτίο είναι,τι δουλεμα και απόρριψη έχουμε φάει,τι πρόβλημα δημιουργεί ενδόμυχα και κυρίως ότι,ο,τι μα ο,τι και να κάνουμε δεν θα παψει να μας απασχολεί
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Έχω να γράψω στο 1,5 χρόνο,αλλά πραγματικά εξοργίστηκα.
Απορώ πραγματικά πως σε ένα φόρουμ που υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ομοιοπαθεις, διαβάζω τα ίδια που μου έλεγαν και μένα όσοι δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.
"Ξύρισε τα γουλί,η καραφλα είναι γοητεία, πλακώσου στη γυμναστική για να το αντισταθμίσεις".(Αφού η καραφλα είναι γοητεία γιατι δεν τα παίρνετε και σεις γουλί ρε έξυπνοι?)
Και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που σε κάθε ευκαιρία με κοροϊδευαν και με χλεύαζαν,για αυτό.
Έπεσα σε κατάθλιψη και γιατρός μου είπε ότι μικρές μικρές ήττες μου την επιδείνωσαν,που φυσικά ήταν και η αποριψη από το άλλο φυλο συν τον εμπαιγμό από τους συνομηλίκους
Υπόψιν είμαι 29 με τριχόπτωση από τα 16 και κακή μεταμόσχευση στα 21.
Ξέρεις αδερφέ τι έκανα?Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη,μάζεψα λεφτά πήγα τα έσκασα,έκανα μια μεταμοσχευσαρα,αν και πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω,πήρα αγωγή και πλέον άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο.
Και φινα παίρνω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βεβαια μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει με πριν καθώς όσο ήμουν με αραίωση γυρνούσε γυναίκα να με κοιτάξει κάθε φορά που έπαιρνε η ομάδα μου τίτλο στο ποδόσφαιρο (και είμαι Άρης).
Οπότε φίλε εγώ σε καταλαβαίνω αλλά να ξέρεις υπάρχει λύση.Μην το βάζεις κάτω.Βρες τώρα έναν εξειδικευμένο γιατρό και σίγουρα θα βρεις και συ το δρόμο σου.Μονο όσοι το έχουμε ζήσει, ξέρουμε τι φορτίο είναι,τι δουλεμα και απόρριψη έχουμε φάει,τι πρόβλημα δημιουργεί ενδόμυχα και κυρίως ότι,ο,τι μα ο,τι και να κάνουμε δεν θα παψει να μας απασχολεί
Συμφωνώ απόλυτα και μπράβο που δεν το έβαλες κάτω φίλε μου!Όντως όσοι το έχουμε ζήσει καταλαβαίνουμε πόσο ψυχοφθόρο είναι να μην αντέχεις την εικόνα σου στον καθρέφτη.(Εγώ απο τα 30 και μετά)!Άσχημο συναίσθημα να είσαι νέο παιδί και να σε απασχολεί το μαλλί!
Πιστεύω όμως ότι όσοι το έγραψαν δεν το είπαν κακοπροαίρετα περισσότερο για να δώσουν δύναμη νομίζω στο παλικάρι γιατί τον άκουσαν απελπισμένο.....Κατά τα άλλα έτσι είναι όπως τα λες!Αν το κυνηγήσει ο φίλος μας θα γίνει τούμπανο αρκεί να είναι ήρεμος και να μην απελπίζεται!Όλα φτιάχνουν και επιδέχονται βελτίωση!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Έχω να γράψω στο 1,5 χρόνο,αλλά πραγματικά εξοργίστηκα.
Απορώ πραγματικά πως σε ένα φόρουμ που υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ομοιοπαθεις, διαβάζω τα ίδια που μου έλεγαν και μένα όσοι δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.
"Ξύρισε τα γουλί,η καραφλα είναι γοητεία, πλακώσου στη γυμναστική για να το αντισταθμίσεις".(Αφού η καραφλα είναι γοητεία γιατι δεν τα παίρνετε και σεις γουλί ρε έξυπνοι?)
Και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που σε κάθε ευκαιρία με κοροϊδευαν και με χλεύαζαν,για αυτό.
Έπεσα σε κατάθλιψη και γιατρός μου είπε ότι μικρές μικρές ήττες μου την επιδείνωσαν,που φυσικά ήταν και η αποριψη από το άλλο φυλο συν τον εμπαιγμό από τους συνομηλίκους
Υπόψιν είμαι 29 με τριχόπτωση από τα 16 και κακή μεταμόσχευση στα 21.
Ξέρεις αδερφέ τι έκανα?Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη,μάζεψα λεφτά πήγα τα έσκασα,έκανα μια μεταμοσχευσαρα,αν και πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω,πήρα αγωγή και πλέον άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο.
Και φινα παίρνω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βεβαια μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει με πριν καθώς όσο ήμουν με αραίωση γυρνούσε γυναίκα να με κοιτάξει κάθε φορά που έπαιρνε η ομάδα μου τίτλο στο ποδόσφαιρο (και είμαι Άρης).
Οπότε φίλε εγώ σε καταλαβαίνω αλλά να ξέρεις υπάρχει λύση.Μην το βάζεις κάτω.Βρες τώρα έναν εξειδικευμένο γιατρό και σίγουρα θα βρεις και συ το δρόμο σου.Μονο όσοι το έχουμε ζήσει, ξέρουμε τι φορτίο είναι,τι δουλεμα και απόρριψη έχουμε φάει,τι πρόβλημα δημιουργεί ενδόμυχα και κυρίως ότι,ο,τι μα ο,τι και να κάνουμε δεν θα παψει να μας απασχολεί
Έχεις φωτός πριν με μετά ? Με μια μεταμόσχευση έγινες οκ η θα χρειαστείς δεύτερη. Εσύ δοτρια έχεις η με μια μμ εξαντλήθηκε?
 

TheoCh92

New Member
Έχω να γράψω στο 1,5 χρόνο,αλλά πραγματικά εξοργίστηκα.
Απορώ πραγματικά πως σε ένα φόρουμ που υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ομοιοπαθεις, διαβάζω τα ίδια που μου έλεγαν και μένα όσοι δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.
"Ξύρισε τα γουλί,η καραφλα είναι γοητεία, πλακώσου στη γυμναστική για να το αντισταθμίσεις".(Αφού η καραφλα είναι γοητεία γιατι δεν τα παίρνετε και σεις γουλί ρε έξυπνοι?)
Και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που σε κάθε ευκαιρία με κοροϊδευαν και με χλεύαζαν,για αυτό.
Έπεσα σε κατάθλιψη και γιατρός μου είπε ότι μικρές μικρές ήττες μου την επιδείνωσαν,που φυσικά ήταν και η αποριψη από το άλλο φυλο συν τον εμπαιγμό από τους συνομηλίκους
Υπόψιν είμαι 29 με τριχόπτωση από τα 16 και κακή μεταμόσχευση στα 21.
Ξέρεις αδερφέ τι έκανα?Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη,μάζεψα λεφτά πήγα τα έσκασα,έκανα μια μεταμοσχευσαρα,αν και πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω,πήρα αγωγή και πλέον άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο.
Και φινα παίρνω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βεβαια μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει με πριν καθώς όσο ήμουν με αραίωση γυρνούσε γυναίκα να με κοιτάξει κάθε φορά που έπαιρνε η ομάδα μου τίτλο στο ποδόσφαιρο (και είμαι Άρης).
Οπότε φίλε εγώ σε καταλαβαίνω αλλά να ξέρεις υπάρχει λύση.Μην το βάζεις κάτω.Βρες τώρα έναν εξειδικευμένο γιατρό και σίγουρα θα βρεις και συ το δρόμο σου.Μονο όσοι το έχουμε ζήσει, ξέρουμε τι φορτίο είναι,τι δουλεμα και απόρριψη έχουμε φάει,τι πρόβλημα δημιουργεί ενδόμυχα και κυρίως ότι,ο,τι μα ο,τι και να κάνουμε δεν θα παψει να μας απασχολεί
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρω ότι είναι λίγο ακυρη η στιγμή για το πρωτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Ωστόσο πιστευω οτι μέσω της απάντησης στον φίλο που είμαστε στην ίδια ηλικία. (Φθινόπωρο κλείνω τα 31).Μπορω να παρουσιάσω στο φίλο απο άνοιξε το thread και την άλλη πλευρα του νομίσματος.

Παρακολουθώ κατά περιοδους το φόρουμ εδώ και 8 χρόνια ως επισκέπτης. Από τα 18-20 η μόνη αλλαγη που είχα ήταν απλά μια πιο ώριμη hairline. Από norwood 0 , πηγα norwood 1 με την κατάσταση να παραμενει πανω κάτω σταθερή ή τέλος παντων να πηγαινει πολυ αργά έως τα 27-28.


Πριν περιπου 2.5 χρόνια και σε περιοδο καραντινας είπα να αφήσω μακρυ μαλλί. Λέω ας αφήσουμε μια φορά όσο έχουμε μαλλί, γιατί και πιτσιρικας κοντά τα έκοβα στρατιωτικό στυλ. Αφου το πετυχα , χάνω τη γιαγιά μου Απρίλιο του 21 και από τοτε και σε 2,5 χρόνια. Από norwood 2 , πήγα norwood 4 -5.!!

Απο τα 28,5 έως τα 30,5 έχασα πανω απο τα μισά μου μαλλιά. Δίχως να το καταλάβω. Πέρσι το καλοκαίρι του 2022 μετά από κοβιντ συνειδητοποίησα ότι όταν πηγα να μακρυνω παλι το μαλλι μου αυτό φεγγιζε, δεν είχε πυκνοτητα . Το σοκ ήταν μεγάλο. Εκανα εξετάσεις όλα ήταν φυσιολογικά από άποψη αιματολογικών, βιταμίνη d κτλπ.

Έκτοτε με χαλάει που έχασα το μαλλί μου ή τέλος παντων με ενοχλεί που δεν μπορώ να το μακρυνω. Γιατί πιστευα ότι αφου περασα τα 25 αλώβητος θα τη γλιτώσω. Αμ δε.

Κατανοώ τη ξενερα που έχεις και λόγω ηλικίας μου θυμίζεις τη περιπτωση του αδερφου μου που άρχισε να αραιωνει από 17 χρονών. Και τώρα στα 25 σχεδόν είναι norwood 5.

Ίσως όμως στο μέλλον να αλλάξει η άποψη σου και η στάση σου για το θέμα. Αν ημουν στην ηλικία σου και το παθαινα θα είχα παρομοια αντιδράσει. Μεγαλώνοντας όμως θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι τόσο καθοριστική η αραίωση στη ζωή. Θα προσπαθησω να ανεβάσω και φωτο να δεις πως ήμουν σχεδόν 3 χρόνια πριν και πωε είναι τώρα το μαλλί.
 

TheoCh92

New Member
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρω ότι είναι λίγο ακυρη η στιγμή για το πρωτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Ωστόσο πιστευω οτι μέσω της απάντησης στον φίλο που είμαστε στην ίδια ηλικία. (Φθινόπωρο κλείνω τα 31).Μπορω να παρουσιάσω στο φίλο απο άνοιξε το thread και την άλλη πλευρα του νομίσματος.

Παρακολουθώ κατά περιοδους το φόρουμ εδώ και 8 χρόνια ως επισκέπτης. Από τα 18-20 η μόνη αλλαγη που είχα ήταν απλά μια πιο ώριμη hairline. Από norwood 0 , πηγα norwood 1 με την κατάσταση να παραμενει πανω κάτω σταθερή ή τέλος παντων να πηγαινει πολυ αργά έως τα 27-28.


Πριν περιπου 2.5 χρόνια και σε περιοδο καραντινας είπα να αφήσω μακρυ μαλλί. Λέω ας αφήσουμε μια φορά όσο έχουμε μαλλί, γιατί και πιτσιρικας κοντά τα έκοβα στρατιωτικό στυλ. Αφου το πετυχα , χάνω τη γιαγιά μου Απρίλιο του 21 και από τοτε και σε 2,5 χρόνια. Από norwood 2 , πήγα norwood 4 -5.!!

Απο τα 28,5 έως τα 30,5 έχασα πανω απο τα μισά μου μαλλιά. Δίχως να το καταλάβω. Πέρσι το καλοκαίρι του 2022 μετά από κοβιντ συνειδητοποίησα ότι όταν πηγα να μακρυνω παλι το μαλλι μου αυτό φεγγιζε, δεν είχε πυκνοτητα . Το σοκ ήταν μεγάλο. Εκανα εξετάσεις όλα ήταν φυσιολογικά από άποψη αιματολογικών, βιταμίνη d κτλπ.

Έκτοτε με χαλάει που έχασα το μαλλί μου ή τέλος παντων με ενοχλεί που δεν μπορώ να το μακρυνω. Γιατί πιστευα ότι αφου περασα τα 25 αλώβητος θα τη γλιτώσω. Αμ δε.

Κατανοώ τη ξενερα που έχεις και λόγω ηλικίας μου θυμίζεις τη περιπτωση του αδερφου μου που άρχισε να αραιωνει από 17 χρονών. Και τώρα στα 25 σχεδόν είναι norwood 5.

Ίσως όμως στο μέλλον να αλλάξει η άποψη σου και η στάση σου για το θέμα. Αν ημουν στην ηλικία σου και το παθαινα θα είχα παρομοια αντιδράσει. Μεγαλώνοντας όμως θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι τόσο καθοριστική η αραίωση στη ζωή. Θα προσπαθησω να ανεβάσω και φωτο να δεις πως ήμουν σχεδόν 3 χρόνια πριν και πωε είναι τώρα το μαλλί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230728_223229.jpg
    IMG_20230728_223229.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 148
  • IMG_20230728_222510.jpg
    IMG_20230728_222510.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 147

ManCyprus87

Well-Known Member
Γιατί πιστευα ότι αφου περασα τα 25 αλώβητος θα τη γλιτώσω. Αμ δε.
Καλά με το απρόβλεπτο και συνεχώς εξελισσόμενο "έκτρωμα" της αλωπεκίας, κανείς δεν είναι βέβαιος τι μπορεί να γλιτώσει ούτε στα 25, ούτε στα 35, ούτε στα 45. Nothing is for granted.
 

Konstantinos_00

Active Member
Έχω να γράψω στο 1,5 χρόνο,αλλά πραγματικά εξοργίστηκα.
Απορώ πραγματικά πως σε ένα φόρουμ που υποτίθεται ότι όλοι είμαστε ομοιοπαθεις, διαβάζω τα ίδια που μου έλεγαν και μένα όσοι δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.
"Ξύρισε τα γουλί,η καραφλα είναι γοητεία, πλακώσου στη γυμναστική για να το αντισταθμίσεις".(Αφού η καραφλα είναι γοητεία γιατι δεν τα παίρνετε και σεις γουλί ρε έξυπνοι?)
Και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που σε κάθε ευκαιρία με κοροϊδευαν και με χλεύαζαν,για αυτό.
Έπεσα σε κατάθλιψη και γιατρός μου είπε ότι μικρές μικρές ήττες μου την επιδείνωσαν,που φυσικά ήταν και η αποριψη από το άλλο φυλο συν τον εμπαιγμό από τους συνομηλίκους
Υπόψιν είμαι 29 με τριχόπτωση από τα 16 και κακή μεταμόσχευση στα 21.
Ξέρεις αδερφέ τι έκανα?Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει η μελάνη,μάζεψα λεφτά πήγα τα έσκασα,έκανα μια μεταμοσχευσαρα,αν και πολλοί μου έλεγαν να μην κάνω,πήρα αγωγή και πλέον άλλαξε η ζωή μου προς το καλύτερο.
Και φινα παίρνω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βεβαια μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει με πριν καθώς όσο ήμουν με αραίωση γυρνούσε γυναίκα να με κοιτάξει κάθε φορά που έπαιρνε η ομάδα μου τίτλο στο ποδόσφαιρο (και είμαι Άρης).
Οπότε φίλε εγώ σε καταλαβαίνω αλλά να ξέρεις υπάρχει λύση.Μην το βάζεις κάτω.Βρες τώρα έναν εξειδικευμένο γιατρό και σίγουρα θα βρεις και συ το δρόμο σου.Μονο όσοι το έχουμε ζήσει, ξέρουμε τι φορτίο είναι,τι δουλεμα και απόρριψη έχουμε φάει,τι πρόβλημα δημιουργεί ενδόμυχα και κυρίως ότι,ο,τι μα ο,τι και να κάνουμε δεν θα παψει να μας απασχολεί
Αυτά που έχω πει και εγώ και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου…
 

Konstantinos_00

Active Member
Καλά με το απρόβλεπτο και συνεχώς εξελισσόμενο "έκτρωμα" της αλωπεκίας, κανείς δεν είναι βέβαιος τι μπορεί να γλιτώσει ούτε στα 25, ούτε στα 35, ούτε στα 45. Nothing is for granted.
Τίποτα. Πλήρης αβεβαιότητα και για πάντα στην αβεβαιότητα, μέχρι μονάχα να βρεθεί η γιατρειά. Δεν πάνε να δουλεύουν και οι θεραπείες… Τα είδα και τα δικά μου, αλλά έλεγα πάντα στον εαυτό μου, με τόση επιθετική τριχόπτωση, σιγά που δεν θα ερχότανε πρόωρα η ώρα να ξανά πηγαίνω προς τα πίσω και να ξανά χάνω έδαφος..
 

Konstantinos_00

Active Member
Συμφωνώ απόλυτα και μπράβο που δεν το έβαλες κάτω φίλε μου!Όντως όσοι το έχουμε ζήσει καταλαβαίνουμε πόσο ψυχοφθόρο είναι να μην αντέχεις την εικόνα σου στον καθρέφτη.(Εγώ απο τα 30 και μετά)!Άσχημο συναίσθημα να είσαι νέο παιδί και να σε απασχολεί το μαλλί!
Πιστεύω όμως ότι όσοι το έγραψαν δεν το είπαν κακοπροαίρετα περισσότερο για να δώσουν δύναμη νομίζω στο παλικάρι γιατί τον άκουσαν απελπισμένο.....Κατά τα άλλα έτσι είναι όπως τα λες!Αν το κυνηγήσει ο φίλος μας θα γίνει τούμπανο αρκεί να είναι ήρεμος και να μην απελπίζεται!Όλα φτιάχνουν και επιδέχονται βελτίωση!
Ασχημο συναίσθημα είναι και να μην ζεις όμως, έτσι; Και η ψυχική σου υγεία να έχει πιάσει πάτο-απόπατο. Δηλαδή, να είσαι νέο παιδί και όπως το είπατε και εγώ σας προσθέτω επίσης και αυτά τα δυο παραπάνω που έγραψα…Επομένως, καταλαβαίνετε..
 
Δικαιολογημένα ο φίλος αντιδρά έτσι, καθώς η ηλικία του είναι πολύ μικρή για να του χτυπήσει επιθετικά την πόρτα η ΑΑ. Ο καθένας από εμάς , ενδεχομένως να αντιδρούσε έτσι στα 23.

Ωστόσο φίλε TS πρέπει να κάτσεις κάτω και να σκεφτείς για ποιον λόγο θέλεις τα μαλλιά σου. Τα θέλεις για να σου ζεσταίνουν το κεφάλι; Για να σε προστατεύουν από τον ήλιο; Ή μήπως για να αρέσεις στον κοινωνικό σου περίγυρο, να σου αρέσει αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη-ανεβάζοντας σου παράλληλα την αυτοπεποίθηση και εν τελεί να έχεις μια επιτυχημένη ερωτική ζωη;
Όταν το ξεκαθαρίσεις αυτό στο μυαλό σου , θα κατανοήσεις γιατί πολλά μέλη-μεγαλύτερα από εσένα ηλικιακά , σου προτείνουν να δώσεις βάση ΚΑΙ στο σώμα σου ή την επαγγελματική σου αποκατάσταση, πέραν των μαλλιών σου.

Από εκεί και πέρα , εννοείται πως θα το πολεμήσεις με ότι βέλη έχεις στην φαρέτρα σου. Άποψη μου είναι πως πρέπει να είσαι ψύχραιμος και να ακούσεις τις συμβουλές των έμπειρων μελών του forum που προσπαθούν να σε βοηθήσουν. Κατανόησε πως ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι computer και αλλιώς θα σε πιάσει η μια θεραπεία , αλλιώς η άλλη. Στην θέση σου , εφόσον αποφάσισες να δοκιμάσεις duta θα έπαιζα all in σε αυτήν, όπως ακριβώς σου πρότεινε και ο CVIAL. Κράτα την θεραπεία για έναν χρόνο ακριβώς , χωρίς να κοιτάς καθημερινά τον καθρέφτη και το ημερολόγιο ελπίζοντας να γίνει κάτι μαγικό. Μετά από έναν χρόνο κλείσε ραντεβού με 2-3 καλούς γιατρούς να σε εξετάσουν δια ζώσης και αν η δοτρια σου το επιτρέπει, προχωρά σε ΜΜ.
 

Konstantinos_00

Active Member
Δικαιολογημένα ο φίλος αντιδρά έτσι, καθώς η ηλικία του είναι πολύ μικρή για να του χτυπήσει επιθετικά την πόρτα η ΑΑ. Ο καθένας από εμάς , ενδεχομένως να αντιδρούσε έτσι στα 23.

Ωστόσο φίλε TS πρέπει να κάτσεις κάτω και να σκεφτείς για ποιον λόγο θέλεις τα μαλλιά σου. Τα θέλεις για να σου ζεσταίνουν το κεφάλι; Για να σε προστατεύουν από τον ήλιο; Ή μήπως για να αρέσεις στον κοινωνικό σου περίγυρο, να σου αρέσει αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη-ανεβάζοντας σου παράλληλα την αυτοπεποίθηση και εν τελεί να έχεις μια επιτυχημένη ερωτική ζωη;
Όταν το ξεκαθαρίσεις αυτό στο μυαλό σου , θα κατανοήσεις γιατί πολλά μέλη-μεγαλύτερα από εσένα ηλικιακά , σου προτείνουν να δώσεις βάση ΚΑΙ στο σώμα σου ή την επαγγελματική σου αποκατάσταση, πέραν των μαλλιών σου.

Από εκεί και πέρα , εννοείται πως θα το πολεμήσεις με ότι βέλη έχεις στην φαρέτρα σου. Άποψη μου είναι πως πρέπει να είσαι ψύχραιμος και να ακούσεις τις συμβουλές των έμπειρων μελών του forum που προσπαθούν να σε βοηθήσουν. Κατανόησε πως ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι computer και αλλιώς θα σε πιάσει η μια θεραπεία , αλλιώς η άλλη. Στην θέση σου , εφόσον αποφάσισες να δοκιμάσεις duta θα έπαιζα all in σε αυτήν, όπως ακριβώς σου πρότεινε και ο CVIAL. Κράτα την θεραπεία για έναν χρόνο ακριβώς , χωρίς να κοιτάς καθημερινά τον καθρέφτη και το ημερολόγιο ελπίζοντας να γίνει κάτι μαγικό. Μετά από έναν χρόνο κλείσε ραντεβού με 2-3 καλούς γιατρούς να σε εξετάσουν δια ζώσης και αν η δοτρια σου το επιτρέπει, προχωρά σε ΜΜ.
Τα έχω πει στις προηγούμενες σελίδες. Ούτε για γυναίκες, ούτε για κοινωνικό περίγυρο, αλλά για ΕΜΕΝΑ και τη ΨΥΧΙΚΗ μου υγεία και να νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Τι με νοιάζουν όλαααααα τα υπόλοιπα, όταν έχω κατακρεουργηθεί ψυχικά.

Και δεν με χτύπησε απο τα 23, αλλά από τα 17!! Έχω ποστάρει τον θάνατο στις προηγούμενες σελιδές, αλλά ας ξανά υπενθυμίσω:

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Σε αυτήν την φωτο είσαι 17;
Φιλαράκι μου Βοββυ και εγώ αυτό θα έκανα ως παρατήρηση!Όχι απο το μαλλί αλλά απο το δέρμα στο μέτωπο!Αλλά ίσως φταίει η φώτο και η έκφραση και φαίνεται έτσι το κούτελο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Φιλαράκι μου Βοββυ και εγώ αυτό θα έκανα ως παρατήρηση!Όχι απο το μαλλί αλλά απο το δέρμα στο μέτωπο!Αλλά ίσως φταίει η φώτο και η έκφραση και φαίνεται έτσι το κούτελο!
Δες εμένα που έχω κλείσει τα 51 τι ζάρες έχω….. (καμμία)…. Σκέφτομαι μήπως παίζει τίποτα γενετικό και γερνάει πιο γρήγορα από το κανονικό, γιατί τέτοιες ζάρες έκφρασης στα 17 δεν εξηγούνται αλλιώς. Σε αυτή την περίπτωση η τόσο επιθετική ΑΑ ίσως εξηγείται σε τέτοια νεαρή ηλικία. Είναι σίγουρα ειδική περίπτωση και θέλει σοβαρή ιατρική καθοδήγηση του τι να κάνει το παιδί.
 

Συνημμένα

  • IMG_1461.jpeg
    IMG_1461.jpeg
    1.8 MB · Προβολές: 125

LoverBoy

Well-Known Member
Δες εμένα που έχω κλείσει τα 51 τι ζάρες έχω….. (καμμία)…. Σκέφτομαι μήπως παίζει τίποτα γενετικό και γερνάει πιο γρήγορα από το κανονικό, γιατί τέτοιες ζάρες έκφρασης στα 17 δεν εξηγούνται αλλιώς. Σε αυτή την περίπτωση η τόσο επιθετική ΑΑ ίσως εξηγείται σε τέτοια νεαρή ηλικία. Είναι σίγουρα ειδική περίπτωση και θέλει σοβαρή ιατρική καθοδήγηση του τι να κάνει το παιδί.
Το είχα προσέξει απο την πρώτη παρουσίαση που είχε κάνει το παλικάρι αλλά σκέφτηκα μήπως φταίει η λήψη ο φωτισμός η έκφραση τι να πω δεν ξέρω......Σε κάτι άλλες που έχει ανεβάσει δεν φαινόταν έτσι!Πάντως στην συγκεκριμένη όντως δείχνει παραπάνω απο την ηλικία του!Αν και νομίζω ότι είχε πει οτι σε αυτή την λήψη είναι 23 απο όσο θυμάμαι
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Sasuke είσαι τελείως αρνητικός στο ενδεχόμενο θεραπείας διά στόματος και αγοράς συστήματος μαλλιών ;
 

RyanStack

New Member
Εγώ θα το ξαναγράψω γιατί η ιστορία του φίλου μου θυμίζει πολύ τη δικιά μου.
Η ΑΑ σε νεαρή ηλικία,ειδικά κάτω των 30,μπορεί να μετατραπεί σε ψυχολογική μέγγενη.Υπαρχουν κάποιοι που δεν τους απασχολεί.Εχω φίλο γιατρό,συνομιληκο,που μαζί καραφλιασαμε,και μου λέει ότι δεν τον νοιάζει καθόλου.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ.
Εκτός και αν θες μέχρι τα 40 να ζεις στο κόμπλεξ και στη στεναχώρια.
Ξέρω από πρώτο χέρι τι είναι να μιλάς με τον άλλον και να βλέπεις τα μάτια του καρφωμένα στο μέτωπό σου.Ξερω τι είναι να βλέπεις παλιούς συμμαθητές και το πρώτο πράγμα που σου λένε να είναι για τα μαλλιά.
Ξέρω τι είναι να γίνεσαι έρμαιο στους εμπαιγμούς του καθενός.Να σε μειώνει και να σε χλευάζει κάθε κακεντρεχής.
Και τι μπορείς να κάνεις?Να τον μειώνεις και συ?Εγώ δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.Να τον βρίσεις?Πως θα υπερασπιστείς την αξιοπρέπεια σου?
Όλοι μιλάνε για το body shaming.Μην τολμήσεις να πεις τίποτα για κάποιον που έχει παραπάνω κιλά (και σωστά δεν πρέπει ).Για την καραφλα γιατί ρε παιδιά είναι ένα αστείο και καζουρα δηλαδή?Και μάλιστα για κάτι που ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ.
Το ξέρετε ότι δικαστήριο στην Αγγλία καταδίκασε στέλεχος εταιρείας για σεξουαλική παρενόχληση επειδή αποκαλούσε συναδελφο του καράφλα?
Το να κοροϊδεύεις κάποιον για ένα χαρακτηριστικό που αν μη τι άλλο δεν το επέλεξε, εκτός του ότι δείχνει έλλειψη παιδείας, αποτελεί καθαρά ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ συμπεριφορά.
Και πείτε μου όλοι με το χέρι στην καρδιά ότι ποτέ δεν έχετε ακούσει σχόλια τα οποία σας έχουν ενοχλήσει.
Και κάτι τελευταίο.Σιγουρα δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα στον κόσμο.Ομως δεν παύει να είναι πρόβλημα.Εγω 16 ετών έχασα τον πατέρα μου.Καποιοι άνθρωποι δεν τον γνώρισαν ποτέ.Δηλαδή αυτό να με παρηγορεί και να μην με στεναχωρεί?Να πω ότι εντάξει είμαι καλά?
Γι'αυτό λοιπόν φίλε,αφού έχεις φτάσει (κατά τη δική μου οπτική απολύτως δίκαια)να σου τρώει τη ζωή,θα πρέπει να το λύσεις.Μονο έτσι θα ηρεμήσεις.Αυτή είναι η γνώμη ενός ανθρώπου που διαβάζει την ιστορία του μέσα από τη δικιά σου.
Θα πείσεις όλον τον περίγυρο σου(οικογένεια, κοπέλα, φίλους),ότι σου είναι βραχνας.Δειξε σε όλους το σχόλιο μου και οπότε θες σου δίνω και τα στοιχεία μου.Θα αποδεχτείς και θα αποδεχτούν ότι υπάρχει πρόβλημα,για να βρεθεί λύση.
Όπως έλεγε και ένας συγχωρεμενος θείος μου,θα μαλώσουμε για να αγαπηθουμε.
Εγώ δεν βλέπω σύντομα άλλη λύση, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Εγώ από την εμπειρία μου έχω διαπιστώσει ότι ο έξω κόσμος από το φόρουμ δεν ασχολείται τόσο με τα μαλλιά του άλλου. Και εγώ στην αρχή που είχα ήδη αρκετή αραίωση για την ηλικία μου στα 26, πανικοβλήθηκα και με πήρε από κάτω, δοκίμασα διάφορες θεραπείες κτλπ και δεν έβλεπα κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα και ενώ δεν ήμουν για μεταμόσχευση λόγω του νεαρού της ηλικίας...και η φιναστερίδη μου ειχε βγάλει και προβλήματα στη στυση όπου ειχα μαλακή στύση, κάτι το οποίο δημιούργησε και πρόβλημα στην σχέση που ειχα τότε με μια κοπέλα. Με αποτέλεσμα να αποφεύγω να συνευρίσκομαι ερωτικά μαζί της, επειδή ένιωθα οτι θα γίνω ρεζίλι που δεν θα μπορώ να την ικανοποιήσω αλλά και να ικανοποιηθώ εγώ πρωτίστως. Οπότε ηταν δεδομένο οτι θα χωρίζαμε αργά ή γρήγορα και έτσι και έγινε. Τότε ένιωσα πολύ χειρότερα που ειχα πρόβλημα στη στυση, σε σχέση με το πως ένιωθα με την αραίωση των μαλλιών μου. Νομίζω δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να μη μπορείς να αναπτύξεις μια σχέση με το αντίθετο φύλο και τα μαλλιά είναι το τελευταίο που σε νοιάζει τότε...
Οπότε πήρα την μεγάλη απόφαση να σταματήσω όλα τα φάρμακα για την τριχόπτωση και να ξυρίσω το κεφάλι μου, καθώς δεν άντεχα να μη μπορώ να αναπτύξω μια σχέση με το αντίθετο φύλο λόγω των παρενεργειών...Τα μαλλιά πλέον ήταν σε δεύτερη μοίρα αφού ειχε δημιουργηθεί πολύ πιο σοβαρό θέμα, όπως αυτό της στυτικής δυσλειτουργίας. Μπορώ να σας πω ότι απαλλάχτηκα από ολο αυτό το αρνητικό συναίσθημα να ασχολείσαι με τα αραιωμένα μαλλιά, να παλεύεις με τις παρενέργειες από τις θεραπείες και να κάνεις χτενίσματα για να κρύψεις την αραίωση με χρήση τοπικ και με τον φόβο μη σε καταλάβει ο περίγυρος....
Το γειτονικό μου περιβάλλον επίσης με ενθάρρυνε σε αυτη μου την απόφαση να ξυρίσω το κεφάλι και ουδέποτε κανένας προσπάθησε να με μειώσει για αυτό και ισα ισα έλεγαν οτι τώρα δείχνω και πιο αρρενωπός καθώς είχα φροντίσει να χτίσω και ένα ωραίο σώμα.
Γενικά βλέπω και άτομα έξω με φουλ μαλλί που έχουν πολυ χαμηλή αυτοπεποίθηση επειδή ειτε έχουν παραπάνω κιλά είτε για άλλους δικούς τους λόγους, οπότε το να έχεις πλούσια μαλλιά δεν σημαίνει και ευτυχία καθώς τα μαλλιά είναι απλά ενα χαρακτηριστικό σου όπως ειναι και το πρόσωπο όπως ειναι και το σώμα, το ύψος, τα κιλά...και η εμφάνιση σου είναι ένας συνδυασμός όλων αυτών. Άντρες που έχουν φτιάξει τα υπόλοιπα ενώ έχουν ξυρισμένα μαλλιά βλέπω να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να νιώθουν καλύτερα με τον εαυτό τους σε σχέση με άτομα με πλούσια μαλλιά χωρίς να έχουν ωραία τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ως ένα σημείο αλλά ο κάθε άνθρωπος βλέπει διαφορετικά το τοπίο!Με άλλα χρώματα και άλλη οπτική!Εμένα δλδ αν με ρωτήσεις δεν γουστάρω τον εαυτό μου χωρίς μαλλιά σε σημείο που ούτε στον καθρέφτη δεν θέλω να με κοιτάζω....Και προσέχω το σώμα μου(Γυμναστική-laser) και ψηλός είμαι και όλα τα καλά έχω!Αλλά είναι στα θέλω του άλλου με το τι τον κάνει να νιώθει όμορφα!
Σε έρευνα που έχει γίνει όλους τους επηρεάζει και ας μην το παραδέχονται!Έχει να κάνει βέβαια και αν σου ταιριάζει το ξυρισμένο!Θα συμφωνήσω εδώ ότι είναι κάτι άντρακλες με μούσι και χωρίς μαλλιά που είναι πολύ σέξυ...Αλλά αυτό δεν ταιριάζει σε όλους!Να σου δώσω να καταλάβεις κάνε εικόνα τον Ρουβά Ξούρα!Θα χάσει το 50-60% της εμφάνισης του!Για αυτό λέω ότι είναι θέμα προσωπικότητας και χαρακτήρα το τι μαλλί ταιριάζει να φοράει ο κάθε άνθρωπος!
 
Μπλουζα