Για όσους κόψαν το regaine....

nine

Active Member
Χρησιμοποιώ μινοξιδιλη μια φορά την ημέρα από τις 19 Δεκεμβρίου μέχρι σημερα. Απο παρενέργειες ακόμα τίποτα, μερικες φορες κάτι πρηξιματα στο πρόσωπο αλλά υποχωρούν. Αυτο που ήθελα να ρωτησω είναι, τι εννοείται όταν λέτε χάνει την δράση της; Χάνει ως προς την επανεκφυση; Χάνεις την συντήρηση των ήδη υπάρχων τριχων; Η και τα δύο;

Επίσης ο φαρμακοποιος που μου φτιαχνει το μειγμα μου ειπε ότι η μινοξιδιλη μετά από ένα μηνα που είναι στο μπουκαλάκι, πεφτει σε αππδοση

Χανει και στα 2.
Στην επανεκφυση αλλα και σε αυτες που ηδη εχεις βγαλει ιδιως στους κροταφους βλεπεις οτι οι τριχες ξαναγίνονται miniaturization, χανουν χρωμα και μετα πεφτουν οπως ακριβως οταν ησουν πριν ξεκινήσεις.
Απο ενα προσωπική εμπειρια οταν στο τετραμηνο με ειχε κανει πολυ πυκνο (ειχα χρονια να δω το μαλλι μου ετσι) η συνεχεια ηταν σαν να εβλεπα ενα fast-forward στην ΑΑ σε καποια σημεια οπως ακριβως - λογικα χαθηκαν σημεια σε εκεινα τα μαλλια 4-5 χρονια στην κανονικη εξελιξη της.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Εμένα η χρήση του Regain Sprey μου έφερνε φαγούρα και μαύρους κύκλους στα μάτια. Άλλαξα με Axelan 5% η φαγούρα έφυγε και το πρήξιμο είναι λιγότερο. όντως δειχνεις κουρασμένος με μινοξ αλλά σκεφτομαι να την κρατήσω ένα χρόνο και μετά να χρησιμοποιώ το Revinogen sprey με DHT blockers και μινοξ 4 φορές τη βδομάδα.Έχω κανει μεταμόσχευση FUE 2000 crafts πριν 3μήνες σχεδον και χρησιμοποιώ σαμπουάν HR3 Matrix (2 φορες τη βδομαδα για να μη παν χαμενα τα λεφτά του) Revinogen Shampoo με DHT blockers (4 φορές τη βδομάδα) και ένα άλλο Γερμανικό με Κερατίνη που μου το πήρε η κοπέλα μου. (για Άλογα). Δύο φορές τη μερα Minoxidil 5% + ένα συμπλήρωμα διατροφής Perfectil Hair Plus κάθε μεσημέρι (γιατί ειμαι σε διατροφή λόγω ελέυσης καλοκαιριού) . Τέλος χθες έκανα τη τελευταια συνεδρια Prp (3η μία ανα μήνα και δεν με παίρνει οικονομικά για άλλη προς το παρόν) Είμαι τώρα στη φάση της φύτρωσης λόγω FUE και δεν μπορώ φυσικά να καταλάβω ποιό από αυτά που παίρνω βοήθαει πραγματικά γιατί τα έχω μπερδέψει όλα μαζί. Το μαλλί όμως στο υπόλοιπο κεφάλι βγαίνει πιο υγιές και όσες τρίχες έχουν βγει λόγο Fue μεγαλώνουν πιο γρήγορα απο τις υπόλοιπες. Η πύκνωση ξεκινάει από πίσω προς τα εμπρος και καποιες ξανθές τρίχες έχουν αρχίσει να δυναμώνουν (χνούδι) στο κούτελο στην περιοχή της μεταμόσχευσης. Κάθε 10 μέρες βλέπω διαφορά. Ακόμη όμως δεν έχω φτάσει όπως ηταν το μαλλί μου μια βδομάδα μετα την επέμβαση αμέσως μετά τον καθαρισμό. Σύμφωνα με τις περιπτώσεις στο Ιντερνετ παώ όπως και οι αλλοι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγώ θα ηθελα να ρωτησω κάτι αλλο για οποιον ξερει... η μινοξ αντικαθιστάται με τα σαμπουάν τύπου sebamed η foligain? Η τεσπα να χρησιμοποιείς αυτα κ σε συνδυασμό μινοξ αλλα οχι πρωι βράδυ να βαζεις 2-3 φορες την εβδομαδα μινοξ κ να χρησιμοποιείς συστηματικα τα σαμπουάν ....
 

kaiba

Active Member
Κανενα σαμπουαν δεν μπορει να αντικαταστησει την μινοξ η καλυτερη ελαττωση που μπορεις να κανεις ειναι απλα καθε βραδυ δυστυχως για επανεκφυση δεν υπαρχει κατι καλυτερο
 

nine

Active Member
ποιο το νοημα χρησης της τοτε?
Για να πεις οτι 1-2 χρονια εχεις μαλλι?

ναι η γνωμη μου για το regrowth που δινει.
το θεμα ειναι πως με την διακοπη του τελειως λογικα θα γινεις πολυ χειροτερα, οποτε μπορεις να πεις οτι σε συντηρει απο ενα σημειο και μετα. δεν ξερεις ομως τι γινεται ολο τον καιρο που εβαζες μινοξ μπορει να ησουν πολυ χειροτερα και σκεψου οτι η αα προχωραει οποτε το ριχνεις σε αυτο, δηλαδη το norwood που εισαι θα εφτανες καποια χρονια νωριτερα αν δεν εβαζες μινοξ.
 

nine

Active Member
Εγώ θα ηθελα να ρωτησω κάτι αλλο για οποιον ξερει... η μινοξ αντικαθιστάται με τα σαμπουάν τύπου sebamed η foligain? Η τεσπα να χρησιμοποιείς αυτα κ σε συνδυασμό μινοξ αλλα οχι πρωι βράδυ να βαζεις 2-3 φορες την εβδομαδα μινοξ κ να χρησιμοποιείς συστηματικα τα σαμπουάν ....

δυσκολο ενα σαμπουαν που αφηνεις max 10 λεπτα στο κεφαλι σου να ειναι ισαξιο της μινοξ.
εδω την μινοξ αφηνουμε 10 ωρες+ και χανει σε αποδοση
 

nikolaos2014

New Member
Στην περιπτωση μεθοδο SMP που γινει μπορουμε μετα να συνεχισουμε το regain?! Γιατι εχω ακουσει οτι επηρεαζει πολυ τις χρωστικες.Γνωριζει κανεις; Βαζω αρκετα χρονια καθε βραδυ μια φορα και υπαρχει καλη ροη,ακομα σκεφτομαι να αλλαξω σε αφρο απο υγρο αφου το θεωρω ισως πιο καλο οσο αναφορατις παρενεργιες..
 

sotos_pr

New Member
Clients can continue using Propecia during and after their scalp pigmentation procedure. Rogaine (topical minoxidil) should be suspended during the course of treatment and for 30 days post your final session. This is to ensure the proper healing and settling of pigment without interference of the chemicals found in Rogaine foam.
 

nikolaos2014

New Member
Clients can continue using Propecia during and after their scalp pigmentation procedure. Rogaine (topical minoxidil) should be suspended during the course of treatment and for 30 days post your final session. This is to ensure the proper healing and settling of pigment without interference of the chemicals found in Rogaine foam.

εδω πχ λεει οτι μετα απο 30 μερες μπορεις να βαζεις κανονικα regain.Αλλοι λενε 10 μερες μετα,αλλοι λενε ποτε,αλλοι λενε 1 μηνα μετα,πιστευω σιγουρα θα αλλοιωνει το χρωμα μερα με την μερα,αλλα ειναι πιο καλο να κανει καποιος SMP και μετα απο 20-30 μερες να βαζει και ας αναγαστει να παει πιο νωρις για συνεδρια παρα να το κοψει εντελως και να μεινει χωρις τουφες.Ετσι και αλλιως σε 1-2 χρονια θελει συνεδρια και απο χασιμο χρωστικων απο ηλιο-θαλασσινο νερο-ξυροδερμια-αποροφηση δερματος και ειναι λογικο.Εσεις τι λετε; Ευχαριστω για την απαντηση :)
 

Billakos84

New Member
Το πρήξιμο στο πρόσωπο το έχω παρατηρήσει και εγώ σε μένα ,όπως επίσης και ότι μετά από συστηματική χρήση της μινοξιδιλης παρατήρησα ότι το πρόσωπο μου ήταν πιο κίτρινο λες και κάπνιζα τρία πακέτα τσιγάρα τη μέρα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TH24

Member
6 μήνες χρήστης μινοξιδιλης με καμία παρενέργεια μέχρι στιγμής μόνο ανά διαστήματα ένα ελαφρύ πρήξιμο στο πρόσωπο που υποχωρεί. Ωστόσο το τελευταίο δίμηνο έχω παρατηρήσει ότι το χνούδι που είχα στα άυτια έχει μεγαλώσει και στο κάτω μέρος έχω βγάλει και κάτι μαύρες τρίχες. Έχει τύχει σε άλλον κάτι παρόμοιο;
 

traman

Member
6 μήνες χρήστης μινοξιδιλης με καμία παρενέργεια μέχρι στιγμής μόνο ανά διαστήματα ένα ελαφρύ πρήξιμο στο πρόσωπο που υποχωρεί. Ωστόσο το τελευταίο δίμηνο έχω παρατηρήσει ότι το χνούδι που είχα στα άυτια έχει μεγαλώσει και στο κάτω μέρος έχω βγάλει και κάτι μαύρες τρίχες. Έχει τύχει σε άλλον κάτι παρόμοιο;

Σου έχει δώσει τπτ αυτους του 6 μηνες? Σκεφτομαι να ξεκινησω με αφρο μπα και παρει τπτ το μπροστα κομματι
 

TH24

Member
Προσωπικά δεν θέλω να μου δώσει απλά να κρατήσω τις ήδη υπάρχον τρίχες (είμαι nw 1,5). Επειδή λοιπόν είμαι αυτό το nw, δεν μπορώ να πω με σιγουριά εάν έχει δώσει κάτι. Αυτή την στιγμή περνώ αυτό το μείγμα
Mινοξιδιλη6% σε σκονη,
Sebum control lot
Cystiphane lot ad.

Επισης περνω μια σκόνη cystiphane το απόγευμα και ένα φυτικό sebuntum που λένε ότι είναι φυτική τοπική φιναστεριδη.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η τριχόπτωση έχει μειωθεί δραστικα, αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές που έχω παραπάνω τριχόπτωση.
 

Παμπ

Member
Καλημερα παιδια υπαρχει περιπτωση να με επηρεαζει στα δοντια το regaine το τελευταιο καιρο μετα απο 10 μηνες χρησης χωρις το παραμικρο ξαφνηκα πρηστικα ολοκληρος απο πανω εως κατω και γενικα ολο το κεφαλι μου επισης καποιες στιγμες μεσα στην μερα νιωθω να με ενοχλουν τα δοντια μου σαν ρευματισμοι τι σκατα πια ειναι αυτο το φαρμακο τι να κανω δννξερω τη μειωσα μερα παρα μερα μια με αφηνει μετα με ξαναπιανει παλι λετε να χαλασω τα δοντια μου ν φρικαρω τελειως
 
Μπλουζα