Για όσους κόψαν το regaine....

Dim10

Active Member
Όταν παίρνεις μινοξιδίλη π.χ. για 3 χρόνια και μετά την κόψεις, θα χάσεις αυτά που κέρδισες συν όσα θα σου έπεφταν μέσα σε τρία χρόνια χωρίς θεραπεία.
Δηλαδή, η μινοξιδίλη, όπως και όλα τα σχετικά φάρμακα, δε σου λύνει το πρόβλημα της αλωπεκίας. Απλά καθυστερεί το αναπόφευκτο.
Οπότε, η μινοξιδίλη δεν είναι απάτη. Κάνει αυτό που υπόσχεται. Και μάλιστα είναι το μόνο τοπικό προς το παρόν που έχει χειροπιαστά αποτελέσματα σε όλους.
Όσο για τις παρενέργειες, δυστυχώς κάθε μη φυτικό φάρμακο έχει.

Ναι αλλα αυτο;;; ειναι ενα απ τα πραγματα που ισχυει; ειναι μλκια μονο κ μονο γ αυτο..τα χανεις ολα ολα επιτοπου.. ξερω γω , αναλογα τα ζυγια που θετεις εντελει.
Ψαχνω για φυτικο αντικατάστατη συνεχως.
Εχουν βγει ερευνες για δενδρολιβανο ισαξιο μινοξ 2% ,αλλα.....
Ισως μονοδρομος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RENGAR

Member
Αναλογα τον ανθρωπο και ποσο νωρις το προλαβεις.
Στα 23 ξεκινησα μινοξ στους ελαφρως αραιωμενους κροταφους,και μεσα σε 3-4 μηνες με ειχε απαναφερει πληρως σε προ αραιωσης επιπεδα.
Τωρα ξαναξεκινησα στα 27 μου στους σημαντικα αραιωμενους πλεον κροταφους και μεχρι στιγμης απλα με συντηρει,δεν εχω δει επανεκφυση.
naruto na se rwtiso poia minox perepeis se ugri morfi i afro?
 

crossfire

Well-Known Member
Ναι αλλα αυτο;;; ειναι ενα απ τα πραγματα που ισχυει; ειναι μλκια μονο κ μονο γ αυτο..τα χανεις ολα ολα επιτοπου.. ξερω γω , αναλογα τα ζυγια που θετεις εντελει.
Ψαχνω για φυτικο αντικατάστατη συνεχως.
Εχουν βγει ερευνες για δενδρολιβανο ισαξιο μινοξ 2% ,αλλα.....
Ισως μονοδρομος

Ναι ισχύει αυτο.......θα έχεις αποτελέσματα όσο κανείς χρήση.
Όταν την κόψεις θα χάσεις οτι σου έδωσε σε βάθος χρόνου.
Αυτο ισχύει για όλες τις θεραπείες τριχόπτωσης όμως.

Και κάτι φυτικό να βρεις που να κάνει δουλεια(γνώμη μου,δεν υπάρχει), πάλι μόλις το σταματήσεις θα χάσεις οτι έχασες.

Με λίγα λόγια , αν μπεις στο χορό για την τριχόπτωση , θα το κανείς για πάντα...
 

Dim10

Active Member
Καλα ναι. Εξαλλου Προσωπικά δεν εχω θεμα με αυτο , ηδη χρονια τωρα ακολουθω διαφορα Τοπικά και ασχολουμαι με το μαλλι οπως το μεγαλύτερο ποσοστο, ειδικα μεσα στο φορουμ, απλα το θεμα ειναι κατα ποσο επηρεαζει τον οργανισμο σου (sides), και τι επιλέγεις.
Το nu hair και το shen min κανει αντιστοιχη δουλειά;
Ειναι φυτικα;
η ειναι τυπου Σαν το φολιτζεν;
Βαζω εδω κ τρια χρόνια φολι
 

crossfire

Well-Known Member
Το Shen min για μένα ειναι μια καλή επιλογή ......,υποτίθεται οτι δεν ειναι φάρμακο.
 

tester

New Member
Παιδιά χρησιμοποιω regain υγρο απο το 2000 περιπου, δηλαδη 17 χρονια. Τα πρωτα χρονια 2 φορες την ημερα, μετα καποιες ημερες 1 φορα αλλες 2 φορες. Τα τελευταια 2-3 χρονια βαζω 1 φορα την ημερα ενω αφηνω και 1-2 ημερες την εβδομαδα κενες.

Καποια στιγμη περιπου μετα απο 7 χρονια κανονικης χρησης καιρο το διεκοψα ο βλακας αποτομα για ενα διαστημα 6 μηνων (οπου το μαλλι ηταν καλο και γενικα ολα πηγαιναν καλα) και ξαφνικα το χαος!! Απο τοτε δεν καταφερα να ξανακερδισω το χαμενο εδαφος ποτε.

Στα 41 πλεον νομιζω οτι τελικα δεν καταφερε και πολλα πραγματα γιατι η τριχοπτωση συνεχιστηκε αργα κ σταθερα με αποτελεσμα ειτε να παω για μμ(το σκεφτομαι σοβαρα) ειτε για ξυρισμα (nw4). Ενδεχομενως να ειχα φτασει στο ιδιο σημειο 4-5 χρονια νωριτερα χωρις το regain.

Απο παρενεργειες που ρωταει ο φιλος εχω καποιες τριχαρες στην πλατη (ευτυχως μεμονωμενες), οπως και καποιες στα ζυγωματικα-αυτια. Στο προσωπο τωρα δεν ξερω αν ειναι το dna μου αλλα ειμαι μια χαρα για την ηλικια. Αθλουμαι ομως και βαζω κ καποιες φορες κρεμες-ελαια για σιγουρια. Για ρυτιδες μπορω να πω οτι ειμαι φυσιολογικα συγκριτικα με τους συνομηλικους. Μαυρους κυκλους εχω μονο αν δεν κοιμαμαι καλα.

Το διαστημα που την ειχα κοψει δεν ειδα διαφορα στο προσωπο εκτος απο το οτι οι τριχες που βγηκαν απο το regain στο προσωπο μεγαλωναν πιο αργα.

Η γνωμη μου ειναι να μην την κοψεις ποτε, απλα ελαττωσε την δοση σταδιακα, αθλησου και φροντισε οσο μπορεις το προσωπο. Θα ελεγα οτι μονο με μμ μπορεις να ξεμπερδεψεις με αυτο το σκευασμα κ παλι εξαρταται.
 

tester

New Member
Φιλε τι nw ησουν οταν ξεκινησες μινοξιδιλη κ τι nw ησουν πριν την 6μηνη διακοπη?
24 ετων που ξεκινησα θα ελεγα nw2, στα 31-32 που την εκοψα για κανα εξαμηνο ημουν nw2 προς 3 (καλυψη υπηρχε η ιδια αλλα μικροτερη πυκνοτητα εμπρος). Κόβοντάς την κατρακυλησα μετα τους εξι μηνες πολυ γρηγορα σε nw3 εμπρος, πισω τα πραγματα ηταν καλυτερα. Δεν μπορεσα να το συμμαζεψω. Δεν ηθελα να παρω φιναστεριδη ή κατι παρόμοιο, επαιρνα μονο κατα περιοδους καποιες βιταμινες και μουρουνελαιο (το οποιο το συνιστω).
Τα τελευταια χρονια το regain σε μενα δεν εχει καποια αποτελεσματικοτητα, ειναι σα να βαζω νερο, απλα φοβαμαι το shedding εστω των λιγων που εχω ψηλα και για αυτο βαζω λιγη ποσοτητα και σχετικα αραια οπως ειπα (το 5%).

Αν γυρνουσα πισω το χρονο δεν θα την εβαζα ποτε να πω την αληθεια, θα πεφτανε πιο νωρις και θα ειχα ηδη κανει μμ. Απο την αλλη οι μμ τελευταια εχουν βελτιωθει οποτε ερχεται η μια ή η αλλη.
 

johnysblue

Active Member
Αν τα βαλεις κατω ομως σε κρατησε σχεδον 8 χρονια στο ιδιο nw..δεν ειναι κ λιγο..εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα μινοξ κ μπαινω στα 27 μου..αν με κρατησει κ μενα οσο κ σενα θα αναψω λαμπαδα
 

tester

New Member
Αν τα βαλεις κατω ομως σε κρατησε σχεδον 8 χρονια στο ιδιο nw..δεν ειναι κ λιγο..εγω ξεκινησα πριν 1 μηνα μινοξ κ μπαινω στα 27 μου..αν με κρατησει κ μενα οσο κ σενα θα αναψω λαμπαδα

Ναι τοτε ειχε αποτελεσματικοτητα και ημουν ευχαριστημενος λογω του οτι δεν ειχα και σημαντικα side effects. Βαλε ομως στην εξισωση τοσα χρονια επι τοσους μηνες επι 40 περιπου ευρω που ειχε τοτε το υγρο regaine, μαζευεται ενα σεβαστο ποσο για μια μμ σε καλο γιατρο που ειναι καλυτερη long-term λυση.

Για να μη ξεφυγω απο το θεμα ομως να πω οτι πειραματικα εχω ξαναδοκιμασει μικροτερες διακοπες περιπου των 2 εβδομαδων και ειδα προσωρινα μια καλυτερη ποιοτητα στην τριχα, σαν να "ανασανε" λιγο απο τα χημικα. Φυσικα μετα το πρωτο μαθημα δεν συνεχισα την διακοπη περισσοτερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sambous

New Member
εγώ χρησιμοποιώ το regain 5% , από τα 20 χρόνια μου, είμαι 44 ετών πατέρας 3 παιδιών, δεν έχω μέχρι και σήμερα καμιά παρενέργεια τα μαλλιά μου έχουν αραιώσει περισσότερο από τα 20 μου πάντως έχουν μείνει αρκετά ακόμη. αυτο που θα μπορουσα να σας πω με σιγουρια οτι το συγκεκριμενο φαρμακο αν το χρησιμοποιεις συστηματικα 2 φορες την ημερα 6 ψεκασμους τη φορα κρατας τα μαλλια σου σε μεγαλο βαθμο και η τριχοπτωση ειναι πιο αργη. αλλωστε περνωντας τα χρονια σε νοιαζει ολο και λιγοτερο η απωλεια των μαλιων. τα τελευταια 6 χρονια η συχνοτητα που χρησιμοποιω το φαρμακο ειναι 1 φορα την ημερα και υπαρχουν και μερες που δεν το βαζω γιατι το ξεχνω
 

sp11

New Member
Αν θελετε να κοψετε την μινοξιδιλη να χρησιμοποιησετε το σκευασμα ''κομη της βερενικης''.
Το χρησιμοποιουσα παλιοτερα τωρα χρησιμοποιω κιρκλαντ και ειχα τα ιδια αποτελεσματα.
Η κομη της βερενικης ειναι φυτικο σκευασμα μυριζει ασχημα και πρεπει να το αφηνεις μια ωρα με σκεπασμενο κεφαλι 3 φορες την εβδομαδα
αν και ειχα αποτελεσμα δεν αντεχα την μυρωδια και το σταματησα
 

tol

Well-Known Member
Αν θελετε να κοψετε την μινοξιδιλη να χρησιμοποιησετε το σκευασμα ''κομη της βερενικης''.
Το χρησιμοποιουσα παλιοτερα τωρα χρησιμοποιω κιρκλαντ και ειχα τα ιδια αποτελεσματα.
Η κομη της βερενικης ειναι φυτικο σκευασμα μυριζει ασχημα και πρεπει να το αφηνεις μια ωρα με σκεπασμενο κεφαλι 3 φορες την εβδομαδα
αν και ειχα αποτελεσμα δεν αντεχα την μυρωδια και το σταματησα

Φιλε μου, καλημερα.

Μας εφτιαξες τη διαθεση πρωι-πρωι και σε ευχαριστουμε.

Ολα αυτα τα τραγελαφικα που εγραψες (χρησιμοποιουσες το σκευασμα, μυριζε ασχημα, τωρα αντι για αυτο χρησιμοποιεις κιρκλαντ, δηλαδη μινοξιδιλη....για να κοψεις την μινοξιδιλη!!!!.....δηλαδη.......πιασε το αυγο και κουρευτο!!!) ειχαν και μια επιπλεον θετικη συνεπεια.

Με ωθησαν να αναζητησω στο google πληροφοριες για την "κομη της Βερενικης"........ πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα και οσον αφορα τον αστερισμο (κομη της Βερενικης) και οσον αφορα τη μυθολογια (Βερενικη, γυναικα με πλουσια κομη που...........μια ιστορια αγαπης και "θυσιας των μαλλιων"........διαβαστε τη συνεχεια στο google......).

Καλημερα σε ολα τα μελη του forum.
 

MariosOik

Active Member
Παίδες καλημέρα...! Μετά από ένα χρόνο και συμβουλή του Ερντογάν έκοψα την μινοξιδίλη. Δηλαδή από 7 φορές στην εβδομάδα από 1 φόρα που έβαζα σε όλο το κεφάλι και πολύ ποσότητα έως ψηλά στη δότρια τώρα βάζω τον τελευταίο μήνα μαξ 2 φορές τη βδομάδα σε όλο το κεφάλι. Έως τώρα το αποτέλεσμα είναι να υποχωρήσει η ξηροδερμία πυ μου προκαλούσε η μίνοξ (ασπράκια), η λιπαρότητα σε ένα μικρό ποσοστό και να μειωθεί η τριχόπτωση σε ποσοστό 50%. Είμαι από τα άτομα που λόγω του ότι δεν έχω σοβαρό πρόβλημα ενώ παίρνω και φίνα για να αποφύγω την κληρονομικότητα (περίπου 7 χρόνια) μάλλον η μίνοξ με τα μεγάλα σέντινγκ μάλλον μου έκανε κακό παρά καλό. Έτσι αν και υπερβολικός με το μαλλί την σταμάτησα και απο 120-150 τρίχες ημερησίως χάνω καμιά 50αρια και αυτές κυρίως υποανάπτυκτες. Εφόσον δεν με γέμισε εμένα, πιστεύετε θα έχω κάποιο δυνατό σέντινγκ? Γιατί η αλήθεια είναι ότη μου τελειώνει το μπουκαλάκι και έλεγα μήπως την σταματήσω να τελειώνω. @naruto εσύ που την έχεις διακόψει ένα χρόνο τώρα τί έχεις να πεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
Μαριε, εαν εβαζες συστηματικα για ενα χρονο μινοξ.εστω και μια φορα, η ουσια εχει επιρεασει κατα πολυ τον κυκλο ζωης των τριχων αυξανοντας τον, θα σε συμβουλευα να μην την κοψεις μαχαιρι αλλα σταδιακα βαζοντας 3 η και 4 φορες την εβδομαδα αρχικα και μειωνοντας καθε μηνα σταδιακα . Το σεντιγκ ειναι αναποφευκτο απλα θα καθυστερησεις την διαδικασια με αυτο τον τροπο κ θα.ερθει πιο ομαλα, υπολογισε χοντρικα οτι για να επανελθει ο φυσιολογικος κυκλος ζωης της τριχας απαιτειται ενας χρονος αναλογα παντα με τον καθε οργανισμο, βεβαια εσυ παιρνεις κ φινα οποτε τα οφελη που θα δεις μακροχρονια υπερτερουν της οποιας απωλειας υπαρξει.
 

sp11

New Member
Φιλε μου, καλημερα.

Μας εφτιαξες τη διαθεση πρωι-πρωι και σε ευχαριστουμε.

Ολα αυτα τα τραγελαφικα που εγραψες (χρησιμοποιουσες το σκευασμα, μυριζε ασχημα, τωρα αντι για αυτο χρησιμοποιεις κιρκλαντ, δηλαδη μινοξιδιλη....για να κοψεις την μινοξιδιλη!!!!.....δηλαδη.......πιασε το αυγο και κουρευτο!!!) ειχαν και μια επιπλεον θετικη συνεπεια.

Με ωθησαν να αναζητησω στο google πληροφοριες για την "κομη της Βερενικης"........ πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα και οσον αφορα τον αστερισμο (κομη της Βερενικης) και οσον αφορα τη μυθολογια (Βερενικη, γυναικα με πλουσια κομη που...........μια ιστορια αγαπης και "θυσιας των μαλλιων"........διαβαστε τη συνεχεια στο google......).

Καλημερα σε ολα τα μελη του forum.

Τι δεν καταλαβες φιλε καραφλα?
Εγω δεν ειπα οτι θελω να κοψω την μινοξιδιλη γιατι δεν εχω καμια παρενεργεια
 

MariosOik

Active Member
Μαριε, εαν εβαζες συστηματικα για ενα χρονο μινοξ.εστω και μια φορα, η ουσια εχει επιρεασει κατα πολυ τον κυκλο ζωης των τριχων αυξανοντας τον, θα σε συμβουλευα να μην την κοψεις μαχαιρι αλλα σταδιακα βαζοντας 3 η και 4 φορες την εβδομαδα αρχικα και μειωνοντας καθε μηνα σταδιακα . Το σεντιγκ ειναι αναποφευκτο απλα θα καθυστερησεις την διαδικασια με αυτο τον τροπο κ θα.ερθει πιο ομαλα, υπολογισε χοντρικα οτι για να επανελθει ο φυσιολογικος κυκλος ζωης της τριχας απαιτειται ενας χρονος αναλογα παντα με τον καθε οργανισμο, βεβαια εσυ παιρνεις κ φινα οποτε τα οφελη που θα δεις μακροχρονια υπερτερουν της οποιας απωλειας υπαρξει.
Επομένως θα βάζω μια φορά ανά 3 μέρες όπως τώρα, δεν το γλιτώσαμε το έξοδο:p, δηλαδή ουσιαστικά μου λες να συνεχίσω και τον Αύγουστο? Έβαζα μίνοξ από τον Μάϊο του 17, ένα χρόνο δηλαδή...! Όπως για 7 μήνες μέχρι τον Φλεβάρη πάνω κάτω αν θυμάμαι καλά έπαιρνα 1,25 προσκαρ πριν το γυρισω παλι σε φτιαχτη απο φαρμακειο φινα στο 1mg και πλεον εδω και ενα μηνα ειπα να πληρωνω λιγο παραπανω αλλα χρησιμοποιω πλεον propecia 1mg. Κάτι που έχει βοηθήσει πολύ κατά την άποψή μου μετά από παρότρυνση και μέλους του φόρουμ είναι ότι κάθε πρωί εδώ και ένα μήνα πίνω ένα φλυτζάνι ρόφημα δεντρολίβανο και τρώω μια κουταλιά θυμαρίσιο μέλι.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Μαριε, δεν ειναι κατι περιτο το θυμαρισιο μελι κ το δεντρολιβανο γιατι βοηθουν στην υγεια γενικοτερα, η μινοξ καλο θα ηταν να κοπει μακροπροθεσμα ισως κ μετα το σεπτεμβρη αλλα να κοπει διοτι στην περιπτωση σου δε βοηθα μιας κ δεν θα σου ανασχηματισει τη hairline που ειναι το μονο ψεγαδι στα μαλλια σου. Ακομη κ με μονοθεραπεια φινστεριδης θα εισαι οκ για αρκετα χρονια
 
Μπλουζα