Tasos33, Dr. Jose Lorenzo, FUE, 3101g, 22-23/6/2022

tasos33

Well-Known Member
Καλησπέρα στην ομάδα, έγινε ενημέρωση για τον πρώτο μήνα στην πρώτη σελίδα του νήματος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
υπάρχει απώλεια graft από temporal και paretial περίπου 5-7 graft το τ. εκ. κατά μέσο όρο ενώ στην occipital 3-4, ενώ πολλά σημεία από και τις τρεις ζώνες δείχνουν πιο αδύναμα. Την 15 μερα οι μετρήσεις δεν έδειχναν απώλειες , όλα αυτά σύμφωνα με τις αρχικές μετρήσεις του γιατρού κ το περιβόητο εξελακι.
Γιατί ?
 

aeratos28

Just aeratos
Το δουλεύει το σοκ Λος ο Ισπανουλης φουλ βλέπω ...τον έχει βαρεσει η ζέστη και αυτόν..κάτσε καλά Χοσέ γτ θα σου πάρω τη σανίδα του kite και δεν θα σε στείλω να παίξεις στη θάλασσα ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σοκ Λος προφανώς

Πως το μέτρησες Τάσο? Πχ στην occipital είχες πριν 77g, βγήκαν 16g, άρα έχεις 71g. Προφανώς όλα αυτά τα νούμερα έχουν μια ανοχή γιατί η occipital είναι μια μεγάλη περιοχή και η μέτρηση είναι μια για το εξελάκι. Μια διακύμανση του 5% είναι πολύ λογική και πρίν αλλά και μετά αφού το pattern εξαγωγής δεν είναι απόλυτα συμμετρικό. Το 5% στο 77g είναι περίπου 4g. Άρα όταν λες ότι χάθηκαν 3-4g είσαι στα όρια: 1) του στατιστικού λάθους και 2) πως μετράς το 1cm2? Να μου πείς ότι έχουν χαθεί 20g να το καταλάβω γιατί είναι διαφορά τάξης μεγέθους. Επίσης αν η μέθοδος σου είναι να μετράς το ίδιο σημείο πως είσαι σίγουρος ότι μετράς ακριβώς το ίδιο; Το μικροσκόπιο έχει εύρος περιοχής 0,3cm2, δηλαδή περίπου 5x6mm. Εϊναι αδύνατον να πετύχεις την ίδια περιοχή ακόμα και αν την ξέρεις, 1mm δεξιά ή αριστερά να σου φύγει είναι πάνω από 10% της περιοχής. Εκτός και αν την σημαδέψεις με μαρκαδόρο και δεν λουστείς για 15-20 μέρες. Εκεί ναι έχεις ακρίβεια αλλά και πάλι αφορά μια πολύ μικρή περιοχή 0.3cm2 δεν μπορούν να γίνουν γενικέυσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Πως το μέτρησες Τάσο? Πχ στην occipital είχες πριν 77g, βγήκαν 16g, άρα έχεις 71g. Προφανώς όλα αυτά τα νούμερα έχουν μια ανοχή γιατί η occipital είναι μια μεγάλη περιοχή και η μέτρηση είναι μια για το εξελάκι. Μια διακύμανση του 5% είναι πολύ λογική και πρίν αλλά και μετά αφού το pattern εξαγωγής δεν είναι απόλυτα συμμετρικό. Το 5% στο 77g είναι περίπου 4g. Άρα όταν λες ότι χάθηκαν 3-4g είσαι στα όρια: 1) του στατιστικού λάθους και 2) πως μετράς το 1cm2? Να μου πείς ότι έχουν χαθεί 20g να το καταλάβω γιατί είναι διαφορά τάξης μεγέθους.
Mod κάνω την μέτρηση με την μικροκαμερα η οποία βλέπει 0.36, μετρημένα σε mil χαρτί, επισυνάπτω τις εικόνες, έχω μετρήσει πολλά σημεία σε όλες τις περιοχές ,όντως στην occ παίζουμε στα όρια του στατιστικού λάθους στις άλλες όμως μάλλον όχι. Στις 15 μέρες μετά την μμ τα graft που μετρούσα ήταν περισσότερα απ' ότι τώρα , τις επόμενες ημέρες που θα κουρεψω την δοτρια θα επαναλάβω τις μετρήσεις.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220726_005034.jpg
    IMG_20220726_005034.jpg
    97.6 KB · Προβολές: 67
  • Photo_20220724115333.jpg
    Photo_20220724115333.jpg
    50.5 KB · Προβολές: 69

tasos33

Well-Known Member
Το δουλεύει το σοκ Λος ο Ισπανουλης φουλ βλέπω ...τον έχει βαρεσει η ζέστη και αυτόν..κάτσε καλά Χοσέ γτ θα σου πάρω τη σανίδα του kite και δεν θα σε στείλω να παίξεις στη θάλασσα ...
Αμέσως εσυ μη χάσεις, δεν έχεις αφήσεις ιατρό για ιατρό, στο τέλος σε βλέπω επικηρυγμένο να σε παίζουν σε όλα τα world fue και να πετάνε βελάκια στην οθόνη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Mod κάνω την μέτρηση με την μικροκαμερα η οποία βλέπει 0.36, μετρημένα σε mil χαρτί, επισυνάπτω τις εικόνες, έχω μετρήσει πολλά σημεία σε όλες τις περιοχές ,όντως στην occ παίζουμε στα όρια του στατιστικού λάθους στις άλλες όμως μάλλον όχι. Στις 15 μέρες μετά την μμ τα graft που μετρούσα ήταν περισσότερα απ' ότι τώρα , τις επόμενες ημέρες που θα κουρεψω την δοτρια θα επαναλάβω τις μετρήσεις.
Ακριβώς αυτό προσπαθώ να σου πω. Βλέπω ότι δεν έχεις σημειώσει τετραγωνάκι στο δέρμα ή δεν έχεις κάποια ένδειξη, μια ελιά κάτι. Αν δεν το κάνεις αυτό δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Καλά για την occipital το 3-4g διαφορά ξέχνα το. Για την temporal πρέπει να ξέρεις το ακριβές σημείο με ακρίβεια χιλιοστών αλλιώς και πάλι έχεις θέμα αφού δεν υπάρχει ισοκατανομή στα g. Αν πας δηλαδή 1-2mm πιο δίπλα, που είναι το μόνο σίγουρο μετά από 10 μέρες χωρίς σημάδι, και πέσεις σε ένα φυσικό κενό (πολύ εύκολο σε περιοχές με μικρότερη πυκνότητα) πάνε περίπατο όλες οι μετρήσεις. Ο μόνος δόκιμος τρόπος είναι ή με όργανο 1cm2 όπως έχω εγώ και οριοθέτηση με ακρίβεια της περιοχής (πχ βρίσκεις ένα σημάδι στο δέρμα και το κεντράρεις) ή με φώτο πριν την μμ με περίπου το ίδιο μήκος μαλλιού. Νομίζω ότι έχω (και εσύ έχεις) φώτο με κοντοκουρεμένο μαλλί. Προσπαθησε να βγάλεις στην ίδια πόζα και φωτισμό και βάλτες δίπλα δίπλα να συγκρίνουμε. To σοκλος όταν συμβαίνει είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού και φαίνεται αμέσως με σύγκριση των φώτο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το σοκλος για να φανεί, δηλαδή να πέσει το μαλλί, θέλει περίπου 1 μήνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Μπισκότε,τα βασικά δεν ξέρεις...εδώ στις 15 μέρες δεν έχουν προλάβει να πέσουν τα φυτεμένα..για λίγο πιο προσεκτικοί,εν ώρα μαθήματος..
Γιατί δεν υπήρχε στις 15 μέρες και παρουσιάστηκε στον μήνα εννοώ.
 

oreo

Well-Known Member
Μπισκότε,τα βασικά δεν ξέρεις...εδώ στις 15 μέρες δεν έχουν προλάβει να πέσουν τα φυτεμένα..για λίγο πιο προσεκτικοί,εν ώρα μαθήματος..
Μάλλον εσύ πιάστηκες αδιάβαστος , νεαρέ. Μιλάω για την δότρια και όχι την λήπτρια.
 

aeratos28

Just aeratos
Η βιασύνη για να μην βγεις λάθος,σε οδηγεί πάλι να κάνεις λάθος...ξαναδιάβασε τι γράφω..για δοτρια μιλάμε για τον Τάσο..απλά σου λέω ,πως εδώ αυτά που έχουν φυτέψει σε 15 μέρες δεν προλαβαίνουν να πέσουν,θα προλάβει να γίνει σοκ Λος?για το σοκ Λος που συζητάμε μπισκότε..της δοτριας.δεν αναφέρθηκα στη ληπτρια.νομιζα πως είναι ευδιάκριτο...:rolleyes: το μόνο που σε σωζει,είναι ότι είσαι μικρός..στα έχει ξαναπεί μια ψυχή εδώ.αλλα μόνο αυτό σε σωζει..γτ είσαι και ασχημοτερος.χαχααχα
Μάλλον εσύ πιάστηκες αδιάβαστος , νεαρέ. Μιλάω για την δότρια και όχι την λήπτρια.
 

aeratos28

Just aeratos
Γενικώς,το σοκ Λος η μιλάμε για δοτρια η μιλάμε για ληπτρια,πρέπει να περάσει ένας με δύο μήνες..για να το διαλευκανουμε εντελώς θείε μπισκότε @oreo ..
:D:D:D:D
 

tasos33

Well-Known Member
Νομίζω ότι έχω (και εσύ έχεις) φώτο με κοντοκουρεμένο μαλλί.
Εννοείς φώτο πριν το ξύρισμα στην κλινική? Τέτοια δεν έχω. Τέτοιο μήκος στο μαλλί δεν θυμάμαι να είχα.
Ο μόνος δόκιμος τρόπος είναι ή με όργανο 1cm2 όπως έχω εγώ και οριοθέτηση με ακρίβεια της περιοχής (πχ βρίσκεις ένα σημάδι στο δέρμα και το κεντράρεις)
Σχεδόν αδύνατον να το κάνω αυτό μόνος μου, γι αυτό τον λόγο έχω μετρήσει τουλάχιστον 100 σημεία στις περιοχές αυτές που πιστεύω είναι μεγάλο δείγμα . Άσχετα από τις αρχικές μετρήσεις και το τι πρέπει να υπάρχει τώρα βάση του εξελ, σήμερα σε σχέση με την 15η μέρα βρίσκω κάτι λιγότερο, χωρίς να είναι ανησυχητικο αυτό ,
άλλωστε στην αριστερή πλευρά την δεύτερη ήμερα έγιναν πολλές ενέσεις γιατί προς το τέλος πονούσα .
 

montecristo

Well-Known Member
Στη λήπτρια παρατήρησες καθόλου σοκ λος ή μόνο στη δότρια όπως είπες; Συγκρίνοντας τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς..
Καλή επιτυχία εύχομαι.

image.jpg
 

tasos33

Well-Known Member
Στη λήπτρια παρατήρησες καθόλου σοκ λος ή μόνο στη δότρια όπως είπες; Συγκρίνοντας τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς..
Καλή επιτυχία εύχομαι.

Προβολή συνημμένου 52175
θα πρέπει να μακρύνουν για να έχω καλύτερη εικόνα, λογικό βέβαια να εχουν φύγει και κάποια , υπήρχαν πολλά που ήταν κυριολεκτικά πεθαμένα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείς φώτο πριν το ξύρισμα στην κλινική? Τέτοια δεν έχω. Τέτοιο μήκος στο μαλλί δεν θυμάμαι να είχα.
OK
Σχεδόν αδύνατον να το κάνω αυτό μόνος μου, γι αυτό τον λόγο έχω μετρήσει τουλάχιστον 100 σημεία στις περιοχές αυτές που πιστεύω είναι μεγάλο δείγμα . Άσχετα από τις αρχικές μετρήσεις και το τι πρέπει να υπάρχει τώρα βάση του εξελ, σήμερα σε σχέση με την 15η μέρα βρίσκω κάτι λιγότερο, χωρίς να είναι ανησυχητικο αυτό ,
άλλωστε στην αριστερή πλευρά την δεύτερη ήμερα έγιναν πολλές ενέσεις γιατί προς το τέλος πονούσα .
Το σοκλος όταν συμβαίνει είναι σχεδόν καθολικό σε μια περιοχή, δηλαδή βλέπεις αισθητή διαφορά (όπως πχ του Ιούλιου που έχει φύγει το 30-40% ή και παραπάνω). Αν υπάρχει όντως, αυτό σημαίνει ότι η εικόνα σου θα επιδεινωθεί το επόμενο διάστημα και αυτό που παρατηρείς τώρα είναι κάτι που εξελίσσεται και είναι στην αρχή. Διαφορές πάντως της τάξης του 5% στην occipital και 7% στην temporal (είχες καλύτερη πυκνότητα από occipital) σε σχέση με το εξελάκι είναι ασήμαντες και μέσα στα όρια του στατιστικού λάθους και στο εξελάκι και σε αυτό που μετράς. Όπως προείπα θα φανεί στο επόμενο διάστημα. Κράτα αυτές τις φώτο και τράβα και άλλες παρόμοιες σε 1 μήνα με το ίδιο μήκος μαλλιού σε ίδιες συνθήκες φωτισμού. Αν είναι σοκλος η εικόνα θα είναι χειρότερη. Αν είναι η ίδια ή καλύτερη δεν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στη λήπτρια παρατήρησες καθόλου σοκ λος ή μόνο στη δότρια όπως είπες; Συγκρίνοντας τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς..
Καλή επιτυχία εύχομαι.

Προβολή συνημμένου 52175

Μα τι να καταλάβεις, για να συγκρίνεις πρέπει το μαλλί να έχει το ίδιο μήκος και τις ίδιες συνθήκες φωτισμού.
 
Μπλουζα