Για όσους κόψαν το regaine....

tol

Well-Known Member
Τι δεν καταλαβες φιλε καραφλα?
Εγω δεν ειπα οτι θελω να κοψω την μινοξιδιλη γιατι δεν εχω καμια παρενεργεια

Αρχικα, επειδη με αποκαλεσες "καραφλα", σου ευχομαι στην ηλικια μου (49 χρονων) να εχεις το 1/3 των μαλλιων μου. Πραγματικα θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος.

Επειτα, επειδη τυχαινει να ειμαι φιλολογος (και μαλλον γνωστης της νεοελληνικης), διαβαζοντας το σχολιο σου για την "κομη της Βερενικης" θεωρω οτι κανείς δεν μπορει να εξαγει καποιο συμπερασμα. Κανενας ειρμος στη σκεψη σου, κανενα νοημα στα γραφομενα σου.

Τελικα την χρησιμοποιησες, για να κοψεις τη μινοξιδιλη, οπως μας συμβουλευεις; Τελικα γιατι το "γυρισες" σε κιρκλαντ και τι εννοεις γραφοντας "με τα ιδια αποτελεσματα";

Αν θελεις, προσπαθησε να γινεις πιο σαφης, ωστε να καταλαβουμε τα γραφομενα σου και εμεις οι αδαεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Μαριε, δεν ειναι κατι περιτο το θυμαρισιο μελι κ το δεντρολιβανο γιατι βοηθουν στην υγεια γενικοτερα, η μινοξ καλο θα ηταν να κοπει μακροπροθεσμα ισως κ μετα το σεπτεμβρη αλλα να κοπει διοτι στην περιπτωση σου δε βοηθα μιας κ δεν θα σου ανασχηματισει τη hairline που ειναι το μονο ψεγαδι στα μαλλια σου. Ακομη κ με μονοθεραπεια φινστεριδης θα εισαι οκ για αρκετα χρονια
Παντως πρεπει να διακοπει τελειως, μου προξενει και πολυ τριχοπτωση και φθορα στη ψυχολογια βλεποντας την αυξημενη πτωση... δεν μου εδωσε το παραμικρο, μη σου πω με χειροτερεψε και λιγο καθαριζοντας τις περιοχες με χνουδι αλλα χωρις να το αντικαθιστα... ισως να μην δουλευει σε ολους θετικά, οπως μου ειπε και μια βοηθος του Ερντογαν.
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Αρχικά ήταν αποτελεσματική, ωστόσο επειδή την σταμάτησα για 3 μήνες όχι απότομα αλλά σταδιακά, το εντονο sheeding έκανε την εμφάνιση του, ουσιαστικά αυτό είναι που φοβάμαι. Πάντως μου έχει χαλάσει και εμένα το πρόσωπο και είμαι 26.
 

sp11

New Member
Αρχικα, επειδη με αποκαλεσες "καραφλα", σου ευχομαι στην ηλικια μου (49 χρονων) να εχεις το 1/3 των μαλλιων μου. Πραγματικα θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος.

Επειτα, επειδη τυχαινει να ειμαι φιλολογος (και μαλλον γνωστης της νεοελληνικης), διαβαζοντας το σχολιο σου για την "κομη της Βερενικης" θεωρω οτι κανείς δεν μπορει να εξαγει καποιο συμπερασμα. Κανενας ειρμος στη σκεψη σου, κανενα νοημα στα γραφομενα σου.

Τελικα την χρησιμοποιησες, για να κοψεις τη μινοξιδιλη, οπως μας συμβουλευεις; Τελικα γιατι το "γυρισες" σε κιρκλαντ και τι εννοεις γραφοντας "με τα ιδια αποτελεσματα";

Αν θελεις, προσπαθησε να γινεις πιο σαφης, ωστε να καταλαβουμε τα γραφομενα σου και εμεις οι αδαεις.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εγινα κατανοητος
Χρησιμοποιουσα το σκευασμα η κομη της βερενικης και ειχα τα ιδια αποτελεσματα που εχω τωρα με την μινοξιδιλη
Απλα ειχε εντονη μυρωδια η κομη της3 βερενικης και δεν την αντεχα

Ο τιτλος του νηματος εδω ειναι
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΟΨΑΝ ΤΟ REGAINE
και εκανα κι εγω την προταση μου
 

MariosOik

Active Member
Αρχικά ήταν αποτελεσματική, ωστόσο επειδή την σταμάτησα για 3 μήνες όχι απότομα αλλά σταδιακά, το εντονο sheeding έκανε την εμφάνιση του, ουσιαστικά αυτό είναι που φοβάμαι. Πάντως μου έχει χαλάσει και εμένα το πρόσωπο και είμαι 26.
Εκτος απο το προσωπο ειναι και το αλλο. Καθε πρωι για να τα ξεκολλησεις επειδη η μινοξ τα εχει κοκκαλωσει εγω προσωπικα αναγκαζομαι με την χτενα να τα χτενισω εντονα για να παρουν μια μορφη ωστε να μπορω να κυκλοφορησω και να μην φαινονται κολλημενα. Και μονο αυτο το τραβηγμα για το ξεκολλημα και το χτενισμα 4-5 λεπτα νομιζω οτι τα ταλαιπωρει πολυ με το εντονο τραβηγμα που αναγκαστικα γινεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΝΙΚΟΣ

Member
Εκτος απο το προσωπο ειναι και το αλλο. Καθε πρωι για να τα ξεκολλησεις επειδη η μινοξ τα εχει κοκκαλωσει εγω προσωπικα αναγκαζομαι με την χτενα να τα χτενισω εντονα για να παρουν μια μορφη ωστε να μπορω να κυκλοφορησω και να μην φαινονται κολλημενα. Και μονο αυτο το τραβηγμα για το ξεκολλημα και το χτενισμα 4-5 λεπτα νομιζω οτι τα ταλαιπωρει πολυ με το εντονο τραβηγμα που αναγκαστικα γινεται.
Εκτος απο το προσωπο ειναι και το αλλο. Καθε πρωι για να τα ξεκολλησεις επειδη η μινοξ τα εχει κοκκαλωσει εγω προσωπικα αναγκαζομαι με την χτενα να τα χτενισω εντονα για να παρουν μια μορφη ωστε να μπορω να κυκλοφορησω και να μην φαινονται κολλημενα. Και μονο αυτο το τραβηγμα για το ξεκολλημα και το χτενισμα 4-5 λεπτα νομιζω οτι τα ταλαιπωρει πολυ με το εντονο τραβηγμα που αναγκαστικα γινεται.

Δεν κοιμάμαι ποτέ με την μινοξ πάνω μου, ξυπνάω με πρισμένα μάτια κάθε φορά καθώς το μαλλί έρχεται σε τριβή με το μαξιλάρι και αυτό με τα μάτια. Το εφαρμόζω για δύο ώρες όπως θεωρείται πως είναι και σωστό και μετά ξεπλένουμε.
 

MariosOik

Active Member
Δεν κοιμάμαι ποτέ με την μινοξ πάνω μου, ξυπνάω με πρισμένα μάτια κάθε φορά καθώς το μαλλί έρχεται σε τριβή με το μαξιλάρι και αυτό με τα μάτια. Το εφαρμόζω για δύο ώρες όπως θεωρείται πως είναι και σωστό και μετά ξεπλένουμε.
Δεν νομίζω ότι μόνο για 2 ώρες αρκεί, ας απαντήσουν σ αυτό και πιο έμπειρα μέλη
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
θελει περισοτερο απο δυο ωρες παιδια, η ουσια δεν ενεργει στο δερμα αλλα στο βολβο οπου κ μεταφερεται μεσω των τριχοειδων, νομιζω οτι η δραση της διαρκει 12ωρο γιαυτο και προτεινεται δυο φορες τη μερα μια δοση.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Εκτος απο το προσωπο ειναι και το αλλο. Καθε πρωι για να τα ξεκολλησεις επειδη η μινοξ τα εχει κοκκαλωσει εγω προσωπικα αναγκαζομαι με την χτενα να τα χτενισω εντονα για να παρουν μια μορφη ωστε να μπορω να κυκλοφορησω και να μην φαινονται κολλημενα. Και μονο αυτο το τραβηγμα για το ξεκολλημα και το χτενισμα 4-5 λεπτα νομιζω οτι τα ταλαιπωρει πολυ με το εντονο τραβηγμα που αναγκαστικα γινεται.
και εγω το ιδιο ακριβως κανω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΝΙΚΟΣ

Member
θελει περισοτερο απο δυο ωρες παιδια, η ουσια δεν ενεργει στο δερμα αλλα στο βολβο οπου κ μεταφερεται μεσω των τριχοειδων, νομιζω οτι η δραση της διαρκει 12ωρο γιαυτο και προτεινεται δυο φορες τη μερα μια δοση.
Μπορεί να έχασα έδαφος και για αυτόν τον λόγο, ωστόσο επειδή όπως προ είπα βράδυ δεν μπορώ να το εφαρμόζω μου κοκκινίζουν τα μάτια. Την μέρα δεν μπορώ να κυκλοφορώ με την μίνοξ στο κεφάλι μου επίσης.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Μπορεί να έχασα έδαφος και για αυτόν τον λόγο, ωστόσο επειδή όπως προ είπα βράδυ δεν μπορώ να το εφαρμόζω μου κοκκινίζουν τα μάτια. Την μέρα δεν μπορώ να κυκλοφορώ με την μίνοξ στο κεφάλι μου επίσης.
δεν κερδιζεις και πολλα με τη μινοξ ως μονοθεραπεια ουτως η αλλως
 

MariosOik

Active Member
και εγω το ιδιο ακριβως κανω
Άστα να πάνε, αφού σου λέω την μείωσα σε 2-3 φορές τη βδομάδα και όποτε δεν βάζω πετάω, όταν αναγκάζομαι να κάνω αυτό μόνο με την τριχόπτωση το πρωί με το χτένισμα πέφτει και η ψυχολογία. Εγώ την αφήνω 6 ώρες μίνιμουμ. Τι ηλικία έχεις φίλε? Βοηθάει το dermaroller?
 

karampalikis

Active Member
Έκανα και εγώ χρήση μινοξ (kirkland) για 3 μήνες πέρυσι. Αν και στο τέλος του τρίτου μήνα είχα σημαντική επανέκφυση και αύξηση της διαμέτρου της τρίχας, είχα και σοβαρές παρενέργειες για αυτό και διέκοψα σταδιακά μέσα στο τετράμηνο.
1)έντονους μαύρους κύκλους
2)"τράβηγμα" στο πρόσωπο (έντονο)
3)περίεργη όψη του μετώπου (όχι έντονη)
4)"ρυτίδες" στο μέτωπο, σαν να είχε αφυδατωθεί (εμφανείς από κοντά)
5)κάτι σαν ζαλάδες-πονοκέφαλο και την αίσθηση ότι το κεφάλι μου ήταν βαρύ

Αφού σταμάτησα, μέσα σε ενάμιση-δύο μήνες είχα ξαναγυρίσει στα παλιά, όσον αφορά τα μαλλιά αλλά έχω την εντύπωση ότι η τρίχα πλέον είναι πιο γερή ( ίσως είναι και ιδέα μου). Όσο για τις παρενέργειες, πέρασαν σε 2-3 μήνες από την διακοπή. Προσωπικά, δεν έχω σκοπό να την ξαναρχίσω (ίσως για λίγο μετά την μμ), δεν αξίζει τον κόπο στην περίπτωση μου . Άσε που έχεις συνέχεια το άγχος μην ξεχάσεις και δεν βάλεις.
Για μένα ήταν εύκολη η απόφαση να την σταματήσω, διότι ήξερα ότι αν την σταματήσω θα ξαναγίνω όπως ήμουν πριν 3 μήνες.... κάποιος όμως που κάνει χρήση χρόνια, θα το σκεφτεί 100 φορές πριν την διακόψει διότι δεν ξέρει σε τι κατάσταση θα είναι το τριχωτό μετά από 2-3 μήνες και η αλλαγή θα είναι απότομη.

3-4 άτομα που γνωρίζω που κάνουν χρήση μινοξ για χρόνια, όλοι τους το έχουν μετανιώσει, είτε από το άγχος που έχεις να βάζεις κάθε μέρα είτε απο τις παρενέργειες είτε και απο τα δύο. Στην αρχή "πετάς" από την επανέκφυση, όμως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, μεγάλο ή μικρό, το μετανιώνεις. Μπορεί αυτό να μην ισχύει για όλους, αλλά έχω την αίσθηση ότι πολλοί συμφωνούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
το roller βοηθαει σιγουρα στην αποροφηση της μινοξ σε μεγαλο μαλιστα βαθμο, τωρα η χρηση του 1,5mm ως συσκευη αιματωσης θεωρειται επισης αποτελεσματικη απο αρκετες πηγες, αναφερονται μειωση τριχοπτωσης, επανεκφυση απο αρκετους συστηματικους χρηστες.
Υπαρχει σημαντικο νημα στο φορουμ σχετικα με ερευνα του kappa μπορεις να παρεις πληροφοριες απο εκει. Βεβαια υπαρχουν και ο αντιλογος οτι καταστρεφει το δερμα η επιμονη στην χρηση, προφανως μιλαμε για περιπτωσεις καταχρησης.
Απο προσωπικη εμπειρια στην χρηση 1mm μια φορα την εβδομαδα για 8 μηνες ειδα τις τριχες στο crown οπου ρολλαριζα να δυναμωνουν, ισως το ξαναξεκινουσα, τελος θεωρω την χρηση του ασφαλη εως την εντονη ερυθροτητα κ οχι εως την αιμοραγια και μινοξ παντα την επομενη ημερα. Ειμαι στα 42.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Χρησιμοποιώ dermaroller 1/7 τον τελευταίο μήνα και φίνα 2 χρόνια η φίνα δεν μου έχει παρουσιάσει παρενέργεια.
Συμφωνω απολυτα με αυτο που κανεις, ειναι ψαγμενη η θεραπεια σου και εαν δεν εχεις παρενεργειες εως τωρα δεν νομιζω να σου παρουσιαστουν, μπλοκαρεις τα ανδρογονα κ δημιουργεις τοπικη αιματωση με roller, αποκομιζοντας μερος απο τα οφελη που θα ειχες αν εβαζες μινοξ!
 

MariosOik

Active Member
Έκανα και εγώ χρήση μινοξ (kirkland) για 3 μήνες πέρυσι. Αν και στο τέλος του τρίτου μήνα είχα σημαντική επανέκφυση και αύξηση της διαμέτρου της τρίχας, είχα και σοβαρές παρενέργειες για αυτό και διέκοψα σταδιακά μέσα στο τετράμηνο.
1)έντονους μαύρους κύκλους
2)"τράβηγμα" στο πρόσωπο (έντονο)
3)περίεργη όψη του μετώπου (όχι έντονη)
4)"ρυτίδες" στο μέτωπο, σαν να είχε αφυδατωθεί (εμφανείς από κοντά)
5)κάτι σαν ζαλάδες-πονοκέφαλο και την αίσθηση ότι το κεφάλι μου ήταν βαρύ

Αφού σταμάτησα, μέσα σε ενάμιση-δύο μήνες είχα ξαναγυρίσει στα παλιά, όσον αφορά τα μαλλιά αλλά έχω την εντύπωση ότι η τρίχα πλέον είναι πιο γερή ( ίσως είναι και ιδέα μου). Όσο για τις παρενέργειες, πέρασαν σε 2-3 μήνες από την διακοπή. Προσωπικά, δεν έχω σκοπό να την ξαναρχίσω (ίσως για λίγο μετά την μμ), δεν αξίζει τον κόπο στην περίπτωση μου . Άσε που έχεις συνέχεια το άγχος μην ξεχάσεις και δεν βάλεις.
Για μένα ήταν εύκολη η απόφαση να την σταματήσω, διότι ήξερα ότι αν την σταματήσω θα ξαναγίνω όπως ήμουν πριν 3 μήνες.... κάποιος όμως που κάνει χρήση χρόνια, θα το σκεφτεί 100 φορές πριν την διακόψει διότι δεν ξέρει σε τι κατάσταση θα είναι το τριχωτό μετά από 2-3 μήνες και η αλλαγή θα είναι απότομη.

3-4 άτομα που γνωρίζω που κάνουν χρήση μινοξ για χρόνια, όλοι τους το έχουν μετανιώσει, είτε από το άγχος που έχεις να βάζεις κάθε μέρα είτε απο τις παρενέργειες είτε και απο τα δύο. Στην αρχή "πετάς" από την επανέκφυση, όμως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, μεγάλο ή μικρό, το μετανιώνεις. Μπορεί αυτό να μην ισχύει για όλους, αλλά έχω την αίσθηση ότι πολλοί συμφωνούν.
Έχω την ίδια αίσθηση...! Ότι απέκτησε όγκο το μαλλί και ότι δυνάμωσε η τρίχα μόλις την διέκοψα. Στον 1 χρονο που την χρησιμοποιουσα μια φορα τη μερα ελπιζω να μην μου φερει κοστος. Μπορει να μην εχω σοβαρο θεμα αλλα εβαζα πολυ ποσοτητα και σε ολο το κεφαλι μεχρι κραουν χαμηλα σε ορια δοτριας. Αυτο φοβαμαι ποσο εχουν συνηθισει και οι υγιεις τριχες. Αλλα το αποφασισα δεν αλλαζω, 2 φορες τη βδομαδα μαξ μεχρι να την σταματησω τελειως.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Χρησιμοποιώ dermaroller 1/7 τον τελευταίο μήνα και φίνα 2 χρόνια η φίνα δεν μου έχει παρουσιάσει παρενέργεια.
θα προτεινα την ιδια θεραπεια και στο Μαριο! με τη μονη διαφορα ο Μαριος να βαζει μια φορα την εβδομαδα την αμεσως επομενη ημερα του ρολλιγκ
 
Μπλουζα