Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερματ.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Καλημέρα σας.
Είμαι 36 ετών και απο την ηλικία των 20 με ταλαιπωρεί η Σ.Δ.
Η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τις δικές σας.

Πήγα σε πολλούς δερματολόγους σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Αθήνα. Διαφόρων ηλικιών και νοοτροπιών, από νεαρούς με απλά ταπεινά ιατρεία μέχρι καθηγητές πανεπιστημίων και μεγάλα ονόματα.
Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κλάδος της ιατρικής λειτουργεί συμπτωματικά, δηλαδή προσπαθεί να θεραπεύσει το σύμπτωμα και όχι την αιτία που το προκάλεσε.
Ως αιτία θεωρούν το άγχος... και ξεμπέρδεψαν. Αγχος και στρες, κατα διαστήματα, έχει σχεδόν όλος ο κόσμος... Γιατί δεν έμφανίζεται σε όλους Σ.Δ?

Στους περισσότερους δερματολόγους, η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό τους όταν βλέπουν Σ.Δ είναι η χορήγηση κορτιζόνης (και όχι μόνο για Σ.Δ., γενικώς είναι η λύση για πάσα νόσο...), η δεύτερη σκέψη fungoral shampoo και η τρίτη σκέψη σαμπουάν ή λοσιον με πίσσα ή παράγωγα πίσσας (φυτική ή ορυκτή).
Σχεδόν κάθε φορά που πήγαινα σε δερματολόγους αισθανόμουν ότι για αυτούς ουσιαστικά δεν ήμουν ασθενής, οτι αυτό που είχα ήταν κάτι ασήμαντο με αδιάφορα, τετριμένα και ίσως αστεία συμπτώματα και οτι μάλλον τους ξόδευα τον χρόνο τους.

Απο το 1996 μέχρι το 2001 επισκεπτόμουν δερματολόγο μία φορά το δίμηνο, ακουλουθούσα πιστα τις συμβουλές τους και έπαιρνα ότι μου έδιναν, κορτιζονούχες ή πισσούχες λοσιόν, αμινοξέα, ιχνοστοιχεία, σαμπουάν κετοκοναζόλης ή πίσσας.
Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. Η συγκεκριμένη θεραπεία που ακολούθησα οδήγησε σε φαινόμενο rebound και απο τότε δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κορτιζονούχα προιόντα για κανέναν λόγο.
Αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα δεν ήταν αθώα.
Η πίσσα και τα παράγωγα της θεωρείται ύποπτη για καρκινογέννεση.
Για τα σαμπουάν κετοκοναζόλης αναφέρεται συγκεκριμένος τρόπος χρήσης: για τον πρωτο μήνα 2 φορές την εβδομάδα, για τον δεύτερο μήνα 1 φορά την εβδομάδα, για τον τρίτο μήνα 1 φορά το δεκαπενθήμερο. Τον τέταρτο μήνα αλλάζεις σαμπουάν, γιατι η κετοκοναζόλη μπορεί να περάσει στο αίμα και να προκαλέσει ηπαττικές βλάβες.

Χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό, θα πρότεινα σε όσους ακολουθούν παρόμοια θεραπευτικά σχήματα, να κάνουν εξετάσεις αίματος 2-3 το χρόνο, ειδικά αν κάνουν μακροχρόνια θεραπεία και είναι πάνω απο 30-35 ετών. Πέρα απο την γενική αίματος, ας ελέγξουν τρανσαμινάσες και θυρεοειδη.

Με μεγάλη αγάπη και κατανόηση, εύχομαι σε όλους καλή δύναμη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark είπε:
Καλημέρα σας.
Είμαι 36 ετών και απο την ηλικία των 20 με ταλαιπωρεί η Σ.Δ.
Η περίπτωση μου μοιάζει πολύ με τις δικές σας.

Πήγα σε πολλούς δερματολόγους σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Αθήνα. Διαφόρων ηλικιών και νοοτροπιών, από νεαρούς με απλά ταπεινά ιατρεία μέχρι καθηγητές πανεπιστημίων και μεγάλα ονόματα.
Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κλάδος της ιατρικής λειτουργεί συμπτωματικά, δηλαδή προσπαθεί να θεραπεύσει το σύμπτωμα και όχι την αιτία που το προκάλεσε.
Ως αιτία θεωρούν το άγχος... και ξεμπέρδεψαν. Αγχος και στρες, κατα διαστήματα, έχει σχεδόν όλος ο κόσμος... Γιατί δεν έμφανίζεται σε όλους Σ.Δ?

Στους περισσότερους δερματολόγους, η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό τους όταν βλέπουν Σ.Δ είναι η χορήγηση κορτιζόνης (και όχι μόνο για Σ.Δ., γενικώς είναι η λύση για πάσα νόσο...), η δεύτερη σκέψη fungoral shampoo και η τρίτη σκέψη σαμπουάν ή λοσιον με πίσσα ή παράγωγα πίσσας (φυτική ή ορυκτή).
Σχεδόν κάθε φορά που πήγαινα σε δερματολόγους αισθανόμουν ότι για αυτούς ουσιαστικά δεν ήμουν ασθενής, οτι αυτό που είχα ήταν κάτι ασήμαντο με αδιάφορα, τετριμένα και ίσως αστεία συμπτώματα και οτι μάλλον τους ξόδευα τον χρόνο τους.

Απο το 1996 μέχρι το 2001 επισκεπτόμουν δερματολόγο μία φορά το δίμηνο, ακουλουθούσα πιστα τις συμβουλές τους και έπαιρνα ότι μου έδιναν, κορτιζονούχες ή πισσούχες λοσιόν, αμινοξέα, ιχνοστοιχεία, σαμπουάν κετοκοναζόλης ή πίσσας.
Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. Η συγκεκριμένη θεραπεία που ακολούθησα οδήγησε σε φαινόμενο rebound και απο τότε δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κορτιζονούχα προιόντα για κανέναν λόγο.
Αλλά και τα υπόλοιπα σκευάσματα δεν ήταν αθώα.
Η πίσσα και τα παράγωγα της θεωρείται ύποπτη για καρκινογέννεση.
Για τα σαμπουάν κετοκοναζόλης αναφέρεται συγκεκριμένος τρόπος χρήσης: για τον πρωτο μήνα 2 φορές την εβδομάδα, για τον δεύτερο μήνα 1 φορά την εβδομάδα, για τον τρίτο μήνα 1 φορά το δεκαπενθήμερο. Τον τέταρτο μήνα αλλάζεις σαμπουάν, γιατι η κετοκοναζόλη μπορεί να περάσει στο αίμα και να προκαλέσει ηπαττικές βλάβες.

Χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό, θα πρότεινα σε όσους ακολουθούν παρόμοια θεραπευτικά σχήματα, να κάνουν εξετάσεις αίματος 2-3 το χρόνο, ειδικά αν κάνουν μακροχρόνια θεραπεία και είναι πάνω απο 30-35 ετών. Πέρα απο την γενική αίματος, ας ελέγξουν τρανσαμινάσες και θυρεοειδη.

Με μεγάλη αγάπη και κατανόηση, εύχομαι σε όλους καλή δύναμη.

καλησπερα , εσυ και ο προηγουμενος φιλος ειπατε καποια πραγματα για το fungoral τα οποια δεν ξερω αν υσχιουν , υπαρχουν πολλα μελη στο φορουμ που το χρισημοποιουν για χρονια οπως και εγω εδω και ενα μηνα 3 φορες την εβδομαδα και δεν επαθε κανεις τιποτα !!!ας βγουν και αλλα μελη να μιλησουν σχετικα με το θεμα!!!
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark με την εμπειρια που εχεις αποκτησει πλεον μετα απο τοσα χρονια,τι θα προτεινες?
Εγω οπως γραφω στο πρωτο ποστ μου ,θεωρω οτι με τα σκληρα σαμπουαν μαλλον κακο κανω στο δερμα μου και τελικα παω σε εντελως φυσικα και απαλα προιοντα ως συμμαχους μου.
Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω ενα σαμπουαν που περιεχει 80% αλοη,jojoba oil και tea tree οil.Προσθετω επισης μια σταγονα δενδρολιβανο(αιθεριο ελαιο).
Τα αποτελεσματα θα τα γραψω στο πρωτο ποστ μου καποια στιγμη.


ΥΓ.Ειχες κανει ποτε θεραπεια για ακμη?
 

fotisI

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

MANKAR είπε:
γιατι το φοβασαι το fungoral??τι εχεις ακουσει στα ξενα φορουμ???

Σε ξένα φόρουμ είχα διαβάσει ότι προκαλεί σεντινγκ. Και ότι το θεωρούν αρκετά σκληρό φάρμακο όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, και όχι τόσο αθώο.Ακόμα εμένα μετά το λούσιμο πάντα βλέπω το δέρμα να έχει αυξημένη ξηροδερμία.
Τώρα σχετικά με την πίσσα, έχει δίκιο ο φίλος ότι προκαλεί καρκίνο του δέρματος, και για αυτό σταμάτησαν να παράγονται κάποια τέτοια σαμπουάν.
Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ έχει μια μορφή πίσσας όπου δεν είναι επικίνδυνη, και είναι το μόνο που με έφτιαχνε όσο το fungoral σε καθαρότητα.
2 πράματα θέλω να προσθέσω. Με βοηθά πολύ το συχνό λούσιμο, και η μη λιπαρή διατροφή.
Όποιος γνωρίζει κάτι που βοήθησε, ας μας πει κάτι...
 

kkathi

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Προ καιρού είχα διαβάσει σε άρθρο στο Ιντερνετ ότι έλλειψη της βιταμίνης Β6 οδηγεί σε σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Αξίζει διερεύνησης το θέμα σε ελληνικά και ξένα sites
 

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Φίλε MANKAR αν πήγες σε ιατρό και σου συνέστησε να χρησιμοποιείς άφοβα σαμπουάν ή κρέμα fungoral, τότε θα σου πρότεινα να πήγαινες και σε άλλον ιατρό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Σε όσους ιατρούς πήγα, μπορεί να είχαν διαφορετικές απόψεις γενικά για διάφορα θέματα, αλλά συγκεκριμένα για το fungoral κανείς δεν μου είπε κάτι διαφορετικό απο αύτο που έγραψα πιο πάνω:

Για τα σαμπουάν κετοκοναζόλης (Fungoral, Abba, Botaderm... είναι πάρα πολλά) αναφέρεται συγκεκριμένος τρόπος χρήσης: για τον πρωτο μήνα 2 φορές την εβδομάδα, για τον δεύτερο μήνα 1 φορά την εβδομάδα, για τον τρίτο μήνα 1 φορά το δεκαπενθήμερο. Τον τέταρτο μήνα αλλάζεις σαμπουάν... χρησιμοποιείς Stieprox, Selsun ή κατι αλλο... προκειμένου να αποφύγεις της παρενέργειες της κετοκοναζόλης.

MANKAR είπε:
γιατι το φοβασαι το fungoral??

Οι παρενέργειες της δραστικής του ουσιάς δεν είναι μυστικό. Υπάρχουν και στο ίντερνετ αν ψάξεις:

ΑΝΤΙΜΥΚΗΤΙΑΣΙΚΑ
...Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείται στη χορήγηση κετοκοναζόλης γιατί μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες που εκδηλώνονται με ναυτία εμετό και ηπατική δυσλειτουργία (βέβαια κάνει λόγο για λήψη απο το στόμα, αλλά μην νομίζεις οτι με τοπική εφαρμογή και μάλιστα χρόνια δεν θα έχει παρενέργειες)

http://www.scribd.com/doc/54232212/95/%CE%9A%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%91%CE%96%CE%9F%CE%9B%CE%97-Ketoconazole


Για την δική μου περίπτωση, ήταν ότι πιο αποτελεσματικό έχω χρησιμοποιήσει, κυρίως στη φάση της θεραπείας, όχι της συντήρησης. Το τριχωτό ήταν καθαρό, χωρίς λέπια ή λιπαρότητα και οι τρίχες δεν έπεφταν ούτε με το τράβηγμα.
Όμως χρειάζεται μέτρο στην εφαρμογή του. Αυτό που έγραψα πριν με τις τρανσαμινάσες (και εγώ μη νομίζετε οτι τα ξέρω όλα, φέτος έμαθα τι είναι οι τρανσαμινάσες) είναι αρκετά σοβαρό και εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν.
 

fotisI

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

kkathi είπε:
Προ καιρού είχα διαβάσει σε άρθρο στο Ιντερνετ ότι έλλειψη της βιταμίνης Β6 οδηγεί σε σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Αξίζει διερεύνησης το θέμα σε ελληνικά και ξένα sites

Παιδιά μην σας περνάει έτσι αυτή η πληροφορία. Ξεκινάμε την έρευνα....
 

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

fotisI είπε:
Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ έχει μια μορφή πίσσας όπου δεν είναι επικίνδυνη

Φίλε μου, να ξέρεις οτι ακόμα και η φυτική πίσσα είναι επικίνδυνη. Η πίσσα που περιέχει ο καπνός (το φυτό) περιέχει πολυκυκλικούς και αρωματικούς υδρογονάνθρακες... που προκαλούν καρκίνο. Τα προϊόντα πίσσας κυκλοφορούν ακόμη στην αγορά γιατί παίζουν με τις ... συγκεντρώσεις και τα όρια ασφαλείας! Και καλά, κάτω απο μία συγκέντρωση θεωρείται ασφαλές...

kkathi είπε:
Προ καιρού είχα διαβάσει σε άρθρο στο Ιντερνετ ότι έλλειψη της βιταμίνης Β6 οδηγεί σε σμηγματορροϊκή δερματίτιδα. Αξίζει διερεύνησης το θέμα σε ελληνικά και ξένα sites
μακάρι να ήταν αυτή η λύση, έχω αποθέματα απο Β6 στο σπίτι (p-5-p), δυστυχώς δεν...

vag25 είπε:
Ειχες κανει ποτε θεραπεια για ακμη?
Ακμή προσώπου είχα στην ηλικία των 15-16, από όσο θυμάμαι δεν είχα κάνει θεραπεία, έφυγε μόνη της. Ακμή πλάτης είχα και στα επόμενα χρόνια, όχι κατι σπουδαίο. Πήγαινα σε δερματολόγους και μου έδιναν λοσιόν Dalacin.

vag25 είπε:
S.Spark με την εμπειρια που εχεις αποκτησει πλεον μετα απο τοσα χρονια,τι θα προτεινες?
Εχω δοκιμάσει πάρα πολλά προϊόντα και αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι δυστυχώς η θεραπεία της Σ.Δ. είναι εξειδικευμένη για τον καθένα. Αυτό που δούλεψε σε μένα, μπορεί σε σένα να μην είναι αποτελεσματικό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την antiforforale της FH, είχε και σε μένα καλά απολέσματα, όμως ήταν αρκετά ακριβή (αλήθεια πόσο κοστίζει σήμερα?)

Πολύ αποτελεσματική σε μενα είναι η λοσιόν Castalia Lavilon Antichute. Περιέχει Saw Palmeto και υποτίθεται οτι βοηθάει στην καταπολέμιση της τριχόπτωσης. Στο θέμα της τριχόπτωσης δεν είδα μεγάλη διαφορά, όμως το τριχωτό καθάρισε σε περιόδους μεγάλης έξαρσης Σ.Δ. Η τιμή της είναι πάνω απο 40 € τα 100μλ, σχεδόν απαγορευτική. Το σαμπουάν τους είναι άχρηστο.

Επίσης, έχει βγάλει και ο Κορρες "αγωγή κατα της πυτιρίδας-ξηροδερμίας". Είναι μια μάσκα μαλλιών που περιέχει λάσπη και φυτικά εκχειλίσματα. Συνιστάται η χρήση της 1-2 φορες την εβδομαδά. Εγώ την χρησιμοποιούσα 3 φορές την εβδομάδα και είχε ικανοποιητικά αποτελέσματα μετά την 5η εφαρμογή.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark είπε:
Φίλε MANKAR αν πήγες σε ιατρό και σου συνέστησε να χρησιμοποιείς άφοβα σαμπουάν ή κρέμα fungoral, τότε θα σου πρότεινα να πήγαινες και σε άλλον ιατρό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Σε όσους ιατρούς πήγα, μπορεί να είχαν διαφορετικές απόψεις γενικά για διάφορα θέματα, αλλά συγκεκριμένα για το fungoral κανείς δεν μου είπε κάτι διαφορετικό απο αύτο που έγραψα πιο πάνω:

Για τα σαμπουάν κετοκοναζόλης (Fungoral, Abba, Botaderm... είναι πάρα πολλά) αναφέρεται συγκεκριμένος τρόπος χρήσης: για τον πρωτο μήνα 2 φορές την εβδομάδα, για τον δεύτερο μήνα 1 φορά την εβδομάδα, για τον τρίτο μήνα 1 φορά το δεκαπενθήμερο. Τον τέταρτο μήνα αλλάζεις σαμπουάν... χρησιμοποιείς Stieprox, Selsun ή κατι αλλο... προκειμένου να αποφύγεις της παρενέργειες της κετοκοναζόλης.

Οι παρενέργειες της δραστικής του ουσιάς δεν είναι μυστικό. Υπάρχουν και στο ίντερνετ αν ψάξεις:

ΑΝΤΙΜΥΚΗΤΙΑΣΙΚΑ
...Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείται στη χορήγηση κετοκοναζόλης γιατί μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες που εκδηλώνονται με ναυτία εμετό και ηπατική δυσλειτουργία (βέβαια κάνει λόγο για λήψη απο το στόμα, αλλά μην νομίζεις οτι με τοπική εφαρμογή και μάλιστα χρόνια δεν θα έχει παρενέργειες)

http://www.scribd.com/doc/54232212/95/%CE%9A%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%91%CE%96%CE%9F%CE%9B%CE%97-Ketoconazole


Για την δική μου περίπτωση, ήταν ότι πιο αποτελεσματικό έχω χρησιμοποιήσει, κυρίως στη φάση της θεραπείας, όχι της συντήρησης. Το τριχωτό ήταν καθαρό, χωρίς λέπια ή λιπαρότητα και οι τρίχες δεν έπεφταν ούτε με το τράβηγμα.
Όμως χρειάζεται μέτρο στην εφαρμογή του. Αυτό που έγραψα πριν με τις τρανσαμινάσες (και εγώ μη νομίζετε οτι τα ξέρω όλα, φέτος έμαθα τι είναι οι τρανσαμινάσες) είναι αρκετά σοβαρό και εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν.

το fungoral ειναι το μοναδικο που εχει αποτελεσμα στο τριχωτο μου!!!το χρισημοποιω 1 μηνα κα κατι και βαζω 3 φορες την εβδομαδα !!!στις οδηγιες δεν λεει κατι τετοιο απο αυτα που λες απλα για συντηρηση βαζεις 1-2 φορες την βδομαδα!!!στην τοπικη χρηση δεν νομιζω να εχει αυτα που λες απο το στομα πιθανον ναι οπως και ολες οι ουσιες!!!την κρεμα την βαζω μονο κροταφους και που και που μονο!!παντως με το fungoral εφτιαξε ολο το τριχωτο και βελτιωνεται με το καιρο περισσοτερο!!!
 

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Για την αποτελεσματικότητα του Fungoral δεν υπάρχει αμφιβολία.

MANKAR είπε:
το χρισημοποιω 1 μηνα κα κατι και βαζω 3 φορες την εβδομαδα !!!στις οδηγιες δεν λεει κατι τετοιο απο αυτα που λες απλα για συντηρηση βαζεις 1-2 φορες την βδομαδα!!!στην τοπικη χρηση δεν νομιζω να εχει αυτα που λες απο το στομα πιθανον ναι οπως και ολες οι ουσιες!!!την κρεμα την βαζω μονο κροταφους και που και που μονο!!παντως με το fungoral εφτιαξε ολο το τριχωτο και βελτιωνεται με το καιρο περισσοτερο!!!

Και για ένα και και για δύο μήνες δεν πρόκειται να δεις παρενέργειες, ότι έγραψα πιο πάνω αναφέρεται σε μακροχρόνια χρήση, ήμουν σαφής.
Βεβαίως απορροφάται απο το δέρμα, και η κετοκοναζόλη και η πισσα και η κορτιζόνη. Η απορρόφηση δεν συγκρίνεται με τη λήψη απο το στόμα. Πόσο απορροφάται? Δεν γνωρίζω!

Αν θες, μπορείς να μην δώσεις καμία σημασία σε ότι γράφω, αλλά μην δοκιμάζεις φάρμακα χωρίς να συμβουλευτείς εναν ιατρό.

Και κάτι άλλο, από οτι βλέπω λούζεσαι και με Tarmed.
Δεν το γνωρίζω το προϊόν, ομως βρήκα στο ίντερνετ αυτό:
Εμπορική ονομασία TARMED
Δραστικές ουσίες Coal tar (=ορυκτή πίσσα)
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/4869

Εγώ δεν θα έβαζα ξανά στο τριχωτό οτιδήποτε περιέχει πίσσα, φιλικά σου το λέω. Όπου βλέπεις tar, t/gel... μακριαα
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark είπε:
Θα συμφωνήσω μαζί σου για την antiforforale της FH, είχε και σε μένα καλά απολέσματα, όμως ήταν αρκετά ακριβή (αλήθεια πόσο κοστίζει σήμερα?)

Σε μενα ηταν ισως το μοναδικο προιον που με εκανε να ξεχασω φαγουρα,λιπαροτητα ,τριχοπτωση.Για 8 μηνες δεν ειχα ξαναασχοληθει με το προβλημα,γιατι ειχε αντιμετωπιστει σε πολυ μεγαλο βαθμο.
Στην FH θεωρω οτι ειναι καλοι ακριβως σε αυτο,αλλωστε τονιζουν και στις διαφημισεις τους πολυ τα συμπτωματα της ΣΔ ως τα βασικα για την τριχοπτωση(πραγμα που δεν ισχυει,αλλα δειχνει οτι ειναι καλοι σε αυτο συγκεκριμενα).
Δυστυχως ηταν πανακριβη η lotion.
Εχεις ιδεα τι μπορει να περιεχει περιπου σαν συστατικα?Τουλαχιστον να βρουμε κατι που να πλησιαζει σε αποδοση εκεινη την λοσιον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Παίδες αυτό που έχω εγώ, έχει αυτά>

Active Ingredients: Salicylic Acid 1.8%.............................................Antidandruff

Inactive Ingredients:Allantoin, Aloe Vera Whole Leaf Gel (Aloe barbadensis), Cholecalciferol, Corn Oil (Zea mays), glycerin, Grapefruit Extract (citrus grandis), henna extract (lawsonia inermis), herbal fragrance, honey extract, hops extract (humulus lupulus), horsetail extract (equisetum hyemale), hydrolyzed soy protein, hydroxypropyl methylcellulose, lauramide DEA, Matricaria extract (chamomilla recutita), nettle extract (urtica dioica), panthenol, pinus palustris wood tar, propylene glycol, retinyl palmitate, rosemary extract (rosmarinus officinalis), sodium chloride, sodium myreth sulfate, TEA-Lauryl sulfate, tea tree oil (melaleuca alternifolia), triethanolamine, water.

Free of preservatives, parabens, mineral oil, petroleum, animal materials and artificial colors.


από όσο ξέρω αυτή η πίσσα δεν βλάπτει. Ξέρει κανείς τίποτα?
Ακόμα έχω διαβάσει ότι η πανθενόλη κάνει πολύ καλό.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark είπε:
Για την αποτελεσματικότητα του Fungoral δεν υπάρχει αμφιβολία.

Και για ένα και και για δύο μήνες δεν πρόκειται να δεις παρενέργειες, ότι έγραψα πιο πάνω αναφέρεται σε μακροχρόνια χρήση, ήμουν σαφής.
Βεβαίως απορροφάται απο το δέρμα, και η κετοκοναζόλη και η πισσα και η κορτιζόνη. Η απορρόφηση δεν συγκρίνεται με τη λήψη απο το στόμα. Πόσο απορροφάται? Δεν γνωρίζω!

Αν θες, μπορείς να μην δώσεις καμία σημασία σε ότι γράφω, αλλά μην δοκιμάζεις φάρμακα χωρίς να συμβουλευτείς εναν ιατρό.

Και κάτι άλλο, από οτι βλέπω λούζεσαι και με Tarmed.
Δεν το γνωρίζω το προϊόν, ομως βρήκα στο ίντερνετ αυτό:
Εμπορική ονομασία TARMED
Δραστικές ουσίες Coal tar (=ορυκτή πίσσα)
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/4869

Εγώ δεν θα έβαζα ξανά στο τριχωτό οτιδήποτε περιέχει πίσσα, φιλικά σου το λέω. Όπου βλέπεις tar, t/gel... μακριαα

φιλε το tarmed δεν το χρισημοποιω ποια , εχω παει σε πολλους δερματολογους αλλα περισσοτερο κακο εκαναν παρα καλο , καλο μου εκανε αυτο εδω το φορουμ.ολα τα προ'ι'οντα οπως φινα , μινοξιδυλη , airol, και πολλα αλλα που βαζουν εδω μεσα εχουν πολυ επικυνδινες παρενεργειες!!!εσυ ποια προ'ι'οντα χρισημοποιεις???
 

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

vag25 είπε:
Στην FH θεωρω οτι ειναι καλοι ακριβως σε αυτο,αλλωστε τονιζουν και στις διαφημισεις τους πολυ τα συμπτωματα της ΣΔ ως τα βασικα για την τριχοπτωση(πραγμα που δεν ισχυει,αλλα δειχνει οτι ειναι καλοι σε αυτο συγκεκριμενα).
Δυστυχως ηταν πανακριβη η lotion.
Εχεις ιδεα τι μπορει να περιεχει περιπου σαν συστατικα?Τουλαχιστον να βρουμε κατι που να πλησιαζει σε αποδοση εκεινη την λοσιον.

Στη FH πήγα πριν απο 10 χρόνια, όταν είχα το φαινόμενο rebound.
Είχε προηγηθεί η επίσκεψη στο Αφροδίσιο (Νοσοκομείο Αφροδισίων & Δερματικών Νόσων Θεσσαλονίκης), όπου μου είπαν ξεκάθαρα οτι αυτό που έχω είναι Σ.Δ. και όχι ψωρίαση ή έκζεμα. Η πρόταση τους ήταν... roaccutan! Και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ίσως και πάνω απο χρόνο (για 3-4 μήνες συνηθώς το συνταγογραφούν στις περιπτώσεις ακμής). Τους ρώτησα αν το roaccutan θα προκαλέσει τριχόπτωση και μου απάντησαν ότι θεωρούσαν βέβαιο οτι η Σ.Δ. θα εξαπλωθεί και στο σώμα (έψαχναν να βρουν απολέπιση στους αγκώνες και στο στήθος!) και οτι η τριχόπτωση είναι το λιγότερο που θα πρέπει να με απασχολεί!


Φυσικά και δεν ήθελα να πάρω roaccutan και έτσι πάνω στην απελπισία μου επισκέφτηκα πολλούς, αναμεσά τους και τη FH. Εκεί αρχικά μου είπαν οτι είμαι δύσκολη περίπτωση και ίσως να μην καταφέρουν με βοηθήσουν. Στην πρώτη επίσκεψη θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι με έλουσαν 6 φορές με τα πιο ακριβά τους σαμπουάν (αυτά που τοτε δεν τα πουλούσαν) και έτριβαν το τριχωτό με δύναμη για να καθαρίσει απο το σμήγμα.
Η μητέρα μου, που παρακολούθησε όλη τη διαδικασία, εντυπωσιασμένη απο το αποτέλεσμα μου είπε "Δεν έχω ξαναδεί το κεφάλι σου τόσο καθαρό, θα τους δώσουμε όσα μας ζητήσουν". Και πραγματικά, ζήτησαν πολλά...
Για τους επόμενους 6-7 μήνες πήγαινα στη FH κάθε 15 μερες, για να με λούζουν με τα ακριβά τους σαμπουάν, για θεραπείες με λέιζερ και αγόρασα σχεδόν όλα τους τα προϊόντα για τριχόπτωση.

Δυστυχώς η δική μου Σ.Δ. είναι αντιδραστική (έτσι την έχουν χαρακτηρίσει οι δερματολόγοι). Προσαρμόζεται και επιβιώνει σχεδόν σε όλες τις θεραπείες. Μετά απο 6 μηνες (θεραπείας και συντήρησης) στη FH όπου πραγματικά είχα ξεχάσει τι σημαίνει Σ.Δ., ξαναεμφανίστηκαν σε μικρό βαθμό τα συμπτώματα: λέπια, φαγούρα, τριχόπτωση.

Δεν γνωρίζω τι περίειχε η antiforforale. Οτι και αν περιείχε, εχω καταλάβει οτι η λύση (μιλάω πάντα για την δική μου περίπτωση) δύσκολα θα προέλθει απο μία λοσιον και ένα σαμπουάν.

Απο τότε έχω στρέψει όλες μου τις προσπάθειες στις εναλλακτικές θεραπείες.
Πήγα και σε ομοιοπαθητικούς δερματολόγους και άκουσα και άλλες απόψεις για το θέμα.
Η ομοιοπαθητική συνδέει τη Σ.Δ. με την κακή λειτουργία του εντέρου. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή ο οργανισμός χρησιμοποιεί το παχύ έντερο ως μέσο αποβολής τοξινών. Όταν το παχύ έντερο δεν λειτουργεί σωστά, ο οργανισμός χρησιμοποιεί ένα δευτερογενές όργανο για να αποβάλει τις τοξίνες, το δέρμα.

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι φθηνά, αλλά απο όσο γνωρίζω, η θεραπεία δεν είναι συμβατή με αρκέτες ουσίες, όπως καφές, αντιβίωση, μέντα (πχ η μενθόλη στις οδοντόκρεμες), κανέλλα, καμφορά... και πολλές άλλες που θεωρειται οτι διεγείρουν τον οργανισμό.

Αν και με έχει βοηθήσει σε πολλά άλλα θέματα, όπως ορθοπαιδικά, φαρυγγίτιδες, βρογχίτιδες... για την Σ.Δ. ακόμα δεν έχω βρει μόνιμη λύση. Ισως γιατί η Σ.Δ. να απαιτεί μεγαλύτερο χρονικό διάστημα θεραπείας που συνεπάγεται μεγαλύτερη αποχή πχ απο την καφείνη.

Δεν είναι εύκολο να αποφέυγεις όλες τις μη συμβατές ουσίες. Πόσο πια να ζήσεις χωρίς καφέ ::)
 

S.Spark

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

fotisI είπε:
pinus palustris wood tar
από όσο ξέρω αυτή η πίσσα δεν βλάπτει. Ξέρει κανείς τίποτα?

Δεν είμαι χημικός, αν και στο πολυτεχνείο είχαμε πολλά μαθήματα χημείας, αλλά νομίζω οτι μία ουσία με συγκεκριμένη ονομασία, έχει και συγκεκριμένη μοριακή δομή. Οπότε η πίσσα είναι η ίδια ουσία, είτε προέρχεται απο τον καπνό, είτε προέρχεται απο το πεύκο.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι και η ορυκτή πίσσα που είναι προϊόν επεξεργασίας πετρελαίου (αυτή που βάζουν στην άσφαλτο) έχει την ίδια μοριακή δομή. Διαφορετικά θα είχε άλλο όνομα. Αν μας διαβάζει κάποιος χημικός ας μας διαφωτίσει περισσότερο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι θα πάθεις κάτι απο το σαμπουάν. Όπως εξάλλου το ίδιο ισχύει και για το τσιγάρο.
 

fotisI

Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Παίδες, ψάξτε αυτό που είπε μια κοπέλα πριν, σχετικά με την έλλειψη βιταμίνης Β6. Σε πολλές σελίδες διάβασα ότι προκαλεί ΣΔ η έλλειψη της...
Και ετοιμαστείτε για ομάδες ΒΕΤΑ testers... :)
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

S.Spark thanks για το ποστ σου.Σιγουρα ατομα με εμπειρια μπορουν να βοηθήσουν .Νομιζω οτι μονο ετσι ισως βγαλουμε ακρη τελικα.Γιατι απο γιατρους αστα να πανε.

Αυτο που μου ειχε κανει και μενα εντυπωση με την FH ,ειναι οτι μου ειχε καθαρισει και μενα εντελως το κεφαλι.Καθολου φαγουρα,καθολου τριχοπτωση,ολα καλα.Αν και πιστευω οτι επαψε να λειτουργει τοσο καλα μετα απο 8 μηνες και ηταν πανακριβη.

Εχω σκεφτει και εγω τις εναλλακτικες θεραπειες και μαλλον θα παω προς τα εκει.Προς το παρον κανω το ακριβως αντιθετο απο αυτο που εκανα τοσα χρονια.Χρησιμοποιω απαλα φυσικα σαμπουαν και βλεπουμε.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

τι σχεση εχει η ΣΔ με την καφε'ι'νη????
 

agnosti_f

New Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

Καλησπερα στο φορουμ,ειμαι κοπελα που αντιμετωπιζει προβλημα αλωπεκιας επι 2,5 ετη κ μετα την χρηση λοσιον επι μηνες μου παρουσιαζεται Σ.Δ.Αυτη την στιγμη ειναι σαν νιφαδες ψιλες σαν κοκκοι ζαχαρης,κολλημενοι σε μερικες τριχες!Το μοναδικο σαμπουαν που με βοηθησε αμεσα ηταν το Fungoral,με 3 λουσιματα γινεται λαμπικο το τριχωτο!Απλα πλεον παιρνω ενα μιγμα λοσιον που περιεχει κορτιζονη σε μικρη αναλογια βεβαια,το οποιο κ χρησιμοποιω μερα-παραμερα κ τοπικα πριν το λουσιμο(ανα 3μερες),βαζω εδω κ 5-6 μερες κορτιζονη Propiosalic-λιγες σταγονες.Εχω διαβασει στην συσκευασια οτι κετοκοναζολη κ κορτιζονη δεν ειναι καλο να συνδυαζονται..Χρησιμοποιησα ως εναλλακτικη το Tarmed(πισσα) αλλα μου κανει πολυ μαλακα τα μαλλια κ φερνει περαιτερω τριχοπτωση..Πρεπει κατι να κανω ωστε να μην φτασω στο σημειο η Σ.Δ να κανει κρουστα στο κεφαλι..Γνωριζει κανεις-εφοσον το εχει δοκιμασει,αν λουστω 2-3 φορες με το Fungoral σε διαστημα 20 ημερων υπαρχει περιπτωση να κανει καμια τρομερη αλληλοεπιδραση στο τριχωτο?
 

MANKAR

Active Member
Απ: Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερμα

agnosti_f είπε:
Καλησπερα στο φορουμ,ειμαι κοπελα που αντιμετωπιζει προβλημα αλωπεκιας επι 2,5 ετη κ μετα την χρηση λοσιον επι μηνες μου παρουσιαζεται Σ.Δ.Αυτη την στιγμη ειναι σαν νιφαδες ψιλες σαν κοκκοι ζαχαρης,κολλημενοι σε μερικες τριχες!Το μοναδικο σαμπουαν που με βοηθησε αμεσα ηταν το Fungoral,με 3 λουσιματα γινεται λαμπικο το τριχωτο!Απλα πλεον παιρνω ενα μιγμα λοσιον που περιεχει κορτιζονη σε μικρη αναλογια βεβαια,το οποιο κ χρησιμοποιω μερα-παραμερα κ τοπικα πριν το λουσιμο(ανα 3μερες),βαζω εδω κ 5-6 μερες κορτιζονη Propiosalic-λιγες σταγονες.Εχω διαβασει στην συσκευασια οτι κετοκοναζολη κ κορτιζονη δεν ειναι καλο να συνδυαζονται..Χρησιμοποιησα ως εναλλακτικη το Tarmed(πισσα) αλλα μου κανει πολυ μακακα τα μαλλια κ φερνει περαιτερω τριχοπτωση..Πρεπει κατι να κανω ωστε να μην φτασω στο σημειο η Σ.Δ να κανει κρουστα στο κεφαλι..Γνωριζει κανεις-εφοσον το εχει δοκιμασει,αν λουστω 2-3 φορες με το Fungoral σε διαστημα 20 ημερων υπαρχει περιπτωση να κανει καμια τρομερη αλληλοεπιδραση στο τριχωτο?

καλησπερα , ο δερματολογος σου τι διαγνωση εβγαλε??σε εναν πηγες μονο??σε ροταω διοτι και εμενα μου ειχε δοσει ακριβως τα ιδια προ'ι'οντα ο δερματολογος , tarmed , propiosalic σταγονες και ενα αλλο αν θυμαμαι renes-x .αυτα μου εκακαν καλο για 2 χρονια μετα επανηλθε το προβλημα επιδινομενο.ο δερματολογος ειχε πει οτι εχω ψωριαση του τριχωτου με προδιαθεση για αλλωπεκεια!!!την τριτη φορα μου ειπε οτι ειναι εκζεμα και την τεταρτη φορα αλλος δερματολογος μου ειπε ΣΔ.μαλλον εχω ενα συνδοιασμο ολων που οφειλονται σε Α/Α. παντως με το fungoral και ενα πρασινο σαπουνι βλεπω καλα αποτελεσματα !!!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα