Toppik

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
τo καλυτερο ειναι να αγορασει καποιος για να δει τι του ταιριαζει ας πουμε στο video φαινεται μια χαρα πως θα ειναι ομως απο κοντα με φωτισμο πως θα σταθει σε μια ανοιχτοχρωμη επιδερμιδα κτλ
 

kamounias

Member
Το θέμα ειναι μπορούμε να το αφήσουμε πχ 3-4 μέρες στο κεφάλι σαν μια βαφή ας πούμε η καθε μέρα θέλει βάλε βγάλε;;;
 
Στο μαξιλάρι πως τα πάει το τόπικ; Θέλω να πω αφήνει ίχνη ή τίποτα τέτοιο όταν κοιμάσαι ή πρέπει να το ξεβγάζεις κάθε βράδυ ανακγαστικά;;
 

kamounias

Member
Κοιτά αν ειναι κατασπρο το μαξιλάρι ψιλο αφήνει που κ που, περισσότερο όταν το βάλεις την ίδια μέρα..εγω ειμαι απόλυτα ευχαριστιμενος με το toppik ακόμη κ με ζελέ το βάζω κ όλα κομπλέ! Το μόνο θέμα ειναι πως τα μαλλιά μου(;) ειναι λιπαρά κ όσο να πεις δεν ειναι κ ότι καλύτερο...
 

kamounias

Member
Επειδή τα μαλλιά μου ειναι αρκετά λιπαρά κ με το toppik έχω ανα θέμα , ποιο ειναι το κατάλληλο σαμπουάν;;;;
 
kamounias είπε:
Κοιτά αν ειναι κατασπρο το μαξιλάρι ψιλο αφήνει που κ που, περισσότερο όταν το βάλεις την ίδια μέρα..εγω ειμαι απόλυτα ευχαριστιμενος με το toppik ακόμη κ με ζελέ το βάζω κ όλα κομπλέ! Το μόνο θέμα ειναι πως τα μαλλιά μου(;) ειναι λιπαρά κ όσο να πεις δεν ειναι κ ότι καλύτερο...

Μια χαρά... Ευχαριστώ.
 

atbing7

New Member
Bouklas είπε:
Παλιά με τοππικ στο κεφάλι και λάκ από πάνω για κράτημα, έκανα ακόμα και βουτιές σε πισινα και όταν έβγαινα έξω δεν φαινότανε το παραμικρό.

Θα μπορουσες να πεις ποια λακ χρησιμοποιουσες?? και επισης να υποθεσω εβαζες πολυ απο την λακ ε??

εγω εχω την εξης εντυπωση: ειτε με την λακ το τοππικ δεν φευγει αλλα γινεται πολυ πηχτο και κατα συνεπεια ευκολα παρατηρισιμο ειτε δεν εχει καν ιδιαιτερη επιτυχια. Βεβαια δεν το χω δοκιμασει σε θαλασσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
atbing7 είπε:
Θα μπορουσες να πεις ποια λακ χρησιμοποιουσες?? και επισης να υποθεσω εβαζες πολυ απο την λακ ε??

εγω εχω την εξης εντυπωση: ειτε με την λακ το τοππικ δεν φευγει αλλα γινεται πολυ πηχτο και κατα συνεπεια ευκολα παρατηρισιμο ειτε δεν εχει καν ιδιαιτερη επιτυχια. Βεβαια δεν το χω δοκιμασει σε θαλασσα
Χρησιμοποιούσα μια της wella που είναι σε μπεζ χρώμα, και αριθμό κρατήματος έπαιρνα μια 3 μια 4. Αλλα πίστεψε με από μάρκα πάρε οποια θες το κράτημα σε ενδιαφέρει, ένα που να λέει δυνατό κράτημα είναι καλο έχω βάλει και με παρα πολύ δυνατό κράτημα αλλα στο νερό το μαλλί σου θα πάρει τρελή συγκόλληση από μονο του. :D Ψέκαζα επιφανειακά πάνω από το χτενισμένο μαλλί όχι ριζα και σε απόσταση 40 εκατοστών περίπου. Πριν πάω στην πισινα δεν είχα σκοπό να βουτήξω, έτσι λοιπόν είχα ψεκάσει λίγο ισα ισα να πάρει το μαλλί ένα κράτημα, λες και θα έβγαινα βόλτα δηλαδή.
Το μαλλί ήτανε σε τέτοιο μήκος http://www.gophoto.it/view.php?i=http://i42.tinypic.com/33ymjcg.jpg#.UodsJNJHK7I και πολύ λιγότερο πυκνό από ότι εδώ. Ήμουν στην φάση προς όλο ταχως για εδώ http://oi46.tinypic.com/dwvytx.jpg
Όταν βούτηξα και βγήκα έξω ρώτησα την κοπέλα μου αν φαίνεται τίποτα και μου απάντησε τίποτα, το παραμικρό!
Και μένα η γνώμη μου αυτή είναι, είτε με lak είτε χωρίς στο νερό γίνετε πηχτό και κολλάει πάνω στο δέρμα. Πιστεύω όμως ότι χωρίς την lak ίσως ένα πολύ μικρό ποσοστό από το τοππικ ξεφύγει με την βουτιά πάει λίγο παρακάτω και κολλήσει στο μέτωπο πχ, νομίζω αυτό προσπαθείς να σώσεις βάζοντας. Άρα ψεκάζεις και hairline μπροστά στα γρήγορα. Τώρα να βάλεις χερια ή πετσέτα να τα στεγνώσεις και καλά να τα φτιάξεις εκτος ότι το μαλλί θα έχει γίνει πετρα από την συγκόλληση :D η πετσέτα θα βρομιστεί και θα έχεις κενά δέρματος αφού το τοππικ θα έχει φύγει από εκεί. Και πιθανόν να έχεις και κομματάκια τοππικ στο πρόσωπο.
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα σε όλους του φίλους στο φόρουμ. Το τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω την χρήση τόπικ μιας και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της καράφλας... Είμαι NW 1.5 vertex.. Χρειάζομαι την γνώμη και την βοήθεια σας.

1) Πιστεύετε ότι θα ήταν λάθος να το ξεκινήσω λόγω της ψυχολογικής εξάρτησης που συνάδει μαζί του? Σημειώνω ότι αν το βάλω στην δουλειά μου μια φορά μετά θα πρέπει συνεχώς να το φοράω (5 μέρες την εβδομάδα).

2) Βρήκα στο Ebay ίνες (έτσι δε τις λένε?) με 20 Ευρώ τα 50g, ποσότητα η οποία επαρκεί , σύμφωνα με την official σελίδα του τοππικ, για ένα χρόνο.

3) Επειδή αποφεύγω προϊόντα styling (ζελέ, λάκ κτλ.) σκέφτηκα να τρίβω την πλαστική μου χτένα σε ένα μάλλινο ρούχο , ώστε να ηλεκτρίζεται και μετά να χτενίζω τα μαλλιά για να δημιουργήσω στατικό ηλεκτρισμό ώστε να κολλήσουν δυνατά στα υπάρχοντα μαλλιά. Σας φαίνεται μακακία αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά
 

kamounias

Member
Φίλε ξεκινά το toppik κ θα βρεις την αυτοπεποίθηση σου...ευτυχώς η δυστυχώς αυτο ειναι, εγω το βάζω εδω κ 3 χρόνια κ τωρα τελευταία κ με ζελέ !!! Κ στην τελική το να το αφήσεις 2-3 μέρες το πολυ δεν εγινε κατι...μη βάζεις κ συνέχεια !!!
 

Briner

Active Member
Reve είπε:
Καλησπέρα σε όλους του φίλους στο φόρουμ. Το τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω την χρήση τόπικ μιας και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα της καράφλας... Είμαι NW 1.5 vertex.. Χρειάζομαι την γνώμη και την βοήθεια σας.

1) Πιστεύετε ότι θα ήταν λάθος να το ξεκινήσω λόγω της ψυχολογικής εξάρτησης που συνάδει μαζί του? Σημειώνω ότι αν το βάλω στην δουλειά μου μια φορά μετά θα πρέπει συνεχώς να το φοράω (5 μέρες την εβδομάδα).

2) Βρήκα στο Ebay ίνες (έτσι δε τις λένε?) με 20 Ευρώ τα 50g, ποσότητα η οποία επαρκεί , σύμφωνα με την official σελίδα του τοππικ, για ένα χρόνο.

3) Επειδή αποφεύγω προϊόντα styling (ζελέ, λάκ κτλ.) σκέφτηκα να τρίβω την πλαστική μου χτένα σε ένα μάλλινο ρούχο , ώστε να ηλεκτρίζεται και μετά να χτενίζω τα μαλλιά για να δημιουργήσω στατικό ηλεκτρισμό ώστε να κολλήσουν δυνατά στα υπάρχοντα μαλλιά. Σας φαίνεται μακακία αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά
1) Αυτό που θα πρέπει να φοβάσαι περισσότερο, είναι να μην αραιώσουν τα μαλλιά σου σε τέτοιο επίπεδο, που να μην τα σώνει κανένα Toppik. Κατά τ' άλλα, εάν ταιριάζει στο χρώμα των μαλλιών σου, δεν πρόκειται να το καταλάβει κανείς. Βασικά, ούτε εγώ ο ίδιος δεν μπορώ να το ξεχωρίσω ακόμα κι αν βγάλω φωτό στον πόντο. Από αυτή την άποψη το Toppik είναι άπαιχτο. Πάντως δεν το συνιστώ για μπροστινή περιοχή και κρόταφους. Εκεί που παίζει πραγματικά μπάλα, είναι στην κορυφή του κεφαλιού.

2) Με καθημερινή χρήση, τα 50 γρμ δεν φτάνουν. Αν θες σχετικά φτηνό Toppik και όχι ότι ανώνυμο κυκλοφορεί, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.toppik24.com/index.php?_a=2&_id=38

3) Η καλύτερη εφαρμογή γίνεται σε λουσμένα στεγνά μαλλιά, με το εξάρτημα που εκτοξεύει το Toppik σαν σπρέι. Ενδεχομένως να ξοδεύει κάτι παραπάνω από ίνες, αλλά θα καταλάβεις τη διαφορά όταν θα βάλεις τα δάκτυλά σου ανάμεσα στα μαλλιά σου και θα βγουν σχεδόν πεντακάθαρα. Κολλάει πολύ καλύτερα έτσι. Για καλύτερα αποτελέσματα, μόλις ψεκάσεις, πάτα ελαφρά τα μαλλιά σου και μετά χτενίσου για να φύγουν τα περισσέματα. Βάλε λακ (μια φτηνή του Lidl κάνει μια χαρά τη δουλειά της) και είσαι έτοιμος και πάνω απ' όλα πιο σίγουρος. Δεν έχεις να φοβάσαι ούτε αέρα, ούτε ιδρώτα, ούτε ακόμα και βροχή (εντάξει, δεν λέμε να κάθεσαι 1 ώρα για να γίνεις παπί). Να θυμάσαι ότι η λακ είναι αυτή που προσφέρει την πραγματική ασφάλεια.
 

Reve

Active Member
Με καθημερινή χρήση, τα 50 γρμ δεν φτάνουν. Αν θες σχετικά φτηνό Toppik και όχι ότι ανώνυμο κυκλοφορεί, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.toppik24.com/index.php?_a=2&_id=38

Καλημέρα φίλε Briner και ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Με καθημερινή χρήση για να καλύψεις NW1.5-2 πόσο διαρκούν τα 50g? Απλά από το ebay σκέτες ίνες είναι πολύ φτηνές. Πιο φθηνές από το toppik24. Είναι μούφα (οι σκέτες ίνες)? Έχω πάρει και το ψεκαστήρι για οικονομία αλλά ακόμα "φοβάμαι"να το αρχίσω, λόγω ψυχολογικής εξάρτησης. Σκέφτομαι αν τελικά το αρχίσω να το χρησιμοποιήσω για 2-3 χρόνια μέχρι όσο κρατήσουν και οι θεραπείες που κάνω και μετά να πάω για Μεταμόσχευση.
 

Briner

Active Member
Reve, εμένα τα 50 γρμ, μου βγάζουν περίπου δίμηνο (καθημερινή χρήση). Βέβαια, εγώ είμαι NW περίπου στο 3, κι αν θες κι από ανασφάλεια βάζω και κάτι παραπάνω. Οπότε εσύ υπολόγισε περίπου διπλάσιο χρόνο.

Όσο για το τι είναι μούφα και τι όχι, δεν μπορώ να πω... Μπορώ να μιλήσω υπεύθυνα για κάτι που έχει δοκιμαστεί (κι από μένα) και έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Από την άλλη, αν σκεφτείς ότι στην Ελλάδα η Dermamed σου πουλάει το ίδιο προϊόν και στην ίδια ποσότητα και σου πιάνει τον κώλο με τα δυο τα χέρια (100€ το ένα μπουκάλι των 50 γρμ.), τότε η αγορά από Πολωνία είναι σαφώς συμφέρουσα (120€ τα τρία μπουκάλια των 50 γρμ.). Κι αν θες τη γνώμη μου, όταν έχεις να κάνεις με το κεφάλι σου, μην δίνεις περισσότερη βαρύτητα στα χρήματα.

Φυσικά, μπορεί να κάνουν δουλειά και οι φτηνές, Μόνο μια δοκιμή όμως θα σε πείσει. Οπότε δοκίμασε και τα δυο κι αποφασίζεις. Κατά τη γνώμη μου όμως, καλύτερα να έχεις ένα πιο σταθερό σημείο αγοράς, παρά το eBay, που σήμερα το βρίσκεις κι αύριο όχι. Και μην ξεχνάς να έχεις πάντα απόθεμα στο σπίτι. Μην το προμηθεύεσαι τελευταία στιγμή, μόλις πάει να σου τελειώσει το τελευταίο μπουκάλι. Σε διαβεβαιώ, ότι δεν θα ήθελες με τίποτα να νιώσεις τον πανικό που θα μπορούσε να σου προκαλέσει η συνειδητοποίηση ότι έχεις ξεμείνει από ίνες. Πάντα παραγγέλνεις όταν ανοίγεις το τελευταίο μπουκάλι κι όχι όταν αδειάζει.

Θα σου πρότεινα για αρχή, εάν δεν είσαι σίγουρος τι χρώμα σου ταιριάζει, να πάρεις μικρά μπουκαλάκια των 2.5 γρμ. για να δοκιμάσεις. Παλιότερα η Dermamend το έδινε σαν δωρεάν δείγμα. Τώρα δεν ξέρω. Πάρε τους ένα τηλέφωνο καλύτερα.

Και κάτι άλλο: Επειδή έχω διαβάσει διάφορες πρακτικές σχετικές με το Toppik, το σωστό και κυρίως το καλύτερο, είναι να μην το αφήνεις για μέρες πάνω στο κεφάλι σου. Το βάζεις το πρωί; Λούζεσαι -πολύ καλά- το βράδυ και το άλλο πρωί πάλι καινούργια εφαρμογή (εκτός κι αν τύχει κανένα γκομενάκι, οπότε το αναβάλλεις για λίγο :wink: ). Πρώτα απ' όλα, το δέρμα πρέπει να αναπνέει. Δεύτερον, ακόμη και το αισθητικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο αν πας να κάνεις οικονομία αφήνοντας το Toppik για πάνω από ένα 24ωρο. Με το νερό που θα πλυθείς και με το χτένισμα, το Toppik θα γίνει σαν λάσπη και σε κάποια σημεία μπορεί να ξεκολλάνε κομμάτια από το στρώμα που θα δημιουργηθεί. Οπότε, να αφήνεις το Toppik στο κεφάλι σου, μόνο για όσο χρονικό διάστημα σου είναι απαραίτητο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Reve

Active Member
Χίλια ευχαριστώ ρε φίλε Briner τι να πω πραγματικά ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και τις πολλές λεπτομέρειες!!! Έχω βρει το χρώμα που μου ταιριάζει απλά και πάλι τα 150gr από 60 του ebay στα 120 του toppik24 έχουν διαφορά. Θα δω τι θα κάνω ακόμα το σκέφτομαι είναι η αλήθεια. Ευχαριστώ πολύ και πάλι Briner
 

kamounias

Member
Εγω βασικά δεν ξέρω τι συνδιασμο να κάνω!! Toppik με ζελέ βάζω με λάκ βάζω με κερί βάζω σκέτα βάζω....τωρα τελευταία όμως τα φτιάχνω με ζελέ ο οποίος δεν τα κοκκαλωνει αμέσως κ απο πάνω ρίχνω toppik κ τα χτενίζω ελαφρά !!! Αν καποιος γνωρίζει κάποια καλύτερη τεχνική ας μας πει ....
 

vayero

Member
Έχει βάλει κανεις topic μετά απο μμ στην ουλή, εννοώ να έχουν περάσει 10 μέρες; Ενδείκνυται ή οχι;
 
Μπλουζα