Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερματ.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vag25

Well-Known Member
Σκεφτηκα να δημιουργησω αυτο το thread,ωστε να εχουμε μαζεμενα τα προιοντα,θεραπειες και καθημερινες συνηθειες που μας βοηθησαν να ελαχιστοποιησουμε το προβλημα της Σμηγματορροϊκής Δερματίτιδας.
Περιαματιζομαι αρκετες φορες με διαφορα σαμπουαν και εδω θα γραφω τα αποτελεσματα και θα τα αξιολογω.(με ενα βαθμο εως το 10).
Περιμενω το ιδιο και απο τα υπολοιπα παιδια με το συγκεκριμενο προβλημα.

Ειναι πολυ δυσκολο δυστυχως να βρεθει σαμπουαν που θα πλησιαζει το 10,αλλα υπαρχουν αρκετα που ειναι καλυτερα απο καποια αλλα.


Λοιπον.

1)Λοσιόν ANTIFORFORALE της Fair Hair
7.5/10

Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνησουν γιατι στο θεμα της τριχοπτωσης δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα αυτα τα προιοντα αλλα στο θεμα της ΣΔ,κατα την γνωμη μου ειναι.

Θετικα: Ξεχασα το θεμα τριχοπτωσης-φαγουρας για 8 μηνες.
Αρνητικα:Νομιζω οτι ειχα καποιες παρενεργειες(δεν ειμαι βεβαιος οτι ηταν απο αυτο) και σιγα σιγα εχανε την αποτελεσματικοτητα του.

2)Selsun Blue
6.5/10

Πολυ καλο για την φαγουρα,αλλα σε μενα δεν λειτουργει παντα καλα.Οταν το χρησιμ οποιησα για πρωτη φορα ειδα και τα καλυτερα αποτελεσματα(θα του εβαζα 7./10).Προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν λειτουργει πλεον τοσο αποτελεσματικα.

3)Daohair.
5,5/10


Λιγα πραγματα απο το συγκεκριμενο.

4)Fungoral(ή οποιοδηποτε σαμπουαν με Κετο)
4.5/10

Αποφασισα οτι δεν λειτουργει καθολου στο δικο μου δερμα.


5)frezyderm
4.5/10
Aδιαφορο.

6)POLYSORB – 6080®
anti-dandruff shampoo

5.5/10
Το συνδιασα περισσοτερο με την εποχη που δεν ειχα τοσο τριχοπτωση.Η φαγουρα ηταν εκει ομως.

7)Kerium DS
3/10
To χρησιμοποιω 3 εβδομαδες και ισως βλεπω και σε χειροτερη κατασταση πλεον στα μαλλια.

***********************************

Καπου σταματαω με τα σκληρα σαμπουαν μετα απο 10 χρονια και ξεκιναω με πιο natural προιοντα.


8.Ελαιολαδο
Μονο στην πρωτη εφαρμογη ειδα κατι,μετα τιποτα.Γυρω στην 10 εφαρμογες μια με 2 φορες την εβδομαδα.
4/10

9.shampoo antiforfora bioearth
4.5/10
182-234-large.jpg


Μετρια πραγματα.Λιγη βοηθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panayotis19

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με την SD δηλαδή είχα όχι απλά λευκα σημάδια αλλα και κιτρινίλα που μύριζε και άσχημα !! λοιπόν εγώ έβαζα 2 προείδα για 1 μηνα αντί για 2 γιατί μου προκάλεσαν μεγάλη τριχόπτωση το ένα λεγόταν "στιεπροχ" και ένα άλλο που το συνδύαζα μαζί e αυτό clairox δη είμαι σίγουρος αν το λέω σωστά αυτό γιατί η έχω πλέον την συσκευασία αλλα μαζί με την SD έφυγαν και τα μαλλιά mou mazi
 

ARAGORN135

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ από την Σμηγματορροϊκή Δερματ. και ο δερματολόγος μου είχε δώσει 2 σαμπουάν να λούζομαι εναλλάξ το Oliprox και ένα της Ducray το Kertyol το οποίο το βάζω μια φορά την βδομάδα για συντήρηση και τώρα. Μου είχε δώσει όμως και μια φτιαχτή lotion που την φτιάξανε σε φαρμακείο και είχε μέσα κορτιζόνη (Propiosalic λεγόταν νομίζω) και ένα άλλο συστατικό για καλύτεη υγιεινή του τριχωτού. Και εμένα τότε έφευγαν τούφες τα μαλλία και είχα τρομερή φαγούρα. Πολύ χάλι!! Μου πέρασε μετά από 3 μήνες ...
 
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

χρησιμοποιω κατι χρονια stieprox και δεν εχω παραπονο.
ωστοσο δεν ξερω αν ειναι dht blocker παραλληλα.
τοσα που χω ακουσει για το fungoral εδω ημουν ετοιμος να το γυρισω εκει, αλλα ειδα ενα θεμα που λεει οτι το 2% δημιουργει προβλημα και ειμαι καπως επιφυλακτικος.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

γεια σας , και εγω χρισημοποιω το στιπροξ και ειμαι σε γενικες γραμες ευχαριστημενος , 6,5/10 , αλλα μια ερωτηση ολα τα σαμπουαν της ΣΔ προκαλουν και τριχοπτωση??? μετα απο αυτο ποιο ειναι το καταλληλο για συντηρηση??
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

ARAGORN135 είπε:
Εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ από την Σμηγματορροϊκή Δερματ. και ο δερματολόγος μου είχε δώσει 2 σαμπουάν να λούζομαι εναλλάξ το Oliprox και ένα της Ducray το Kertyol το οποίο το βάζω μια φορά την βδομάδα για συντήρηση και τώρα. Μου είχε δώσει όμως και μια φτιαχτή lotion που την φτιάξανε σε φαρμακείο και είχε μέσα κορτιζόνη (Propiosalic λεγόταν νομίζω) και ένα άλλο συστατικό για καλύτεη υγιεινή του τριχωτού. Και εμένα τότε έφευγαν τούφες τα μαλλία και είχα τρομερή φαγούρα. Πολύ χάλι!! Μου πέρασε μετά από 3 μήνες ...

Δλδ θεωρεις οτι βρηκες λυση φιλε ARAGORN135?
Ποσα χρονια ειχες αυτο το προβλημα?

Δεν εχω παρει ποτε κατι τοσο δραστικο οπως κορτιζονη,πιστευεις οτι πρεπει να το κανω και μετα να συντηρισω μια κατασταση οπως εσυ?
6-8 χρονια παλευω με αυτο το πραγμα και απορω πως εχω το μαλλι που εχω σημερα.
Αδειαζω,αλλα πολυ αργα.
 

ARAGORN135

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Κοίταξε ο δερματολόγος που με παρακολουθεί θεωρεί το Α και το Ω να μπορείς να ελέγχεις την Σμηγματορροϊκή Δερματ. γιατί επιδεινώνει πολύ την κατάσταση.

Εμένα μου έφτιαχνε lotion που είχε κορτιζόνη και κάποιο άλλο συστατικό και την έβαζα για 4 μήνες εντατικά (κάθε μέρα μία φορά) και το επόμενο 4μηνο έκανα συντήρηση, δηλ. έβαζα μέρα παρά μέρα. Και πάνταέλουζα το κεφάλι μου με 2 διαφορετικά σαμπουάν όσο κράταγε η θεραπεία αυτή. Το καλοκαίρι σταματούσα για 4 μήνες και το φθινόπωρο ξανάρχιζα πάλι τον ίδιο κύκλο. Αυτό κράτησε 2 χρόνια περίπου 2007-2009 περίπου και μετά για ένα χρόνο έκανα το λάθος να σταματήσω τα πάντα.

Παρουσιάστηκε πάλι το 2010 έκανα την θεραπεία και τώρα είμαι οκ! Πάντως ο γιατρός μου αλλάζει κάθε φορά και κάτι δηλ. την δοσολογία, κάποιο συστατικό στη Lotion , σαμπουάν κλπ. Αν παρουσιάστεί ξανά πάντως, δεν πρόκειται να κάνω το λάθος να το αφήσω έτσι!
Θα σου πει ο γιατρός πάντως! Μόνο μια συμβουλή θα σου δώσω! μην αφήνεις την Σμηγματορροϊκή Δερματ. χωρίς δραστικά μέτρα. Ακολούθα την θεραπεία που θα σου δώσουν με ευλάβεια ! Εγώ αν το έκανα συνέχεια θα είχα σε πολύ καλύτερη κατάσταση το κεφάλι μου τώρα!

Την κορτιζόνη μη την φοβάσαι πάντως. Δεν θα σε αφήσει ο ντόκτορας να την βάλεις για πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς.
Αυτά!
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Thanks για την απαντηση.Θεωρεις ομως οτι αυτο(ο κυκλος) πρεπει να γινεται συνεχεια?Δηλαδη αυτη ειναι μοιρα μας για τα επομενα χρονια? :-[

Μου εδωσε μια λοσιον η τελευταια δερματολογος αλλα δεν την εβαλα ποτε,γιατι αυτα που μου ειπε στο ραντεβου δεν με επεισαν.πχ οτι τοσα χρονια εχω αυτο το προβλημα λογο αγχους και μονο και οτι δεν πρεπει να λουζομαι συχνα(τεραστιο λαθος για μενα).Οποτε δεν εκανα τον κοπο να δοκιμασω και την λοσιον.Ασε που μου εδωσε αρχικα και Regain(ελεος) και αν δεν της ελεγα οτι μου δημιουργει προβλημα θα μου το εδινε κανονικα..
Τελος παντων ,για να ξεκινησω κατι πρεπει ο γιατρος που εχω απεναντι μου να με πεισει οτι γνωριζει 2 πραγματα.
 

mikipitri

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί πιπιλούν την ίδια καραμέλα: ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!!
Έλεος πια furious3
Πάντως τώρα δοκιμάζω τη dactador στο κεφάλι μου. Κορτιζονούχα κρέμα είναι και θα κάνω μια δοκιμή για καμιά εβδομάδα με 10 μέρες να δούμε πόσο παλεύει τη ΣΔ και βλέπουμε!
Εξάλλου και ο φαρμακοποιός μου είπε να μην τη χρησιμοποιήσω παραπάνω
 

ARAGORN135

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Μετά από ένα κύκλο θεραπείας που μπορεί να επαναληφθεί 2-3 φορές η Σμηγματορροϊκή Δερματ. θα υποχωρήσει και θα κάνεις συντήρηση όταν χρειάζεται. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιείς ένα από τα ειδικά για την περίπτωση σαμπουάν μία φορά την εβδομάδα μαζί με ότι άλλο σαμπουάν χρησιμοποιείς. Δεν θα βάζεις κορτιζονούχα ουσία κάθε τρεις και λίγο.
Κοίτα θέλει υπομονή η περίπτωση της Σμηγματορροϊκή Δερματ. και να μην τα παρατήσεις αν επιστρέψει, να συνεχίσεις. Πάρε και μια 2η γνώμη από άλλο γιατρό. Δεν είναι κακό αυτό.

Όσον αφορά το άλλο που λες για το άγχος εγώ πρώτη φορά το ακούω. Ότι η Σμηγματορροϊκή Δερματ. συνδέεται με το άγχος.

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Mπορω να καταλαβω οτι το αγχος επιδεινωνει ενα προβλημα και το πιστευω κιολας.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω εχει δημιουργησει ενα προβλημα που συντηρειται για 6-8 χρονια.
Οταν ο δερματολογος λοιπον υποστηριξει κατι τετοιο,καλως ή κακως εγω δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα.

ARAGORN135 σιγουρα θα δοκιμασω και αλλον δερματολογο και βλεπουμε.Θα γραψω εδω τι ακριβως μου προτεινε.

Επισης αυτο που λενε για καλοκαιρι και βελτιωση δεν το καταλαβαινω.Εμενα τωρα το καλοκαιρι,αυτες τις μερες ειμαι σε χαλια κατασταση.Ξυπναω καθε πρωι μεσα στα νευρα λογο φαγουρας ή στεναχωριεμαι και στο μπανιο φευγουν τουφες.
Πιστευω οτι τα πραγματα ειναι χειροτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kineas

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Γεια σας! Η ΣΔ. δεν επηρεάζει μόνο το κεφάλι αλλά και το πρόσωπο. Σε αυτην την περίπτωση τι χρισιμοποείς;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

kineas είπε:
Γεια σας! Η ΣΔ. δεν επηρεάζει μόνο το κεφάλι αλλά και το πρόσωπο. Σε αυτην την περίπτωση τι χρισιμοποείς;
daktodor :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

mikipitri είπε:
Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί πιπιλούν την ίδια καραμέλα: ΤΟ ΑΓΧΟΣ!!!
Έλεος πια furious3
Πάντως τώρα δοκιμάζω τη dactador στο κεφάλι μου. Κορτιζονούχα κρέμα είναι και θα κάνω μια δοκιμή για καμιά εβδομάδα με 10 μέρες να δούμε πόσο παλεύει τη ΣΔ και βλέπουμε!
Εξάλλου και ο φαρμακοποιός μου είπε να μην τη χρησιμοποιήσω παραπάνω
πως τα παει? :chinscratch
υπαρχει βελτιωση η τα ιδια?
 

ARAGORN135

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Πως πας Vag25 ; Τι θεραπεία σου έδωσε τελικά ο γιατρός ;
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

ARAGORN135 είπε:
Πως πας Vag25 ; Τι θεραπεία σου έδωσε τελικά ο γιατρός ;

Δεν πηγα aragorn.Μπορεις να μου στειλεις σε Pm και τον δικο σου γιατρο.Ισως παω σε 2.Κανει τριχοριζογραμμα?(μπορεις να αναγνωρισει την ΣΔ απο αυτο?)

Σταματησα εντελως το fungoral και ισως παω καλυτερα.Βεβαια τελειωσε το selsun και λουστικα 2 φορες με head and Sold και η φαγουρα δεν υπαρχει πραγματικα μαζι με την τριχοπτωση(υποτιθεται οτι το σαμπουαν ειναι κατα της φαγουρας τεσπα...)
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Σημερα λουστηκα για πρωτη φορα με Frezyderm(αυτο που ισορροπει την ΣΔ) και ειναι εμφανης η διαφορα σε συγκριση με τις 2 προηγουμενες μερες.Τυχαιο?Δυσκολο.:p

Θα κανω review τιου shampoo στο πρωτο ποστ οταν το τελειωσω..
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

AΦου λουστηκα με frezyderm,την επομενη μερα δεν λουστηκα καθολου(ετσι για δοκιμη) και ειδα 15-20 τριχες στο μαξιλαρι.Ενω μετα το καθημερινο λουσιμο αντε να εβλεπα μια...
Οι τριχες ηταν μικρες-δυνατες κυριως,οποτε ή επεσαν οι μικρες απο ολο το κεφαλι ή επεσαν κυριως απο τα πλαγια μαλλια που ειναι μικρες.Φαγουρα κανονικα.
8 χρονια αυτο το πραγμα.Αναρωτιεμαι πως εχουν μεινει αυτα τα μαλλια στο κεφαλι μου και ειναι ο μονος λογος που πιστευω οτι η οποια αραιωση(οχι εμφανης στους αλλους ακομα) οφειλεται στην ΣΔ και οχι ΑΑ.
Γνωμες?
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

καλησπερα , αφου σου φευγουν και στα πλαγια μπορει και να οφειλεται και σε ΣΔ μονο.να ρωτισω αυτο το Frezyderm ειναι καλυτερο απο το stieprox???ποσο στοιχιζει περιπου???ευχαριστω!!!!
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

MANKAR είπε:
καλησπερα , αφου σου φευγουν και στα πλαγια μπορει και να οφειλεται και σε ΣΔ μονο.να ρωτισω αυτο το Frezyderm ειναι καλυτερο απο το stieprox???ποσο στοιχιζει περιπου???ευχαριστω!!!!

Eιναι πιο ευαισθητα τα πανω,αλλα ναι φευγουν απο παντου τοσα χρονια χωρις διακρισεις.
Γυρω στα 15 ευρω πρεπει να εχει.Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο το stieprox.Θα γραψω τις εντυπωσεις μου μετα απο καιρο στο πρωτο ποστ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα