sp75, dr. jose lorenzo, fue, 3251 grafts, 16-17/9/2021 (1st operation)

oreo

Well-Known Member
Έπαιξε με μέσο όρο 33,51g/cm2 και τα 42g/cm2 είναι με το support απο αυτά που είχε κρατήσει hairline.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι σωστό αυτό, τα 42g είναι μέτρηση μόνο για τα νέα και προφανώς αφορά την μέγιστη πυκνότητα σε κενές περιοχές. Τα μαμά δεν έχουν μετρηθεί. Το διευκρίνησα αυτό.
 

karaflomallias

Active Member
Σε επίπεδο graft ναι, σε επίπεδο τριχών η occipital είναι καλύτερη (197 vs 179). Ως γνωστόν οι στρατηγικές του Λορενζο είναι συνήθως 2 ή 3 steps. Σπάνια είναι one step (μόνο σε μικρά NW με καλή δότρια). Τα άλλα 2 περιστατικά (ΙΟΥΛΙΟΣ και KONJAAP) είναι 3 step και ο KARAFLOMALIAS 1 step (με ερωτηματικό). Έχει σημασία να το εξηγήσεις στον ασθενή από την αρχή για να ξέρει τι να περιμένει.
διαβάζοντας πάντως την στρατηγική που επελέγη εδώ μου δημιουργείται η απορία γιατί τον πήγε σε 2 step 3200 + 800-1000 ενώ εμενα σε μια 4000 (με ερωτηματικό πάντα) ; δεν φαίνεται να έχουμε τόσες διαφορές .. εννοώ απο πλευράς απαιτούμενων g ... μη μου πεις δηλαδή ότι δεν μπορουσε να του βαλει 4200 σε δυο μέρες (1 procedure) εδώ εμένα την πρώτη μέρα μου έβαλε 2400 g ..
 

oreo

Well-Known Member
Δεν είναι σωστό αυτό, τα 42g είναι μέτρηση μόνο για τα νέα και προφανώς αφορά την μέγιστη πυκνότητα σε κενές περιοχές. Τα μαμά δεν έχουν μετρηθεί. Το διευκρίνησα αυτό.
Άρα παραμένει ο μέσος όρος στα 32g/cm2 έπιασε τα 42g/cm2 σε κάποιες κενές περιοχές και έγινε το transition στην β ζώνη με λιγότερα, ενώ στην αρχή της ά ζώνης έγινε blending 42g/cm2 + υπάρχοντα, σωστά ? Με την προυπόθεση του εμβαδού 97/cm2 προς κάλυψη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
διαβάζοντας πάντως την στρατηγική που επελέγη εδώ μου δημιουργείται η απορία γιατί τον πήγε σε 2 step 3200 + 800-1000 ενώ εμενα σε μια 4000 (με ερωτηματικό πάντα) ; δεν φαίνεται να έχουμε τόσες διαφορές .. εννοώ απο πλευράς απαιτούμενων g ... μη μου πεις δηλαδή ότι δεν μπορουσε να του βαλει 4200 σε δυο μέρες (1 procedure) εδώ εμένα την πρώτη μέρα μου έβαλε 2400 g ..

Είναι θέμα εύρους (έκτασης) δότριας.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αρτίστας από τους λίγους. Λεφτά στην τράπεζα που λέει ο λαός. Να τηρείται κατά γράμμα τις οδηγίες και σε 1 χρόνο σας βλέπω Ακουαμαν . Καλή φύτρωση ;)
 

Disco

Well-Known Member
Είναι θέμα εύρους (έκτασης) δότριας.
Αφού μικρή διαφορά δεν είχε η έκταση δότριας του @karaflomallias (250 τ.ε.) με τον sp75 (238 τ.ε.)... και στον karaflomallia έβγαλε 4050 ;; Επομένως θα μπορούσε πιστεύω να βγάλει και περισσότερα στον sp και να του καλύψει και crown...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sp75

Active Member
για το θέμα του σχεδιασμού είχαμε συμφωνήσει με το Λορένζο ότι σκοπός μου είναι η πύκνωση σε Α-Β-C με συντηρητική στρατηγική. Αν κατά την επέμβαση έκρινε βάσει των πραγματικών δεδομένων (πχ περιορισμένη δότρια που δεν έχει να δώσει πολλά και για άλλη επέμβαση) θα μου πρότεινε αλλαγή για μια κι έξω. Η δότρια ήταν ερωτηματικό λόγω και της άσπρης τρίχας. Όταν υπολογίστηκε στα 8000g συνολικά μείναμε στον αρχικό σχεδιασμό
 

oreo

Well-Known Member
καταρχάς ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές και αντεύχομαι τα καλύτερα σε όσους το κυνηγάνε είτε με θεραπείες είτε με μμ
Δεν θα ευχηθώ καλή φύτρωση, γιατί μου θυμίζει τις φακές και τα φασόλια που βάζαμε, με βαμβάκι στο δημοτικό, στο παράθυρο....
Μεγιά το επερχόμενο λούκ, λοιπόν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού μικρή διαφορά δεν είχε η έκταση δότριας του @karaflomallias (250 τ.ε.) με τον sp75 (238 τ.ε.)... και στον karaflomallia έβγαλε 4050 ;; Επομένως θα μπορούσε πιστεύω να βγάλει και περισσότερα στον sp και να του καλύψει και crown...

Σωστή παρατήρηση. Στο consultation όμως η δότρια (έκταση) του karafomalia είχε εκτιμηθεί μεγαλύτερη γιατί δεν ήταν ορατή η ρετρό λόγω του μακριού μαλλιου. Αν δεν είχε την ρετρό η δότρια του θα προσέγγιζε τα 280-300cm2 (aka 4000g). Με το ξύρισμα βρέθηκε μικρότερη αλλά λόγω της λεπτής τρίχας 49-50μ χρησιμοποιήθηκε μικρότερο punch (άρα μικρότερο πλήγμα δότριας) και κρατήθηκε το αρχικό πλάνο για 4000g.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ να κάνω και μια ανάλυση για τα προτεινόμενα graft. Ο Λορενζο κοιτάει 2 πράγματα, την έκταση της δότριας σε cm2 και το πάχος της τρίχας που καθορίζει και το punch. Αυτά τα 2 επηρεάζουν και τον συνολικό αριθμό graft που μπορεί να βγάλει ανά μμ αφού καθορίζουν το πλήγμα που θα δεχθεί η δότρια.
 

Disco

Well-Known Member
Σωστή παρατήρηση. Στο consultation όμως η δότρια (έκταση) του karafomalia είχε εκτιμηθεί μεγαλύτερη γιατί δεν ήταν ορατή η ρετρό λόγω του μακριού μαλλιου. Αν δεν είχε την ρετρό η δότρια του θα προσέγγιζε τα 280-300cm2 (aka 4000g). Με το ξύρισμα βρέθηκε μικρότερη αλλά λόγω της λεπτής τρίχας 49-50μ χρησιμοποιήθηκε μικρότερο punch (άρα μικρότερο πλήγμα δότριας) και κρατήθηκε το αρχικό πλάνο για 4000g.
Ο lorenzo παίρνει ας πούμε περίπου μέχρι το 40% των διαθέσιμων μοσχευμάτων συνήθως σε μια επέμβαση; Παίζει ρόλο όμως και το punch που θα χρησιμοποιήσει...
 
Μπλουζα