Tsakalos και hairlosspics

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Tsakalos και hairlosspics

[/quote]

δε μπορεις να ξερεις....εγω δε νομιζω τοσο πολυ....δηλαδη και τι θα κερδισουν ε αυτο...θα την κανουν μονο πολυ λιγοι....ενω π.χ με 50.000 θα το σκεφτονταν ολοι....για ενα δανειο δηλαδη.....αλλα η κλωνοποιηση θα ερθει ποτε?????θα δουμε....ας μην κανουμε προβλεψεις....ας βλεπουμε καλυτερα τα σημερινα δεδομενα...
[/quote]
μακαρι να βγω ψευτης οταν και αν θα βγει ::)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ezra

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

tropheus είπε:
3. Άλλο πράγμα το πόσα τριχοθυλάκια μεταμοσχεύεις και άλλο πράγμα το πόσα "επιζούν" τελικά στη νέα τους κατοικία. Και νομίζω ότι ΑΥΤΟ είναι το σοβαρότερο θέμα...
Την παλεύω με τα χρήματα, την παλεύω με σουβενίρ μια ουλή αστο κεφάλι, αλλά δεν την παλεύω με τίποτα να μεταμοσχεύω και να μου ξαναφυτρώνει το 10, 20 ή 30% των μεταμοσχευμένων τριχοθυλακίων

αυτα τα ποσοστα σου κανουν την καρδια περιβολι παντως . Θελω να ελπιζω οτι προκειται για τη μειοψηφια των περιπτωσεων . Υπαρχει και το αλλο ενδεχομενο : οσοι πανε για 2η / 3η / 4η φορα να το κανουν οχι γιατι δεν φυτρωσαν τα πρωτα , αλλα γιατι τους επεσαν τα περιφερειακα των μεταμοσχευθεντων . Και παλι ευσεβεις ποθοι βεβαια
 

saras

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Yan3 είπε:
Ε καλα,νομιζω οτι το καλυτερο θα ειναι βεβαια να σου τα βγαλει γιατρος, καθ'οτι ειδικος στο θεμα.Μην κανουμε και καμμια παπαρια και τραυματισουμε και το δερμα.

Τι εννοείς παπαριά; Και πως να τραυματίσουμε το δέρμα; Αφού είναι πανεύκολο. Έχεις δοκιμάσει να κόψεις ράμματα να δεις πόσο εύκολο είναι; Σε τι είναι ειδικός ο γιατρός, να κόβει ράμματα; Είχα διαβάσει έναν που τα έβγαλε μόνος του με καθρέφτη και ήταν μια χαρά.
 

Souzie

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

saras είπε:
[quote author=Yan3 link=topic=1920.msg35308#msg35308 date=1276695087]
Ε καλα,νομιζω οτι το καλυτερο θα ειναι βεβαια να σου τα βγαλει γιατρος, καθ'οτι ειδικος στο θεμα.Μην κανουμε και καμμια παπαρια και τραυματισουμε και το δερμα.

Τι εννοείς παπαριά; Και πως να τραυματίσουμε το δέρμα; Αφού είναι πανεύκολο. Έχεις δοκιμάσει να κόψεις ράμματα να δεις πόσο εύκολο είναι; Σε τι είναι ειδικός ο γιατρός, να κόβει ράμματα; Είχα διαβάσει έναν που τα έβγαλε μόνος του με καθρέφτη και ήταν μια χαρά.
[/quote]
Οι ραφές ειδικά όταν πρόκειται για tricophytic closures είναι καλύτερα να αφαιρούνται από ιατρό ή νοσηλευτή που να έχει εμπειρία στην αφαίρεση των ραφών.

Εκτός από την αφαίρεση θα πρέπει να γίνεται και καθαρισμός μικρών πηγμάτων για αποφυγή δημιουργίας ουλής που μπορεί να οφείλεται στο μη σωστό καθαρισμό από τη μέρα της μεταμόσχευσης μέχρι και τη μέρα αφαίρεσης των ραφών.

Επίσης, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείται αντισηπτικό για αποφυγή τυχών μόλυνσης.
 

saras

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Σούζι μέχρι να βγάλω τις ραφές έπλενα τόσο καλά το κεφάλι και κυρίως την περιοχή γύρω από τα ράμματα, που όταν βγήκαν τα ράμματα ήταν πολύ καθαρή - μόνο τη μία φορά (από τις δύο) είχα ένα μικρό "κακάδι" ξεραμένο. Έστειλα φωτο στο γιατρό και μου έδωσε οδηγίες - δλδ ζεστό νερό και μια αντιβιοτική αλοιφή.

Αντισηπτικό χρησιμοποιήσαμε, όπως και 2-3 vicodin που μου είχαν περισσέψει.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

ANAR είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1920.msg35319#msg35319 date=1276718040]
εχεις να μαθεις πολλα ακομα αγορι μουυυ......χα0χα0χα0χα0χ0α ;D

Δασκαλε μας :worshipper :worshipper


Καιρο ειχα να σε πειράξω Πανο ;D
[/quote]


χαχαχαχα......τι να κανω...σας μαθαινω....απλα σας τα λεω σιγα σιγα για να προλαβεται να τα αφομιοσεται.....γιατι αν σας τα μαθω ολα μαζι.....τοση γνωση δε ξερω αν θα την αντεξεται.....θα τρελαθειτε στο τελος...χαχαχαχα :D :p :p
 

pingman

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

tropheus είπε:
5. Ψάξτε στα γνωστά forums να δείτε πόσοι πολλοί είναι απογοητευμένοι 1,5 χρόνο μετά από μεταμόσχευση στους "μάγους" του κλάδου... Και πιστέψτε με στην πραγματικότητα είναι πολύ περισσότεροι καθώς μέσα στην απογοήτευσή τους δεν έχουν καν τη διάθεση να μιλήσουν ...

Αυτά...

Έχεις κανένα πρόχειρο παράδειγμα?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

pingman είπε:
Έχεις κανένα πρόχειρο παράδειγμα?

Χαμός .... ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.hairlosshelp.com/forums/categories.cfm?catid=58&flcache=424610
Έλεγξε όχι τους φρεσκομεταμοσχευμένους ... θα δεις μεγάλη απογοήτευση... Ίσως γιατί περίμεναν πάρα πολλά ... Και με το δίκιο τους τα παιδιά.
Οι περισσότεροι κατέθεσαν τις οικονομίες ετών. Και ξέρεις, η ψυχολογία τους μοιάζει με αυτή των τζογαδόρων (χωρίς παρεξήγηση) που προσπαθούν να "ρεφάρουν" δοκιμάζοντας και δεύτερη και τρίτη φορά.
Πραγματικά στεναχωριέμαι και για αυτό το λόγο αποφεύγω να διαβάζω τη συγκεκριμένη κατηγορία ...
 

GK

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

tropheus είπε:
Το διάβασα όλο το section, ποιοί είναι ακριβώς ? Γιατί εγώ είδα απογοητευμένο,έναν που έχασε όλη την donor area επειδή είχε πέσει σε απ@τεών€ς στα 90'ς , ένας άλλος που έδωσε μόνο 6.000 για το crown, σαν να πήγε στην d*I για παράδειγμα... Ένας άλλος που που δεν είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα στους 10 μήνες και κάθονται διάφοροι και του λένε ότι είναι νωρίς,άλλοι ότι μπορεί να ανήκει στους αργά αναπτυσόμενους οργανισμούς και άλλοι τον κράζουν και τον θεωρούν καλό το αποτέλεσμα του.
Υπάρχουν πολλοί απ@τεών€ς, υπάρχουν λανθασμένες αντιλήψεις ως προς το αποτέλεσμα, από ράφλες μερικοί νομίζουν ότι θα γίνουν μαλλιάγκουρες, υπάρχει το είδος της τρίχας και υπάρχουν και αποτυχημένες μεταμοσχέυσεις. Εγχείρηση είναι δεν σου εγγυάται κανείς τίποτα, εάν ήταν σίγουρο 100% ότι θα είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα θα είχαν συννημένο στο συμβόλαιο και εγγύηση.
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να βλέπουμε τις περιπτώσεις να αξιολογούμε αντικειμενικά τα αποτελέσματα του πριν και μετά με βάση τα graftw & λεφτά, απο ποιόν γιατρό έγιναν και όποιος γιατρός ή κλινική έχει τις περισότερες αποτυχίες να αποκλείεται.
Εδώ π.χ έχουμε 4 (?) περιπτώσεις από hasson, θα βλέπουμε τι γίνεται.
 

orion

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

tropheus είπε:
[quote author=pingman link=topic=1920.msg35502#msg35502 date=1276998504]
Έχεις κανένα πρόχειρο παράδειγμα?

Χαμός .... ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.hairlosshelp.com/forums/categories.cfm?catid=58&flcache=424610
Έλεγξε όχι τους φρεσκομεταμοσχευμένους ... θα δεις μεγάλη απογοήτευση... Ίσως γιατί περίμεναν πάρα πολλά ... Και με το δίκιο τους τα παιδιά.
Οι περισσότεροι κατέθεσαν τις οικονομίες ετών. Και ξέρεις, η ψυχολογία τους μοιάζει με αυτή των τζογαδόρων (χωρίς παρεξήγηση) που προσπαθούν να "ρεφάρουν" δοκιμάζοντας και δεύτερη και τρίτη φορά.
Πραγματικά στεναχωριέμαι και για αυτό το λόγο αποφεύγω να διαβάζω τη συγκεκριμένη κατηγορία ...
[/quote]

Τελικα εχεις δικιο :D

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=58&threadid=89386&enterthread=y
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GK

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

orion είπε:

Οrion (αγαπημένο κομμάτι) , ρε συ διάβασες τι γράφει ο άνθρωπας ? Τον είχαν καταστρέψει στα 90'ς και βρήκε την υγειά τους μετά την επέμβαση που έκανε στον Hasson το 2002 και 8 χρόνια μετά ο τύπος είναι ικανοποιημένος.

υγ. βέβαια στην υπογραφή του διαφημίζει την συγκεκριμένη κλινικη... ::) αλλά εάν κρίνω από τις οικόνες και από το γεγονός ότι τον είχαν "κόψει" το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό..όχι τέλειο αλλά ικανοποιητικό.
 

orion

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Μα ακριβος γ'αυτο εβαλα το συγκεκριμενο λινκ και παραδειγμα,για να δειξω οτι ακομη και μετα απο 8 χρονια το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.προσωπικα βρισκω το αποτελεσμα παραπανω απο απλος ικανοποιητικο,δεδομενου και τα οσα περασε στα 90's + οτι εβαλε γυρω στα 7900 grafts.
 

GK

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Orion είπε:
Μα ακριβος γ'αυτο εβαλα το συγκεκριμενο λινκ και παραδειγμα,για να δειξω οτι ακομη και μετα απο 8 χρονια το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο.προσωπικα βρισκω το αποτελεσμα παραπανω απο απλος ικανοποιητικο,δεδομενου και τα οσα περασε στα 90's + οτι εβαλε γυρω στα 7900 grafts.

Με συγχωρείς δεν κατάλαβα ότι ακριβώς για αυτό το λόγο το έκανες. Ναι, μια χαρά τον βλέπω και εγώ, αφού γουστάρει ο ίδιος αυτό είναι και το σημαντικότερο.
 

orion

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Το post ηταν απαντηση στον ισχυρισμο του Tropheus οτι μετα απο 1,5 χρονο το αποτελεσμα δεν παραμενει το ιδιο.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Orion είπε:
Το post ηταν απαντηση στον ισχυρισμο του Tropheus οτι μετα απο 1,5 χρονο το αποτελεσμα δεν παραμενει το ιδιο.
Δεν ισχυρίστηκα αυτό που λες φίλε Orion... Αναφέρω τον 1,5 χρόνο γιατί περίπου αυτός είναι ο απαιτούμενος χρόνος για να αξιολογηθεί το ΤΕΛΙΚΟ αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης...
Η αναζήτηση στοιχείων για τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων πρέπει να γίνεται μετά από αυτό το χρονικό διάστημα για να είναι ασφαλή...
Στην αρχή όλοι είναι ενθουσιασμένοι αργότερα αρκετοί απογοητεύονται και μετά "ξαναπαίρνουν τα πάνω τους" ή όχι... Ασφαλή συμπεράσματα βγάζεις μετά από 1,5 περίπου χρόνο...

Η αναφορά μου στους "μάγους" των μεταμοσχεύσεων έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα αποτελέσματα που παρουσιάζουν, ειδικά στα site τους, αλλά και έμμεσα από forums, είτε είναι αποτελέσματα πολλών επεμβάσεων που σημαίνει ΤΡΕΛΟ ΧΡΗΜΑ $$$ ??? $$$ (και ίσως αυτό να είναι το λιγότερο) είτε για εμένα που είμαι πολύ δύσπιστος είναι παραποιημένα ...

Η πλειοψηφία των ατόμων που μπαίνουν στον κόσμο των μεταμοσχεύσεων (και το έχουν ψάξει στοιχειωδώς) ξεκινά με την ιδέα ότι θα δώσει 10000-15000 € και θα καθαρίσει... Όμως δε γίνεται αυτό... Ακολουθεί και δεύτερη και τρίτη μεταμόσχευση ...

ΠΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΩΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΩΝ, ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ, ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ 20000-40000 € ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ, ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΙΚΑ, ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ;

Για το λόγο αυτό κάλεσα και το φίλο tsakalo να μας μιλήσει ... και φυσικά σέβομαι την επιθυμία του να μας πει περισσότερα πράγματα στο μέλλον...

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=58&threadid=89873&enterthread=y

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=58&threadid=74883&enterthread=y

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=58&threadid=88054&enterthread=y
 

comb

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Οrion (αγαπημένο κομμάτι) , ρε συ διάβασες τι γράφει ο άνθρωπας ? Τον είχαν καταστρέψει στα 90'ς και βρήκε την υγειά τους μετά την επέμβαση που έκανε στον Hasson το 2002 και 8 χρόνια μετά ο τύπος είναι ικανοποιημένος.

υγ. βέβαια στην υπογραφή του διαφημίζει την συγκεκριμένη κλινικη... ::) αλλά εάν κρίνω από τις οικόνες και από το γεγονός ότι τον είχαν "κόψει" το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό..όχι τέλειο αλλά ικανοποιητικό.

GK,

O Joe έχει κάνει 3 μεταμοσχεύσεις στον Dr Wong και εδώ και κάποια χρόνια(δεν ξέρω αν ήταν μετά από τη δεύτερη ή την τρίτη μεταμόσχευση), δουλεύει στην κλινική. Θεωρείται ένα από τα καλύτερα αποτελέσματα όλων των εποχών, οπότε αν θεωρείς οτι είναι "ικανοποιητικό", μάλλον θα έπρεπε να αναθεωρήσεις την αντίληψή σου για το τι μπορεί να προσφέρει η μεταμόσχεση μαλλιών. Το λέω για όλους αυτό, πρέπει να υπάρχουν ρεαλιστικές επιδιώξεις.
 

GK

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

comb είπε:
GK,

O Joe έχει κάνει 3 μεταμοσχεύσεις στον Dr Wong και εδώ και κάποια χρόνια(δεν ξέρω αν ήταν μετά από τη δεύτερη ή την τρίτη μεταμόσχευση), δουλεύει στην κλινική. Θεωρείται ένα από τα καλύτερα αποτελέσματα όλων των εποχών, οπότε αν θεωρείς οτι είναι "ικανοποιητικό", μάλλον θα έπρεπε να αναθεωρήσεις την αντίληψή σου για το τι μπορεί να προσφέρει η μεταμόσχεση μαλλιών. Το λέω για όλους αυτό, πρέπει να υπάρχουν ρεαλιστικές επιδιώξεις.

Για κάτσε βρε συ, εδώ οι άλλοι κάθονται μέσα σε αυτό το thread και βγάζουν ανεπιτυχή(ή τέλος πάντων όχι απόλυτα επιτυχημένα) τα αποτελέσματα των μεταμοσχέυσεων σε βάθος χρόνου και κάθεσαι και μου λες σε εμένα να αναθεωρήσω επειδή έγραψα "ικανοποιητικά" ? Με συγχωρείς που δεν ξέρω το ιστορικό του κυρίου "Joe" (Banana) και ότι δουλέυει εκεί καθώς και ότι θεωρείται στο ιερό βιβλίο των μεταμοσχέυσεων η περίπτωση του τρομερή και φοβερή. Θα αυτομαστιγωθώ 10 φορές πρωί-βράδυ πριν την μινοξιδίλη!
Κάτσε να διαβάσεις ότι έχω γράψει εδώ μέσα ώστε να δεις πρώτα ότι ακολουθώ υπερασπιστική γραμμή (έχοντας τονίσει ότι τον είχαν κατακρεουργήσει στα 90ς και στην δότρια, έχοντας επίσης επισημάνει τις "ρεαλιστικές επιδιώξεις") και μετά συμβούλευσε με να αναθεωρήσω.
Και για εμένα προσωπικά ναι "ικανοποιητικό" είναι, τέλειο θα ήταν εάν ο άνθρωπος είχε από μόνος του περισότερο χοντρή τρίχα και κατσαρή, τότε κατά την ταπεινή, μη έμπειρη άποψη μου θα ήταν τέλεια στο μάτι μου. Γιατί τόση ώρα στο μάτι μου αναφέρομαι.

Υπάρχουν αποτυχίες, υπάρχουν και επιτυχίες, υπάρχουν και απατεώνες γιατροί, πιστέυω οι περισότεροι που είναι απογοητευμένοι με τα αποτελέσματα τους έχουν πάει σε γιατρούς μέτριους ώς κακούς ή έπεσαν σε άμπαλους ειδικευόμενους, εάν τώρα υπάρχουν 10 άσχημες περιπτώσεις από τις 200 στις καλές κλινικές, μέσα στο παιχνίδι είναι.
Εγώ πάντως το τόνισα κάποια στιγμή και το τονίζω ξανά, για αυτό έλεγαν ότι πρέπει να σου σταματήσει πλήρως η τριχόπτωση και να κάνεις μεταμόσχευση, τώρα να κοιτάς την γυάλινη μπάλα και να μαντέυεις τι NW θα καταλήξεις και να κάνεις εγχείρηση όταν θα είσαι στο 30% της διαδρομής τότε είναι λογικό ότι θα σου πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά, κάτι που το γνωρίζουν πλέον όλοι και για αυτό λένε να κάνω 1 τώρα να το καλύψω κάπως και μετά κάνς 2,3 να τελειώσω. Πιστέυω το γνωρίζουν πλέον όλοι ότι με μία μεταμόσχευση το επιθυμητό δεν το πετυχαίνεις εφόσον δεν έχεις ολοκληρωθεί το NW σου. Τώρα εάν είναι να πέσουν και οι μεταμοσχευμένες σου τι να πω πάει και πολύ... εδώ ο θείος μ είχε κάνει το 1990 και 20 χρόνια μετά ακόμα τις έχει τις αναδασωμένες.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

χαλαρωσε ρε gk....ελεος ρε...μερικοι αμεσως και αδικαιολογητα αρπαζεστε.....ο comb δεν ειρωνευτηκε απλα εδωσε μια συμβουλη και χωρις καν να το παιζει εξυπνος....πες την αποψη σου ηρεμα και ωραια....ειναι μαμακια να προκαλουνται θυμοι και τα σχετικα απο το πουθενα....
 

comb

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Δεν το είπα επικριτικά, απλά το ανέφερα γιατί το θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό. Η γνώμη μου είναι οτι κάποιος που θεωρεί το αποτέλεσμα αυτό απλά ικανοποιητικό, δε θα είναι ποτέ ευχαριστημένος με μια μεταμόσχευση.

Γι' αυτό το ανέφερα, έτσι ώστε να μη δημιουργηθεί η εντύπωση οτι τέτοια και καλύτερα αποτελέσματα είναι απλή υπόθεση, γιατί πολύ απλά δεν είναι. Όπως λέω σε όλους η μεταμόσχευση έχει όρια, δεν κάνει θαύματα.

Επίσης ήθελα να ξεκαθαρίσω το γιατί διαφημίζει την κλινική στην υπογραφή του. Είναι full time consultant στην κλινική και λογικά τον έχουν γνωρίσει προσωπικά όλα τα παιδιά που έχουν πάει στο Βανκούβερ για μεταμόσχευση.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα