Tsakalos και hairlosspics

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

PapaNick είπε:
Δεν μπόρω να ακολουθήσω.. δυστυχώς αλλά ένα θεματάκι ξεκίνησε ωραία... από τον Τσακαλο που τον σέβομαι και ξαφνικα το θέμα έχει καταντήσει στο ότι τα μεταμοσχευμένα μαλλιά πέφτουν λογικά επειδή και η δότρια ...... κάποια στιγμή δεν θα έχει μαλλιά (θα έχουν πέσει) καταλαβατε κυριοι UMAR, RAHAL,WONG,ARMANI ,COLE....που ανακαλύψατε την hair transplant surgery...
Ημαρτον ρε...

μα για αυτο η μεταμοσχευση ειναι ιδανικη για οποιον παει μεχρι το πολυ nw5.....ή εστω να παει nw6 kai nw7 στα 60-65.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Papanick, μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοεί ο Γιάννης. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις και μάλιστα βάζω εμένα.

Ας πούμε ότι έκανα μεταμόσχευση πριν 10 χρόνια με την μέθοδο strip τότε που ψαχνόμουν έντονα.

Η δότρια περιοχή μου και όχι μόνο ψηλά αλλά και στα πλάγια αλλά και κάτω χαμηλά κοντά στο σβέρκο ήταν πολύ πλούσια.
Τώρα 10 χρόνια μετά χωρίς να έχω κάνει μεταμόσχευση στης περιοχές αυτές (δότρια) έχουν αραιώσει περίπου 20 με 30 %.
Που σημαίνει ότι αν είχα κάνει μεταμόσχευση οι τρίχες αυτές της μεταμόσχευσης θα είχαν ένα μεγάλο ποσοστό να πέσουν γιατί έτσι ήταν γενετικά προσχεδιασμένες.
Το ποσοστό αυτό μπορεί να κυμαίνεται από 0 μέχρι και 50% χονδρικά γιατί δεν ξέρεις ποιες είναι αυτές οι τρίχες κατά την εξαγωγή.
Για αυτό κατά την γνώμη μου καλό είναι να αποφεύγονται να παίρνονται strip πολύ ψηλά εφόσον δεν είσαι στην διάθεση να παίρνεις φίνα μια ζωή.
Ειδικά αν έχεις προδιάθεση να πας NW6 ή 7 και κάνεις μεταμόσχευση παίρνοντας τρίχες από ψηλά, τότε εκτός από τα κανονικά σου μαλλιά θα χάσεις και τα μεταμοσχευμένα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητώς.
 

John33

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να κανω μια ισως ''χαζη'' ερωτηση. ::)
Αποφασισα να προχωρησω σε μια δευτερη μεταμοσχευση μαλλιων,οχι βεβαια αμεσα,αλλα αυτη τη φορα σε κλινικη ειτε της Κυπρου,ειτε της Αμερικης.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:Αν υποθεσουμε οτι κανεις τη μεθοδο STRIP, που κατα συνεπεια εχεις ραμματα,μετα τα βγαζεις υποχρεωτικα στην κλινικη οπου εκανες την επεμβαση, ή μπορεις να πας και σε καποιον αλλον χειρουργο, εκτος κλινικης, να σου τα αφαιρεσει?Γιατι αν τα βγαζεις εκει θα πρεπει να παραμεινεις στη χωρα που εκανες την επεμβαση αρκετα παραπανω,επομενως αυξανεται και το κοστος διαμονης.Θα το εκτιμουσα, αν τα παιδια που εκαναν επεμβασεις στο εξωτερικο,μου απαντουσαν..Σας ευχαριστω. ;)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Yan3 είπε:
Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να κανω μια ισως ''χαζη'' ερωτηση. ::)
Αποφασισα να προχωρησω σε μια δευτερη μεταμοσχευση μαλλιων,οχι βεβαια αμεσα,αλλα αυτη τη φορα σε κλινικη ειτε της Κυπρου,ειτε της Αμερικης.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:Αν υποθεσουμε οτι κανεις τη μεθοδο STRIP, που κατα συνεπεια εχεις ραμματα,μετα τα βγαζεις υποχρεωτικα στην κλινικη οπου εκανες την επεμβαση, ή μπορεις να πας και σε καποιον αλλον χειρουργο, εκτος κλινικης, να σου τα αφαιρεσει?Γιατι αν τα βγαζεις εκει θα πρεπει να παραμεινεις στη χωρα που εκανες την επεμβαση αρκετα παραπανω,επομενως αυξανεται και το κοστος διαμονης.Θα το εκτιμουσα, αν τα παιδια που εκαναν επεμβασεις στο εξωτερικο,μου απαντουσαν..Σας ευχαριστω. ;)

οχι φιλε αυτα τα βγαζεις και ελλαδα σε καποιο γιατρο....το εχει αναφερει και ο πανος1982....
 

John33

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

giannis13 είπε:
[quote author=Yan3 link=topic=1920.msg35302#msg35302 date=1276691698]
Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να κανω μια ισως ''χαζη'' ερωτηση. ::)
Αποφασισα να προχωρησω σε μια δευτερη μεταμοσχευση μαλλιων,οχι βεβαια αμεσα,αλλα αυτη τη φορα σε κλινικη ειτε της Κυπρου,ειτε της Αμερικης.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:Αν υποθεσουμε οτι κανεις τη μεθοδο STRIP, που κατα συνεπεια εχεις ραμματα,μετα τα βγαζεις υποχρεωτικα στην κλινικη οπου εκανες την επεμβαση, ή μπορεις να πας και σε καποιον αλλον χειρουργο, εκτος κλινικης, να σου τα αφαιρεσει?Γιατι αν τα βγαζεις εκει θα πρεπει να παραμεινεις στη χωρα που εκανες την επεμβαση αρκετα παραπανω,επομενως αυξανεται και το κοστος διαμονης.Θα το εκτιμουσα, αν τα παιδια που εκαναν επεμβασεις στο εξωτερικο,μου απαντουσαν..Σας ευχαριστω. ;)

οχι φιλε αυτα τα βγαζεις και ελλαδα σε καποιο γιατρο....το εχει αναφερει και ο πανος1982....
[/quote]

Να 'σαι καλα, ρε giannis13 ,ευχαριστω. ;)
 

saras

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

giannis13 είπε:
[quote author=Yan3 link=topic=1920.msg35302#msg35302 date=1276691698]
Καλησπερα παιδια!!Θα ηθελα να κανω μια ισως ''χαζη'' ερωτηση. ::)
Αποφασισα να προχωρησω σε μια δευτερη μεταμοσχευση μαλλιων,οχι βεβαια αμεσα,αλλα αυτη τη φορα σε κλινικη ειτε της Κυπρου,ειτε της Αμερικης.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:Αν υποθεσουμε οτι κανεις τη μεθοδο STRIP, που κατα συνεπεια εχεις ραμματα,μετα τα βγαζεις υποχρεωτικα στην κλινικη οπου εκανες την επεμβαση, ή μπορεις να πας και σε καποιον αλλον χειρουργο, εκτος κλινικης, να σου τα αφαιρεσει?Γιατι αν τα βγαζεις εκει θα πρεπει να παραμεινεις στη χωρα που εκανες την επεμβαση αρκετα παραπανω,επομενως αυξανεται και το κοστος διαμονης.Θα το εκτιμουσα, αν τα παιδια που εκαναν επεμβασεις στο εξωτερικο,μου απαντουσαν..Σας ευχαριστω. ;)

οχι φιλε αυτα τα βγαζεις και ελλαδα σε καποιο γιατρο....το εχει αναφερει και ο πανος1982....
[/quote]

Οχι μόνο σε γιατρό. Εμένα 2 φορές μου τα έβγαλε η γυναίκα μου. Ράμματα, όχι συρραπτικά. Μου είχαν δώσει ένα ψαλίδι και μια τσιμπίδα από την κλινική. Βασικά την πρώτη φορά έψαχνα κι εγώ γιατρό και μου λέει ένας χειρούργος από το τηλ: τι θες να έρχεσαι εδώ και να πληρώνεις. Βρέξε το κεφάλι σου και βάλε έναν δικό σου να κάνει αυτή τη δουλειά. Σωστός ο γιατρός.
 

John33

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Ε καλα,νομιζω οτι το καλυτερο θα ειναι βεβαια να σου τα βγαλει γιατρος, καθ'οτι ειδικος στο θεμα.Μην κανουμε και καμμια παπαρια και τραυματισουμε και το δερμα.
Τωρα οσον αφορα εμενα,αρχισα να βαζω ηδη λεφτα στην ακρη και θα την κανω, κατα πασα πιθανοτητα, για Κυπρο,οταν πια εχω τα φραγκα.Μου φαινεται επιλογη αρκετα σοβαρη, απ'όσα τουλαχιστον διαβασα εδω και κυριως ειδα, απο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ''ασθενων'' που την προτιμησαν.Μακαρι να ξεμπερδευουμε με αυτο το θεμα,γιατι μας εχει φαει τη ζωη απο τοτε που δημιουργηθηκε... ::)
 

ezra

New Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Αρα συνοψιζοντας , αν καταλαβα καλα , ισχυουν τα παρακατω

Καλο θα ηταν να ξεραμε μεχρι ποιο nw ειμαστε προγραμματισμενοι να φτασουμε ,για να μεταμοσχευθουν μαλλια απο την καταλληλη περιοχη .

Ο λογος που κραταμε μαλλια γυρω-γυρω και πισω χαμηλα , ειναι οτι αυτα τα τριχοθυλακια ζουν περισσοτερο απο τα μπροστινα .
Αν λοιπον τα μεταμοσχευθεντα ειναι απο περιοχη που προγραμματισμενα δε θα πεσουν ποτε , τοτε ο λογος συνταγογραφησης της φιναστεριδης μετα την επεμβαση ειναι αυτο που αναφερθηκε , να κρατησει δηλ. τα διπλανα των μεταμοσχευθεντων .

Αν ισχυουν τα παραπανω , εχω αποριες :
1. γιατι οι γιατροι παιρνουν μερικες φορες απο περιοχες ψηλα στο κεφαλι , ρισκαροντας τη μακροβιοτητα των μεταμοσχευθεντων ? Ας παρουν απο πλαγια - κατω χαμηλα να ειναι σιγουροι

2. Εστω ενας που παει το πολυ για nw4-5 , κανει μεταμοσχευση fue/strip , και ο γιατρος παιρνει τριχες απο τις σιγουρες περιοχες . Σ αυτη την περιπτωση ο ηρωας μας γλιτωνει τη φιναστεριδη , ετσι ?

tse είπε:
Οπότε το τελικό πόρισμα είναι ότι σκας μεν 10 με 15 χιλλιάδες ευρώ και γίνεσαι και ένα κινούμενο πειραματόζωο της φιναστερίδης.Και εδώ για εμένα υπάρχει και κάποια ματαιοδοξία σχετικά με το αν αξίζει να ρισκάρεις την υγεία σου για την βελτίωση της εμφάνισης.Βέβαια πολλοί μπορεί να πουν ότι αν έχουν χειρότερη εμφάνιση θα χειροτερέψει και η υγείας τους σταδιακά από την αρνητική ψυχολογία...

ρε tse την υγεια να τη ρισκαρω , τη σεξουαλικη λειτουργια ομως ? 8) Στο ξεκινημα φιναστεριδης μου κοπηκαν μαχαιρι οι πρωινες στυσεις + πεσμενη διαθεση , τρομαξα , και το κοψα . Η μονη μου ελπιδα ειναι να τα διατηρησω οπως εχουν με τοπικο dht block και μελλοντικα μεταμοσχευση , αν ισχυει βεβαια το 2 που εγραψα παραπανω . Νομιζω κι εσυ μονο τοπικα το παλεβεις ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

ezra είπε:
Αρα συνοψιζοντας , αν καταλαβα καλα , ισχυουν τα παρακατω

Καλο θα ηταν να ξεραμε μεχρι ποιο nw ειμαστε προγραμματισμενοι να φτασουμε ,για να μεταμοσχευθουν μαλλια απο την καταλληλη περιοχη .

Ο λογος που κραταμε μαλλια γυρω-γυρω και πισω χαμηλα , ειναι οτι αυτα τα τριχοθυλακια ζουν περισσοτερο απο τα μπροστινα .
Αν λοιπον τα μεταμοσχευθεντα ειναι απο περιοχη που προγραμματισμενα δε θα πεσουν ποτε , τοτε ο λογος συνταγογραφησης της φιναστεριδης μετα την επεμβαση ειναι αυτο που αναφερθηκε , να κρατησει δηλ. τα διπλανα των μεταμοσχευθεντων .

Αν ισχυουν τα παραπανω , εχω αποριες :
1. γιατι οι γιατροι παιρνουν μερικες φορες απο περιοχες ψηλα στο κεφαλι , ρισκαροντας τη μακροβιοτητα των μεταμοσχευθεντων ? Ας παρουν απο πλαγια - κατω χαμηλα να ειναι σιγουροι

2. Εστω ενας που παει το πολυ για nw4-5 , κανει μεταμοσχευση fue/strip , και ο γιατρος παιρνει τριχες απο τις σιγουρες περιοχες . Σ αυτη την περιπτωση ο ηρωας μας γλιτωνει τη φιναστεριδη , ετσι ?

[quote author=tse link=topic=1920.msg35284#msg35284 date=1276686672]
Οπότε το τελικό πόρισμα είναι ότι σκας μεν 10 με 15 χιλλιάδες ευρώ και γίνεσαι και ένα κινούμενο πειραματόζωο της φιναστερίδης.Και εδώ για εμένα υπάρχει και κάποια ματαιοδοξία σχετικά με το αν αξίζει να ρισκάρεις την υγεία σου για την βελτίωση της εμφάνισης.Βέβαια πολλοί μπορεί να πουν ότι αν έχουν χειρότερη εμφάνιση θα χειροτερέψει και η υγείας τους σταδιακά από την αρνητική ψυχολογία...

ρε tse την υγεια να τη ρισκαρω , τη σεξουαλικη λειτουργια ομως ? 8) Στο ξεκινημα φιναστεριδης μου κοπηκαν μαχαιρι οι πρωινες στυσεις + πεσμενη διαθεση , τρομαξα , και το κοψα . Η μονη μου ελπιδα ειναι να τα διατηρησω οπως εχουν με τοπικο dht block και μελλοντικα μεταμοσχευση , αν ισχυει βεβαια το 2 που εγραψα παραπανω . Νομιζω κι εσυ μονο τοπικα το παλεβεις ?
[/quote]

σωστη η πρωτη ερωτηση και δεν ξερω τι να σου πω....και εγω εχω αυτη την απορια πιστευω θα μπορουσαν να παρουν απο λιγο πιο κατω....

οσον αφορα τη 2η ναι σωζεται απο τη φινα αλλα μπορει καποιος να ειναι σιγουρος οτι θα παει μεχρι εκει?????οχι.....αλλα καποιος που σταματα εως nw4 και εχει μια καλη δοτρια τοτε θα εχει φουλ μαλλι για μια ζωη......
 

Souzie

Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

giannis13 είπε:
[quote author=ezra link=topic=1920.msg35309#msg35309 date=1276696044]
Αρα συνοψιζοντας , αν καταλαβα καλα , ισχυουν τα παρακατω

Καλο θα ηταν να ξεραμε μεχρι ποιο nw ειμαστε προγραμματισμενοι να φτασουμε ,για να μεταμοσχευθουν μαλλια απο την καταλληλη περιοχη .

Ο λογος που κραταμε μαλλια γυρω-γυρω και πισω χαμηλα , ειναι οτι αυτα τα τριχοθυλακια ζουν περισσοτερο απο τα μπροστινα .
Αν λοιπον τα μεταμοσχευθεντα ειναι απο περιοχη που προγραμματισμενα δε θα πεσουν ποτε , τοτε ο λογος συνταγογραφησης της φιναστεριδης μετα την επεμβαση ειναι αυτο που αναφερθηκε , να κρατησει δηλ. τα διπλανα των μεταμοσχευθεντων .

Αν ισχυουν τα παραπανω , εχω αποριες :
1. γιατι οι γιατροι παιρνουν μερικες φορες απο περιοχες ψηλα στο κεφαλι , ρισκαροντας τη μακροβιοτητα των μεταμοσχευθεντων ? Ας παρουν απο πλαγια - κατω χαμηλα να ειναι σιγουροι

2. Εστω ενας που παει το πολυ για nw4-5 , κανει μεταμοσχευση fue/strip , και ο γιατρος παιρνει τριχες απο τις σιγουρες περιοχες . Σ αυτη την περιπτωση ο ηρωας μας γλιτωνει τη φιναστεριδη , ετσι ?

[quote author=tse link=topic=1920.msg35284#msg35284 date=1276686672]
Οπότε το τελικό πόρισμα είναι ότι σκας μεν 10 με 15 χιλλιάδες ευρώ και γίνεσαι και ένα κινούμενο πειραματόζωο της φιναστερίδης.Και εδώ για εμένα υπάρχει και κάποια ματαιοδοξία σχετικά με το αν αξίζει να ρισκάρεις την υγεία σου για την βελτίωση της εμφάνισης.Βέβαια πολλοί μπορεί να πουν ότι αν έχουν χειρότερη εμφάνιση θα χειροτερέψει και η υγείας τους σταδιακά από την αρνητική ψυχολογία...

ρε tse την υγεια να τη ρισκαρω , τη σεξουαλικη λειτουργια ομως ? 8) Στο ξεκινημα φιναστεριδης μου κοπηκαν μαχαιρι οι πρωινες στυσεις + πεσμενη διαθεση , τρομαξα , και το κοψα . Η μονη μου ελπιδα ειναι να τα διατηρησω οπως εχουν με τοπικο dht block και μελλοντικα μεταμοσχευση , αν ισχυει βεβαια το 2 που εγραψα παραπανω . Νομιζω κι εσυ μονο τοπικα το παλεβεις ?
[/quote]

σωστη η πρωτη ερωτηση και δεν ξερω τι να σου πω....και εγω εχω αυτη την απορια πιστευω θα μπορουσαν να παρουν απο λιγο πιο κατω....

οσον αφορα τη 2η ναι σωζεται απο τη φινα αλλα μπορει καποιος να ειναι σιγουρος οτι θα παει μεχρι εκει?????οχι.....αλλα καποιος που σταματα εως nw4 και εχει μια καλη δοτρια τοτε θα εχει φουλ μαλλι για μια ζωη......
[/quote]

Για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση να πω ότι η περιοχή που αφαιρείται το στριπ είναι εκεί όπου βρίσκεται το occipital bone (δε γνωρίζω πως λέγεται στα ελληνικά) όπως φαίνεται και στη φωτογραφία που παραθέτω. Εκεί είναι η πιο δυνατή ζώνη σταθερής τριχοφυΐας . Και βαθμίδα 7 να είναι κάποιος εκεί θα υπάρχουν.

Όσον αφορά το FUE, τα μαλλιά εξάγονται προσπαθώντας να αποφύγουμε τις περιοχές που μπορεί να υπάρξει τριχόπτωση στο μέλλον. Παραθέτω παραδειγματικές φωτογραφίες.

Επίσης να επιβεβαιώσω ότι τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν πέφτουν και δε χρειάζονται φίνα. Θα πέσουν μόνο όταν και η ζώνη σταθερής τριχοφυΐας αρχίσει να χάνει πυκνότητα που αυτό συμβαίνει συνήθως σε αρκετά προχωρημένες ηλικίες.
 

Συνημμένα

  • Picture1.jpg
    Picture1.jpg
    31.5 KB · Προβολές: 44
  • DSCN5424.JPG
    DSCN5424.JPG
    178.7 KB · Προβολές: 44

NGL

Member
Απ: Απ: Tsakalos και hairlosspics

saras είπε:
η μεταμόσχευση είναι πολύ λεπτοδουλειά. Κάθε φορά που θα κάνεις μεταμόσχευση στην Ελλάδα θα χάνεις πολύτιμα grafts, όπως ήδη έγινε. Στο τέλος μπορεί να σου φάνε όλη τη δότρια περιοχή χωρίς αποτέλεσμα ή το αποτέλεσμα να είναι αφύσικο. Σου προτείνω Αμερική ή Καναδά. Και οι κορυφαίοι γιατροί έχουν αποτυχημένα αποτελέσματα. Η εγχείρηση αυτή εμπεριέχει ρίσκο και πρέπει να ελαχιστοποίησεις αυτό το ρίσκο όσο περισσότερο μπορείς. Πάνω από όλα πρέπει να στείλεις πολλές και καθαρές φωτογραφίες σε μια καλή κλινική, για να σου πουν αν είσαι καλός υποψήφιος για μεταμόσχευση.

συμφωνω απολυτα!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Η περιοχη που στριπαρεις δεν πεφτει ποτε........!!!! τωρα αν υποστει μια αραιωση 10-20% οταν εχεις παει 80 χρονων δεν νομιζω οτι ειναι αξιο συζητησης.......
Επισης, οταν εχεις κανει 2-3 χειρουργεια....και πας για το τελευταιο.....και προοριζεσαι για nw6-7 τοτε μιλας με το γιατρο.....του εξηγεις τι συμβαινει....και με συνενοηση των δυο σας.....λογω φτωχης δοτριας....μπορει ο γιατρος να βγει και λιγο εκτος σταθερης τριχοφυιας....εν γνωση σου....ετσι ωστε να σε κανει να εχεις οσο το δυνατον περισσοτερα μαλλια τουλαχιστον τα χρονια που θα εισαι νεος.....γιατι σιγουρα τα μαλλια αυτα που θα ειναι εκτος σταθερης.....θα πεσουν μεν...αλλα θα αργησουν παρα πολυ....με αποτελεσμα να τα εχεις εκει που τα χρειαζεσαι....τα χρονια που τα χρειαζεσαι....οταν εισαι νεος δλδ.....το ιδιο ακριβως γινεται και με την φυε....οταν εχει η δοτρια σου δωσει τα παντα......μπορει να βγει κ παλι λιγο εκτος ο γιατρος.....παντα σε συμφωνια μαζι σου......και κατα την αποψη μου....θα το εκανα....αν ηταν να μου πεσουν δλδ καποια μαλλια πισω χαμηλα μετα την ηλικια των +50...απ το να τα εχω εκει κ να καθονται.....θα τα χρησιμοποιουσα να τα εχω μπροστα που τα θελω......ως τα 50 τουλαχιστον κ μετα ας επεφταν....
Αλλα αυτες οι περιπτωσεις να ξερετε οτι παντα αποφευγονται απ τους γιατρους......προτινονται μονο σε αισχατες/αναγκαστηκες περιπτωσεις......και παντα εν γνωση του ασθενη......
Τα λεω αυτα γιατι εχω δει παρομοια συζητηση σε αμερικανικο φορουμ......
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Panos1982 είπε:
Η περιοχη που στριπαρεις δεν πεφτει ποτε........!!!! τωρα αν υποστει μια αραιωση 10-20% οταν εχεις παει 80 χρονων δεν νομιζω οτι ειναι αξιο συζητησης.......
Επισης, οταν εχεις κανει 2-3 χειρουργεια....και πας για το τελευταιο.....και προοριζεσαι για nw6-7 τοτε μιλας με το γιατρο.....του εξηγεις τι συμβαινει....και με συνενοηση των δυο σας.....λογω φτωχης δοτριας....μπορει ο γιατρος να βγει και λιγο εκτος σταθερης τριχοφυιας....εν γνωση σου....ετσι ωστε να σε κανει να εχεις οσο το δυνατον περισσοτερα μαλλια τουλαχιστον τα χρονια που θα εισαι νεος.....γιατι σιγουρα τα μαλλια αυτα που θα ειναι εκτος σταθερης.....θα πεσουν μεν...αλλα θα αργησουν παρα πολυ....με αποτελεσμα να τα εχεις εκει που τα χρειαζεσαι....τα χρονια που τα χρειαζεσαι....οταν εισαι νεος δλδ.....το ιδιο ακριβως γινεται και με την φυε....οταν εχει η δοτρια σου δωσει τα παντα......μπορει να βγει κ παλι λιγο εκτος ο γιατρος.....παντα σε συμφωνια μαζι σου......και κατα την αποψη μου....θα το εκανα....αν ηταν να μου πεσουν δλδ καποια μαλλια πισω χαμηλα μετα την ηλικια των +50...απ το να τα εχω εκει κ να καθονται.....θα τα χρησιμοποιουσα να τα εχω μπροστα που τα θελω......ως τα 50 τουλαχιστον κ μετα ας επεφταν....
Αλλα αυτες οι περιπτωσεις να ξερετε οτι παντα αποφευγονται απ τους γιατρους......προτινονται μονο σε αισχατες/αναγκαστηκες περιπτωσεις......και παντα εν γνωση του ασθενη......
Τα λεω αυτα γιατι εχω δει παρομοια συζητηση σε αμερικανικο φορουμ......

χμμμ αυτο δεν το ηξερα....τι μαθαινει κανεις οταν ειναι στο ιδιο φορουμ με τον πανο ε????
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

εχεις να μαθεις πολλα ακομα αγορι μουυυ......χα0χα0χα0χα0χ0α ;D
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Μιας και μιλάνε όλοι (και καλά κάνουν) να πω και εγώ τη γνώμη μου ... Γενικά για τις μεταμοσχεύσεις ...

1. Τα ποσά που απαιτούνται είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΥΨΗΛΑ ... το έχω πει και άλλη φορά είναι ΛΗΣΤΡΙΚΑ...

2. Οι "μάγοι" της μεταμόσχευσης δεν είναι και τόσο "μάγοι" όσο φαίνονται (ειδικά από τις φώτο των site τους).

3. Άλλο πράγμα το πόσα τριχοθυλάκια μεταμοσχεύεις και άλλο πράγμα το πόσα "επιζούν" τελικά στη νέα τους κατοικία. Και νομίζω ότι ΑΥΤΟ είναι το σοβαρότερο θέμα...
Την παλεύω με τα χρήματα, την παλεύω με σουβενίρ μια ουλή αστο κεφάλι, αλλά δεν την παλεύω με τίποτα να μεταμοσχεύω και να μου ξαναφυτρώνει το 10, 20 ή 30% των μεταμοσχευμένων τριχοθυλακίων. Και για αυτό το ενδεχόμενο δε σε προετοιμάζει κανένας doctoras.... Έχω "δει" πολλούς μέσα από τα forum να αναγκάζονται να προχωρούν σε 2η, 3η, 4η κτλ. επέμβαση γιατί απλά το ποσοστό των τριχοθυλακίων που επιβιώσε από τις προηγούμενες επεμβάσεις ήταν πολύ μικρό ...

4. Καταντάει ανέκδοτο να βλέπω στο δρόμο κοντοκουρεμένο με λίγα μαλλάκια μποστά και να στοιχηματίζω μόλις γυρίσει το κεφάλι το αν θα έχει ουλή στο occipital bone που λέει και η φίλη μας η Souzie ή όχι ...

5. Ψάξτε στα γνωστά forums να δείτε πόσοι πολλοί είναι απογοητευμένοι 1,5 χρόνο μετά από μεταμόσχευση στους "μάγους" του κλάδου... Και πιστέψτε με στην πραγματικότητα είναι πολύ περισσότεροι καθώς μέσα στην απογοήτευσή τους δεν έχουν καν τη διάθεση να μιλήσουν ...

Αυτά...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Tsakalos και hairlosspics

Lord Raflas είπε:
Εβλεπα με μεγαλη ελπιδα τις περιπτωσεις των τσακαλος,νγλ,χαιρλοσσκυρσεδ και τζιμ καθοτι εχω και εγω κανει ενα στριπ και ειμαι στα παρομοια(πειραγμενη δοτρια).οταν ο χαιρλοσσ ανοιξε το θεμα ντροπη ντροπη απογοητευτηκα.παντως τρομερα πραγματα το μελλον δεν επιφυλασσει.τα βλαστοκυτταρα ειναι μονο για ενδυναμωση του υπαρχοντος τριχωτου, ενω και η κλωνοποιηση...αν αυτη τη στιγμη στους 10 γιατρους οι 9 ειναι τρεχα γυρευε και ο 1 καλος,το ιδιο ποσοστο θα μεινει και με κλωνοποιση..η κλωνοποιηση δηλαδη θα αυξησει τους θυλακες,δεν θα βελτιωσει τις ικανοτητες η την δεοντολογια του γιατρου..αν ογιατρος δεν μπορει νατοποθετησει σωστα και με ελπιδα να φυτρωσουν 2000 θυλακες.το ιδιο θα συμβει και με 20000,30000 θυλακες.αν αυριο γινει η κλων ποσοι θα παμε Β.Κ?Ποσοι D#I?και με 30000 θυλακες και παλι θα χρειαζεσαι ενα καλο γιατρο...και ειναι τετοια η φυση της επεμβασης αλλα της εξελιξης(1+ χρονο μετα τα αποτελεσματα) που γιατροι καλοι...λιγοστοι.
για την κλωνοποιηση την εχω πει την γνωμη μου και την λεω ακομα μια φορα,30.000 grafts=200.000 ευρο,μιλαμε για αυτην την μεθοδο σαν να ειναι εφικτη,εγω για να μαζεψω τοσα θα χρειαστω 30 χρονια οικονομειες :eek:
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Tsakalos και hairlosspics

kapamarou είπε:
[quote author=Lord Raflas link=topic=1920.msg35276#msg35276 date=1276677700]
Εβλεπα με μεγαλη ελπιδα τις περιπτωσεις των τσακαλος,νγλ,χαιρλοσσκυρσεδ και τζιμ καθοτι εχω και εγω κανει ενα στριπ και ειμαι στα παρομοια(πειραγμενη δοτρια).οταν ο χαιρλοσσ ανοιξε το θεμα ντροπη ντροπη απογοητευτηκα.παντως τρομερα πραγματα το μελλον δεν επιφυλασσει.τα βλαστοκυτταρα ειναι μονο για ενδυναμωση του υπαρχοντος τριχωτου, ενω και η κλωνοποιηση...αν αυτη τη στιγμη στους 10 γιατρους οι 9 ειναι τρεχα γυρευε και ο 1 καλος,το ιδιο ποσοστο θα μεινει και με κλωνοποιση..η κλωνοποιηση δηλαδη θα αυξησει τους θυλακες,δεν θα βελτιωσει τις ικανοτητες η την δεοντολογια του γιατρου..αν ογιατρος δεν μπορει νατοποθετησει σωστα και με ελπιδα να φυτρωσουν 2000 θυλακες.το ιδιο θα συμβει και με 20000,30000 θυλακες.αν αυριο γινει η κλων ποσοι θα παμε Β.Κ?Ποσοι D#I?και με 30000 θυλακες και παλι θα χρειαζεσαι ενα καλο γιατρο...και ειναι τετοια η φυση της επεμβασης αλλα της εξελιξης(1+ χρονο μετα τα αποτελεσματα) που γιατροι καλοι...λιγοστοι.
για την κλωνοποιηση την εχω πει την γνωμη μου και την λεω ακομα μια φορα,30.000 grafts=200.000 ευρο,μιλαμε για αυτην την μεθοδο σαν να ειναι εφικτη,εγω για να μαζεψω τοσα θα χρειαστω 30 χρονια οικονομειες :eek:
[/quote]

δε μπορεις να ξερεις....εγω δε νομιζω τοσο πολυ....δηλαδη και τι θα κερδισουν ε αυτο...θα την κανουν μονο πολυ λιγοι....ενω π.χ με 50.000 θα το σκεφτονταν ολοι....για ενα δανειο δηλαδη.....αλλα η κλωνοποιηση θα ερθει ποτε?????θα δουμε....ας μην κανουμε προβλεψεις....ας βλεπουμε καλυτερα τα σημερινα δεδομενα...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα