Gorgi, ASMED Clinic, FUE, 4500 grafts, 15-16/11/2021

giannis1991

Well-Known Member
Φίλε επειδή θυμάμαι την μμ του Πάνου είχε πει ότι τα τριχοθυλακια που τοποθετήθηκαν στους κροταφους σαν και εσένα, πολλα δεν έπεσαν καν ποτε και τα αλλα βγήκαν και ωρίμασαν πιο γρήγορα... Όποτε σίγουρα είναι καλό σημάδι αλλά είναι και λόγω του σημείου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα , τελικά μάθαμε το 46 είναι η πυκνότητα μήπως έμαθες η να μας πει η @asmed πόσο είναι η έκταση κάλυψης α ζώνης κροταφων και temporal ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220115_140734.jpg
    IMG_20220115_140734.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 135

gorgi

Active Member
@MaleCyprus, @witcher, @Hairfollicle, @giannis1991 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ υπέθεσα ότι μαλλον δεν είναι κάτι κακό αλλά ποτέ δεν ξέρεις, είπα να ρωτήσω.

ΔΕΝ παίρνω minox. Μόνο φίνα (5 γραμμάρια την εβδομάδα) και Pillfood (2 χάπια την ημέρα).

@Gianney το 46 ήταν μέσος αριθμός τριχοθυλακίων ανά τετραγωνικό εκατοστό στις περιοχές όπου τα έβαλαν με μέγιστη πυκνότητα. Ζώνη Β φαντάζομαι μπήκαν πολύ πιο αραιά τα τριχοθυλάκια, έτσι τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ από τις φωτογραφίες.
Η ASMED δεν έχει δώσει μέχρι στιγμής την έκταση της περιοχής στην οποία αναφέρεσαι. Αν δοθεί θα την προσθέσω στον πίνακα με τα δεδομένα στην αρχή του νήματος.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
@MaleCyprus, @witcher, @Hairfollicle, @giannis1991 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ υπέθεσα ότι μαλλον δεν είναι κάτι κακό αλλά ποτέ δεν ξέρεις, είπα να ρωτήσω.

ΔΕΝ παίρνω minox. Μόνο φίνα (5 γραμμάρια την εβδομάδα) και Pillfood (2 χάπια την ημέρα).

@Gianney το 46 ήταν μέσος αριθμός τριχοθυλακίων ανά τετραγωνικό εκατοστό στις περιοχές όπου τα έβαλαν με μέγιστη πυκνότητα. Ζώνη Β φαντάζομαι μπήκαν πολύ πιο αραιά τα τριχοθυλάκια, έτσι τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ από τις φωτογραφίες.
Η ASMED δεν έχει δώσει μέχρι στιγμής την έκταση της περιοχής στην οποία αναφέρεσαι. Αν δοθεί θα την προσθέσω στον πίνακα με τα δεδομένα στην αρχή του νήματος.
Αν και νωρίς, η φίνα άρχισε να δυναμώνει σιγά σιγά τα υφιστάμενα σου μαλλιά;
 

gorgi

Active Member
Παίδες μόλις ανέβασα τις φωτό διμήνου. Φαίνεται νομίζω λιγότερο scalp στην 5η φωτό αλλά σίγουρα έχει να κάνει με το ότι μάκρυναν οι τρίχες και όχι με κάποια πρόοδο λόγω φύτρωσης/φίνας. Θα δείξει, ούτως ή άλλως είναι σούπερ νωρίς ακόμα για οποιαδήποτε συμπεράσματα.

Τώρα που πέρασε το δίμηνο λέω να πάω να κουρευτώ σιγά σιγά, αισθάνομαι σαν το chris the sheep.
c1_3378239.jpg


Με πολλή προσοχή και υπομονή θα ξηγηθώ κούρεμα με μηχανή στην δότρια για αρχή.
 

asmed

Γιατροί/Συνεργάτες κλινικών
Καλησπέρα , τελικά μάθαμε το 46 είναι η πυκνότητα μήπως έμαθες η να μας πει η @asmed πόσο είναι η έκταση κάλυψης α ζώνης κροταφων και temporal ;


Γεια σας! Πρώτα θα θέλαμε να ξέρετε ότι δεν υπολογίζουμε την έκταση κάλυψης σχεδιάζοντας μια τέτοια γραμμή. Αλλά θα σας απαντήσουμε βασισμένα στην γραμμή που έχετε χαράξει στην φωτό. Η έκταση κάλυψης της μετωπικής και της κροταφικής περιοχής είναι περίπου 60cm².
 

Gianney

Well-Known Member
Γεια σας! Πρώτα θα θέλαμε να ξέρετε ότι δεν υπολογίζουμε την έκταση κάλυψης σχεδιάζοντας μια τέτοια γραμμή. Αλλά θα σας απαντήσουμε βασισμένα στην γραμμή που έχετε χαράξει στην φωτό. Η έκταση κάλυψης της μετωπικής και της κροταφικής περιοχής είναι περίπου 60cm².
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
 

gorgi

Active Member
Σε αυτό το μήκος καλύφθηκαν και τα όποια κενά υπάρχουν στην δότρια
Σίγουρα, αλλά έχουν περάσει και 2 μήνες και οι τρίχες είναι περίπου 2 cm.
Το θέμα για μένα είναι τα κενά της δότριας να καλύπτονται και σε μήκος 5-7mm, γιατί ανέκαθεν τόσο την κούρευα.
Η νεκροψία θα δείξει :p
 

aeratos28

Just aeratos
Gorgi,τι μεταμοσχευσαρα έκανες μωρη τρέλα..πολύ την γουστάρω .από σχεδιασμό κτλ ..έχω αποθηκεύσει όλες σου τις φωτό να ξέρεις..δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί,αλλά το λέω και τώρα.
Σίγουρα, αλλά έχουν περάσει και 2 μήνες και οι τρίχες είναι περίπου 2 cm.
Το θέμα για μένα είναι τα κενά της δότριας να καλύπτονται και σε μήκος 5-7mm, γιατί ανέκαθεν τόσο την κούρευα.
Η νεκροψία θα δείξει :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gorgi

Active Member
Gorgi,τι μεταμοσχευσαρα έκανες μωρη τρέλα..πολύ την γουστάρω .από σχεδιασμό κτλ ..έχω αποθηκεύσει όλες σου τις φωτό να ξέρεις..δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί,αλλά το λέω και τώρα.

Stalker κανονικός

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια, μακάρι να είναι όπως τα λες και να είναι επιτυχημένη η ΜΜ και καλή η φύτρωση και το καλοκαίρι να σας στείλω φωτό 9μηνου με χαίτη και να χαιρόμαστε όλοι παρέα
 

aeratos28

Just aeratos
Σταλκερ δεν είμαι.απλα παίζει να έχω πάνω από 1000 φωτό με hairline και δεσίματα με temples..είμαι λίγο παλιά καραβανα στο ψάξιμο φίλε..μην το πάρεις αλλιώς χαχαχααχ
Stalker κανονικός

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια, μακάρι να είναι όπως τα λες και να είναι επιτυχημένη η ΜΜ και καλή η φύτρωση και το καλοκαίρι να σας στείλω φωτό 9μηνου με χαίτη και να χαιρόμαστε όλοι παρέα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Stalker κανονικός

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια, μακάρι να είναι όπως τα λες και να είναι επιτυχημένη η ΜΜ και καλή η φύτρωση και το καλοκαίρι να σας στείλω φωτό 9μηνου με χαίτη και να χαιρόμαστε όλοι παρέα
Δυναμίτης θα είσαι σε 9 μήνες φίλε @gorgi, είμαι βέβαιος.
 

oreo

Well-Known Member
Σταλκερ δεν είμαι.απλα παίζει να έχω πάνω από 1000 φωτό με hairline και δεσίματα με temples..είμαι λίγο παλιά καραβανα στο ψάξιμο φίλε..μην το πάρεις αλλιώς χαχαχααχ
 

Συνημμένα

  • im-not-a-stalker-i-just-do-extensive-internet-research-on-people.jpg
    im-not-a-stalker-i-just-do-extensive-internet-research-on-people.jpg
    78.4 KB · Προβολές: 183

aeratos28

Just aeratos
Μάγκες ,το καλό πρέπει να αποθηκεύετε και να μελετάτε..οι σωστές δουλειές έτσι είναι..περιστατικά τα οποία αξίζουν τα παίρνουμε σαν παράδειγμα και προσδοκούμε κάτι ανάλογο για εμάς.
 

gorgi

Active Member
Καλησπέρα αγαπητοί, τόλμησα επιτέλους να κουρευτώ με την κουρευτική στην δότρια. Η μηχανή ήταν πεντακάθαρη και φρεσκολαδωμένη την χρησιμοποίησα με το μικρό πλαστικό protector για να μην ακουμπάει το μέταλλο στο δέρμα και η φίλη μου που με κούρεψε έπαιρνε το μαλλί με κινήσεις πολύ αργές και προσεκτικές. Δεν τραβήχτηκε τρίχα ούτε κατα διάνοια, και δεν πόνεσα καθόλου, και ενιωσα πάλι άνθρωπος:D. Νομίζω πως κακώς το φοβόμουν τόσο πολύ το κούρεμα με την κουρευτική. :)

Συνήθως τον χειμώνα κουρεύομαι στα 7mm και το καλοκαίρι στα 5mm. Αυτή την φορά όμως επίτηδες κουρεύτηκα στα 3.8mm, το ελάχιστο μήκος που επιτρέπει η μηχανή μου με το protector, ωστε να "ξεμπροστιάσω" όλες τις ατέλειες που θα έχει η δότρια και δυστυχώς είναι αρκετές:confused::
_A7R88791.jpg
Φαντάζομαι στο "κανονικό μου" μήκος των 5-7mm (που σημαίνει λίγο πολύ διπλάσιο μήκος τρίχας από αυτό της φωτό) πολλές απο αυτές τις ανομοιομορφίες δεν θα φαίνονται τόσο έντονα. Επίσης ελπίζω πως ενδεχομένως να υπήρξε λίγο shock loss και στην δότρια και μακροπρόθεσμα η εικόνα να βελτιωθεί αν επαναφυτρώσουν οι τρίχες. Τουλάχιστον έτσι ελπίζω.:p

Από εδώ και στο εξής πάντως θα προσπαθήσω να ανεβάζω τις μηνιαίες εικόνες προόδου στην αρχική σελίδα του νήματος κατά το δυνατόν με μήκος τρίχας 5mm κάθε φορά ( για την δότρια μιλάω προφανώς). Έτσι θα υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς και θα φανεί αν θα υπάρξει κάποια εξέλιξη/βελτίωση.:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

gorgi

Active Member
Μια χαρά φαίνεται η δότριά σου. Βγάλε αν μπορείς και μία φώτο σε εξωτερικό χώρο.

Σε εξωτερικό χώρο πιστεύω δεν θα φαίνονται τόσο πολύ οι ατέλειες. Γενικά οι φωτό που ανεβάζω είναι έτσι φτιαγμένες απο φωτισμό, ανάλυση, επεξεργασία κτλ. ώστε να φαίνονται με τον πιο εντονο τρόπο όλες οι λεπτομέρειες και τα "προβλήματα". Αν με δεις έξω τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Παρολαυτά, θα δοκιμάσω την πρόταση σου γιατί έχω κι εγώ την περιέργεια να δώ πως θα φαίνονται.
 
Μπλουζα