Για όσους κόψαν το regaine....

ΝΙΚΟΣ

Member
Συμφωνω απολυτα με αυτο που κανεις, ειναι ψαγμενη η θεραπεια σου και εαν δεν εχεις παρενεργειες εως τωρα δεν νομιζω να σου παρουσιαστουν, μπλοκαρεις τα ανδρογονα κ δημιουργεις τοπικη αιματωση με roller, αποκομιζοντας μερος απο τα οφελη που θα ειχες αν εβαζες μινοξ!
5/7 χρησιμοποιώ και μίνοξ. Φοβάμαι να την σταματήσω .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Έχω την ίδια αίσθηση...! Ότι απέκτησε όγκο το μαλλί και ότι δυνάμωσε η τρίχα μόλις την διέκοψα. Στον 1 χρονο που την χρησιμοποιουσα μια φορα τη μερα ελπιζω να μην μου φερει κοστος. Μπορει να μην εχω σοβαρο θεμα αλλα εβαζα πολυ ποσοτητα και σε ολο το κεφαλι μεχρι κραουν χαμηλα σε ορια δοτριας. Αυτο φοβαμαι ποσο εχουν συνηθισει και οι υγιεις τριχες. Αλλα το αποφασισα δεν αλλαζω, 2 φορες τη βδομαδα μαξ μεχρι να την σταματησω τελειως.
Δεν πρέπει με τίποτα να ξεπεράσεις το 1ml τη φορά...πολύ το ξεπερνούν, ειδικά στην αρχή γιατί πιστεύουν ότι δεν τους φθάνει για όλο το το πάνω μέρος του κεφαλιού...έχουν την αίσθηση ότι πρέπει να "πλημμυρίσουν" το κεφάλι με μινοξ για να δουν αποτέλεσμα και αυτό είναι λάθος...εγώ έριχνα με το dropper μια σταγόνα ας πούμε, και με το αριστερό χέρι την άπλωνα...δεν γυάλιζε το δέρμα απο την μινοξ αλλα ήταν εκεί και αρκούσε τόσο...
Είναι λάθος να βάζεις μινοξ στα υγιή μαλλιά,....δεν ξέρω με σιγουριά αν κάνει κακό μακροπρόθεσμα αλλά ίσως και κάνει, μην το διακινδυνεύεις....
 

MariosOik

Active Member
Δεν πρέπει με τίποτα να ξεπεράσεις το 1ml τη φορά...πολύ το ξεπερνούν, ειδικά στην αρχή γιατί πιστεύουν ότι δεν τους φθάνει για όλο το το πάνω μέρος του κεφαλιού...έχουν την αίσθηση ότι πρέπει να "πλημμυρίσουν" το κεφάλι με μινοξ για να δουν αποτέλεσμα και αυτό είναι λάθος...εγώ έριχνα με το dropper μια σταγόνα ας πούμε, και με το αριστερό χέρι την άπλωνα...δεν γυάλιζε το δέρμα απο την μινοξ αλλα ήταν εκεί και αρκούσε τόσο...
Είναι λάθος να βάζεις μινοξ στα υγιή μαλλιά,....δεν ξέρω με σιγουριά αν κάνει κακό μακροπρόθεσμα αλλά ίσως και κάνει, μην το διακινδυνεύεις....
Το θεμα ειναι να μην εχει γινει το κακο γιατι οπως ειπα πλεον σταδιακα την διακοπτω... θα δειξει...
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
5/7 χρησιμοποιώ και μίνοξ. Φοβάμαι να την σταματήσω .
Νομιζω οτι αν σου κανει την καθημερινοτητα δυσκολη, δοκιμασε να απαλλαγεις θα εχεις οφελη σε ψοχολογικα επιπεδα οποτε πρεπει να πειραματιστεις και να δοκιμασεις νεες φορμες, κανε κ εσυ αυτο που προτεινω στον Μαριο, οποτε κ περιοριζεις το καθημερινο κ δεν την κοβεις τελειως εχοντας μεγιστη αποροφηση την επομενη του roller, αλλωστε εχεις ενα δυνατο χαρτι, τη φινα.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Επισης θελω να επισημανω οτι το παρων νημα αν κ μετρα πανω απο πεντε χρονια ζωης ειναι παντα επικαιρο και το εχω διαβασει αρκετες φορες, ακομη κ πριν κανω επεμβαση, μιας κ μακροχρονιος χρηστης εχω σταματησει τη μινοξ ουκ ολιγες φορες αλλα την ξαναρχιζω κ εχω δοκιμασει απειρες παραλλαγες στη χρηση, μαρκες κλπ το συμπερασμα μου ειναι οτι, σε μενα, βοηθα στην οψη-δομη της τριχας, δεν περιοριζει την τριχοπτωση, κανει αρκετη ζημια στην οψη του προσωπου, δημιουργει τριχοφυια σε αλλα μερη του σωματος που χανεται με το σταματημα, γενικα ειναι φαρμακο κ καλο ειναι οποιος μπορει να απαλλαγει,περιορισει, ας το κανει.
 

karampalikis

Active Member
Το θεμα ειναι να μην εχει γινει το κακο γιατι οπως ειπα πλεον σταδιακα την διακοπτω... θα δειξει...
μπορεί να αυξηθεί η τριχόπτωση...ίσως, δεν ξέρω, πέσουν και τα γερά μαλλιά στα οποία έπεφτε η μινοξ, αλλα αυτα πολύ πιθανόν να ξαναβγούν σιγά σιγά....αν δεις μεγάλη τριχόπτωση μην ξαναρχίσεις την μινοξ, περίμενε μερικούς μήνες να δεις τι θα ξαναβγεί απο ότι έπεσε
 

MariosOik

Active Member
μπορεί να αυξηθεί η τριχόπτωση...ίσως, δεν ξέρω, πέσουν και τα γερά μαλλιά στα οποία έπεφτε η μινοξ, αλλα αυτα πολύ πιθανόν να ξαναβγούν σιγά σιγά....αν δεις μεγάλη τριχόπτωση μην ξαναρχίσεις την μινοξ, περίμενε μερικούς μήνες να δεις τι θα ξαναβγεί απο ότι έπεσε
Αν ειναι να πεσουν και τα γερα που επεφτε μινοξ θα μεινω γλομπος μεχρι δοτρια:D
 

MariosOik

Active Member
μπορεί να υπάρξει κάποια προσωρινή αραίωση αν έχει επηρεαστεί ο κύκλος ζωής της τρίχας
Για να δούμε τι θα δουμε...! Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο οπως μου τα λες, να βαζω 2 φορες την εβδομαδα για συντηρηση ή να την διακοψω τελειως... αν και οπως προειπα δεν μου εδωσε κατι, ισα ισα καποια σημεια νομιζω τα χειροτερεψε +λιπαροτητα (αυξηθηκε) και ξηροδερμια (δεν ειχα καθολου και γεμισα ασπρακια και σκεψου βαζω τον αφρο) + τριχόπτωση (αυξηθηκε)
 

karampalikis

Active Member
Για να δούμε τι θα δουμε...! Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο οπως μου τα λες, να βαζω 2 φορες την εβδομαδα για συντηρηση ή να την διακοψω τελειως... αν και οπως προειπα δεν μου εδωσε κατι, ισα ισα καποια σημεια νομιζω τα χειροτερεψε +λιπαροτητα (αυξηθηκε) και ξηροδερμια (δεν ειχα καθολου και γεμισα ασπρακια και σκεψου βαζω τον αφρο) + τριχόπτωση (αυξηθηκε)
Κοιτα, δυο φορές την βδομάδα δεν νομίζω να προσφέρει κάτι....οταν διακόπτεις την μινοξ, καλο ειναι να το κανεις σταδιακά...για π.χ αν την χρησιμοποιείς για πολυ καιρό, για κάνα μήνα περιορίζεις την χρήση σε μια φορά την ημέρα και τον επόμενο μήνα δεν βάζεις κάθε μέρα, ώσπου να την σταματήσεις τελείως....εκτος αν παρατηρήσεις κάποια σοβαρή παρενεργεια, οπότε την κόβεις αμέσως, γιατί καλυτερα να χάσεις 2 τρίχες παρα να βάλεις σε κίνδυνο την υγεια σου....εγω στην θέση σου θα την σταματούσα
Όταν σταματάς την μινοξ έπειτα από αρκετό καιρό χρήσης, συνήθως αυξάνεται αποτομα και αρκετά η τριχόπτωση, γι' αυτό παθαίνουμε σοκ....αν την σταματησεις σιγα σιγα, ερχεται και η τριχόπτωση σιγα-σιγα οπότε το αντιμετωπίζεις πιο ευκολα.... Αν εχουν πεσει και υγιεις τρίχες, λογικά μετα από κάποιο διάστημα θα ξαναβγουν
 

Akis-multi

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά, για το κόλλημα των μαλλιών που θέλουν βούρτσισμα το πρωι που λέτε, που δε μπορεί να βγει μετα απο μινοξιδιλη που ειπε καποιος φιλος, που μεταφέρεται στο πρόσωπο με τον ύπνο, ή ότι είναι υποχρέωση βαρετή όλα αυτά τα λυνει ο αφρός. Είναι σα να έχεις βάλει αφρό styling, δε λαδωνει δε σε ταλαιπωρεί. Είναι βέβαια ακριβός αλλά εγώ πρωί βραδυ μετά το βούρτσισμα το έχω κάνει συνήθεια. Αυτά για τη ταλαιπωρία του πράγματος, για τις παρενέργειες οποίες τωρα οσες και αν υπάρχουν είναι στο καθένα διαφορετικές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Καλημέρα αυτο που ειδα στα δικα μου μαλλια μετα απο 2-3 εβδομαδες διακοπης του regain (εχααρχγς εκανα χρηση 1 φορα την ημερα ragain foam).Θα το θεσω σαν παραδειγμα ,ενα ανθισμενο λουλουδι τα μαλλια μου οπου μαράθηκαν οταν σταματησα το regain δηλ τριχες που δεν καθοντουσαν πλεον σωστα ,ειχε χαθει η ομοιόμορφη φορα των τριχων και η ζωντανια τους που υπηρχε οταν το χρησιμοποιουσα.
 

MariosOik

Active Member
Καλημέρα αυτο που ειδα στα δικα μου μαλλια μετα απο 2-3 εβδομαδες διακοπης του regain (εχααρχγς εκανα χρηση 1 φορα την ημερα ragain foam).Θα το θεσω σαν παραδειγμα ,ενα ανθισμενο λουλουδι τα μαλλια μου οπου μαράθηκαν οταν σταματησα το regain δηλ τριχες που δεν καθοντουσαν πλεον σωστα ,ειχε χαθει η ομοιόμορφη φορα των τριχων και η ζωντανια τους που υπηρχε οταν το χρησιμοποιουσα.
Τι nw εισαι φιλε μου? Δηλαδη το regaine σε ποια σημεια το χρησιμοποιουσες? Σε βοηθησε και μπροστα?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Τι nw εισαι φιλε μου? Δηλαδη το regaine σε ποια σημεια το χρησιμοποιουσες? Σε βοηθησε και μπροστα?
Ξεκινάω την εφαρμογή απο πισω «μπιφτέκι» και «βγαινω» εως μπροστα στα μεταμοσχευμένα!
Ειδα διαφορα σε όλα μμ και μη!
Δεν ειμαι nw εχω κανει 2 μμ αλλα δεν εχουν την ιδια ζωντανια οταν σταματαω το regain ουτε το ιδιο κρατημα!
 

MariosOik

Active Member
Καλημερα παιδες, μετα απο 1 χρονο χρησης regaine, τον τελευταιο μηνα εκανα χρηση μεσο ορο 2 φορες την εβδομαδα περιπου (καποιες φορες και 3). Πλεον μετραω 10 μερες χωρις χρηση λογω και απουσιας μου απο την Αθηνα και πλεον νομιζω οτι ειναι ωρα να την σταματησω τελειως. Δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα η χρηση της 2 φορες την εβδομαδα πλεον, αμα ειναι να υπαρξει σεντινγκ θα υπαρξει.
 

makis25

Well-Known Member
Μειωσα τη δοση που βαζω 25% ( δε βαζω τα Σ/Κ απο ανοιξη μεχρι φθινόπωρο καθε χρονο) και εχασα 3 κιλα απο το Μαιο μεχρι τον Ιουλιο διχως αλλαγη στη διατροφη και την ασκηση . Βεβαια τους καλοκαιρινους μηνες παντα ζυγιζω λιγοτερο αλλα η μινοξιδιλη κρατα υγρα περα απο τα άλλα που κανει
 

MariosOik

Active Member
Πάνε 2 μήνες που έκοψα το ριγκέιν...! Από τους 2 μήνες τον έναν έβαζα 2 φορές τη βδομάδα και από 18 Ιουλίου καθόλου. Η ζωή χωρίς ριγκέιν αλλάζει, ξαλαφρώνεις και με 3-4 λεπτά πιστολάκι κάθε βράδυ το μαλλί στρώνει πολύ όμορφα και το χαίρεσαι. Δυστυχώς όμως το σεντινγκ έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Βασικά δεν ξέρω αν είναι σέντινγκ ή τριχόπτωση. Το κακό είναι ότι χάνω περισσότερο από περιοχές του κράουν όπου δεν είχα πρόβλημα και έβαζα προληπτικά μίνοξ. Αραίωση βέβαια δεν παρατηρώ. Γενικά στον 1 χρόνο που χρησιμοποίησα ριγκέιν δεν είδα αλλαγές, ίσως μια μικρή ενίσχυση σε κάποιες περιοχές. Μιλάμε όμως για καμιά 30αρια τρίχες μόνο στο χτένισμα αφού λουστώ όπου έχω χάσει πολλές. Δεν ξέρω τι παίζει και αν στους 6 μήνες θα υπάρχει πλέον εμφανές θέμα.
 
Μπλουζα