Ξεχωρίζοντας ένα οργανωμένο χειρουργείο μεταμόσχευσης

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την δεύτερη ημέρα της μμ μου ο Lorenzo μου έδειξε ένα βίντεο ενός "γιατρού" που έκανε motorised FUE (extraction) διά γυμνού οφθαλμου. Ένα μεγάλο ποσοστό από αυτά τα graft μου είπε πάνε για τον κάδο. Γιατί? Στις μμ μαλλιών η χρήση μεγεθυντικών γυαλιών ή λούπας παίζει πολύ σηματικό ρόλο και στην εξαγωγή αλλά και στην τοποθέτηση, θεωρείται αδιανόητη η μη χρήση τους. Επίσης η χρήση κατάλληλου φωτισμού (κατά προτίμηση ψυχρό LED). Να προσθέσω επισης θέματα υγιεινής όπως γάντια, μάσκες, καπέλο. και για τον γιατρό αλλά και για τους βοηθούς. Παραθέτω φώτο από την δική μου μμ αλλά και φώτο από καλές κλινικές του εξωτερικού.

fue req5.jpg

fue req5.PNG

fue req4.jpg


fue req3.jpg

fue req1.jpg
Να μην κουράζω με πολλά τεχνικά γιατί υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία για το είδος της μεγένθυνσης (άλλη στην εξαγωγή, άλλη στην τοποθέτηση) όπως επίσης και για τα είδη φωτισμού. Το σίγουρο είναι ότι και τα 2 είναι MUST για όποια κλινική σέβεται τον εαυτό της και το προβάλλει ακόμα και όταν διαφημίζεται γιατί θεωρείται αυτονόητο. Τα θέματα υγιεινής επίσης.

Με βάση τα παραπάνω πως σχολιάζετε τις παρακάτω εικόνες?

fue req6.jpg

fue req7.jpg
Περιμένω απαντήσεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Σίγουρα οι τελευταίες εικονες είναι απο την Πόπη ή την Τινα απο τον Κορυδαλό...

χωρίς μάσκες , μεγεθυντικά γυαλιά , χειρουργικό καπέλο ή φιλέ στα μαλλιά.


Must πίσης είναι :
όλοι όσοι είναι στο χειρουργείο να φοράνε ποδονάρια , γυαλιά (προστατευτικά)
έτσι ώστε κατά την εργασία να μήν πέσει η οποιαδήποτε βλεφαρίδα στο χώρο εργασίας ή στο cup με τα μοσχεύματα , ο χώρος πρέπει να είναι ελεγχόμενος με Α/C
και όλο το προσωπικό πρέπει να φοράει μακρυμάνικες στολές (για την αποφυγή των τριχών των χεριών) στο χώρο εργασίας

Ωραίο πάντως θέμα…
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
χωρίς μάσκες , μεγεθυντικά γυαλιά , χειρουργικό καπέλο ή φιλέ στα μαλλιά.

Και φωτισμό (τουλάχιστον στην πρώτη από τις τελευταίες) από ένα ηλιολούστο ωραίο πρωινό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Από που είναι οι εικόνες?

Οι δύο πρώτες από Lorezzo , στην τρίτη κάτι μου θυμίζει ο Γιατρός (σίγουρα Αμερικάνος) , η τελευταία απο τον φίλτατο τον Koray!...

Οι τελευταίες (με τις γυναίκες) απο Ελλάδα μου κάνουν....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Δέν έχω ιδιαίτερη "τριβή" με τις Ελληνικές Κλινικές , μέχρι το γραφείο πήγαινα και έφευγα τρέχοντας....

:D
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το αφήνω αναπάντητο για σασπένς...Πάντως ο ασθενής δεν μου φαίνεται Έλληνας, μάλλον "ξένος" είναι....οπότε όλα καλά...
 

Stripar

Established Member
Σίγουρα δέν είναι Dh*...τους έχω για πoίο οργανωμένους.

Μάλλον Βεκρή* κάνει...

Πάντως τα γκομενάκια για το κάτω κεφάλι μια χαρά τα κόβω , για απο εκεί και απάνω , τί ρίσκο θεέ μου....
 

Hope

Active Member
CVIAL ωραίο θέμα. DHI δεν είναι πάντως. Στην δική μου μμ ήταν κανονικό χειρουργείο. Μέχρι και προστατευτικά παπουτσιών φοράγανε. Σε αυτό το κομμάτι είναι καλοί.
Θα άξιζε πιστεύω να κάνουμε και μια κουβέντα περι FOX test. Πόσους πελάτες άραγε σε κλινικές σφαγεία με αρνητικό test τους κάθισαν στο κρεβάτι μόνο και μόνο για το κέρδος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Οπότε αφού ο hope απέρριψε την dhi, ποιος μένει? Ο Β(ond) και τα κορίτσια τουυυυ!!!!

Πάντως εφόσον έχω και ιδία εμπειρία και δεδομένου ότι ΔΕΝ υποστήριζω την κλινική θα κάνω τις έξεις παρατηρήσεις:

Α) στην εξαγωγή , σε εμένα προσωπικά φορούσε ολόκληρο "κυαλι" ή/ο εκτελών τη μμ

Β) ο φωτισμός και στην
εξαγωγή στην εισαγωγη, δεν
αποδίδεται με αυτή τη φωτό
σε καμία περιπτωση. Αλλιώς
και εγώ θα ζητούσα κανένα
ποτακι ρε παιδια ή κανένα
τσι....κακι...

Γ) Στην τοποθέτηση ΟΝΤΩΣ δε φορούσε τπτ, αλλά έχω την
εντύπωση ότι πριν ξεκινήσει ήπιε
ένα ρόφημα με μαγικό ζωμό για
super vision...τι να σου κάνει ο
φακός...?

Δ) ο ασθενής ΝΑΙ ήταν ξένος...από αυτούς που μας κόβουν τα λεφτά...μας μαμαει? Θα τον μαμησουμε κι εμείς!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οπότε αφού ο hope απέρριψε την dhi, ποιος μένει? Ο Β(ond) και τα κορίτσια τουυυυ!!!!

Πάντως εφόσον έχω και ιδία εμπειρία και δεδομένου ότι ΔΕΝ υποστήριζω την κλινική θα κάνω τις έξεις παρατηρήσεις:

Α) στην εξαγωγή , σε εμένα προσωπικά φορούσε ολόκληρο "κυαλι" ή/ο εκτελών τη μμ

Β) ο φωτισμός και στην
εξαγωγή στην εισαγωγη, δεν
αποδίδεται με αυτή τη φωτό
σε καμία περιπτωση. Αλλιώς
και εγώ θα ζητούσα κανένα
ποτακι ρε παιδια ή κανένα
τσι....κακι...

Γ) Στην τοποθέτηση ΟΝΤΩΣ δε φορούσε τπτ, αλλά έχω την
εντύπωση ότι πριν ξεκινήσει ήπιε
ένα ρόφημα με μαγικό ζωμό για
super vision...τι να σου κάνει ο
φακός...?

Δ) ο ασθενής ΝΑΙ ήταν ξένος...από αυτούς που μας κόβουν τα λεφτά...μας μαμαει? Θα τον μαμησουμε κι εμείς!!!

Καλημέρα Andy! Τωρα ολοκληρώθηκαν οι απαντήσεις. Μάλιστα, ειναι ο James και τα κορίτσια του, στην πανω η Ant στην κάτω η Chrys. Ευχαριστούμε Andy για το feedback της εξαγωγής και τις παρατηρήσεις σου έτσι ώστε να έχουμε πληρέστερη εικόνα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν
αποδίδεται με αυτή τη φωτό
σε καμία περιπτωση

Για την 2η φώτο τείνω να συμφωνήσω και εγώ (το έγραψα εξάλλου), σίγουρα ο φωτισμός πρέπει να είναι καλύτερος, στην πρώτη όμως δεν βλέπω τον ειδικό φωτισμό, γενικώς δεν βλέπω τους ειδικούς φωτισμούς όπως στα χειρουργεία που έχω ποστάρει από εξωτερικό, όπως έχουν και οι οδοντίατροι που μια κατευθυνόμενη δέσμη "χτυπάει" την περιοχή από κοντινή απόσταση άρα το φως πρέπει να κατέβει με μπράτσο από το ταβάνι ή παρακείμενο τοίχο...αν είχαμε και μια πανοραμική των δωματίων θα είμασταν σίγουροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα