Μεταμόσχευση 3066 grafts FUE στη κλινική regrow (antiagers) του κ. Βελημβασάκη Γεώργιου 18-19 /3/2021

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
cvial ανεβάζω φωτο απο τη δότρια, αλλά να σου πω την αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω αν είναι αυτές που ήταν να εξάγει ή απλά είναι η καταμέτρηση

Καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο στην κλινική για τα στατιστικά που δίνει. Το περίμενα γιατί ξέρω ότι ο Βελιμβασάκης είναι φαν του Λορενζο και είχε ζητησει όλα τα προγράμματα ήδη απο το WorldFUE. Αυτό είναι το θετικό.

Το αρνητικό. Δυστυχώς φίλε ο λόγος 1.96 δεν είναι αποτέλεσμα της έλλειψης πολυτρίχων στην δοτριά σου αλλά στρατηγικής της ιατρού ή του team που έκανε την εξαγωγή. Με βάση τις φώτο της δότριας που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση έχεις στις περιοχές occipital (πίσω κέντρο) λόγο 2.60! (208τρίχες/78g) και parietal (πίσω δεξιά/αριστερά) λόγο 2.35! (178τρίχες/75g). Αυτές οι 2 περιοχές είναι το φιλέτο και αντιπροσωπεύουν το 80% της ωφέλιμης δότριας. Ακόμα και η temporal έχει λόγο 2.15 (140τριχες/65g). Γενικά μια πολύ καλή δότρια. Με λίγα λόγια πολύ άνετα θα μπορούσες να έχεις λόγο εξαγωγής 2.3-2.4 και μια κάλυψη 20-25% καλύτερη. Με την τρίχα που έχεις (λεπτή 48-50μ) το είχες ανάγκη.

Πολύ μεγάλο φάουλ όπως και φάουλ η τοποθέτηση μονότριχων πίσω από 2τριχα και 3τριχα. Γενική το pattern εξαγωγής αλλά και φύτευσης δεν είναι καλό. Δεν ξέρω που οφείλεται, δεν θέλω να πω την λέξη "απειρία", αλλά δεν βλέπω και άλλο προφανή λόγο. Μακάρι η φυτρωσή σου να είναι πολύ καλή για να πάρεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Πάντως για όσους αμφισβητούν την αξία των μετρήσεων αυτή η μμ που παρέχει όλα τα στοιχεία μας δείχνει με κάθε λεπτομέρεια την στρατηγική που ακολουθήθηκε και μπορούμε να την κρίνουμε. Σκεφτείτε σε άλλα περιστατικά που δεν έχουμε καμμία ανάλυση τι γίνεται και δεν παίρνουμε χαμπάρι. Για αυτό και μόνο οφείλω να συγχαρώ την κλινική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitraza

Member
Καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο στην κλινική για τα στατιστικά που δίνει. Το περίμενα γιατί ξέρω ότι ο Βελιμβασάκης είναι φαν του Λορενζο και είχε ζητησει όλα τα προγράμματα ήδη απο το WorldFUE. Αυτό είναι το θετικό.

Το αρνητικό. Δυστυχώς φίλε ο λόγος 1.96 δεν αποτέλεσμα της έλλειψης πολυτρίχων στην δοτριά σου αλλά στρατηγικής της ιατρού ή του team που έκανε την εξαγωγή. Με βάση τις φώτο της δότριας που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση έχεις στις περιοχές occipital (πίσω κέντρο) λόγο 2.60! (208τρίχες/78g) και parietal (πίσω δεξιά/αριστερά) λόγο 2.35! (178τρίχες/75g). Αυτές οι 2 περιοχές είναι το φιλέτο και αντιπροσωπεύουν το 80% της ωφέλιμης δότριας. Ακόμα και η temporal έχει λόγο 2.15 (140τριχες/65g). Γενικά με πολύ καλή δότρια. Με λίγα λόγια πολύ άνετα θα μπορούσες να έχεις λόγο εξαγωγής 2.3-2.4 και μια κάλυψη 20-25% καλύτερη. Με την τρίχα που έχεις (λεπτή 48-50μ) το είχες ανάγκη.

Πολύ μεγάλο φάουλ όπως και φάουλ η τοποθέτηση μονότριχων πίσω από 2τριχα και 3τριχα. Γενική το pattern εξαγωγής αλλά και φύτευσης δεν είναι καλό. Δεν ξέρω που οφείλεται, δεν θέλω να πω την λέξη "απειρία", αλλά δεν βλέπω και άλλο προφανή λόγο. Μακάρι η φυτρωσή σου να είναι πολύ καλή για να πάρεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Πάντως για όσους αμφισβητούν την αξία των μετρήσεων αυτή η μμ που παρέχει όλα τα στοιχεία μας δείχνει με κάθε λεπτομέρεια την στρατηγική που ακολουθήθηκε και μπορούμε να την κρίνουμε. Σκεφτείτε σε άλλα περιστατικά που δεν έχουμε καμμία ανάλυση τι γίνεται και δεν παίρνουμε χαμπάρι. Για αυτό και μόνο οφείλω να συγχαρώ την κλινική.
Ευχαριστώ για την ανάλυση cvial. Πραγματικά δε γνωρίζω ούτε καταλάβαινα πολλά από τέτοιες αναλύσεις. Μακάρι να πάνε όλα καλά και σε ενδεχόμενη 2η μ.μ θα είμαι σοφότερος και προετοιμασμένος!
 
Cvial το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έχει μόνο η συγκεκριμένη κλινική ή υπάρχουν και άλλες στην Ελλάδα;
Υπάρχει κλινική που να κάνει σοβαρές μετρήσεις δότριας και όχι με το αετισιο μάτι τους;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Υπάρχει καμία κλινική στην Κύπρο ή και στο εξωτερικό που να μπορείς να ζητήσεις και να σου κάνουν εξέταση μέσω της οποίας θα υπολογιστεί το ποσοστό των τριχών που βρίσκονται σε αναγενή και τελογενή φάση, καθώς και το miniaturized to terminal hairs ratio;
Επίσης εξέταση της δότριας περιοχής μέσω της οποίας θα υπολογιστεί η πυκνότητα (FUs/cm^2) σε temporal, parietal, occipital, η διάμετρος τρίχας, αλλά και η πολυτριχία-λόγος πριν την μεταμόσχευση;
 

Scar

Active Member
Καλή φύτρωση φίλε dimitraza . Νομίζω ότι ο CVIAL μας κάλυψε πλήρως.
Ο σημαντικότερος παράγοντας στην απόφαση για μ.μ. είναι η ελαχιστοποίηση της πιθανότητας για αποτυχία και αντίστοιχα η μεγιστοποίηση της πιθανότητας για επιτυχία .
Θα σταθώ όμως στον σημαντικό παράγοντα "κόστος". Υπάρχουν πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) συναγωνιστές που δεν διαθέτουν πάνω από 2000-2500 ευρώ για μ.μ. . Αν οι ανάγκες τους είναι >2500 τ.θ. , αυτομάτως αποκλείονται οι καταξιωμένοι ιατροί & κλινικές με αξιόλογο feedback. Ένας οικογενειάρχης με χίλιες-δυο οικονομικές υποχρεώσεις θα θυσιάσει τις αποταμιεύσεις του για τα παιδιά του.
Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι στην παραπάνω κατηγορία, αυτό που ξέρω είναι ό,τι αν δεις αποτελέσματα και μείνεις ικανοποιημένος τότε θα είσαι νικητής. Εκ του αποτελέσματα θα δικαιωθείς (ή όχι).
Δυστυχώς, όλοι έχουμε δει αποτυχημένες μ.μ. με τεράστιες καταστροφές σε δότρια και αποκαρδιωτικά αποτελέσματα σε λήπτρια. Θεωρώ πως δεν έχεις τέτοιο κίνδυνο.
 

dimitraza

Member
Καλή φύτρωση φίλε dimitraza . Νομίζω ότι ο CVIAL μας κάλυψε πλήρως.
Ο σημαντικότερος παράγοντας στην απόφαση για μ.μ. είναι η ελαχιστοποίηση της πιθανότητας για αποτυχία και αντίστοιχα η μεγιστοποίηση της πιθανότητας για επιτυχία .
Θα σταθώ όμως στον σημαντικό παράγοντα "κόστος". Υπάρχουν πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) συναγωνιστές που δεν διαθέτουν πάνω από 2000-2500 ευρώ για μ.μ. . Αν οι ανάγκες τους είναι >2500 τ.θ. , αυτομάτως αποκλείονται οι καταξιωμένοι ιατροί & κλινικές με αξιόλογο feedback. Ένας οικογενειάρχης με χίλιες-δυο οικονομικές υποχρεώσεις θα θυσιάσει τις αποταμιεύσεις του για τα παιδιά του.
Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι στην παραπάνω κατηγορία, αυτό που ξέρω είναι ό,τι αν δεις αποτελέσματα και μείνεις ικανοποιημένος τότε θα είσαι νικητής. Εκ του αποτελέσματα θα δικαιωθείς (ή όχι).
Δυστυχώς, όλοι έχουμε δει αποτυχημένες μ.μ. με τεράστιες καταστροφές σε δότρια και αποκαρδιωτικά αποτελέσματα σε λήπτρια. Θεωρώ πως δεν έχεις τέτοιο κίνδυνο.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Όντως ανήκω σ΄ αυτή τη κατηγορία, η αλήθεια είναι ότι δε μου περισσεύουν αλλά μ΄έτρωγε το σαράκι να μπω σ΄αυτή τη διαδικασία (και να ξεπεράσω και τη μικρή γκρίνια της συζύγου για το λόγο που εύστοχα περιέγραψες πιο πάνω). Ελπίζω και εγω να μην απογοητευτώ με το αποτέλεσμα, ούτε βέβαια κρατάω ¨μεγάλο καλάθι¨... Προσδοκώ απλά ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...
 

Karilos

New Member
Παιδιά συγνώμη που μπαίνω εδω για να γραψω απλά με έπιασε άγχος τώρα,πάνω σε αυτά που λέτε έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με ξεαγχωσετε θα σας είμαι ευγνώμων.... λοιπον έκανα fue πριν 9 μέρες,θέλω να Μ πείτε αν τα λαθοι που έκανα επηρεάσουν το αποτέλεσμα.1 στα διαλλειματα κάπνιζα.2 το τσιγάρο το ελατωσα μόνο της 2 πρώτες μέρες.3 είχα σεξουαλική επαφή,μιλαμε τώρα ψιλοπραγματα ένα λεπτό έτσι την επόμενη ακριβώς μέρα.4 σήκωσα βάρος ένα μωρό 10κιλα.5το νερό που χρησιμοποιούσα ήταν προς το κρύο...ελπίζω όλα αυτά που σκέφτομαι απλά να είναι ανασφάλειες και να λεω βλακείες.απλα έχω αγχωθει παρά πολύ.α βγήκα και στον ήλιο 2 3 λεπτά ξεχάστηκα.και έκανα και κανονικά σεξ την 4μερα...μην ρωτήσετε γιατι,γιατιπήγα για μμ χωρίς να ξέρω και το μόνο που νόμιζα ότι πρέπει να γίνει μετά την μεταμόσχευση ήταν να μην χτυπήσω το κεφάλι μου και την διαδικασία του λουσιματος τίποτα αλλο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά συγνώμη που μπαίνω εδω για να γραψω απλά με έπιασε άγχος τώρα,πάνω σε αυτά που λέτε έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με ξεαγχωσετε θα σας είμαι ευγνώμων.... λοιπον έκανα fue πριν 9 μέρες,θέλω να Μ πείτε αν τα λαθοι που έκανα επηρεάσουν το αποτέλεσμα.1 στα διαλλειματα κάπνιζα.2 το τσιγάρο το ελατωσα μόνο της 2 πρώτες μέρες.3 είχα σεξουαλική επαφή,μιλαμε τώρα ψιλοπραγματα ένα λεπτό έτσι την επόμενη ακριβώς μέρα.4 σήκωσα βάρος ένα μωρό 10κιλα.5το νερό που χρησιμοποιούσα ήταν προς το κρύο...ελπίζω όλα αυτά που σκέφτομαι απλά να είναι ανασφάλειες και να λεω βλακείες.απλα έχω αγχωθει παρά πολύ.α βγήκα και στον ήλιο 2 3 λεπτά ξεχάστηκα.και έκανα και κανονικά σεξ την 4μερα...μην ρωτήσετε γιατι,γιατιπήγα για μμ χωρίς να ξέρω και το μόνο που νόμιζα ότι πρέπει να γίνει μετά την μεταμόσχευση ήταν να μην χτυπήσω το κεφάλι μου και την διαδικασία του λουσιματος τίποτα αλλο

No problem
 

dimitraza

Member
Παιδιά συγνώμη που μπαίνω εδω για να γραψω απλά με έπιασε άγχος τώρα,πάνω σε αυτά που λέτε έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με ξεαγχωσετε θα σας είμαι ευγνώμων.... λοιπον έκανα fue πριν 9 μέρες,θέλω να Μ πείτε αν τα λαθοι που έκανα επηρεάσουν το αποτέλεσμα.1 στα διαλλειματα κάπνιζα.2 το τσιγάρο το ελατωσα μόνο της 2 πρώτες μέρες.3 είχα σεξουαλική επαφή,μιλαμε τώρα ψιλοπραγματα ένα λεπτό έτσι την επόμενη ακριβώς μέρα.4 σήκωσα βάρος ένα μωρό 10κιλα.5το νερό που χρησιμοποιούσα ήταν προς το κρύο...ελπίζω όλα αυτά που σκέφτομαι απλά να είναι ανασφάλειες και να λεω βλακείες.απλα έχω αγχωθει παρά πολύ.α βγήκα και στον ήλιο 2 3 λεπτά ξεχάστηκα.και έκανα και κανονικά σεξ την 4μερα...μην ρωτήσετε γιατι,γιατιπήγα για μμ χωρίς να ξέρω και το μόνο που νόμιζα ότι πρέπει να γίνει μετά την μεταμόσχευση ήταν να μην χτυπήσω το κεφάλι μου και την διαδικασία του λουσιματος τίποτα αλλο
Karilo σε παραδέχομαι!!! Την επόμενη μέρα με το ψιλοπρήξιμο και τις πληγές σεξ.... Αλλά και ένα λεπτό μόνο... Αυτό σημαίνει ότι πρόσεχες!!! Αστειεύομαι... Και εγω δε νομίζω να πειράζουν όλα αυτά. Για το τσιγάρο λένε ότι πρέπει να οξυγονώνεται σωστά το κεφάλι για αυτό πρέπει να το αποφεύγουμε... Θεωρητικά κάποιος αν καπνίζει σαν φουγάρο μπορεί να χει πρόβλημα... Για τα άλλα νομίζω ότι πρέπει να τα αποφεύγουμε για να μη χτυπήσουμε κατά λάθος το κεφάλι. Καλή φύτρωση, σχεδόν μαζί χρονικά κάναμε τη μ.μ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Karilos

New Member
Karilo σε παραδέχομαι!!! Την επόμενη μέρα με το ψιλοπρήξιμο και τις πληγές σεξ.... Αλλά και ένα λεπτό μόνο... Αυτό σημαίνει ότι πρόσεχες!!! Αστειεύομαι... Και εγω δε νομίζω να πειράζουν όλα αυτά. Για το τσιγάρο λένε ότι πρέπει να οξυγονώνεται σωστά το κεφάλι για αυτό πρέπει να το αποφεύγουμε... Θεωρητικά κάποιος αν καπνίζει σαν φουγάρο μπορεί να χει πρόβλημα... Για τα άλλα νομίζω ότι πρέπει να τα αποφεύγουμε για να μη χτυπήσουμε κατά λάθος το κεφάλι. Καλή φύτρωση, σχεδόν μαζί χρονικά κάναμε τη μ.μ
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.ενταξει κάνω έναν καπνό ανά 3 μέρες, είναι αρκετά τισγαρα έως πολλά νομίζω καλή φύτρωση εύχομαι και σε εσένα φίλε μου
 

dwse mali

Member
καλή φύτρωση να έχεις φίλε και καλή επιτυχία συνολικά !! .. το μόνο σίγουρο είναι ότι πέτυχες σουπερ τιμή ! Επισκέφθηκα και γω την συγκεκριμένη κλινική, υποτίθεται μέσω γνωστού, και πήρα προσφορά 3000 € για 2200-2500 grafts.. εσύ τίναξες την μπάνκα με 2500 € για 3000+ grafts .. να επιβεβαιώσω και γω με τη σειρά μου ότι η ομάδα εκπαιδευμένων νοσηλευτών εκεί μέσα είναι μια αλλά οι γιατροί που κάνουν τις επεμβάσεις περισσότεροι και εναλλασόμενοι.. εσύ ανέφερες μια ενδοκρινολόγο, ενα παλικάρι σε άλλο νήμα (που δεν προώρησε από ότι κατάλαβα ακόμη σε μμ) μίλησε για μια ωρλ, ενώ και μενα ο dr Βελημβασάκης μου μίλησε για πολλούς γιατρούς όλους εκπαιδευμένους από τον ίδιο που ανάλογα με την ημέρα κάνουν την επέμβαση σε συνεργασία με αυτή την μια εξειδικευμένη ομάδα νοσηλευτών του...

Διωρθωνω.. Εγώ σου ειπα για ωρλ,αλλά πιθανώς τα μπέρδεψα..μιλάμε για την ιδια γιατρό, είναι ενδοκρινολογος
 

karaflomallias

Active Member
Διωρθωνω.. Εγώ σου ειπα για ωρλ,αλλά πιθανώς τα μπέρδεψα..μιλάμε για την ιδια γιατρό, είναι ενδοκρινολογος
και έτσι να είναι, οι άνω του ενός γιατροί που κάνουν επεμβάσεις εκεί είναι δεδομένο... το άκουσα από το στόμα του ίδιου του δρ Βελημβασάκη... μάλιστα μου είπε ότι δεν μπορώ να δω αποτελέσματα του γιατρού από πριν, γιατί δεν ξέρουμε ποιος/ ποια γιατρός θα είναι... ανάλογα με την ημέρα που έχει κενό χειρουργείο και θα σε βάλει βλέπει και ποιος/ποια γιατρός κάνει την επέμβαση... για αποτελέσματα σε παραπέμπει στο site που σου λέει ότι είναι αποτελέσματα της κλινικής γενικά ....
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Παιδιά συγνώμη που μπαίνω εδω για να γραψω απλά με έπιασε άγχος τώρα,πάνω σε αυτά που λέτε έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με ξεαγχωσετε θα σας είμαι ευγνώμων.... λοιπον έκανα fue πριν 9 μέρες,θέλω να Μ πείτε αν τα λαθοι που έκανα επηρεάσουν το αποτέλεσμα.1 στα διαλλειματα κάπνιζα.2 το τσιγάρο το ελατωσα μόνο της 2 πρώτες μέρες.3 είχα σεξουαλική επαφή,μιλαμε τώρα ψιλοπραγματα ένα λεπτό έτσι την επόμενη ακριβώς μέρα.4 σήκωσα βάρος ένα μωρό 10κιλα.5το νερό που χρησιμοποιούσα ήταν προς το κρύο...ελπίζω όλα αυτά που σκέφτομαι απλά να είναι ανασφάλειες και να λεω βλακείες.απλα έχω αγχωθει παρά πολύ.α βγήκα και στον ήλιο 2 3 λεπτά ξεχάστηκα.και έκανα και κανονικά σεξ την 4μερα...μην ρωτήσετε γιατι,γιατιπήγα για μμ χωρίς να ξέρω και το μόνο που νόμιζα ότι πρέπει να γίνει μετά την μεταμόσχευση ήταν να μην χτυπήσω το κεφάλι μου και την διαδικασία του λουσιματος τίποτα αλλο
Είσαι ωραίος φίλε! Κάποιοι (κι εγω
Δεν νομίζω αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο, εγώ πάντως το έχω :)
Δεν νομίζω αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο, εγώ πάντως το έχω :)
Αγαπητέ φίλε Cvial
Δεν νομίζω αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο, εγώ πάντως το έχω :)
Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο αγαπητέ φίλε Cvial ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο.
Με τις κλινικές δε βρίσκειςάκρη.
Επιμένω να πληρώσω προκειμένου να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.
Δεν νομίζω αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο, εγώ πάντως το έχω :)
Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο ήθελα αγαπητέ cvial να σε ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο. Με τις κλινικές δεν βρίσκεις άκρη.
Επιμένω να πληρώσω ώστε να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Είσαι ωραίος φίλε! Κάποιοι (κι εγω


Αγαπητέ φίλε Cvial

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο αγαπητέ φίλε Cvial ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο.
Με τις κλινικές δε βρίσκειςάκρη.
Επιμένω να πληρώσω προκειμένου να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο ήθελα αγαπητέ cvial να σε ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο. Με τις κλινικές δεν βρίσκεις άκρη.
Επιμένω να πληρώσω ώστε να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.
Πρωτάρης συγνώμη
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είσαι ωραίος φίλε! Κάποιοι (κι εγω


Αγαπητέ φίλε Cvial

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο αγαπητέ φίλε Cvial ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο.
Με τις κλινικές δε βρίσκειςάκρη.
Επιμένω να πληρώσω προκειμένου να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.
Ωστόσο ήθελα αγαπητέ cvial να σε ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις μετρήσεις προ ΜΕΤ ώστε να έχουμε ένα ολοκληρωμένο πλάνο. Με τις κλινικές δεν βρίσκεις άκρη.
Επιμένω να πληρώσω ώστε να έχω μία σωστή καταμέτρηση, σου λένε όχι όχι είναι δωρεάν και τελικά μετρήσεις δεν γίνονται ποτέ.

Φίλε για να κάνεις καλές μετρήσεις δότριας όπως εδώ πρέπει να την έχεις ξυρίσει. Αν η δότρια ξυριστεί (ή τουλάχιστον κάποια σημεία της) μπορούν να γίνουν ολοκληρωμένες ακριβείς μετρήσεις πυκνότητας και λόγου. Αλλιώς είναι κατά προσέγγιση. Βέβαια ένας έμπειρος γιατρός μπορεί εκ των προτέρω προσεγγιστικά να καταλάβει και την πυκνότητα και τον λόγο με ακρίβεια 80-85% (αν είναι καλός και ασχολείται).
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Φίλε για να κάνεις καλές μετρήσεις δότριας όπως εδώ πρέπει να την έχεις ξυρίσει. Αν η δότρια ξυριστεί (ή τουλάχιστον κάποια σημεία της) μπορούν να γίνουν ολοκληρωμένες ακριβείς μετρήσεις πυκνότητας και λόγου. Αλλιώς είναι κατά προσέγγιση. Βέβαια ένας έμπειρος γιατρός μπορεί εκ των προτέρω προσεγγιστικά να καταλάβει και την πυκνότητα και τον λόγο με ακρίβεια 80-85% (αν είναι καλός και ασχολείται).
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

panos1234

Well-Known Member
Φίλε για να κάνεις καλές μετρήσεις δότριας όπως εδώ πρέπει να την έχεις ξυρίσει. Αν η δότρια ξυριστεί (ή τουλάχιστον κάποια σημεία της) μπορούν να γίνουν ολοκληρωμένες ακριβείς μετρήσεις πυκνότητας και λόγου. Αλλιώς είναι κατά προσέγγιση. Βέβαια ένας έμπειρος γιατρός μπορεί εκ των προτέρω προσεγγιστικά να καταλάβει και την πυκνότητα και τον λόγο με ακρίβεια 80-85% (αν είναι καλός και ασχολείται).

Ενδιαφέρον αυτό που λες CVIAL.
Υπάρχει άραγε κάποια κλινική που μπορείς να πληρώσεις για να έχεις αυτές τις μετρήσεις πριν κάνεις την επέμβαση?
Χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να την κάνεις εκεί.
Μιλάω κάτι σαν το χαρτί του βελημβασάκη.
Γνωρίζεις κάτι?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ολοκληρωμένα στην Ελλάδα δυστυχώς όχι,
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα