Ούτε μεταμόσχευση δεν θα μπορώ να κάνω. Θα υποφέρω αιώνια από αυτή την κατάρα…

bobby

Well-Known Member
«Έχω τρελαθεί να δοκιμάζω πράγματα»
Αυτή η φράση συνοψίζει την κατάσταση σου. Πέρα από τα «πειραματικά» που (κακώς) δοκιμάζεις δεν έχεις κάνει ποτέ μια ολοκληρωμένη θεραπεία (1 χρονο +) για να δεις αν δουλεύει. Περιμένεις στον 1-2-6 μήνες να γίνεις Βαλντεραμα.
Όλοι εδώ μέσα αυτό προσπαθούν να σου πουν κάνε μια δοκιμασμένη θεραπεία (φίνα+μινο ή ντουτα+μινο) για περισσότερο από 1 χρόνο συστηματικά και τότε δες αν είσαι «καμμένη» περίπτωση….
Αν το καταλάβεις αυτό ίσως να τα σώσεις τα μαλλιά σου αν όχι τότε είσαι όντως «καμμένη» περίπτωση.
Επίσης προσπάθησε να μην έχεις τόσο επιθετικό στυλ, όσοι σου γράφουν εδώ να σε βοηθήσουν θέλουν, δεν έχουν κανένα κέρδος (ούτε κλινικές ΜΜ έχουμε ούτε μετοχές σε φαρμακευτικές).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konstantinos_00

Active Member
«Έχω τρελαθεί να δοκιμάζω πράγματα»
Αυτή η φράση συνοψίζει την κατάσταση σου. Πέρα από τα «πειραματικά» που (κακώς) δοκιμάζεις δεν έχεις κάνει ποτέ μια ολοκληρωμένη θεραπεία (1 χρονο +) για να δεις αν δουλεύει. Περιμένεις στον 1-2-6 μήνες να γίνεις Βαλντεραμα.
Όλοι εδώ μέσα αυτό προσπαθούν να σου πουν κάνε μια δοκιμασμένη θεραπεία (φίνα+μινο ή ντουτα+μινο) για περισσότερο από 1 χρόνο συστηματικά και τότε δες αν είσαι «καμμένη» περίπτωση….
Αν το καταλάβεις αυτό ίσως να τα σώσεις τα μαλλιά σου αν όχι τότε είσαι όντως «καμμένη» περίπτωση.
Επίσης προσπάθησε να μην έχεις τόσο επιθετικό στυλ, όσοι σου γράφουν εδώ να σε βοηθήσουν θέλουν, δεν έχουν κανένα κέρδος (ούτε κλινικές ΜΜ έχουμε ούτε μετοχές σε φαρμακευτικές).
Σίγουρα το ότι έχω ακόμα τα μαλλιά μου είναι κατά κύριο λόγο από την φίνα και την μινοξ, αλλά και σε κάποιον βαθμό έχουν βοηθήσει και αυτά που δοκιμάζω. Αφού έχω γράψει ότι:
Propecia 1mg από Ιανουάριο 2020
Τοπική Μινοξιδίλη από Αύγουστο 2018
Τοπική Φιναστερίδη από Αύγουστο 2019


Ε, αυτά κράτησαν μέχρι Ιανουάριο του 2021, μετά μόνο προς τα πίσω. Βέβαια, καμμιά σχέση ο Ιανουάριος του 2021 με τον Απρίλιο-Ιούλιο του 2020. Τον Ιανουάριο ήδη ήμουν χειρότερα σε πυκνότητα και ποιότητα τρίχας, συν πάλι τους κροτάφους. Συνεπώς, έπρεπε να κάνω κάτι άλλο, αφού δεν με κρατούσαν πλέον και άρχισα να τρέχω με 100. Έχω πει πολλάκις, θα κάνω οτιδήποτε περνά από το χέρι μου να μην ξαναγυρίσω εκεί πίσω στην τελειωμένη κατάσταση, στο έκτρωμα. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Επίσης, βγάζω έναν επιθετικό τόνο, γιατί δεν γίνεται να μου λένε ότι τα μαλλιά μου δεν είναι το πρόβλημά μου. ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, πόσο πιο απλά να το πω. Έχει και τίγκα γεμάτες έρευνες με την ψυχολογία, την κατάθλιψη, κλπ από τα μαλλιά. Μην ξαναλέω τα ίδια, έχω πια κουραστεί να προσπαθώ να γίνω κατανοητός. Όσοι δεν μπορούν να με νιώσουν και να με καταλάβουν ας μην απαντάνε καθόλου στο νήμα.
 
Τα pantostin κλπ που παίρνεις είναι πεταμένα λεφτά.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στο RU. Πόσα mg παίρνεις 100; 150; Και σε τί carrier; Δοκίμασε να κάνεις microneedling πριν την εφαρμογή, ίσως με μικρότερη δόση μέχρι 50-60mg και επαρκή ποσότητα carrier για να καλύψεις την περιοχή. Επίσης, microneedling πριν τα άλλα τοπικά, και πρόσθεσε τρετινοΐνη στη μίνοξ.
Τη duta, αφού την άρχισες και δεν σου έκανε παρενέργειες, κακώς τη σταμάτησες.
Για τη retrograde το μόνο που δουλέυει σε εμένα είναι ο συνδυασμός όραλ μίνοξ+duta, αλλά δεν ξέρω για πόσο.
Επίσης, έλεγξε το θυρεοειδή σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), μήπως μπορείς να μαζέψεις τίποτα μπόσικα από εκεί.

Αν είσαι στα 17 όπως στη φώτο σίγουρα έχεις μεγάλο πρόβλημα και ίσως να μη σώζεται η κατάσταση, αλλά καλύτερα να το παλέψεις πρώτα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς και είναι από την κουρεμένη δότρια οι φωτογραφίες μου. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος στην ανάρτησή μου.
Αυτό είναι καλό, δείχνει ότι η δοτριά σου είναι ακόμα υγιής και έχει και πολύ υψηλό λόγο. που βοηθάει πολύ την μμ Άρα αν ακολουθήσεις αυτό που σου πρότεινα (duta καθημερινά) μπορείς σε 6 μήνες να κάνεις ένα cons με τον Λορένζο όταν ξανάρθει για να σου κάνει ένα πλάνο.
 

Konstantinos_00

Active Member
Τα pantostin κλπ που παίρνεις είναι πεταμένα λεφτά.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στο RU. Πόσα mg παίρνεις 100; 150; Και σε τί carrier; Δοκίμασε να κάνεις microneedling πριν την εφαρμογή, ίσως με μικρότερη δόση μέχρι 50-60mg και επαρκή ποσότητα carrier για να καλύψεις την περιοχή. Επίσης, microneedling πριν τα άλλα τοπικά, και πρόσθεσε τρετινοΐνη στη μίνοξ.
Τη duta, αφού την άρχισες και δεν σου έκανε παρενέργειες, κακώς τη σταμάτησες.
Για τη retrograde το μόνο που δουλέυει σε εμένα είναι ο συνδυασμός όραλ μίνοξ+duta, αλλά δεν ξέρω για πόσο.
Επίσης, έλεγξε το θυρεοειδή σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), μήπως μπορείς να μαζέψεις τίποτα μπόσικα από εκεί.

Αν είσαι στα 17 όπως στη φώτο σίγουρα έχεις μεγάλο πρόβλημα και ίσως να μη σώζεται η κατάσταση, αλλά καλύτερα να το παλέψεις πρώτα.
RU φτιάχνω 10% και βάζω 2ml. Επομένως, συνολικά 200mg, μια φορά τη μέρα. 80% Ethanol-20% PG. Όλα αυτά που είπαμε τα έχω δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Έχω και derma pen και derma roller. Προσπάθησα να κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα dermarolling 0.25mm και μετά εφαρμογή των τοπικών (μινοξ, φινα, 17α, ceti), καθώς τα 0.25mm είναι cosmetic needling και είναι ακριβώς για τον λόγο καλύτερης απορρόφησης τοπικών. Με τρετινοΐνη έχω "παίξει" ένα διάστημα βάζοντας την στο τοπικό με την μινοξ, κλπ, προφανώς για την ενίσχυση της μινόξ, όπως αναφέρουν διάφορα studies, αλλά ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Dermarolling με το RU δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά το έχω σκεφτεί και μπορεί να κάνω μια απόπειρα. Επίσης, εύκολα μπορώ να ξανά ξεκινήσω ξανά δοκιμή με την τρετινοΐνη. Μπορώ να ξαναδοκιμάσω. Dermarolling 0.25mm και μετά το RU 3-4 φορές την εβδομάδα και τρετινοΐνη 0.01% (την πουλάνε και την αγόρασα σε υγρή μορφή και μεγάλη συγκέντρωση, ακριβώς στο για να ρίχνεις κάποια ml μέσα και να φτιάχνεις εσύ τη συγκέντρωση, όπως θες) μέσα στο άλλο τοπικό κάθε βράδυ, για παράδειγμα. Επίσης, λόγο του μοριακού βάρους της Duta, είχα δοκιμάσει και τρετινοΐνη μαζί της τοπικά, για να ενισχυθεί και να εισχωρήσει στο scalp καλύτερα. Βέβαια, με την τοπική Duta, μόνη της και μη, οριακά παραπάνω από 0.05% τοπικά, μου διαλύει το scalp. Απόλυτα σφιχτό και ξηρό και προφανώς είναι από το 5AR1 inhibition, που βρίσκεται και αυτό στο scalp. Και λόγω αυτής της ξηρότητας, κλπ, οι τρίχες μου γίνονται ακόμα χειρότερες. Από την άλλη με το κανονικό Avodart 0.5mg δεν καταλάβαινα τίποτα και δεν ένιωθα και αυτό το σφίξιμο και την ξηρότητα, όπως με την τοπική duta. Βέβαια, είπα ότι μέχρι 0.5mg είναι εντάξει. Αυτό, ξεκινώ να το νιώθω σε δόσεις 0.1% και 0.2% που είχα δοκιμάσει και προφανώς είναι πολύ πιο δυνατές.
 

Konstantinos_00

Active Member
Αυτό είναι καλό, δείχνει ότι η δοτριά σου είναι ακόμα υγιής και έχει και πολύ υψηλό λόγο. που βοηθάει πολύ την μμ Άρα αν ακολουθήσεις αυτό που σου πρότεινα (duta καθημερινά) μπορείς σε 6 μήνες να κάνεις ένα cons με τον Λορένζο όταν ξανάρθει για να σου κάνει ένα πλάνο.
Είμαι πολύ διστακτικός ξανά για την Duta. Αυτή η τρίμηνη εμπειρία μου έχει κάτσει στο λαιμό. Ο Lorenzo έρχεται μόνο κάθε καλοκαίρι εδώ ή ανά εξάμηνο; Θα μπορούσα να στείλω και τωρινές αναλυτικές φωτογραφίες, στο consultation, στο site του. Δεν θα μπορούσα τουλάχιστον να αποσπάσω κάπως γρηγορότερα μια γνώμη/άποψη, μέσα από το consultation στο site;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τι σημαίνει 3μηνη εμπειρία, τίποτα. Θες τουλάχιστον 6 μήνες για να δεις διαφορά. Χωρίς duta μάλλον δεν σώνεσαι. Μπορεί να κανονίσουμε ένα ραντεβού μέσα στον Αύγουστο να περάσεις απο το γραφείο να δω την δότρια σου και να την μετρήσω.
 
RU φτιάχνω 10% και βάζω 2ml. Επομένως, συνολικά 200mg, μια φορά τη μέρα. 80% Ethanol-20% PG. Όλα αυτά που είπαμε τα έχω δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Έχω και derma pen και derma roller. Προσπάθησα να κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα dermarolling 0.25mm και μετά εφαρμογή των τοπικών (μινοξ, φινα, 17α, ceti), καθώς τα 0.25mm είναι cosmetic needling και είναι ακριβώς για τον λόγο καλύτερης απορρόφησης τοπικών. Με τρετινοΐνη έχω "παίξει" ένα διάστημα βάζοντας την στο τοπικό με την μινοξ, κλπ, προφανώς για την ενίσχυση της μινόξ, όπως αναφέρουν διάφορα studies, αλλά ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Dermarolling με το RU δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά το έχω σκεφτεί και μπορεί να κάνω μια απόπειρα. Επίσης, εύκολα μπορώ να ξανά ξεκινήσω ξανά δοκιμή με την τρετινοΐνη. Μπορώ να ξαναδοκιμάσω. Dermarolling 0.25mm και μετά το RU 3-4 φορές την εβδομάδα και τρετινοΐνη 0.01% (την πουλάνε και την αγόρασα σε υγρή μορφή και μεγάλη συγκέντρωση, ακριβώς στο για να ρίχνεις κάποια ml μέσα και να φτιάχνεις εσύ τη συγκέντρωση, όπως θες) μέσα στο άλλο τοπικό κάθε βράδυ, για παράδειγμα. Επίσης, λόγο του μοριακού βάρους της Duta, είχα δοκιμάσει και τρετινοΐνη μαζί της τοπικά, για να ενισχυθεί και να εισχωρήσει στο scalp καλύτερα. Βέβαια, με την τοπική Duta, μόνη της και μη, οριακά παραπάνω από 0.05% τοπικά, μου διαλύει το scalp. Απόλυτα σφιχτό και ξηρό και προφανώς είναι από το 5AR1 inhibition, που βρίσκεται και αυτό στο scalp. Και λόγω αυτής της ξηρότητας, κλπ, οι τρίχες μου γίνονται ακόμα χειρότερες. Από την άλλη με το κανονικό Avodart 0.5mg δεν καταλάβαινα τίποτα και δεν ένιωθα και αυτό το σφίξιμο και την ξηρότητα, όπως με την τοπική duta. Βέβαια, είπα ότι μέχρι 0.5mg είναι εντάξει. Αυτό, ξεκινώ να το νιώθω σε δόσεις 0.1% και 0.2% που είχα δοκιμάσει και προφανώς είναι πολύ πιο δυνατές.


Έχω μιλήσει με κάμποσο κόσμο για τοπική ντούτα. Στους περισσότερους δεν δουλεύει, εκτός από μερικούς που έκαναν μεσοθεραπεία με ντούτα σε ειδικό. Επίσης, αυτό με τη ντούτα και την τρετινοΐνη πρώτη φορά το ακούω. Ξέρω ότι η τρετινοΐνη αυξάνει την ενεργοποίηση της σουλφοτρανσφεράσης, όχι ότι βοηθάει γενικώς στην απορρόφηση.
Η ξηρότητα στο τριχωτό πιστεύω ότι οφείλεται στο οινόπνευμα που περιέχουν τα τοπικά όχι σε αυτήν καθαυτήν τη ντούτα.

Όσον αφορά το RU, εγώ είδα διαφορά κάνοντας ελαφρύ microneedling πριν την εφαρμογή. Θα έλεγα να δοκιμάσεις carrier 70-30, όπως είναι το σύνηθες, και καλό θα ήταν να σπάσεις τη δόση σε πρωί-βράδυ, με υποδιπλασιασμό της περιεκτικότητας δηλ, 100mg σε 2ml, για να καλύψεις το ενδεχόμενο κακής απορρόφησης λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας. Ούτως ή άλλως το RU έχει χρόνο ημιζωής μερικές ώρες. Επίσης, προτείνω οινόπνευμα 70 βαθμών (το γνωστό ροζ), και όχι παραπάνω γιατί το 90+ εξατμίζεται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να μην απορροφάται καλά και, συν τοις άλλοις, προκαλεί περισσότερη ξηρότητα. Από την άλλη, μπορεί να σε πειράζει το PG, πότε μπορείς να κοιτάξεις για άλλες εναλλακτικές όπως γλυκερίνη κ.τ.τ..

Αν δεν έχεις πρόβλημα στείλε μου ένα λινκ για την υγρή τρετινοΐνη, να μην παιδεύομαι με τις αλοιφές.
 

Konstantinos_00

Active Member
Τι σημαίνει 3μηνη εμπειρία, τίποτα. Θες τουλάχιστον 6 μήνες για να δεις διαφορά. Χωρίς duta μάλλον δεν σώνεσαι. Μπορεί να κανονίσουμε ένα ραντεβού μέσα στον Αύγουστο να περάσεις απο το γραφείο να δω την δότρια σου και να την μετρήσω.
Οι 3 πρώτες φωτογραφίες είναι όταν ήμουν στη ντουτα. Οι τελευταίες είναι χωρίς ντουτα…Όλες παρόμοιες γωνιές λήψης και με φλας..Και δεν ήμουν σε φάση shedding, κλπ. Ό,τι μαδάω και τώρα, μαδούσα και τότε. Απλά miniaturization στο Θεό. Επίσης, σε όλες τις φωτογραφίες η τρίχα είναι λεπτή, άτονη στην αίσθηση, μην ξεγελιέστε. Απλά με τη ντουτα ακόμα χειρότερα… Θα με περίμενε κανείς οι τελευταίες να είναι μετά από ντουτα, αλλά έλα που δεν…Να υπάρχει τέλος πάντων σταδιακή βελτίωση ή οτιδήποτε.
 

Συνημμένα

  • D62D62B7-5CF6-4202-AB3D-540624EE714D.jpeg
    D62D62B7-5CF6-4202-AB3D-540624EE714D.jpeg
    3 MB · Προβολές: 156
  • F7990C40-5D99-46A9-B50E-5E9F75300D8E.jpeg
    F7990C40-5D99-46A9-B50E-5E9F75300D8E.jpeg
    2.9 MB · Προβολές: 133
  • B05D97AE-BE90-4194-BC06-E171F5E0D301.jpeg
    B05D97AE-BE90-4194-BC06-E171F5E0D301.jpeg
    2.7 MB · Προβολές: 135
  • 38693E55-101C-4158-8254-0ED61EE6EB8F.jpeg
    38693E55-101C-4158-8254-0ED61EE6EB8F.jpeg
    1.9 MB · Προβολές: 136
  • 7A6577C9-2139-4DAD-86FE-527BE147F850.jpeg
    7A6577C9-2139-4DAD-86FE-527BE147F850.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 136
  • 8827F2DE-0B64-46D7-957E-835027EC4571.jpeg
    8827F2DE-0B64-46D7-957E-835027EC4571.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 165
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_00

Active Member
Έχω μιλήσει με κάμποσο κόσμο για τοπική ντούτα. Στους περισσότερους δεν δουλεύει, εκτός από μερικούς που έκαναν μεσοθεραπεία με ντούτα σε ειδικό. Επίσης, αυτό με τη ντούτα και την τρετινοΐνη πρώτη φορά το ακούω. Ξέρω ότι η τρετινοΐνη αυξάνει την ενεργοποίηση της σουλφοτρανσφεράσης, όχι ότι βοηθάει γενικώς στην απορρόφηση.
Η ξηρότητα στο τριχωτό πιστεύω ότι οφείλεται στο οινόπνευμα που περιέχουν τα τοπικά όχι σε αυτήν καθαυτήν τη ντούτα.

Όσον αφορά το RU, εγώ είδα διαφορά κάνοντας ελαφρύ microneedling πριν την εφαρμογή. Θα έλεγα να δοκιμάσεις carrier 70-30, όπως είναι το σύνηθες, και καλό θα ήταν να σπάσεις τη δόση σε πρωί-βράδυ, με υποδιπλασιασμό της περιεκτικότητας δηλ, 100mg σε 2ml, για να καλύψεις το ενδεχόμενο κακής απορρόφησης λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας. Ούτως ή άλλως το RU έχει χρόνο ημιζωής μερικές ώρες. Επίσης, προτείνω οινόπνευμα 70 βαθμών (το γνωστό ροζ), και όχι παραπάνω γιατί το 90+ εξατμίζεται πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να μην απορροφάται καλά και, συν τοις άλλοις, προκαλεί περισσότερη ξηρότητα. Από την άλλη, μπορεί να σε πειράζει το PG, πότε μπορείς να κοιτάξεις για άλλες εναλλακτικές όπως γλυκερίνη κ.τ.τ..

Αν δεν έχεις πρόβλημα στείλε μου ένα λινκ για την υγρή τρετινοΐνη, να μην παιδεύομαι με τις αλοιφές.
Ναι, απλά η τρετινοΐνη, λογικά εμμέσως, βοηθάει σε γενικές γραμμές με την απορρόφηση λόγω διαπερατότητας της κεράτινης στοιβάδας, πχ το παρακάτω study που αφορά πάλι Μινοξιδίλη: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2328551/

«The findings indicate that percutaneous minoxidil absorption is enhanced by tretinoin as a result of increased stratum corneum permeability.»

Επομένως, μπορεί να το υποθέσουμε γενικά. Γενικά, ψάξτε το λίγο παραπάνω και θα καταλάβετε τι εννοώ. Είναι απλά μια υπόθεση, λόγω δράσης της τρετινοΐνης.

Και 2 φορές έχω δοκιμάσει, αλλά είναι πάλι αυτή η αίσθηση του τα νιώθω χειρότερα. Έχω δοκιμάσει και το 70:30, ίσως το ξανά προσπαθήσω, αλλά θέλω και να στεγνώνει κάπως γρήγορα. Γι' αυτό το 80:20 μου είναι καλύτερο για εμένα. Με την PG είχα θέμα στις αρχές της μινοξ το 2018, έπειτα όμως με την χρήση συνήθισε κάπως το κεφάλι μου καλύτερα και γενικά όμως πλέον κανένα τοπικό μου δεν έχει υψηλή συγκέντρωση PG.

Το είχα αγοράσει από MinoxidilMax. Είχε και η ActiFolic, αλλά δεν ξέρω γιατί το έβγαλε τώρα και δεν τη βρίσκω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konstantinos_00

Active Member
Οι 3 πρώτες φωτογραφίες είναι όταν ήμουν στη ντουτα. Οι τελευταίες είναι χωρίς ντουτα…Όλες παρόμοιες γωνιές λήψης και με φλας..Και δεν ήμουν σε φάση shedding, κλπ. Ό,τι μαδάω και τώρα, μαδούσα και τότε. Απλά miniaturization στο Θεό. Επίσης, σε όλες τις φωτογραφίες η τρίχα είναι λεπτή, άτονη στην αίσθηση, μην ξεγελιέστε. Απλά με τη ντουτα ακόμα χειρότερα… Θα με περίμενε κανείς οι τελευταίες να είναι μετά από ντουτα, αλλά έλα που δεν…
Και ναι ξέρω ότι σε σχέση με το 2017 φαίνονται «καλύτερα», αλλά που να δείτε και στο πικ των αποτελεσμάτων το 2020…. Όταν με είχε πιάσει η φίνα καλά. Σας ειπα θαύμα θαυμάτων και το εννοώ. Αλλά από το πικ και μετά που ήρθε η κατηφόρα, η τωρινή κατάσταση είναι μέρα νύχτα. Τα έχω ξαναπεί, μην τα ξαναλέω..Γι' αυτό πια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου για να μην ξαναγυρίσω στο απόλυτο χάος…

Βέβαια, το όλο θέμα εδώ είναι η ντουτα. Το παραπάνω είναι μια παρένθεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Και ναι ξέρω ότι σε σχέση με το 2017 φαίνονται «καλύτερα», αλλά που να δείτε και στο πικ των αποτελεσμάτων το 2020…. Όταν με είχε πιάσει η φίνα καλά. Σας ειπα θαύμα θαυμάτων και το εννοώ. Αλλά από το πικ και μετά που ήρθε η κατηφόρα, η τωρινή κατάσταση είναι μέρα νύχτα. Τα έχω ξαναπεί, μην τα ξαναλέω..Γι' αυτό πια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου για να μην ξαναγυρίσω στο απόλυτο χάος…

Βέβαια, το όλο θέμα εδώ είναι η ντουτα. Το παραπάνω είναι μια παρένθεση.
Τότε που σε είχε πιάσει η Φίνα που λες για πόσο διάστημα την έπαιρνες?Και σε τι δοσολογία?
 

Kostas97

Well-Known Member
Οι 3 πρώτες φωτογραφίες είναι όταν ήμουν στη ντουτα. Οι τελευταίες είναι χωρίς ντουτα…Όλες παρόμοιες γωνιές λήψης και με φλας..Και δεν ήμουν σε φάση shedding, κλπ. Ό,τι μαδάω και τώρα, μαδούσα και τότε. Απλά miniaturization στο Θεό. Επίσης, σε όλες τις φωτογραφίες η τρίχα είναι λεπτή, άτονη στην αίσθηση, μην ξεγελιέστε. Απλά με τη ντουτα ακόμα χειρότερα… Θα με περίμενε κανείς οι τελευταίες να είναι μετά από ντουτα, αλλά έλα που δεν…Να υπάρχει τέλος πάντων σταδιακή βελτίωση ή οτιδήποτε.
Αμα έχεις δυνατότητα, πήγαινε στο μοντ όπως σου προτείνει, που χει δει τόσα κεφάλια να πάρεις μια γνώμη ουσίας είναι θα γίνει και σύντομα από ο,το φαίνεται. Μετά κάνεις και ένας cons με Λορέντζο.

Ξεκινάς μια θεραπεία και παύεις να ασχολείσαι. Άσε άλλους να κάνουν για σενα την αξιολόγηση ανα διαστηματα που κρινουν .Τη δικιά σου κατάσταση δε μπορείς να την αξιολογήσεις όπως ένας τρίτος.
Αν και γω έπρεπε να βασιστώ στο πόσες τρίχες χάνω στο μπάνιο, σήμερα δε θα πρεπε να χω μαλλί.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι 3 πρώτες φωτογραφίες είναι όταν ήμουν στη ντουτα. Οι τελευταίες είναι χωρίς ντουτα…Όλες παρόμοιες γωνιές λήψης και με φλας..Και δεν ήμουν σε φάση shedding, κλπ. Ό,τι μαδάω και τώρα, μαδούσα και τότε. Απλά miniaturization στο Θεό. Επίσης, σε όλες τις φωτογραφίες η τρίχα είναι λεπτή, άτονη στην αίσθηση, μην ξεγελιέστε. Απλά με τη ντουτα ακόμα χειρότερα… Θα με περίμενε κανείς οι τελευταίες να είναι μετά από ντουτα, αλλά έλα που δεν…Να υπάρχει τέλος πάντων σταδιακή βελτίωση ή οτιδήποτε.
Νομίζω ότι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Δεν είναι σωστός τρόπος σύγκρισης αυτός. Μόνο σε μακροσκοπικό επίπεδο γίνεται η σύγκριση και μάλιστα ανά περιοχές, δότρια, λήπτρια. Όλα τα άλλα είναι εξαιρετικά επισφαλή και ειδικά στους 3 μήνες.
 

Konstantinos_00

Active Member
Τότε που σε είχε πιάσει η Φίνα που λες για πόσο διάστημα την έπαιρνες?Και σε τι δοσολογία?
Ξεκίνησα τοπικά Αύγουστο του 2019. Δεκέμβρη του 2019 είχα δει ήδη αρκετή διαφορά και μετά αποφάσισα να ξεκινήσω και oral, αρχές Ιανουαρίου του 2020. Κανονικό Propecia 1mg κάθε βράδυ, όπως και τώρα.
 

Konstantinos_00

Active Member
Νομίζω ότι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Δεν είναι σωστός τρόπος σύγκρισης αυτός. Μόνο σε μακροσκοπικό επίπεδο γίνεται η σύγκριση και μάλιστα ανά περιοχές, δότρια, λήπτρια. Όλα τα άλλα είναι εξαιρετικά επισφαλή και ειδικά στους 3 μήνες.
Εγώ ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες είπα..Έχω και μπόλικες από το μικροσκόπιο και δότρια και λήπτρια. Εσείς νομίζετε ότι δεν βγάζω; Έχω γεμίσει τον υπολογιστή, ολόκληρο άλμπουμ. Θα ήθελα να πραγματοποιούσα τη συνάντηση που είπατε, αλλά δεν μένω Αθήνα και λογικά εσείς βρίσκεστε Αθήνα. Ίσως αν έστελνα πρώτα στο consultation στο Lorenzo για να ακούσω έστω κάποια γνώμη ξανά από έναν ιατρό..
 

Konstantinos_00

Active Member
Και τωρινές φωτογραφίες κροτάφων, δεξιός και αριστερός αντίστοιχα, μόνο κάτι έξτρα vellus τριχάκια που πάνε και έρχονται, όποτε τους καπνίσει…. Και οι δυο κρόταφοι είχαν βελτιωθεί πάρα πολύ τότε στο πικ των αποτελεσμάτων και ειδικά στον αριστερό είχα κλείσει ολόκληρος. Ο δεξιός ήταν και είναι ο πιο δύσκολος..Και όχι μόνο το hairline που είναι όπως είναι, το diffuse και η πυκνότητα/ποιότητα τρίχας τα κάνουν όλα 100 φορές χειρότερα.
 

Συνημμένα

  • DC6A8B76-9969-4CE3-A2F1-85E6FDDE7AF5.jpeg
    DC6A8B76-9969-4CE3-A2F1-85E6FDDE7AF5.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 133
  • 3CF1D15D-A87F-40E6-B3ED-A1D2175FA989.jpeg
    3CF1D15D-A87F-40E6-B3ED-A1D2175FA989.jpeg
    1.7 MB · Προβολές: 138

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες είπα..Έχω και μπόλικες από το μικροσκόπιο και δότρια και λήπτρια. Εσείς νομίζετε ότι δεν βγάζω; Έχω γεμίσει τον υπολογιστή, ολόκληρο άλμπουμ. Θα ήθελα να πραγματοποιούσα τη συνάντηση που είπατε, αλλά δεν μένω Αθήνα και λογικά εσείς βρίσκεστε Αθήνα. Ίσως αν έστελνα πρώτα στο consultation στο Lorenzo για να ακούσω έστω κάποια γνώμη ξανά από έναν ιατρό..
Σαφώς και να στείλεις. Το θέμα με τις φώτο δεν είναι να τις έχεις αλλά να μπορεί να τις αναλύσεις. Οι φώτο από το μικροσκόπιο δείχνουν υγιή δότρια.
 

Konstantinos_00

Active Member
Σαφώς και να στείλεις. Το θέμα με τις φώτο δεν είναι να τις έχεις αλλά να μπορεί να τις αναλύσεις. Οι φώτο από το μικροσκόπιο δείχνουν υγιή δότρια.
Προσπάθησα και έβγαλα τις 8 φωτογραφίες που ζητούσε το online consultation, σε συνθήκες φυσικού φωτισμού. Συμπλήρωσα και την φόρμα και τις έστειλα με ό,τι άλλες πληροφορίες ζητούσε, περίπου εδώ και 2 μέρες.
 
Μπλουζα