Για όσους κόψαν το regaine....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Παρενέργειες (Side Effects)' που ξεκίνησε από το μέλος crossfire, στις 2 Οκτωβρίου 2013.

1. ΝΙΚΟΣ

ΝΙΚΟΣ Member

5/7 χρησιμοποιώ και μίνοξ. Φοβάμαι να την σταματήσω .

2. Avatar

Google AdSense Guest Advertisement

για να απενεργοποιήσεις τις διαφημίσεις.
  3. karampalikis

karampalikis Member

Δεν πρέπει με τίποτα να ξεπεράσεις το 1ml τη φορά...πολύ το ξεπερνούν, ειδικά στην αρχή γιατί πιστεύουν ότι δεν τους φθάνει για όλο το το πάνω μέρος του κεφαλιού...έχουν την αίσθηση ότι πρέπει να "πλημμυρίσουν" το κεφάλι με μινοξ για να δουν αποτέλεσμα και αυτό είναι λάθος...εγώ έριχνα με το dropper μια σταγόνα ας πούμε, και με το αριστερό χέρι την άπλωνα...δεν γυάλιζε το δέρμα απο την μινοξ αλλα ήταν εκεί και αρκούσε τόσο...
    Είναι λάθος να βάζεις μινοξ στα υγιή μαλλιά,....δεν ξέρω με σιγουριά αν κάνει κακό μακροπρόθεσμα αλλά ίσως και κάνει, μην το διακινδυνεύεις....

MariosOik έχει κάνει like σε συτό.
  4. MariosOik

MariosOik Active Member

Το θεμα ειναι να μην εχει γινει το κακο γιατι οπως ειπα πλεον σταδιακα την διακοπτω... θα δειξει...

5. Νικολας νικ

Νικολας νικ Well-Known Member

Νομιζω οτι αν σου κανει την καθημερινοτητα δυσκολη, δοκιμασε να απαλλαγεις θα εχεις οφελη σε ψοχολογικα επιπεδα οποτε πρεπει να πειραματιστεις και να δοκιμασεις νεες φορμες, κανε κ εσυ αυτο που προτεινω στον Μαριο, οποτε κ περιοριζεις το καθημερινο κ δεν την κοβεις τελειως εχοντας μεγιστη αποροφηση την επομενη του roller, αλλωστε εχεις ενα δυνατο χαρτι, τη φινα.

6. Νικολας νικ

Νικολας νικ Well-Known Member

Επισης θελω να επισημανω οτι το παρων νημα αν κ μετρα πανω απο πεντε χρονια ζωης ειναι παντα επικαιρο και το εχω διαβασει αρκετες φορες, ακομη κ πριν κανω επεμβαση, μιας κ μακροχρονιος χρηστης εχω σταματησει τη μινοξ ουκ ολιγες φορες αλλα την ξαναρχιζω κ εχω δοκιμασει απειρες παραλλαγες στη χρηση, μαρκες κλπ το συμπερασμα μου ειναι οτι, σε μενα, βοηθα στην οψη-δομη της τριχας, δεν περιοριζει την τριχοπτωση, κανει αρκετη ζημια στην οψη του προσωπου, δημιουργει τριχοφυια σε αλλα μερη του σωματος που χανεται με το σταματημα, γενικα ειναι φαρμακο κ καλο ειναι οποιος μπορει να απαλλαγει,περιορισει, ας το κανει.

MariosOik και karampalikis έχουν κάνει like σε αυτό.
  7. karampalikis

karampalikis Member

μπορεί να αυξηθεί η τριχόπτωση...ίσως, δεν ξέρω, πέσουν και τα γερά μαλλιά στα οποία έπεφτε η μινοξ, αλλα αυτα πολύ πιθανόν να ξαναβγούν σιγά σιγά....αν δεις μεγάλη τριχόπτωση μην ξαναρχίσεις την μινοξ, περίμενε μερικούς μήνες να δεις τι θα ξαναβγεί απο ότι έπεσε

8. MariosOik

MariosOik Active Member

Αν ειναι να πεσουν και τα γερα που επεφτε μινοξ θα μεινω γλομπος μεχρι δοτρια:D

9. karampalikis

karampalikis Member

μπορεί να υπάρξει κάποια προσωρινή αραίωση αν έχει επηρεαστεί ο κύκλος ζωής της τρίχας

Νικολας νικ έχει κάνει like σε συτό.
  10. MariosOik

MariosOik Active Member

Για να δούμε τι θα δουμε...! Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο οπως μου τα λες, να βαζω 2 φορες την εβδομαδα για συντηρηση ή να την διακοψω τελειως... αν και οπως προειπα δεν μου εδωσε κατι, ισα ισα καποια σημεια νομιζω τα χειροτερεψε +λιπαροτητα (αυξηθηκε) και ξηροδερμια (δεν ειχα καθολου και γεμισα ασπρακια και σκεψου βαζω τον αφρο) + τριχόπτωση (αυξηθηκε)

11. karampalikis

karampalikis Member

Κοιτα, δυο φορές την βδομάδα δεν νομίζω να προσφέρει κάτι....οταν διακόπτεις την μινοξ, καλο ειναι να το κανεις σταδιακά...για π.χ αν την χρησιμοποιείς για πολυ καιρό, για κάνα μήνα περιορίζεις την χρήση σε μια φορά την ημέρα και τον επόμενο μήνα δεν βάζεις κάθε μέρα, ώσπου να την σταματήσεις τελείως....εκτος αν παρατηρήσεις κάποια σοβαρή παρενεργεια, οπότε την κόβεις αμέσως, γιατί καλυτερα να χάσεις 2 τρίχες παρα να βάλεις σε κίνδυνο την υγεια σου....εγω στην θέση σου θα την σταματούσα
    Όταν σταματάς την μινοξ έπειτα από αρκετό καιρό χρήσης, συνήθως αυξάνεται αποτομα και αρκετά η τριχόπτωση, γι' αυτό παθαίνουμε σοκ....αν την σταματησεις σιγα σιγα, ερχεται και η τριχόπτωση σιγα-σιγα οπότε το αντιμετωπίζεις πιο ευκολα.... Αν εχουν πεσει και υγιεις τρίχες, λογικά μετα από κάποιο διάστημα θα ξαναβγουν

12. Akis-multi

Akis-multi Active Member

Καλησπέρα παιδιά, για το κόλλημα των μαλλιών που θέλουν βούρτσισμα το πρωι που λέτε, που δε μπορεί να βγει μετα απο μινοξιδιλη που ειπε καποιος φιλος, που μεταφέρεται στο πρόσωπο με τον ύπνο, ή ότι είναι υποχρέωση βαρετή όλα αυτά τα λυνει ο αφρός. Είναι σα να έχεις βάλει αφρό styling, δε λαδωνει δε σε ταλαιπωρεί. Είναι βέβαια ακριβός αλλά εγώ πρωί βραδυ μετά το βούρτσισμα το έχω κάνει συνήθεια. Αυτά για τη ταλαιπωρία του πράγματος, για τις παρενέργειες οποίες τωρα οσες και αν υπάρχουν είναι στο καθένα διαφορετικές.

13. Καλημέρα αυτο που ειδα στα δικα μου μαλλια μετα απο 2-3 εβδομαδες διακοπης του regain (εχααρχγς εκανα χρηση 1 φορα την ημερα ragain foam).Θα το θεσω σαν παραδειγμα ,ενα ανθισμενο λουλουδι τα μαλλια μου οπου μαράθηκαν οταν σταματησα το regain δηλ τριχες που δεν καθοντουσαν πλεον σωστα ,ειχε χαθει η ομοιόμορφη φορα των τριχων και η ζωντανια τους που υπηρχε οταν το χρησιμοποιουσα.

14. MariosOik

MariosOik Active Member

Τι nw εισαι φιλε μου? Δηλαδη το regaine σε ποια σημεια το χρησιμοποιουσες? Σε βοηθησε και μπροστα?

15. Ξεκινάω την εφαρμογή απο πισω «μπιφτέκι» και «βγαινω» εως μπροστα στα μεταμοσχευμένα!
    Ειδα διαφορα σε όλα μμ και μη!
    Δεν ειμαι nw εχω κανει 2 μμ αλλα δεν εχουν την ιδια ζωντανια οταν σταματαω το regain ουτε το ιδιο κρατημα!

16. sp11

sp11 New Member

εσυ ρε φιλε αφου δεν εισαι καραφλας τι αγχωνεσαι?

17. MariosOik

MariosOik Active Member

Αφού έμεινες στο φόρουμ κόψε αυτή την γ@@@@@@ λέξη αφού κάποιοι ενοχλούνται. Προσέχω για να έχω φίλε.

tol έχει κάνει like σε συτό.
  18. sp11

sp11 New Member

Εσυ φιλε βάλε κανα λαδάκι και μην σε αγχώνει.Μην βαζεις μινοξ και τετοια
    αυτα ειναι για τους καράφλες

Μοιραστείτε τη σελίδα