Αξιολόγηση προϊόντων για την Σμηγματορροϊκή Δερματ.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

crossfire

Well-Known Member
kineas είπε:
Αγαπητέ ΜΑΝΚΑR Διάβασα τις οδηγίες (λίγο παλιές)του Fungoral 2% Anaφέρει: Για θεραπειά 2 φορες την εβδομάδα απο 2-4 εβδομάδες Για προφύλαξη Μια φορά την εβομάδα η η μία φορά κάθε δύο εβδομάδες. Οι οδηγίες του Stieprox(που ειναι κατεξοχήν για ΣΔ) anaferoun για 4 εβδομάδες χρηση. Και τα δύο κουτιά αναφέρουν: χορηγείται μετά απο Ιατρική συνταγή

2 φορες την εβδομαδα για τον λογο για τον οποιο βγηκε,οχι για την τριχοπτωση......απο την στιγμη που ανακαλυψαμε οτι παιζει μεγαλο ρολο και στην τριχοπτωση αλλαζουν τα δεδομενα....
Σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου παρα πολλοι το χρησιμοποιουν καθε μερα...εγω το χρησιμοποιουσα καθε μερα για 6 μηνες συνεχομενα.
Συνολο 3 χρονια τωρα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
crossfire είπε:
kineas είπε:
Αγαπητέ ΜΑΝΚΑR Διάβασα τις οδηγίες (λίγο παλιές)του Fungoral 2% Anaφέρει: Για θεραπειά 2 φορες την εβδομάδα απο 2-4 εβδομάδες Για προφύλαξη Μια φορά την εβομάδα η η μία φορά κάθε δύο εβδομάδες. Οι οδηγίες του Stieprox(που ειναι κατεξοχήν για ΣΔ) anaferoun για 4 εβδομάδες χρηση. Και τα δύο κουτιά αναφέρουν: χορηγείται μετά απο Ιατρική συνταγή

2 φορες την εβδομαδα για τον λογο για τον οποιο βγηκε,οχι για την τριχοπτωση......απο την στιγμη που ανακαλυψαμε οτι παιζει μεγαλο ρολο και στην τριχοπτωση αλλαζουν τα δεδομενα....
Σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου παρα πολλοι το χρησιμοποιουν καθε μερα...εγω το χρησιμοποιουσα καθε μερα για 6 μηνες συνεχομενα.
Συνολο 3 χρονια τωρα...

καμια παρενεργεια σου εβγαλε??Δλδ δεν πειραζει και καθε μερα να το βαζω??το μονο που κανει δουλεια ειναι!!!τωρα ποσες φορες >??το συνδοιαζεις με κανενα αλλο καλο??


crossfire είπε:
kineas είπε:
Αγαπητέ ΜΑΝΚΑR Διάβασα τις οδηγίες (λίγο παλιές)του Fungoral 2% Anaφέρει: Για θεραπειά 2 φορες την εβδομάδα απο 2-4 εβδομάδες Για προφύλαξη Μια φορά την εβομάδα η η μία φορά κάθε δύο εβδομάδες. Οι οδηγίες του Stieprox(που ειναι κατεξοχήν για ΣΔ) anaferoun για 4 εβδομάδες χρηση. Και τα δύο κουτιά αναφέρουν: χορηγείται μετά απο Ιατρική συνταγή

2 φορες την εβδομαδα για τον λογο για τον οποιο βγηκε,οχι για την τριχοπτωση......απο την στιγμη που ανακαλυψαμε οτι παιζει μεγαλο ρολο και στην τριχοπτωση αλλαζουν τα δεδομενα....
Σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου παρα πολλοι το χρησιμοποιουν καθε μερα...εγω το χρησιμοποιουσα καθε μερα για 6 μηνες συνεχομενα.
Συνολο 3 χρονια τωρα...

καμια παρενεργεια σου εκανε??τωρα γιατι το εχεις ελλατωσει στις 3??αρα δεν κανει κακο και καθε μερα κανενα προβλημα??
 

kineas

New Member
ΛΕΤΕ:απο την στιγμη που ανακαλυψαμε οτι παιζει μεγαλο ρολο και στην τριχοπτωση αλλαζουν τα δεδομενα..
ΛΕΩ: Ποιά είναι τα δεδομένα που αλλάζουν; Η ουσία είναι η ίδια ανεξάρτητα για ποιο λόγο το βάζεις στο κεφάλι σου.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:Ακόμα όμως και να κάνει καλό θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκουράζεις το κεφάλι σου αν είναι σε καλή κατάσταση με κάτι πιο ήπιο
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΜΑΙ:Δεν περίμενα να έχει τόσο απήχηση το F.
ΓΙΑΤΡΟΣ: Για κάθε 5-10 άσχετους υπάρχει και ένας καλός..
 

MANKAR

Active Member
kineas είπε:
ΛΕΤΕ:απο την στιγμη που ανακαλυψαμε οτι παιζει μεγαλο ρολο και στην τριχοπτωση αλλαζουν τα δεδομενα..
ΛΕΩ: Ποιά είναι τα δεδομένα που αλλάζουν; Η ουσία είναι η ίδια ανεξάρτητα για ποιο λόγο το βάζεις στο κεφάλι σου.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ:Ακόμα όμως και να κάνει καλό θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκουράζεις το κεφάλι σου αν είναι σε καλή κατάσταση με κάτι πιο ήπιο
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΜΑΙ:Δεν περίμενα να έχει τόσο απήχηση το F.
ΓΙΑΤΡΟΣ: Για κάθε 5-10 άσχετους υπάρχει και ένας καλός..

δλδ την μινοξ που την βαζεις καθε μερα στο κεφαλι σου κανει λιγοτερο κακο η' τα υπολοιπα προ'ι'οντα??
 

agnosti_f

New Member
Καλησπερα στο φορουμ!
Η αληθεια ειναι οτι εχω μαθει πολλα απο εδω μεσα για το θεμα της κεφαλης μας!Σαν κοπελα,αντιμετωπιζω χρονια προβλημα τριχοπτωσης 3 ετων οποτε με ξεκινησαν κ μενα με μινοξιδιλες κ αλλες συναφεις λοσιον,με αποτελεσμα την παρουσια Σ.Δ ενω το κεφαλι μου δεν ειχε ποτε τετοια θεματα!Αρχικα μεσα απο εσας με το Φουντζοραλ τις 2 φορες που ειχα εξαρση,καθαρισε το κεφαλι.Τωρα με το που μπηκε ο Νοεμβρης εχω εκ νεου εμφανιση της..Με πολυ εντονο τσουξιμο στο κεφαλι κ κνησμο της τασεως 50-60%.Ψιλες νιφαδες σαν κοκκους ζαχαρης κ τριχες που βγαινουν,οι οποιες στην ριζα κατω εχουν αυτο το σμηγμα!Οταν εχω ταση για φαγουρα,απλα ξυνομαι απλα κ συνηθως μου βγαινει νιφαδα στο χερι!
Το θεμα μου τωρα παιδια ειναι οτι ενω κανω την μια μ ενα κοινο σαμπουν κ την επομενη με Φουντζοραλ,το τσουξιμο υποχωρησε κ ο κνησμος στο 20% αλλα δεν λεει να γιανει κ να μ αφησει το σμηγμα!Την κετοκοναζολη ξερω οτι με παιρνει αλλα 3-4 λουσιματα να την κανω.Εγω διαβασει εδω μεσα εξαιρετικα λογια για το Στιεπροξ κ ηθελα να ρωτησω.Αν το αγορασω αυτο η ουσια που περιεχει εχει τον ιδιο περιορισμο ως προς την χρηση της?Θα μπορω δλδ να το βαζω πιο συχνα απο το Φουντζοραλ ωστε να μου καθαρισει πληρως κ υστερα μια στο τοσο,για συντηρηση?Θα ηθελα παρακαλω την συμβουλη σας,διοτι μ εχει καταβαλει αυτο το θεμα,απλα ειναι ενοχλητικη η ταση κνησμου!

Υ.Γ τα κοινα σαμπουαν,ειναι δυνατον να προκαλουν Σ.Δ η το σμηγμα παραγεται απο εξωγενεις παραγοντες κ μονο-στρες,κλιματικες αλλαγες κτλ?
 

MANKAR

Active Member
agnosti_f είπε:
Καλησπερα στο φορουμ!
Η αληθεια ειναι οτι εχω μαθει πολλα απο εδω μεσα για το θεμα της κεφαλης μας!Σαν κοπελα,αντιμετωπιζω χρονια προβλημα τριχοπτωσης 3 ετων οποτε με ξεκινησαν κ μενα με μινοξιδιλες κ αλλες συναφεις λοσιον,με αποτελεσμα την παρουσια Σ.Δ ενω το κεφαλι μου δεν ειχε ποτε τετοια θεματα!Αρχικα μεσα απο εσας με το Φουντζοραλ τις 2 φορες που ειχα εξαρση,καθαρισε το κεφαλι.Τωρα με το που μπηκε ο Νοεμβρης εχω εκ νεου εμφανιση της..Με πολυ εντονο τσουξιμο στο κεφαλι κ κνησμο της τασεως 50-60%.Ψιλες νιφαδες σαν κοκκους ζαχαρης κ τριχες που βγαινουν,οι οποιες στην ριζα κατω εχουν αυτο το σμηγμα!Οταν εχω ταση για φαγουρα,απλα ξυνομαι απλα κ συνηθως μου βγαινει νιφαδα στο χερι!
Το θεμα μου τωρα παιδια ειναι οτι ενω κανω την μια μ ενα κοινο σαμπουν κ την επομενη με Φουντζοραλ,το τσουξιμο υποχωρησε κ ο κνησμος στο 20% αλλα δεν λεει να γιανει κ να μ αφησει το σμηγμα!Την κετοκοναζολη ξερω οτι με παιρνει αλλα 3-4 λουσιματα να την κανω.Εγω διαβασει εδω μεσα εξαιρετικα λογια για το Στιεπροξ κ ηθελα να ρωτησω.Αν το αγορασω αυτο η ουσια που περιεχει εχει τον ιδιο περιορισμο ως προς την χρηση της?Θα μπορω δλδ να το βαζω πιο συχνα απο το Φουντζοραλ ωστε να μου καθαρισει πληρως κ υστερα μια στο τοσο,για συντηρηση?Θα ηθελα παρακαλω την συμβουλη σας,διοτι μ εχει καταβαλει αυτο το θεμα,απλα ειναι ενοχλητικη η ταση κνησμου!

Υ.Γ τα κοινα σαμπουαν,ειναι δυνατον να προκαλουν Σ.Δ η το σμηγμα παραγεται απο εξωγενεις παραγοντες κ μονο-στρες,κλιματικες αλλαγες κτλ?


δοκημασε 2 ωρες πριν το λουσιμο να βαλεις στο δερμα του τριχωτου ελαιολαδο και 8α με θυμηθεις!!!!θεραπευει οτιδηποτε εχει το δερμα του τριχωτου και το καθαριζει !!!
 

agnosti_f

New Member
Φιλε Μανκαρ
το τριχωτο μου ειναι πολυ λιπαρο μετα απο τις χρησεις λοσιον κ την επιμονη της Σ.Δ,αν βαλω αγνο ελαιολαδο πανω του,δεν θα γινει λαδωμενο του κερατα?Εσυ πως το απλωνεις δλδ?Παιρνεις χυμα το λαδι σ ενα μπουκαλακι,το βαζεις με μασαζ στις ριζες κ το αφηνεις να δρασει κανα δυωρο,αφοτου μετα λουστεις?Αναλυσε το μου λιγο,αν εχεις την καλοσυνη!
 

giamakr1

Active Member
Καλημερα,
Εμενα με εχει βοηθησει ενα μιγμα ελαιολαδου και κρεμμυδιου.Χτυπαω στο μπλεντερ κρεμμυδι με λαδακι,περναω το μιγμα απο σηττα και το κανω μασαζ με το υγρο στα μαλλια.Το αφηνω κανενα διωρο και λουσιμο. Ξερω οτι ακουγεται γελοιο,αλλα με εχει βοηθησει παρα πολυ. Οι θειουχες ενωσεις του κρεμμυδιου,υποτιθεται οτι βοηθουν στον ελεγχο του πλυθησμου του μυκητα στο κεφαλι. Για το ελαιολαδο δεν ειμαι τοσο σιγουρος , παντως πρεπει να ειναι αντισηπτικο.
 

MANKAR

Active Member
καλημερα παιδια , 1.το ελαιολαδο το βαζω την μερα που θα λουστω 2-3 ωρες πριν.
2.ο τροπος που το απλωνω ειναι ο εξης , βαζω σε ενα ποτηρακι ελαιολαδο και με μια μπατονετα προσεκτικα την απλωνω στο δερμα του τριχωτου!!
3. agnosti_f βαλε μια φορα και 8α με 8υμηθεις ισα ισα θα νιωσεις να επανερχεται το τριχωτο!!
 

agnosti_f

New Member
Καλημερα!
Κανενα γιατροσοφι παιδια δεν το θεωρω γελοιο,ισα ισα που οι παλιοι απο αυτα επιβιωναν κ δεν ειχαν θεμα απο τα σημερινα χημικα που βαζουμε στο κεφαλι μας!Οποτε το ελαιολαδο Μανκαρ με την μπατονετα σε στεγνα μαλλια ετσι?Ενδεχεται να το δοκιμασω στο μονο που κολλω ειναι να μην μου επιφερει περαιτερω λιπαροτητα κ πεφτουν περισσοτερο τα μαλλια!
Για το σαμπουαν stieprox εχει κανεις αποψη?Ενα παιδι ειπε κ οτι αυτο μεχρι 4 βδομαδες μπορει να χρησιμοποιηθει!Απλα,το φουντζοραλ σε περιοριζει για θεραπεια σε 2 χρησεις μες την βδομαδα,το στιεπροξ κ αυτο εχει τετοιο περιορισμο?Γνωριζει κανεις?Διοτι σκεφτομαι αν το αγορασω κ αυτο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
μπορεις να το αφησεις και περισσοτερο στο τριχωτο 8α σου κανει καλο αν εχεις δερματικα.stieprox βαζω αυτη την στιγμη και σε συνδοιασμο με το ελαιολαδο πριν το λουσιμο τα μαλλια ειναι μετα τουμπανο.Καμια σχεση , σου φαινετε οτι επειδη ακους ελαιολαδο εχει σχεση με λυπαροτητα , μεγα λα8ος , ισα ισα οτι λυπαροτητα και σδ καταπολεμουνται με αυτο!!!το stieprox εχει περιορισμο ενα 6ξαμηνο οπως το φουνγκοραλ , αυτο που 8α σου προτηνα που κανω εγω ειναι ενα 6ξαμηνο το ενα ενα το αλλο εναλλαξ ωστε να μην υπαρχει προβλημα, εξαλου για τους μυκητες ειναι τα τα δυο απλα αλλη ουσια , το φουνγκοραλ απλα ειναι πιο βαρυ με περισσοτερες παρενεργειες!!
 

agnosti_f

New Member
Καταρχην θελω να σ ευχαριστησω που μου δινεις συμβουλες φιλε μου!
Θα αναλυσω πως εχει η κατασταση του κεφαλιου μου.Οταν ειναι βρεγμενο αν γδαρω ελαφρα το κρανιο σε καποια σημεια,βγαζει σαν κρουστα λευκοκιτρινωπη,σαν ζυμη ενα πραγμα!Οταν το τριχωτο κατοπιν ξεραινεται,αυτα γινονται νιφαδες πολυ ψιλες σαν κοκκος ζαχαρης κ τις βλεπω στην ριζα των τριχων που πεφτουν μιας κ εχω χρονια τριχοπτωση!Επισης μπροστα βλεπω οτι φευγουν κ καποια κομματια ολοκληρα,τα οποια ειναι λιπαρα βεβαια διοτι κολλανε στην τριχα κ δυσκολα φευγουν!Ευτυχως χωρις τριχες πανω τους!Το φουντζοραλ θεωρω οτι το συνηθισε το κεφαλακι μου κ ειδικα οταν το χρησιμοποιω μεχρι την επομενη νιωθω τραβγημα στο δερμα κ πιο πολυ κνησμο!Οποτε μιας κ εσυ λες οτι ειναι πιο ισχυρο,καιρος να το κοψω κ να περασω στο Στιεπροξ!Το τσουξιμο δοξα το Θεο μου εχει περασει,ο κνησμος ελαττωθηκε σχεδον στο ημισυ οποτε μενει να εξαλειφθει κ να καθαρισει εντελως απο το σμηγμα το κεφαλι!
Για το ελαιολαδο που ειπες θα κανω το εξης.Μια φορα την βδομαδα πριν το λουσιμο κανα δυωρο μεσω ενος σταγονομετρητη που εχω θα ριχνω στα ευαισθητα σημεια κανα 10-12 σταγονες.Κατοπιν ελαφρυ μασαζ στο δερματακι ωστε ν απορροφηθει!Θα το αφηνω κανα διωρο πριν λουστω...Αρχικα θελω να το δοκιμασω ωστε να δω αν στο δικο μου μαλλι λαδωνει η οχι!Εμπιστευομαι οτι εσενα δεν,αλλα ξερεις τριχωτο με τριχωτο διαφερει!Διαβασα κ αλλου οτι καθαριζει το κεφαλι απο τα λεπια,προφανης η λιπανση που δινει τα κανει να φευγουν πιο ευκολα...Θελω να επαναφερω το δερμα,διοτι αυτα τα φαρμακευτικα σαμπουαν δεν κανει επι μακρω να τα βαζουμε κ συν τοις αλλοις μ αρεσει το μαλλι να εχει κ ογκο,κρατημα μ ενα σαμπουαν κοινο που χρησιμοποιω κ με ικανοποιει!
Σ ευχαριστω κ παλι!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα