Ξεχωρίζοντας ένα οργανωμένο χειρουργείο μεταμόσχευσης

Tasmania

Active Member
2 πρωτοκολλα υπαρχουν (για σηπτικο και ασηπτο χειρουργειο).... οποιαδηποτε παρεκλιση θεωρειται εκπτωση επί της διαδικασιας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τροφή προς συζήτηση. Θα ακολουθήσουν και άλλα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4212293/

Απόσπασμα από το ανωτέρω άθρο:
"Infections of the scalp are very rare because it is well vascularized. Serious infections occur in less than 1% of cases and are, usually, associated with poor hygiene, excessive crust formation, or preexisting medical risk factors.[6] Folliculitis was observed in the majority of patients in a study conducted by Sandro et al.[7] and Unger[8] reported a folliculitis rate of 20% of his study group. In our study bacterial folliculitis in the donor, area was found in 10.96% patients which occurred even up to 8 months after surgery. There are several measures to be followed for prevention and infection control: Clean and decontaminated operating room; use of sterilized material; donor area asepsis, use of disposable instruments, and antibiotic prophylaxis.[2] Sterile folliculitis in the recipient area is a frequent complication seen weeks or months after transplantation. In our study, it was found in 23.29% of patients. The causes are not clear. Theories include “ingrown” hair, foreign body reactions, epithelium logged into slit sites during recipient site creation, piggybacked grafts and the “idiopathic” intrinsic properties of the host scalp.[9] In the majority of cases, the pathogen cannot be cultured from the lesions, and hence the name sterile folliculitis. They are, usually, managed by oral antibiotics, warm compresses and unroofing the cysts."
 

Tasmania

Active Member
φιλε @CVIAL μου ανοιγεις την ορεξη κυριως για το θεμα χρησης αντιβιοτικής αγωγής μετά τη μ/μ. Κάποιοι ιατροί τη συστήνουν άλλοι όχι. Εγω προσωπικα στη δικη μου μεταμοσχευση, παρά το ότι μου λεχθηκε οτι δεν χρειαζεται, πηρα ευρεου φασματος αντιβιωση (ερυθρομυκινη) για 10 μερες & τις πρωτες 3 μερες πηρα και αντιμυκητιασικη προφυλαξη (sporanox). Ο λογος ? Καθαρα για να κλεισω την οποιαδηποτε πιθανοτητα να εχω καποια επιπλοκη.
 

piros75

Well-Known Member
Παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας. Δεν ξέρω τι λέει ο Βεκρής, πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να γνωρίζεις ότι όπου κάτι ματώνει, υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης και φλεγμονής (η μόλυνση δε, αφορά και τον ίδιο τον γιατρό αν ο ασθενής είναι ήδη μολυσμένος από κάτι το οποίο μεταδίδεται με το αίμα που μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί στο στόμα, αν δεν φοράς μάσκα, ή από τα μάτια, αν δεν φοράς προστατευτικά γυαλιά, μεγεθυντικά ή μη). Και για όσους έχουν κάνει μμ (ασχέτως FUE ή FUT) ξέρουν ότι η διαδικασία ενέχει αίμα. Και πως του ήρθε να πει ότι στην FUE δεν κόβεται δέρμα!!!! και βέβαια κόβεται (δέρμα και όχι μόνο επιδερμίδα) και μάλιστα, όπως μου είχε πει ο Αναστασάκης σε επίσκεψη που είχα κάνει στο ιατρείο του, αν αθροίσει κάποιος τις τομές (κοπή δέρματος) της FUE και τις συγκρίνει με αυτές του στριπ θα δει ότι το εμβαδόν της τομής (αθροιστικά) είναι μεγαλύτερο στην FUE από ότι στην στριπ. Το καλό με την FUE είναι ότι οι τομές είναι διεσπαρμένες και άρα δεν αφήνουν ορατό σημάδι και επειδή επίσης είναι μικρές δεν πειράζουν τα νεύρα της περιοχής του κεφαλιού.

Γι' αυτό ξαναλέω ότι αυτά περί μη κοπής δέρματος (που έγραψα στο προηγούμενο) και μη ανάγκη λήψης προ, κατά τη διάρκεια και μετά επεμβατικών μέτρων είναι το λιγότερο επικίνδυνα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Διαβάζω βιαστικά τα γραφόμενα λόγω εργασιακής πίεσης. Το μόνο που θα πω ειναι πως τα πρωτόκολλα πρέπει να τηρούνται αυστηρότατα και ας μας πουν και υστερικούς. Για μένα η Ελλάδα αποκλείεται σαν επιλογή οχι γιατι δεν τηρούν πρωτόκολλα κτλ, αλλά γιατι καμία Ελληνική κλινική δεν μπορεί να παίξει σε πυκνότητες κλινικών του εξωτερικου. Καμία όμως. Εγώ αδυνατών να πιστέψω πως πχ ο δημήτρης που έκανε στην βεκρή μπορεί αν έχει πυκνότητα ισάξια ή και μεγαλύτερη απο εμένα με 2300 μοσχεύματα ενώ εγώ έβαλα 3000 σε περιοχή μικρότερης αραίωσης απο τον ίδιο και εφόσον και οι δυο είχαμε κορυφαία φύτρωση. Σίγουρα παίζει ρόλο η ποιότητα της τρίχας, η αντίθεση χρωμάτων, μέγεθος κρανίου κτλ, όμως για μένα τα μαθηματικά δεν βγαίνουν. Θα χαιρόμουν να γνωρίσω τον Δημήτρη πχ απο κοντά, να βγούμε φωτογραφίες παρεα, φιλικά πάντα, και οχι για να διαγωνιστούμε ποιός έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά για να δει όλο το φόρουμ την διαφορά πυκνότητας και ρεαλισμού ανάμεσα στις 2 αυτές περιπτώσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά, έβαλα ίσως ένα από τα πιό δόκιμα άρθρα για το θέμα της υγιεινής που συζητάμε και δεν σχολιάζει κάνεις?

Να αρχίσω εγώ. Που είσαι Stripar?

health1.jpg
health2.jpg

Να συνοψίσω: Τεχνητά νύχια επιβαρύνουν τις πιθανότητες μόλυνσεις όπως και το ξύρισμα. Προφανώς ξύρισμα και λούσιμο μετά με τεχνητά νύχια δεν ενδεικνυται. Το ενδεδειγμένο είναι μηχανή αμέσως πρίν την επέμβαση.
 

tasos33

Well-Known Member
Cvial εγω δεν έχω να σχολίασω κατι.έχω κατάθεσει άποψη σε προηγούμενη σελιδα...αυτά Νάτα βλέπουν όσοι υποστηρίζουν πως δεν ειναι και εγχειρηση καρδιάς .....κ φυσικά κ όλοι οι γιατροι
 

Tasmania

Active Member
2 πρωτοκολλα υπαρχουν (για σηπτικο και ασηπτο χειρουργειο).... οποιαδηποτε παρεκλιση θεωρειται εκπτωση επί της διαδικασιας.
Ισχυουν τα ιδια. Δεν εχω κατι να προσθεσω σε κατι πασιφανες ... @CVIAL ωραιο το αρθρο το εκανα save να το εχω!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνεχίζω με την άποψη του Lorenzo όπως μου ήρθε με email. Θα πρότεινα όπως και στην περίπτωση του Β. να σχολιάσουμε με επιχειρήματα ή αναφορές που ενισχύουν την θέση μας και όχι με γενικότητες "έτσι πιστεύω εγώ, έτσι μου φαίνεται" γιατί αλλιώς άκρη δεν θα βγει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ff.JPG

θΕΟΙΙΙ να και η ατακα τους στο fb προς απαντηση τους στον ενδιαφερομενο.
Kαι απο κατω μιλαει για τους επωνυμους.
 

Stripar

Established Member
Καλά, έβαλα ίσως ένα από τα πιό δόκιμα άρθρα για το θέμα της υγιεινής που συζητάμε και δεν σχολιάζει κάνεις?

Να αρχίσω εγώ. Που είσαι Stripar?

Προβολή συνημμένου 10358
Προβολή συνημμένου 10359

Να συνοψίσω: Τεχνητά νύχια επιβαρύνουν τις πιθανότητες μόλυνσεις όπως και το ξύρισμα. Προφανώς ξύρισμα και λούσιμο μετά με τεχνητά νύχια δεν ενδεικνυται. Το ενδεδειγμένο είναι μηχανή αμέσως πρίν την επέμβαση.


Τα ίδα φίλε...εν μέσω πλήν σαφώς τα έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες

Όπως και το οτι εντύπωση μου κάνει που πρέπει να υπέρ αναλύομε ή να κάνουμε-κάνεις attach papers για κάτι
που για πολλούς είναι Αυτονόητο!...

Απλά δέν σχολίασα τίποτα...για να μήν γυρίσουν κάποιοι να με πούν "γραφικό" ή "υπερβολικό"

Κάποιες φορές η σιωπή είναι χρυσός

:)
 

aeratos28

Just aeratos
danceworld ίσως το ακυροτερο μήνυμα στο νήμα είναι αυτό που έγραψε φιλε.. χαχα! άλλο πράγμα λέμε εδώ.όχι σύγκριση σε αποτελέσματα,πυκνότητες κτλ.anyway:)
 
Μπλουζα