Platanos, dr Jose Lorenzo, FUE, 1451g, 16/10/2021

vlafo

Well-Known Member
Eκεί ξεγυμνώνονται όλα στο κοντό και ανακαλύπτεις πως ο βασιλιάς είναι γυμνός.
Για το μέγεθος του προβλήματος που είχες,με 2700 και τα φοβερά χαρακτηριστικά έπρεπε να είχες τελειώσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Βλέποντας και αξιολογωντας πάντως την εικόνα μου σήμερα με κοντό μαλλί βλέπω ότι το αποτέλεσμα της πρώτης μου μεταμόσχευσης είναι φτωχό για το μέγεθος προβλήματος που είχα και τα ευνοϊκά χαρακτηριστικά της τρίχας μου. Το συνειδητοποιώ γιατί ποτέ δεν είχα το μάκρος αυτό που αναδεικνύει το μέγεθος του προβλήματος
Αν έχεις να παραθέσεις φώτο απο το α΄ αποτέλεσμα σε αυτό το μάκρος πλάι πλάι , θα ήταν ωραία για σύγκριση
 

platanos

Well-Known Member
Για να το κάνω πιο ειδικό σε μια περιοχή 60 τ.εκ είχανε μπει 2700 grafts με λόγο 2.6 δηλαδή περίπου 7000 τρίχες. Μετά από μετρήσεις με CVIAL μετρήσαμε δειγματοληπτικά περιοχές και ο μέσος όρος είναι 30 με 35 grafts ανά τ.εκ με λόγο (πάντα κατά μέσο όρο) 2. Δηλαδή με ευνοϊκές μετρήσεις (υπολογίζοντας 35 τριχοθυλάκια ανά τ.κ) ο συνολικός αριθμός τριχών είναι 4200. Οπότε φαίνεται καθαρά ότι η φυτρωση ήταν φτωχή
 

oreo

Well-Known Member
Για να το κάνω πιο ειδικό σε μια περιοχή 60 τ.εκ είχανε μπει 2700 grafts με λόγο 2.6 δηλαδή περίπου 7000 τρίχες. Μετά από μετρήσεις με CVIAL μετρήσαμε δειγματοληπτικά περιοχές και ο μέσος όρος είναι 30 με 35 grafts ανά τ.εκ με λόγο (πάντα κατά μέσο όρο) 2. Δηλαδή με ευνοϊκές μετρήσεις (υπολογίζοντας 35 τριχοθυλάκια ανά τ.κ) ο συνολικός αριθμός τριχών είναι 4200. Οπότε φαίνεται καθαρά ότι η φυτρωση ήταν φτωχή
Ο λόγος 2.6 ? πότε στο είπαν αυτό πριν ή μετά την επέμβαση ?
Πως ερμηνεύεις την φτωχή φύτρωση ?
 

platanos

Well-Known Member
Eκεί ξεγυμνώνονται όλα στο κοντό και ανακαλύπτεις πως ο βασιλιάς είναι γυμνός.
Για το μέγεθος του προβλήματος που είχες,με 2700 και τα φοβερά χαρακτηριστικά έπρεπε να είχες τελειώσει.
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε vlafo. Να υπενθυμίσω τα χαρακτηριστικά : nw 3 με σχετικά μικρό κεφάλι, 2.74 μαμισιος λόγος από Lorenzo, σχεδόν 12000 δοτρια (9000 πριν την επέμβαση με Lorenzo) και μαλλί salt and pepper. Τι άλλο για να κάνεις "εύκολη" τη ζωή σε ένα χειρουργό ..
 

oreo

Well-Known Member
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε vlafo. Να υπενθυμίσω τα χαρακτηριστικά : nw 3 με σχετικά μικρό κεφάλι, 2.74 μαμισιος λόγος από Lorenzo, σχεδόν 12000 δοτρια (9000 πριν την επέμβαση με Lorenzo) και μαλλί salt and pepper. Τι άλλο για να κάνεις "εύκολη" τη ζωή σε ένα χειρουργό ..
να την έκανες μόνος σου απέμεινε :p
 

platanos

Well-Known Member
Πως ερμηνεύεις την φτωχή φύτρωση ?
[/QUOTE]
Δεν έχω ιδέα .. έχω γράψει διάφορες σκέψεις κατά καιρούς αλλά μόνο υποθέσεις .. δεν έχω φωτογραφικό υλικό δυστυχώς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Ενας λογος μπορει να είναι και η χρήση λαβιδας κατα την τοποθέτηση και οχι implanter το οποιο δεν εχει αλλάξει μέχρι και σήμερα.
multi combo partial transection. Περισσότερο ήθελα να δω αν ο λορεντζο έκανε αναφορά στον λόγο της χαμηλής φύτρωσης
 

platanos

Well-Known Member
Τρέλα σε πιάνει με την χαμηλή φύτρωση, 2800 τρίχες απώλεια γ.........ε τα
Με Lorenzo βάλαμε 1450 με λόγο 2.6 (πειραγμενο προς τα κάτω για να βρούμε μονοτριχα) τουτέστιν σχεδόν 3800 τρίχες. Οπότε υπερκαλύπτεται το κενό των 2800 και με ένα περιθώριο μη απόλυτης φυτρωσης που είναι και πιο λογικό τωρα αφού η περιοχή δεν είναι παρθένα. Σημείωση: ο Lorenzo μου είπε ότι τα 2700 που είχα βάλει ήταν ΥΠΕΡαρκετα και ο ίδιος το πολύ να έφτανε τα 3000 μοσχεύματα
 

platanos

Well-Known Member
Ενας λογος μπορει να είναι και η χρήση λαβιδας κατα την τοποθέτηση και οχι implanter το οποιο δεν εχει αλλάξει μέχρι και σήμερα.
Αυτό φίλε Ronaldo να το καταλάβω αν μπαίναμε για πύκνωση όπου το pen σαφώς υπερτερεί. Εκεί ήμουν άδειος στην πρώτη.
 

oreo

Well-Known Member
Με Lorenzo βάλαμε 1450 με λόγο 2.6 (πειραγμενο προς τα κάτω για να βρούμε μονοτριχα) τουτέστιν σχεδόν 3800 τρίχες. Οπότε υπερκαλύπτεται το κενό των 2800 και με ένα περιθώριο μη απόλυτης φυτρωσης που είναι και πιο λογικό τωρα αφού η περιοχή δεν είναι παρθένα. Σημείωση: ο Lorenzo μου είπε ότι τα 2700 που είχα βάλει ήταν ΥΠΕΡαρκετα και ο ίδιος το πολύ να έφτανε τα 3000 μοσχεύματα
Άρα με ένα 90 % φύτρωση δεν βάζω 95% ουσιαστικά αν χρειαζόσουν θα ήταν ένα μικρό touch up 500 graft αντι των 1450
 

Ronaldo

Well-Known Member
Αυτό φίλε Ronaldo να το καταλάβω αν μπαίναμε για πύκνωση όπου το pen σαφώς υπερτερεί. Εκεί ήμουν άδειος στην πρώτη.
Καπου είχε αναφερει ο Erdogan σε ενα βίντεο του οτι με τη λαβιδα μπορούν να τραυματιστούν πιο εύκολα τα g κατα την τοποθέτηση το οποίο ειναι γενικό ειτε μπαίνεις σε άδεια περιοχη ειτε για πύκνωση.
 

vlafo

Well-Known Member
Καπου είχε αναφερει ο Erdogan σε ενα βίντεο του οτι με τη λαβιδα μπορούν να τραυματιστούν πιο εύκολα τα g κατα την τοποθέτηση το οποίο ειναι γενικό ειτε μπαίνεις σε άδεια περιοχη ειτε για πύκνωση.
Ο βαθμός δυσκολίας είναι ασύγκριτα μεγαλύτερος Ronaldo.
Το pen είναι τόσο απλό αλλά και τόσο θαυματουργό.
Είναι σαν να έχεις συραπτικό και να καρφώνεις,χωρίς να τραυματίζει τίποτα.
 
Μπλουζα